gscan2pdf - en to pt translation catalogue (156 entries)

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _New
pt: _Novo

en: Clears all pages
pt: Apagar todas as páginas

en: _Open
pt: _Abrir

en: S_can
pt: _Digitalizar

en: Scan document
pt: Digitalizar documento

en: Save
pt: Guardar

en: _Email as PDF
pt: _Email como PDF

en: Attach as PDF to a new email
pt: Anexar como PDF num novo email

en: _Compress temporary files
pt: _Comprimir ficheiros temporários

en: Compress temporary files
pt: Comprimir ficheiros temporários

en: _Quit
pt: _Sair

en: Quit
pt: Sair

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Undo
pt: Des_fazer

en: Undo
pt: Desfazer

en: _Redo
pt: _Refazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Cu_t
pt: Cor_tar

en: Cut selection
pt: Cortar a selecção

en: _Copy
pt: _Copiar

en: Copy selection
pt: Copiar a selecção

en: _Paste
pt: C_olar

en: Paste selection
pt: Colar a selecção

en: _Delete
pt: Apa_gar

en: Delete selected pages
pt: Apagar páginas seleccionadas

en: _Renumber
pt: _Renumerar

en: Renumber pages
pt: Renumerar páginas

en: _Select
pt: _Seleccionar

en: _All
pt: _Todas

en: Select all pages
pt: Seleccionar todas as páginas

en: _Odd
pt: Í_mpares

en: Select all odd-numbered pages
pt: Seleccionar todas as ímpares

en: _Even
pt: _Pares

en: Select all evenly-numbered pages
pt: Seleccionar todas as pares

en: _Blank
pt: _Limpar

en: Propert_ies
pt: Propr_iedades

en: Edit image properties
pt: Editar propriedades da imagem

en: Prefere_nces
pt: Preferê_ncias

en: Edit preferences
pt: Editar preferências

en: _View
pt: _Ver

en: Zoom to 100%
pt: Zoom a 100%

en: Zoom to _fit
pt: Zoom para _caber

en: Zoom to fit
pt: Zoom para caber

en: Zoom _in
pt: _Aumentar zoom

en: Zoom in
pt: Aumentar zoom

en: Zoom _out
pt: Diminuir z_oom

en: Zoom out
pt: Diminuir zoom

en: Rotate 90° clockwise
pt: Rodar 90° em sentido horário

en: Rotate 180°
pt: Rodar 180º

en: Rotate 90° anticlockwise
pt: Rodar 90° em sentido anti-horário

en: _Tools
pt: _Ferramentas

en: _Threshold
pt: _Tolerância

en: _Negate
pt: _Negar

en: _Crop
pt: _Cortar

en: Crop pages
pt: Cortar páginas

en: _Clean up
pt: _Limpar

en: Optical Character Recognition
pt: Reconhecimento Óptico de Caracteres

en: _Help
pt: _Ajuda

en: Help
pt: Ajuda

en: _About
pt: _Acerca

en: _Drag
pt: _Arrastar

en: Use the hand tool
pt: Usar a ferramenta mão

en: Use the rectangular selection tool
pt: Usar a ferramenta de selecção rectangular

en: _Paint
pt: _Pintar

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
pt: Guardar como DjVu requere djvulibre-bin

en: Email as PDF requires xdg-email
pt: Email como PDF requere xdg-email

en: Warning: missing packages
pt: Aviso: faltam pacotes

en: Error copying page
pt: Erro ao copiar página

en: Date
pt: Data

en: Year-Month-Day
pt: Ano-Mês-Dia

en: Select Date
pt: Seleccionar Data

en: Today
pt: Hoje

en: Title
pt: Título

en: Subject
pt: Assunto

en: Keywords
pt: Palavras Chave

en: JPEG Quality
pt: Qualidade do JPEG

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
pt: Comprimir saída com a codificação Lempel-Ziv & Welch.

