gscan2pdf - en to tr translation catalogue (504 entries)

en: OCR text
tr: OKT metni

en: Go to least confident text
tr: En az güvenilir metne git

en: Go to previous text
tr: Önceki metne git

en: Go to next text
tr: Sonraki metne git

en: Go to most confident text
tr: En güvenilir metne git

en: Accept corrections
tr: Düzenlemeleri kabul et

en: Cancel corrections
tr: Düzenlemeleri iptal et

en: Add text
tr: Metin ekle

en: Delete text
tr: Metni sil

en: Image
tr: Görüntü

en: OCR Output
tr: OKT Çıktısı

en: Error displaying help
tr: Yardım görüntülemede hata

en: Cannot read file: %s
tr: Dosya okunamıyor: %s

en: GraphicsMagick is being used in ImageMagick compatibility mode.
tr: GraphicsMagick, ImageMagick uyumluluk kipinde kullanılıyor.

en: Whilst this might work, it is not currently supported.
tr: Bu çalışabilir ama desteklenmemektedir.

en: Please switch to ImageMagick in case of problems.
tr: Sorunlarla karşılaşıldığında lütfen ImageMagick'e geçiş yapın.

en: pdftk is installed, but cannot access the directory used for temporary files.
tr: pdftk kurulu ama geçici dosyalar için kullanılan dizine erişemiyor.

en: One reason for this might be that pdftk was installed via snap.
tr: Bunun nedeni pdftk'nin snap ile kurulması olabilir.

en: In this case, removing pdftk, and reinstalling without using snap would allow gscan2pdf to use pdftk.
tr: Bu durumda pdftk'yi kaldırmak ve snap olmadan kurmak, gscan2pdf'nin pdftk'yi kullanabilmesini sağlayacakır.

en: Another workaround would be to select a temporary directory under your home directory in Edit/Preferences.
tr: Diğer bir çözüm yolu, Düzen/Tercihler'den, ev dizininiz altında bir geçici dizin seçmek olabilir.

en: Process image with GOCR.
tr: Görüntüyü GOCR ile işle.

en: Process image with Tesseract.
tr: Görüntüyü Tesseract ile işle.

en: Process image with Ocropus.
tr: Görüntüyü Ocropus'la işle

en: Process image with Cuneiform.
tr: Görüntüyü Cuneiform ile işle

en: _File
tr: _Dosya

en: _New
tr: _Yeni

en: Clears all pages
tr: Tüm sayfaları temizle

en: _Open
tr: _Aç

en: Open image file(s)
tr: Görüntü dosyalarını aç

en: Open c_rashed session
tr: Çökmüş otu_rum aç

en: Open crashed session
tr: Çökmüş oturum aç

en: S_can
tr: _Tara

en: Scan document
tr: Belge tara

en: Save
tr: Kaydet

en: _Email as PDF
tr: Pdf olarak gönder

en: Attach as PDF to a new email
tr: Yeni e-postaya PDF olarak ekle

en: _Print
tr: Ya_zdır

en: Print
tr: Yazdır

en: _Compress temporary files
tr: _Geçici dosyaları sıkıştır

en: Compress temporary files
tr: Geçici dosyaları sıkıştır

en: _Quit
tr: _Çık

en: Quit
tr: Çık

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Undo
tr: _Geri al

en: Undo
tr: Geri al

en: _Redo
tr: _Yinele

en: Redo
tr: Yinele

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Cut selection
tr: Seçimi kes

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy selection
tr: Seçimi kopyala

en: _Paste
tr: Yapıştır

en: Paste selection
tr: Seçimi yapıştır

en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete selected pages
tr: Seçili sayfaları sil

en: _Renumber
tr: _Yeniden numaralandır

en: Renumber pages
tr: Sayfaları yeniden numaralandır

en: _Select
tr: _Seç

en: _All
tr: _Tümü

en: Select all pages
tr: Tüm sayfaları seç

en: _Odd
tr: _Tekler

en: Select all odd-numbered pages
tr: Tüm tek numaralı sayfaları seç.

en: _Even
tr: _Çiftler

en: Select all evenly-numbered pages
tr: Tüm çift numaralı sayfaları seç.

en: _Blank
tr: _Boşlar

en: Select pages with low standard deviation
tr: Sayfaları düşük standart sapma ile seç

en: _Dark
tr: _Karanlık

en: Select dark pages
tr: Karanlık sayfaları seç

en: _Modified
tr: _Değiştirilen

en: Select modified pages since last OCR
tr: Son OKT işleminden beri değiştirilen sayfaları seç.

