gsettings-desktop-schemas master - en to ca translation catalogue (628 entries)

en: On-screen keyboard
ca: Teclat en pantalla

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
ca: Si està actiu el teclat en pantalla.

en: Screen magnifier
ca: Ampliador de pantalla

en: Whether the screen magnifier is turned on.
ca: Si està actiu l'ampliador de pantalla.

en: Screen reader
ca: Lector de pantalla

en: Whether the screen reader is turned on.
ca: Si està actiu el lector de pantalla.

en: Always show the Universal Access status icon
ca: Mostra la icona d'estat de l'accés universal sempre

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
ca: Aquesta clau sobreescriu l'ocultació automàtica de la icona d'estat de l'accés universal si no hi ha cap funció d'accessibilitat activada.

en: Always show the text caret
ca: Mostra sempre el cursor del text

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
ca: Aquesta tecla anul·la l'ocultació del cursor al text no editable de les aplicacions.

en: High contrast
ca: Contrast alt

en: Whether to use the high contrast style.
ca: Si s'ha d'utilitzar l'estil de contrast alt.

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
ca: Habilita les dreceres de teclat d'accessibilitat

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
ca: Emet un to quan canviï alguna característica d'accessibilitat del teclat

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
ca: Si s'ha d'emetre un to quan s'activi o es desactivi alguna característica d'accessibilitat del teclat.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
ca: Desactiva l'accessibilitat del teclat després del temps d'espera

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
ca: Si s'ha d'inhabilitar l'accessibilitat del teclat després d'un temps d'espera, és útil en màquines compartides.

en: Duration of the disabling timeout
ca: Durada del temps d'espera per la desactivació

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
ca: La durada del temps d'espera abans de desactivar l'accessibilitat del teclat.

en: Enable “Bounce Keys”
ca: Habilita les «Tecles de salt»

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
ca: Si la funció d'accessibilitat de teclat «Tecles de salt» està activa.

en: Minimum interval in milliseconds
ca: Interval mínim en mil·lisegons

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
ca: Ignora les pulsacions múltiples de la mateixa tecla durant aquests mil·lisegons.

en: Beep when a key is rejected
ca: Emet un to quan es rebutgi una tecla

en: Whether to beep when a key is rejected.
ca: Si s'ha d'emetre un to quan es rebutgi una tecla.

en: Enable “Mouse Keys”
ca: Habilita les «Tecles de ratolí»

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
ca: Si la funció d'accessibilitat de les «Tecles de ratolí» està activa.

en: Pixels per seconds
ca: Píxels per segon

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ca: La quantitat de píxels per segon es mourà a la velocitat màxima.

en: How long to accelerate in milliseconds
ca: Durant quant de temps s'accelerarà, en mil·lisegons

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ca: Quants mil·lisegons es triga per a anar de 0 a la velocitat màxima.

en: Initial delay in milliseconds
ca: Retard inicial en mil·lisegons

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ca: Quants mil·lisegons s'esperarà abans que les tecles de moviment del ratolí comencen a funcionar.

en: Enable “Slow Keys”
ca: Habilita les «Tecles lentes»

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
ca: Si la funció d'accessibilitat de les «Tecles lentes» està activa.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
ca: No s'acceptarà una tecla llevat que es mantingui premuda durant aquesta quantitat de mil·lisegons.

en: Beep when a key is first pressed
ca: Emet un to quan es prem per primera vegada una tecla

en: Whether to beep when a key is first pressed.
ca: Si s'ha d'emetre un to quan es prem per primera vegada una tecla.

en: Beep when a key is accepted
ca: Emet un to quan s'accepta una tecla

en: Whether to beep when a key is accepted.
ca: Si s'ha d'emetre un to quan s'accepta una tecla.

en: Enable sticky keys
ca: Habilita les tecles enganxoses

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
ca: Si està activa la funció d'accessibilitat de les tecles enganxoses.

en: Disable when two keys are pressed at the same time
ca: Desactiva-ho si es premen dues tecles alhora

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
ca: Si s'inhabiliten les tecles enganxoses en prémer dues tecles alhora.

en: Beep when a modifier is pressed.
ca: Emet un to si es prem una tecla modificadora.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
ca: Si s'ha d'emetre un to quan es prem una tecla modificadora.

en: Enable “Toggle Keys”
ca: Habilita les «Tecles de commutació»

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
ca: Si la funció d'accessibilitat de les «Tecles de commutació» està activa.

en: Mouse Tracking Mode
ca: Mode de seguiment del ratolí

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
ca: Estableix la posició de la imatge ampliada del ratolí dins la vista ampliada i com aquesta reacciona al moviment del ratolí. Els valors són: «none» (cap, sense seguiment), «centered» (centrat, la imatge del ratolí es mostra al centre de la regió ampliada, que també representa el punt del ratolí, els continguts ampliats es desplacen quan el ratolí es desplaça), «proportional» (proporcional, la posició del ratolí ampliat a la regió ampliada és proporcionalment el mateix que la posició del ratolí a la pantalla) i «push» (empeny, quan el ratolí ampliat arriba a la vora de la regió ampliada, els continguts es desplacen a la regió visible).

en: Focus Tracking Mode
ca: Mode de seguiment del focus

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
ca: Determina la posició del giny que té el focus dins la vista ampliada. Els valors són: • cap: sense seguiment del focus • centrat: la imatge que té el focus es mostra al centre de la regió ampliada (que també representa el punt sota el cursor del sistema) i el contingut ampliat es desplaça a mesura que el focus del sistema es desplaça • proporcional: la posició del focus ampliat a la regió ampliada és proporcional a la posició del focus del sistema a la pantalla • empeny: quan el focus ampliat arriba a la vora de la regió ampliada, el contingut es desplaça a la regió visible

en: Caret Tracking Mode
ca: Mode de seguiment del cursor

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
ca: Determina la posició del cursor dins la vista ampliada. Els valors són: • «cap»: sense seguiment del cursor • «centrat»: la imatge del cursor es mostra al centre de la regió ampliada (que també representa el punt sota el cursor del sistema) i els continguts ampliats es desplacen a mesura que es mou el cursor del sistema • «proporcional»: la posició del cursor ampliat a la regió ampliada és proporcional a la posició del cursor del sistema a la pantalla • «empeny»: quan el cursor ampliat arriba a la vora de la regió ampliada, el contingut es desplaça a la regió visible

en: Screen position
ca: Posició de la pantalla

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
ca: Si la vista ampliada ocupa tota la pantalla o ocupa la meitat superior, la inferior, l'esquerra o la dreta de la pantalla.

en: Magnification factor
ca: Factor d'ampliació

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
ca: El nivell de l'ampliació. Un valor d'1.0 significa que no hi ha cap ampliació. Un valor de 2.0 dobla la mida.

en: Enable lens mode
ca: Habilita el mode de lent

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
ca: Si la vista ampliada s'ha de centrar sobre la ubicació del ratolí del sistema i desplaçar-se amb ell.

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
ca: Els continguts ampliats es desplacen més enllà de les vores de l'escriptori

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
ca: Pel mode de seguiment del ratolí, si el punter del sistema és molt a prop o a la vora de la pantalla, els continguts ampliats es continuen desplaçant de tal manera que la vora entra a la vista ampliada.

en: Show or hide crosshairs
ca: Mostra o amaga la creu

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
ca: Habilita/inhabilita la visualització de la creu centrada en la imatge del ratolí ampliat.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
ca: Gruix de la creu, en píxels

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
ca: L'amplada, en píxels, de les línies vertical i horitzontal que creen la creu.

en: Color of the crosshairs
ca: Color de la creu

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
ca: El color de les línies verticals i horitzontals que creen la creu.

en: Opacity of the crosshairs
ca: Opacitat de la creu

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
ca: La transparència de la creu, des de completament opac a completament transparent.

en: Length of the crosshairs in pixels
ca: Llargada de la creu, en píxels

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
ca: La longitud, en píxels, de les línies verticals i horitzontals que creen la creu.

en: Clip the crosshairs at the center
ca: Retalla la creu al centre

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
ca: Si la creu es talla amb la imatge del ratolí ampliada, o està tallada de tal manera que les línies horitzontals i verticals de la creu envolten la vora la imatge del ratolí.

en: Inverse lightness
ca: Llum invertida

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
ca: Si s'han d'invertir els valors de brillantor: els colors foscos passen a ser més clars i al revés, el blanc i el negre s'intercanvien.

en: Color Saturation
ca: Saturació del color

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
ca: El canvi de saturació del color, des de 0.0 (escala de grisos) a 1.0 (totalment acolorit).

en: Change brightness of red
ca: Canvia la brillantor del vermell

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ca: El canvi de la brillantor per defecte del component vermell. Zero vol dir que no hi ha canvis, valors menors que zero indiquen que hi ha un decrement i valors més grans que zero, que hi ha un increment.

en: Change brightness of green
ca: Canvia la brillantor del verd

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ca: El canvi de la brillantor per defecte del component verd. Zero vol dir que no hi ha canvis, valors menors que zero indiquen que hi ha un decrement i valors més grans que zero, que hi ha un increment.

