gscan2pdf - en to it translation catalogue (494 entries)

en: Text layer
it: Livello testo

en: Go to previous text
it: Vai al testo precedente

en: Sort by position
it: Ordina per posizione

en: Sort OCR text boxes by position.
it: Ordina i riquadri di testo per posizione.

en: Select sort method for OCR boxes
it: Seleziona il metodo di ordinamento per i riquadri OCR

en: Go to next text
it: Vai al testo successivo

en: Accept corrections
it: Accetta correzioni

en: Cancel corrections
it: Annulla correzioni

en: Duplicate text
it: Duplica testo

en: Add text
it: Aggiungi testo

en: Delete text
it: Cancellare il testo

en: Annotations
it: Annotazioni

en: Add annotation
it: Aggiungi un'annotazione

en: Delete annotation
it: Cancella annotazioni

en: Image
it: Immagine

en: Error displaying help
it: Errore nella visualizzazione dell'aiuto

en: Cannot read file: %s
it: Impossibile leggere il file: %s

en: pdftk is installed, but cannot access the directory used for temporary files.
it: pdftk è installato, ma non può accedere alla directory utilizzata per i file temporanei.

en: One reason for this might be that pdftk was installed via snap.
it: Un motivo potrebbe essere che pdftk è stato installato tramite snap.

en: In this case, removing pdftk, and reinstalling without using snap would allow gscan2pdf to use pdftk.
it: In questo caso, rimuovere pdftk e reinstallare senza usare lo snap consentirebbe a gscan2pdf di usare pdftk.

en: Another workaround would be to select a temporary directory under your home directory in Edit/Preferences.
it: Un'altra soluzione alternativa sarebbe quella di selezionare una directory temporanea sotto la directory home in Modifica / Preferenze.

en: Process image with GOCR.
it: Elabora l'immagine con GOCR.

en: Process image with Tesseract.
it: Elabora l'immagine con Tesseract.

en: Cuneiform
it: Cuneiforme

en: Process image with Cuneiform.
it: Elabora l'immagine con Cuneiform

en: _New
it: _Nuovo

en: Clears all pages
it: Elimina tutte le pagine

en: _Open
it: _Apri

en: Open image file(s)
it: Apri un file di immagini

en: Open c_rashed session
it: Ap_ri sessione bloccata

en: Open crashed session
it: Apre la sessione bloccata

en: S_can
it: A_cquisisci

en: Scan document
it: Acquisisci il documento

en: Save
it: Salva

en: _Email as PDF
it: _Email come PDF

en: Attach as PDF to a new email
it: Allega come PDF a una nuova email

en: _Print
it: _Stampa

en: Print
it: Stampa

en: _Compress temporary files
it: Comprimi file temporanei

en: Compress temporary files
it: Comprimi file temporanei

en: _Quit
it: _Chiudi

en: Quit
it: Chiudi

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Undo
it: _Annulla

en: Undo
it: Annulla

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Redo
it: Ripete

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cut selection
it: Taglia la selezione

en: _Copy
it: _Copia

en: Copy selection
it: Copia la selezione

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste selection
it: Incolla la selezione

en: _Delete
it: _Elimina

en: Delete selected pages
it: Cancella le pagine selezionate

en: _Renumber
it: _Rinumera

en: Renumber pages
it: Riassegna numeri di pagina

en: _Select
it: _Seleziona

en: _All
it: _Tutto

en: Select all pages
it: Seleziona tutte le pagine

en: _Odd
it: _Dispari

en: Select all odd-numbered pages
it: Seleziona tutte le pagine dispari

en: _Even
it: _Pari

en: Select all evenly-numbered pages
it: Seleziona tutte le pagine pari

en: _Blank
it: _Vuoto

en: Select pages with low standard deviation
it: Seleziona pagine con bassa deviazione standard

en: _Dark
it: _Scuro

en: Select dark pages
it: Seleziona pagine scure

en: _Modified
it: _Modificato

en: Select modified pages since last OCR
it: Seleziona le pagine modificate dall'ultimo OCR

en: Select pages with no OCR output
it: Seleziona le pagine senza output OCR

en: _Clear OCR
it: _Cancella OCR

en: Clear OCR output from selected pages
it: Cancella l'output dell'OCR dalle pagine selezionate

