gscan2pdf - en to ja translation catalogue (288 entries)

en: Image
ja: 画像

en: OCR Output
ja: OCR 出力

en: Cannot read file: %s
ja: ファイルを読み込めません: %s

en: Process image with GOCR.
ja: GOCRで画像を処理

en: Process image with Tesseract.
ja: Tesseractで画像を処理

en: Process image with Ocropus.
ja: Ocropusで画像を処理

en: Process image with Cuneiform.
ja: Cuneiformで画像を処理

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Clears all pages
ja: すべてのページをクリア

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open image file(s)
ja: 画像ファイルを開く

en: S_can
ja: スキャン(_C)

en: Scan document
ja: 書類をスキャン

en: Save
ja: 保存

en: _Email as PDF
ja: PDFとしてメール送信(_E)

en: Attach as PDF to a new email
ja: 新規メールにPDFとして添付する

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Print
ja: 印刷

en: _Compress temporary files
ja: 一時ファイルを圧縮する(_C)

en: Compress temporary files
ja: 一時ファイルを圧縮する

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit
ja: 終了

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo
ja: 元に戻す

en: _Redo
ja: やり直し(_R)

en: Redo
ja: やり直し

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut selection
ja: 選択範囲を切り取り

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy selection
ja: 選択範囲をコピー

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste selection
ja: 選択範囲を貼り付け

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete selected pages
ja: 選択したページを削除

en: _Renumber
ja: ページ番号の付け直し(_R)

en: Renumber pages
ja: ページ番号を付け直す

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _All
ja: すべて(_A)

en: Select all pages
ja: すべてのページを選択

en: _Odd
ja: 奇数ページ(_O)

en: Select all odd-numbered pages
ja: 奇数ページを選択

en: _Even
ja: 偶数ページ(_E)

en: Select all evenly-numbered pages
ja: 偶数ページを選択

en: _Blank
ja: 空白ページ(_B)

en: Select pages with low standard deviation
ja: 標準偏差の内側に収まるページを選択

en: _Dark
ja: 黒ページ(_D)

en: Select dark pages
ja: 黒ページを選択

en: _Modified
ja: 変更されたページ(_M)

en: Select modified pages since last OCR
ja: 最後にOCRしてから変更されたページを選択

en: _No OCR
ja: OCRなし(_N)

en: Select pages with no OCR output
ja: OCR出力のないページを選択

en: _Clear OCR
ja: OCRをクリア(_C)

en: Clear OCR output from selected pages
ja: 選択したページのOCR出力をクリア

en: Propert_ies
ja: プロパティ(_I)

en: Edit image properties
ja: 画像のプロパティを編集

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Edit preferences
ja: 設定の編集

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Zoom _100%
ja: 100% に拡大(_1)

en: Zoom to 100%
ja: 100% に拡大

en: Zoom to _fit
ja: 画面に合わせて拡大(_F)

en: Zoom to fit
ja: 画面に合わせて拡大

en: Zoom _in
ja: 拡大(_I)

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom _out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Rotate 90° clockwise
ja: 時計回りに90度回転

en: Rotate 180°
ja: 180度回転

en: Rotate 90° anticlockwise
ja: 反時計回りに90度回転

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Threshold
ja: しきい値(_T)

en: Change each pixel above this threshold to black
ja: このしきい値以上のピクセルを黒に変更します

en: Converts black to white and vice versa
ja: 白黒反転する

en: _Unsharp Mask
ja: アンシャープマスク(_U)

en: Apply an unsharp mask
ja: アンシャープマスクを適用

en: _Crop
ja: 切り抜き(_C)

en: Crop pages
ja: ページの切り抜き

en: _Clean up
ja: ゴミ取り(_C)

en: Clean up scanned images with unpaper
ja: unpaperでスキャン済みの画像のゴミ取りをします

en: _OCR
ja: OCR(_O)

en: Optical Character Recognition
ja: 光学的文字認識 (OCR)

en: U_ser-defined
ja: ユーザー定義(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Help
ja: ヘルプ

