gsettings-desktop-schemas master - en to da translation catalogue (629 entries)

en: On-screen keyboard
da: Skærmtastatur

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
da: Om skærmtastaturet er slået til.

en: Screen magnifier
da: Skærmforstørrelse

en: Whether the screen magnifier is turned on.
da: Om skærmforstørrelse er slået til.

en: Screen reader
da: Skærmoplæser

en: Whether the screen reader is turned on.
da: Om skærmoplæseren er slået til.

en: Always show the Universal Access status icon
da: Vis altid statusikonet for tilgængelighed

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
da: Denne nøgle tilsidesætter automatisk skjul af statusikonet for tilgængelighed, når der ikke er slået nogen tilgængelighedsfunktioner til.

en: Always show the text caret
da: Vis altid tekstmarkøren

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
da: Denne nøgle tilsidesætter skjult tekstmarkør i tekst, som ikke kan redigeres, i programmer.

en: High contrast
da: Høj kontrast

en: Whether to use the high contrast style.
da: Om stilen med høj kontrast skal bruges.

en: Show status shapes
da: Vis statusformer

en: Whether to use shapes to indicate status in addition or instead of color.
da: Om der skal bruges former til at angive tilstand sammen med eller i stedet for farve.

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
da: Aktivér tilgængelighedstastaturgenveje

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
da: Bip når en tastaturtilgængelighedsfunktion ændres

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
da: Hvorvidt der skal bippes når en tastaturtilgængelighedsfunktion slås til eller fra.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
da: Deaktivér tastaturtilgængelighed efter et vist tidsrum

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
da: Om tastaturtilgængelighed skal deaktiveres efter et vist tidsrum. Nyttigt til delte maskiner.

en: Duration of the disabling timeout
da: Tidsudløb for deaktivering

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
da: Ventetiden før tastaturtilgængelighed deaktiveres.

en: Enable “Bounce Keys”
da: Slå “rystetaster” til

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
da: Om tastaturtilgængelighedsfunktionen “rystetaster” er slået til.

en: Minimum interval in milliseconds
da: Mindste interval i millisekunder

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
da: Ignorér flere tryk af samme tast inden for så mange millisekunder.

en: Beep when a key is rejected
da: Bip når en tast afslås

en: Whether to beep when a key is rejected.
da: Om der skal bippes når en tast afslås.

en: Enable “Mouse Keys”
da: Slå “musetastatur” til

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
da: Om tilgængelighedsfunktionen “musetastatur” er slået til.

en: Pixels per seconds
da: Pixel per sekund

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
da: Hvor mange pixel per sekund, der skal flyttes ved maksimal hastighed.

en: How long to accelerate in milliseconds
da: Hvor lang tid der skal acceleres i millisekunder

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
da: Hvor mange millisekunder det tager at gå fra 0 til maksimal hastighed.

en: Initial delay in milliseconds
da: Begyndelsesventetid i millisekunder

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
da: Hvor mange millisekunder der skal ventes, før musebevægelsestasterne bliver virksomme.

en: Enable “Slow Keys”
da: Slå “langsomme taster” til

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
da: Om tilgængelighedsfunktionen “langsomme taster” er slået til.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
da: Acceptér ikke en tast som værende holdt nede med mindre den holdes nede så mange millisekunder.

en: Beep when a key is first pressed
da: Bip ved start af tryk på en tast

en: Whether to beep when a key is first pressed.
da: Om der skal bippes ved start af tryk på en tast.

en: Beep when a key is accepted
da: Bip når en tast accepteres

en: Whether to beep when a key is accepted.
da: Om der skal bippes når en tast accepteres.

en: Enable sticky keys
da: Slå klæbetaster til

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
da: Om tilgængelighedsfunktionen klæbetaster er slået til.

en: Disable when two keys are pressed at the same time
da: Deaktivér når to taster trykkes på samme tid

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
da: Om klæbetaster skal deaktiveres hvis to taster trykkes ned på samme tid.

en: Beep when a modifier is pressed.
da: Bip når der trykkes på en modifikationstast.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
da: Om der skal bippes når der trykkes på en modifikationstast.

en: Enable “Toggle Keys”
da: Slå “skiftetaster” til

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
da: Om tilgængelighedsfunktionen “skiftetaster” er slået til.

en: Mouse Tracking Mode
da: Musesporingstilstand

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
da: Angiver positionen af det forstørrede musebillede inden i den forstørrede visning, og hvordan det reagerer på flytning af systemmusen. Værdierne er • none: ingen musesporing; • centered: musebilledet vises midt i zoomregionen (som også repræsenterer punktet under systemmusen), og det forstørrede indhold rulles, når systemmusen bevæger sig; • proportional: positionen af den forstørrede mus i zoomregionen er proportionalt den samme som positionen af systemmusen på skærmen; • push: når den forstørrede mus krydser en grænse af zoomregionen, rulles indholdet ind i visningen.

en: Focus Tracking Mode
da: Fokussporingstilstand

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
da: Angiver positionen af den fokuserede kontrol i forstørret tilstand. Værdierne er: • none: ingen fokussporing • centered: det fokuserede billede vises midt i zoomregionen (som også repræsenterer punktet under systemfokus), og det forstørrede indhold rulles, når systemfokus bevæger sig • proportional: positionen af det forstørrede fokus i zoomregionen svarer proportionalt til positionen af systemfokus på skærmen • push: når det forstørrede fokus krydser en grænse af zoomregionen, rulles indholdet ind i visningen

en: Caret Tracking Mode
da: Markørsporingstilstand

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
da: Angiver positionen af tekstmarkøren inden i den forstørrede visning. Værdierne er: • none: ingen sporing af tekstmarkør • centered: billedet af tekstmarkøren vises midt i zoomregionen (som også repræsenterer punktet under systemmarkøren), og det forstørrede indhold rulles, når systemmarkøren bevæger sig • proportional: positionen af den forstørrede tekstmarkør i zoomregionen svarer proportionalt til positionen af systemmarkøren på skærmen • push: når den forstørrede tekstmarkør krydser en grænse af zoomregionen, rulles indholdet ind i visningen

en: Screen position
da: Skærmposition

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
da: Den forstørrede visning fylder enten hele skærmen, eller dækker øverste, nederste, venstre eller højre halvdel af skærmen.

en: Magnification factor
da: Forstørrelsesfaktor

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
da: Forstørrelsesfaktoren. En værdi på 1,0 betyder ingen forstørrelse. En værdi på 2,0 fordobler størrelsen.

en: Enable lens mode
da: Slå linsetilstand til

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
da: Om den forstørrede visning skal være centreret over placeringen af systemmusen og bevæge sig med denne.

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
da: Rul forstørret indhold ud over skrivebordskanten

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
da: Ved centreret musesporing, når systemmarkøren er ved eller nær skærmens kant, vil det forstørrede indhold fortsætte med at rulle sådan at skærmkanten flyttes ind i den forstørrede visning.

en: Show or hide crosshairs
da: Vis eller skjul sigtekorn

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
da: Slår visning af sigtekorn centreret på den forstørrede musemarkør til/fra.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
da: Tykkelse af sigtekornet i pixel

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
da: Bredde i pixel af de lodrette og vandrette linjer, der udgør sigtekornet.

en: Color of the crosshairs
da: Farve af sigtekorn

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
da: Farven af de lodrette og vandrette linjer, der udgør sigtekornene.

en: Opacity of the crosshairs
da: Uigennemsigtighed af sigtekorn

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
da: Angiver gennemsigtigheden af sigtekornet, fra helt massivt til helt gennemsigtigt.

en: Length of the crosshairs in pixels
da: Længde af sigtekorn i pixel

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
da: Angiver længden i pixel af de lodrette og vandrette linjer, der udgør sigtekornet.

en: Clip the crosshairs at the center
da: Klip sigtekornet i midten

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
da: Angiver om sigtekornet skærer den forstørrede musemarkør eller klippes således at enderne af de lodrette og vandrette linjer omgiver musebilledet.

en: Inverse lightness
da: Omvendt lys/mørke

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
da: Angiver om lysværdier omvendes: Mørkere farver bliver lysere og vice versa, og der byttes om på hvid og sort.

en: Color Saturation
da: Farvemætning

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
da: Repræsenterer en ændring af farvemætningen fra 0,0 (gråskala) til 1,0 (fuld farve).