en: Propert_ies
it: Propr_ietà

en: Edit image properties
it: Modifica proprietà dell'immagine

en: Prefere_nces
it: Preferen_ze

en: Edit preferences
it: Modifica preferenze

en: _View
it: _Visualizza

en: Zoom to 100%
it: Ingrandisce al 100%

en: Zoom to _fit
it: A_datta

en: Zoom to fit
it: Adatta alla finestra

en: Zoom _in
it: _Aumenta ingrandimento

en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Zoom _out
it: _Riduci ingrandimento

en: Zoom out
it: Riduce l'ingrandimento

en: Rotate 90° clockwise
it: Ruota 90° in senso orario

en: Rotate 180°
it: Ruota 180°

en: Rotate 90° anticlockwise
it: Ruota 90° in senso antiorario

en: _Tools
it: S_trumenti

en: _Threshold
it: _Soglia

en: Change each pixel above this threshold to black
it: Cambia tutti i pixel al di sopra di questa soglia in nero

en: _Brightness / Contrast
it: Luminosità / Contrasto

en: Change brightness & contrast
it: Cambia la luminosità e il contrasto

en: _Negate
it: _Negativo

en: Converts black to white and vice versa
it: Converti neri in bianchi e viceversa

en: _Unsharp Mask
it: Maschera di _contrasto

en: Apply an unsharp mask
it: Applica maschera di contrasto

en: _Crop
it: Rita_glia

en: Crop pages
it: Ritaglia le pagine

en: Crop selection
it: Ritaglia selezionato

en: _Clean up
it: Pulis_ci

en: Clean up scanned images with unpaper
it: Immagini scansionate migliorate con unpaper

en: _Split
it: _Dividi

en: Optical Character Recognition
it: Riconoscimento ottico dei caratteri

en: U_ser-defined
it: Definito dall'U_tente

en: Process images with user-defined tool
it: Processa le immagini con strumenti definiti dall'utente

en: _Help
it: A_iuto

en: Help
it: Aiuto

en: _About
it: Infom_azioni

en: _Tabbed
it: _Schede

en: Arrange image and OCR viewers in tabs
it: Disponi i visualizzatori di immagini e OCR nelle schede

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
it: Sia Salva immagine che Salva come PDF necessitano di imagemagick

en: Save image requires libtiff
it: Salva immagine necessita di libtiff

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
it: Per salvare come DjVu richiede djvulibre-bin

en: Email as PDF requires xdg-email
it: Inviare come allegato PDF di una email richiede xdg-email

en: unpaper missing
it: unpaper non è disponibile

en: PDF encryption requires pdftk
it: La crittografia PDF richiede pdftk

en: Warning: missing packages
it: Attenzione: pacchetti mancanti

en: Warning: unable to use %s for temporary storage. Defaulting to %s instead.
it: Avviso: impossibile utilizzare %s per l'immagazzinamento temporaneo. Verrà utilizzato %s.

en: Crashed sessions
it: Sessioni bloccate

en: Session
it: Sessione

en: Pick crashed session to restore
it: Scegli le sessioni bloccate da ripristinare

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to clear all pages?
it: Alcune pagine non sono state salvate.
    Cancellare tutte le pagine?

en: Process %i of %i (%s)
it: Processo %i di %i (%s)

en: Process %i of %i
it: Processo %i di %i

en: Open image
it: Apri un'immagine

en: Image files
it: File immagine

en: Enter user password for PDF %s
it: Inserisci la password utente per il file PDF %s

en: Pages to extract
it: Pagine da estrarre

en: First page to extract
it: Prima pagina da estrarre

en: Last page to extract
it: Ultima pagina da estrarre

en: %04d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d is not a valid datetime.
it: % 04d-%02d-%02d% 02d:%02d:%02d non è una data valida.