en: _No OCR
tr: _OKT'siz

en: Select pages with no OCR output
tr: OKT çıktısı olmayan sayfaları seç

en: _Clear OCR
tr: OKT'y temizle

en: Clear OCR output from selected pages
tr: Seçili sayfalardan OKT çıktısını sil

en: Propert_ies
tr: Özellikler

en: Edit image properties
tr: Resim özelliklerini değiştir

en: Prefere_nces
tr: _Seçenekler

en: Edit preferences
tr: Tercihleri düzenle

en: _View
tr: Görünüm

en: Zoom _100%
tr: Tam _Boy Göster (%100)

en: Zoom to 100%
tr: Tam Boy Göster (100%)

en: Zoom to _fit
tr: Ekrana sığdır

en: Zoom to fit
tr: Ekrana sığdır

en: Zoom _in
tr: Yakı_nlaştır

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom _out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Rotate 90° clockwise
tr: Saat yönünde 90° döndür

en: Rotate 180°
tr: 180° Döndür

en: Rotate 90° anticlockwise
tr: Saat yönünün tersinde 90° döndür

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Threshold
tr: _Eşik

en: Change each pixel above this threshold to black
tr: Bu eşiğin üstündeki her pikseli siyaha dönüştür

en: _Brightness / Contrast
tr: _Parlaklık / Karşıtlık

en: Change brightness & contrast
tr: Parlaklık ve karşıtlığı değiştir

en: _Negate
tr: _Negatif

en: Converts black to white and vice versa
tr: Siyahı beyaza ve beyazı siyaha dönüştür.

en: _Unsharp Mask
tr: _Bulanıklık maskesi

en: Apply an unsharp mask
tr: Bulanıklık maskesi uygula

en: _Crop
tr: Kır_p

en: Crop pages
tr: Sayfaları kırp

en: Crop selection
tr: Seçimi kırp

en: _Clean up
tr: _Düzelt

en: Clean up scanned images with unpaper
tr: Taranmış görüntüleri unpaper ile düzelt

en: _Split
tr: _Böl

en: _OCR
tr: _OKT

en: Optical Character Recognition
tr: Optik Karakter Tanıma

en: U_ser-defined
tr: Ku_llanıcı Tanımlı

en: Process images with user-defined tool
tr: Görüntüleri kullanıcı tanımlı araçla işle

en: _Help
tr: _Yardım

en: Help
tr: Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Drag
tr: _Sürükle

en: Use the hand tool
tr: El aracını kullan

en: Use the rectangular selection tool
tr: Dikdörtgen seçim aracını kullan

en: _Select & drag
tr: _Seç ve sürükle

en: Use the combined select and drag tool
tr: Bileşik seçim ve sürükleme aracını kullan

en: _Tabbed
tr: _Sekmeli

en: Arrange image and OCR viewers in tabs
tr: Görüntü ve OKT görüntüleyicileri sekmelere diz

en: Arrange image and OCR viewers in split screen
tr: Görüntü ve OKT görüntüleyicileri ekrana bölük diz

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
tr: Görüntü kaydetme ve PDF olarak kaydetme işlemleri imagemagick'e ihtiyaç duyar.

en: Save image requires libtiff
tr: Görüntü kaydetme işlemi libtiff kütüphanesini gerektirir.

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
tr: DjVu olarak kaydetmek için djvulibre-bin gerekir.

en: Email as PDF requires xdg-email
tr: PDF olarak göndermek için xdg-email gerektirir.

en: The rotating, crop, unsharp, split and unpaper tools require perlmagick
tr: Döndürme, kırpma, bulanıklaştırma, bölme ve unpaper araçları perlmagick gerektirir

en: unpaper missing
tr: unpaper eksik

en: OCR requires gocr, tesseract, ocropus, or cuneiform
tr: OKT, gocr, tesseract,ocropus yada cuneiform gerektirir.

en: PDF encryption requires pdftk
tr: PDF şifreleme pdftk gerektirir

en: Warning: missing packages
tr: Uyarı: eksik paketler

en: Warning: unable to use %s for temporary storage. Defaulting to %s instead.
tr: Uyarı: %s geçici depolama için kullanılamıyor. %s yerine varsayılan ayarlanıyor.

en: Crashed sessions
tr: Bozulmuş oturumlar

en: The following list of sessions cannot be restored.
tr: Şu listedeki oturumlar kurtarılamaz.

en: Please retrieve any images you require from them.
tr: Bunlardan gereken tüm görüntüleri yeniden elde edin.

en: Selected sessions will be deleted.
tr: Seçili oturumlar silinecek.

en: Session
tr: Oturum

en: Pick crashed session to restore
tr: Kurtarmak için çökmüş oturumu seç

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to clear all pages?
tr: Bazı sayfalar kaydedilmedi.
    Gerçekten tüm sayfaları temizlemeyi istiyor musunuz?

