gsettings-desktop-schemas master - en to ro translation catalogue (628 entries)

en: On-screen keyboard
ro: Tastatură pe ecran

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
ro: Dacă tastatura pe ecran este pornită.

en: Screen magnifier
ro: Lupă pentru ecran

en: Whether the screen magnifier is turned on.
ro: Dacă lupa pentru ecran este pornită.

en: Screen reader
ro: Cititor de ecran

en: Whether the screen reader is turned on.
ro: Dacă cititorul de ecran este pornită.

en: Always show the Universal Access status icon
ro: Arată întotdeauna iconița de stare a accesului universal

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
ro: Această cheie înlocuiește ascunderea automată a iconiței de stare acces universal când nicio funcționalitate de accesibilitate nu este activată.

en: Always show the text caret
ro: Arată întotdeauna cursorul de inserare al textului

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
ro: Această cheie suprascrie ascunderea caretului textului în textul non-editabil al aplicațiilor.

en: High contrast
ro: Contrast ridicat

en: Whether to use the high contrast style.
ro: Dacă se utilizează stilul de contrast ridicat.

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
ro: Activează scurtăturile de tastatură pentru accesibilitate

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
ro: Redă un bip când o funcționalitate de accesibilitate pentru tastatură se modifică

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
ro: Dacă să se redea un bip când o funcționalitate de accesibilitate pentru tastatură este activată sau dezactivată.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
ro: Dezactivează accesibilitatea pentru tastatură după o limită de timp

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
ro: Dacă să se dezactiveze accesibilitatea pentru tastatură după o limită de timp, util pentru mașini partajate.

en: Duration of the disabling timeout
ro: Durata limitei de timp pentru dezactivare

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
ro: Durata limitei de timp dinaintea dezactivării accesibilității pentru tastatură.

en: Enable “Bounce Keys”
ro: Activează „taste fără repetiție”

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
ro: Dacă funcționalitatea de accesibilitate pentru tastatură „taste fără repetiție” este pornită.

en: Minimum interval in milliseconds
ro: Intervalul minim în milisecunde

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
ro: Ignoră apăsările multiple ale aceleiași taste în atâtea milisecunde.

en: Beep when a key is rejected
ro: Redă un bip când o tastă este respinsă

en: Whether to beep when a key is rejected.
ro: Dacă să se redea un bip când o tastă este respinsă.

en: Enable “Mouse Keys”
ro: Activează „taste maus”

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
ro: Dacă funcționalitatea de accesibilitate „taste maus” este pornită.

en: Pixels per seconds
ro: Pixeli pe secunde

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ro: Câți pixeli pe secundă să se mute la viteza maximă.

en: How long to accelerate in milliseconds
ro: Cât de mult să se accelereze în milisecunde

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ro: Câte milisecunde durează deplasarea de la 0 la viteza maximă.

en: Initial delay in milliseconds
ro: Întârzierea inițială în milisecunde

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ro: Câte milisecunde să se aștepte înainte ca tastele de mișcare ale mausului să înceapă să opereze.

en: Enable “Slow Keys”
ro: Activează „taste lente”

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
ro: Dacă funcționalitatea de accesibilitate „taste lente” este pornită.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
ro: Nu accepta o tastă ca fiind apăsată doar dacă a fost apăsată pentru atâtea milisecunde.

en: Beep when a key is first pressed
ro: Redă un bip când o tastă este apăsată mai întâi

en: Whether to beep when a key is first pressed.
ro: Dacă să se redea un bip când o tastă este apăsată mai întâi.

en: Beep when a key is accepted
ro: Redă un bip când o tastă este acceptată

en: Whether to beep when a key is accepted.
ro: Dacă să se redea un bip când o tastă este acceptată.

en: Enable sticky keys
ro: Activează tastele persistente

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
ro: Dacă funcționalitatea de accesibilitate „taste persistente” este pornită.

en: Disable when two keys are pressed at the same time
ro: Dezactivează când două taste sunt apăsate simultan

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
ro: Dacă să se dezactiveze „taste persistente” când două taste sunt apăsate simultan.

en: Beep when a modifier is pressed.
ro: Redă un bip când un modificator este apăsat.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
ro: Dacă să se redea un bip când o tastă modificatoare este apăsată.

en: Enable “Toggle Keys”
ro: Activează „taste de comutare”

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
ro: Dacă funcționalitatea de accesibilitate „taste de comutare” este pornită.

en: Mouse Tracking Mode
ro: Modul de urmărire a mausului

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
ro: Determină poziția imaginii mausului mărite în cadrul vizualizării mărite și cum reacționează la mișcarea mausului sistemului. Valorile sunt • niciuna: fără monitorizare a mausului; • centrată: imaginea mausului este afișată în centru regiunii de zoom (care reprezintă de asemenea punctul de sub mausul sistemului) și conținutul mărit este derulat în timp ce mausul sistemului se mișcă; • proporțional: poziția mausului mărit în regiunea de zoom este proporțional la fel cu regiunea mausului sistemului pe ecran; • împinge: când mausul mărit intersectează limita regiunii de zoom, conținutul este derulat în spațiul vizual.

en: Focus Tracking Mode
ro: Modul de urmărire a focusului

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
ro: Determină poziția widgetului focusat în cadrul vizualizării mărite. Valorile sunt: • niciuna: fără monitorizare focusului • centrată: imaginea focusată este afișată în centru regiunii de zoom (care reprezintă de asemenea punctul de sub focusul sistemului) și conținutul mărit este derulat în timp ce focusul sistemului se mișcă • proporționată: poziția focusului mărit în regiunea de zoom este proporțională la fel cu poziția focusului sistemului pe ecran • împinge: când focusul mărit intersectează limita regiunii de zoom, conținutul este derulat în spațiul vizual

en: Caret Tracking Mode
ro: Modul de urmărire al caretului

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
ro: Determină poziția caretului mărit în cadrul vizualizării mărite. Valorile sunt: • niciuna: fără monitorizare caretului • centrată: imaginea caretului este afișată în centru regiunii de zoom (care reprezintă de asemenea punctul de sub caretul sistemului) și conținutul mărit este derulat în timp ce caretul sistemului se mișcă • proporțional: poziția caretului mărit în regiunea de zoom este proporțional la fel cu poziția caretului sistemului pe ecran • împinge: când caretul mărit intersectează limita regiunii de zoom, conținutul este derulat în spațiul vizual

en: Screen position
ro: Poziția ecranului

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
ro: Vizualizarea mărită fie umple întregul ecran, sau ocupă jumătatea de sus, jumătatea de jos, jumătatea stângă sau jumătatea dreaptă a ecranului.

en: Magnification factor
ro: Factor de mărire

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
ro: Puterea măririi. O valoare de 1.0 înseamnă fără mărire. O valoare de 2.0 dublează mărimea.

en: Enable lens mode
ro: Activează modul lentilă

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
ro: Dacă vizualizarea mărită ar trebui să fie centrată deasupra locației mausului sistemului și să se miște o dată cu ea.

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
ro: Derulează conținutul mărit în afara marginilor desktopului

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
ro: Pentru urmărirea centrată a mausului, când cursorul sistemului este la marginea sau lângă marginea ecranului, conținutul mărit continuă să deruleze în așa fel încât marginea ecranului se mută o dată cu vizualizarea mărită.

en: Show or hide crosshairs
ro: Arată sau ascunde reticulele

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
ro: Activează/dezactivează afișajul reticulelor centrate pe sprite-ul mărit al mausului.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
ro: Grosimea reticulelor în pixeli

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
ro: Lățimea în pixeli a liniilor verticale și orizontale care alcătuiesc reticulele.

en: Color of the crosshairs
ro: Culoarea reticulelor

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
ro: Culoarea liniilor verticale și orizontale care alcătuiesc reticulele.

en: Opacity of the crosshairs
ro: Opacitatea reticulelor

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
ro: Determină transparența reticulelor, de la total opac la total transparent.

en: Length of the crosshairs in pixels
ro: Lungimea reticulelor în pixeli

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
ro: Determină lungimea în pixeli a liniilor verticale și orizontale care alcătuiesc reticulele.

en: Clip the crosshairs at the center
ro: Decupează reticulele la centru

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
ro: Determină dacă reticulele intersectează sprite-ul mărit al mausului, sau sunt tăiate în așa fel încât sfârșiturile liniilor orizontale și verticale înconjoară imaginea mausului.

en: Inverse lightness
ro: Inversează lumina

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
ro: Determină dacă valorile luminii sunt inversate: culorile închise devin deschise și vice versa, și alb este interschimbat cu negru.