en: Change brightness of blue
ca: Canvia la brillantor del blau

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ca: El canvi de la brillantor per defecte del component blau. Zero vol dir que no hi ha canvis, valors menors que zero indiquen que hi ha un decrement i valors més grans que zero, que hi ha un increment.

en: Change contrast of red
ca: Canvia el contrast del vermell

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ca: El canvi del contrast per defecte del component vermell. Zero vol dir que no hi ha canvis, valors menors que zero indiquen que hi ha un decrement i valors més grans que zero, que hi ha un increment.

en: Change contrast of green
ca: Canvia el contrast del verd

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ca: El canvi del contrast per defecte del component verd. Zero vol dir que no hi ha canvis, valors menors que zero indiquen que hi ha un decrement i valors més grans que zero, que hi ha un increment.

en: Change contrast of blue
ca: Canvia el contrast del blau

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ca: El canvi del contrast per defecte del component blau. Zero vol dir que no hi ha canvis, valors menors que zero indiquen que hi ha un decrement i valors més grans que zero, que hi ha un increment.

en: Dwell click time
ca: Temps de clic en passar per sobre

en: Time in seconds before a click is triggered.
ca: El temps, en segons, abans que es generi un clic.

en: Movement threshold
ca: Llindar de moviment

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
ca: La distància en píxels abans que es reconegui el moviment.

en: Gesture single click
ca: Gest d'un sol clic

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
ca: La direcció perquè es reconegui com a un sol clic: «left» (esquerra), «right» (dreta), «up» (amunt) i «down» (avall).

en: Gesture double click
ca: Gest del doble clic

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
ca: La direcció perquè es reconegui com a un doble clic: «left» (esquerra), «right» (dreta), «up» (amunt) i «down» (avall).

en: Gesture drag click
ca: Gest del clic d'arrossegament

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
ca: La direcció perquè es reconegui com a un clic d'arrossegament: «left» (esquerra), «right» (dreta), «up» (amunt) i «down» (avall).

en: Gesture secondary click
ca: Gest del clic secundari

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
ca: La direcció perquè es reconegui com a un clic secundari: «left» (esquerra), «right» (dreta), «up» (amunt) i «down» (avall).

en: Dwell click mode
ca: Mode de clic en passar per sobre

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
ca: El mode de clic en passar per sobre actiu. Els valors possibles són: «window» (finestra) i «gesture» (gest).

en: Show click type window
ca: Mostra la finestra de tipus de clic

en: Show click type window.
ca: Mostra la finestra de tipus de clic.

en: Enable dwell clicks
ca: Habilita els clics en passar per sobre

en: Enable dwell clicks.
ca: Habilita els clics en passar per sobre.

en: Secondary click enabled
ca: Clic secundari habilitat

en: Enable simulated secondary clicks
ca: Habilita els clics secundaris simulats

en: Secondary click time
ca: Temps del clic secundari

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
ca: El temps, en segons, abans que es generi un clic secundari.

en: Folder children
ca: Carpeta filla

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
ca: Llista de camins relatius a paràmetres en els quals es desen carpetes d'aplicació. Cada carpeta utilitza l'esquema org.gnome.desktop.app-folders.folder.

en: Folder name
ca: Nom de carpeta

en: The name of the application folder.
ca: El nom de la carpeta d'aplicació.

en: Translate the name
ca: Tradueix el nom

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
ca: Si la clau de nom és un nom de fitxer que s'ha de consultar a /usr/share/desktop-directories.

en: Applications
ca: Aplicacions

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
ca: La llista d'identificadors d'aplicacions que s'inclouen explícitament en aquesta carpeta.

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
ca: Una llista de categories segons les quals les aplicacions, per defecte, es posaran en aquesta carpeta, a més a més de les aplicacions que es llisten a la clau aplicacions.

en: Excluded applications
ca: Aplicacions excloses

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
ca: Una llista d'identificadors d'aplicacions que s'exclouran d'aquesta carpeta. Es pot fer servir per a eliminar aplicacions que s'inclourien per categoria.

en: Picture Options
ca: Opcions de la imatge

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
ca: Com es representa la imatge definida a la clau «wallpaper_filename». Els valors possibles són: «none» (cap), «wallpaper» (fons de pantalla), «centered» (centrat), «scaled» (escalat), «stretched» (ajustat), «zoom» (ampliat) i «spanned» (allargat).

en: Picture URI
ca: URI de la imatge

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
ca: L'URI que es fa servir per a la imatge de fons. Tingueu en compte que el rerefons només permet URI locals (file://).

en: Picture URI (dark)
ca: URI de la imatge (fosc)

en: Picture Opacity
ca: Opacitat de la imatge

en: Opacity with which to draw the background picture.
ca: L'opacitat amb la qual es dibuixa la imatge de fons.

en: Primary Color
ca: Color primari

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ca: El color de l'esquerra o superior quan es dibuixin degradats, o el color sòlid.

en: Secondary Color
ca: Color secundari

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ca: El color de la dreta o inferior quan es dibuixin degradats, no es fa servir amb el color sòlid.

en: Color Shading Type
ca: Tipus d'ombreig de color

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
ca: Com s'ha d'ombrejar el color de fons. Els valors possibles són «horizontal» (horitzontal), «vertical» (vertical) i «solid» (sòlid).

en: Have file manager handle the desktop
ca: Fes que el gestor de fitxers gestioni l'escriptori

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
ca: Si és «true» (cert), el gestor de fitxer dibuixarà icones a l'escriptori.

en: Show the week date in the calendar
ca: Mostra la data de la setmana en el calendari

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
ca: Si és «true» (cert) es mostra la data de la setmana ISO en el calendari.

en: Automatically update timezone
ca: Actualitza automàticament el fus horari

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
ca: Si s'ha d'actualitzar automàticament el fus horari mitjançant la geolocalització.

en: Default calendar
ca: Calendari per defecte

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
ca: L'aplicació de calendari per defecte OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora. L'aplicació de calendari preferida és l'aplicació que gestiona el tipus MIME text/calendar.

en: Calendar needs terminal
ca: El calendari necessita un terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
ca: Si l'aplicació de calendari per defecte necessita un terminal per a executar-se. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora. L'aplicació de calendari preferida és l'aplicació que gestiona el tipus MIME text/calendar. El fitxer d'escriptori determina si necessita un terminal.

en: Default tasks
ca: Tasques per defecte

en: Default tasks application.
ca: L'aplicació per defecte de tasques.

en: Tasks needs terminal
ca: L'aplicació de tasques necessita un terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
ca: Si l'aplicació per defecte de tasques necessita executar-se en un terminal.

en: Terminal application
ca: Aplicació de terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
ca: El programa de terminal que s'utilitza en iniciar aplicacions que en requereixen un. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora. El terminal per defecte es gestiona des de la GIO.

en: Exec Arguments
ca: Arguments d'execució

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
ca: L'argument que s'utilitza per a executar programes al terminal definit a la clau «exec». OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora. El terminal per defecte i el mode d'invocació es gestiona des de la GIO.

en: Current input source
ca: El mètode d'entrada actual

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: L'índex, iniciat a zero, de la llista de mètodes d'entrada que especifica quin s'està utilitzant. Es verifica el valor automàticament perquè romangui al rang [0, sources_length), sempre que la llista de mètodes no sigui buida. OBSOLET: aquesta clau està obsoleta i s'ignora.

en: List of input sources
ca: Llista de mètodes d'entrada

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
ca: La llista d'identificadors de mètodes d'entrada disponibles. Cada mètode s'especifica com una parella de dues cadenes. La primera és el tipus, i pot ser «xkb» o «ibus». Pels mètodes d'entrada basats en «xkb», la segona cadena és «xkb_layout+xkb_variant» (disposició xkb més variants xkb) o només «xkb_layout» (disposició xkb) si no fa falta una variació de l'XKB. pels mètodes d'entrada basats en «ibus», la segona cadena és el nom del motor d'IBus. Una llista buida significa que s'utilitzaran sense modificacions la disposició XKB actual del servidor X i la seva variant i no es farà servir l'IBus.

en: List of most recently used input sources
ca: Llista de mètodes d'entrada més utilitzats recentment

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
ca: Llista dels mètodes d'entrada més recents. El valor té el mateix format que la llista de mètodes disponibles.

en: List of XKB options
ca: Llista d'opcions de l'XKB

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
ca: La llista d'opcions de l'XKB. Cada opció és una cadena d'opció d'XKB tal com estan definides en el fitxer de regles «xkeyboard-config».

en: Show all installed input sources
ca: Mostra tots els mètodes d'entrada instal·lats

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
ca: Permet seleccionar tots els mètodes d'entrada instal·lats en els «Paràmetres del sistema».

en: Use different input sources for each window
ca: Utilitza diferents mètodes d'entrada per a cada finestra

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
ca: Si s'habilita, quan s'activa la finestra que té el focus se li adjunten els mètodes d'entrada.

en: Enable Toolkit Accessibility
ca: Habilita l'accessibilitat en els jocs d'eines