en: Process %i of %i (%s)
tr: İşleniyor %i/%i (%s)

en: Process %i of %i
tr: İşleniyor %i/%i

en: Open image
tr: Görüntü Aç

en: Image files
tr: Görüntü dosyaları

en: Enter user password for PDF %s
tr: %s PDF'si için kullanıcı parolasını gir

en: Pages to extract
tr: Ayıklanacak sayfalar

en: First page to extract
tr: Ayıklanacak ilk sayfa

en: Last page to extract
tr: Ayıklanacak son sayfa

en: %04d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d is not a valid datetime.
tr: %04d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d geçerli tarih saat değildir.

en: Close dialog on save
tr: Kaydedince pencereyi kapat

en: PDF filename
tr: PDF dosyası adı

en: PDF files
tr: PDF dosyaları

en: DjVu filename
tr: DjVu dosyası adı

en: DjVu files
tr: DjVu dosyaları

en: TIFF filename
tr: TIFF dosyası adı

en: Text filename
tr: Metin dosyası adı

en: Text files
tr: Metin dosyaları

en: hOCR filename
tr: hOCR dosya adı

en: hOCR files
tr: hOCR dosyaları

en: PS filename
tr: PS dosyası adı

en: Postscript files
tr: Postscript dosyaları

en: gscan2pdf session filename
tr: gscan2pdf oturum dosyası adı

en: gscan2pdf session files
tr: gscan2pdf oturum dosyaları

en: Directory %s is read-only
tr: %s dizini salt-okunur

en: File %s is read-only
tr: %s dosyası salt-okunur

en: Image filename
tr: Görüntü dosyası adı

en: Email as PDF
tr: PDF olarak gönder

en: Error creating email
tr: İleti oluşturmada hata

en: Scan Document
tr: Belge tara

en: Error opening the last device used.
tr: Son kullanılan aygıt açılamadı.

en: There was an error opening the last device used.
tr: Son kullanılan aygıtı açarken hata oluştu.

en: Whoops! I forgot to turn it on. Try again now.
tr: Amanın! Açmayı unuttum. Şimdi yeniden deneyin.

en: Rescan for devices
tr: Aygıtler için yeniden tara

en: Restart gscan2pdf.
tr: gscan2pdf'yi yeniden başlat.

en: Just ignore the error. I don't need the scanner yet.
tr: Hatayı göz ardı et. Henüz tarayıcıya gereksinmiyorum.

en: Cache device list
tr: Önbellek aygıtı listesi

en: Don't show this message again
tr: Bu iletiyi bir daha gösterme

en: Finished scanning facing pages. Scan reverse pages?
tr: Ön yüz sayfaları tarama bitti. Arka yüz sayfalarını tara?

en: Finished scanning reverse pages. Scan facing pages?
tr: Arka yüz sayfaları tarama bitti. Ön yüz sayfaları tara?

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rotate image after scanning
tr: Taramanın ardından görüntüyü döndür.

en: Both sides
tr: Her iki tarafı

en: Both sides.
tr: Her iki tarafı

en: Facing side
tr: Ön yüz

en: Facing side.
tr: Ön yüz

en: Reverse side
tr: Arka yüz

en: Reverse side.
tr: Arka yüz

en: Select side to rotate
tr: Çevirilecek yüzü seçiniz.

en: Rotate image 90 degrees clockwise.
tr: Görüntüyü saat yönünde 90 derece döndür.

en: Rotate image 180 degrees clockwise.
tr: Görüntüyü saat yönünde 180 derece döndür.

en: Rotate image 90 degrees anticlockwise.
tr: Görüntüyü saatin tersi yönünde 90 derece döndür.

en: Select direction of rotation
tr: Çevirme yönünü seçiniz.

en: Process with user-defined tool
tr: Kullanıcı tanımlı araçla işle

en: Process scanned images with user-defined tool
tr: Taranan görüntüleri kullanıcı tanımlı araçla işle

en: OCR scanned pages
tr: Taranmış sayfalara OKT uygula

en: Select OCR engine
tr: OKT motorunu seç

en: Threshold
tr: Eşik

en: Post-processing
tr: Tarama Sonrası İşlemler

en: Clean up images
tr: Görüntüleri düzelt

en: Options
tr: Seçenekler

en: Set unpaper options
tr: Unpaper seçeneklerini belirle

en: unpaper options
tr: unpaper seçenekleri

en: To aid the scan-to-PDF process
tr: PDF tarama sürecine yardımcı olmak için

en: Copyright 2006--2020 Jeffrey Ratcliffe
tr: Telif Hakkı 2006--2020 Jeffrey Ratcliffe

en: Brightness / Contrast
tr: Parlaklık / Karşıtlık

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Negate
tr: Negatif

en: Unsharp mask
tr: Bulanıklık maskesi

en: Radius
tr: Yarıçap

en: pixels
tr: benek

en: The radius of the Gaussian, in pixels, not counting the center pixel (0 = automatic).
tr: Gauss'un radiusu. pikseller içinde, merkez piksel sayılmaz.(0 = otomatik)

en: The standard deviation of the Gaussian.
tr: Gauss'un standatr sapması

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
tr: Orjinal resim ile eklenen bulanık arasındaki değişiklik yüzdesi.