en: Change brightness of red
da: Ændr lysstyrke af rød

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
da: Repræsenterer en ændring af standardlysstyrkens rødkomponent. Nul angiver ingen ændring, mens værdier mindre end nul angiver en formindskning, og værdier større end nul angiver en forøgelse.

en: Change brightness of green
da: Ændr lysstyrke af grøn

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
da: Repræsenterer en ændring af standardlysstyrkens grønkomponent. Nul angiver ingen ændring, mens værdier mindre end nul angiver en formindskning, og værdier større end nul angiver en forøgelse.

en: Change brightness of blue
da: Ændr lysstyrke af blå

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
da: Repræsenterer en ændring af standardlysstyrkens blåkomponent. Nul angiver ingen ændring, mens værdier mindre end nul angiver en formindskning, og værdier større end nul angiver en forøgelse.

en: Change contrast of red
da: Ændr kontrast for rød

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
da: Repræsenterer en ændring af standardkontrastens rødkomponent. Nul angiver ingen ændring af kontrast, mens værdier mindre end nul angiver en formindskning, og værdier større end nul angiver en forøgelse.

en: Change contrast of green
da: Ændr kontrast for grøn

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
da: Repræsenterer en ændring af standardkontrastens grønkomponent. Nul angiver ingen ændring af kontrast, mens værdier mindre end nul angiver en formindskning, og værdier større end nul angiver en forøgelse.

en: Change contrast of blue
da: Ændr kontrast for blå

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
da: Repræsenterer en ændring af standardkontrastens blåkomponent. Nul angiver ingen ændring af kontrast, mens værdier mindre end nul angiver en formindskning, og værdier større end nul angiver en forøgelse.

en: Dwell click time
da: Hvilekliktid

en: Time in seconds before a click is triggered.
da: Tid i sekunder før der registreres et klik.

en: Movement threshold
da: Bevægelsestærskel

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
da: Afstand i pixel før der registreres bevægelse.

en: Gesture single click
da: Enkeltkliksgestus

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
da: Retning for at udføre et enkeltklik (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Gesture double click
da: Dobbeltklikgestus

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
da: Retning for at udføre et dobbeltklik (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Gesture drag click
da: Trækkegestusklik

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
da: Retning for at udføre et træk (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Gesture secondary click
da: Sekundært gestusklik

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
da: Retning for at udføre et sekundært klik (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Dwell click mode
da: Hvilekliktilstand

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
da: Den aktive hvilekliktilstand. Mulige værdier er “window” og “gesture”.

en: Show click type window
da: Vis kliktypevindue

en: Show click type window.
da: Vis kliktypevindue.

en: Enable dwell clicks
da: Aktivér hvileklik

en: Enable dwell clicks.
da: Aktivér hvileklik.

en: Secondary click enabled
da: Sekundært klik slået til

en: Enable simulated secondary clicks
da: Slå simulerede sekundære klik til

en: Secondary click time
da: Sekundær klikketid

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
da: Tid i sekunder før der udløses et simuleret sekundært klik.

en: Folder children
da: Underelementer i mappe

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
da: Liste over relative indstillingsstier hvor programmapper lagres. Hver mappe bruger skemaet org.gnome.desktop.app-folders.folder.

en: Folder name
da: Mappenavn

en: The name of the application folder.
da: Navnet på programmappen.

en: Translate the name
da: Oversæt navnet

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
da: Om navnenøglen er et filnavn, der skal slås op i /usr/share/desktop-directories.

en: Applications
da: Programmer

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
da: Listen af id'er på programmer, som eksplicit inkluderes i denne mappe.

en: Categories
da: Kategorier

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
da: En liste over kategorier for hvilke programmer, der som standard vil blive placeret i denne mappe, ud over programmerne som er anført i nøglen apps.

en: Excluded applications
da: Udelukkede programmer

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
da: En liste over id'er på programmer, som er ekskluderet fra denne mappe. Dette kan bruges til at fjerne programmer, der ellers ville blive inkluderet af kategorien.

en: Picture Options
da: Billedindstillinger

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
da: Angiver hvordan billedet angivet af wallpaper_filename tegnes. Mulige værdier er “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.

en: Picture URI
da: Billed-URI

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
da: URI, der skal bruges til baggrundsbilledet. Bemærk at motoren kun understøtter lokale (file://) URI'er.

en: Picture URI (dark)
da: Billed-URI (mørk)

en: Picture Opacity
da: Uigennemsigtighed for billede

en: Opacity with which to draw the background picture.
da: Uigennemsigtighed hvormed baggrundsbilledet tegnes.

en: Primary Color
da: Primær farve

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
da: Venstre eller øverste farve når der tegnes gradienter, eller farven i tilfælde af ensfarvet.

en: Secondary Color
da: Sekundær farve

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
da: Højre eller nederste farve når der tegnes gradienter; bruges ikke hvis ensfarvet.

en: Color Shading Type
da: Farveskyggetype

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
da: Hvordan baggrundsfarven skyggelægges. Mulige værdier er “horizontal”, “vertical” og “solid”.

en: Have file manager handle the desktop
da: Få filhåndteringen til at håndtere skrivebordet

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
da: Hvis slået til, vil filhåndteringen tegne ikonerne på skrivebordet.

en: Show the week date in the calendar
da: Vis ugedato i kalenderen

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
da: Hvis sand vises ISO-ugedato i kalenderen.

en: Automatically update timezone
da: Opdatér automatisk tidszone

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
da: Om tidszonen automatisk skal opdateres ved hjælp af geolokalisering.

en: Default calendar
da: Standardkalender

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
da: Standardkalenderprogram. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres. Det foretrukne kalenderprogram er programmet, som behandler mime-typen text/calendar.

en: Calendar needs terminal
da: Kalender kræver terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
da: Om standardkalenderprogrammet behøver en terminal for at køre. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres. Det foretrukne kalenderprogram er programmet, som behandler mime-typen text/calendar, og hvorvidt programmet kræver en terminal ses fra dets skrivebordsfil.

en: Default tasks
da: Standardopgaver

en: Default tasks application.
da: Standardopgaveprogram.

en: Tasks needs terminal
da: Opgaver kræver terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
da: Om standardopgaveprogrammet kræver en terminal for at kunne køre.

en: Terminal application
da: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
da: Terminalprogram, der skal bruges når der startes programmer, der kræver en sådan. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres. Standardterminalen håndteres i GIO.

en: Exec Arguments
da: Eksekveringsargumenter

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
da: Argument som bruges til at køre programmer i terminalen defineret gennem nøglen “exec”. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres. Standardterminalen, samt hvordan den køres, håndteres i GIO.

en: Current input source
da: Nuværende inputkilde

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: Det nulbaserede indeks i inputkildelisten, der angiver den pt. aktive. Værdien begrænses automatisk så den forbliver i intervallet [0, sources_length) så længe kildelisten ikke er tom. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres.

en: List of input sources
da: Liste over inputkilder

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
da: Liste over tilgængelige inputkildeidentifikatorer. Hver kilde angives som en tuple af 2 strenge. Første streng er typen, og kan være en af “xkb” eller “ibus”. For “xkb”-kilder er anden streng “xkb_layout+xkb_variant” eller blot “xkb_layout” hvis en XKB-variant ikke behøves. For “ibus”-kilder er anden streng IBus-motornavnet. En tom liste betyder, at X-serverens nuværende XKB-layout og -variant ikke vil blive berørt, og at IBus ikke bruges.

en: List of most recently used input sources
da: Liste over senest brugte inputkilder

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
da: Vis de senest brugte inputkilder. Værdien er i samme format som listen af tilgængelige kilder.

en: List of XKB options
da: Liste over XKB-indstillinger

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
da: Liste over XKB-indstillinger. Hver indstilling er en XKB-indstillingsstreng som defineret af regelfilerne for xkeyboard-config.

en: XKB model to use
da: XKB-model der skal bruges

en: The XKB model to use. The value is the same identifier as defined by xkeyboard-config’s geometry files.
da: XKB-modellen der skal bruges. Værdien er samme identifikator som defineret af xkeyboard-configs geometrifiler.

en: Show all installed input sources
da: Vis alle installerede inputkilder

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
da: Gør alle installerede inputkilder tilgængelige, så de kan vælges i Systemindstillinger.

en: Use different input sources for each window
da: Brug forskellige inputkilder for hvert vindue