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
ca: Si els jocs d'eines haurien de carregar els mòduls d'accessibilitat.

en: Enable Animations
ca: Habilita les animacions

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ca: Si s'han de mostrar les animacions. Nota: és una clau global, canvia el comportament del gestor de finestres, el quadre, etc.

en: Menus Have Tearoff
ca: Els menús tenen separadors

en: Whether menus should have a tearoff.
ca: Si els menús haurien de tenir separadors.

en: Can Change Accels
ca: Es poden canviar els acceleradors

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
ca: Si l'usuari pot canviar, prement-lo, dinàmicament un accelerador quan estigui sobre un element de menú actiu.

en: Toolbar Style
ca: Estil de les barres d'eines

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
ca: L'estil de la barra d'eines. Els valors vàlids són: «both» (ambdós), «both-horiz» (ambdós horitzontals), «icons» (icones) i «text» (text).

en: Menubar Detachable
ca: La barra de menú es pot desacoblar

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ca: Si l'usuari pot desacoblar les barres de menú i moure-les.

en: Toolbar Detachable
ca: Les barres d'eines es poden desacoblar

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ca: Si l'usuari pot desacoblar les barres d'eines i moure-les.

en: Toolbar Icon Size
ca: Mida de les icones de les barres d'eines

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
ca: La mida de les icones en les barres d'eines, pot ser: «small» (petita) o «large» (gran).

en: Cursor Blink
ca: Parpelleig del cursor

en: Whether the cursor should blink.
ca: Si el cursor hauria de parpellejar.

en: Cursor Blink Time
ca: Temps de parpelleig del cursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ca: La durada, en mil·lisegons, del cicle de parpelleig del cursor.

en: Cursor Blink Timeout
ca: Temps d'aturada del parpelleig del cursor

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
ca: El temps, en segons, després del qual el cursor deixarà de parpellejar.

en: Icon Theme
ca: Tema d'icones

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
ca: El tema d'icones que s'utilitza al tauler, el navegador de fitxers, etc.

en: Gtk+ Theme
ca: Tema de la GTK+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ca: El nom base del tema per defecte que utilitza la GTK+.

en: Gtk+ Keybinding Theme
ca: Tema de vinculació de tecles de la GTK+

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
ca: El nom base del tema de vinculacions per defecte que utilitza la GTK+.

en: Default font
ca: Tipus de lletra per defecte

en: Name of the default font used by gtk+.
ca: El nom del tipus de lletra per defecte que utilitza la GTK+.

en: Directories with avatar faces
ca: Directoris amb cares d'avatar

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
ca: Els directoris que anul·len les cares d'avatar per defecte instal·lades per gnome-control-center.

en: Text scaling factor
ca: Factor d'escalat del tipus de lletra

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
ca: El factor que s'utilitza per a allargar o arrodonir com es mostra el text, sense canviar-ne la mida.

en: Window scaling factor
ca: Factor d'escalat de la finestra

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
ca: El valor numèric pel qual s'escalen les finestres. S'utilitza en pantalles de densitat alta. Si el valor és «0» significa que es decidirà segons les característiques de la pantalla.

en: GTK IM Preedit Style
ca: Estil de preedició del mètode d'entrada de la GTK+

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ca: El nom de l'estil de preedició del mètode d'entrada de la GTK+ que utilitza la GTK+.

en: GTK IM Status Style
ca: Estil d'estat del mètode d'entrada de la GTK+

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ca: El nom de l'estil d'estat del mètode d'entrada de la GTK+ que utilitza la GTK+.

en: GTK IM Module
ca: Mòdul del mètode d'entrada de la GTK+

en: Name of the input method module used by GTK+.
ca: El nom del mòdul del mètode d'entrada que utilitza la GTK+.

en: Document font
ca: Tipus de lletra per documents

en: Name of the default font used for reading documents.
ca: El nom del tipus de lletra per defecte per a llegir documents.

en: Monospace font
ca: Tipus de lletra de mida fixa

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ca: El nom d'un tipus de lletra de mida fixa per a utilitzar en ubicacions com el terminal.

en: Menubar accelerator
ca: Accelerador de la barra de menú

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ca: La drecera de teclat per a obrir les barres de menú.

en: Cursor theme
ca: Tema del cursor

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
ca: El nom del tema del cursor. Només es fa servir a Xservers que són compatibles amb l'extensió Xcursor.

en: Cursor size
ca: Mida del cursor

en: Size of the cursor used as cursor theme.
ca: La mida del cursor utilitzat com a tema del cursor.

en: Timeout before click repeat
ca: Temps d'espera abans de repetir un clic

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
ca: El temps d'espera, en mil·lisegons, abans de començar a repetir un clic (per exemple en botons rotatius).

en: Timeout between click repeats
ca: Temps d'espera entre repeticions de clics

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
ca: El temps d'espera, en mil·lisegons, entre clic i clic si es deixa premut un botó.

en: Palette used in the color selector
ca: Paleta que s'utilitza en el selector de color

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
ca: La paleta que s'utilitza en el selector de color, tal com es defineix en el paràmetre «gtk-color-palette»

en: List of symbolic names and color equivalents
ca: Llista dels noms simbòlics i les seves equivalències de color

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
ca: Una llista separada per salts de línia («\n») de parelles «nom:color» tal com es defineix en el paràmetre «gtk-color-scheme»

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
ca: Si el rellotge mostra l'hora en format de 12 o 24 hores

en: Whether the clock shows seconds
ca: Si el rellotge mostra els segons

en: If true, display seconds in the clock.
ca: Si és «true» (cert), es mostren els segons en el rellotge.

en: Show date in clock
ca: Mostra la data al rellotge

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
ca: Si és «true» (cert), a més a més del temps, es mostra la data en el rellotge.

en: Show weekday in clock
ca: Mostra el dia de la setmana al rellotge

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
ca: Si és cert, a més de l'hora, es mostra el dia de la setmana al rellotge.

en: Enable hot corners
ca: Habilita les cantonades actives

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
ca: Si és cert, es pot accedir a la vista d'activitats desplaçant el ratolí a la cantonada superior esquerra.

en: Show battery percentage
ca: Mostra el percentatge de la bateria

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
ca: Si és «true» (cert), a més a més del temps, es mostra la data en el rellotge.

en: Enable the primary paste selection
ca: Habilita la selecció de l'enganxat primari

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
ca: Si està habilitat, gtk+ utilitza la selecció primària d'enganxament, que normalment s'activa mitjançant un clic del botó central del ratolí.

en: Allow overlay scrolling
ca: Permet la superposició del desplaçament

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
ca: Defineix si les barres de desplaçament s'han de superposar com a indicadors. Depenent dels dispositius d'entrada en ús, és possible que les barres de desplaçament permanents es mostrin igualment.

en: Highlights the current location of the pointer.
ca: Ressalta la ubicació actual del punter.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
ca: Si és cert, prémer una tecla ressaltarà la ubicació actual del punter en pantalla.

en: Antialiasing
ca: Antialiàsing

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ca: El tipus d'antialiàsing que s'utilitzarà en renderitzar els tipus de lletra. Els valors possibles són: «none» per a cap antialiàsing, «grayscale» per a l'antialiàsing d'escala de grisos estàndard, i «rgba» per a l'antialiàsing de subpíxel (només pantalles LCD).

en: Hinting
ca: Consell

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
ca: El tipus de consell que s'utilitzarà en renderitzar els tipus de lletra. Els valors possibles són: «none» per a no donar cap consell i «slight» per a ajustar-se només a l'eix Y com el motor de representació de tipus de lletra propietari de Microsoft, ClearType, DirectWrite i Adobe. S'ignora algorítmicament. S'utilitza per omissió a Ubuntu. S'utilitza de manera recomanada. El significat de «medium» i «full» depèn del format de tipus de lletra (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) i la versió instal·lada de FreeType. Normalment intenten ajustar els glifs tant a l'eix X com a l'eix Y (excepte per a .otf: Y-only). Això pot provocar distorsió i/o una representació inconsistent depenent de la qualitat del tipus de lletra, el format de lletra i l'estat dels motors de tipus de lletra de FreeType.

en: RGBA order
ca: Ordre RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
ca: L'ordre dels elements de subpíxel en una pantalla LCD; només s'utilitza quan l'antialiàsing s'estableix a «rgba». Els valors possibles són: «rgb» per al vermell a l'esquerra (més comú), «bgr» per al blau a l'esquerra, «vrgb» per al vermell a la part superior, «vbgr» per al vermell a la part inferior.

en: Color scheme
ca: Esquema de color

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
ca: L'esquema de color preferit per a la interfície d'usuari. Els valors vàlids són «predeterminat», «preferir-fosc», «preferir-clar».

en: Disable command line
ca: Inhabilita la línia d'ordres

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
ca: No permetis que l'usuari pugui accedir al terminal o que pugui especificar una línia d'ordres per a ser executada. Per exemple, s'inhabilitaria l'accés al diàleg «Executa una aplicació» del quadre.

