gsettings-desktop-schemas master - en to fur translation catalogue (623 entries)

en: On-screen keyboard
fur: Tastiere a visôr

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
fur: Indiche se la tastiere a visôr e je ative.

en: Screen magnifier
fur: Ingranditôr di schermi

en: Whether the screen magnifier is turned on.
fur: Indiche se l'ingranditôr di schermi al è atîf.

en: Screen reader
fur: Letôr schermi

en: Whether the screen reader is turned on.
fur: Indiche se il letôr di schermi al è atîf.

en: Always show the Universal Access status icon
fur: Mostre simpri la icone di stât dal Acès Universâl

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
fur: Cheste clâf e passe parsore ae impostazion dal platâ automatic de icone di stât pal acès universâl cuant che nissune funzionalitât di chest e je abilitade.

en: Always show the text caret
fur: Mostre simpri il cursôr dal test

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
fur: Cheste clâf e passe parsore ae impostazion par platâ il cursôr dal test intes aplicazions dulà che il test no si pues modificâ.

en: High contrast
fur: Contrast elevât

en: Whether to use the high contrast style.
fur: Indiche se doprâ il stîl a contrast elevât.

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
fur: Abilite lis scurtis di tastiere pal acès facilitât

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
fur: Bip cuant che e cambie une funzionalitât di acès facilitât de tastiere

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
fur: Indiche se fâ un bip cuant che une funzionalitât di acès facilitât de tastiere e ven abilitade o disabilitade.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
fur: Disabilite l'acès facilitât de tastiere dopo un ciert timp

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
fur: Indiche se disabilitâ la acès facilitât de tastiere dopo un ciert timp, util par machinis condividudis.

en: Duration of the disabling timeout
fur: Durade dal timp di disabilitazion

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
fur: Durade dal timp prime di disabilitâ l'acès facilitât de tastiere.

en: Enable “Bounce Keys”
fur: Abilitâ “Tascj sbalçâts”

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
fur: Indiche se e je ative la funzionalitât di acès facilitât de tastiere “Tascj sbalçâts”.

en: Minimum interval in milliseconds
fur: Minim interval in miliseconts

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
fur: Ignore pressions multiplis dal stes tast jenfri chescj miliseconts.

en: Beep when a key is rejected
fur: Bip cuant che un tast al ven refudât

en: Whether to beep when a key is rejected.
fur: Indiche se fâ bip cuant che un tast al ven refudât.

en: Enable “Mouse Keys”
fur: Abilite “Tascj mouse”

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
fur: Indiche se e je ative la funzionalitât di acès facilitât “Tascj mouse”.

en: Pixels per seconds
fur: Pixel par seconts

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
fur: Di trops pixel par secont movi ae massime velocitât.

en: How long to accelerate in milliseconds
fur: Durade de acelerazion in miliseconts

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
fur: Trops miliseconts che a son necessaris par lâ di 0 ae massime velocitât.

en: Initial delay in milliseconds
fur: Ritart iniziâl in miliseconts

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
fur: Trops miliseconts spietâ prime che i tascj pal moviment dal mouse a tachedin a operâ.

en: Enable “Slow Keys”
fur: Abilitâ “Tascj lents”

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
fur: Indiche se e je ative la funzionalitât di acès facilitât “Tascj lents”.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
fur: No sta acetâ un tast come fracât fintremai che nol ven tignût fracât par cheste cuantitât di miliseconts.

en: Beep when a key is first pressed
fur: Bip cuant che un tast al è fracât pe prime volte

en: Whether to beep when a key is first pressed.
fur: Indiche se fâ bip cuant che un tast al è fracât pe prime volte.

en: Beep when a key is accepted
fur: Bip cuant che un tast al è acetât

en: Whether to beep when a key is accepted.
fur: Indiche se fâ bip cuant che un tast al ven acetât.

en: Enable sticky keys
fur: Abilitâ tascj tacadiçs

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
fur: Indiche se e je ative la funzionalitât di acès facilitât tascj tacadiçs.

en: Disable when two keys are pressed at the same time
fur: Disabilitâ cuant che doi tascj a vegnin fracâts in contemporanie

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
fur: Indiche se disabilitâ i tascj tacadiçs se doi tascj a vegnin fracâts in contemporanie.

en: Beep when a modifier is pressed.
fur: Bip cuant che un tast di modifiche al ven fracât.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
fur: Indiche se fâ bip cuant che un tast di modifiche al ven fracât.

en: Enable “Toggle Keys”
fur: Abilitâ i “Tascj di comutazion”

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
fur: Indiche se e je ative la funzionalitât di acès facilitât “Tascj di comutazion”.

en: Mouse Tracking Mode
fur: Modalitât lâ daûr dal mouse

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
fur: Al determine la posizion dal mouse te viodude ingrandide e il compuartament al moviment dal mouse. I valôrs a son • none: nissun lâ daûr dal mouse; • centered: il pontadôr dal mouse al ven visualizât tal mieç de viodude ingrandide (che al rapresente ancje il pont sot dal mouse di sisteme) e i contignûts ingrandîts a scorin cuant che il mouse si sposte; • proportional: la posizion dal pontadôr te viodude ingrandide e je proporzionâl ae posizion dal mouse sul schermi; • push: cuant che il mouse ingrandît al incrose un dai ôrs de viodude ingrandide, i contignûts a scorin te visualizazion.

en: Focus Tracking Mode
fur: Modalitât lâ daûr dal focus

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
fur: Al determine la posizion dal widget metût a fûc te viodude ingrandide. I valôrs a son: • none: nissun lâ daûr dal focus • centered: la imagjin cul focus e ven visualizade tal mieç de viodude ingrandide (che e rapresente ancje il pont sot il focus di sisteme) e i contignûts ingrandîts a scorin in base ai moviments dal focus di sisteme • proportional: la posizion dal focus te regjon ingrandide e je proporzionâl ae posizion dal focus sul schermi • push: cuant che il focus ingrandît al incrose un ôr de viodude ingrandide, i contignûts a scorin inte visualizazion

en: Caret Tracking Mode
fur: Modalitât lâ daûr dal cursôr

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
fur: Al determine la posizion dal cursôr te viodude ingrandide. I valôrs a son: • none: nissun lâ daûr dal cursôr • centered: la imagjin dal cursôr e ven mostrade tal mieç de viodude ingrandide (che e rapresente ancje il pont sot il cursôr di sisteme) e i contignûts ingrandîts a scorin al movisi dal cursôr • proportional: la posizion dal cursôr ingrandît te viodude ingrandide e je proporzionâl ae posizion dal cursôr di sisteme sul schermi • push: cuant che il cursôr ingrandît al incrose un ôr de viodude ingrandide, i contignûts a scorin te visualizazion

en: Screen position
fur: Posizion schermi

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
fur: La viodude ingrandide e jemple il schermi intîr o e ocupe la metât parsore, la metât sot, la metât a çampe o la metât a diestre dal schermi.

en: Magnification factor
fur: Fatôr di ingrandiment

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
fur: La potence di ingrandiment. Un valôr di 1.0 al significhe nissun ingrandiment. Un valôr di 2.0 un ingrandiment dopli.

en: Enable lens mode
fur: Abilitâ modalitât lint

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
fur: Indiche se la viodude ingrandide e à di jessi centrade su la posizion dal mouse e spostâsi cun je.

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
fur: Scor i contignûts ingrandîts fûr dai ôrs dal scritori

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
fur: Pal lâ daûr dal mouse centrât, cuant che il pondadôr di sisteme al è dongje dal ôr dal schermi o parsore, i contignûts ingrandîts a continuin a scori par visualizâ l'ingrandiment dal ôr.

en: Show or hide crosshairs
fur: Mostre o plate mirin

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
fur: Abilite/disabilite la visualizazion dal mirin centrât sul “sprite” dal mouse ingrandît.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
fur: Spessôr dal mirin in pixel

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
fur: Largjece in pixel des liniis verticâls e orizontâls che a fasin il mirin.

en: Color of the crosshairs
fur: Colôr dal mirin

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
fur: Il colôr des liniis verticâls e orizontâls che a fasin il mirin.

en: Opacity of the crosshairs
fur: Opacitât dal mirin

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
fur: Al determine la trasparence dal mirin, tacant di dut opac a dut trasparent.

en: Length of the crosshairs in pixels
fur: Lungjece dal mirin in pixel

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
fur: Al determine la lungjece in pixel des liniis verticâls e orizontâls che a crein il mirin.

en: Clip the crosshairs at the center
fur: Ferme il mirin tal mieç

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
fur: Al determine se il mirin al interseche il “sprite” dal mouse ingrandît o al è fissât in mût che la fin des liniis verticâl e orizontâl a stedin tor ator dal pontadôr.

en: Inverse lightness
fur: Luminositât invertide

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
fur: Al determine se i valôrs di luminositât a son invertîts: colôrs plui scûrs a deventin plui clârs e al contrari, il blanc e il neri si scambiin.