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
da: Når slået til, vil inputkilder bliver vedhæftet det vindue der nu har fokus, ved aktivering.

en: Enable Toolkit Accessibility
da: Slå værktøjskassetilgængelighed til

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
da: Om værktøjskasser skal indlæse tilgængelighedsrelaterede moduler.

en: Enable Animations
da: Aktivér animationer

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
da: Om der skal vises animationer. Bemærk: Dette er en global nøgle; den ændrer opførslen af vindueshåndteringen, panelet osv.

en: Menus Have Tearoff
da: Menuer kan afrives

en: Whether menus should have a tearoff.
da: Om menuer kan afrives.

en: Can Change Accels
da: Kan ændre genvejstast

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
da: Om brugeren dynamisk kan indtaste en ny genvej når vedkommende er over det aktive menuelement.

en: Toolbar Style
da: Værktøjsbjælkestil

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
da: Værktøjslinjestil. Gyldige værdier er “both”, “both-horiz”, “icons” og “text”.

en: Menubar Detachable
da: Menulinje kan frakobles

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
da: Om brugeren kan frakoble menulinjer og flytte dem omkring.

en: Toolbar Detachable
da: Værktøjslinje kan frakobles

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
da: Om brugeren kan afkoble værktøjslinjer og flytte dem omkring.

en: Toolbar Icon Size
da: Ikonstørrelse til værktøjslinjer

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
da: Størrelse af ikoner i værktøjslinjer, enten “small” eller “large”.

en: Cursor Blink
da: Markørblink

en: Whether the cursor should blink.
da: Om markøren skal blinke.

en: Cursor Blink Time
da: Markørblinketid

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
da: Længden af markørblinkcyklussen i millisekunder.

en: Cursor Blink Timeout
da: Markørblinktidsudløb

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
da: Tid hvorefter markøren holder op med at blinke, i sekunder.

en: Icon Theme
da: Ikontema

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
da: Ikontema, der skal bruges til panel, nautilus osv.

en: Gtk+ Theme
da: Gtk+-tema

en: Basename of the default theme used by gtk+.
da: Basisnavn for standardtemaet, der bruges af gtk+.

en: Gtk+ Keybinding Theme
da: Gtk+-tastebindingstema

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
da: Basisnavn for standardtastebindingstemaet, der bruges af gtk+.

en: Default font
da: Standardskrifttype

en: Name of the default font used by gtk+.
da: Navnet på standardskrifttypen, der bruges af gtk+.

en: Directories with avatar faces
da: Kataloger med avataransigter

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
da: Kataloger til tilsidesættelse af avataransigterne der som standard installeres af gnome-control-center.

en: Text scaling factor
da: Tekstskaleringsfaktor

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
da: Faktor, der bruges til at forstørre eller formindske tekstvisningen, uden at ændre skriftstørrelsen.

en: Window scaling factor
da: Vinduesskaleringsfaktor

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
da: Heltalsfaktor som bruges til at skalere vinduer. Beregnet til skærme med høj dpi-opløsning. 0 betyder vælg automatisk baseret på skærm.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
da: Navnet på GTK+-inputmetoden Preedit Style, der bruges af gtk+.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
da: Navnet på GTK+-inputmetoden Status Style, der bruges af gtk+.

en: Name of the input method module used by GTK+.
da: Navnet på inputmetodemodulet, der bruges af GTK+.

en: Document font
da: Dokumentskrifttype

en: Name of the default font used for reading documents.
da: Navnet på standardskrifttypen, der bruges til at læse dokumenter.

en: Monospace font
da: Skrifttype med fast bredde

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
da: Navn på en skrifttype med fast bredde til brug i f.eks. terminaler.

en: Menubar accelerator
da: Menulinjeaccelerator

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
da: Tastaturgenvej til at åbne menulinjerne.

en: Cursor theme
da: Markørtema

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
da: Navn på markørtema. Bruges kun at Xservere, der understøtter udvidelsen Xcursor.

en: Cursor size
da: Markørstørrelse

en: Size of the cursor used as cursor theme.
da: Størrelse af markøren, der bruges som markørtema.

en: Timeout before click repeat
da: Tidsudløb før gentaget klik

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
da: Tidsudløb i millisekunder før et klik begynder at gentage sig (f.eks. på rulleknapper).

en: Timeout between click repeats
da: Tidsudløb mellem klikgentagelser

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
da: Tidsudløb i millisekunder mellem gentagne klik når en knap venstreklikkes.

en: Palette used in the color selector
da: Plaet, der bruges i farvevælger

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
da: Paletten, der bruges i farvevælgeren som defineret af indstillingen “gtk-color-palette”

en: List of symbolic names and color equivalents
da: Liste over symbolske navne og farveækvivalenter

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
da: En “\n”-adskilt liste over “navn:farve” som defineret af indstillingen “gtk-color-scheme”

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
da: Om uret vises i 24-timers- eller 12-timersformat

en: Whether the clock shows seconds
da: Om uret viser sekunder

en: If true, display seconds in the clock.
da: Hvis sand, vises sekunder i uret.

en: Show date in clock
da: Vis dato i ur

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
da: Hvis sand, vises dato i uret, ud over blot klokkeslættet.

en: Show weekday in clock
da: Vis ugedag i ur

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
da: Hvis sand, vises ugedagen i uret ud over blot klokkeslættet.

en: Enable hot corners
da: Slå aktive hjørner til

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
da: Hvis sand kan aktivitetsoversigten tilgås ved at flytte musen til øverste venstre hjørne.

en: Show battery percentage
da: Vis batteriniveau

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
da: Hvis true, vises batteriniveauet i procent i statusmenuen ud over blot ikonet.

en: Enable the primary paste selection
da: Aktivér den primære indsæt-markering

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
da: Hvis true (sand), så bruger gtk+ den primære indsæt-markering, normalt udløst ved et midtermuseklik.

en: Allow overlay scrolling
da: Tillad overlægningsrulning

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
da: Om rullebjælker skal overlægges som indikatorer. Permanente rullebjælker kan stadig være synlige, afhængig af hvilke inputenheder som bruges.

en: Highlights the current location of the pointer.
da: Fremhæver markørens nuværende placering.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
da: Hvis sand, vil tryk på en tast fremhæve markørens nuværende placering på skærmen.

en: Antialiasing
da: Udjævning

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
da: Typen af udjævning ved gengivelse af skrifttyper. Mulige værdier er: “none” for ingen udjævning, “grayscale” for standardgråtoneudjævning, og “rgba” for underpixeludjævning (kun for LCD-skærme).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
da: Den type af hinting som skal bruges til at gengive skrifttyper. Mulige værdier er: “none” for ingen hinting og “slight” for kun Y-aksen, ligesom Microsofts ClearType, DirectWrite og Adobes proprietære skrifttypegengivelsesmotor. Ignorerer integreret hinting inden i skrifttypen og genererer hints ved hjælp af en algoritme. Bruges som standard af Ubuntu. Anbefales. Betydningen af “medium” og “full” afhænger af skrifttypeformatet (.ttf, .otf, .pfa/.pdb) og den installerede version af FreeType. De forsøger typisk at tilpasse glyffer på både X- og Y-akserne (undtagen for .otf: kun Y) Dette kan føre til forvrængning og/eller inkonsistent gengivelse afhængig af skifttypens kvalitet, skrifttypens format og tilstanden af FreeTypes skrifttypemotorer.

en: RGBA order
da: RGBA-rækkefølge

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
da: Rækkefølgen af underpixelelementer på en LCD-skærm; bruges kun når udjævning er sat til “rgba”. Mulige værdier er: “rgb” for rød til venstre (den mest almindelige), “bgr” for blå til venstre, “vrgb” for rød øverst, “vbgr” for rød nederst.

en: Color scheme
da: Farveskema

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
da: Det foretrukne farveskema til brugergrænsefladen. Gyldige værdier er “default” (standard), “prefer-dark” (foretræk mørk), “prefer-light” (foretræk lys).

en: Disable command line
da: Deaktivér kommandolinje

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
da: Forhindr brugeren i at tilgå terminalen eller i at angive en kommandolinje der skal køres. For eksempel vil dette deaktivere adgang til panelets “Kør program”-dialog.

en: Disable saving files to disk
da: Deaktivér gemning af filer til disken

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
da: Forhindr brugeren i at gemme filer til disken. For eksempel vil dette deaktivere adgang til alle programmers “Gem som”-dialoger.

