gscan2pdf - en to sv translation catalogue (315 entries)

en: Image
sv: Bild

en: OCR Output
sv: OCR-utmatning

en: Error displaying help
sv: Fel vid visning av hjälp

en: Cannot read file: %s
sv: Kan inte läsa filen: %s

en: GraphicsMagick is being used in ImageMagick compatibility mode.
sv: GraphicsMagick används i ImageMagick-kompatibilitetsläge.

en: Whilst this might work, it is not currently supported.
sv: Även om detta kan fungera stöds det inte för närvarande.

en: GOCR
sv: Optisk teckentydning GOCR

en: Process image with GOCR.
sv: Använd optisk teckentydning GOCR

en: Process image with Tesseract.
sv: Använd optisk teckentydning Tesseract

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New
sv: _Ny

en: Clears all pages
sv: Tömmer alla sidor

en: _Open
sv: _Öppna

en: Open image file(s)
sv: Öppna bildfil(er)

en: Open c_rashed session
sv: Öppna k_raschad session

en: Open crashed session
sv: Öppna kraschad session

en: Scan document
sv: Läs in dokument

en: Save
sv: Spara

en: _Email as PDF
sv: _E-posta som PDF fil

en: Attach as PDF to a new email
sv: Lägg som PDF-bilaga till nytt e-postmeddelande

en: _Print
sv: _Skriv ut

en: Print
sv: Skriv ut

en: _Compress temporary files
sv: _Komprimera temporära filer

en: Compress temporary files
sv: Komprimera temporära filer

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Quit
sv: Avsluta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo
sv: Ångra

en: _Redo
sv: _Återställ

en: Redo
sv: Återställ

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut selection
sv: Klipp ut markering

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy selection
sv: Kopiera markering

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: Paste selection
sv: Klistra in markeringen

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete selected pages
sv: Ta bort markerade sidor

en: _Renumber
sv: _Numrera om

en: Renumber pages
sv: Omnumera sidor

en: _Select
sv: _Markera

en: _All
sv: _Alla

en: Select all pages
sv: Markera alla sidor

en: _Odd
sv: _Udda

en: Select all odd-numbered pages
sv: Markerar alla udda sidor

en: _Even
sv: _Jämna

en: Select all evenly-numbered pages
sv: Markerar alla jämna sidor

en: _Blank
sv: _Blanka

en: Select pages with low standard deviation
sv: Markera sidor som har låg avvikelse

en: _Dark
sv: _Mörka

en: Select dark pages
sv: Markera mörka sidor

en: _Modified
sv: _Ändrade

en: Select modified pages since last OCR
sv: Markera ändrade sidor efter OCR

en: _No OCR
sv: I_ngen OCR

en: Propert_ies
sv: _Egenskaper

en: Edit image properties
sv: Redigerar bildegenskaperna

en: Prefere_nces
sv: Inställ_ningar

en: Edit preferences
sv: Redigera inställningar

en: _View
sv: _Visa

en: Zoom _100%
sv: Zooma _100%

en: Zoom to 100%
sv: Zooma till 100%

en: Zoom to _fit
sv: Anpassa till _fönstret

en: Zoom to fit
sv: Zooma för att passa

en: Zoom _in
sv: Zooma _in

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom _out
sv: Zooma _ut

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Rotate 90° clockwise
sv: Rotera 90° medurs

en: Rotate 180°
sv: Rotera 180°

en: Rotate 90° anticlockwise
sv: Rotera 90° moturs

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Threshold
sv: _Tröskelvärde

en: Change each pixel above this threshold to black
sv: Ändra varje pixel ovan tröskelvärdet till svart

en: _Negate
sv: _Invertera

en: Converts black to white and vice versa
sv: Gör om svart till vitt och vice versa

en: _Unsharp Mask
sv: _Oskarp masakning

en: Apply an unsharp mask
sv: Använd en oskarp maskning

en: _Crop
sv: _Beskär

en: Crop pages
sv: Beskär en bild

en: _Clean up
sv: _Rensa upp

en: Clean up scanned images with unpaper
sv: Rensa scannade filer från fula kanter med unpaper

en: Optical Character Recognition
sv: Optisk teckenläsning

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Help
sv: Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
sv: Spara bild och Spara som PDF kräver Imagemagic

en: Save image requires libtiff
sv: Spara bild kräver Libtitt

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
sv: Spara som DJVu kräve DjVulibre-bin

en: Email as PDF requires xdg-email
sv: e-posta som PDF kräver xdg-email

en: The rotating options and unpaper support require perlmagick
sv: Paketet "perlmagic" behöver vara installerat för att kunna vrida på sidan och/eller använda "unpaper" (ta bort fula kanter från inskannande sidor)