en: Crop
tr: Kırp

en: Width
tr: Genişlik

en: The width of the crop.
tr: Kırpık alanın eni

en: Height
tr: Yükseklik

en: The height of the crop.
tr: Kırpık alanın yüksekliği

en: User-defined tools
tr: Kullanıcı tanımlı araçlar

en: Selected tool
tr: Seçili araç

en: Language to recognise
tr: Tanınacak dil

en: English
tr: İngilizce

en: OCR
tr: OKT

en: OCR Engine
tr: OKT Motoru

en: Start OCR
tr: OKTyi başlat

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to quit?
tr: Bazı sayfalar kaydedilmedi.
    Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: %dMb free in %s.
tr: %2$s içinde %1$dMb boş.

en: This operation cannot be undone. Are you sure?
tr: Bu işlem geri alınamaz. Emin misiniz?

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Scan options
tr: Tarama seçenekleri

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: Invalid regex. Try without special characters such as '*'
tr: Geçersiz düzenli ifade. '*' gibi özel karakterler olmadan deneyin.

en: Changes will only take effect after restarting gscan2pdf.
tr: Değişiklikler gscan2pdf yeniden başlatıldığında gerçekleşecek.

en: Restart gscan2pdf now?
tr: Şimdi gscan2pdf'yi yeniden başlat?

en: Open scanner at program start
tr: Program başlangıcında tarayıcıyı aç

en: Automatically open the scan dialog in the background at program start. This saves time clicking the scan button and waiting for the program to find the list of scanners
tr: Program başladığında tarama penceresini arka planda kendiliğinden aç. Bu, tarama düğmesine basma ve programın tarayıcı listesini bulmasından zaman kazanır.

en: Frontend
tr: Ön uç

en: Scan using the Perl bindings for SANE.
tr: Sane için Perl bağlarını kullanarak tara

en: Scan using the scanimage frontend.
tr: Scanimage ön ucunu kullanarak tara

en: Scan using the scanadf frontend.
tr: Scanadf'yi ön uç olarak kullanarak tara

en: Interface used for scanner access
tr: Tarayıcı erişiminde kullanılan arayüz

en: Device blacklist
tr: Aygıt engel listesi

en: Device blacklist (regular expression)
tr: Aygıt engel listesi (düzenli ifade)

en: Cycle SANE handle after scan
tr: Taramadan sonra SANE işlemesini yinele

en: Allow batch scanning from flatbed
tr: Düz yataktan toplu taramaya izin ver

en: If not set, switching to a flatbed scanner will force # pages to 1 and single-sided mode.
tr: Eğer ayarlanmazsa, düz yatak tarayıcıya geçiş  # sayfayı 1'e ve tek taraflı kipe zorlayacaktır.

en: Force new scan job between pages
tr: Sayfalar arasında yeni tarama işine zorla

en: Otherwise, some Brother scanners report out of documents, despite scanning from flatbed.
tr: Yoksa bazı Brother tarayıcılar düz yataktan taramaya rağmen belgenin bittiğini söyleyebilir.

en: If this option is enabled, opening the scanner is quicker, as gscan2pdf does not first search for available devices.
tr: Eğer bu seçenek etkinse, gscan2pdf ilkin uygun aygıtları aramayacağı için tarayıcıyı açmak daha hızlı olur,

en: This is only effective if the device names do not change between sessions.
tr: Bu yalnızca oturumlar arasında aygıt adları değişmiyorsa etkindir.

en: Scan command prefix
tr: Tarama komutu öneki

en: Cache device-dependent options
tr: Aygıt-bağımlı seçenekleri önbelleğe al

en: Clear device-dependent options cache
tr: Aygıt-bağımlı seçenekler önbelleğini boşalt

en: Option visibility & control
tr: Seçenek görünürlüğü ve denetimi

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tür

en: Show
tr: Göster

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Hide
tr: Gizle

en: List current options
tr: Geçerli seçenekleri listele

en: No scanner currently open with command line frontend.
tr: Şu anda komut satırı arka ucuyla açılmış tarayıcı yok.

en: Show options not listed
tr: Listelenmemiş seçenekleri göster

en: Restore window settings on startup
tr: Pencere ayarlarını açılışta eskiye döndür

en: View files on saving
tr: Kaydederken dosyaları göster.