en: Disable printing
da: Deaktivér udskrift

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
da: Forhindr brugeren i at udskrive. For eksempel vil dette deaktivere adgang til alle programmers “Udskriv”-dialoger.

en: Disable print setup
da: Deaktivér udskriftsopsætning

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
da: Forhindr brugeren i at ændre udskriftsindstillinger. For eksempel vil dette deaktivere adgang til alle programmers “Udskriftsopsætning”-dialoger.

en: Disable user switching
da: Deaktivér brugerskift

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
da: Forhindr brugeren i at skifte til en anden konto, mens hans session er aktiv.

en: Disable lock screen
da: Deaktivér lås skærm

en: Prevent the user to lock his screen.
da: Forhindr brugeren i at låse sin skærm.

en: Disable URL and MIME type handlers
da: Deaktivér URL- og MIME-typehåndteringer

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
da: Forhindr kørsel af ethvert URL- eller MIME-typehåndteringsprogram.

en: Disable log out
da: Deaktivér udlogning

en: Prevent the user from logging out.
da: Forhindr brugeren i at logge ud.

en: Disable user administration
da: Deaktivér brugeradministration

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
da: Forhindr brugeren i at ændre brugerkonti. Som standard tillader vi tilføjelse og fjernelse af brugere såvel som at ændre andre brugeres indstillinger.

en: Mount removable storage devices as read-only
da: Montér flytbare lagerenheder som skrivebeskyttede

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
da: Forhindr brugere i at skrive eller ændre filer på flytbare lagerenheder (dvs. flashdiske, mobiltelefoner, kameraer).

en: Disable password showing
da: Deaktivér visning af adgangskode

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
da: Deaktivér menupunktet "Vis adgangskode" i adgangskodeindgangene.

en: Whether to automatically mount media
da: Om medier automatisk monteres

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus automatisk montere medier såsom brugersynlige harddiske og flytbare medier ved opstart og indsættelse.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
da: Om der automatisk åbnes en mappe for automonterede medier

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus automatisk åbne en mappe når der automonteres medier. Dette gælder kun for medier, hvor der ikke blev fundet nogen x-content/*-type; for medier hvor der findes en kendt x-content-type, vil handlingen, der kan konfigureres af brugeren, blive udført i stedet.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
da: Spørg eller autokør/autostart aldrig programmer når der indsættes medier

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus aldrig spørge eller autokøre/autostarte programmer når der indsættes et medie.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
da: Liste over x-content/*-typer hvor det foretrukne program vil blive startet

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
da: Liste over x-content/*-typer for hvile brugeren har valgt at starte et program i foretrunke programmer-cappletten. Det foretrukne program for den givne type vil blive startet vil indsættelse af medier der matcher disse typer.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
da: Liste over x-content/*-typer, der er sat til “Gør intet”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
da: Liste over x-content/*-typer for hvilket brugeren har valgt “Gør intet” i foretrukne programmer-cappletten. Intet spørgsmål vil blive vist, og ingen passende progammer vil blive startet ved indsættelse af medier, der matcher disse typer.

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
da: Liste over x-content/*-typer der er sat til “Åbn mappe”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
da: Liste over x-content/*-typer for hvilke brugeren har valgt “Åbn mappe” i foretrukne programmer-cappletten. Der vil blive åbnet et mappevindue ved indsættelse af medier, som matcher disse typer.

en: Show notification banners
da: Vis påmindelser i bannere

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
da: Om påmindelsesbannere er synlige for programpåmindelser.

en: Show notifications in the lock screen
da: Vis påmindelser i den låste skærm

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
da: Om der vises påmindelser i den låste skærm eller ikke.

en: Application ID
da: Program-id

en: The application that this policy is for.
da: Programmet som denne politik gælder for.

en: Enable notifications
da: Slå påmindelser til

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
da: Om påmindelser er globalt slået til for dette program.

en: Enable sound alerts
da: Slå lydpåmindelser til

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
da: Om der skal følge lyde med påmindelser.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
da: Om påmindelsesbannere fra dette program vises eller ikke. Påvirker ikke klik på knapperne i beskedområdet.

en: Force automatic expanding of banners
da: Tving automatisk udfoldelse af bannere

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
da: Om påmindelser fra dette program udfoldes automatisk i bannertilstand.

en: Show in the lock screen
da: Vis ved låst skærm

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
da: Om påmindelser fra dette program vises når skærmen er låst.

en: Show details in the lock screen
da: Vis detaljer ved låst skærm

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
da: Om sammendraget og påmindelserne fra dette program skal være synlige når skærmen er låst.

en: Whether edge scrolling is enabled
da: Om kantrulning er slået til

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
da: Når aktiveret vil pegeplader som understøtter kantrulning have den funktion slået til.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
da: Om to-fingerrulning er slået til

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
da: Når aktiveret vil pegeplader som understøtter tofinger-rulning have den funktion slået til.

en: Whether to disable the touchpad while typing
da: Om pegepladen skal deaktiveres under indtastning

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
da: Når aktiveret vil pegeplader være deaktiveret ved indtastning via tastaturet.

en: Enable mouse clicks with touchpad
da: Aktivér museklik med pegeplade

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
da: Sæt denne til TRUE for at kunne sende museklik ved at trykke på pegepladen.

en: Tap Button Map
da: Afbildning af trykknap

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
da: Definerer afbildningen mellem antallet af fingre og pegepladeknapper. Som standard afbildes tryk med 1, 2 og 3 fingre til henholdsvis venstre, højre og midterste knap.

en: Enable tap-and-drag with touchpad
da: Aktivér tryk og træk med pegeplade

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
da: Sæt denne til TRUE for at kunne starte et træk ved at trykke og øjeblikkeligt flytte fingeren, som nu er presset ned mod pegepladen.

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
da: Aktivér tryk-og-træklås med pegeplade

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
da: Sæt denne til TRUE for at låse trækningen inden for et kort tidsinterval, når fingeren løftes fra pegepladen og tryk-og-træk-indstillingen er aktiveret.

en: Touchpad enabled
da: Pegeplade slået til

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
da: Definerer situationerne hvor pegepladen er slået til.

en: Touchpad button orientation
da: Knappeorientering for pegeplade

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
da: Ombyt venstre og højre museknapper for venstrehåndede mus med “left”; “right” for højrehåndet; “mouse” for at følge musens indstilling.

en: Acceleration profile
da: Accelerationsprofil

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
da: Accelerationsprofil for forbundne tegneplader. Accelerationsprofilen kan sættes enten til standard (“default”), som bruger standardaccelerationsprofilen for hver enhed; eller flad (“flat”), som accelererer med en enhedsspecifik konstant faktor afledt af den konfigurerede markørhastighed; eller tilpassende (“adaptive”) som justerer accelerationen afhængigt af musens bevægelse. Hvis tegnepladen ikke understøtter den konfigurerede profil, bruges “default”.

en: Pointer speed
da: Markørhastighed

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
da: Markørhastighed for pegepladen. Accepterede værdier er i intervallet [-1..1] (fra uaccelereret (unaccelerated) til hurtig (fast). Værdien 0 er systemstandard.

en: Natural scrolling
da: Naturlig rulning

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
da: Sæt denne til TRUE for at slå naturlig (omvendt) rulning til for pegeplader.

en: Click method
da: Klikmetode

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
da: Hvordan softwareemulerede knapper skal genereres. Enten slået fra (“none”), gennem specifikke områder (“areas”), antal fingre (“fingers”) eller overladt til hardware (“default”).

en: Emulate middle click
da: Emulér midterklik

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
da: Sæt til sand for at emulere midterklik ved samtidigt venstre- og højreklik.

en: Keyboard repeat
da: Gentagelse på tastatur

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
da: Sæt denne til TRUE for at slå tastaturgentagelse til.

en: Key Repeat Interval
da: Interval for tastaturgentagelse

en: Delay between repeats in milliseconds.
da: Ventetid mellem gentagelser i millisekunder.

en: Initial Key Repeat Delay
da: Indledende ventetid for tastegentagelse

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
da: Indledende ventetid for tastegenkendelse i millisekunder.

en: Remember NumLock state
da: Husk NumLock-tilstand

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
da: Når den er indstillet til sand, vil GNOME huske tilstanden af NumLock-LED'en mellem sessioner.

en: NumLock state
da: NumLock-tilstand

en: The remembered state of the NumLock LED.
da: Tilstanden af NumLock-LED'en som huskes.

en: Mouse button orientation
da: Orientering af museknapper

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
da: Ombyt venstre og højre museknap for venstrehåndede mus.