en: unpaper missing
sv: unpaper saknas

en: OCR requires gocr, tesseract, ocropus, or cuneiform
sv: OCR kräver gocr, tesseract, ocropus eller cuneiform

en: PDF encryption requires pdftk
sv: PDF-kryptering kräver pdftk

en: Warning: missing packages
sv: Varning: paket saknas

en: Crashed sessions
sv: Kraschade sessioner

en: Process %i of %i
sv: Process %i av %i

en: Open image
sv: Öppna bild

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Pages to extract
sv: Sidor att extrahera

en: First page to extract
sv: Första sida att extrahera

en: Last page to extract
sv: Sista sida att extrahera

en: PDF filename
sv: PDF-filnamn

en: PDF files
sv: PDF-filer

en: DjVu filename
sv: DjVu filnamn

en: DjVu files
sv: DjVu-filer

en: TIFF filename
sv: TIFF-filnamn

en: Text filename
sv: Textfilnamn

en: Text files
sv: Textfiler

en: hOCR filename
sv: hOCR-filnamn

en: hOCR files
sv: hOCR-filer

en: PS filename
sv: PS filnamn

en: Postscript files
sv: Postscript-filer

en: gscan2pdf session filename
sv: filnamnet på gscan2pdfs session

en: gscan2pdf session files
sv: gscan2pdf-sessionsfiler

en: Directory %s is read-only
sv: Katalogen %s är skrivskyddad

en: File %s is read-only
sv: File %s är skrivskyddad

en: Image filename
sv: Bildfilnamn

en: You seem to be using Gnome or XFCE, but do not have gconftool installed. Unable to determine email client.
sv: Du verkar använda GNOME eller Xfce, men verkar inte ha gconftool installerat. Kan inte avgöra e-postklient.

en: Unable to determine your desktop enviroment, and therefore your email client.
sv: Kan inte avgöra din skrivbordsmiljö, och därmed inte din e-postklient.

en: Email as PDF
sv: E-posta som PDF

en: Error creating email
sv: Fel vid skapande av e-post

en: Scan Document
sv: Läs in dokument

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate image after scanning
sv: Rotera bilden efter inskanning

en: Both sides
sv: Båda sidor

en: Both sides.
sv: Båda sidor

en: Facing side
sv: Framsidan

en: Facing side.
sv: Framsidan

en: Reverse side
sv: Baksidan

en: Reverse side.
sv: Baksidan

en: Select side to rotate
sv: Välj vilken sida som du vill rotera

en: Rotate image 90 degrees clockwise.
sv: Rotera bilden 90 grader medurs

en: Rotate image 180 degrees clockwise.
sv: Rotera bilden 180 grader medurs.

en: Rotate image 90 degrees anticlockwise.
sv: Rotera bilden 180 grader moturs

en: Select direction of rotation
sv: Välj riktning på rotationen

en: OCR scanned pages
sv: Sidor skannade med OCR

en: Select OCR engine
sv: Välj OCR-motor

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Post-processing
sv: Efterhantering

en: Clean up images
sv: Rensa upp bilder

en: Options
sv: Inställningar

en: Set unpaper options
sv: Gör inställningar för unpaper

en: unpaper options
sv: Inställningar för unpaper

en: To aid the scan-to-PDF process
sv: För att hjälpa till att läsa-in-till-PDF

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Negate
sv: Invertera färger

en: Unsharp mask
sv: Oskarp mask

en: Radius
sv: Radie

en: pixels
sv: bildpunkter

en: The radius of the Gaussian, in pixels, not counting the center pixel (0 = automatic).
sv: radien på normalfördelningskurvan, i pixlar.

en: Sigma
sv: standardavvikelsen

en: The standard deviation of the Gaussian.
sv: Standardavvikelsen på normalfördelningskurvan

en: Crop
sv: Beskär

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: User-defined tools
sv: Användardefinierade verktyg

en: Language to recognise
sv: Språk att känna igen

en: English
sv: Engelska

en: OCR
sv: Optisk teckentydning

en: OCR Engine
sv: OCR motor

en: Start OCR
sv: Starta optisk teckentydning

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to quit?
sv: Det finns osparade sidor
    Vill du verkligen stänga programmet?

en: This operation cannot be undone. Are you sure?
sv: Kan ej ångras. Är du säker?

en: You will have to restart gscanp2df for changes to the temporary directory to take effect.
sv: Du måste starta om gscan2pdf för att programmet ska använda den nya temprära lagringsplatsen.

en: Title
sv: Titel

en: Type
sv: Typ

en: Show
sv: Visa

en: Hide
sv: Dölj

en: Use timezone from locale
sv: Använd tidszon från lokal

en: Temporary directory
sv: Temporär katalog

en: Browse
sv: Bläddra

en: Warn if available space less than (Mb)
sv: Varna om tillgängligt utrymme  är mindre än (Mb)

en: Replace
sv: Ersätt

en: Use %i and %o for the input and output filenames respectively, or a single %i if the image is to be modified in-place.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution
sv: Använd %i och %o för käll- och målfiler, eller bara %i om bilden ska modifieras direkt i källfilen.
    