en: Default PDF & DjVu filename
tr: Öntanımlı PDF ve DjVu dosya adı

en: Replace whitespace in filenames with underscores
tr: Dosya adlarındaki boşlukları alt çizgiyle değiştir

en: Use timezone from locale
tr: Yereldeki saat dilimini kullan

en: Convert scanned images to PNG before further processing
tr: Taranan görüntüleri ileri işlemeden önce PNG olarak kaydet

en: Temporary directory
tr: Geçici dizin

en: Browse
tr: Göz at

en: Select temporary directory
tr: Geçici dizini seç

en: Warn if available space less than (Mb)
tr: Kullanılabilir alan şundan az olursa uyar (Mb)

en: Warn if the available space in the temporary directory is less than this value
tr: Eğer geçici dizindeki kullanılabilir alan bu değerden azsa uyar

en: Blank threshold
tr: Boş sayfa eşik değeri

en: Threshold used for selecting blank pages
tr: Boş sayfaları seçmek için kullanılan eşik değeri

en: Dark threshold
tr: Karanlık-Belirsiz eşik değeri

en: Threshold used for selecting dark pages
tr: Karanlık-Belirsiz sayfaları seçmek için kullanılan eşik değeri

en: OCR output
tr: OKT çıktısı

en: Replace
tr: Üstüne yaz

en: Replace the contents of the text buffer with that from the OCR output.
tr: Metin arabelleğini OCR çıktısıyla değiştir.

en: Prepend
tr: Başına ekle

en: Prepend the OCR output to the text buffer.
tr: OKT çıktısını metin arabelleğinin başına ekle

en: Append
tr: Sonuna ekle

en: Append the OCR output to the text buffer.
tr: OKT çıktısını metin arabelleğine ekle

en: Manage user-defined tools
tr: Kullanıcı tanımlı araçları yönet

en: Use %i and %o for the input and output filenames respectively, or a single %i if the image is to be modified in-place.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution
tr: Girdi ve çıktı dosya adları için sırasıyla %i ve %o kullanın, görüntüyü o yazılımda düzenlemek için bir tek  %i kullanın
    
    Bir diğer değişken:
    
    %r çözünürlük

en: Properties
tr: Özellikler

en: Messages
tr: İletiler

en: Page Range
tr: Sayfa Aralığı

en: Error
tr: Hata

en: Warning
tr: Uyarı

en: Page
tr: Sayfa

en: Message type
tr: İleti türü

en: Message
tr: İleti

en: Don't show these messages again
tr: Bu iletileri yeniden gösterme

en: This error is normally due to ImageMagick exceeding its resource limits.
tr: Bu hata genellikle ImageMagick'in kaynak sınırlarını aştığından oluşur.

en: These can be extended by editing its policy file, which on my system is found at /etc/ImageMagick-6/policy.xml
tr: Bunlar ilke dosyasını düzenlemekle genişletilebilir, /etc/ImageMagick-6/policy.xml sistem yolunda bulunabilir

en: Please see https://imagemagick.org/script/resources.php for more information
tr: Lütfend aha çok bilgi için https://imagemagick.org/script/resources.php adresine bakın

en: Renumber
tr: Yeniden Numaralandır

en: Page numbering
tr: Sayfa numaralandırma

en: Start
tr: Başlangıç

en: Increment
tr: Artış

en: The current settings would result in duplicate page numbers. Please select new start and increment values.
tr: Şu anki ayarlar yinelenen sayfa numaraları ile sonuçlanabilir. Lütfen yeni başlangıç seçin ve değerleri arttırın.

en: Now
tr: Şimdi

en: Use current date and time
tr: Geçerli tarih ve saati kullan

en: Today
tr: Bugün

en: Use today's date
tr: Bugünün tarihini kullan

en: Document Metadata
tr: Belge Üst Verisi

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Specify
tr: Belirt

en: Specify date and time
tr: Tarih ve saat belirt

en: Year-Month-Day
tr: Yıl-Ay-Gün

en: Select Date
tr: Tarihi Seçin

en: Select date with calendar
tr: Tarihi takvimle seç

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Document type
tr: Belge türü

en: Portable Document Format
tr: Taşınabilir Belge Biçimi

en: CompuServe graphics interchange format
tr: CompuServe görüntü değiştirme biçimi

en: Joint Photographic Experts Group JFIF format
tr: Joint Photographic Experts Group JFIF biçimi

en: Portable Network Graphics
tr: Taşınabilir Ağ Grafikleri (PNG)

en: Portable anymap
tr: Taşınabilir anymap

en: Tagged Image File Format
tr: Etiketlenmiş Görüntü Dosya Biçimi

en: Text
tr: Yazı

en: Plain text
tr: Düz metin

en: hOCR markup language
tr: hOCR işaretleme dili

en: gscan2pdf session file
tr: gscan2pdf oturum doyası

en: Prepend to PDF
tr: PDF'nin başına ekle

en: Prepend to an existing PDF
tr: Var olan PDF'nin başına ekle

en: Append to PDF
tr: PDF'nin sonuna ekle

en: Append to an existing PDF
tr: Var olan PDF'nin sonuna ekle

en: Postscript backend
tr: Postscript arka ucu

en: Use LibTIFF (tiff2ps) to create Postscript files from TIFF.
tr: TIFF'ten Postscript dosyaları oluşturmakta LibTIFF (tiff2ps) kullan.