en: Color Saturation
fur: Saturazion colôr

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
fur: Al rapresente un cambiament ae saturazion dal colôr, di 0.0 (scjale di grîs) a 1.0 (colôr plen).

en: Change brightness of red
fur: Cambie luminositât dal ros

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fur: Al rapresente une modifiche ae luminositât predefinide de componente rosse. Zero al indiche nissune modifiche, valôrs inferiôrs a zero a indichin une diminuzion, valôrs plui grancj di zero a indichin un aument.

en: Change brightness of green
fur: Cambie luminositât dal vert

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fur: Al rapresente une modifiche ae luminositât predefinide de componente verde. Zero al indiche nissune modifiche, valôrs inferiôrs a zero a indichin une diminuzion, valôrs plui grancj di zero a indichin un aument.

en: Change brightness of blue
fur: Cambie luminositât dal blu

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fur: Al rapresente une modifiche ae luminositât predefinide de componente blu. Zero al indiche nissune modifiche, valôrs inferiôrs a zero a indichin une diminuzion, valôrs plui grancj di zero a indichin un aument.

en: Change contrast of red
fur: Cambie contrast dal ros

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fur: Al rapresente une modifiche al contrast predefinît de componente rosse. Zero al indiche nissune modifiche tal contrast, valôrs inferiôrs a zero a indichin une diminuzion, valôrs plui grancj di zero a indichin un aument.

en: Change contrast of green
fur: Cambie contrast dal vert

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fur: Al rapresente une modifiche al contrast predefinît de componente verde. Zero al indiche nissune modifiche tal contrast, valôrs inferiôrs a zero a indichin une diminuzion, valôrs plui grancj di zero a indichin un aument.

en: Change contrast of blue
fur: Cambie contrast dal blu

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fur: Al rapresente une modifiche al contrast predefinît de componente blu. Zero al indiche nissune modifiche tal contrast, valôrs inferiôrs a zero a indichin une diminuzion, valôrs plui grancj di zero a indichin un aument.

en: Dwell click time
fur: Timp di clic automatic

en: Time in seconds before a click is triggered.
fur: Timp in seconts prime che al scati un clic.

en: Movement threshold
fur: Liminâr di moviment

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
fur: Distance in pixel prime che il moviment al vegni ricognossût.

en: Gesture single click
fur: Mot pal clic singul

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
fur: Direzion par eseguî un clic singul (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Gesture double click
fur: Mot pal dopli-clic

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
fur: Direzion par eseguî un dopli-clic (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Gesture drag click
fur: Mot pal clic di strissinament

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
fur: Direzion par eseguî il strissinament (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Gesture secondary click
fur: Mot pal clic secondari

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
fur: Direzion par eseguî un clic secondari (“left”, “right”, “up”, “down”).

en: Dwell click mode
fur: Modalitât clic automatic

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
fur: La modalitât clic automatic ative. I valôrs pussibii a son “windows” e “gesture”.

en: Show click type window
fur: Mostre barcon pal gjenar di clic

en: Show click type window.
fur: Mostre il barcon pal gjenar di clic.

en: Enable dwell clicks
fur: Abilite clic automatics

en: Enable dwell clicks.
fur: Abilite i clic automatics.

en: Secondary click enabled
fur: Clic secondari abilitât

en: Enable simulated secondary clicks
fur: Abilite i clic secondaris simulâts

en: Secondary click time
fur: Timp clic secondari

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
fur: Timp in seconts prime che un clic secondari simulât al scati.

en: Folder children
fur: Cartele fie

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
fur: Liste di percors relatîfs dulà che a son archiviadis lis cartelis-aplicazion. Ogni cartele e dopre il scheme org.gnome.desktop.app-folders.folder.

en: Folder name
fur: Non cartele

en: The name of the application folder.
fur: Il non de cartele aplicazion.

en: Translate the name
fur: Tradusi il non

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
fur: Indiche se la clâf dal non e je un non di file che al à di jessi cirût in /usr/share/desktop-directories.

en: Applications
fur: Aplicazions

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
fur: La liste di ID di aplicazions che a son includudis in maniere esplicite in cheste cartele.

en: Categories
fur: Categoriis

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
fur: Une liste di categoriis dulà che lis sôs aplicazions a vignaran plaçadis in cheste cartele in maniere predefinide, in plui aes aplicazions che a son listadis te clâf aplicazions.

en: Excluded applications
fur: Aplicazions esclududis

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
fur: Une liste di ID di aplicazions che a son esclududis di cheste cartele. Tu puedis doprâ cheste liste par gjavâ aplicazions che se no a vignaressin includudis par categorie.

en: Picture Options
fur: Opzions figure

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
fur: Al determine cemût che la imagjin stabilide dal wallpaper_filename e ven visualizade. I valôrs pussibii a son “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.

en: Picture URI
fur: URI figure

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
fur: Il URI di doprâ pe imagjin dal fondâl. Viôt che il backend al supuarte dome i URI locâi (file://).

en: Picture URI (dark)
fur: URI figure (scûr)

en: Picture Opacity
fur: Opacitât figure

en: Opacity with which to draw the background picture.
fur: Opacitât cun la cuâl disegnâ la figure di fonts.

en: Primary Color
fur: Colôr primari

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
fur: Colôr di çampe o parsore cuant che si disegne i gradients, o il colôr solit(plen).

en: Secondary Color
fur: Colôr secondari

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
fur: Colôr di diestre o in bas cuant che si disegne i gradients, no doprât pal colôr solit(plen).

en: Color Shading Type
fur: Gjenar di sfumadure dai colôrs

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
fur: Cemût sfumâ il colôr dal fondâl. I valôrs pussibii a son “horizontal”, “vertical” e “solid”.

en: Have file manager handle the desktop
fur: Fâs che il gjestôr di file al gjestissi il scritori

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
fur: Se metût a vêr, alore il gjestôr di file al disegnarà lis iconis sul scritori.

en: Show the week date in the calendar
fur: Mostre la date de setemane tal calendari

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
fur: Se vêr, mostre la date de setemane ISO tal calendari.

en: Automatically update timezone
fur: Inzorne il fûs orari in automatic

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
fur: Indiche se inzornâ in automatic il fûs orari doprant la gjeolocalizazion.

en: Default calendar
fur: Calendari predefinît

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
fur: Aplicazion calendari predefinide DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade. La aplicazion calendari preferide e je la aplicazion che e gjestìs il gjenar mime text/calendar.

en: Calendar needs terminal
fur: Il calendari al à bisugne di un terminâl

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
fur: Indiche se la aplicazion calendari predefinide e à bisugne di inviâsi intun terminâl. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade. La aplicazion calendari preferide e je la aplicazion che e gjestìs il gjenar mime text/calendar, se e à bisugne di un terminâl si sa dal so file .desktop.

en: Default tasks
fur: Aplicazion predefinide pes ativitâts

en: Default tasks application.
fur: La aplicazion predefinide pes ativitâts.

en: Tasks needs terminal
fur: La aplicazion predefinide pes ativitâts e domande un terminâl

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
fur: Indiche se la aplicazion des ativitâts predefinide e à di inviâsi intun terminâl.

en: Terminal application
fur: Aplicazion terminâl

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
fur: Program di terminâl di doprâ cuant che si invie aplicazions che ur covente un. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade. Il terminâl predefinît al ven gjestît in GIO.

en: Exec Arguments
fur: Argoments di Exec

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
fur: Argoment doprât par eseguî i programs intal terminâl definît de clâf “exec“. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade. Il terminâl predefinît e cemût invocâlu al ven gjestît in GIO.

en: Current input source
fur: Sorzint input atuâl

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: L'indiç in base zero te liste di sorzints di input che e specifiche chê corinte. Il valôr al ven ridusût in automatic par restâ tal interval [0, sources_length) fintremai che la liste des sorzints no je vueide. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: List of input sources
fur: Liste di sorzints di input

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
fur: Liste di identificadôrs di sorzints di input disponibii. Ogni sorzint e je specificade come tuple di 2 stringhis. La prime stringhe e je il gjenar e e pues vê un di chescj valôrs: “xkb” o “ibus”. Pes sorzints “xkb” la seconde stringhe e je “xkb_layout+xkb_variant” o dome “xkb_layout” se une variante XKB no covente. Pes sorzints “ibus” la seconde stringhe e je il non dal motôr IBus. Une liste vueide e significhe che la disposizion XKB atuâl dal servidôr X e la variante no saran tocjadis e nol vignarà doprât IBus.

en: List of most recently used input sources
fur: Liste des sorzints input plui dopradis di resint

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
fur: Liste des sorzints input plui dopradis di resint. Il valôr al è tal stes formât de liste des sorzints disponibilis.