en: Post-save hook
it: Ciclo post-salvataggio

en: Run command on saved file. The available commands are those user-defined tools that do not specify %o
it: Esegui comando sul file salvato. I comandi disponibili sono quelli definiti dall'utente che non specificano %o

en: Close dialog on save
it: Chiudi dialogo dopo salvataggio

en: PDF filename
it: Nome del file PDF

en: PDF files
it: file PDF

en: DjVu filename
it: Nome del file DjVu

en: DjVu files
it: File DjVu

en: TIFF filename
it: Nome del file TIFF

en: Text filename
it: Nome del file di testo

en: Text files
it: File di testo

en: hOCR filename
it: nome file hOCR

en: hOCR files
it: files OCR

en: PS filename
it: Nome del file PS

en: Postscript files
it: File Postscript

en: gscan2pdf session filename
it: Nome del file di sessione gscan2pdf

en: gscan2pdf session files
it: Files di sessione di gscan2pdf

en: Directory %s is read-only
it: La directory% s è di sola lettura

en: File %s is read-only
it: Il file %s è di sola lettura

en: Image filename
it: Nome file immagine

en: Email as PDF
it: Email come PDF

en: Error creating email
it: Errore nella creazione dell'e-mail

en: Scan Document
it: Acquisisci il documento

en: Rescan for devices
it: Rileva i dispositivi

en: Don't show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Finished scanning facing pages. Scan reverse pages?
it: Scansione terminata delle pagine affiancate. Scansionare le pagine inverse?

en: Finished scanning reverse pages. Scan facing pages?
it: Terminato la scansione di pagine inversa.Scansione delle pagine affiancate?

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate image after scanning
it: Ruota l'immagine dopo la scansione

en: Both sides
it: Entrambi i lati

en: Both sides.
it: Entrambi i lati.

en: Facing side
it: Fronte

en: Facing side.
it: Fronte.

en: Reverse side
it: Retro

en: Reverse side.
it: Retro.

en: Select side to rotate
it: Seleziona il lato da ruotare

en: Rotate image 90 degrees clockwise.
it: Ruota immagine di 90 gradi in senso orario.

en: Rotate image 180 degrees clockwise.
it: Ruota immagine di 180 gradi in senso orario.

en: Rotate image 90 degrees anticlockwise.
it: Ruota immagine di 90 gradi in senso antiorario.

en: Select direction of rotation
it: Seleziona direzione di rotazione

en: Process with user-defined tool
it: Elabora con lo strumento definito dall'utente

en: Process scanned images with user-defined tool
it: Processa le immagini con strumenti definiti dall'utente

en: OCR scanned pages
it: Pagine scansionate con OCR

en: Select OCR engine
it: Seleziona motore OCR

en: Threshold before OCR
it: Soglia prima dell'OCR

en: Threshold the image before performing OCR. This only affects the image passed to the OCR engine, and not the image stored.
it: Soglia dell'immagine prima di eseguire l'OCR. Ciò riguarda solo l'immagine trasmessa al motore OCR e non l'immagine memorizzata.

en: Clean up images
it: Pulisci immagini

en: Options
it: Opzioni

en: Set unpaper options
it: Imposta opzioni di unpaper

en: unpaper options
it: opzioni di unpaper

en: To aid the scan-to-PDF process
it: Per aiutare il procedimento scan-to-PDF

en: Threshold
it: Soglia

en: Brightness / Contrast
it: Luminosità / Contrasto

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Negate
it: Negativo

en: Unsharp mask
it: Maschera di contrasto

en: Radius
it: Raggio

en: pixels
it: pixel

en: The radius of the Gaussian, in pixels, not counting the center pixel (0 = automatic).
it: Il raggio gaussiano, in pixel, senza contare il pixel centrale (0 = automatico).

en: The standard deviation of the Gaussian.
it: Deviazione gaussiana standard.

en: Gain
it: Guadagno

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
it: Percentuale della differenza tra l'originale e l'immagine sfuocata aggiunta all'originale.

en: The threshold, as a fraction of QuantumRange, needed to apply the difference amount.
it: Soglia, in frazione di QuantumRange, necessaria per applicare la quantità mancante.

en: Crop
it: Ritaglia

en: The x-position of the left hand edge of the crop.
it: Posizione x del margine sinistro del ritaglio

en: The y-position of the top edge of the crop.
it: Posizione y del margine in alto del ritaglio

en: Width
it: Larghezza

en: The width of the crop.
it: Larghezza del ritaglio

en: Height
it: Altezza

en: The height of the crop.
it: Altezza del ritaglio

en: User-defined tools
it: Strumenti definiti dall'utente

en: Selected tool
it: Strumento selezionato

en: Language to recognise
it: Lingua da riconoscere

en: English
it: Inglese

en: OCR Engine
it: Motore OCR

en: Start OCR
it: Avvia OCR

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to quit?
it: Alcune pagine non sono state salvate.
    Uscire comunque ?