en: Use Ghostscript (pdf2ps) to create Postscript files from PDF.
tr: PDF'den Postscript dosyaları oluşturmakta Ghostscript (pdf2ps) kullan.

en: Use Poppler (pdftops) to create Postscript files from PDF.
tr: PDF'den Postscript dosyaları oluşturmakta Poppler (pdftops) kullan.

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
tr: Çıktıyı Lempel-Ziv & Welch kodlaması ile sıkıştır.

en: Compress output with deflate encoding.
tr: Çıktıyı deflate kodlaması ile sıkıştır.

en: Compress output with JPEG encoding.
tr: Çıktıyı JPEG kodlamasıyla sıkıştır.

en: Compress output with Packbits encoding.
tr: Çıktıyı Packbits kodlamasıyla sıkıştır.

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
tr: Çıktıyı CCITT Group 3 kodlamasıyla sıkıştır.

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
tr: Çıktıyı CCITT Group 4 kodlamasıyla sıkıştır.

en: None
tr: Yok

en: Use no compression algorithm on output.
tr: Çıktıda sıkıştırma algoritması kullanma.

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: JPEG Quality
tr: JPEG Kalitesi

en: Downsample to
tr: Önizlemesi

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Let gscan2pdf which type of compression to use.
tr: gscan2pdf'nin hangi sıkıştırma biçimini kullanacağını belirleyin.

en: Compress output with PNG encoding.
tr: Çıktıyı PNG kodlamasıyla sıkıştır.

en: Encrypt PDF
tr: PDF'yi şifrele

en: Set password
tr: Parola belirle

en: User password
tr: Kullanıcı parolası

en: Font for non-ASCII text
tr: non-ASCII metin için yazı tipi

en: Core
tr: Çekirdek

en: Page Options
tr: Sayfa Seçenekleri

en: # Pages
tr: # Sayfalar

en: All
tr: Tümü

en: Scan all pages
tr: Tüm sayfaları tara

en: Set number of pages to scan
tr: Taranacak sayfaların sayısını belirle

en: Extended page numbering
tr: Genişletilmiş  sayfa numaralandırma

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: Source document
tr: Kaynak belge

en: Single sided
tr: Tek taraflı

en: Source document is single-sided
tr: Kaynak belge tek taraflı

en: Double sided
tr: Çift taraflı

en: Source document is double-sided
tr: Kaynak belge çift taraflı

en: Side to scan
tr: Taranacak taraf

en: Facing
tr: Ön

en: Reverse
tr: Arka

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
tr: Çift taraflı belgenin hangi yönünün taranacağını seçiniz

en: Scan profiles
tr: Tarama Profilleri

en: Scan
tr: Tara

en: Device
tr: Aygıt

en: Sets the device to be used for the scan
tr: Tarama için kullanılacak aygıtı belirle

en: Name of scan profile
tr: Tarama profilinin adı

en: Profile '%s' exists. Overwrite?
tr: '%s' profili var. Üstüne yaz?

en: Editing current scan options
tr: Geçerli tarama seçenekleri düzenleniyor

en: Editing scan profile "%s"
tr: "%s" tarama profili düzenleniyor

en: Backend options
tr: Arka uç seçenekleri

en: Frontend options
tr: Ön uç seçenekleri

en: Manual
tr: Elle

en: Error: unknown device: %s
tr: Hata: bilinmeyen aygıt: %s

en: Paper size
tr: Kağıt boyutu

en: Edit
tr: Düzenle

en: Selects or edits the paper size
tr: Kağıt boyunu seçin yada düzenleyin

en: Edit paper size
tr: Kağıt boyutunu düzenle

en: Name
tr: İsim

en: Left
tr: Sol

en: Top
tr: Üst

en: Cannot delete all paper sizes
tr: Tüm kağıt boyutlarını silemezsiniz.

en: The following paper sizes are too big to be scanned by the selected device:
tr: Seçilen kağıt boyutları seçilen cihazla taramak için çok büyük

en: Scanning page %d of %d
tr: %d / %d sayfa taranıyor

en: Scanning page %d
tr: Sayfa %d taranıyor

en: Fetching list of devices
tr: Aygıtların listesi çıkartılıyor

en: No devices found
tr: Aygıt bulunamadı.