en: List of XKB options
fur: Liste di opzions XKB

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
fur: Liste des opzions XKB. Ogni opzion e je une stringhe opzion di XKB come definide dai file des regulis di xkeyboard-config.

en: Show all installed input sources
fur: Mostre dutis lis sorzints di input instaladis

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
fur: In Impostazions di sisteme, Rint disponibilis pe sielte dutis lis sorzint input instaladis.

en: Use different input sources for each window
fur: Dopre sorzints input diferentis par ogni barcon

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
fur: Cuant che al è abilitât, lis sorzint di input si lein al barcon sul moment focalizât cuant che al ven ativât.

en: Enable Toolkit Accessibility
fur: Abilite struments di acès facilitât (ATK)

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
fur: Indiche se i toolkits a àn di cjariâ i modui relatîfs al acès facilitât.

en: Enable Animations
fur: Abilite animazions

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
fur: Indiche se lis animazions a varessin di jessi mostradis. Note: Cheste e je une clâf globâl, e cambie il compuartament dal gjestôr dai barcons, il panel e vie indenant...

en: Menus Have Tearoff
fur: Menù cun distacadôr

en: Whether menus should have a tearoff.
fur: Indiche se i menù a àn di vê un distacadôr.

en: Can Change Accels
fur: Al pues cambiâ aceleradôrs

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
fur: Indiche se l'utent al pues scrivi in maniere dinamiche un gnûf aceleradôr cuant che al è posizionât sore di un element dal menù atîf.

en: Toolbar Style
fur: Stîl sbare struments

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
fur: Stîl de sbare dai struments. I valôrs valits a son “both”,“both-horiz”, “icons” e “text”.

en: Menubar Detachable
fur: Sbare dai menù distacabile

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
fur: Indiche se l'utent al pues stacâ lis sbaris dai menù e movilis ator.

en: Toolbar Detachable
fur: Sbare dai struments distacabile

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
fur: Indiche se l'utent al pues stacâ lis sbaris dai struments e movilis ator.

en: Toolbar Icon Size
fur: Dimension iconis sbare dai struments

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
fur: Dimension des iconis tes sbaris dai struments, a sielte tra “small” o “large”.

en: Cursor Blink
fur: Lampâ dal cursôr

en: Whether the cursor should blink.
fur: Indiche se il cursôr al à di lampâ.

en: Cursor Blink Time
fur: Timp dal lampâ dal cursôr

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
fur: La lungjece dal cicli pal lampâ dal cursôr, in miliseconts.

en: Cursor Blink Timeout
fur: Durade dal lampâ dal cursôr

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
fur: Timp daspò il cuâl il cursôr si ferme di lampâ, in seconts.

en: Icon Theme
fur: Teme iconis

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
fur: Teme iconis di doprâ pal panel, nautilus e vie indenant.

en: Gtk+ Theme
fur: Teme Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
fur: Non di base dal teme predefinît doprât di gtk+.

en: Gtk+ Keybinding Theme
fur: Teme associazion tascj Gtk+

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
fur: Non di base dal teme di associazion tascj predefinît doprât di gtk+.

en: Default font
fur: Caratar predefinît

en: Name of the default font used by gtk+.
fur: Non dal caratar predefinît doprât di gtk+.

en: Directories with avatar faces
fur: Cartelis cu lis musis dai avatar

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
fur: Cartelis par lâ parsore des musis-avatar predefinidis instaladis di gnome-control-center.

en: Text scaling factor
fur: Fatôr di ingrandiment dal test

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
fur: Fatôr doprât par slargjâ o ridusi il test mostrât, cence cambiâ la dimension dal caratar.

en: Window scaling factor
fur: Fatôr di ingrandiment dal barcon

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
fur: Numar intîr doprât come fatôr par ridimensionâ i barcons. Di doprâ cun schermis high-dpi. 0 al significhe che al vignarà sielt in automatic in base al visôr.

en: GTK IM Preedit Style
fur: Stîl di pre-modifiche IM GTK

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
fur: Non dal Stîl di pre-modifiche dal metodi di input di GTK+ doprât di gtk+.

en: GTK IM Status Style
fur: Stîl di stât IM di GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
fur: Non dal Stîl di stât dal metodi di input di GTK+ doprât di gtk+.

en: GTK IM Module
fur: Modul IM di GTK

en: Name of the input method module used by GTK+.
fur: Non dal modul dal metodi di input doprât di GTK+.

en: Document font
fur: Caratar dal document

en: Name of the default font used for reading documents.
fur: Non dal caratar predefinît doprât pe leture dai documents.

en: Monospace font
fur: Caratar a spazis fis

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
fur: Non di un caratar a spazis fis (largjece fisse) di doprâ in contescj come i terminâi.

en: Menubar accelerator
fur: Aceleradôr de sbare dai menù

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
fur: Scurte di tastiere par vierzi lis sbaris dai menù.

en: Cursor theme
fur: Teme cursôr

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
fur: Non tal teme dal cursôr. Doprât dome dai Xservers che a supuartin la estension Xcursor.

en: Cursor size
fur: Dimension cursôr

en: Size of the cursor used as cursor theme.
fur: Dimension dal cursôr doprât come teme di cursôr.

en: Timeout before click repeat
fur: Durade di timp prime che il clic si ripeti

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
fur: Durade in miliseconts prime che un clic al tachi a ripetisi (par esempli sui botons incrementâi).

en: Timeout between click repeats
fur: Durade dal timp tra un clic e chel altri ripetût

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
fur: Durade in miliseconts tra i clic ripetûts cuant che un boton al è fracât a çampe.

en: Palette used in the color selector
fur: Palete doprade intal seletôr colôr

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
fur: Palete doprade intal seletôr colôr come definide de impostazion “gtk-color-palette”

en: List of symbolic names and color equivalents
fur: Liste di nons simbolics e i colôrs ecuivalents

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
fur: Une liste separade di “\n” di “name:color” come definide de impostazion “gtk-color-scheme”

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
fur: Indiche se l'orloi al dopre il formât di 24 o 12 oris

en: Whether the clock shows seconds
fur: Indiche se l'orloi al mostre i seconts

en: If true, display seconds in the clock.
fur: Se vêr, mostre i seconts tal orloi.

en: Show date in clock
fur: Mostre date tal orloi

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
fur: Se vêr, mostre tal orloi la ore e in plui ancje la date.

en: Show weekday in clock
fur: Mostre il dì de setemane intal orloi

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
fur: Se vêr, mostre il dì de setemane intal orloi, in plui ae date e ore.

en: Enable hot corners
fur: Abilite angui cjalts

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
fur: Se true (vêr), si pues acedi ae panoramiche des ativitâts, spostant il mouse tal angul in alt a çampe.

en: Show battery percentage
fur: Mostre percentuâl batarie

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
fur: Se vêr, mostre tal menù di stât la icone e in plui ancje la percentuâl di batarie.

en: Enable the primary paste selection
fur: Abilite la selezion primarie pe azion “tache”

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
fur: Se vêr, gtk+ al dopre la selezion primarie pe azion “tache”, di solit ativade di un clic dal boton centrâl dal mouse.

en: Allow overlay scrolling
fur: Permet scoriment in soreposizion

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
fur: Indiche se lis sbaris di scoriment a àn di vê i indicadôrs. In base ai dispositîfs di input in ûs, lis sbaris di scoriment a podaressin jessi visualizadis in mût permanent.

en: Highlights the current location of the pointer.
fur: Al evidenzie la atuâl posizion dal pontadôr.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
fur: Se true (vêr), fracant un tast si evidenziarà la atuâl posizion dal pontadôr sul schermi.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
fur: Il gjenar di antialiasing di doprâ te rese a schermi dai gjenars di caratars. I valôrs permetûts a son: “none” par nissun antialiasing, “grayscale” par antialiasing standard su scjale di grîs, “rgba” par antialiasing sul subpixel (nome par schermis LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
fur: Il gjenar di “hinting” di doprâ te visualizazion dai caratars. I valôrs pussibii a son: “none” par nissun gjenar di hinting e “slight” par adatâ dome sul as Y come ClearType di Microsoft, DirectWrite e il motôr proprietari di visualizazion dai caratars di Adobe. Al ignore il hinting natîf tal caratar e al gjenere hint cuntun algoritmi. Doprât di Ubuntu in maniere predefinide. Conseât. Il significât di “medium” e “full” al dipent dal formât dal caratar (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) e de version instalade di FreeType. Di solit a cirin di adatâ i glifs su ducj i doi i as X e Y (fûr che par .otf: dome Y). Chest al pues puartâ a distorsions e/o visualizazions inconsistentis in base ae cualitât dal caratar, il formât dal caratar e il stât dai motôrs dai caratars di FreeType.