en: Compress output with Packbits encoding.
pt: Comprimir saída com codificação Packbits

en: Compress output with JPEG encoding.
pt: Comprimir saída com codificação JPEG

en: None
pt: Nenhum

en: Use no compression algorithm on output.
pt: Não utilizar algoritmo de compressão na saída

en: Compression
pt: Compressão

en: Image type
pt: Tipo de imagem

en: Postscript
pt: PostScript

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
pt: Comprimir saída com codificação CCIITT Group 3

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
pt: Comprimir saída com codificação CCIITT Group 4

en: PDF filename
pt: Nome do ficheiro PDF

en: DjVu filename
pt: Nome do ficheiro DjVu

en: TIFF filename
pt: Nome do ficheiro TIFF

en: File %s exists.
    Really overwrite?
pt: Ficheiro %s já existe.
    Tem a certeza que deseja substituí-lo?

en: Email as PDF
pt: Email como PDF

en: Scan Document
pt: Digitalizar Documento

en: Threshold
pt: Limiar

en: Options
pt: Opções

en: Unable to load image
pt: Não foi possível carregar a imagem

en: Crop
pt: Recortar

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: English
pt: Inglês

en: Start OCR
pt: Iniciar o OCR

en: The help viewer requires module Gtk2::Ex::PodViewer
    Alternatively, try: %s %s
pt: O visualizador da ajuda requere o módulo Gtk2::Ex::PodViewer
    Em alternativa, tente: %s %s

en: Resolution
pt: Resolução

en: Don't show this message again
pt: Não mostrar esta mensagem outra vez

en: Error: unable to load settings.
    Backing up settings
    Reverting to defaults
pt: Erro:incapaz de carregar definições.
    Criando cópia das definições
    Revertendo para omissões

en: US Letter
pt: Letter (EUA)

en: US Legal
pt: Legal EUA

en: Start
pt: Iniciar

en: Increment
pt: Incremento

en: Device
pt: Dispositivo

en: Sets the device to be used for the scan
pt: Escolha o dispositivo a utilizar na digitalização

en: Page Options
pt: Opções de Página

en: # Pages
pt: # Páginas

en: All
pt: Tudo

en: Scan all pages
pt: Digitalizar todas as páginas

en: Set number of pages to scan
pt: Defina número de páginas a digitalizar

en: Page number
pt: Número de página

en: Source document
pt: Origem do documento

en: Single sided
pt: Uma face

en: Source document is single-sided
pt: Origem do documento tem uma face

en: Double sided
pt: Dupla face

en: Source document is double-sided
pt: Origem do documento tem dupla face

en: Side to scan
pt: Face a digitalizar

en: Facing
pt: Frente

en: Reverse
pt: Verso

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
pt: Seleccione qual a face a digitalizar num documento com duas faces

en: Scan
pt: Digitalizar

en: Name
pt: Nome

en: Left
pt: Esquerda

en: Top
pt: Topo

en: Updating options
pt: Actualizar opções

en: Paper size
pt: Formato do papel

en: Edit
pt: Editar

en: Must scan facing pages first
pt: Deve digitalizar página da frente primeiro

en: Scanner warming up
pt: O scanner está a aquecer

en: Device busy
pt: Dispositivo ocupado

en: Unknown message:
pt: Mensagem desconhecida:

en: Selected
pt: Seleccionado

en: active
pt: activo

en: Layout
pt: Esquema

en: Single
pt: Uma face

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
pt: Uma página por folha, orientada para cima e sem rotação

en: Double
pt: Dupla face

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
pt: Duas páginas por folha, orientação horizontal (uma página na metade esquerda, outra página na metade direita).

en: # Output pages
pt: # Páginas de saída

en: Right
pt: Direita

en: Bottom
pt: Fundo

en: Align to edge
pt: Alinhar à margem

en: Edge to which to align the page.
pt: Margem para alinhar página.

en: Use 'left' to align to the left edge.
pt: Utilize ''esquerda' para alinhar à margem esquerda.

en: Use 'top' to align to the top edge.
pt: Utilize 'topo' para alinhar à margem superior.

en: Use 'right' to align to the right edge.
pt: Utilize 'direita' para alinhar à margem direita.

en: Vertical margin
pt: Margem vertical

en: Horizontal margin
pt: Margem horizontal

en: Border
pt: Borda

en: Filters
pt: Filtros