en: Color Saturation
ro: Saturația culorii

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
ro: Reprezintă o modificare a saturației culorii, de la 0.0 (alb-negru) la 1.0 (culori complete)

en: Change brightness of red
ro: Modifică luminozitatea pentru roșu

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ro: Reprezintă o modificare a luminozității implicite a componentului roșu. Zero indică nicio modificare, valorile mai puțin decât zero indică o scădere și valorile mai mari decât zero o creștere.

en: Change brightness of green
ro: Modifică luminozitatea pentru verde

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ro: Reprezintă o modificare a luminozității implicite a componentului verde. Zero indică nicio modificare, valorile mai puțin decât zero indică o scădere și valorile mai mari decât zero o creștere.

en: Change brightness of blue
ro: Modifică luminozitatea pentru albastru

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ro: Reprezintă o modificare a luminozității implicite a componentului albastru. Zero indică nicio modificare, valorile mai puțin decât zero indică o scădere și valorile mai mari decât zero o creștere.

en: Change contrast of red
ro: Modifică contrastul pentru roșu

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ro: Reprezintă o modificare a contrastului implicit al componentului roșu. Zero indică nicio modificare a contrastului, valorile mai mari decât zero indică o scădere și valorile mai mari decât zero o creștere.

en: Change contrast of green
ro: Modifică contrastul pentru verde

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ro: Reprezintă o modificare a contrastului implicit al componentului verde. Zero indică nicio modificare a contrastului, valorile mai mari decât zero indică o scădere și valorile mai mari decât zero o creștere.

en: Change contrast of blue
ro: Modifică contrastul pentru albastru

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
ro: Reprezintă o modificare a contrastului implicit al componentului albastru. Zero indică nicio modificare a contrastului, valorile mai mari decât zero indică o scădere și valorile mai mari decât zero o creștere.

en: Dwell click time
ro: Timp clic staționar

en: Time in seconds before a click is triggered.
ro: Timp în secunde înainte ca un clic să fie declanșat.

en: Movement threshold
ro: Pragul mutării

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
ro: Distanța în pixeli înainte ca mișcarea să fie recunoscută.

en: Gesture single click
ro: Gest clic simplu

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
ro: Direcția de a efectua un clic simplu („stânga”, „dreapta”, „sus”, „jos”).

en: Gesture double click
ro: Gest dublu clic

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
ro: Direcția de a efectua un clic dublu („stânga”, „dreapta”, „sus”, „jos”).

en: Gesture drag click
ro: Gest tragere clic

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
ro: Direcția de a efectua tragerea („stânga”, „dreapta”, „sus”, „jos”).

en: Gesture secondary click
ro: Gest clic secundar

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
ro: Direcția de a efectua un clic secundar („stânga”, „dreapta”, „sus”, „jos”).

en: Dwell click mode
ro: Mod clic staționar

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
ro: Modul clic staționar activ. Valorile posibile sunt „window” și „gesture”.

en: Show click type window
ro: Arată fereastra tipului de clic

en: Show click type window.
ro: Arată fereastra tipului de clic.

en: Enable dwell clicks
ro: Activează clicurile staționare

en: Enable dwell clicks.
ro: Activează clicurile staționare.

en: Secondary click enabled
ro: Clic secundar activat

en: Enable simulated secondary clicks
ro: Activează clicuri secundare simulate

en: Secondary click time
ro: Timp clic secundar

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
ro: Timp în secunde până când un clic secundar simulat este declanșat.

en: Folder children
ro: Copii din dosar

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
ro: Listă de configurări de căi relative unde dosarele aplicației sunt stocate. Fiecare dosar folosește schema org.gnome.desktop.app-folders.folder.

en: Folder name
ro: Nume dosar

en: The name of the application folder.
ro: Numele dosarului aplicației.

en: Translate the name
ro: Traduceți numele

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
ro: Dacă cheia numelui este un nume de fișier de căutat în /usr/share/desktop-directories.

en: Applications
ro: Aplicații

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
ro: Lista de ID-uri de aplicații care sunt incluse explicit în acest dosar.

en: Categories
ro: Categorii

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
ro: O listă de categorii unde aplicațiile vor fi plasate implicit în dosar, în adiție aplicațiilor care sunt listate în cheia aplicațiilor.

en: Excluded applications
ro: Aplicații excluse

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
ro: O listă de ID-uri de aplicații care sunt excluse din acest dosar. Aceasta poate fi folosită pentru a elimina aplicații ce altfel ar fi incluse de categorie.

en: Picture Options
ro: Opțiuni fotografie

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
ro: Determină cum imaginea stabilită de numele de _fișier al fondului de ecran este randată. Valorile posibile sunt „none”, „wallpaper”, „centered”, „scaled”, „stretched”, „zoom”, „spanned”.

en: Picture URI
ro: URI fotografie

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
ro: URI de folosit pentru imaginea de fundal. Notați că backend-ul suportă numai URI-uri locale (file://).

en: Picture URI (dark)
ro: URI poză (întunecat)

en: Picture Opacity
ro: Opacitate fotografie

en: Opacity with which to draw the background picture.
ro: Opacitatea cu care se desenează imaginea de fundal.

en: Primary Color
ro: Culoare primară

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ro: Culoarea din stânga sau sus când se desenează gradientele, sau culoarea solidă.

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ro: Culoarea din dreapta sau jos când se desenează gradientele, nu este utilizat pentru culoare solidă.

en: Color Shading Type
ro: Tipul de umbrire a culorii

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
ro: Cum se umbrește culoarea de fundal. Valorile posibile sunt „horizontal”, „vertical” și „solid”.

en: Have file manager handle the desktop
ro: Folosește gestionarul de fișiere pentru a administra desktopul

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci gestionarul de fișiere va desena iconițe pe ecran.

en: Show the week date in the calendar
ro: Arată data săptămânii în calendar

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
ro: Dacă este adevărat, afișează data ISO a săptămânii în calendar.

en: Automatically update timezone
ro: Actualizează automat fusul orar

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
ro: Dacă să se actualizeze automat fusul orar utilizând geolocalizarea.

en: Default calendar
ro: Calendar implicit

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
ro: Aplicație calendar implicită ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată. Aplicația de calendar preferată este aplicația ce administrează tipul mime text/calendar.

en: Calendar needs terminal
ro: Calendarul necesită terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
ro: Dacă aplicația de calendar implicită are nevoie să ruleze într-un terminal. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată. Aplicația de calendar preferată este aplicația ce administrează tipul mime text/calendar, dacă necesită un terminal este luat din fișierul desktop.

en: Default tasks
ro: Sarcini implicite

en: Default tasks application.
ro: Aplicația pentru sarcini implicite.

en: Tasks needs terminal
ro: Sarcini ce au nevoie de terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
ro: Dacă aplicația implicită pentru sarcini are nevoie să ruleze într-un terminal.

en: Terminal application
ro: Aplicație terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
ro: Programul terminal de folosit când se pornesc aplicații care au nevoie de unul. ÎNVECHITĂ: Acestă cheie este învechită și ignorată. Terminalul implicit este administrat în GIO.

en: Exec Arguments
ro: Argumente exec

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
ro: Argument folosit la executarea programelor în terminal definit de cheia „exec”. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată. Terminalul implicit și invocarea lui este administrată în GIO.

en: Current input source
ro: Sursă de intrare curentă

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: Index ce începe de la zero din lista surselor de intrări ce-l specifică pe cel curent. Valoarea este limitată automat să rămână în intervalul [0, sources_length) atât timp cât lista de surse nu este goală. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: List of input sources
ro: Lista de surse ale intrării

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
ro: Lista de identificatori de surse de intrare disponibili. Fiecare sursă este specificată ca un tuplu de 2 șiruri de caractere. Primul șir este tipul și poate fi una dintre „xkb” și „ibus”. Pentru sursele „xkb” al doilea șir de caractere este „xkb_layout+xkb_variant” sau doar „xkb_layout” dacă o variantă XKB nu este necesară. Pentru sursele „ibus” al doilea șir de caractere este numele motorului IBus. O listă goală înseamnă că aranjamentul și varianta XKB curentă a serverului X nu vor fi atinse și IBus nu va fi folosit.

en: List of most recently used input sources
ro: Lista celor mai recent folosite tipuri de intrări

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
ro: Lista celor mai recent utilizate surse de intrare. Valoarea este în același format ca lista de surse disponibile.