en: RGBA order
fur: Ordin RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
fur: L'ordin dai elements subpixel suntun schermi LCD; doprât nome cuant che l'antialiasing al è metût su “rgba”. I valôrs pussibii a son: “rgb” par ros a çampe (il plui comun), “bgr” par blu a çampe, “vrgb” par ros in alt, “vbgr” par ros in bas.

en: Color scheme
fur: Scheme di colôrs

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
fur: Il scheme colôrs preferît pe interface utent. I valôrs valits a son “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.

en: Disable command line
fur: Disabilite la rie di comant

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
fur: Impedìs al utent di acedi al terminâl o di eseguî une specifiche rie di comant. Par esempli, che al disabilitarà l'acès al dialic “Eseguìs aplicazion” dal panel.

en: Disable saving files to disk
fur: Disabilite il salvament dai file sul disc

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
fur: Impedìs al utent di salvâ i files sul disc. Par esempli, chest al disabilitarà l'acès a ducj i dialics “Salve come” des aplicazions.

en: Disable printing
fur: Disabilite la stampe

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
fur: Impedìs al utent di stampâ. Par esempli, chest al disabilitarà l'acès a ducj i dialics “Stampe” des aplicazions.

en: Disable print setup
fur: Disabilite la configurazion de stampe

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
fur: Impedìs al utent di modificâ lis impostazions di stampe. Par esempli, chest al disabilitarà l'acès a ducj i dialics “Impostazion di stampe” des aplicazions.

en: Disable user switching
fur: Disabilite il cambi di utent

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
fur: Impedìs al utent di passâ suntun altri account intant che la sô session e je ative.

en: Disable lock screen
fur: Disabilite il bloc dal schermi

en: Prevent the user to lock his screen.
fur: Impedìs al utent di blocâ il so schermi.

en: Disable URL and MIME type handlers
fur: Disabilite i gjestôrs dai gjenars MIME e URL

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
fur: Impedìs la esecuzion des aplicazions che a gjestissin i gjenar MIME o i URL.

en: Disable log out
fur: Disabilite la jessude de session

en: Prevent the user from logging out.
fur: Impedìs al utent di sierâ la session.

en: Disable user administration
fur: Disabilite aministrazion utent

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
fur: Ferme l'utent dal podê modificâ i account utent. In maniere predefinide, al è permetût zontâ e gjavâ utents, stesse robe cambiâ altris impostazions dai utents.

en: Mount removable storage devices as read-only
fur: Monte i dispositîfs di archiviazion estraibii in dome-leture

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
fur: Impedìs ai utents di scrivi o modificâ i file su dispositîfs di archiviazion estraibii (vâl a dî memoriis flash, celulârs, fotocjamaris).

en: Disable password showing
fur: Disative la visualizazion de password

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
fur: Disabilite l'element dal menù “Mostre Password” tes vôs di inseriment des passwords.

en: Whether to automatically mount media
fur: Indiche se montâ in automatic i supuarts

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
fur: Se metût a vêr, alore Nautilus al montarà in automatic i supuarts, come un disc fis visibil al utent e come i supuarts estraibii, al inviament e al inseriment dai supuarts.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
fur: Indiche se vierzi in automatic une cartele pai supuarts montâts in automatic

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
fur: Se metût a vêr, alore Nautilus al vierzarà in automatic une cartele cuant che un supuart multimediâl al ven montât in automatic. Chest al sucêt ai supuarts dulà che nol ven cjatât nissun gjenar x-content/* cognossût; invezit, pai supuarts dulà che al ven rilevât un gjenar x-content cognossût, la azion, che si pues configurâ, e vignarà eseguide.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
fur: Mai domandâ o inviâ in automatic i programs cuant che i supuarts a vegnin inserîts

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
fur: Se metût a vêr, alore Nautilus nol domandarà mai ni nol inviarà mai in automatic i programs cuant che un supuart al ven inserît.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
fur: Liste di gjenars x-content/* dulà che la aplicazion preferide e vignarà inviade

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
fur: Liste di gjenars x-content/* dulà che l'utent al à sielt di inviâ une aplicazion intal “capplet” de preference. La aplicazion preferide pai gjenars in cuistion e vignarà inviade al inseriment dai supuarts che a corispuindin a chescj gjenars.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
fur: Liste di gjenars x-content/* stabilîts a “No fâ nuie”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
fur: Liste di gjenars x-content/* dulà che l'utent al à sielt di “No fâ nuie” intal “capplet” de preference. Nissune domande e vignarà fate ni nissune aplicazion corispuindinte e vignarà inviade al inseriment dai supuarts che a corispuindin a chescj gjenars.

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
fur: Liste di gjenars x-content/* stabilîts a “Vierç cartele”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
fur: Liste di gjenars x-content/* dulà che l'utent al à sielt “Vierç cartele” intal “capplet” des preferencis. Un barcon che al mostre la cartele al vignarà viert al inseriment dai supuarts che a corispuindin a chescj gjenars.

en: Show notification banners
fur: Mostre i strissons di notifiche

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
fur: Indiche se i strissons di notifiche a son visibii pes notifichis des aplicazions.

en: Show notifications in the lock screen
fur: Mostre notifichis intal videade di bloc

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
fur: Indiche se lis notifichis a vengnin mostradis inte schermade di bloc o mancul.

en: Application ID
fur: ID aplicazion

en: The application that this policy is for.
fur: La aplicazion che si riferìs cheste politiche.

en: Enable notifications
fur: Abilite notifichis

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
fur: Indiche se lis notifichis a son abilitadis in maniere globâl par cheste aplicazion.

en: Enable sound alerts
fur: Abilite avîs sonôrs

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
fur: Indiche se lis notifichis e àn di jessi compagnadis da avîs sunôrs.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
fur: Indiche se si à di mostrâ o mancul i strissons di notifiche par cheste aplicazion. Nol à efiet sui clic sui botons de guantiere dai messaçs.

en: Force automatic expanding of banners
fur: Sfuarce la espansion automatiche dai strissons

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
fur: Indiche se si à di slargjâ in automatic lis notifichis di cheste aplicazion, cuant che si è in modalitât strisson.

en: Show in the lock screen
fur: Mostre inte videade di bloc

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
fur: Indiche se lis notifichis di cheste aplicazion a son mostradis cuant che il schermi al è blocât.

en: Show details in the lock screen
fur: Mostre detais inte videade di bloc

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
fur: Indiche se la sintesi e il cuarp des notifichis di cheste aplicazion a saran visibilis intal schermi blocât.

en: Whether edge scrolling is enabled
fur: Indiche se il scori tal ôr al è abilitât

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
fur: Cuant che al è abilitât, i touchpad che a supuartin il scori tal ôr a varan chê funzionalitât abilitade.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
fur: Indiche se il scori cun doi dêts al è abilitât

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
fur: Cuant che al è abilitât, i touchpad che a supuartin il scori cun doi dêts a varan chê funzionalitât abilitade.

en: Whether to disable the touchpad while typing
fur: Indiche se disabilitâ il touchpad cuant che si scrîf

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
fur: Cuant che al è abilitât, i touchpad a vignaran disabilitâts intant che si sta batint su pe tastiere.

en: Enable mouse clicks with touchpad
fur: Abilite i clic dal mouse cul touchpad

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
fur: Met chest a VÊR par podê inviâ i clic dal mouse batuçant su pal touchpad.

en: Tap Button Map
fur: Mape botons pal batuçâ

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
fur: Al definìs la mapadure tra il numar di dêts e i botons dal touchpad. Il valôr predefinît al è chel di vê 1, 2 e 3 batuçadis di dêt par mapâ tal ordin il boton di çampe, drete e centrâl.

en: Enable tap-and-drag with touchpad
fur: Abilite il bat-e-strissine cul touchpad

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
fur: Met chest a VÊR par podê tacâ un strissinament batint un colp e subite dopo tornant a fracâ jù e spostant il dêt sul touchpad.