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
da: Markørhastighed for mus. Accepterede værdier er i intervallet [-1..1] (fra uaccelereret (unaccelerated) til hurtig (fast). Værdien 0 er systemstandard.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
da: Sæt denne til TRUE for at slå naturlig (omvendt) rulletilstand til for mus.

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
da: Accelerationsprofil for forbundne mus. Accelerationsprofilen kan sættes enten til standard (“default”), som bruger standardaccelerationsprofilen for hver enhed; eller flad (“flat”), som accelererer med en enhedsspecifik konstant faktor afledt af den konfigurerede markørhastighed; eller tilpassende (“adaptive”) som justerer accelerationen afhængigt af musens bevægelse. Hvis musen ikke understøtter den konfigurerede profil, bruges “default”.

en: Double click time
da: Tid for dobbeltklik

en: Length of a double click in milliseconds.
da: Længden på et dobbeltklik i millisekunder.

en: Drag threshold
da: Trækketærskel

en: Distance before a drag is started.
da: Afstand før træk startes.

en: Drawing tablet mapping
da: Afbildning for tegneplade

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
da: EDID-information om outputtet, som tegnepladen afbildes på. Skal have formatet [forhandler, produkt, serienummer]. ["","",""] afhænger af automatisk afbildning.

en: Tablet mapping
da: Tegnepladeafbildning

en: How input affects the pointer on the screen
da: Hvordan input påvirker markøren på skærmen

en: Tablet area
da: Tegnepladeområde

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
da: Uresponsivt område som omgiver det aktive område i procent. Anvendes henholdsvis til venstre, højre, over og under.

en: Tablet aspect ratio
da: Højde-/breddeforhold for tegneplade

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
da: Slå dette til for at begrænse tegnepladeområdet, så det passer til højde-/breddeforholdet af output.

en: Tablet left-handed mode
da: Venstrehåndstilstand for tegneplade

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
da: Slå denne til for at tillade fysisk rotation af tegnepladen til venstrehåndsbrug

en: Stylus pressure curve
da: Trykkurve for pen

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
da: Sæt denne til x1, y1 og x2, y2 på pennens trykkurve.

en: Eraser pressure curve
da: Trykkurve for viskelæder

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
da: Sæt denne til x1, y1 og x2, y2 på viskelæderets trykkurve.

en: Button action
da: Knaphandling

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
da: Handling for pennens knap. Denne knap befinder sig et sted på pennens side.

en: Secondary button action
da: Handling for sekundær knap

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
da: Handling for pennens sekundære knap. Denne knap sidder et sted på pennens side på visse digitale penne såsom Grip Pen. Andre, såsom Airbrush Pen eller Inking Pen har kun én knap, og denne indstilling har ingen virkning for disse.

en: Tertiary button action
da: Handling for tertiær knap

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
da: Handling for pennens tertiære knap. Denne knap sidder et sted på pennens side på visse digitale penne såsom 3D Pen. Andre, såsom Grip Pen har kun to knapper, og denne indstilling har ingen virkning for disse.

en: Pad button action type
da: Handlingstype for pegepladeknap

en: The type of action triggered by the button being pressed.
da: Typen af handling som foretages, når knappen trykkes.

en: Key combination for the custom action
da: Tastekombination for den brugertilpassede handling

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
da: Tastaturgenvejen som genereres når knappen trykkes for brugertilpassede handlinger.

en: Touchscreen output mapping
da: Outputafbildning for berøringsskærm

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
da: EDID-information om outputtet, som den berøringsfølsomme skærm afbildes til. Skal have formatet [forhandler, produkt, serienummer]. ["","",""] afhænger af automatisk afbildning.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
da: Emuleringsknap for musehjul. 0 for at slå funktionen fra.

en: Mouse wheel emulation button lock
da: Lås af emuleringsknap for musehjul

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
da: Sæt til TRUE for at aktivere låsning af emuleringsknappen for musehjul. Når aktiveret vil det første klik aktivere og det andet klik deaktivere rulning.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
da: Accelerationsprofil for trackball. Accelerationsprofilen kan sættes enten til standard (“default”), som bruger standardaccelerationsprofilen; eller flad (“flat”), som accelererer med en enhedsspecifik konstant faktor afledt af den konfigurerede hastighed; eller tilpassende (“adaptive”) som justerer accelerationen afhængigt af bevægelsen. Hvis trackballen ikke understøtter den konfigurerede profil, bruges “default”.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
da: Markørhastighed for pegepinde. Accepterede værdier er i intervallet [-1..1] (fra uaccelereret (“unaccelerated”) til hurtig (“fast”)). Værdien 0 er systemstandard.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
da: Accelerationsprofil for pegepinden. Accelerationsprofilen kan sættes enten til standard (“default”), som bruger standardaccelerationsprofilen; eller flad (“flat”), som accelererer med en enhedsspecifik konstant faktor afledt af den konfigurerede hastighed; eller tilpassende (“adaptive”) som justerer accelerationen afhængigt af bevægelsen. Hvis pegepinden ikke understøtter den konfigurerede profil, bruges “default”.

en: Scrolling method
da: Rullemetode

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
da: Rullemetode til pegepinde. Rullemetoden kan indstilles til enten standard (“default”), som bruger standardmetoden; ingen (“none”), som deaktiverer rulning; eller midterknap (“on-button-down”), som aktiverer rulning, mens den midterste knap holdes nede.

en: Controls visibility of personal information
da: Styrer synligheden af personlige oplysninger

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
da: Hvis sat til sand, vil systemet forsøge ikke at afsløre brugerens identitet på skærmen eller på netværket.

en: Show full name in the user menu
da: Vis fulde navn i brugermenuen

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
da: Om brugerens fulde navn vises i brugermenuen eller ikke.

en: Whether to remove old files from the trash automatically
da: Om gamle filer skal fjernes automatisk fra papirkurven

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
da: Hvis sand, fjernes filer automatisk fra papirkurven når de er ældre end “old-files-age” dage.

en: Whether to remove old temporary files automatically
da: Om gamle midlertidige filer skal fjernes automatisk

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
da: Hvis sand, fjernes midlertidige filer automatisk når de er ældre end “old-files-age” dage.

en: Number of days to keep trash and temporary files
da: Antal dage som midlertidige filer og filer i papirkurven skal beholdes

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
da: Regn papirkurv og midlertidige filer for at være gamle efter så mange dage.

en: Whether to remember recently used files
da: Om de senest brugte filer skal huskes

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
da: Hvis falsk, vil programmer ikke huske senest brugte filer.

en: Number of days to remember recently used files for
da: Antal dage hvori senest brugte filer huskes

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
da: Senest brugte filer vil blive husket i dette antal dage. Hvis 0, vil senest brugte filer ikke blive husket; hvis -1, vil de blive husket for altid.

en: Whether to remember application usage
da: Om programbrug skal huskes

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
da: Hvis falsk, vil programbrug ikke blive målt og gemt.

en: Send statistics when applications are removed or installed
da: Send statistik når programmer fjernes eller installeres

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
da: Hvis FALSE, vil ingen anonyme installations- eller fjernelsesoplysninger blive sendt til forhandleren.

en: Send reports of technical problems to the vendor
da: Send rapporter om tekniske problemer til forhandleren

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
da: Hvis TRUE, vil der automatisk blive sendt anonymiserede rapporter til forhandleren.

en: Don’t allow applications to access the microphone
da: Tillad ikke, at programmer kan bruge mikrofonen

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
da: Hvis sand får programmer ikke lov til at bruge mikrofonen.

en: Don’t allow applications to access the camera
da: Tillad ikke, at programmer kan bruge kameraet

en: If TRUE, applications should not use the camera.
da: Hvis sand får programmer ikke lov til at bruge kameraet.

en: Don’t allow applications to output sound
da: Tillad ikke, at programmer kan bruge højttalere

en: If TRUE, applications should not make sound.
da: Hvis sand får programmer ikke lov til at bruge højttalerne.

en: Whether to protect USB devices
da: Om USB-enheder skal beskyttes

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
da: Hvis USBGuard-tjenesten er til stede, og denne indstilling er aktiveret, vil USB-enheder blive beskyttet som konfigureret i indstillingen usb-protection-level.