en: Disable saving files to disk
ca: Inhabilita el desat de fitxers al disc

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
ca: No permetis que l'usuari pugui desar fitxers al disc. Per exemple, això inhabilitaria l'accés als diàlegs «Anomena i desa» de totes les aplicacions.

en: Disable printing
ca: Inhabilita la impressió

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
ca: No permetis que l'usuari pugui imprimir. Per exemple, això inhabilitaria l'accés al diàleg «Imprimeix» de totes les aplicacions.

en: Disable print setup
ca: Inhabilita la configuració de la impressió

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
ca: No permetis que l'usuari pugui modificar la configuració de la impressió. Per exemple, això inhabilitaria l'accés al diàleg «Configuració de la impressió» de totes les aplicacions.

en: Disable user switching
ca: Inhabilita el canvi d'usuari

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ca: No permetis que l'usuari obri una altra sessió mentre la sessió estigui activa.

en: Disable lock screen
ca: Inhabilita el blocatge de la pantalla

en: Prevent the user to lock his screen.
ca: No permetis que l'usuari bloquegi la pantalla.

en: Disable URL and MIME type handlers
ca: Inhabilita els gestors d'URL i de tipus MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ca: No permetis que s'executi cap aplicació de gestió d'URL o de tipus MIME.

en: Disable log out
ca: Inhabilita poder sortir

en: Prevent the user from logging out.
ca: No permetis que l'usuari pugui sortir de la sessió.

en: Disable user administration
ca: Inhabilita l'administració d'usuaris

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
ca: No permetis que l'usuari modifiqui els comptes d'usuari. Per defecte es permet que s'afegeixin i se suprimeixin usuaris, així com se'n puguin canviar les seves propietats.

en: Mount removable storage devices as read-only
ca: Munta els dispositius d'emmagatzematge extraïbles com a només de lectura

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
ca: Evita que els usuaris escriguin o modifiquin fitxers en dispositius d'emmagatzematge extraïbles (per exemple, memòries USB, telèfons mòbils, càmeres).

en: Disable password showing
ca: Inhabilita el mostrar la contrasenya

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
ca: Inhabilita l'element de menú «Mostra la contrasenya» a les entrades de contrasenya.

en: Whether to automatically mount media
ca: Si els suports s'han de muntar automàticament

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
ca: Si és «true» (cert), el gestor de fitxers muntarà automàticament, a l'inici i quan s'insereixin, els suports com ara els discs durs visibles per l'usuari i els suports extraïbles.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
ca: Si s'ha d'obrir automàticament la carpeta dels suports muntats automàticament

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
ca: Si és «true» (cert), el gestor de fitxers obrirà automàticament la carpeta del suport quan es munti automàticament. Això només s'aplica a suports on no es detecti cap tipus «x-content/*» conegut. En cas que es detecti un «x-content/*» conegut, es realitzarà l'acció configurada per l'usuari.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ca: No preguntis ni executis programes automàticament quan s'introdueixi un suport

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
ca: Si és «true» (cert), el gestor de fitxers no preguntarà ni executarà automàticament cap programa quan s'insereixi un suport.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
ca: Llista dels tipus «x-content/*» amb els quals s'iniciarà la seva aplicació preferida

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
ca: La llista dels tipus «x-content/*» per als quals l'usuari ha triat d'iniciar una aplicació en la miniaplicació de preferències. S'iniciarà l'aplicació preferida del tipus en introduir un suport que coincideixi amb aquests tipus.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
ca: Llista dels tipus «x-content/*» amb els que no es farà res

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
ca: La llista dels tipus «x-content/*» per als quals l'usuari ha triat «No facis res» en la miniaplicació de preferències. No es preguntarà ni s'iniciarà cap aplicació en introduir un suport que coincideixi amb aquests tipus.

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
ca: Llista dels tipus «x-content/*» amb els que no s'obrirà la carpeta

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
ca: La llista dels tipus «x-content/*» per als quals l'usuari ha triat «Obre la carpeta» en la miniaplicació de preferències. S'obrirà una finestra de carpeta en introduir un suport que coincideixi amb aquests tipus.

en: Show notification banners
ca: Mostra els bàners de notificacions

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
ca: Si els bàners de notificacions són visibles per les notificacions d'aplicació.

en: Show notifications in the lock screen
ca: Mostra les notificacions a la pantalla bloquejada

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
ca: Si s'han de mostrar les notificacions a la pantalla bloquejada.

en: Application ID
ca: Identificador d'aplicació

en: The application that this policy is for.
ca: L'aplicació per a la qual és aquesta política.

en: Enable notifications
ca: Habilita les notificacions

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
ca: Si les notificacions estan habilitades globalment per aquesta aplicació.

en: Enable sound alerts
ca: Habilita les alertes de so

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
ca: Si les notificacions haurien d'anar acompanyades d'alertes de so.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
ca: Si es mostren els bàners de notificació d'aquesta aplicació. No es té en compte quan es fa clic als botons de la safata de missatges.

en: Force automatic expanding of banners
ca: Força que els bàners s'ampliïn automàticament

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
ca: Si s'amplien automàticament les notificacions d'aquesta aplicació si estan en mode bàner.

en: Show in the lock screen
ca: Mostra-les a la pantalla bloquejada

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
ca: Si es mostren les notificacions d'aquesta aplicació quan la pantalla està bloquejada.

en: Show details in the lock screen
ca: Mostra els detalls a la pantalla de bloqueig

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
ca: Si es mostra el resum i el cos de les notificacions d'aquesta aplicació a la pantalla de bloqueig.

en: Whether edge scrolling is enabled
ca: Si el desplaçament per la vora està activat

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
ca: Si està habilitat, els ratolins tàctils que admeten el desplaçament per la vora tindran habilitada aquesta característica.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
ca: Si el desplaçament amb dos dits està habilitat

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
ca: Si està habilitat, els ratolins tàctils que admeten el desplaçament amb dos dits tindran habilitada aquesta característica.

en: Whether to disable the touchpad while typing
ca: Si s'inhabilita el ratolí tàctil mentre s'escriu

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
ca: Si està habilitat, els ratolins tàctils s'inhabilitaran mentre s'escriu amb el teclat.

en: Enable mouse clicks with touchpad
ca: Habilita fer clic amb el ratolí tàctil

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ca: Establiu això a TRUE per a poder transmetre clics fent tocs al ratolí tàctil.

en: Tap Button Map
ca: Assignació de botons de toc

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
ca: Defineix l'assignació entre el número dels dits i els botons del ratolí tàctil. Per defecte, els tocs dels dits 1, 2 i 3 estan assignats als botons esquerre, la dreta i central («lrm»), respectivament.

en: Enable tap-and-drag with touchpad
ca: Habilita tocar i arrossegar amb el ratolí tàctil

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
ca: Establiu això a TRUE per a poder començar a arrossegar tocant i movent immediatament el dit que prem el ratolí tàctil.

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
ca: Habilita el bloqueig de tocar i arrossegar amb el ratolí tàctil

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
ca: Establiu això a TRUE per a bloquejar el procés d'arrossegament durant un temps breu quan s'aixeca el dit del ratolí tàctil i el paràmetre de tocar i arrossegar està habilitat.

en: Touchpad enabled
ca: Ratolí tàctil habilitat

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
ca: Defineix les situacions en què el ratolí tàctil està habilitat.

en: Touchpad button orientation
ca: Orientació del botó del ratolí tàctil

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
ca: Intercanvieu els botons de la dreta i l'esquerra del ratolí per als esquerrans amb «esquerra», «dreta» per als dretans i «ratolí» per a seguir la configuració del ratolí.

en: Acceleration profile
ca: Perfil d'acceleració

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ca: El perfil d'acceleració utilitzat als ratolins tàctils connectats. El perfil d'acceleració es pot establir a per defecte («default»), que utilitza el perfil d'acceleració per defecte de cada dispositiu, pla («flat»), que accelera per un factor constant específic del dispositiu derivat de la velocitat configurada del punter, o adaptatiu («adaptive»), que adapta l'acceleració al moviment del ratolí. Si un ratolí no admet el perfil configurat, s'usarà «per defecte».

en: Pointer speed
ca: Velocitat del punter

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
ca: La velocitat del punter per al ratolí tàctil. Els valors que s'accepten són a l'interval [-1..1] (des de «no accelerat» fins a «ràpid»). Un valor de 0 és el predeterminat del sistema.

en: Natural scrolling
ca: Desplaçament natural

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
ca: Establiu-ho a «TRUE» (cert) per a habilitar el desplaçament natural (invers) per a ratolins tàctils.

en: Click method
ca: Mètode de clicar

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
ca: Com generar botons emulats per a programari; o bé inhabilitats («none»), a través d'àrees específiques («areas»), nombre de dits («fingers») o a l'esquerra, com el valor per defecte del sistema («default»).

en: Emulate middle click
ca: Emula el clic central

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
ca: Establiu-ho a cert per a habilitar el clic central en fer un clic simultani dret i esquerre.

en: Keyboard repeat
ca: Repetició de teclat

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
ca: Establiu-ho a «TRUE» (cert) per a habilitar la repetició de teclat.

en: Key Repeat Interval
ca: Interval de repetició de tecla

en: Delay between repeats in milliseconds.
ca: Retard entre repeticions en mil·lisegons.

en: Initial Key Repeat Delay
ca: Retard inicial de repetició de tecla

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
ca: Retard inicial de repetició de tecla en mil·lisegons.

en: Remember NumLock state
ca: Recorda l'estat de Bloq Núm

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ca: Quan s'estableix a cert, el GNOME recordarà l'estat del LED de Bloq Núm entre sessions.

en: NumLock state
ca: Estat de Bloq Núm

en: The remembered state of the NumLock LED.
ca: L'estat recordat del LED de la tecla de fixació de teclat numèric.

en: Mouse button orientation
ca: Orientació del botó del ratolí

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ca: Intercanvieu els botons de l'esquerra i la dreta per a ratolins esquerrans.