    Ytterligare tillgänglig variabel:
    
    %r för upplösning

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Don't show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: Page Range
sv: Spann av sidor

en: Page numbering
sv: Sidnumrering

en: Increment
sv: Steglängd

en: Today
sv: Idag

en: Year-Month-Day
sv: År-Månad-Dag

en: Select Date
sv: Välj datum

en: Subject
sv: Ämne

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Plain text
sv: Vanlig text

en: gscan2pdf session file
sv: gscan2pdfs sessionsfil

en: Use LibTIFF (tiff2ps) to create Postscript files from TIFF.
sv: Använd LibTIFF (tiff2ps) för att skapa Postscript-filer från TIFF.

en: Use Ghostscript (pdf2ps) to create Postscript files from PDF.
sv: Använd Ghostscript (pdf2ps) för att skapa Postscript-filer från PDF.

en: Use Poppler (pdftops) to create Postscript files from PDF.
sv: Använd Poppler (pdftops) för att skapa Postscript-filer från PDF.

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
sv: Komprimera resultatet med Lempel-Ziv & Welch encoding

en: Compress output with deflate encoding.
sv: Komprimera resultatet med deflate encoding

en: Compress output with JPEG encoding.
sv: Komprimera resultatet med JPEG encoding

en: Packbits
sv: Packa bitar

en: Compress output with Packbits encoding.
sv: Komprimerar resultatet med Packbits encoding

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
sv: Komprimera resultatet med CCITT Grupp 3 encoding

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
sv: Komprimera resultatet med CCITT Grupp 4 encoding

en: None
sv: Inget

en: Use no compression algorithm on output.
sv: Använd ingen komprimering av resultatet.

en: Compression
sv: Komprimering

en: JPEG Quality
sv: JPEG-kvalitet

en: Downsample to
sv: Nedsampla till

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Let gscan2pdf which type of compression to use.
sv: Låt gscan2pdf bestämma vilken typ av komprimering som ska användas.

en: Compress output with PNG encoding.
sv: Komprimera resultatet med PNG encoding

en: Font for non-ASCII text
sv: Typsnitt för icke-ASCII-text

en: Page Options
sv: Inställningar för sida

en: # Pages
sv: # Sidor

en: All
sv: Alla

en: Scan all pages
sv: Läs in alla sidor

en: Set number of pages to scan
sv: Ställ in antalet sidor att läsa in

en: Extended page numbering
sv: Utökad sidnumrering

en: Page number
sv: Sidnummer

en: Source document
sv: Källdokument

en: Single sided
sv: Ensidigt

en: Source document is single-sided
sv: Källdokumentet är enkelsidigt

en: Double sided
sv: Dubbelsidigt

en: Source document is double-sided
sv: Källdokumentet är dubbelsidigt

en: Side to scan
sv: Sida att läsa in

en: Facing
sv: Framsida

en: Reverse
sv: Baksida

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
sv: Bestämmer vilken sida av dubbelsidigt dokument som skannas

en: Scan profiles
sv: Skannerprofil

en: Scan
sv: Läs in

en: Device
sv: Enhet

en: Rescan for devices
sv: Leta efter enheter igen

en: Sets the device to be used for the scan
sv: Ställer in enheten som används för inläsningen

en: Name of scan profile
sv: Namn på skannerprofil

en: Manual
sv: Manuell

en: Error: unknown device: %s
sv: Fel: okänd enhet: %s

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Edit
sv: Redigera

en: Selects or edits the paper size
sv: Väljer eller uppdaterar pappersstorlek

en: Edit paper size
sv: Ändra papperstorlek

en: Name
sv: Namn

en: Left
sv: Vänster

en: Top
sv: Överkant

en: Cannot delete all paper sizes
sv: Kan ej radera alla pappersstorlekar

en: The following paper sizes are too big to be scanned by the selected device:
sv: Följande pappersstorlekar är för stora att skannas av vald enhet.