en: List of XKB options
ro: Lista de opțiuni XKB

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
ro: Lista de opțiuni XKB. Fiecare opțiune este un șir opțiune XKB așa cum este definit de fișierele de reguli ale xkeyboard-config.

en: Show all installed input sources
ro: Arată toate sursele de intrare instalate

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
ro: Face toate sursele de intrare instalate curent disponibile pentru alegere în Configurările de sistem.

en: Use different input sources for each window
ro: Utilizează surse de intrare diferite pentru fiecare fereastră

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
ro: Când este activat, sursele de intrare sunt atașate la fereastra focusată curent.

en: Enable Toolkit Accessibility
ro: Activează accesibilitatea trusei de unelte

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
ro: Dacă trusele de instrumente ar trebui să încarce modulele legate de accesibilitate.

en: Enable Animations
ro: Activează animațiile

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ro: Dacă animațiile ar trebui să fie afișate. Notă: Aceasta este o cheie globală, modifică comportamentul managerului de ferestre, panoului etc.

en: Menus Have Tearoff
ro: Meniurile sunt detașabile

en: Whether menus should have a tearoff.
ro: Dacă sau nu meniurile ar trebui să fie detașabile.

en: Can Change Accels
ro: Poate modifica acceleratorii

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
ro: Dacă utilizatorul poate tasta dinamic un nou accelerator când este poziționat deasupra unui element de meniu activ.

en: Toolbar Style
ro: Stil bară de unelte

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
ro: Stil bară de unelte. Valorile valide sunt „both”, “both-horiz”, “icons” și“text”.

en: Menubar Detachable
ro: Bara de meniu detașabilă

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ro: Dacă utilizatorul poate să detașeze bare de meniu și să le mute.

en: Toolbar Detachable
ro: Bara de unelte detașabilă

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ro: Dacă utilizatorul poate să detașeze bare de unelte și să se mute.

en: Toolbar Icon Size
ro: Dimensiunea iconiței a barei de unelte

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
ro: Dimensiunea iconițelor în barele de unelte, fie „mică” sau „mare”.

en: Cursor Blink
ro: Clipire cursor

en: Whether the cursor should blink.
ro: Dacă cursorul ar trebui să clipească.

en: Cursor Blink Time
ro: Timp de clipire al cursorului

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ro: Lungimea ciclului de clipire al cursorului, în milisecunde.

en: Cursor Blink Timeout
ro: Limita de timp pentru clipirea cursorului

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
ro: Timp după care cursorul oprește clipirea, în secunde.

en: Icon Theme
ro: Temă de iconițe

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
ro: Tema iconițelor de folosit pentru panou, nautilus etc.

en: Gtk+ Theme
ro: Temă Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ro: Numele de bază al temei implicite utilizat de gtk+.

en: Gtk+ Keybinding Theme
ro: Temă de combinație de taste Gtk+

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
ro: Numele de bază al temei combinației de taste implicite utilizată de gtk+.

en: Default font
ro: Font implicit

en: Name of the default font used by gtk+.
ro: Numele fontului implicit utilizat de gtk+.

en: Directories with avatar faces
ro: Directoarele cu fețe de avatar

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
ro: Directoarele pentru a suprascrie fețele de avatar implicite instalate de gnome-control-center.

en: Text scaling factor
ro: Factorul de scalare al textului

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
ro: Factor folosit la mărirea sau micșorarea afișajului text, fără a modifica dimensiunea textului.

en: Window scaling factor
ro: Factorul de scalare a ferestrei

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
ro: Factor întreg de folosit pentru scalarea ferestrelor. De utilizat pentru ecrane cu DPI ridicat. 0 înseamnă alegere bazată pe monitor.

en: GTK IM Preedit Style
ro: Stil pre-editare IM GTK

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ro: Numele stilului de preeditare al metodei de intrare GTK+ utilizat de gtk+.

en: GTK IM Status Style
ro: Stil de stare IM GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ro: Numele stilului de stare al metodei de intrare GTK+ utilizat de gtk+.

en: GTK IM Module
ro: Modul IM GTK

en: Name of the input method module used by GTK+.
ro: Numele modulului metodei de intrare utilizat de GTK+.

en: Document font
ro: Fontul documentului

en: Name of the default font used for reading documents.
ro: Numele fontului implicit utilizat pentru citirea de documente.

en: Monospace font
ro: Font monospațiat

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ro: Numele fontului monospațiat (de lățime fixă) de utilizat în locații precum terminalele.

en: Menubar accelerator
ro: Accelerator al barei de meniu

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ro: Scurtătură de tastatură pentru deschiderea barelor de meniu.

en: Cursor theme
ro: Temă cursor

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
ro: Numele temei pentru cursor. Utilizat numai de servere X care suportă extensia Xcursor.

en: Cursor size
ro: Dimensiune cursor

en: Size of the cursor used as cursor theme.
ro: Dimensiunea cursorului utilizat ca temă de cursor.

en: Timeout before click repeat
ro: Limită de timp dinaintea repetării clicului

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
ro: Limită de timp în milisecunde înainte de începerea repetării clicului (de exemplu la butoane incrementale).

en: Timeout between click repeats
ro: Limită de timp dintre repetări ale clicului

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
ro: Limită de timp în milisecunde între clicuri repetate când un buton este menținut apăsat.

en: Palette used in the color selector
ro: Paleta utilizată la selectorul de culoare

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
ro: Paleta utilizată la selectorul de culoare definită de configurarea „gtk-color-palette”

en: List of symbolic names and color equivalents
ro: Listă de nume simbolice și echivalente de culori

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
ro: O listă separată prin „\n” de „nume:culoare” definită de configurarea „gtk-color-scheme”

note: TRANSLATORS: select your locale's default clock format, this should be '12h' or '24h' (with the quotes!)
en: '12h'
ro: '24h'

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
ro: Dacă se afișează ceasul în format de 24 de ore sau de 12 ore

en: Whether the clock shows seconds
ro: Dacă se arată secundele pe ceas

en: If true, display seconds in the clock.
ro: Dacă este adevărat, afișează secundele pe ceas.

en: Show date in clock
ro: Arată data pe ceas

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
ro: Dacă este adevărat, afișează data pe ceas, pe lângă oră.

en: Show weekday in clock
ro: Arată ziua din săptămână pe ceas

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
ro: Dacă este adevărat, afișează ziua săptămânii pe ceas, pe lângă oră.

en: Enable hot corners
ro: Activează colțurile calde

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
ro: Dacă este adevărat, prezentarea generală a activităților poate fi accesată prin mutarea mausului în colțul din stânga sus.

en: Show battery percentage
ro: Arată procentajul bateriei

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
ro: Dacă este adevărat, afișează procentul bateriei în meniul de stare, lângă iconiță.

en: Enable the primary paste selection
ro: Activează lipirea selecției principale

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
ro: Dacă este adevărat, gtk+ utilizează lipirea selecției principale, de obicei declanșată de un clic pe butonul din mijloc al mausului.

en: Allow overlay scrolling
ro: Permite derularea suprapusă

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
ro: Dacă barele de derulare ar trebui să fie suprapuse ca indicatori. În funcție de dispozitivele de intrare în uz, este posibil să fie încă afișate bare de derulare permanente.

en: Highlights the current location of the pointer.
ro: Evidențiază locația curentă a pointerului.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
ro: Dacă este adevărat, apăsarea unei taste va evidenția locația pointerului curent pe ecran.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ro: Tipul de antialiasing de folosit la randarea fonturilor. Valori posibile sunt: „none” pentru dezactivare antialiasing, „grayscale” pentru antialiasing standard în nuanțe de gri și „rgba” pentru antialiasing pe subpixeli (doar pentru ecranele LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
ro: Tipul de hinting de folosit când se randează fonturi. Valorile posibile sunt: „niciuna” pentru evitarea hintingului și „neglijant” pentru a potrivi numai la axa Y cum face Microsoft ClearType, DirectWire și motorul proprietăresc de randare fonturi al lui Adobe. Ignoră hintingul nativ în cadrul fontului, generând hinturi algoritmic. Folosit implicit în Ubuntu. Recomandat. Înțelesul lui „mediu” și „complet” depinde de formatul fontului (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) și versiunea instalată a lui FreeType. Acestea încearcă de obicei să potrivească glifele la ambele axe, X și Y (cu excepția lui .otf: care o face numai pentru axa Y). Aceasta poate conduce la distorsiune și/sau randare inconsistentă în funcție de calitatea fontului, formatul fontului și starea motoarelor de fonturi ale lui FreeType.