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
fur: Abilite il bloc dal bat-e-strissine cul touchpad

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
fur: Met chest a TRUE (vêr) par blocâ il procès di strissinament jenfri pôc timp di cuant che il dêt al ven tirât sù dal touchpad e la impostazion bat-e-strissine e je abilitade.

en: Touchpad enabled
fur: Touchpad abilitât

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
fur: Al definìs lis situazions dulà che il touchpad al è abilitât.

en: Touchpad button orientation
fur: Orientament botons touchpad

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
fur: Scambie i botons dal mouse di çampe e drete pai mouse çampins cun “left”, “right” par chei de man diestre, “mouse” par lâ daûr de impostazion dal mouse.

en: Acceleration profile
fur: Profîl di acelerazion

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fur: Il profîl di acelerazion doprât pai touchpads. Al è pussibil stabilî il profîl di acelerazion a predefinît (“default”) che al dopre il profîl di acelerazion predefinît par ogni dispositîf, a plac (“flat”), che al acelere di un fatôr costant specific dal dispositîf, derivât de velocitât dal pontadôr configurade, opûr adative (“adaptive”) che e adate la acelerazion in base al moviment dal mouse. Se un touchpad nol supuarte il profîl configurât, al vignarà doprât “default”.

en: Pointer speed
fur: Velocitât pontadôr

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
fur: Velocitât dal pontadôr pal touchpad. I valôrs acetâts a son intal interval [-1..1] (di “no acelerât” a “veloç”). Il valôr 0 al è chel predefinît di sisteme.

en: Natural scrolling
fur: Scoriment naturâl

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
fur: Met chest a VÊR par abilitâ il scoriment naturâl (invertît) pai touchpad.

en: Click method
fur: Metodi di clic

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
fur: Cemût gjenerâ i botons emulâts vie software, a sielte tra disabilitât (“none”), par mieç di specifichis areis (“areas”), numar di dêts (“fingers”) o çampe come predefinît hardware (“default”).

en: Emulate middle click
fur: Emule clic centrâl

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
fur: Met chest a TRUE par abilitâ il clic centrâl cuant che si frache adun i botons di drete e çampe.

en: Keyboard repeat
fur: Ripetizion tastiere

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
fur: Met chest a VÊR par abilitâ la ripetizion dai tascj.

en: Key Repeat Interval
fur: Interval di ripetizion tast

en: Delay between repeats in milliseconds.
fur: Ritart tra lis ripetizions in miliseconts.

en: Initial Key Repeat Delay
fur: Ritart di ripetizion dal tast iniziâl

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
fur: Ritart iniziâl de ripetizion tast in miliseconts.

en: Remember NumLock state
fur: Visâsi dal stât di BlocNum

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
fur: Cuant che al è metût a vêr, GNOME si visarà, tra une session e chê altre, dal stât dal LED BlocNum.

en: NumLock state
fur: Stât BlocNum

en: The remembered state of the NumLock LED.
fur: Il stât visât dal LED BlocNum.

en: Mouse button orientation
fur: Orientament boton dal mouse

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
fur: Scambie i botons dal mouse di çampe e di drete pai mouse çampins.

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
fur: Velocitât dal pontadôr pal mouse. I valôrs acetâts a son intal interval [-1..1] (di “no acelerât” a “veloç”). Il valôr 0 al è chel predefinît di sisteme.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
fur: Met chest a VÊR par abilitâ il scoriment naturâl (invertît) pai mouse.

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fur: Il profîl di acelerazion doprât pai mouse colegâts. Al è pussibil stabilî il profîl di acelerazion a predefinît (“default”) che al dopre il profîl di acelerazion predefinît par ogni dispositîf, a plac (“flat”), che al acelere di un fatôr costant specific dal dispositîf, derivât de velocitât dal pontadôr configurade, opûr adative (“adaptive”) che e adate la acelerazion in base al moviment dal mouse. Se un mouse nol supuarte il profîl configurât, al vignarà doprât “default”.

en: Double click time
fur: Timp pal dopli-clic

en: Length of a double click in milliseconds.
fur: Durade in miliseconts di un dopli clic.

en: Drag threshold
fur: Liminâr di strissinament

en: Distance before a drag is started.
fur: Distance prime di tacâ un strissinament.

en: Drawing tablet mapping
fur: Mapadure taulete di dissen

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
fur: Informazion EDID de jessude dulà che la taulete e je mapade. E scugne jessi tal formât [produtôr, prodot, seriâl]. ["","",""] e fâs calcul su la mapadure automatiche.

en: Tablet mapping
fur: Mapadure taulete

en: How input affects the pointer on the screen
fur: Cemût che l'input al influence il pontadôr sul schermi

en: Tablet area
fur: Aree de taulete

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
fur: Aree muarte che si slargje tor ator de aree ative, in percentuâls. Aplicade in mût rispetive aes bandis di çampe,diestre, parsore e sot.

en: Tablet aspect ratio
fur: Proporzions taulete

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
fur: Abilite chest par stretâ la aree de taulete in mût di fâle corispuindi aes proporzions de jessude.

en: Tablet left-handed mode
fur: Taulete modalitât çampins

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
fur: Abilite chest par permeti di voltâ in mût fisic la taulete pai çampins

en: Stylus pressure curve
fur: Curve di pression dal penin

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
fur: Met chest a x1, y1 e x2, y2 de curve di pression aplicade al penin.

en: Eraser pressure curve
fur: Curve di pression de gome

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
fur: Met chest a x1, y1 e x2, y2 de curve di pression aplicade ae gome.

en: Button action
fur: Azion dal boton

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
fur: Azion dal boton dal penin, chest boton si cjate sul mani de pene.

en: Secondary button action
fur: Azion dal boton secondari

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
fur: Azion dal boton de pene secondari, chest boton, su cualchi dispositîf come la Grip Pen, al è posizionât dilunc la prese de pene. Altris dispositîfs come la Airbrush Pen o la Inking Pen, a àn dome un boton e cheste impostazion no à efiets su di chescj.

en: Tertiary button action
fur: Azion dal boton terziari

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
fur: Azion dal boton de pene terziari, chest boton, su cualchi dispositîf come la 3D Pen, al è posizionât dilunc la prese de pene. Altris dispositîfs, come la Grip Pen, a àn dome doi botons, cheste impostazion no à efiets su di chescj.

en: Pad button action type
fur: Gjenar di azion dal boton dal pad

en: The type of action triggered by the button being pressed.
fur: Il gjenar di azion ativade de pression dal boton.

en: Key combination for the custom action
fur: Cumbinazion di tascj pe azion personalizade

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
fur: La scurte di tastiere gjenerade cuant che al ven fracât un boton pes azions personalizadis.

en: Touchscreen output mapping
fur: Mapadure di jessude dal schermi tatil

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
fur: Informazion EDID de jessude dulà che il schermi tatil al è mapât. E scugne jessi tal formât [produtôr, prodot, seriâl]. ["","",""] e fâs calcul su la mapadure automatiche.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
fur: Boton in emulazion cun la rudiele dal mouse. 0 par disabilitâ la funzionalitât.

en: Mouse wheel emulation button lock
fur: Bloc dal boton di emulazion de rudiele dal mouse

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
fur: Met chest a TRUE par abilitâ il bloc dai botons pal boton di emulazion de rudiele. Se abilitât, il prin clic dal boton al ative il scoriment, il secont lu torne a disativâ.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fur: Profîl di acelerazion doprât pe trackball. Tu puedis sielzi di stabilî il profîl di acelerazion come predefinît (“default”) che al dopre il profîl di acelerazion predefinît, o plac (“flat”) che al acelere cuntun fatôr costant specific dal dispositîf, derivât de velocitât configurade, o adatîf (“adaptive”) che si adate ae acelerazion in base al moviment. Se la trackball no supuarte il profîl configurât al vignarà doprât “default”.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
fur: Velocitât dal pontadôr pal trackpoint. I valôrs acetâts a son intal interval [-1..1] (di “no acelerât” a “veloç”). Il valôr 0 al è chel predefinît di sisteme.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fur: Profîl di acelerazion doprât pal trackpoint. Tu puedis sielzi di stabilî il profîl di acelerazion come predefinît (“default”) che al dopre il profîl di acelerazion predefinît, o plac (“flat”) che al acelere cuntun fatôr costant specific dal dispositîf, derivât de velocitât configurade, o adatîf (“adaptive”) che si adate ae acelerazion in base al moviment. Se il trackpoint nol supuarte il profîl configurât al vignarà doprât “default”.

en: Scrolling method
fur: Metodi di scoriment

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
fur: Metodi di scoriment doprât pai trackpoints. Al è pussibil stabilî il metodi di scoriment o a predefinît (“default”) che al dopre il metodi predefinît, o a nissun (“none”), che al disabilite il scoriment, o a boton-centrâl (“on-button-down”) che al abilite il scoriment fintremai che il boton centrâl al ven tignût fracât.

en: Controls visibility of personal information
fur: Al controle la visibilitât des informazions personâls

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
fur: Se metût a true (vêr), il sisteme si sfuarçarà a no pandi ator sul schermi o te rêt la identitât dal utent.

en: Show full name in the user menu
fur: Mostre il non complet tal menù utent

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
fur: Indiche se al ven mostrât il non complet dai utent tal menù utent o mancul.

en: Whether to remove old files from the trash automatically
fur: Indiche se gjavâ in automatic de scovacere i file vecjos

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
fur: Se VÊR, al gjave in automatic i file de scovacere cuant cha a son plui vieris di “old-files-age” dîs.

en: Whether to remove old temporary files automatically
fur: Indiche se gjavâ in automatic i file temporanis vecjos

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
fur: Se VÊR, gjave in automatic i file temporanis cuant che a deventin plui vecjos di “old-files-age” dîs.

en: Number of days to keep trash and temporary files
fur: Numar di dîs che si à di tignî la scovacere e i file temporanis