en: When USB devices should be rejected
da: Hvornår USB-enheder skal afvises

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
da: Hvis sat til “lockscreen”, vil nye USB-enheder kun blive afvist, når skærmen er låst. Hvis sat til “always”, vil alle nye USB-enheder altid blive afvist.

en: Whether the privacy screen is enabled
da: Om privatlivsskærmen er aktiveret

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
da: Har den underliggende hardware understøttelse af privatlivsskærm, og er indstillingen aktiveret, så vil indholdet på skærme, der understøtter denne teknologi, ikke være synligt fra siden.

en: Activate when idle
da: Aktivér ved tomgang

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
da: Sæt denne til sand for at aktivere pauseskærmen når sessionen er inaktiv. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres. Sæt idle-delay i org.gnome.desktop.session til 0, hvis du ikke vil aktivere pauseskærmen.

en: Lock on activation
da: Lås ved aktivering

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
da: Sæt denne til sand for at låse skærmen når pauseskærmen bliver aktiv.

en: Time before locking
da: Tid før der låses

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
da: Antallet af sekunder efter pauseskærmens aktivering, før skærmen låses.

en: Show full name in the lock screen
da: Vis fulde navn ved låst skærm

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
da: Om brugerens fulde navn vises ved låst skærm eller ikke. Dette påvirker kun den umiddelbart viste information; navnet vises altid i lås op-dialogen.

en: Allow embedding a keyboard into the window
da: Tillad indlejring af tastatur i vinduet

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: Sæt denne til sand for at tillade indlejring af et tastatur i vinduet, når der forsøges at låse op. Nøglen “keyboard_command” skal være indstillet med en passende kommando. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres.

en: Embedded keyboard command
da: Kommando til indlejret tastatur

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: Kommandoen der vil blive kørt, hvis “embedded_keyboard_enabled”-nøglen er sat til sand, for at indlejre en tastaturkontrol i vinduet. Denne kommando bør implementere en XEMBED-plug-grænseflade og returnere et vindues-XID på standardoutput. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres.

en: Allow logout
da: Tillad udlogning

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: Sæt denne til sand for at tilbyde en indstilling i lås op-dialogen, som lader en logge ud efter en ventetid. Ventetiden angives i nøglen “logout_delay”. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres.

en: Time before logout option
da: Tid før udlogningsmulighed

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
da: Antallet af sekunder efter pauseskærmsaktivering, før der vises en udlogningsmulighed i lås op-dialogen. Denne nøgle har kun betydning hvis nøglen “logout_enable” er sat til sand. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres

en: Logout command
da: Udlogningskommando

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: Kommandoen, der køres når log ud-knappen klikkes. Denne kommando bør simpelthen logge brugeren ud uden nogen interaktion. Denne nøgle er kun virksom hvis nøglen “logout_enable” er sat til sand. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres.

en: Allow user switching
da: Tillad skift af bruger

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
da: Sæt denne til sand for at vise en mulighed i lås op-dialogen om at skifte til en anden brugerkonto.

en: Allow the session status message to be displayed
da: Tillad sessionsstatusbeskeden at blive vist

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: Tillad sessionsstatusbeskeden at blive vist, når skærmen er låst. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres.

en: Disable all external search providers
da: Deaktivér alle eksterne søgeudbyderprogrammer

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
da: Sæt til sand for at deaktivere alle eksterne søgeudbyderprogrammer, om de hver for sig er aktiveret eller deaktiveret. Eksterne søgeudbyderprogrammer er installeret af programmer i $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
da: Liste over skrivebordsfil-id'er for hvilke den associerede, som udgangspunkt aktiverede, søgeudbyder skal deaktiveres

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
da: Resultater for programmer der indeholdes i denne liste vil ikke blive vist ved søgning.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
da: Liste over skrivebordsfil-id'er for hvilke den associerede, som udgangspunkt deaktiverede, søgeudbyder skal aktiveres

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
da: Resultater for programmer, der indeholdes i denne liste, vil blive vist ved søgning.

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
da: Sorteringsrækkefølge for liste over skrivebordsfil-id'er for søgeudbydere

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
da: Resultater for programmer indeholdt i denne liste vil blive vist i den angivne rækkefølge. Resultater for programmer, som ikke er givet i denne liste, vil blive vist til sidst i alfabetisk orden.

en: Time before session is considered idle
da: Tid før sessionen regnes som i tomgang

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
da: Antal sekunders inaktivitet før sessionen regnes for værende i tomgang.

en: Session type
da: Sessionstype

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
da: Navnet på sessionen der skal bruges. Kendt værdi er “gnome”.

en: Sounds for events
da: Lyd ved begivenheder

en: Whether to play sounds on user events.
da: Om der skal afspilles lyde ved brugerbegivenheder.

en: Sound theme name
da: Lydtemanavn

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
da: XDG-lydtemaet, der skal bruges til begivenhedslyde.

en: Input feedback sounds
da: Inputfeedbacklyde

en: Whether to play sounds on input events.
da: Om der skal afspilles lyde ved inputbegivenheder.

en: Allow volume above 100%
da: Tillad lydstyrke over 100 %

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
da: Om lydstyrken kan angives over 100 % med softwareforstærkning.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
da: Maksimal alder for miniaturer i cache, i dage. Sæt til -1 for at deaktivere rydning.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
da: Maksimal størrelse af miniaturecachen i megabyte. Sæt til -1 for at deaktivere rydning.

en: Disable all external thumbnailers
da: Deaktivér alle eksterne miniatureprogrammer

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
da: Sæt til sand for at deaktivere alle eksterne miniatureprogrammer uafhængigt af om de enkeltvis er slået til/fra.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
da: Liste over mime-typer for hvilke eksterne miniatureprogrammer vil blive deaktiveret

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
da: Miniaturer vil ikke blive oprettet for filer hvis mime-type indeholdes i listen.

en: Switch to workspace 1
da: Skift til arbejdsområde 1

en: Switch to workspace 2
da: Skift til arbejdsområde 2

en: Switch to workspace 3
da: Skift til arbejdsområde 3

en: Switch to workspace 4
da: Skift til arbejdsområde 4

en: Switch to workspace 5
da: Skift til arbejdsområde 5

en: Switch to workspace 6
da: Skift til arbejdsområde 6

en: Switch to workspace 7
da: Skift til arbejdsområde 7

en: Switch to workspace 8
da: Skift til arbejdsområde 8

en: Switch to workspace 9
da: Skift til arbejdsområde 9

en: Switch to workspace 10
da: Skift til arbejdsområde 10

en: Switch to workspace 11
da: Skift til arbejdsområde 11

en: Switch to workspace 12
da: Skift til arbejdsområde 12

en: Switch to workspace left
da: Skift til arbejdsområdet til venstre

en: Switch to workspace right
da: Skift til arbejdsområdet til højre

en: Switch to workspace above
da: Skift til arbejdsområdet ovenover

en: Switch to workspace below
da: Skift til arbejdsområdet nedenunder

en: Switch to last workspace
da: Skift til sidste arbejdsområde

en: Switch windows of an application
da: Skift vinduer i et program

en: Reverse switch windows of an application
da: Skift vindue i program omvendt

en: Switch applications
da: Skift program

en: Reverse switch applications
da: Skift program omvendt

en: Switch windows
da: Skift vinduer

en: Reverse switch windows
da: Skift vinduer omvendt

en: Switch system controls
da: Skift systemkontroller

en: Reverse switch system controls
da: Skift systemkontroller omvendt

en: Switch windows of an app directly
da: Skift vinduer i et program direkte

en: Reverse switch windows of an app directly
da: Skift vinduer i et program direkte omvendt

en: Switch windows directly
da: Skift vinduer direkte

en: Reverse switch windows directly
da: Skift vinduer direkte omvendt

en: Switch system controls directly
da: Skift systemkontroller direkte

en: Reverse switch system controls directly
da: Skift systemkontroller direkte omvendt

en: Hide all normal windows
da: Skjul alle normale vinduer

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: FORÆLDET: Nøglen er forældet og ignoreres.