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
ca: La velocitat del punter dels ratolins. S'accepten els valors en l'interval [-1..1] (des de «no accelerat» a «ràpid»). Per defecte, el valor del sistema és 0.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
ca: Establiu-ho a «TRUE» (cert) per a habilitar el desplaçament natural (invers) per a ratolins.

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ca: El perfil d'acceleració utilitzat als ratolins connectats. El perfil d'acceleració es pot establir a per defecte («per defecte»), que utilitza el perfil d'acceleració per defecte de cada dispositiu, pla («pla»), que accelera per un factor constant específic del dispositiu derivat de la velocitat configurada del punter, o adaptatiu («adaptatiu»), que adapta l'acceleració al moviment del ratolí. Si un ratolí no admet el perfil configurat, s'usarà «per defecte».

en: Double click time
ca: Temps de doble clic

en: Length of a double click in milliseconds.
ca: Longitud d'un doble clic en mil·lisegons.

en: Drag threshold
ca: Llindar d'arrossegament

en: Distance before a drag is started.
ca: Distància abans d'iniciar un arrossegament.

en: Drawing tablet mapping
ca: Mapatge de la tauleta de dibuix

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
ca: La informació EDID de la sortida a la qual la tauleta està assignada. Ha de tenir el format [vendor, product, serial]. [«»,«»,«»] es basa en l'assignació automàtica.

en: Tablet mapping
ca: Associació de la tauleta

en: How input affects the pointer on the screen
ca: Com l'entrada afecta el punter a la pantalla

en: Tablet area
ca: Àrea de la tauleta

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
ca: Separació d'àrea morta al voltant de l'àrea activa, en percentatges. S'aplica respectivament als costats esquerre, dret, superior i inferior.

en: Tablet aspect ratio
ca: Relació de l'aspecte de la tauleta

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
ca: Habilita-ho per a restringir l'àrea de la tauleta gràfica perquè coincideixi amb la relació d'aspecte de la sortida.

en: Tablet left-handed mode
ca: Mode d'esquerrans de la tauleta

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
ca: Habiliteu-ho per a permetre la rotació física de la tauleta per a configuracions d'esquerrans

en: Stylus pressure curve
ca: Corba de pressió de l'estilogràfica

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
ca: Establiu-ho a x1, y1 i x2, y2 de la corba de pressió aplicada a l'estilogràfica.

en: Eraser pressure curve
ca: Corba de pressió de la goma d'esborrar

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
ca: Establiu-ho a x1, y1 i x2, y2 de la corba de pressió aplicada a la goma d'esborrar.

en: Button action
ca: Acció del botó

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
ca: Acció del botó del llapis. Aquest botó es troba al mànec del llapis.

en: Secondary button action
ca: Acció del botó secundari

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
ca: Acció del botó secundari del llapis. Aquest botó es troba al mànec d'alguns llapis com ara el Grip Pen. Altres llapis com ara l'Airbrush Pen o l'Inking Pen només tenen un botó, per tant, aquest paràmetre no hi té cap efecte.

en: Tertiary button action
ca: Acció del botó terciari

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
ca: Acció del botó terciari del llapis. Aquest botó es troba al mànec d'alguns llapis com ara el 3D Pen. Altres llapis com ara el Grip Pen només tenen dos botons, per tant, aquest paràmetre no hi té cap efecte.

en: Pad button action type
ca: Tipus d'acció del botó del ratolí tàctil

en: The type of action triggered by the button being pressed.
ca: El tipus d'acció a realitzar quan es premi el botó.

en: Key combination for the custom action
ca: Combinació de tecles per a l'acció personalitzada

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
ca: La drecera de teclat generada quan es premi el botó per a accions personalitzades.

en: Touchscreen output mapping
ca: Assignació de la sortida de la pantalla tàctil

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
ca: La informació EDID de la sortida a la qual està assignada la pantalla tàctil. Ha de tenir el format [vendor, product, serial]. [«»,«»,«»] es basa en l'assignació automàtica.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
ca: Botó d'emulació de la roda del ratolí. 0 per a inhabilitar-ho.

en: Mouse wheel emulation button lock
ca: Bloqueig del botó d'emulació de la roda del ratolí

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
ca: Habiliteu-ho per a activar el bloqueig del botó d'emulació de la roda. Si està habilitat, el primer clic del botó activa el desplaçament i el segon clic el desactiva.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ca: El perfil d'acceleració utilitzat als ratolins. El perfil d'acceleració es pot establir a per defecte («per defecte»), que utilitza el perfil d'acceleració per defecte, pla («pla»), que accelera per un factor constant específic del dispositiu derivat de la velocitat configurada, o adaptatiu («adaptatiu»), que adapta l'acceleració al moviment. Si un ratolí no admet el perfil configurat, s'usarà «per defecte».

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
ca: La velocitat del punter dels ratolins. S'accepten els valors en l'interval [-1..1] (des de «no accelerat» a «ràpid»). Per defecte, el valor del sistema és 0.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ca: El perfil d'acceleració utilitzat als ratolins. El perfil d'acceleració es pot establir a per defecte («default»), que utilitza el perfil d'acceleració per defecte, pla («flat»), que accelera per un factor constant específic del dispositiu derivat de la velocitat configurada, o adaptatiu («adaptive»), que adapta l'acceleració al moviment. Si un ratolí no admet el perfil configurat, s'usarà «per defecte».

en: Scrolling method
ca: Mètode de desplaçament

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
ca: Mètode de desplaçament utilitzat pel ratolí. El mètode de desplaçament es pot establir a predeterminat («default»), el qual utilitza el mètode predeterminat, cap («none»), el qual inhabilita el desplaçament, o el botó del mig («on-button-down») que permet el desplaçament mentre es manté premut el botó del mig.

en: Controls visibility of personal information
ca: Controla la visibilitat de la informació personal

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
ca: Si és «true» (cert), el sistema mirarà de no mostrar la identitat de l'usuari a la pantalla o a la xarxa.

en: Show full name in the user menu
ca: Mostra el nom sencer en el menú d'usuari

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
ca: Si s'ha de mostrar el nom complet de l'usuari al menú.

en: Whether to remove old files from the trash automatically
ca: Si s'han d'eliminar automàticament els fitxers vells de la paperera

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
ca: Si és «TRUE» (cert), els fitxers se suprimeixen automàticament de la paperera quan siguin de fa més dies dels especificats a la clau «old-files-age».

en: Whether to remove old temporary files automatically
ca: Si s'han d'eliminar automàticament els fitxers temporals

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
ca: Si és «TRUE» (cert), els fitxers temporals se suprimeixen automàticament quan siguin de fa més dies dels especificats a la clau «old-files-age».

en: Number of days to keep trash and temporary files
ca: Nombre de dies que s'han de mantenir els fitxers de la paperera i els temporals

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
ca: Considera com a vells els fitxers de la paperera i temporals que siguin anteriors a aquest nombre de dies.

en: Whether to remember recently used files
ca: Si s'han de recordar els fitxers utilitzats recentment

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
ca: Si és «FALSE» (fals), les aplicacions no recordaran els fitxers utilitzats recentment.

en: Number of days to remember recently used files for
ca: Nombre de dies que es recordaran els fitxers utilitzats recentment

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
ca: Els fitxers recents es recordaran durant aquests dies. Si s'estableix a 0, no es recordaran els fitxers recents; si s'estableix a -1, es recordaran indefinidament.

en: Whether to remember application usage
ca: Si s'ha de recordar l'ús de les aplicacions

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
ca: Si és «FALSE» (fals), no es farà cap seguiment ni s'enregistrarà l'ús de les aplicacions.

en: Send statistics when applications are removed or installed
ca: Envia estadístiques quan se suprimeixin o s'instal·lin aplicacions

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
ca: Si és «FALSE» (fals), no s'enviarà al proveïdor informació anònima sobre la instal·lació o supressió d'aplicacions.

en: Send reports of technical problems to the vendor
ca: Envia informes de problemes tècnics al proveïdor

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
ca: Si és «TRUE» (cert), s'enviaran automàticament informes anònims al proveïdor.

en: Don’t allow applications to access the microphone
ca: No permetis que les aplicacions accedeixin al micròfon

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
ca: Si està habilitat, les aplicacions no poden utilitzar el micròfon.