en: Updating options
tr: Seçenekler güncelleniyor

en: Scan Options
tr: Tarama Seçenekleri

en: Must scan facing pages first
tr: Karşılıklı sayfalar önce taranmalı

en: Opening device
tr: Aygıt açılıyor

en: Error retrieving scanner options:
tr: Tarayıcı seçenekleri elde edilirken hata:

en: Error opening device:
tr: Aygıt açılırken hata:

en: Thumbnails
tr: Küçük Resimler

en: Unable to load image
tr: Resim yüklenemedi

en: Error importing page %d. Ignoring.
tr: Sayfa %d içe aktarılırken hata. Göz ardı ediliyor.

en: No pages to process
tr: İşleyecek sayfa yok

en: No pages selected
tr: Seçilmiş sayfa yok

en: File %s not found
tr: %s dosyası yok

en: Error importing zero-length file %s.
tr: Sıfır genişlikteki %s dosyası içe aktarılırken hata.

en: Unknown DjVu file structure. Please contact the author.
tr: Bilinmeyen DjVu dosya yapısı. Lütfen yetkiliyle iletişime geçin.

en: %s is not a recognised image type
tr: %s tanınmayan bir görüntü biçimi.

en: Importing page %i of %i
tr: Sayfa içe aktarılıyor %i/%i

en: Error extracting images from PDF
tr: PDF'deki görüntüleri ayrıştırmada hata.

en: Error extracting text layer from PDF
tr: PDF'den metin katmanı ayıklanırken hata

en: Error importing PDF
tr: PDF içe aktarırken hata

en: Warning: gscan2pdf expects one image per page, but this was not satisfied. It is probable that the PDF has not been correctly imported.
    
    If you wish to add scans to an existing PDF, use the prepend/append to PDF options in the Save dialogue.
tr: Uyarı: gscan2pdf sayfa başı tek resim bekledi, ancak olmadı. Bu, PDF'nin doğru içe aktarılmamasından olabilir.
    
    Eğer taramaları var olan PDF'ye eklemek istiyorsanız, Kaydetme pencereinde PDF'nin önüne/sonuna ekle seçeneklerini kullanın.

en: Setting up PDF
tr: PDF'yi Ayarlama

en: Caught error creating PDF %s: %s
tr: PDF %s oluşturulurken hata yakalandı: %s

en: Unable to find font '%s'. Defaulting to core font.
tr: '%s' yazı tipi bulunamıyor. Çekirdek yazı tipe geçiliyor.

en: Saving page %i of %i
tr: Sayfa kaydediliyor %i/%i

en: Converting to PS
tr: PS'ye çeviriliyor.

en: Error converting PDF to PS: %s
tr: PDF, PS'ye dönüştürülürken hata: %s

en: Error prepending PDF: %s
tr: PDF başına eklenirken hata: %s

en: Error appending PDF: %s
tr: PDF sonuna eklenirken hata: %s

en: Error creating backup of PDF
tr: PDF'nin yedeğini oluştururken hata

en: Error encrypting PDF: %s
tr: PDF şifrelenirken hata: %s

en: Unable to set file timestamp for dates prior to 1970
tr: Dosya zaman damgaları 1970 öncesine belirlenemez

en: Error creating PDF image object: %s
tr: PDF görüntü nesnesi oluşturmada hata: %s

en: Error embedding file image in %s format to PDF: %s
tr: %s biçemli resim dosyası PDF'ye gömülürken hata: %s

en: Error compressing image: %s
tr: Resmi sıkıştırmada hata: %s

en: Writing page %i of %i
tr: Sayfa yazılıyor %i/%i

en: Error writing DjVu
tr: DjVu yazmada hata

en: Can't write to file: %s
tr: Dosyaya yazılamıyor: %s

en: Can't open file: %s
tr: dosya açılamıyor: %s

en: Can't close file: %s
tr: Dosya kapatılamıyor: %s

en: Error adding text layer to DjVu
tr: DjVu'ya yazı katmanı ekmede hata

en: Error adding metadata to DjVu
tr: DjVu'ya üst veri eklenirken hata

en: Converting image %i of %i to TIFF
tr: Resim TIFF'e dönüştürülüyor. %i/%i

en: Error writing TIFF
tr: TIFF yazılırken hata

en: Concatenating TIFFs
tr: TIFF'ler birleştiriliyor.

en: Error converting TIFF to PS: %s
tr: TIFF, PS'ye dönüştürülürken hata: %s

en: Error saving image
tr: Görüntüyü kaydetmede hata.