en: Fetching list of devices
sv: Hämtar enhetsnamn

en: No devices found
sv: Kunde inte hitta några enheter

en: Updating options
sv: Uppdaterar inställningar

en: Must scan facing pages first
sv: Framsidor skannas först

en: Opening device
sv: Öppnar enhet

en: Error opening device:
sv: Fel vid öppnande av enhet:

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Unable to load image
sv: Kunde inte läsa in bild

en: Importing page %i of %i
sv: Importerar sida %i av %i

en: Error importing PDF
sv: Fel vid import av PDF

en: Saving page %i of %i
sv: Sparar sida %i av %i

en: Closing PDF
sv: Stänger PDF

en: Converting to PS
sv: Konverterar till PS

en: Error converting PDF to PS: %s
sv: Fel vid konvertering av PDF till PS: %s

en: Error compressing image: %s
sv: Fel vid komprimering av bild: %s

en: Writing page %i of %i
sv: Skriver sida %i av %i

en: Error writing DjVu
sv: Fel vid skrivning av DjVu

en: Error saving image
sv: Fel vid sparande av bild

en: Error copying page
sv: Fel vid kopiering av sida

en: Scanning page %i...
sv: Skannar sida %i

en: Scanner warming up
sv: Skanner värms upp

en: Document feeder out of documents
sv: Dokumentmataren har slut på dokument

en: Device busy
sv: Enheten upptagen

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Unknown message:
sv: Okänt meddelande:

en: Error importing image %s: %s
sv: Fel vid import av bilden %s: %s

en: Selected
sv: Markerade

en: Layout
sv: Utseende

en: Single
sv: Enkel

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
sv: En sida per ark, orienterad uppåt utan rotation.

en: Double
sv: Dubbel

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
sv: Två sidor per ark, landskapsorienterade (en sida till vänster, en till höger)

en: # Output pages
sv: # Blad

en: Number of pages to output.
sv: Antal blad som kommer att skrivas ut.

en: No deskew
sv: Ingen avskevning

en: Disable deskewing.
sv: Stäng av avskevning

en: No mask scan
sv: Ingen skanningsmask

en: Disable mask detection.
sv: Stäng av maskavkänning

en: No black filter
sv: Inget filter för svart

en: Disable black area scan.
sv: Stäng av skanning av svart yta

en: No gray filter
sv: Inget filter för grått

en: Disable gray area scan.
sv: Stäng av skanning av grå yta

en: No noise filter
sv: Inget skräpfilter

en: Disable noise filter.
sv: Stäng av skräpfilter

en: No blur filter
sv: Inget oskärpefilter

en: Disable blur filter.
sv: Stäng av oskärpefilter

en: No border scan
sv: Ingen ramskanning

en: Disable border scanning.
sv: Stäng av ramskanning

en: No border align
sv: Ingen ramlinjering

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
sv: Stäng av linjering av yta detekterad med ramskanning

en: Deskew to edge
sv: Avskeva till kant

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
sv: Kant som bestämmer det skannades rotation. Varje kant av masken kan användas för att bestämma maskens rotation. Om flera kanter anges används ett genomsnittligt värde, om inte värdet är högre än --avskevning-skanning-avvikelse.

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
sv: Använd "vänster" för att skanna från vänster kant.

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
sv: Använd "Överkant" för att skanna från överkanten.

en: Right
sv: Höger

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
sv: Använd "höger" för att skanna från höger kant.

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
sv: Använd "Nederkant" för att skanna från nedre kanten.

en: Align to edge
sv: Linjera till kant

en: Edge to which to align the page.
sv: Kant som sidan skall linjeras till.

en: Use 'left' to align to the left edge.
sv: Använd "vänster" för att skanna från vänster kant.

en: Use 'top' to align to the top edge.
sv: Använd "Överst" för att skanna från övre kanten.

en: Use 'right' to align to the right edge.
sv: Använd "höger" för att skanna från högra kanten.

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
sv: Använd "Nederkant" för att skanna från nedre kanten.

en: Border margin
sv: Kantmarginal

en: Vertical margin
sv: Vertikal marginal

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
sv: Marginal från den vertikala kanten vid linjering av kantyta.

en: Horizontal margin
sv: Horisontell marginal

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
sv: Marginal från den horisontala kanten vid linjering av kantyta.

en: White threshold
sv: Tröskelvärde för vitt

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
sv: Ovanför detta tröskelvärde anses en pixel vara vit.

en: Black threshold
sv: Tröskelvärde för svart

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
sv: Nedanför detta tröskelvärde anses en pixel vara svart, ej grå). Detta värde används av gråskalefiltret. Värdet används också när en gråskalebild konverteras till svart-vit.

en: Deskew
sv: Avskeva

en: Border
sv: Marginal

en: Filters
sv: Filter