en: Don’t allow applications to access the camera
ca: No permetis que les aplicacions accedeixin a la càmera

en: If TRUE, applications should not use the camera.
ca: Si està habilitat, les aplicacions no poden utilitzar la càmera.

en: Don’t allow applications to output sound
ca: No permetis que les aplicacions emetin cap so

en: If TRUE, applications should not make sound.
ca: Si està habilitat, les aplicacions no poden emetre cap so.

en: Whether to protect USB devices
ca: Protegeix els dispositius USB

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
ca: Si el servei USBGuard està present i aquest paràmetre està habilitat, els dispositius USB es protegiran com es configuri al paràmetre usb-protection-level.

en: When USB devices should be rejected
ca: Rebutja els dispositius USB

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
ca: Si s'estableix a «pantalla de bloqueig», només es rebutjaran els dispositius USB nous quan la pantalla de bloqueig estigui present; si s'estableix a «sempre», sempre es rebutjaran tots els dispositius USB nous.

en: Whether the privacy screen is enabled
ca: Si la pantalla de privadesa està habilitada

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
ca: Si el maquinari subjacent té suport de pantalla de privadesa i aquesta configuració està habilitada, els quadres que suporten aquesta tecnologia s'ocultaran des de la vista lateral.

en: Activate when idle
ca: Activa quan estigui inactiu

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
ca: Habiliteu-ho per a activar l'estalvi de pantalla quan la sessió no estigui en ús. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora. Si no voleu activar l'estalvi de pantalla, establiu a 0 la clau idle-delay que es troba a org.gnome.desktop.session.

en: Lock on activation
ca: Bloca en activar-se

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
ca: Establiu-ho com a «true» (cert) per a blocar la pantalla quan s'activi l'estalvi de pantalla.

en: Time before locking
ca: Temps abans de blocar

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
ca: El temps, en segons, que han de passar perquè es bloquegi la pantalla un cop activat l'estalvi de pantalla.

en: Show full name in the lock screen
ca: Mostra el nom complet a la pantalla bloquejada

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
ca: Si s'ha de mostrar el nom complet de l'usuari a la pantalla bloquejada. Només es té en compte a la pantalla protectora, el nom sempre es mostra al diàleg de bloqueig.

en: Allow embedding a keyboard into the window
ca: Permet incrustar un teclat a la finestra

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: Habiliteu-ho per a permetre la incrustació d'un teclat dins la finestra quan s'intenti desbloquejar. La clau «keyboard_command» ha d'estar configurada amb l'ordre apropiada. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora.

en: Embedded keyboard command
ca: Ordre per a incrustar el teclat

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: L'ordre que s'executarà, si la clau «embedded_keyboard_enabled» està habilitada, per a incrustar un giny de teclat dins la finestra. Aquesta ordre ha d'implementar una interfície de connector XEMBED i retornar un identificador de finestra a la sortida estàndard. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora.

en: Allow logout
ca: Permet sortir

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: Habiliteu-ho per a oferir una opció al diàleg de desbloqueig per a permetre tancar la sessió després d'un temps d'espera. Aquest temps d'espera s'especifica a la clau «logout_delay». OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora.

en: Time before logout option
ca: Temps d'espera per a mostrar l'opció de sortida

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
ca: El nombre de segons entre l'activació de l'estalvi de pantalla i l'aparició de l'opció de tancar sessió al diàleg de desbloqueig. Aquesta clau només té efecte si la clau «logout_enable» està habilitada. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora

en: Logout command
ca: Ordre de sortida

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: L'ordre que es crida en prémer el botó de tancament de sessió. Aquesta ordre només hauria de tancar la sessió de l'usuari sense cap interacció. Aquesta clau només té efecte si la clau «logout_enable» està habilitada. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora.

en: Allow user switching
ca: Permet el canvi d'usuari

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
ca: Establiu-ho com a «TRUE» (cert) per a mostrar l'opció de canviar a un altre usuari en el diàleg de desbloqueig.

en: Allow the session status message to be displayed
ca: Permet que es mostri el missatge d'estat de la sessió

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: Permet que es mostri el missatge d'estat de la sessió quan la pantalla està blocada. OBSOLETA: aquesta clau és obsoleta i s'ignora.

en: Disable all external search providers
ca: Inhabilita tots els proveïdors de cerca externs

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
ca: Establiu-ho a «true» (cert) per a inhabilitar tots els programes proveïdors de cerca externa, sense tenir en compte si estan inhabilitats individualment. Els proveïdors de cerca externa s'instal·len a $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
ca: Llista d'identificadors de fitxers d'escriptori dels quals s'hauria d'inhabilitar el proveïdor de cerca que per defecte està habilitat

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
ca: Els resultats que retornen les aplicacions llistades aquí no es mostraran en fer cerques.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
ca: Llista d'identificadors de fitxers d'escriptori dels quals s'hauria d'habilitar el proveïdor de cerca que per defecte està inhabilitat

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
ca: Els resultats que retornen les aplicacions llistades aquí es mostraran en fer cerques.

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
ca: Ordenació de la llista d'identificadors de fitxers d'escriptori dels proveïdors de cerca

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
ca: Els resultats que retornen les aplicacions llistades aquí es mostraran en aquest ordre. Els resultats de les aplicacions que no són en aquesta llista es mostraran per ordre alfabètic.

en: Time before session is considered idle
ca: Temps per a considerar la sessió com a inactiva

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
ca: El temps, en segons, d'inactivitat abans de considerar la sessió com a inactiva.

en: Session type
ca: Tipus de sessió

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
ca: El nom de la sessió a usar. El valor conegut és «gnome».

en: Sounds for events
ca: Sons per a esdeveniments

en: Whether to play sounds on user events.
ca: Si s'han de reproduir sons quan l'usuari generi esdeveniments.

en: Sound theme name
ca: Nom del tema de so

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ca: El tema de sons XDG que s'utilitza per als esdeveniments de sons.

en: Input feedback sounds
ca: Sons de suggeriment d'entrada

en: Whether to play sounds on input events.
ca: Si s'han de reproduir sons en els esdeveniments d'entrada.

en: Allow volume above 100%
ca: Permet incrementar el volum per sobre del 100%

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
ca: Estableix si el volum pot superar el 100% utilitzant l'amplificació de programari.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ca: L'edat màxima, en dies, que les miniatures poden estar en la memòria cau. Per no esborrar-les mai, poseu «-1».

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ca: La mida màxima, en megabytes, de la memòria cau de miniatures. Per no esborrar-les mai, poseu «-1».

en: Disable all external thumbnailers
ca: Inhabilita tots els creadors de miniatures externs

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ca: Establiu-ho a «true» (cert) per a inhabilitar tots els programes externs de creació de miniatures, independentment de si estan habilitats o inhabilitats.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
ca: La llista de tipus MIME pels que els programes externs de creació de miniatures estaran inhabilitats

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
ca: La llista dels tipus MIME dels fitxers dels quals no es generaran miniatures.

en: Switch to workspace 1
ca: Canvia a l'espai de treball 1

en: Switch to workspace 2
ca: Canvia a l'espai de treball 2

en: Switch to workspace 3
ca: Canvia a l'espai de treball 3

en: Switch to workspace 4
ca: Canvia a l'espai de treball 4

en: Switch to workspace 5
ca: Canvia a l'espai de treball 5

en: Switch to workspace 6
ca: Canvia a l'espai de treball 6

en: Switch to workspace 7
ca: Canvia a l'espai de treball 7

en: Switch to workspace 8
ca: Canvia a l'espai de treball 8

en: Switch to workspace 9
ca: Canvia a l'espai de treball 9

en: Switch to workspace 10
ca: Canvia a l'espai de treball 10

en: Switch to workspace 11
ca: Canvia a l'espai de treball 11

en: Switch to workspace 12
ca: Canvia a l'espai de treball 12

en: Switch to workspace left
ca: Canvia a l'espai de treball de l'esquerra

en: Switch to workspace right
ca: Canvia a l'espai de treball a la dreta

en: Switch to workspace above
ca: Canvia a l'espai de treball de sobre

en: Switch to workspace below
ca: Canvia a l'espai de treball de sota

en: Switch to last workspace
ca: Canvia a l'espai de treball anterior

en: Switch windows of an application
ca: Commutació de les finestres d'una aplicació

en: Reverse switch windows of an application
ca: Inversió de la commutació de les finestres d'una aplicació

en: Switch applications
ca: Commutació d'aplicacions

en: Reverse switch applications
ca: Inversió de la commutació d'aplicacions

en: Switch windows
ca: Commutació de finestres

en: Reverse switch windows
ca: Inversió de la commutació de les finestres

en: Switch system controls
ca: Commutació de controls del sistema

en: Reverse switch system controls
ca: Inversió de la commutació de controls del sistema

en: Switch windows of an app directly
ca: Commutació immediata de les finestres d'una aplicació

en: Reverse switch windows of an app directly
ca: Inversió immediata de la commutació de les finestres d'una aplicació

en: Switch windows directly
ca: Commutació immediata de finestres

en: Reverse switch windows directly
ca: Inversió directa de la commutació de les finestres

en: Switch system controls directly
ca: Commutació directa dels controls del sistema

en: Reverse switch system controls directly
ca: Inversió directa de la commutació dels controls del sistema

en: Hide all normal windows
ca: Oculta totes les finestres normals

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: OBSOLETA: Aquesta clau està obsoleta i ignorada.