en: RGBA order
ro: Ordine RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
ro: Ordinea elementelor subpixeli dintr-un ecran LCD; folosit doar când antialiasing-ul este stabilit la „rgba”. Valorile posibile sunt: „rgb” pentru roșu la stânga (cel mai comun), „bgr” pentru albastru la stânga, „vrgb” pentru roșu sus, „vbgr” pentru roșu jos.

en: Color scheme
ro: Schemă de culoare

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
ro: Schema de culori preferată pentru interfața cu utilizatorul. Valorile valide sunt „default”, „prefer-dark”, „prefer-light”.

en: Disable command line
ro: Dezactivează linia de comandă

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
ro: Previne utilizatorul de la accesarea terminalului sau specificarea unei linii de comenzi de executat. De exemplu, aceasta va dezactiva accesul la dialogul „Rulează aplicația” din panou.

en: Disable saving files to disk
ro: Dezactivează salvarea fișierelor pe disc

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
ro: Previne utilizatorul de la salvarea fișierelor pe disc. De exemplu,aceasta ar dezactiva accesul la dialogurile „Salvează ca” din toate aplicațiile.

en: Disable printing
ro: Dezactivează tipărirea

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
ro: Previne utilizatorul de la tipărire. De exemplu, aceasta ar dezactiva accesul la dialogurile „Tipărește” din toate aplicațiile.

en: Disable print setup
ro: Dezactivează configurarea tipăririi

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
ro: Previne utilizatorul de la modificarea configurărilor de tipărire. De exemplu, aceasta ar dezactiva accesul la dialogurile „Configurare tipărire” din toate aplicațiile.

en: Disable user switching
ro: Dezactivează comutarea utilizatorilor

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ro: Previne utilizatorul de la comutarea la alt cont când sesiunea lui este activă.

en: Disable lock screen
ro: Dezactivează blocarea ecranului

en: Prevent the user to lock his screen.
ro: Previne utilizatorul de la blocarea ecranului.

en: Disable URL and MIME type handlers
ro: Dezactivează operatorii URL și MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ro: Previne rularea oricărei aplicații ce operează URL-uri și tipuri MIME.

en: Disable log out
ro: Dezactivează deconectarea

en: Prevent the user from logging out.
ro: Previne deconectarea utilizatorului.

en: Disable user administration
ro: Dezactivează administrarea utilizatorilor

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
ro: Oprește utilizatorul de la modificarea conturilor de utilizator. Implicit, se permite adăugarea și eliminarea de utilizatori, la fel și modificarea altor configurări ale utilizatorilor.

en: Mount removable storage devices as read-only
ro: Montează dispozitivele de stocare detașabile ca doar citire

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
ro: Previne utilizatorii să scrie sau să modifice fișiere pe dispozitive de stocare detașabile (adică stick USB, telefoane mobile, camere).

en: Disable password showing
ro: Dezactivează afișarea parolei

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
ro: Dezactivează elementul  de meniu „Arată parola” pentru căsuțele de introducere a parolei.

en: Whether to automatically mount media
ro: Dacă să se monteze automat mediile

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci Nautilus va monta medii automat cum ar fi harddisk-uri vizibile de utilizator și medii amovibile la pornire și la introducere de menii.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
ro: Dacă să se deschidă automat un dosar pentru mediile auto-montate

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci Nautilus va deschide automat un dosar când mediul este montat automat. Aceasta se aplică numai la medii unde niciun tip „x-content/*” nu a fost detectat; pentru medii unde un tip cunoscut x-content este detectat, acțiunea configurabilă de utilizator va fi efectuată în loc.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ro: Nu solicita niciodată rularea/pornirea automată a programelor când mediile sunt introduse

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci Nautilus nu va solicit niciodată nici nu va rula/porni automat programe când un mediu este introdus.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
ro: Listă de tipuri „x-content/*” unde aplicația preferată va fi lansată

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
ro: Listă de tipuri „x-content/*” pentru care utilizatorul a ales să pornească o aplicație în aplicația de preferințe. Aplicația preferată pentru tipul dat va fi pornită la introducerea mediului corespunzător acestor tipuri.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
ro: Listă de tipuri „x-content/*” stabilite la „Nu efectua nimic”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
ro: Listă de tipuri „x-content/*” pentru care utilizatorul a ales „Nu efectua nimic” în aplicația de preferințe. Nicio solicitare nu va fi afișată și nicio aplicație corespunzătoare nu va fi pornită la introducerea mediilor corespunzătoare acestor tipuri.

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
ro: Listă de tipuri „x-content/*” stabilite la „Deschide dosarul”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
ro: Listă de tipuri „x-content/*” pentru care utilizatorul a ales „Deschide dosarul” în aplicația de preferințe. O fereastră dosar va fi deschisă la introducerea mediilor corespunzătoare acestor tipuri.

en: Show notification banners
ro: Arată banere de notificare

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
ro: Dacă banerele de notificare sunt vizibile pentru notificările aplicațiilor.

en: Show notifications in the lock screen
ro: Arată notificările la ecranul de blocare

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
ro: Dacă notificările sunt arătate la ecranul de blocare sau nu.

en: Application ID
ro: ID aplicație

en: The application that this policy is for.
ro: Aplicația pentru care această politică este valabilă.

en: Enable notifications
ro: Activează notificările

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
ro: Dacă notificările sunt activate global pentru această aplicație.

en: Enable sound alerts
ro: Activează semnalele sonore

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
ro: Dacă notificările ar trebui să fie acompaniate de semnale sonore.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
ro: Dacă banerele de notificare pentru această aplicație sunt afișate sau nu. Nu afectează clicul pe butoanele din zona de notificare.

en: Force automatic expanding of banners
ro: Forțează auto-expandarea bannerelor

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
ro: Dacă notificările acestei aplicații sunt expandate automat când sunt în modul banner.

en: Show in the lock screen
ro: Arată la ecranul de blocare

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
ro: Dacă notificările acestei aplicații sunt arătate când ecranul este blocat.

en: Show details in the lock screen
ro: Arată detaliile la ecranul de blocare

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
ro: Dacă sumarul și corpul notificărilor din această aplicație vor fi vizibile pe ecranul blocat.

en: Whether edge scrolling is enabled
ro: Dacă derularea la margine este activată

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
ro: Când este activată, panourile tactile (touchpad-urile) care suportă derularea la marini vor avea această funcționalitate activată.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
ro: Dacă derularea cu două degete este activată

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
ro: Când este activată, panourile tactile (touchpad-urile) care suportă derularea cu două degete vor avea acea funcționalitate activată.

en: Whether to disable the touchpad while typing
ro: Dacă să se dezactiveze touchpad-ul în timpul tastării

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
ro: Când este activată, panourile tactile (touchpad-urile) vor fi dezactivate când se tastează la tastatură.

en: Enable mouse clicks with touchpad
ro: Activează clicurile de maus cu panoul tactil (touchpad)

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a putea trimite clicuri de maus atingând panoul tactil (touchpad-ul).

en: Tap Button Map
ro: Atinge harta butonului

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
ro: Definește maparea între numărul de degete și butoanele de la touchpad. Implicit este să aveți 1, 2 și 3 atingeri de deget pentru a mapa la butonul din stânga, dreapta și respectiv, din mijloc („lrm”).

en: Enable tap-and-drag with touchpad
ro: Activează atinge-și-plasează cu panoul tactil (touchpad)

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a putea începe o tragere prin atingerea și mutarea imediată a degetului care este apăsat pe panoul tactil (touchpad).