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Drag
ja: ドラッグ(_D)

en: Use the rectangular selection tool
ja: 矩形選択ツールを使用する

en: _Paint
ja: ペイント(_P)

en: Use the painter tool
ja: ペインターツールを使用する

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
ja: 画像を保存したりPDFとして保存するにはimagemagickが必要です

en: Save image requires libtiff
ja: 画像を保存するにはlibtiffが必要です

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
ja: Djvuとして保存するにはdjvulibre-binが必要です

en: Email as PDF requires xdg-email
ja: PDFとしてメール送信を行うには、xdg-mailが必要です

en: The rotating options and unpaper support require perlmagick
ja: 回転オプションとunpaperを使用するにはperlmagickが必要です

en: unpaper missing
ja: unpaperが見つかりません

en: OCR requires gocr, tesseract, ocropus, or cuneiform
ja: OCRを行うには、gocr、 tesseract、 ocropus、 cuneiformのいずれかが必要です

en: Warning: missing packages
ja: 警告: パッケージが見つかりません

en: Error copying page
ja: ページのコピー中にエラー

en: Warning: unable to use %s for temporary storage. Defaulting to %s instead.
ja: 警告: %s を一時ストレージとして使用できません。代わりに %s をデフォルトにします。

en: Session
ja: セッション

en: Pick crashed session to restore
ja: クラッシュしたセッションを復元する

en: Editing text
ja: テキストを編集

en: text
ja: テキスト

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to clear all pages?
ja: 一部のページは保存されていません。
    本当にすべてのページをクリアしますか?

en: Process %i of %i (%s)
ja: 処理中 %i/%i (%s)

en: Process %i of %i
ja: 処理中 %i/%i

en: Open image
ja: 画像を開く

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: Pages to extract
ja: 抽出するページ

en: First page to extract
ja: 抽出する最初のページ

en: Last page to extract
ja: 抽出する最後のページ

en: Page Range
ja: ページ範囲

en: Date
ja: 日付

en: Year-Month-Day
ja: 年-月-日

en: Select Date
ja: 日付の選択

en: Today
ja: 今日

en: Title
ja: タイトル

en: Keywords
ja: キーワード

en: JPEG Quality
ja: JPEG 画質

en: Automatic
ja: 自動

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
ja: Lempel-Ziv & Welch (LZW)エンコーディングで出力を圧縮します。

en: Compress output with deflate encoding.
ja: deflateエンコーディングで出力を圧縮します。

en: Compress output with Packbits encoding.
ja: Packbitsエンコーディングで出力を圧縮します。

en: Compress output with PNG encoding.
ja: PNGエンコーディングで出力を圧縮します。

en: Compress output with JPEG encoding.
ja: JPEGエンコーディングで出力を圧縮します。

en: None
ja: なし

en: Use no compression algorithm on output.
ja: 出力する際に圧縮アルゴリズムを使用しません。

en: Compression
ja: 圧縮

en: Image type
ja: 画像の種類

en: Portable Document Format
ja: Portable Document Format(PDF)

en: CompuServe graphics interchange format
ja: CompuServe graphics interchange (GIF)フォーマット

en: Joint Photographic Experts Group JFIF format
ja: Joint Photographic Experts Group JFIF (JPEG)フォーマット

en: Portable Network Graphics
ja: Portable Network Graphics(PNG)

en: Tagged Image File Format
ja: Tagged Image File Format(TIFF)

en: Text
ja: テキスト

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: gscan2pdf session file
ja: gscan2pdf セッションファイル

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
ja: CCITT Group 3 (G3)エンコーディングで出力を圧縮します。

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
ja: CCITT Group 4 (G4)エンコーディングで出力を圧縮します。

en: Font for non-ASCII text
ja: 非ASCIIテキスト用のフォント

en: PDF filename
ja: PDFファイル名

en: PDF files
ja: PDFファイル

en: DjVu filename
ja: DjVuファイル名

en: DjVu files
ja: DjVuファイル

en: TIFF filename
ja: TIFFファイル名

en: Text filename
ja: テキストファイル名

en: Text files
ja: テキストファイル

en: PS filename
ja: PSファイル名

en: Postscript files
ja: Postscriptファイル

en: gscan2pdf session filename
ja: gscan2pdfセッションファイル名

en: gscan2pdf session files
ja: gscan2pdfセッションファイル

en: File %s is read-only
ja: ファイル %s は読み込み専用です

en: File %s exists.
    Really overwrite?
ja: ファイル %s は存在しています。
    本当に上書きしますか?