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
fur: Considere vieris la scovacere e i file temporanis dopo chest numar di dîs.

en: Whether to remember recently used files
fur: Indiche se visâsi i file doprâts di resint

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
fur: Se FALS, lis aplicazion no si visaran i file doprâts di resint.

en: Number of days to remember recently used files for
fur: Numar di dîs di visâsi pai file doprâts di resint

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
fur: I file doprâts di resint a vignaran memorizâts par chest numar di dîs. Se metût a 0, i file resints no vignaran memorizâts; se metût a -1 a restaran par un timp indeterminât.

en: Whether to remember application usage
fur: Indiche se visâsi l'ûs di une aplicazion

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
fur: Se FALS, l'ûs de aplicazion nol vignarà monitorât ni regjistrât.

en: Send statistics when applications are removed or installed
fur: Invie statistichis cuant che lis aplicazions a vegnin gjavadis o instaladis

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
fur: Se FALS, nissune informazion anonime e vignarà inviade al furnidôr ae instalazion o rimozion.

en: Send reports of technical problems to the vendor
fur: Invie segnalazions di problemis tecnics al furnidôr

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
fur: Se VÊR, segnalazions anonimis a vignaran inviadis in automatic al furnidôr.

en: Don’t allow applications to access the microphone
fur: No sta permeti aes aplicazions l'acès al microfon

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
fur: Se VÊR, lis aplicazions no podaran doprâ il microfon.

en: Don’t allow applications to access the camera
fur: No sta permeti aes aplicazions di acedi ae fotocjamare

en: If TRUE, applications should not use the camera.
fur: Se VÊR, lis aplicazions no podaran doprâ la fotocjamare.

en: Don’t allow applications to output sound
fur: No sta permeti aes aplicazions di butâ fûr suns

en: If TRUE, applications should not make sound.
fur: Se VÊR, lis aplicazions no podaran fâ suns.

en: Whether to protect USB devices
fur: Indiche se protezi i dispositîfs USB

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
fur: Se il servizi USBGuard al è presint e cheste impostazion abilitade, i dispositîfs USB a vignaran protets come configurât inte impostazion usb-protection-level.

en: When USB devices should be rejected
fur: Cuant che i dispositîfs USB a àn di jessi refudâts

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
fur: Se metût a “lockscreen”, i gnûf dispositîfs USB a vignaran refudâts dome se il bloc dal schermi al è presint; se metût a “always”, si refudarà simpri i gnûfs dispositîfs USB.

en: Whether the privacy screen is enabled
fur: Indiche se il schermi di riservatece al è abilitât

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
fur: Se l'hardware che al sta sot al à il supuart pe schermadure de riservatece e cheste impostazion e je abilitade, i panei che a supuartin cheste tecnologjie a vignaran scurîts de viodude laterâl.

en: Activate when idle
fur: Ativâ cuant che si è inatîfs

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
fur: Met chest a VÊR par ativâ il salveschermi cuant che la session e je inative. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade. Stabilìs idle-delay a 0 in org.gnome.desktop.session se no si vûl ativâ il salveschermi.

en: Lock on activation
fur: Bloche ae ativazion

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
fur: Met chest a VÊR par blocâ il schermi cuant che il salveschermi si ative.

en: Time before locking
fur: Timp prime che si blochi

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
fur: Il numar di seconts dopo de ativazion dal salveschermi, prime che si blochi il schermi.

en: Show full name in the lock screen
fur: Mostre il non complet te videade di bloc

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
fur: Indiche se al à di jessi mostrât il non complet dal utent te schermade di bloc o mancul. Chest si riferìs dome ae schermade di protezion, il non al ven simpri mostrât tal dialic di sbloc.

en: Allow embedding a keyboard into the window
fur: Permet di incorporâ une tastiere tal barcon

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: Met chest a VÊR par permeti l'inseriment di une tastiere tal barcon cuant che si cîr di sblocâ. La clâf “keyboard_command” e scugne jessi stabilide cul comant just. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: Embedded keyboard command
fur: Comant tastiere incorporade

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: Il comant che al vignarà eseguît, se la clâf “embedded_keyboard_enabled” e je metude a VÊR, par incorporâ un widget-tastiere tal barcon. Chest comant al varès di implementâ une interface plug XEMBED e dâ come jessude un barcon XID te jessude standard (standard output, stdout). DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: Allow logout
fur: Permet di terminâ la session

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: Met chest a VÊR par dâ une opzion tal dialic di sbloc che e permeti di terminâ la session daspò un ciert timp. Il ritart al è specificât te clâf “logout_delay”. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: Time before logout option
fur: Timp di atese prime di terminâ la session

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
fur: Il numar di seconts dopo de ativazion dal salveschermi e prime che une opzion par terminâ la session e vegni mostrade tal dialic di sbloc. Cheste clâf e à efiet dome se la clâf “logout_enable” e je metude a VÊR. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade

en: Logout command
fur: Comant di sierâ la session

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: Il comant di invocâ cuant che il boton di “termine session” al ven fracât. Chest comant al varès semplicementri di sierâ la session dal utent cence nissune interazion. Cheste clâf e à efiet dome se la clâf “logout_enable” e je metude a VÊR. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: Allow user switching
fur: Permet di cambiâ utent

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
fur: Met chest a VÊR par dâ une opzion, intal dialic di sbloc, par passâ a un diviers account utent.

en: Allow the session status message to be displayed
fur: Permet al messaç di stât de session di jessi mostrât

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: Permet al messaç di stât de session di jessi mostrât cuant che il schermi al è blocât. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: Disable all external search providers
fur: Disabilite ducj i furnidôrs di ricercje esternis

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
fur: Met a vêr par disabilitâ ducj i programs furnidôrs di ricercje esternis, indiche se o mancul a son disabilitâts o abilitâts in maniere indipendente. I furnidôrs di ricercje esternis a son instalâts des aplicazions in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
fur: Liste di ID di file .desktop dulà che i furnidôrs di ricercje abilitâts in maniere predefinide a varessin di jessi disabilitâts

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
fur: I risultâts pes aplicazions contignudis in cheste liste no vignaran mostrâts cuant che si cirarà.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
fur: Liste di ID di file desktop che par chei si à di abilitâ il furnidôr di ricercje (disabilitât di default) associât

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
fur: I risultâts pes aplicazions contignudis in cheste liste a vignaran mostrâts cuant che si cirarà.

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
fur: Liste dai ID dai file desktop pal ordinament dai furnidôrs di ricercjis

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
fur: I risultâts pes aplicazions contignudis in cheste liste a vignaran mostrâts intal ordin specificât. I risultâts pes aplicazions che no son specificadis in cheste liste a vignaran mostrâts par ultin, in ordin alfabetic.

en: Time before session is considered idle
fur: Timp prime che la session e vegni considerade inative

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
fur: Il numar di seconts di inativitât prime che la session e vegni considerade inative.

en: Session type
fur: Gjenar di session

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
fur: Il non de session di doprâ. Il valôr cognossût al è “gnome”.

en: Sounds for events
fur: Suns pai events

en: Whether to play sounds on user events.
fur: Indiche se riprodusi suns ai events dal utent.

en: Sound theme name
fur: Non dal teme dai suns

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
fur: Il teme dai suns XDG di doprâ pai suns di event.

en: Input feedback sounds
fur: Suns di rispueste al input

en: Whether to play sounds on input events.
fur: Indiche se riprodusi suns ai events di input.

en: Allow volume above 100%
fur: Permet il volum parsore dal 100%

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
fur: Indiche se il volum al pues lâ parsore dal 100% doprant la amplificazion software.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
fur: Massime etât pes miniaturis te cache, in dîs. Met a -1 par disabilitâ la netisie.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
fur: Massime dimension de miniature te cache, in megabytes. Met a -1 par disabilitâ la netisie.

en: Disable all external thumbnailers
fur: Disabilite dutis lis miniaturis esternis

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
fur: Met a vêr par disabilitâ ducj i programs par creâ miniaturis, in maniere indipendente des impostazions di ognun di lôr.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
fur: Liste di gjenars mime che par chei i programs esternis par creâ miniaturis a vignaran disabilitâts

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
fur: Lis miniaturis no vignaran creadis pai file che a àn il gjenar mime presints inte liste.