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
ro: Activează atinge-și-trage-lacătul cu touchpad-ul

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
ro: Stabilește aceasta la ADEVĂRAT pentru a bloca procesul de tragere într-o limită de timp scurtă când degetul este ridicat pe touchpad și configurarea atinge-și-trage este activată.

en: Touchpad enabled
ro: Touchpad activat

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
ro: Definește situațiile în care panoul tactil (touchpad-ul) este activat.

en: Touchpad button orientation
ro: Orientarea butonului de pe touchpad

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
ro: Interschimbă butoanele de maus stânga și dreapta pentru mausuri pentru stângaci cu „stânga”, „dreapta” pentru dreptaci, „mouse” pentru a urma configurarea mausului.

en: Acceleration profile
ro: Profil de accelerare

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ro: Profilul de accelerare utilizat pentru touchpad-urile conectate. Profilul de accelerare poate fi stabilit fie la implicit („default”) care utilizează profilul de accelerare implicit pentru fiecare dispozitiv, plat („flat”), care accelerează printr-un factor constant al dispozitivului derivat din viteza configurată a cursorului, sau adaptiv („adaptive”) care adaptează accelerația în funcție de mișcarea mausului. Dacă un touchpad nu suportă profilul configurat, va fi utilizat „default”.

en: Pointer speed
ro: Viteza cursorului

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
ro: Viteza cursorului pentru panoul tactil (touchpad). Valorile acceptate sunt în intervalul [-1..1] (de la „unaccelerated” la „fast”). O valoare de 0 este implicita sistemului.

en: Natural scrolling
ro: Derulare naturală

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a activa derularea naturală (inversă) pentru panouri tactile (touchpad-uri).

en: Click method
ro: Metodă de clic

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
ro: Cum să se genereze butoane emulate prin software, fie dezactivat („none”), prin zone specifice („areas”), număr de degete („fingers”) sau lăsat ca implicitele hardware („default”).

en: Emulate middle click
ro: Emulează clic mijlociu

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
ro: Stabilește aceasta la ADEVĂRAT pentru a activa clic-ul mijlociu în timpul clic-urilor stânga și dreapta simultan.

en: Keyboard repeat
ro: Repetarea tastaturii

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
ro: Stabiliți aceasta la adevărat pentru a activa repetarea tastelor.

en: Key Repeat Interval
ro: Intervalul de repetare a tastei

en: Delay between repeats in milliseconds.
ro: Întârziere între repetări în milisecunde.

en: Initial Key Repeat Delay
ro: Întârzierea inițială a repetării tastei

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
ro: Întârzierea inițială a repetării tastei în milisecunde.

en: Remember NumLock state
ro: Memorează starea NumLock

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ro: Când este adevărat, GNOME va memora starea LED-ului NumLock între sesiuni.

en: NumLock state
ro: Stare NumLock

en: The remembered state of the NumLock LED.
ro: Starea memorată a LED-ului NumLock.

en: Mouse button orientation
ro: Orientarea butoanelor mausului

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ro: Interschimbă butoanele stânga cu dreapta pentru mausuri pentru stângaci.

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
ro: Viteza cursorului mausurilor. Valorile acceptate sunt în intervalul [-1..1] (de la „unaccelerated” la „fast”). O valoare de 0 este implicită în sistem.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a activa derularea naturală (inversă) pentru mausuri.

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ro: Profilul de accelerare utilizat pentru mausurile conectate. Profilul de accelerare poate fi stabilit fie la implicit („default”) care folosește profilul de accelerare implicit pentru fiecare dispozitiv, plat („flat”), care accelerează printr-un factor constant al dispozitivului derivat din viteza configurată a cursorului, sau adaptiv („adaptive”) care adaptează accelerația în funcție de mișcarea mausului. Dacă mausul nu suportă profilul de configurare, „default” va fi folosit.

en: Double click time
ro: Timp dublu clic

en: Length of a double click in milliseconds.
ro: Durata unui dublu clic în milisecunde.

en: Drag threshold
ro: Prag la tragere

en: Distance before a drag is started.
ro: Distanța până la începerea tragerii.

en: Drawing tablet mapping
ro: Se desenează maparea tabletei

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
ro: Informațiile EDID ale ieșirii la care tableta este mapată. Trebuie să fie în formatul [furnizor, produs, serie]. ["","",""] depinde de maparea automată.

en: Tablet mapping
ro: Mapare tabletă

en: How input affects the pointer on the screen
ro: Cum intrarea afectează cursorului de pe ecran

en: Tablet area
ro: Zonă tabletă

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
ro: Zonă moartă de umplere în jurul zonei active, în procente. Aplicată respectiv marginilor stânga, dreapta, sus și jos.

en: Tablet aspect ratio
ro: Proporția aspectului tabletei

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
ro: Activați aceasta pentru a restricționa zona tabletei să se potrivească la raportul de aspect al ieșirii.

en: Tablet left-handed mode
ro: Modul de mâna-stângă al tabletei

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
ro: Activați aceasta pentru a permite rotirea fizică a tabletei pentru instalări pentru stângaci

en: Stylus pressure curve
ro: Curba de presiune a stiloului tactil (stylus)

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
ro: Stabiliți aceasta la x1, y1 și x2, y2 din curba presiunii aplicate de stilou (stylus).

en: Eraser pressure curve
ro: Curba de presiune a gumei de șters

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
ro: Stabiliți aceasta la x1, y1 și x2, y2 din curba presiunii aplicate de guma de șters.

en: Button action
ro: Acțiune buton

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
ro: Buton de acțiune stilou (stylus), acest buton este localizat dea-lungul mânerului stiloului.

en: Secondary button action
ro: Acțiune buton secundar

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
ro: Acțiune buton secundar al stiloului (stylus), acest buton este localizat dea-lungul mânerului stiloului adesea la același nivel ca un pix cu gel. La alte stilouri cum ar fi stilouri Airbursh sau stilouri Inking care au numai un buton, această configurare este neefectivă pe acestea.

en: Tertiary button action
ro: Acțiune buton terțiar

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
ro: Acțiune buton terțiar al stiloului, acest buton este localizat dea-lungul mânerului stiloului la unele stilouri cum ar fi stiloul 3D. Alte stilouri cum ar fi Grip Pen au numai două butoane, această configurare este neefectivă pe acestea.

en: Pad button action type
ro: Tip de acțiune buton tabletă

en: The type of action triggered by the button being pressed.
ro: Tip de acțiune declanșată de butonul apăsat.

en: Key combination for the custom action
ro: Combinația de taste pentru acțiunea personalizată

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
ro: Scurtătura de tastatură generată când butonul este apăsat pentru acțiuni personalizate.

en: Touchscreen output mapping
ro: Maparea ieșirii ecranului tactil

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
ro: Informațiile EDID ale ieșirii la care ecranul tactil este mapat. Trebuie să fie în formatul [furnizor, produs, serie]. ["","",""] depinde de maparea automată.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
ro: Butonul de emulare al rotiței mausului. 0 pentru a dezactiva funcționalitatea.

en: Mouse wheel emulation button lock
ro: Blocarea butonului de emulare a rotiței mausului

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
ro: Stabiliți aceasta la ADEVĂRAT pentru a activa blocarea butonului pentru butonul de emulare a rotiței. Dacă este activată, primul clic al butonului activează derularea, al doilea clic dezactivează derularea din nou.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ro: Profilul de accelerare utilizat pentru trackball. Profilul de accelerare poate fi stabilit implicit („default”) care folosește profilul de accelerare implicit, plat („flat”), care accelerează cu un factor de constantă specifică dispozitivului derivată din viteza configurată, sau adaptivă („adaptive”) care adaptează accelerația în funcție de mișcare. Dacă trackball-ul nu suportă profilul configurat, „default” va fi folosit.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
ro: Viteza cursorului pentru bastoane de indicare. Valorile acceptate sunt în intervalul [-1..1] (de la „unaccelerated” la „fast”). O valoare de 0 este implicită în sistem.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
ro: Profilul de accelerare utilizat pentru bastonul de indicare. Profilul de accelerare poate fi stabilit fie la implicit („default”) care folosește profilul de accelerare implicit, plat („flat”), care accelerează printr-un factor constant al dispozitivului derivat din viteza configurată, sau adaptiv („adaptive”) care adaptează accelerația în funcție de mișcare. Dacă bastonul de indicare nu suportă profilul configurat, va fi utilizat „default”.

en: Scrolling method
ro: Metodă de derulare

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
ro: Metodă de derulare pentru bastoanele de indicare. Metoda de derulare poate fi stabilită fie la implicit („default”) care utilizează metoda implicită, nimic („none”), care dezactivează derularea, sau buton-mijloc („on-button-down”) care activează derularea în timp ce butonul de mijloc este apăsat.

en: Controls visibility of personal information
ro: Controlează vizibilitatea informațiilor personale

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, sistemul va face efortul de a nu divulga identitatea utilizatorului pe ecran sau prin rețea.

en: Show full name in the user menu
ro: Arată numele complet în meniul utilizatorului

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
ro: Dacă se arată sau nu numele complet al utilizatorului în meniul utilizatorului.

en: Whether to remove old files from the trash automatically
ro: Dacă să se elimine automat fișierele vechi de la coșul de gunoi

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
ro: Dacă este adevărat, elimină automat fișierele din coșul de gunoi când sunt mai vechi decât „old-files-age” zile.