en: Image filename
ja: 画像ファイル名

en: Email as PDF
ja: PDFとしてメール送信

en: Error creating email
ja: メールの作成中にエラー

en: Scan Document
ja: ドキュメントをスキャン

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate image after scanning
ja: スキャン後に画像を回転

en: Both sides
ja: 両面

en: Both sides.
ja: 両面

en: Facing side
ja: 表面

en: Facing side.
ja: 表面

en: Reverse side
ja: 裏面

en: Reverse side.
ja: 裏面

en: Select side to rotate
ja: 回転する面を選択

en: Select direction of rotation
ja: 回転の方向を選択

en: Select OCR engine
ja: OCRエンジンを選択

en: Threshold
ja: しきい値

en: Options
ja: オプション

en: unpaper options
ja: unpaperのオプション

en: Unable to load image
ja: 画像を読み込めません

en: Unsharp mask
ja: アンシャープマスク

en: pixels
ja: ピクセル

en: Crop
ja: 切り取り

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: label
ja: ラベル

en: Language to recognise
ja: 認識する言語

en: English
ja: 英語

en: OCR Engine
ja: OCRエンジン

en: Start OCR
ja: OCRを開始

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to quit?
ja: 一部のページはまだ保存されていません。
    本当に終了しますか？

en: This operation cannot be undone. Are you sure?
ja: この操作は元に戻せません。本当に実行しますか?

en: Preferences
ja: 設定

en: Frontend
ja: フロントエンド

en: Scan using the perl bindings for SANE.
ja: SANE向けのperlバインディングを使用してスキャンします。

en: Scan using the scanimage frontend.
ja: scanimageフロントエンドを使用してスキャンします。

en: Scan using the scanimage-perl frontend.
ja: scanimage-perlフロントエンドを使用してスキャンします。

en: Scan using the scanadf-perl frontend.
ja: scanadf-perlフロントエンドを使用してスキャンします。

en: Scan using the scanadf frontend.
ja: scanadfフロントエンドを使用してスキャンします。

en: Scan command prefix
ja: スキャンコマンドのプレフィックス

en: Cache device-dependent options
ja: デバイス独自のオプションをキャッシュする

en: Clear device-dependent options cache
ja: デバイス独自のオプションキャッシュをクリア

en: Restore window settings on startup
ja: 起動時にウィンドウ設定を復元する

en: View files on saving
ja: 保存中にファイルを表示

en: Default PDF & DjVu filename
ja: PDFのデフォルトファイル名

en: Temporary directory
ja: 一時ディレクトリ

en: Browse
ja: 参照

en: Select temporary directory
ja: 一時ディレクトリを選択してください

en: Blank threshold
ja: 空白のしきい値

en: Threshold used for selecting blank pages
ja: 空白ページを選択する際に使用するしきい値

en: Dark threshold
ja: 黒のしきい値

en: Threshold used for selecting dark pages
ja: 黒ページを選択する際に使用するしきい値

en: OCR output
ja: OCR出力

en: Replace
ja: 置き換え

en: Replace the contents of the text buffer with that from the OCR output.
ja: OCR出力でテキストバッファーの内容を置き換えます。

en: Prepend
ja: 先頭に追加

en: Prepend the OCR output to the text buffer.
ja: OCR出力をテキストバッファーの先頭に追加します。

en: Append
ja: 末尾に追加

en: Append the OCR output to the text buffer.
ja: OCR出力をテキストバッファーの末尾に追加します。

en: User-defined tools
ja: ユーザー定義ツール

en: You will have to restart gscanp2df for changes to the temporary directory to take effect.
ja: 一時ディレクトリの変更を有効にするため、gscanp2dfを再起動してください。

en: Use %i and %o for the input and output filenames respectively, or a single %i if the image is to be modified in-place.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution
ja: 入力ファイル名と出力ファイル名には、それぞれ「%i」と「%o」を使用してください。または、画像をその場で変更する場合は「%i」のみにしてください。
    
    利用可能な他の変数:
    