en: Show the run command prompt
ca: Mostra l'indicador d'execució d'aplicacions

en: Don’t use
ca: No l'utilitzis

en: Activate the window menu
ca: Activa el menú de finestra

en: Toggle fullscreen mode
ca: Commuta el mode a pantalla completa

en: Toggle maximization state
ca: Commuta l'estat de maximització

en: Toggle window always appearing on top
ca: Commuta l'estat de sempre per damunt

en: Maximize window
ca: Maximitza la finestra

en: Restore window
ca: Restaura la finestra

en: Minimize window
ca: Minimitza la finestra

en: Close window
ca: Tanca la finestra

en: Move window
ca: Mou la finestra

en: Resize window
ca: Redimensiona la finestra

en: Toggle window on all workspaces or one
ca: Commuta la funció que fa que la finestra estigui en tots els espais de treball o només en un

en: Move window to workspace 1
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 1

en: Move window to workspace 2
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 2

en: Move window to workspace 3
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 3

en: Move window to workspace 4
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 4

en: Move window to workspace 5
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 5

en: Move window to workspace 6
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 6

en: Move window to workspace 7
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 7

en: Move window to workspace 8
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 8

en: Move window to workspace 9
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 9

en: Move window to workspace 10
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 10

en: Move window to workspace 11
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 11

en: Move window to workspace 12
ca: Mou la finestra a l'espai de treball 12

en: Move window to last workspace
ca: Mou la finestra a l'espai de treball anterior

en: Move window one workspace to the left
ca: Mou la finestra un espai de treball a l'esquerra

en: Move window one workspace to the right
ca: Mou la finestra un espai de treball a la dreta

en: Move window one workspace up
ca: Mou la finestra un espai de treball amunt

en: Move window one workspace down
ca: Mou la finestra un espai de treball avall

en: Move window to the next monitor on the left
ca: Mou la finestra al monitor següent de l'esquerra

en: Move window to the next monitor on the right
ca: Mou la finestra al monitor següent de la dreta

en: Move window to the next monitor above
ca: Mou la finestra al monitor següent de sobre

en: Move window to the next monitor below
ca: Mou la finestra al monitor següent de sota

en: Raise window if covered, otherwise lower it
ca: Alça una finestra coberta per una altra; altrament, baixa-la

en: Raise window above other windows
ca: Alça una finestra per damunt de les altres

en: Lower window below other windows
ca: Baixa la finestra sota les altres

en: Maximize window vertically
ca: Maximitza la finestra verticalment

en: Maximize window horizontally
ca: Maximitza la finestra horitzontalment

en: Move window to top left corner
ca: Mou la finestra a la cantonada superior esquerra

en: Move window to top right corner
ca: Mou la finestra a la cantonada superior dreta

en: Move window to bottom left corner
ca: Mou la finestra a la cantonada inferior esquerra

en: Move window to bottom right corner
ca: Mou la finestra a la cantonada inferior dreta

en: Move window to top edge of screen
ca: Mou la finestra a la vora superior de la pantalla

en: Move window to bottom edge of screen
ca: Mou la finestra a la vora inferior de la pantalla

en: Move window to right side of screen
ca: Mou la finestra a la vora dreta de la pantalla

en: Move window to left side of screen
ca: Mou la finestra a la vora esquerra de la pantalla

en: Move window to center of screen
ca: Mou la finestra al centre de la pantalla

en: Switch input source
ca: Canvia de mètode d'entrada

en: Binding to select the next input source
ca: Vinculació per a seleccionar el mètode d'entrada següent

en: Switch input source backward
ca: Canvia de mètode d'entrada cap endarrere

en: Binding to select the previous input source
ca: Vinculació per a seleccionar el mètode d'entrada anterior

en: Toggle window to be always on top
ca: Commuta la finestra perquè sempre estigui per damunt

en: Set or unset window to appear always on top
ca: Estableix o treu que la finestra estigui sempre per damunt

en: Modifier to use for modified window click actions
ca: Modificador que s'utilitza per a les accions modificades de clic a la finestra

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
ca: Fer clic en una finestra mentre es manté premuda aquesta tecla modificadora mourà la finestra (clic esquerre), redimensionarà la finestra (clic central) o mostrarà el menú de la finestra (clic dret). Es poden intercanviar les operacions de clic central i dret mitjançant la clau «resize-with-right-button». El modificador s'expressa com a «<Alt>» o «<Super>», per exemple.

en: Whether to resize with the right button
ca: Si es permet canviar la mida amb el botó dret

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
ca: Establiu-lo a «true» (cert) per a canviar la mida amb el botó dret i mostrar un menú amb el botó del mig mentre es premi la tecla especificada al paràmetre «mouse-button-modifier». Si és «false» (fals) funcionarà a la inversa.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
ca: Disposició dels botons en la barra de títol

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
ca: La disposició dels botons a la barra de títol. El valor ha de ser una cadena, com ara «menu:minimize,maximize,spacer,close» (menú, minimitza, maximitza, espaiat, tanca). Els dos punts separen la cantonada esquerra de la finestra de la dreta, i els noms dels botons se separen amb comes. No es poden utilitzar més d'una vegada cada botó. Els botons desconeguts es descartaran sense cap notificació, de manera que es puguin afegir botons en futures versions del Metacity sense trencar les versions antigues. Es pot afegir una etiqueta especial d'espaiament («spacer») per a inserir una determinada quantitat d'espai entre dos botons adjacents.

en: Window focus mode
ca: Mode de focus de les finestres

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ca: El mode de focus de la finestra indica com s'activen les finestres. Té tres valors possibles: «click» vol dir que cal fer clic a les finestres perquè tinguin el focus, «sloppy» vol dir que les finestres tenen el focus quan el punter és a sobre seu, i «mouse» vol dir que les finestres tenen el focus quan el punter és a sobre seu, i el perden quan el punter deixa d'estar a sobre seu.

en: Control how new windows get focus
ca: Controla de quina manera les finestres noves tenen el focus

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
ca: Aquesta opció proporciona control addicional sobre com les finestres noves obtenen el focus. Té dos valors possibles: «smart», que aplica el focus normal de l'usuari i «strict», que fa que les finestres que s'iniciïn des d'un terminal no obtinguin el focus.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
ca: Si les finestres haurien de pujar quan l'àrea del client es clica

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
ca: El valor per defecte, cert, indica que una finestra pujarà sempre que es cliqui a l'àrea del client o al marc. Inhabilitar-ho significa que la finestra no pujarà si es clica a l'àrea del client. Per a fer-ho, es pot clicar a qualsevol lloc del marc de la finestra, o fer un superclic a qualsevol part de la finestra. Aquest mode és útil si s'usen moltes finestres que se superposen.

en: Action on title bar double-click
ca: Acció en fer doble clic a la barra de títol

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
ca: Aquesta opció determina l'efecte de fer doble clic a la barra de títol. Les opcions vàlides actuals són «toggle-maximize», que commuta l'estat de maximització; «toggle-maximize-horizontally» i «toggle-maximize-vertically», que només commuten l'estat de maximització en la direcció indicada; «minimize», que minimitza la finestra; «menu», que mostra el menú de la finestra; «lower», que situa la finestra darrere de totes les altres, i «none», que no fa res.

en: Action on title bar middle-click
ca: Acció en fer clic amb el botó del mig a la barra de títol

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
ca: Aquesta opció determina l'efecte de fer clic amb el botó del mig a la barra de títol. Les opcions vàlides actuals són «toggle-maximize», que commutarà l'estat de maximització; «toggle-maximize-horizontally» i «toggle-maximize-vertically», que només commutaran l'estat de maximització en la direcció indicada; «minimize», que minimitzarà la finestra; «menu», que mostrarà el menú de la finestra; «lower», que situarà la finestra darrere de totes les altres, i «none», que no farà res.

en: Action on title bar right-click
ca: Acció en fer clic amb el botó dret a la barra de títol

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
ca: Aquesta opció determina l'efecte de fer clic dret a la barra de títol. Les opcions vàlides actuals són «toggle-maximize», que commuta l'estat de maximització; «toggle-maximize-horizontally» i «toggle-maximize-vertically», que només commuten l'estat de maximització en la direcció indicada; «minimize», que minimitza la finestra; «menu», que mostra el menú de la finestra; «lower», que situa la finestra darrere de totes les altres, i «none», que no fa res.

en: Automatically raises the focused window
ca: Alça automàticament la finestra que tingui el focus

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
ca: Si és «true» (cert) i el mode del focus és «sloppy» o «mouse», aleshores la finestra amb el focus s'alçarà automàticament després del retard especificat a la clau «auto-raise-delay». Això no està relacionat amb l'acció de fer clic a una finestra per alçar-la, ni tampoc en entrar en una finestra en arrossegar i deixar anar.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
ca: Retard, en mil·lisegons, per a l'opció de l'alçat automàtic