en: %dMb free in %s.
it: %dMB liberi in %s

en: This operation cannot be undone. Are you sure?
it: Impossibile annullare questa operazione in seguito. Procedere comunque ?

en: Preferences
it: Preferenze

en: Scan options
it: Impostazioni di scansione

en: General options
it: Impostazioni generali

en: Invalid regex. Try without special characters such as '*'
it: Regex invalido. Prova senza caratteri speciali come "*"

en: Open scanner at program start
it: Attiva scanner all'apertura del programma

en: Automatically open the scan dialog in the background at program start. This saves time clicking the scan button and waiting for the program to find the list of scanners
it: Attiva automaticamente la finestra di dialogo di scansione all'apertura del programma. Questo fa risparmiare tempo (non è necessario cliccare sul pulsante di scansione per fare in modo che il programma ritrovi la lista degli scanner)

en: Scan using the Perl bindings for SANE.
it: Scansiona usando le scorciatoie Perl per SANE.

en: Scan using the scanimage frontend.
it: Scansiona usando il frontend di scanimage

en: Scan using the scanadf frontend.
it: Scansiona usando il frontend di scanadf

en: Interface used for scanner access
it: Interfaccia usata per l'accesso allo scanner

en: Device blacklist
it: Lista nera degli apparecchi

en: Device blacklist (regular expression)
it: Lista nera degli apparecchi (espressione regolare)

en: Cycle SANE handle after scan
it: Gestisci SANE dopo la scansione

en: Some ADFs do not feed out the last page if this is not enabled
it: Alcuni ADF non alimentano l'ultima pagina se questa non è abilitata

en: Allow batch scanning from flatbed
it: Permetti la scansione ripetuta dal piano fisso

en: Force new scan job between pages
it: Forza un nuovo lavoro di scansione tra le pagine

en: Otherwise, some Brother scanners report out of documents, despite scanning from flatbed.
it: Altrimenti, alcuni scanner Brother riportano "out of documents", anche se la scansione è dal piano fisso.

en: Select # pages = all on selecting ADF
it: Seleziona # pagine = tutto quando si seleziona ADF

en: If this option is enabled, when switching to source=ADF, # pages = all is selected
it: Se questa opzione è abilitata, quando si passa a sorgente = ADF, # pagine = tutto è selezionato

en: Scan command prefix
it: prefisso per il comando di scansione

en: Cache device-dependent options
it: Opzioni dipendenti dalla cache della periferica

en: Clear device-dependent options cache
it: Cancella la cache delle opzioni dipendenti dal dispositivo

en: Option visibility & control
it: Visibilità e controllo delle opzioni

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipo

en: Show
it: Mostra

en: Reload
it: Ricarica

en: Hide
it: Nascondi

en: List current options
it: Elenca le opzioni correnti

en: No scanner currently open with command line frontend.
it: Nessuno scanner attualmente aperto con il frontend della riga di comando.

en: Show options not listed
it: Mostra le opzioni non elencate

en: Restore window settings on startup
it: Ripristina le impostazioni della finestra all'avvio

en: View files on saving
it: Vedi i files durante il salvataggio

en: Default PDF & DjVu filename
it: PDF predefinito e nome file DjVu

en: Replace whitespace in filenames with underscores
it: Sostituisci spazi bianchi nei nomi dei file con caratteri di sottolineatura

en: Use timezone from locale
it: Usa il fuso orario dalla locale

en: Specify time as well as date
it: Specificare ora e data

en: Set access and modification times to metadata date
it: Imposta i tempi di accesso e modifica alla data dei metadati

en: Convert scanned images to PNG before further processing
it: Converti le immagini scansionate in PNG prima di ulteriori elaborazioni

en: Temporary directory
it: Cartella temporanea

en: Browse
it: Sfoglia

en: Select temporary directory
it: Seleziona directory temporanea

en: Warn if available space less than (Mb)
it: Avvisa se lo spazio disponibile è inferiore a (Mb)

en: Warn if the available space in the temporary directory is less than this value
it: Avvisa se lo spazio disponibile nella directory temporanea è inferiore a questo valore