en: Switch to workspace 1
fur: Passe al spazi di lavôr 1

en: Switch to workspace 2
fur: Passe al spazi di lavôr 2

en: Switch to workspace 3
fur: Passe al spazi di lavôr 3

en: Switch to workspace 4
fur: Passe al spazi di lavôr 4

en: Switch to workspace 5
fur: Passe al spazi di lavôr 5

en: Switch to workspace 6
fur: Passe al spazi di lavôr 6

en: Switch to workspace 7
fur: Passe al spazi di lavôr 7

en: Switch to workspace 8
fur: Passe al spazi di lavôr 8

en: Switch to workspace 9
fur: Passe al spazi di lavôr 9

en: Switch to workspace 10
fur: Passe al spazi di lavôr 10

en: Switch to workspace 11
fur: Passe al spazi di lavôr 11

en: Switch to workspace 12
fur: Passe al spazi di lavôr 12

en: Switch to workspace left
fur: Passe al spazi di lavôr a çampe

en: Switch to workspace right
fur: Passe al spazi di lavôr a drete

en: Switch to workspace above
fur: Passe al spazi di lavôr parsore

en: Switch to workspace below
fur: Passe al spazi di lavôr sot

en: Switch to last workspace
fur: Passe al ultin spazi di lavôr

en: Switch windows of an application
fur: Passâ di un barcon in chel altri di une aplicazion

en: Reverse switch windows of an application
fur: Passe ai barcons di une aplicazion, in sens contrari

en: Switch applications
fur: Passâ di une aplicazion in chê altre

en: Reverse switch applications
fur: Passe aes aplicazions in sens contrari

en: Switch windows
fur: Passâ di un barcon in chel altri

en: Reverse switch windows
fur: Passe ai barcons in sens contrari

en: Switch system controls
fur: Passâ di un control di sisteme in chel altri

en: Reverse switch system controls
fur: Passe ai controi di sisteme, in sens contrari

en: Switch windows of an app directly
fur: Passe dret a un barcon di une aplicazion

en: Reverse switch windows of an app directly
fur: Passe dret ai barcons di une aplicazion, in sens contrari

en: Switch windows directly
fur: Passe dret ai barcons

en: Reverse switch windows directly
fur: Passe dret ai barcons, in sens contrari

en: Switch system controls directly
fur: Passe dret ai controi dal sisteme

en: Reverse switch system controls directly
fur: Passe dret ai controi di sisteme, in sens contrari

en: Hide all normal windows
fur: Plate ducj i barcons normâi

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: Show the run command prompt
fur: Mostre la richieste "eseguìs comant"

en: Don’t use
fur: No sta doprâ

en: Activate the window menu
fur: Ative il menù dal barcon

en: Toggle fullscreen mode
fur: Ative/Disative modalitât plen visôr

en: Toggle maximization state
fur: Ative/Disative il stât slargjât

en: Toggle window always appearing on top
fur: Comute se barcon al à di aparî simpri denant

en: Maximize window
fur: Slargje il barcon

en: Restore window
fur: Ripristine barcon

en: Minimize window
fur: Minimize barcon

en: Close window
fur: Siere barcon

en: Move window
fur: Sposte il barcon

en: Resize window
fur: Ridimensione barcon

en: Toggle window on all workspaces or one
fur: Ative/Disative barcon su ducj i spazis di lavôr o nome un

en: Move window to workspace 1
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 1

en: Move window to workspace 2
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 2

en: Move window to workspace 3
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 3

en: Move window to workspace 4
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 4

en: Move window to workspace 5
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 5

en: Move window to workspace 6
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 6

en: Move window to workspace 7
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 7

en: Move window to workspace 8
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 8

en: Move window to workspace 9
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 9

en: Move window to workspace 10
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 10

en: Move window to workspace 11
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 11

en: Move window to workspace 12
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 12

en: Move window to last workspace
fur: Sposte barcon tal ultin spazi di lavôr

en: Move window one workspace to the left
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr a çampe

en: Move window one workspace to the right
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr a drete

en: Move window one workspace up
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr parsore

en: Move window one workspace down
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr sot

en: Move window to the next monitor on the left
fur: Sposte il barcon tal prossim monitor a çampe

en: Move window to the next monitor on the right
fur: Sposte il barcon tal prossim monitor a diestre

en: Move window to the next monitor above
fur: Sposte il barcon tal prossim monitor parsore

en: Move window to the next monitor below
fur: Sposte il barcon tal prossim monitor parsot

en: Raise window if covered, otherwise lower it
fur: Tire sù il barcon se al è cuviert, se no sbassilu

en: Raise window above other windows
fur: Met il barcon parsore di chei altris

en: Lower window below other windows
fur: Bute il barcon sot di chei altris

en: Maximize window vertically
fur: Slargje il barcon par verticâl

en: Maximize window horizontally
fur: Slargje il barcon par orizontâl

en: Move window to top left corner
fur: Sposte barcon tal cjanton in alt a çampe

en: Move window to top right corner
fur: Sposte barcon tal cjanton in alt a diestre

en: Move window to bottom left corner
fur: Sposte barcon tal cjanton in bas a çampe

en: Move window to bottom right corner
fur: Sposte barcon tal cjanton in bas a diestre

en: Move window to top edge of screen
fur: Sposte barcon tal ôr superiôr dal schermi

en: Move window to bottom edge of screen
fur: Sposte barcon tal ôr inferiôr dal schermi

en: Move window to right side of screen
fur: Sposte barcon tal flanc diestri dal schermi

en: Move window to left side of screen
fur: Sposte barcon tal flanc a çampe dal schermi

en: Move window to center of screen
fur: Sposte barcon tal mieç dal schermi

en: Switch input source
fur: Cambie sorzint di input

en: Binding to select the next input source
fur: Associazion par selezionâ la sorzint di input sucessive

en: Switch input source backward
fur: Passe ae sorzint di input indaûr

en: Binding to select the previous input source
fur: Associazion par selezionâ la sorzint di input precedente

en: Toggle window to be always on top
fur: Comute il barcon par jessi o mancul simpri denant

en: Set or unset window to appear always on top
fur: Met o gjave il stât di simpri indenant pai barcons

en: Modifier to use for modified window click actions
fur: Modificadôr di doprâ pes azions modificadis dai clic sui barcons

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
fur: Fasint clic suntun barcon intant che si ten fracât chest tast modificadôr al spostarà il barcon (clic di çampe), ridimensionarà il barcon (clic centrâl) o mostrarà il menù dal barcon (clic di diestre). Lis operazions dal clic centrâl e di diestre a puedin jessi scambiadis tra di lôr doprant la clâf “resize-with-right-button”. Il modificadôr al è esprimût tant che “<Alt>” o “<Super>” par esempli.

en: Whether to resize with the right button
fur: Indiche se ridimensionâ cul boton diestri

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
fur: Met chest a true (vêr) par ridimensionâ cul boton di diestre e mostrâ un menù cul boton centrâl intant che si ten fracât il tast indicât in “mouse-button-modifier”; met chest a false (fals) par fâlu lavorâ al contrari.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
fur: Disposizion dai botons te sbare dal titul

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
fur: Disposizion dai botons su la sbare dal titul. Il valôr al à di jessi une stringhe, tant che “menu:minimize,maximize,spacer,close”; il doi ponts al separe l'angul di çampe dal barcon di chel di diestre, e i nons dai botons a son separâts de virgule. No son permetûts botons dopleâts. I nons di boton no cognossûts a vegnin ignorâts cence dî nuie cussì che i botons a puedin jessi zontâts tes futuris versions di metacity cence rompi il funzionament des versions plui vecjis. Une etichete di spaziadure speciâl e pues vignî doprade par inserî un tic di spazi tra doi botons vicins.

en: Window focus mode
fur: Mût par meti a fûc il barcon

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
fur: La modalitât par meti a fûc il barcon e indiche cemût che i barcons a vegnin ativâts. Si à trê valôrs pussibii; “click” al significhe che si scugne fâ clic sui barcons par podê vê il fûc su di lôr, “sloppy” al significhe che i barcons a son metûts a fûc cuant che il mouse al jentre tal barcon e “mouse” al significhe che i barcons a son metûts a fûc cuant che il mouse al jentre tal barcon e al piert il fûc cuant che il mouse al jes dal barcon.

en: Control how new windows get focus
fur: Controle cemût che i gnûfs barcons a otegnin la metude a fûc

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
fur: Indiche se i barcons a varessin di jessi alçâts cuant che la lôr aree client e ricêf un clic

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
fur: Il predefinît, true (vêr), al indiche che un barcon al vignarà tirât sù ogni volte che la sô aree client i la sô suaze e ricêf un clic. Metint chest a fals al significhe che un barcon nol vignarà tirât denant se al ricêf un clic te sô aree client. Par tirâlu sù si pues fâ clic dulà che si vûl te suaze dal barcon, o fasint clic adun cul tast Super su cualsisei part dal barcon. Cheste modalitât e je utile se si à di doprâ tancj barcons che si soreponin.

en: Action on title bar double-click
fur: Azion al dopli clic te sbare dal titul

en: Action on title bar middle-click
fur: Azion al clic centrâl te sbare dal titul

en: Action on title bar right-click
fur: Azion al clic diestri te sbare dal titul

en: Automatically raises the focused window
fur: Al tire sù in automatic il barcon metût a fûc