en: Analysing page %i of %i
tr: %i / %i sayfa inceleniyor

en: Error copying page
tr: Sayfa kopyalamada hata

en: Scanning %i pages...
tr: %i sayfa taranıyor...

en: Scanning page %i...
tr: Sayfa taranıyor %i...

en: Scanner warming up
tr: Tarayıcı ısınıyor

en: Document feeder out of documents
tr: Belge besleyicide belge bitti.

en: Device busy
tr: Aygıt meşgul

en: Operation cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Unknown message:
tr: Bilinmeyen ileti:

en: Selected
tr: Seçili

en: Layout
tr: Yerleşim Düzeni

en: Single
tr: Tek

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
tr: Her kağıda bir sayfa, döndürmeden yukarı yönde

en: Double
tr: Çift

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
tr: Her kağıda iki sayfa, yatay yönlendirmeli (bir sayfa sol yarıda, bir sayfa sağ yarıda)

en: # Output pages
tr: # Çıktı sayfaları

en: Number of pages to output.
tr: Çıktıdaki sayfaların sayısı

en: Writing system
tr: Yazı sistemi

en: Left-to-right
tr: Soldan sağa

en: Most writings systems, e.g. Latin, Greek, Cyrillic.
tr: Latin, Yunan, Kiril gibi çoğu yazı sistemi.

en: Right-to-left
tr: Sağdan sola

en: Scripts like Arabic or Hebrew.
tr: Arap, İbrani gibi alfabeler.

en: No deskew
tr: Doğrultma yapma

en: Disable deskewing.
tr: Kenarların eğriliğini gidermeyi devre dışı bırak.

en: No mask scan
tr: Maske taraması uygulama

en: Disable mask detection.
tr: Maske tespitini devre dışı bırak.

en: No black filter
tr: Siyah süzgeci uygulama

en: Disable black area scan.
tr: Siyah bölge taramasını etkisizleştir.

en: No gray filter
tr: Gri süzgeci uygulama

en: Disable gray area scan.
tr: Gri bölge taramasını etkisizleştir.

en: No noise filter
tr: Gürültü süzgeci uygulama

en: Disable noise filter.
tr: Gürültü süzgecini devre dışı bırak.

en: No blur filter
tr: Bulanıklık süzgeci uygulama

en: Disable blur filter.
tr: Bulanıklık süzgecini devre dışı bırak.

en: No border scan
tr: Kenar taraması yapma

en: Disable border scanning.
tr: Kenar taramasını devre dışı bırakır.

en: No border align
tr: Kenar hizalaması uygulama

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
tr: Kenar taramasında bulunan alan hizalamasını devre dışı bırakır.

en: Deskew to edge
tr: Doğrultulacak kenarlar

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
tr: Döndürme için taranacak kenarlar. Maskenin her bir kenarı maskenin kenarını saptamak için kullanılabilir. Çoklu kenar belirtilirse ortalama değeri kullanılır, istatiksel sapma --deskew-scan-deviation 'ı aşmadığı sürece.

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
tr: Sol kenardan taramak için 'sol' u seçiniz.

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
tr: Üst kenardan taramak için 'üst' ü seçiniz

en: Right
tr: Sağ

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
tr: Sağ kenardan taramak için 'sağ' ı seçiniz.

en: Bottom
tr: Alt

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
tr: Alt kenardan taramak için 'alt' ı seçiniz.

en: Align to edge
tr: Kenara hizala

en: Edge to which to align the page.
tr: Sayfaya hizalanacak kenar

en: Use 'left' to align to the left edge.
tr: Sola hizalamak için 'sol' u seçiniz.

en: Use 'top' to align to the top edge.
tr: Üste hizalamak için 'üst' ü seçiniz.

en: Use 'right' to align to the right edge.
tr: Sağa hizlamak için 'sağ' ı seçiniz.

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
tr: Alta hizalamak için 'alt' ı seçiniz.

en: Border margin
tr: Kenar aralığı

en: Vertical margin
tr: Dikey aralık

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
tr: Kenar aralığını hizalarken kenarda korunacak dikey uzaklık

en: Horizontal margin
tr: Yatay aralık

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
tr: Kenar aralığını hizalarken kağıdın kenarında korunacak dikey uzaklık.

en: White threshold
tr: Beyaz eşik değeri

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
tr: Bu parlaklık oranının üzerindeki benek beyaz kabul edilir.

en: Black threshold
tr: Siyah eşik değeri

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
tr: Bu parlaklık orarının altındaki piksel siyah (gri olmayan) kabul edilir . Bu, gri süzgecince kullanılır. Aynı zamanda gri tonlamalı bir resmi siyah beyaza çevirirken kullanılır.

en: Deskew
tr: Doğrultma

en: Border
tr: Kenar

en: Filters
tr: Süzgeçler