en: Blank threshold
it: Soglia del bianco

en: Threshold used for selecting blank pages
it: Soglia usata per selezionare pagine bianche

en: Dark threshold
it: Soglia del nero

en: Threshold used for selecting dark pages
it: Soglia usata per selezionare le pagine scure

en: OCR output
it: output dell'OCR

en: Replace
it: Rimpiazza

en: Replace the contents of the text buffer with that from the OCR output.
it: Rimpiazza il contrenuto del buffer di testo con quello dell'uscita dell'OCR

en: Prepend
it: Scrivi in testa

en: Prepend the OCR output to the text buffer.
it: Scrivi l'output dell'OCR all'inizio del buffer di testo

en: Append
it: Aggiungi

en: Append the OCR output to the text buffer.
it: Scrivi l'output dell'OCR ala fine del buffer di testo

en: Manage user-defined tools
it: Gestisci strumenti definiti dall'utente

en: Use %i and %o for the input and output filenames respectively, or a single %i if the image is to be modified in-place.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution
it: Usa %i e %o per i nomi dei file in input e in output rispettivamente, o un singolo %i se l'immagine deve essere modificata in loco.
    
    L'altra variabile disponibile è:
    
    %r risoluzione

en: Properties
it: Proprietà

en: Messages
it: Messaggi

en: US Letter
it: Lettera USA

en: US Legal
it: Legale USA

en: Page Range
it: Intervallo pagine

en: Error
it: Errore

en: Warning
it: Attenzione

en: Page
it: Pagina

en: Process
it: Processo

en: Message type
it: Tipo messaggio

en: Message
it: Messaggio

en: Don't show these messages again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: This error is normally due to ImageMagick exceeding its resource limits.
it: Questo errore è normalmente dovuto a ImageMagick che supera i limiti delle risorse.

en: These can be extended by editing its policy file, which on my system is found at /etc/ImageMagick-6/policy.xml
it: Questi possono essere estesi modificando il file di policy, che sul mio sistema si trova a /etc/ImageMagick-6/policy.xml

en: Please see https://imagemagick.org/script/resources.php for more information
it: Per ulteriori informazioni, consultare https://imagemagick.org/script/resources.php

en: Renumber
it: Ri-numera

en: Page numbering
it: Numerazione delle pagine

en: Start
it: Inizio

en: Increment
it: Passo

en: The current settings would result in duplicate page numbers. Please select new start and increment values.
it: Le impostazioni correnti comporterebbero numeri di pagina duplicati. Si prega di selezionare nuovi valori di avvio e incremento.

en: Now
it: Adesso

en: Use current date and time
it: Usa la data e l'ora correnti

en: Today
it: Oggi

en: Use today's date
it: Usa la data di oggi

en: Document Metadata
it: Metadata del documento

en: Date/Time
it: Data e Ora

en: Specify
it: Specificare

en: Specify date and time
it: Specifica data e ora

en: Year-Month-Day
it: Anno-Mese-Giorno

en: Select Date
it: Seleziona data

en: Select date with calendar
it: Seleziona la data con il calendario

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Argomento

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Document type
it: Tipo di documento

en: CompuServe graphics interchange format
it: CompuServe Graphics Interchange Format

en: Text
it: Testo

en: Plain text
it: Testo semplice

en: hOCR
it: _OCR

en: hOCR markup language
it: linguaggio con marcatori OCR

en: gscan2pdf session file
it: File di sessione di gscan2pdf

en: Prepend to PDF
it: Anteponi a PDF

en: Prepend to an existing PDF
it: Anteponi ad un esistente PDF

en: Append to PDF
it: Aggiungi al PDF

en: Append to an existing PDF
it: Aggiungi ad un esistente PDF

en: Postscript backend
it: Back-end Postscript

en: Use LibTIFF (tiff2ps) to create Postscript files from TIFF.
it: Usa LibTIFF (tiff2ps) per creare file Postscript da TIFF.

en: Use Ghostscript (pdf2ps) to create Postscript files from PDF.
it: Usa Ghostscript (pdf2ps) per creare file Postscript da PDF.

en: Use Poppler (pdftops) to create Postscript files from PDF.
it: Usa Poppler (pdftops) per creare file Postscript da PDF.