en: Whether to remove old temporary files automatically
ro: Dacă să se elimine automat fișierele temporare vechi

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
ro: Dacă este adevărat, elimină automat fișierele temporare când sunt mai vechi decât „old-files-age” zile.

en: Number of days to keep trash and temporary files
ro: Număr de zile de păstrat fișierele temporare și de la gunoi

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
ro: Consideră fișierele temporare și din coșul de gunoi vechi după atâtea zile.

en: Whether to remember recently used files
ro: Dacă să se memoreze fișierele utilizate recent

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
ro: Dacă este FALS, aplicațiile nu vor memora fișierele utilizate recent.

en: Number of days to remember recently used files for
ro: Număr de zile de memorat pentru fișierele utilizate recent

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
ro: Fișierele utilizate recent vor fi păstrate pentru atâtea zile. Dacă este stabilit la 0, fișierele recente nu vor fi păstrate; dacă este stabilit la -1, vor fi reținute indefinit.

en: Whether to remember application usage
ro: Dacă să se memoreze utilizarea aplicației

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
ro: Dacă este FALS, utilizarea aplicației nu va fi monitorizată și înregistrată.

en: Send statistics when applications are removed or installed
ro: Trimite statistici când aplicațiile sunt eliminate sau instalate

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
ro: Dacă este fals, nicio informație anonimă de instalare sau eliminare nu va fi trimisă la furnizor.

en: Send reports of technical problems to the vendor
ro: Trimite raporturi de probleme tehnice către furnizor

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
ro: Dacă este adevărat, rapoarte anonime vor fi trimise automat furnizorului.

en: Don’t allow applications to access the microphone
ro: Nu permite aplicațiilor să acceseze microfonul

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
ro: Dacă este adevărat, aplicațiile nu ar trebui să utilizeze microfonul.

en: Don’t allow applications to access the camera
ro: Nu permite aplicațiilor să acceseze camera

en: If TRUE, applications should not use the camera.
ro: Dacă este adevărat, aplicațiile nu ar trebui să folosească camera.

en: Don’t allow applications to output sound
ro: Nu permite aplicațiilor să redea sunete

en: If TRUE, applications should not make sound.
ro: Dacă este adevărat nu permite aplicațiilor să redea sunet.

en: Whether to protect USB devices
ro: Dacă să se protejeze dispozitivele USB

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
ro: Dacă serviciul USBGuard este prezent și această configurare este activată, dispozitivele USB vor fi protejate așa cum este configurat în configurarea nivelului de protecție usb.

en: When USB devices should be rejected
ro: Când dispozitive USB ar trebui respinse

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
ro: Dacă este stabilit la „lockscreen”, doar când ecranul de blocare este prezent dispozitivele USB noi vor fi respinse; dacă este stabilit la „always”, toate dispozitivele USB noi vor fi întotdeauna respinse.

en: Whether the privacy screen is enabled
ro: Dacă este activat ecranul de confidențialitate

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
ro: Dacă hardware-ul de bază are suport pentru ecran de confidențialitate și această configurare este activată, panourile care suportă această tehnologie vor fi ascunse din vederea laterală.

en: Activate when idle
ro: Activează când se află în așteptare

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a activa protectorul de ecran când sesiunea este inactiv. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată. Stabiliți întârzierea de inactivitate la 0 pentru org.gnome.desktop.session dacă nu doriți să activați acest protector de ecran.

en: Lock on activation
ro: Blochează la activare

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a bloca ecranul când protectorul de ecran se activează.

en: Time before locking
ro: Timp înainte de blocare

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
ro: Numărul de secunde după care activarea protectorului de ecran înainte de blocarea ecranului.

en: Show full name in the lock screen
ro: Arată numele complet în ecranul de blocare

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
ro: Dacă numele complet al utilizatorului este afișat în ecranul de blocare sau nu. Aceasta afectează numai protectorul ecranului, numele este afișat întotdeauna în dialogul de deblocare.

en: Allow embedding a keyboard into the window
ro: Permite înglobarea unei tastaturi în fereastră

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a permite înglobarea unei tastaturi în fereastră când se încearcă deblocarea. Tasta „keyboard_command” trebuie să fie stabilită cu comanda corespunzătoare. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: Embedded keyboard command
ro: Comanda de înglobare a tastaturii

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: Comanda ce va rula dacă cheia „embedded_keyboard_enabled” este stabilită la adevărat, pentru a îngloba widgetul tastatură în fereastră. Această comandă ar trebui să implementeze o interfață de conectare XEMBED și să producă un XID de fereastră pe ieșirea standard. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: Allow logout
ro: Permite deconectarea

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a oferi o opțiune în dialogul de deblocare pentru a permite deconectarea după o limită de timp. Limita de timp este specificată în cheia „logout_delay”. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: Time before logout option
ro: Timp înainte de opțiunea de deconectare

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
ro: Numărul de secunde după activarea protectorului de ecran înainte ce opțiunea de deconectare va apărea în dialogul de deblocare. Această cheie are efect numai dacă „logout_enable” este stabilită la adevărat. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată

en: Logout command
ro: Comandă de deconectare

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: Comanda de invocat când butonul de ieșire din sesiune este apăsat. Această comandă ar trebui să scoată utilizatorul din sesiune fără nicio interacțiune. Această cheie are efect numai dacă cheia „logout_enable” este stabilită la adevărat. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: Allow user switching
ro: Permite comutarea utilizatorului

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a oferi o opțiune în dialogul de deblocare pentru a comuta la un cont de utilizator diferit.

en: Allow the session status message to be displayed
ro: Permite ca mesajul de stare a sesiunii să fie afișat

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: Permite mesajul de stare al sesiunii să fie afișat când ecranul este blocat. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: Disable all external search providers
ro: Dezactivează toți furnizorii de căutare externi

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a dezactiva toate programele externe ce furnizează căutare, dacă sau nu sunt dezactivate sau activate independent. Furnizorii de căutare externi sunt instalați de aplicații în $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
ro: Listă de ID-uri de fișiere desktop pentru care furnizorul de căutare asociat implicit-activat ar trebui să fie dezactivat

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
ro: Rezultate pentru aplicațiile conținute în această listă nu vor fi afișate când se caută.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
ro: Listă de ID-uri de fișiere desktop pentru care furnizorul de căutare asociat implicit-dezactivat ar trebui să fie activat

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
ro: Rezultate pentru aplicațiile conținute în această listă vor fi afișate când se caută.

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
ro: Listă de ID-uri de fișiere desktop pentru ordinea de sortare a furnizorilor de căutare

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
ro: Rezultatele pentru aplicațiile conținute în această listă vor fi afișate în ordinea specificată. Rezultatele pentru aplicațiile nespecificate în această listă vor fi afișate la sfârșit, sortate în mod alfabetic.

en: Time before session is considered idle
ro: Timp înainte de care sesiunea este considerată inactivă

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
ro: Numărul de secunde de inactivitate înainte ca sesiunea să fie considerată inactivă.

en: Session type
ro: Tipul sesiunii

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
ro: Numele sesiunii de folosit. Valoarea cunoscută este „gnome”.

en: Sounds for events
ro: Sunete pentru evenimente

en: Whether to play sounds on user events.
ro: Dacă să se redea sunete la evenimentele utilizatorului.

en: Sound theme name
ro: Nume temă de sunet

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ro: Tema sonoră XDG de folosit pentru sunetele evenimentului.

en: Input feedback sounds
ro: Introdu sunetele de feedback

en: Whether to play sounds on input events.
ro: Dacă să se redea sunete la evenimentele de intrare.

en: Allow volume above 100%
ro: Permite volumul peste 100%

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
ro: Dacă volumul se poate stabili peste 100%, utilizând amplificarea software.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ro: Timpul maxim pentru miniaturi în cache, în zile. Stabiliți la -1 pentru a dezactiva curățarea.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ro: Dimensiunea maximă a miniaturilor în cache, în megabytes. Stabiliți la -1 pentru a dezactiva curățarea.

en: Disable all external thumbnailers
ro: Dezactivează toți generatorii de miniaturi externi

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a dezactiva toate programele externe generatoare de miniaturi, independent de faptul că sunt activate/dezactivate independent.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
ro: Listă de tipuri mime pentru care programele generatoare de miniaturi vor fi dezactivate

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
ro: Miniaturile nu vor fi create pentru fișierele ale căror tipuri mime sunt conținute în listă.