    %r 解像度

en: Properties
ja: プロパティ

en: Resolution
ja: 解像度

en: Don't show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Error: unable to load settings.
    Backing up settings
    Reverting to defaults
ja: エラー: 設定を読み込めません。
    設定をバックアップします
    デフォルトに戻します

en: US Letter
ja: US レター

en: US Legal
ja: US リーガル

en: Start
ja: 開始

en: Increment
ja: 増分

en: Device
ja: デバイス

en: Rescan for devices
ja: デバイスの再検索

en: Sets the device to be used for the scan
ja: スキャンに使用するデバイスを設定

en: Page Options
ja: ページオプション

en: # Pages
ja: ページ数

en: All
ja: すべて

en: Scan all pages
ja: すべてのページをスキャン

en: Set number of pages to scan
ja: スキャンするページ番号を設定

en: Extended page numbering
ja: 拡張ページ番号付け

en: Page number
ja: ページ番号

en: Source document
ja: ソースドキュメント

en: Single sided
ja: 片面

en: Source document is single-sided
ja: ソースドキュメントは片面です

en: Double sided
ja: 両面

en: Source document is double-sided
ja: ソースドキュメントは両面です

en: Side to scan
ja: スキャン面

en: Facing
ja: 表面

en: Reverse
ja: 裏面

en: Scan profiles
ja: スキャンプロファイル

en: Name of scan profile
ja: スキャンプロファイル名

en: Scan
ja: スキャン

en: Manual
ja: マニュアル

en: Name
ja: 名前

en: Cannot delete all paper sizes
ja: すべての用紙サイズは削除できません

en: The following paper sizes are too big to be scanned by the selected device:
ja: 選択されたデバイスでスキャンするには、以下のページサイズは大きすぎます:

en: Fetching list of devices
ja: デバイスのリストを取得中

en: No devices found
ja: デバイスが見つかりません

en: Scan Options
ja: スキャンオプション

en: Paper size
ja: 用紙サイズ

en: Edit
ja: 編集

en: Selects or edits the paper size
ja: 用紙サイズを選択するか編集してください

en: Must scan facing pages first
ja: 表面を最初にスキャンする必要あり

en: Opening device
ja: デバイスを開いています

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Unknown DjVu file structure. Please contact the author.
ja: 不明なDjVuファイル構造です。作者に連絡してください。

en: %s is not a recognised image type
ja: %s は画像として認識されていません

en: Importing page %i of %i
ja: ページをインポート中 %i/%i

en: Error extracting images from PDF
ja: PDFから画像の抽出中にエラー

en: Setting up PDF
ja: PDFの設定

en: Saving page %i of %i
ja: ページの保存中 %i/%i

en: Closing PDF
ja: PDFを閉じています

en: Error creating PDF image object: %s
ja: PDF画像オブジェクトの作成中にエラー: %s

en: Error compressing image: %s
ja: 画像の圧縮中にエラー: %s

en: Writing page %i of %i
ja: ページの書き込み中 %i/%i

en: Error writing DjVu
ja: DjVuの書き込み中にエラー

en: Can't open file: %s
ja: ファイルを開けません: %s

en: Error adding text layer to DjVu
ja: DjVuにテキストレイヤーの追加中にエラー

en: Error writing TIFF
ja: TIFFの書き込み中にエラー

en: Converting to PS
ja: PSに変換中

en: Error saving image
ja: 画像の保存中にエラー

en: Scanning page %i...
ja: ページ %i をスキャン中...

en: Scanner warming up
ja: スキャナーのウォームアップ中

en: Document feeder out of documents
ja: 給紙装置にドキュメントがありません

en: Device busy
ja: デバイスがビジーです

en: Operation cancelled
ja: 操作をキャンセルしました

en: Unknown message:
ja: 不明なメッセージ:

en: Selected
ja: 選択した範囲

en: Layout
ja: レイアウト

en: # Output pages
ja: 出力ページ数

en: Number of pages to output.
ja: 出力するページ数です。

en: Vertical margin
ja: 垂直マージン

en: Horizontal margin
ja: 水平マージン

en: White threshold
ja: 白のしきい値

en: Filters
ja: フィルター