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
it: Output compresso con la codifca Lempel-Ziv & Welch.

en: Compress output with deflate encoding.
it: Output compresso con la codifca "deflate".

en: Compress output with JPEG encoding.
it: Output compresso con la codifca JPEG.

en: Compress output with Packbits encoding.
it: Output compresso con la codifca Packbits.

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
it: Output compresso con la codifca CCITT Gruppo 3.

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
it: Output compresso con la codifca CCITT Gruppo 4.

en: None
it: (Nessuno)

en: Use no compression algorithm on output.
it: Output non compresso.

en: Compression
it: Compressione

en: JPEG Quality
it: Qualità JPEG

en: Downsample to
it: Riduzione risoluzione a

en: Automatic
it: Automatico

en: Let gscan2pdf which type of compression to use.
it: Lascia decidere a gscan2pdf il tipo di compressione da usare.

en: Right
it: Destra

en: Encrypt PDF
it: Crittografa PDF

en: Set password
it: Imposta password

en: User password
it: Password utente

en: Font for non-ASCII text
it: Caratteri per testo non-ASCII

en: Page Options
it: Imposta pagina

en: # Pages
it: # Pagine

en: All
it: Tutto

en: Scan all pages
it: Acquisisci tutte le pagine

en: Set number of pages to scan
it: Imposta il numero di pagine da acquisire

en: Extended page numbering
it: Numerazione pagina estesa

en: Page number
it: Numero di pagina

en: Source document
it: Documento di origine

en: Single sided
it: Faccia singola

en: Source document is single-sided
it: Il documento di origine è a faccia singola

en: Double sided
it: A doppia faccia

en: Source document is double-sided
it: Il documento di origine è a doppia faccia

en: Side to scan
it: Faccia da acquisire

en: Facing
it: Fronte

en: Reverse
it: Retro

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
it: Imposta quale faccia del documento viene acquisita

en: Scan profiles
it: Profili di scansione

en: Scan
it: Acquisisci

en: Device
it: Periferica

en: Sets the device to be used for the scan
it: Seleziona la periferica da utilizzare  per l'acquisizione

en: Name of scan profile
it: Nome del profilo di scansione

en: Profile '%s' exists. Overwrite?
it: Il profilo '% s' esiste.Sovrascrivere?

en: Editing current scan options
it: Modifica delle opzioni di scansione correnti

en: Editing scan profile "%s"
it: Modifica profilo di scansione "% s"

en: Manual
it: Manuale

en: Error: unknown device: %s
it: Errore: dispositivo sconosciuto:% s

en: Paper size
it: Dimensione carta

en: Edit
it: Modifica

en: Selects or edits the paper size
it: Consente la selezione o la modifica della dimensione del foglio

en: Reload recursion limit (%d) exceeded. Please file a bug, attaching a log file reproducing the problem.
it: Ricarica limite di ricorsione (% d) superato. Si prega di allegare un bug, allegando un file di registro che riproduce il problema.

en: Edit paper size
it: Modifica dimensione foglio

en: Name
it: Nome

en: Left
it: Sinistra

en: Top
it: Alto

en: Units
it: Unità

en: Cannot delete all paper sizes
it: Impossibile eliminare tutte le dimensioni del foglio

en: The following paper sizes are too big to be scanned by the selected device:
it: Le seguenti dimensioni del foglio sono troppo grandi per essere scansionate dal dispositivo selezionato:

en: Multiple unconstrained values are not currently supported. Please file a bug.
it: Più valori non vincolati non sono attualmente supportati.Il File presenta un bug.

en: Multiple non-numerical values are not currently supported. Please file a bug.
it: Più valori non vincolati non sono attualmente supportati.Il File presenta un bug.

en: Scanning page %d of %d
it: Scansione della pagina% d di% d

en: Scanning page %d
it: Pagina di scansione% d

en: Fetching list of devices
it: Acquisizione elenco dispositivi

en: No devices found
it: Nessun dispositivo trovato

en: Updating options
it: Aggiorno le opzioni

en: Scan Options
it: Impostazioni di scansione

en: Must scan facing pages first
it: Deve essere acquisito prima il fronte delle pagine

en: Opening device
it: Aprendo la periferica

en: Retrieving options
it: Recupero delle opzioni

en: Error retrieving scanner options:
it: Errore nel recupero delle opzioni dello scanner:

en: Error opening device:
it: Errore durante l'apertura del dispositivo:

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Error: cannot open a session file at the same time as another file.
it: Errore: impossibile aprire un file di sessione nello stesso momento di un altro file.

en: Unable to load image
it: Non è possibile caricare l'immagine

en: Error importing page %d. Ignoring.
it: Errore durante l'importazione della pagina% d. Ignorare.

en: No pages to process
it: Nessuna pagina da elaborare

en: No pages selected
it: Nessuna pagina selezionata

en: File %s not found
it: File% s non trovato

en: Error importing zero-length file %s.
it: Errore durante l'importazione del file a lunghezza zero% s.

en: Unknown DjVu file structure. Please contact the author.
it: Struttura del file DjVu sconosciuta. Perfavore contatta l'autore.

en: %s is not a recognised image type
it: %s non è un tipo di immagine riconosciuta

en: Importing page %i of %i
it: Importazione della pagina %i di %i

en: Error extracting images from PDF
it: Errore nell'estrazione delle immagini dal PDF

en: Error extracting text layer from PDF
it: Errore durante l'estrazione del livello testo da PDF

en: Error importing PDF
it: Errore durante l'importazione di PDF

en: Warning: gscan2pdf expects one image per page, but this was not satisfied. It is probable that the PDF has not been correctly imported.
    
    If you wish to add scans to an existing PDF, use the prepend/append to PDF options in the Save dialogue.
it: Attenzione: gscan2pdf si aspetta un'immagine per pagina, ma questo non è stato soddisfatto. È probabile che il PDF non sia stato importato correttamente.
    
    Se si desidera aggiungere scansioni a un PDF esistente, utilizzare le opzioni anteporre / aggiungere a PDF nella finestra di dialogo Salva.

en: Setting up PDF
it: Impostazione del PDF

en: Caught error creating PDF %s: %s
it: Errore durante la creazione di PDF% s:% s

en: Saving page %i of %i
it: Salvataggio della pagina %i di %i

en: Closing PDF
it: Chiudendo il PDF

en: Converting to PS
it: Convertendo in PS

en: Error converting PDF to PS: %s
it: Errore durante la conversione da PDF a PS:% s

en: Error prepending PDF: %s
it: Errore durante la preparazione del PDF:% s

en: Error appending PDF: %s
it: Errore durante l'aggiunta del PDF:% s

en: Error creating backup of PDF
it: Errore durante la creazione del backup del PDF

en: Error encrypting PDF: %s
it: Errore durante la crittografia del PDF:% s

en: Unable to set file timestamp for dates prior to 1970
it: Impossibile impostare la data / ora del file per le date precedenti al 1970

en: Error creating PDF image object: %s
it: Errore durante la creazione di un oggetto immagine PDF:% s

en: Error embedding file image in %s format to PDF: %s
it: Errore durante l'incorporamento dell'immagine del file nel formato% s in PDF:% s

en: Error compressing image: %s
it: Errore nella compressione dell'immagine: %s

en: Writing page %i of %i
it: Scrivendo la pagina %i di %i

en: Error writing DjVu
it: Errore durante la scrittura di DjVu

en: Merging DjVu
it: Unione di DjVu

en: Error merging DjVu
it: Errore durante l'unione di DjVu

en: Can't write to file: %s
it: Impossibile scrivere sul file:% s

en: Can't open file: %s
it: Impossibile aprire il file:% s

en: Can't close file: %s
it: Impossibile chiudere il file:% s

en: Error adding text layer to DjVu
it: Errore nell'aggiungere lo strato di testo a DjVu

en: Error adding metadata to DjVu
it: Errore durante l'aggiunta di metadati a DjVu

en: Converting image %i of %i to TIFF
it: Conversione dell'immagine %i di %i in TIFF

en: Error writing TIFF
it: Errore nella scrittura dell'immagine TIFF

en: Concatenating TIFFs
it: Concatenando le immagini TIFF

en: Error converting TIFF to PS: %s
it: Errore durante la conversione di TIFF in PS:% s

en: Error saving image
it: Errore nel salvataggio dell'immagine

en: Analysing page %i of %i
it: Analisi della pagina% i di% i

en: Error copying page
it: Errore nella copia della pagina

en: Scanning %i pages...
it: Scannerizzando %i pagine...

en: Scanning page %i...
it: Scansione pagina %i...