en: Switch to workspace 1
ro: Comută la spațiul de lucru 1

en: Switch to workspace 2
ro: Comută la spațiul de lucru 2

en: Switch to workspace 3
ro: Comută la spațiul de lucru 3

en: Switch to workspace 4
ro: Comută la spațiul de lucru 4

en: Switch to workspace 5
ro: Comută la spațiul de lucru 5

en: Switch to workspace 6
ro: Comută la spațiul de lucru 6

en: Switch to workspace 7
ro: Comută la spațiul de lucru 7

en: Switch to workspace 8
ro: Comută la spațiul de lucru 8

en: Switch to workspace 9
ro: Comută la spațiul de lucru 9

en: Switch to workspace 10
ro: Comută la spațiul de lucru 10

en: Switch to workspace 11
ro: Comută la spațiul de lucru 11

en: Switch to workspace 12
ro: Comută la spațiul de lucru 12

en: Switch to workspace left
ro: Comută la spațiul de lucru din stânga

en: Switch to workspace right
ro: Comută la spațiul de lucru din dreapta

en: Switch to workspace above
ro: Comută la spațiul de lucru de deasupra

en: Switch to workspace below
ro: Comută la spațiul de lucru de dekeybdesubt

en: Switch to last workspace
ro: Comută la ultimul spațiu de lucru

en: Switch windows of an application
ro: Comută ferestrele unei aplicații

en: Reverse switch windows of an application
ro: Inversează comutarea ferestrelelor unei aplicații

en: Switch applications
ro: Comută aplicațiile

en: Reverse switch applications
ro: Inversează comutarea aplicațiilor

en: Switch windows
ro: Comută ferestrele

en: Reverse switch windows
ro: Inversează comutarea ferestrelor

en: Switch system controls
ro: Comută controalele sistemului

en: Reverse switch system controls
ro: Inversează comutarea controalelor sistemului

en: Switch windows of an app directly
ro: Comută ferestrele unei aplicații direct

en: Reverse switch windows of an app directly
ro: Inversează comutarea ferestrelor unei aplicații în mod direct

en: Switch windows directly
ro: Comută ferestrele direct

en: Reverse switch windows directly
ro: Inversează comutarea ferestrelor direct

en: Switch system controls directly
ro: Inversează controalele de sistem direct

en: Reverse switch system controls directly
ro: Inversează comutarea controalelor sistemului direct

en: Hide all normal windows
ro: Ascunde toate ferestrele normale

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: Show the run command prompt
ro: Afișează executarea liniei de comandă

en: Don’t use
ro: Nu utiliza

en: Activate the window menu
ro: Activează meniul ferestrei

en: Toggle fullscreen mode
ro: Comută modul ecran complet

en: Toggle maximization state
ro: Comută starea de maximizare

en: Toggle window always appearing on top
ro: Comută fereastra să apară întotdeauna deasupra

en: Maximize window
ro: Maximizează fereastra

en: Restore window
ro: Restaurează fereastra

en: Minimize window
ro: Minimizează fereastra

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: Move window
ro: Mută fereastra

en: Resize window
ro: Redimensionează fereastra

en: Toggle window on all workspaces or one
ro: Comută fereastra pe toate spațiile de lucru sau doar unul

en: Move window to workspace 1
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 1

en: Move window to workspace 2
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 2

en: Move window to workspace 3
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 3

en: Move window to workspace 4
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 4

en: Move window to workspace 5
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 5

en: Move window to workspace 6
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 6

en: Move window to workspace 7
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 7

en: Move window to workspace 8
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 8

en: Move window to workspace 9
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 9

en: Move window to workspace 10
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 10

en: Move window to workspace 11
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 11

en: Move window to workspace 12
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 12

en: Move window to last workspace
ro: Mută fereastra în ultimul spațiu de lucru

en: Move window one workspace to the left
ro: Mută fereastra cu un spațiu de lucru la stânga

en: Move window one workspace to the right
ro: Mută fereastra cu un spațiu de lucru la dreapta

en: Move window one workspace up
ro: Mută fereastra cu un spațiu de lucru în sus

en: Move window one workspace down
ro: Mută fereastra cu un spațiu de lucru în jos

en: Move window to the next monitor on the left
ro: Mută fereastra pe următorul monitor la stânga

en: Move window to the next monitor on the right
ro: Mută fereastra pe următorul monitor la dreapta

en: Move window to the next monitor above
ro: Mută fereastra pe următorul monitor deasupra

en: Move window to the next monitor below
ro: Mută fereastra pe următorul monitor dedesubt

en: Raise window if covered, otherwise lower it
ro: Ridică fereastra deasupra altor ferestre dacă este acoperită, altfel coboară-o

en: Raise window above other windows
ro: Ridică fereastra deasupra altor ferestre

en: Lower window below other windows
ro: Coboară fereastra sub alte ferestre

en: Maximize window vertically
ro: Maximizează fereastra vertical

en: Maximize window horizontally
ro: Maximizează fereastra orizontal

en: Move window to top left corner
ro: Mută fereastra în colțul din stânga sus

en: Move window to top right corner
ro: Mută fereastra în colțul din dreapta sus

en: Move window to bottom left corner
ro: Mută fereastra în colțul din stânga jos

en: Move window to bottom right corner
ro: Mută fereastra în colțul din dreapta jos

en: Move window to top edge of screen
ro: Mută fereastra în marginea de sus a ecranului

en: Move window to bottom edge of screen
ro: Mută fereastra în marginea de jos a ecranului

en: Move window to right side of screen
ro: Mută fereastra în partea din dreapta a ecranului

en: Move window to left side of screen
ro: Mută fereastra în partea din stânga a ecranului

en: Move window to center of screen
ro: Mută fereastra în centrul ecranului

en: Switch input source
ro: Comută sursa de intrare

en: Binding to select the next input source
ro: Asociere pentru a selecta următoarea sursă de intrare

en: Switch input source backward
ro: Comută sursa de intrare invers

en: Binding to select the previous input source
ro: Asociere pentru a selecta precedenta sursă de intrare

en: Toggle window to be always on top
ro: Comută fereastra să fie întotdeauna deasupra

en: Set or unset window to appear always on top
ro: Stabilește sau destabilește ca fereastra să apară întotdeauna deasupra

en: Modifier to use for modified window click actions
ro: Modificator de folosit pentru acțiunile modificate la clic pe fereastră

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
ro: Apăsând clic pe o fereastră în timp ce mențineți apăsată această tastă de modificator va muta fereastra (clic stânga), redimensiona fereastra (clic mijloc) sau arăta meniul ferestrei (clic dreapta). Operațiile de clic mijloc și clic dreapta pot fi interschimbate utilizând tasta „resize-with-right-button”. Modificatorul este exprimat ca „<Alt>” sau „<Super>” de exemplu.

en: Whether to resize with the right button
ro: Dacă să se redimensioneze cu butonul din dreapta

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
ro: Stabiliți la adevărat pentru a redimensiona cu butonul drept și afișa un meniu cu butonul din mijloc în timp ce se ține apăsată tasta configurată în „mouse-button-modifier”; stabiliți la fals pentru a inversa funcționalitatea.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
ro: Aranjamentul butoanelor pe bara de titlu

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
ro: Aranjamentul butoanelor pe bara de titlu. Această valoare ar trebui să fie un șir de caractere, cum ar fi „menu:minimize,maximize,spacer,close”; două puncte separă colțul din stânga al ferestrei de colțul din dreapta, și numele butoanelor sunt separate prin virgulă. Butoane dublet nu sunt permise. Numele de butoane necunoscute sunt ignorate silențios așadar că butoanele pot fi adăugare în versiuni viitoare de metacity fără a dăuna versiunilor mai vechi. O etichetă de separare specială poate introduce spațiu între două butoane adiacente.

en: Window focus mode
ro: Modul focalizare pe fereastră

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ro: Modul de focalizare al ferestrei indică cum ferestrele sunt activate. Are trei valori posibile; „click” înseamnă că ferestrele trebuie să fie apăsate pentru a primit focus, „sloppy” înseamnă că ferestrele sunt focusate când mausul trece pe deasupra ferestrei, și „mouse” înseamnă că ferestrele sunt focusate când mausul intră în fereastră și defocusate când mausul părăsește fereastra.

en: Control how new windows get focus
ro: Controlează modul în care obțin focalizare ferestrele noi

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
ro: Această opțiune furnizează control adițional asupra modului în care noile ferestre create obțin focalizarea. Are două valori posibile; „smart” aplică modul de focalizare normal al utilizatorului, și „strict” rezultă în faptul că ferestrele noi nu primesc focalizare automat.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
ro: Dacă ferestrele ar trebui să fie ridicate când se apasă clic în zona de client