en: Show the run command prompt
da: Vis kør-kommandoprompten

en: Don’t use
da: Brug ikke

en: Activate the window menu
da: Aktivér vinduesmenuen

en: Toggle fullscreen mode
da: Slå fuldskærmstilstand til/fra

en: Toggle maximization state
da: Slå maksimeringstilstand til/fra

en: Toggle window always appearing on top
da: Slå altid øverst-tilstand til/fra for vinduet

en: Maximize window
da: Maksimér vindue

en: Restore window
da: Gendan vindue

en: Minimize window
da: Minimér vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Move window
da: Flyt vindue

en: Resize window
da: Ændr størrelse på vindue

en: Toggle window on all workspaces or one
da: Slå visning af vindue på alle arbejdsområder til/fra

en: Move window to workspace 1
da: Flyt vindue til arbejdsområde 1

en: Move window to workspace 2
da: Flyt vindue til arbejdsområde 2

en: Move window to workspace 3
da: Flyt vindue til arbejdsområde 3

en: Move window to workspace 4
da: Flyt vindue til arbejdsområde 4

en: Move window to workspace 5
da: Flyt vindue til arbejdsområde 5

en: Move window to workspace 6
da: Flyt vindue til arbejdsområde 6

en: Move window to workspace 7
da: Flyt vindue til arbejdsområde 7

en: Move window to workspace 8
da: Flyt vindue til arbejdsområde 8

en: Move window to workspace 9
da: Flyt vindue til arbejdsområde 9

en: Move window to workspace 10
da: Flyt vindue til arbejdsområde 10

en: Move window to workspace 11
da: Flyt vindue til arbejdsområde 11

en: Move window to workspace 12
da: Flyt vindue til arbejdsområde 12

en: Move window to last workspace
da: Flyt vindue til sidste arbejdsområde

en: Move window one workspace to the left
da: Flyt vindue et arbejdsområde til venstre

en: Move window one workspace to the right
da: Flyt vindue et arbejdsområde til højre

en: Move window one workspace up
da: Flyt vindue et arbejdsområde opad

en: Move window one workspace down
da: Flyt vindue et arbejdsområde nedad

en: Move window to the next monitor on the left
da: Flyt vindue til næste skærm til venstre

en: Move window to the next monitor on the right
da: Flyt vindue til næste skærm til højre

en: Move window to the next monitor above
da: Flyt vindue til næste skærm ovenover

en: Move window to the next monitor below
da: Flyt vindue til næste skærm nedenunder

en: Raise window if covered, otherwise lower it
da: Hæv vindue hvis dækket, ellers sænk

en: Raise window above other windows
da: Hæv vindue over andre vinduer

en: Lower window below other windows
da: Sænk vindue under andre vinduer

en: Maximize window vertically
da: Maksimér vindue lodret

en: Maximize window horizontally
da: Maksimér vindue vandret

en: Move window to top left corner
da: Flyt vindue til øverste venstre hjørne

en: Move window to top right corner
da: Flyt vindue til øverste højre hjørne

en: Move window to bottom left corner
da: Flyt vindue til nederste venstre hjørne

en: Move window to bottom right corner
da: Flyt vindue til nederste højre hjørne

en: Move window to top edge of screen
da: Flyt vindue til skærmens øverste kant

en: Move window to bottom edge of screen
da: Flyt vindue til skærmens nederste kant

en: Move window to right side of screen
da: Flyt vindue til skærmens højre kant

en: Move window to left side of screen
da: Flyt vindue til skærmens venstre kant

en: Move window to center of screen
da: Flyt vindue til skærmens midtpunkt

en: Switch input source
da: Skift inputkilde

en: Binding to select the next input source
da: Binding til at vælge næste inputkilde

en: Switch input source backward
da: Skift inputkilde baglæns

en: Binding to select the previous input source
da: Binding til at vælge forrige inputkilde

en: Toggle window to be always on top
da: Slå altid øverst-tilstand til/fra for vinduet

en: Set or unset window to appear always on top
da: Slå altid øverst-tilstand til/fra for vinduet

en: Modifier to use for modified window click actions
da: Modifikator, der skal bruges til modificerede vinduesklikhandlinger

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
da: Hvis et vindue klikkes, når denne modifikationstast holdes nede, vil vinduet flyttes (venstreklik), ændre størrelse (midterklik) eller vise vinduesmenuen (højreklik). Midter- og højreklikoperationerne kan ombyttes ved brug af nøglen “resize-with-right-button”. Modifikatoren udtrykkes som “<Alt>” eller “<Super>”, for eksempel.

en: Whether to resize with the right button
da: Om der skal ændres størrelse med højre knap

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
da: Sæt denne til sand for at ændre størrelse med højre knap og vise en menu med midterknappen, mens tasten givet i “mouse-button-modifier” holdes nede; sæt den til falsk for at få det til at fungere omvendt.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
da: Knaparrangement i titellinjen

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
da: Arrangement af knapper i titellinjen. Værdien skal være en streng såsom “menu:minimize,maximize,spacer,close”; kolon adskiller venstre hjørne af vinduet fra højre hjørne, og knappenavnene adskilles af kommaer. Gentagne knapper tillades ikke. Ukendte knappenavne ignoreres stille, således at knapper kan tilføjes i fremtidige versioner af metacity uden at ødelægge tidligere versioner. Et særlig spacer-mærke kan bruges til at indsætte noget plads mellem to naboknapper.

en: Window focus mode
da: Vinduesfokustilstand

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
da: Vinduesfokustilstanden angiver hvordan vinduer aktiveres. Den har tre mulige værdier; “click” betyder at vinduer skal klikkes på for at få fokus, “sloppy” betyder at vinduer fokuseres når musen kommer ind i vinduet, og “mouse” betyder at vinduer fokuseres når musen kommer ind i vinduet og mister fokus når den forlader vinduet.

en: Control how new windows get focus
da: Angiv hvordan nye vinduer får fokus

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
da: Denne indstilling giver yderligere kontrol over hvordan nyoprettede vinduer får fokus. Den har to mulige værdier; “smart” anvender brugerens normale fokustilstand, mens “strict” resulterer i, at nye vinduer ikke automatisk får fokus.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
da: Om vinduer skal hæves når deres klientområde klikkes

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
da: Standardværdien sand angiver, at et vindue hæves, når der klikkes i dets klientområde eller på dets ramme. Hvis denne sættes til falsk, betyder det, at et vindue ikke hæves, hvis der klikkes i klientområdet. For at hæve det, kan man klikke hvor som helst i vinduets ramme, eller Super-klikke ethvert sted i vinduet. Denne tilstand er nyttig ved brug af mange overlappende vinduer.

en: Action on title bar double-click
da: Handling vil dobbeltklik på titellinje

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
da: Denne indstilling bestemmer effekten af at dobbeltklikke på titellinjen. Nuværende gyldige indstillinger er “toggle-maximize” som vil maksimere/afmaksimere vinduet, “toggle-maximize-horizontally” og “toggle-maximize-vertically” som vil maksimere/afmaksimere vinduet i respektive retninger, “minimize” som vil minimere vinduet, “menu” som vil vise vinduesmenuen, “lower” som vil sætte vinduet bag alle andre samt “none” som ikke gør noget.

en: Action on title bar middle-click
da: Handling vil midterklik på titellinje

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
da: Denne indstilling bestemmer effekten af at midterklikke på titellinjen. Nuværende gyldige indstillinger er “toggle-maximize” som vil maksimere/afmaksimere vinduet, “toggle-maximize-horizontally” og “toggle-maximize-vertically” som vil maksimere/afmaksimere vinduet i respektive retninger, “minimize” som vil minimere vinduet, “menu” som vil vise vinduesmenuen, “lower” som vil sætte vinduet bag alle andre samt “none” som ikke gør noget.

en: Action on title bar right-click
da: Handling ved højreklik på titellinje

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
da: Denne indstilling bestemmer effekten af at højreklikke på titellinjen. Nuværende gyldige indstillinger er “toggle-maximize” som vil maksimere/afmaksimere vinduet, “toggle-maximize-horizontally” og “toggle-maximize-vertically” som vil maksimere/afmaksimere vinduet i respektive retninger, “minimize” som vil minimere vinduet, “menu” som vil vise vinduesmenuen, “lower” som vil sætte vinduet bag alle andre samt “none” som ikke gør noget.

en: Automatically raises the focused window
da: Hæver automatisk det fokuserede vindue