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
fur: Se metût a vêr e la modalitât di metude a fûc e je “sloppy” o “mouse” alore il barcon focalizât al vignarà tirât sù in automatic dopo un ritart specificât de clâf auto-raise-delay. Chest nol è corelât al fâ clic suntun barcon par tirâlu sù, ni al jentrâ suntun barcon intant che si strissine e mole alc.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
fur: Ritart in miliseconts pe opzion di alçament automatic

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
fur: Il timp di spietâ prime di tirâ sù un barcon se auto-raise al è metût a vêr. Il ritart al è dât in milesims di secont.

en: Current theme
fur: Teme atuâl

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fur: Il teme al determine l'aspiet dai ôrs dai barcons, de sbare dal titul e vie indenant. DEPLORADE: cheste clâf e je deplorade e ignorade.

en: Use standard system font in window titles
fur: Dopre il caratar di sisteme standard tai titui dai barcons

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
fur: Se vêr, ignore la opzion titlebar-font e dopre il caratar de aplicazion standard pai titui dai barcons.

en: Window title font
fur: Caratar titul dal barcon

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
fur: Une stringhe di descrizion dal caratar che e descrîf un caratar par lis sbaris dal titul dai barcons. La dimension dade de descrizion e vignarà doprade dome se la opzion titlebar-font-size e je metude a 0. In plui cheste opzion e je disabilitade se la opzion titlebar-uses-desktop-font e je metude a vêr.

en: Number of workspaces
fur: Numar di spazis di lavôr

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
fur: Numar di spazis di lavôr. Al scugne jessi plui di zero e al à fissât un massim; cussì di evitâ, domandant cence volê masse spazis di lavôr, di rindi il scritori une robe impussibile di doprâ.

en: System Bell is Audible
fur: La campanele di sisteme e je audibile

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
fur: Al determine se lis aplicazions o il sisteme a puedin gjenerâ “bips” audibils; tu puedis doprâlu adun cun “campanele visive” par permeti “bips” cidins.

en: Enable Visual Bell
fur: Abilite campanele visive

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
fur: Impie une indicazion visive cuant che une aplicazion o il sisteme al mande fûr un “bip” o un “sun di campanele”; util pai sorts e pai ambients rumorôs.

en: Visual Bell Type
fur: Gjenar di campanele visive

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
fur: Dîs al gjestôr dai barcons cemût implementâ la indicazion visive che la campanele di sisteme o che chê di une altre aplicazion e je stade sunade. Pal moment a esistin doi valôrs valits: “fullscreen-flash”, che al cause une lampade blancje e nere a plen visôr, e “frame-flash” che al cause une lampade ae sbare dal titul de aplicazion che e à inviât il segnâl de campanele. Se la aplicazion che e à fat sunâ la campanele no je cognossude (che di solit al è il câs dal “bip di sisteme” predefinît), e ven lampade la sbare dal titul dal barcon che al è metût a fûc.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
fur: Disabilite carateristichis obsoletis domandadis des aplicazions vecjis o che no funzionin

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
fur: Cualchi aplicazion e ignore lis specifichis cussì di vê malfunzionaments te gjestion dal barcon. Cheste opzion e met il WM (gjestôr dai barcons) intune modalitât corete in mût precîs, che e da une interface utent coerente, a mancul che nol sedi necessari eseguî aplicazions che si compuartin in mût anomal.

en: The names of the workspaces
fur: I nons dai spazis di lavôr

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
fur: Al definìs i nons che a àn di jessi assegnâts ai spazis di lavôr. Se la liste e je masse lungje pal numar atuâl di spazis di lavôr, i nons in diplui a vignaran ignorâts. Se la liste e je masse curte o e inclût nons vueits, i valôrs mancjants a vignaran sostituîts cul predefinît (“Spazi di lavôr N”).

en: The locale to use for dates / numbers formats
fur: Il formât, basât su la lenghe, di doprâ par datis e numars

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
fur: Specifiche la configurazion locâl di doprâ par mostrâ datis, oris e formâts dai numars.

en: Geolocation services are enabled.
fur: I servizis di gjeolocalizazion a son abilitâts.

en: If true, applications are allowed to access location information.
fur: Se vêr, lis aplicazion a puedin acedi a lis informazions su la posizion.

en: The maximum accuracy level of location.
fur: Il massim nivel di precision de posizion.

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
fur: Al configure il nivel massim di precision di localizazion che lis aplicazions a puedin viodi. Lis opzions validis a son “country”, “city”, “neighborhood”, “street” e “exact” (in gjenar al necessite di un ricevidôr GPS). Ten iniments che chest al controle dome che che GeoClue al permetarà aes aplicazions di viodi e che chei programs a puedin cjatâ la posizion dal utent par lôr cont doprant lis risorsis di rêt (se no altri cun al massim une precision a nivel di strade).

en: Proxy configuration mode
fur: Modalitât configurazion proxy

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
fur: Selezione la modalitât di configurazion dal proxy. I valôrs supuartâts a son “none”, “manuâl”, “auto”. Se chest al è “none”, alore i proxy no vegnin doprâts. Se al è “auto”, al ven doprât il URL di auto-configurazion descrit de clâf “autoconfig-url”. Se al è “manuâl”, alore i proxy descrits di “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” e “/system/proxy/socks” a vignaran doprâts. Ognun dai 4 gjenars di proxy al ven abilitât se lis lôr clâfs “host” no son vueidis e la lôr clâf “port” no je 0. Se un proxy http al è configurât, ma no un proxy https, alore chel http al ven doprât ancje pai https. Se un proxy SOCKS al è configurât, al ven doprât par ducj i protocoi, gjavât che lis impostazions proxy http, https e ftp no passedin parsore par ce che al rivuarde chei protocoi.

en: Automatic proxy configuration URL
fur: URL de configurazion automatiche dal proxy

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
fur: URL che a furnìs i valôrs di configurazion dal proxy. Cuant che la modalitât e je “auto”, chest URL al ven doprât par cirî informazions proxy par ducj i protocoi.

en: Non-proxy hosts
fur: Host no-proxy

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
fur: Cheste clâf e conten une liste di host che a son conetûts in maniere direte, invezit che par mieç dal proxy (se atîf). I valôrs a puedin jessi nons host, dominis (doprant un caratar speciâl come *.foo.com), direzions di host IP (ducj i doi IPv4 e IPv6) e direzions di rêt cuntun netmask (alc dal gjenar 192.168.0.0/24).

en: Use HTTP proxy for all protocols
fur: Dopre il proxy HTTP par ducj i protocoi

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
fur: Indiche se doprâ il proxy HTTP par ducj i protocoi o mancul.

en: Unused; ignore
fur: No doprade; ignorâ

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
fur: Cheste clâf no je doprade; il proxy HTTP al è abilitât cuant che la clâf host no je vueide e la puarte no je 0.

en: HTTP proxy host name
fur: Non host proxy HTTP

en: The machine name to proxy HTTP through.
fur: Il non de machine che traviers di chel fâ il proxy HTTP.

en: HTTP proxy port
fur: Puarte proxy HTTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
fur: La puarte su la machine definide in “/system/proxy/http/host” che traviers di chê fâ il proxy.

en: Authenticate proxy server connections
fur: Autentiche lis conessions dal servidôr proxy

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
fur: Se vêr, lis conessions al servidôr proxy a àn bisugne di autenticazion. La cumbinazion non utent/password e je definide di “/system/proxy/http/authentication-user” e “/system/proxy/http/authentication-password”. Chest si apliche dome al proxy http; cuant che si dopre un proxxy https separât, no je al moment nissune maniere par specificâ che al scugne doprâ autenticazion.

en: HTTP proxy username
fur: Non utent proxy HTTP

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
fur: Non utent di passâ come autenticazion cuant che si fâs il proxy HTTP.

en: HTTP proxy password
fur: Password proxy HTTP

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
fur: Password di passâ come autenticazion cuant che si fâs il proxy HTTP.

en: Secure HTTP proxy host name
fur: Non host proxy HTTP sigûr

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
fur: Il non de machine che traviers di chel fâ il proxy HTTP sigûr.

en: Secure HTTP proxy port
fur: Puarte proxy HTTP sigûr

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
fur: La puarte su la machine definide in “/system/proxy/https/host” che traviers di chê fâ il proxy.

en: FTP proxy host name
fur: Non host proxy FTP

en: The machine name to proxy FTP through.
fur: Il non de machine che traviers di chel fâ il proxy FTP.

en: FTP proxy port
fur: Puarte proxy FTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
fur: La puarte su la machine definide in “/system/proxy/ftp/host” che traviers di chê fâ il proxy.

en: SOCKS proxy host name
fur: Non host proxy SOCKS

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
fur: Il non de machine di doprâ come proxy SOCKS.

en: SOCKS proxy port
fur: Puarte dal proxy SOCKS

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
fur: La puarte su la machine definide in “/system/proxy/socks/host” che traviers di chê fâ il proxy.