en: Scanner warming up
it: Scanner in riscaldamento

en: Document feeder out of documents
it: Terminati i fogli nell'alimentatore

en: Device busy
it: Dispositivo occupato

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Unknown message:
it: Messaggio sconosciuto:

en: Error importing image %s: %s
it: Errore importando l'immagine %s: %s

en: Error copying image %s: %s
it: Errore durante la copia dell'immagine% s:% s

en: Selected
it: Selezionati

en: Layout
it: Formato

en: Single
it: Singolo

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
it: Una pagina per foglio, orientata verso l'alto senza rotazione.

en: Double
it: Raddoppia

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
it: Due pagine per foglio, orientamento orizzontale (una pagina nella metà di sinistra, una in quella di destra)

en: # Output pages
it: # Pagine di output

en: Number of pages to output.
it: Numero di pagine in output

en: Writing system
it: Sistema di scrittura

en: Left-to-right
it: Da sinistra a destra

en: Most writings systems, e.g. Latin, Greek, Cyrillic.
it: La maggior parte dei sistemi di scrittura, ad es. Latino, greco, cirillico.

en: Right-to-left
it: Da destra a sinistra

en: Scripts like Arabic or Hebrew.
it: Scritture come l'arabo o l'ebraico.

en: No deskew
it: Nessun deskew

en: Disable deskewing.
it: Disabilita deskew

en: No mask scan
it: Nessuna maschera di scansione

en: Disable mask detection.
it: Disabilita rilevamento maschera

en: No mask centering
it: Nessun centraggio della maschera

en: Disable mask centering.
it: Disabilitare il centraggio della maschera.

en: No black filter
it: Nessun filtro nero

en: Disable black area scan.
it: Disabilita la scansione dell'area nera.

en: No gray filter
it: Nessun filtro grigio

en: Disable gray area scan.
it: Disabilita la scansione dell'area grigia.

en: No noise filter
it: Senza filtro per il rumore

en: Disable noise filter.
it: Disabilita il filtro per il rumore

en: No blur filter
it: Nessun filtro sfocatura

en: Disable blur filter.
it: Disabilita il filtro sfocatura.

en: No border scan
it: Disabilita la scansione dei bordi

en: Disable border scanning.
it: Disabilita la scansione del bordo

en: No border align
it: Disabilita l'allineamento dei bordi

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
it: Disabilita allineamento dell'area rilevata dalla scansione bordi

en: Deskew to edge
it: Riallinea al bordo

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
it: Bordi dai quali cercare la rotazione. Ogni lato di una maschera può essere utilizzato per rilevare la rotazione della maschera. Se vengono specificati più bordi, verrà utilizzato il valore medio, a meno che la deviazione statistica non superi --scansione di allineamento-raddrizzatura

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
it: Usa 'sinistra' per acquisire dal lato sinistro.

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
it: Usa 'alto' per acquisire dal lato alto

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
it: Usa 'destra' per acquisire dal lato destro.

en: Bottom
it: Basso

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
it: Usa 'basso' per acquisire dal lato basso.

en: Align to edge
it: Allinea al bordo

en: Edge to which to align the page.
it: Bordo a cui allineare al pagina.

en: Use 'left' to align to the left edge.
it: Usa 'sinistra' per allineare al lato sinistro.

en: Use 'top' to align to the top edge.
it: Usa 'alto' per allineare al lato alto.

en: Use 'right' to align to the right edge.
it: Usa 'destra' per allineare al lato destro.

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
it: Usa 'basso' per allineare al lato basso.

en: Border margin
it: Margine dal bordo

en: Vertical margin
it: Margine verticale

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
it: Distanza verticale da applicare al foglio quando si allinea un'area bordi

en: Horizontal margin
it: Margine orizzontale

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
it: Distanza orizzontale da applicare al foglio quando si allinea un'area bordi

en: White threshold
it: Soglia del bianco

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
it: Livello di luminosità sopra il quale un pixel è considerato bianco

en: Black threshold
it: Soglia del nero

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
it: Livello di luminosità sotto il quale un pixel è considerato nero (non grigio). Utilizzato dal filtro grigio. Questo valore viene anche utilizzato quando si converte un immagine in scala di grigi ad un immagine in bianco e nero.

en: Border
it: Bordo

en: Filters
it: Filtri