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
da: Hvis sat til sand, og fokustilstanden er enten “sloppy” eller “mouse”, så vil det fokuserede vindue automatisk blive hævet efter en ventetid angivet af nøglen auto-raise-delay. Dette er ikke relateret til at klikke på et vindue for at hæve det, ej heller til at komme ind i et vindue under træk-og-slip.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
da: Ventetid i millisekunder for autohævningsindstillingen

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
da: Ventetiden før et vindue hæves, hvis auto-raise er sat til sand. Ventetiden angives i tusindedele af et sekund.

en: Current theme
da: Nuværende tema

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
da: Temaet angiver udseendet af vindueskanter, titellinje og så videre. FORÆLDET: Denne nøgle er forældet og ignoreres.

en: Use standard system font in window titles
da: Brug standardsystemskrifttypen i vinduestitler

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
da: Hvis sand, ignoreres indstillingen titlebar-font, og i stedet bruges standardprogramskrifttypen til vinduestitler.

en: Window title font
da: Vinduestitelskrifttype

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
da: En skrifttypebeskrivelsesstreng, der beskriver en skrifttype til vinduestitellinjer. Størrelsen fra en beskrivelse vil kun blive brugt hvis indstillingen titlebar-font-size er sat til 0. Der ud over deaktiveres denne indstilling hvis indstillingen title-bar-uses-desktop-font er sat til sand.

en: Number of workspaces
da: Antal arbejdsområder

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
da: Antal arbejdsområder. Skal være større end nul, og har en fast maksimal værdi for at forhindre at skrivebordet bliver ubrugeligt hvis der ved et uheld bedes om for mange arbejdsområder.

en: System Bell is Audible
da: Systemklokke kan høres

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
da: Angiver om programmer eller systemet kan generere “bip” som kan høres; kan bruges sammen med “synlig klokke” for at tillade stille “bip”.

en: Enable Visual Bell
da: Slå synlig klokke til

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
da: Slår en visuel angivelse til når et program eller systemet afgiver en “klokke” eller “bip”; nyttigt til hørehæmmede og til brug i støjfyldte områder.

en: Visual Bell Type
da: Type af visuel klokke

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
da: Fortæller vindueshåndteringen, hvordan den visuelle indikation, som angiver, at systemklokken eller en anden “programklokke” ringes, skal implementeres. Pt. er der to gyldige værdier, nemlig “fullscreen-flash”, som giver et fuldskærms-sort-hvid-blink, og “frame-flash”, som forårsager, at titellinjen for programmet, som sendte klokkesignalet, blinker. Hvis programmet, som sendte klokken, ikke kendes (hvilket oftest er tilfældet for det normale “system-bip”), vil det være det aktuelt fokuserede vindues titellinje, som blinker.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
da: Deaktivér fejlagtige “funktioner” som kræves af gamle eller fejlagtige programmer

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
da: Visse programmer er ligeglade med specifikationer på måder, som resulterer i problemer med vindueshåndteringen. Denne indstilling sætter vindueshåndteringen i en strengt korrekt tilstand, hvilket giver en mere konsistent brugergrænseflade, så længe man ikke har brug for at køre nogle uartige programmer.

en: The names of the workspaces
da: Navnene på arbejdsområderne

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
da: Definerer navnene som skal tildeles arbejdsområderne. Hvis listen er for lang til det nuværende antal arbejdsområder, vil de ekstra navne blive ignoreret. Hvis listen er for kort, eller inkluderer tomme navne, vil manglende værdier blive erstattet med standarden (“Arbejdsområde N”).

en: The locale to use for dates / numbers formats
da: Regionsindstillinger for datoer og talformater

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
da: Angiv regionsindstillingen der skal bruges til at vise datoer, klokkeslæt og talformater.

en: Geolocation services are enabled.
da: Geolokaliseringstjenester er slået til.

en: If true, applications are allowed to access location information.
da: Hvis sand, vil programmer kunne tilgå oplysninger om fysisk placering.

en: The maximum accuracy level of location.
da: Det maksimale nøjagtignedsniveau for placering.

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
da: Indstiller det maksimale niveau af placeringsnøjagtighed, som programmer har lov til at se. Gyldige værdier er “country”, “city”, “neighborhood”, “street” og “exact” (kræver typisk GPS-modtager). Husk at dette kun styrer hvad GeoClue vil tillade programmer at se, og de kan selv finde brugerens placering ved brug af netværksressourcer (dog højst på gadeniveau).

en: Proxy configuration mode
da: Proxykonfigurationstilstand

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
da: Vælg proxykonfigurationstilstanden. Understøttede værdier er “none”, “manual”, “auto”. Hvis denne er “none”, vil der ikke blive brugt proxyer. Hvis den er “auto”, bruges autokonfigurations-URL'en beskrevet af nøglen “autoconfig-url”. Hvis den er “manual”, bruges proxyerne beskrevet af “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” og “/system/proxy/socks”. Hver af de fire proxytyper er slået til, hvis dens “værtsnøgle” er ikke-tom og dens “portnøgle” er forskellig fra 0. Hvis der er konfigureret en http-proxy, men ikke https-proxy, bruges http-proxyen også til https. Hvis der er konfigureret en SOCKS-proxy, bruges den til alle protokoller på nær, at http-, https- og ftp-proxyindstillinger tilsidesætter den for disse specifikke protokoller.

en: Automatic proxy configuration URL
da: Automatisk proxykonfigurations-URL

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
da: URL der giver proxykonfigurationsværdier. Når tilstanden er “auto”, bruges denne “URL” til at slå proxyinformationer op for alle protokoller.

en: Non-proxy hosts
da: Ikke-proxy-værter

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
da: Denne nøgle indeholder en liste over værter, som der er forbundet til direkte og ikke via proxy (hvis en sådan er aktiv). Værdierne kan være værtsnavne, domæner (ved brug af et start-“wildcard” såsom *.foo.dk), IP-værtsadresser (både IPv4 og IPv6) og netværksadresser med en netmaske (noget i retning af 192.168.0.0/24).

en: Use HTTP proxy for all protocols
da: Brug HTTP-proxy til alle protokoller

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
da: Om HTTP-proxyen skal bruges til alle protokoller.

en: Unused; ignore
da: Bruges ikke; ignorér

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
da: Denne nøgle bruges ikke; HTTP-proxyaktivitet er slået til når værtsnøglen er ikke-tom og porten er forskellig fra 0.

en: HTTP proxy host name
da: HTTP-proxyværtsnavn

en: The machine name to proxy HTTP through.
da: Maskinnavnet for HTTP-proxy.

en: HTTP proxy port
da: HTTP-proxyport

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
da: Porten for maskinen defineret af “/system/proxy/http/host”, som du bruger som proxy.

en: Authenticate proxy server connections
da: Godkend proxyserverforbindelser

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
da: Hvis sand, vil forbindelser til proxyserveren kræve godkendelse. Kombinationen af brugernavn/adgangskode defineres af “/system/proxy/http/authentication-user” og “/system/proxy/http/authentication-password”. Dette gælder kun for http-proxyen; når der bruges en separat https-proxy, er der pt. ingen måde at angive, at den skal bruge godkendelse.

en: HTTP proxy username
da: HTTP-proxybrugernavn

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
da: Brugernavn som skal gives ved godkendelse når der bruges HTTP-proxy.

en: HTTP proxy password
da: HTTP-proxyadgangskode

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
da: Adgangskode, der skal gives ved godkendelse når der bruges HTTP-proxy.

en: Secure HTTP proxy host name
da: Værtsnavn for sikker HTTP-proxy

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
da: Navnet på maskinen, der bruges som HTTP-proxy.

en: Secure HTTP proxy port
da: Port for sikker HTTP-proxy

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
da: Porten på maskinen defineret af “/system/proxy/https/host”, som du bruger som proxy.

en: FTP proxy host name
da: FTP-proxyværtsnavn

en: The machine name to proxy FTP through.
da: Navnet på maskinen, der bruges som FTP-proxy.

en: FTP proxy port
da: FTP-proxyport

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
da: Porten på maskinen defineret af “/system/proxy/ftp/host”, som du bruger som proxy.

en: SOCKS proxy host name
da: SOCK-proxyværtsnavn

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
da: Navnet på maskinen, som bruges som SOCKS-proxy.

en: SOCKS proxy port
da: SOCKS-proxyport

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
da: Porten på maskinen defineret af “/system/proxy/socks/host”, som du bruger som proxy.