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
ca: El temps de retard, en mil·lèsimes de segon, abans d'alçar una finestra si la clau «auto-raise» és «true» (cert).

en: Current theme
ca: Tema actual

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ca: El tema determina l'aparença dels contorns de les finestres, la barra del títol, etc. OBSOLETA: aquesta tecla és obsoleta i s'ignora.

en: Use standard system font in window titles
ca: Utilitza el tipus de lletra estàndard del sistema pels títols de les finestres

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
ca: Si és «true» (cert), ignora l'opció «titlebar-font» i utilitza el tipus de lletra estàndard de les aplicacions pels títols de les finestres.

en: Window title font
ca: Tipus de lletra pel títol de les finestres

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
ca: Una cadena de descripció de tipus de lletra per a les barres de títol de les finestres. La mida de la descripció només s'utilitzarà si la clau «titlebar-font-size» és 0. A més a més, aquesta opció està inhabilitada si la clau «titlebar-uses-desktop-font» és «true» (cert).

en: Number of workspaces
ca: Nombre d'espais de treball

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
ca: El nombre d'espais de treball. Ha de ser més gran que zero, i té un màxim fix per a permetre que l'escriptori sigui utilitzable si intenteu demanar massa espais de treball.

en: System Bell is Audible
ca: La campana del sistema és audible

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
ca: Especifica si les aplicacions o el sistema poden generar sons audibles. Es pot utilitzar en conjunció amb les campanes visuals per a permetre sons silenciosos.

en: Enable Visual Bell
ca: Habilita la campana visual

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
ca: Activa una indicació visual quan una aplicació, o el sistema, envia un senyal de «campana» o «sons». És útil per als durs d'orella i per a l'ús en ambients amb soroll.

en: Visual Bell Type
ca: Tipus de so visual

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
ca: Diu al gestor de finestres com implementar la indicació visual que s'ha tocat la campana del sistema o l'indicador de «campana» d'una altra aplicació. Actualment hi ha dos valors vàlids: «fullscreen-flash», que emet un flaix blanc i negre a tota la pantalla, i «frame-flash», que fa que la barra de títol de l'aplicació que ha emès el senyal de campana emeti un flaix. Si no se sap quina aplicació ha emès el senyal de campana (cosa que sol passar amb la «campana del sistema» per defecte), la barra del títol de la finestra que tingui el focus rep el flaix.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
ca: Inhabilita funcionalitats que són requerides per aplicacions velles o amb errors

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
ca: Algunes aplicacions no fan cas de les especificacions i poden fer que el gestor de finestres no respongui correctament. Aquesta opció fa que el gestor de finestres funcioni més rigorosament, fet que proporciona una interfície d'usuari més consistent, sempre que no s'hagin d'executar aplicacions que no actuïn correctament.

en: The names of the workspaces
ca: Els noms dels espais de treball

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
ca: Defineix els noms que s'hauria d'assignar als espais de treball. S'ignoraran els noms de més que hi hagi a la llista si hi ha més noms que no pas espais de treball. Si la llista és massa curta, o inclou noms buits, es reemplaçaran en ambdós casos per al text per defecte «Espai de treball N».

en: The locale to use for dates / numbers formats
ca: La configuració local per a formatar les dates i nombres

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
ca: Especifica la configuració local que s'utilitza per a mostrar les dates, els temps i els formats de nombres.

en: Geolocation services are enabled.
ca: Els serveis de geolocalització estan habilitats.

en: If true, applications are allowed to access location information.
ca: Si és «true» (cert), les aplicacions poden accedir a informació sobre la ubicació.

en: The maximum accuracy level of location.
ca: Nivell màxim de precisió de la ubicació.

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
ca: Configura el nivell màxim de precisió de la ubicació que es permet mostrar a les aplicacions. Les opcions vàlides són: «country» (país), «city» (ciutat), «neighborhood» (veïnat), «street» (carrer) i «exact» (exacte, normalment requereix un receptor de GPS). Tingueu en compte que això només controla el que la GeoClue permetrà veure a les aplicacions, aquestes poden utilitzar altres mitjans i recursos de xarxa per a descobrir la ubicació de l'usuari (tot i que amb un nivell de precisió de carrer com a molt).

en: Proxy configuration mode
ca: Mode de configuració del servidor intermediari

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
ca: Selecciona el mode de configuració del servidor intermediari. Els valors permesos són «cap», «manual» i «automàtic». Si és «cap», no s'utilitzen servidors intermediaris. Si és «automàtic», s'utilitza l'URL d'autoconfiguració definit a la clau «autoconfig-url». Si és «manual», s'utilitzaran els servidors intermediaris definits a «/system/proxy/http», «/system/proxy/https», «/system/proxy/ftp» i «/system/proxy/socks». S'habilita cada un dels quatre tipus de servidor intermediari si la seva clau «nom d'ordinador» no és buida i la clau «port» és diferent de zero. Si s'ha configurat un servidor intermediari HTTP, però no un d'HTTPS, s'utilitza també el servidor intermediari HTTP per a l'HTTPS. Si s'ha configurat un servidor intermediari de SOCKS, s'utilitza per a tots els protocols, tret que la configuració dels servidors intermediaris HTTP, HTTPS i FTP l'anul·lin per a aquests protocols concrets.

en: Automatic proxy configuration URL
ca: URL de configuració automàtica del servidor intermediari

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
ca: L'URL que proporciona els valors de configuració del servidor intermediari. Quan el mode és «auto» (automàtic), s'utilitza aquest URL per a consultar la informació del servidor intermediari per a tots els protocols.

en: Non-proxy hosts
ca: Ordinadors sense servidor intermediari

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
ca: Aquesta clau conté una llista d'ordinadors als quals es connectarà directament en lloc d'utilitzar el servidor intermediari (en cas que s'hagi activat). Els valors poden ser noms d'ordinadors, dominis (amb comodins com ara *.exemple.cat), adreces IP d'ordinadors (tant IPv4 com IPv6) i adreces de xarxa amb màscara de xarxa (com per exemple 192.168.0.0/24).

en: Use HTTP proxy for all protocols
ca: Usa el servidor intermediari HTTP per a tots els protocols

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
ca: Si s'ha d'utilitzar el servidor intermediari HTTP per a tots els protocols o no.

en: Unused; ignore
ca: No s'utilitza, ignoreu

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
ca: Aquesta clau no s'utilitza, l'ús d'un servidor intermediari per les peticions HTTP s'habilita quan la clau d'orinador no és buida i el port és diferent de zero.

en: HTTP proxy host name
ca: Nom de servidor del servidor intermediari per a l'HTTP

en: The machine name to proxy HTTP through.
ca: El nom de la màquina que actuarà com a servidor intermediari per a l'HTTP.

en: HTTP proxy port
ca: Port del servidor intermediari per a l'HTTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
ca: El port a l'ordinador definit a «/system/proxy/http/host» que s'utilitza com a servidor intermediari.

en: Authenticate proxy server connections
ca: Autentica les connexions al servidor intermediari

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
ca: Si està habilitat, les connexions al servidor intermediari requereixen autenticació. La combinació usuari/contrasenya es defineix a «/system/proxy/http/authentication-user» i «/system/proxy/http/authentication-password». Això només s'aplica al servidor intermediari HTTP; si s'utilitza un servidor intermediari HTTPS, actualment no hi ha cap manera d'especificar que ha d'utilitzar autenticació.

en: HTTP proxy username
ca: Nom d'usuari per al servidor intermediari per a l'HTTP

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
ca: Nom d'usuari a utilitzar per a l'autenticació quan es faci servir un servidor intermediari de l'HTTP.

en: HTTP proxy password
ca: Contrasenya del servidor intermediari per a l'HTTP

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
ca: Contrasenya a utilitzar per a l'autenticació al servidor intermediari de l'HTTP.

en: Secure HTTP proxy host name
ca: Nom de servidor del servidor intermediari per a l'HTTP segur

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
ca: El nom de la màquina que actuarà com a servidor intermediari per a l'HTTP segur.

en: Secure HTTP proxy port
ca: Port del servidor intermediari per a l'HTTP segur

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
ca: El port a l'ordinador definit a «/system/proxy/https/host» que s'utilitza com a servidor intermediari.

en: FTP proxy host name
ca: Nom de servidor del servidor intermediari per a l'HTTP

en: The machine name to proxy FTP through.
ca: El nom del servidor que fa de servidor intermediari d'FTP.

en: FTP proxy port
ca: Port del servidor intermediari d'FTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
ca: El port a l'ordinador definit a «/system/proxy/ftp/host» que s'utilitza com a servidor intermediari.

en: SOCKS proxy host name
ca: Nom de servidor del servidor intermediari per al SOCKS

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
ca: El nom del servidor que fa de servidor intermediari de SOCKS.

en: SOCKS proxy port
ca: Port del servidor intermediari de SOCKS

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
ca: El port a l'ordinador definit a «/system/proxy/socks/host» que s'utilitza com a servidor intermediari.