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
ro: Implicitul, adevărat, indică că fereastra va fi ridicată de oricâte ori zona clientului ei sau cadrul ei este apăsat. Stabilirea la fals înseamnă că o fereastră nu va fi ridicată dacă este apăsată pe zona clientului ei. Pentru a o ridica, se poate apăsa oriunde în cadrul ferestrei, sau Super-clic pe orice parte a ferestrei. Acest mod este util dacă se folosesc multe ferestre suprapuse.

en: Action on title bar double-click
ro: Acțiune la dublu clic pe bara de titlu

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
ro: Această opțiune determină efectele unui clic dublu pe bara de titlu. Opțiunile curente valide sunt „toggle-maximize” care va maximiza/demaximiza fereastra, „toggle-maximize-horizontally” și „toggle-maximize-vertically” ce va maximiza/demaximiza fereastra doar în acea direcție, „minimize” ce va minimiza fereastra, „menu” ce va afișa meniul ferestrei, „lower” ce va pune fereastra în spatele tuturor celorlalte, și „none” ce nu va face nimic.

en: Action on title bar middle-click
ro: Acțiune la clic mijloc pe bara de titlu

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
ro: Această opțiune determină efectele unui clic de mijloc pe bara de titlu. Opțiunile curente valide sunt „toggle-maximize” care va maximiza/demaximiza fereastra, „toggle-maximize-horizontally” și „toggle-maximize-vertically” ce va maximiza/demaximiza fereastra doar în acea direcție, „minimize” ce va minimiza fereastra, „menu” ce va afișa meniul ferestrei, „lower” ce va pune fereastra în spatele tuturor celorlalte, și „none” ce nu va face nimic.

en: Action on title bar right-click
ro: Acțiune la clic dreapta pe bara de titlu

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
ro: Această opțiune determină efectele unui clic dreapta pe bara de titlu. Opțiunile curente valide sunt „toggle-maximize”, care va maximiza/demaximiza fereastra, „toggle-maximize-horizontally” și „toggle-maximize-vertically” ce vor maximiza/demaximiza fereastra doar în acea direcție, „minimize” ce va minimiza fereastra, „menu” ce va afișa meniul ferestrei, „lower” ce va pune fereastra în spatele tuturor celorlalte, și „none” ce nu va face nimic.

en: Automatically raises the focused window
ro: Ridică automat fereastra focalizată

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, și modul de focus este fie „sloppy” fie „mouse” atunci fereastra focusată va fi ridicată automat după o decalare specificată de cheia auto-raise-delay. Aceasta nu este înrudită cu apăsarea de clic pe o fereastră pentru a o ridica, nici cu intrarea în fereastră în timpul unei trageri-și-plasări.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
ro: Întârziere în milisecunde pentru opțiunea de auto ridicare

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
ro: Decalajul în timp înainte de a ridica o fereastră dacă autoridicarea este stabilită la adevărat. Decalajul este dat în miimi de secundă.

en: Current theme
ro: Temă curentă

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
ro: Tema ce determină aparența bordurilor ferestrei, barei de titlu, și așa mai departe. ÎNVECHITĂ: Această cheie este învechită și ignorată.

en: Use standard system font in window titles
ro: Utilizează fontul standard al sistemului în titlurile ferestrelor

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
ro: Dacă este adevărat, ignoră opțiunea titlebar-font, și folosește fontul standard pentru aplicații pentru titlurile ferestrelor.

en: Window title font
ro: Fontul de titlu al ferestrei

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
ro: Un șir de caractere pentru descriere ce reprezintă fontul pentru barele de titlu ale ferestrelor. Dimensiunea din descriere va fi folosită numai dacă opțiunea titlebar-font-size este stabilită la 0. De asemenea acestă opțiune este dezactivată dacă opțiunea titlebar-uses-desktop-font este stabilită la adevărat.

en: Number of workspaces
ro: Numărul de spații de lucru

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
ro: Numărul de spații de lucru. Trebuie să fie mai mult decât zero, și are un maxim fixat pentru a preveni degradarea desktopului cerând accidental prea multe spații de lucru.

en: System Bell is Audible
ro: Clopoțelul sistemului este audibil

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
ro: Determină dacă aplicațiile sau sistemul poate genera „beep-uri” audibile; poate fi folistă în conjuncție cu „clopoțel vizual” pentru a permite „beep-uri” silențioase.

en: Enable Visual Bell
ro: Activează clopoțelul vizual

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
ro: Pornește o indicație vizuală când o aplicație sau sistemul emite un „clopoțel” sai „beep”; util pentru cei cu deficit de auz sau utilizarea în medii zgomotoase.

en: Visual Bell Type
ro: Tip clopoțel vizual

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
ro: Comunică WM-ului cum să implementeze indicarea vizuală pentru care clopoțelul sistemului sau o altă aplicație indicator „clopoțel” a sunat. Momentan sunt două valori valide, „fullscreen-flash”; care cauzează un bliț alb-negru pe tot ecranul, și „frame-flash” care cauzează bara de titlu a aplicației ce a trimis semnalul clopoțel să licăre. Dacă aplicația care a trimis clopoțelul este necunoscută (cum este în mod normal pentru „beep-ul implicit al sistemului”), titlul ferestrei focusate curent va licări.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
ro: Dezactivează nefuncționalități care sunt necesare de aplicații vechi sau deteriorate

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
ro: Unele aplicații se abat de la specificații în moduri ce rezultă nefuncționalități în gestionarul de ferestre. Această opțiune pune WM-ul într-un mod corect riguros, care oferă o interfață pentru utilizator mai consistentă, atât timp cât utilizatorul nu are nevoie să ruleze aplicații ce se abat de la specificații.

en: The names of the workspaces
ro: Numele spațiilor de lucru

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
ro: Definește numele care ar trebui să fie atribuit spațiilor de lucru. Dacă lista este prea lungă pentru numărul curent de spații de lucru, numele în exces vor fi ignorate. Dacă lista este prea scurtă, sau include nume goale, valorile lipsă vor fi înlocuite cu implicitul („Spațiu de lucru N”).

en: The locale to use for dates / numbers formats
ro: Localizarea de folosit pentru formatele datelor / numerelor

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
ro: Specifică localizarea de folosit pentru a afișa formatele datelor, orelor și numerelor.

en: Geolocation services are enabled.
ro: Serviciile de geolocalizare sunt activate.

en: If true, applications are allowed to access location information.
ro: Dacă este adevărat, aplicațiilor le este permis accesul la informații despre locație.

en: The maximum accuracy level of location.
ro: Nivelul de acuratețe maxim al locației.

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
ro: Configurează nivelul maxim de acuratețe al locației ce le este permis aplicațiilor. Opțiuni valide sunt „country”, „city”, „neighborhood”, „street”, și „exact” (de obicei necesită receptor GPS). Țineți minte că aceasta controlează numai ce GeoClue va permite aplicațiilor să vadă și ele pot găsi locația utilizatorului pe cont propriu utilizând resursele din rețea (dar nu cu o acuratețe mai mare de nivel de stradă).

en: Proxy configuration mode
ro: Modul de configurare proxy

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
ro: Selectați modul de configurare proxy. Valorile suportate sunt „none”, „manual”, „auto”. Dacă este „none”, atunci proxy-urile nu sunt folosite. Dacă este „auto”, atunci URL-ul de autoconfigurare descris în cheia „autoconfig-url” este folosit. Dacă este „manual”, atunci proxy-urile descrise de „/system/proxy/http”, „/system/proxy/https”, „/system/proxy/ftp” și „/system/proxy/socks” vor fi folosite. Fiecare dintre cele 4 tipuri de proxy-uri este activat dacă cheia „host” nu este goală și cheia „port” nu este 0. Dacă un proxy http este configurat, dar un proxy https nu este, atunci proxy-ul http este folosit și pentru https. Dacă un proxy SOCKS este configurat, este folosit pentru toate protocoalele, cu excepția în care configurările pentru http, https și ftp suprascriu configurarea pentru aceste protocoale.

en: Automatic proxy configuration URL
ro: URL de configurare proxy automat

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
ro: URL ce oferă valorile de configurări proxy. Când modul este „auto”, acest URL este folosit pentru a căuta informațiile proxy pentru toate protocoalele.

en: Non-proxy hosts
ro: Gazde non-proxy

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
ro: Această cheie conține o listă de gazde care sunt conectate direct, în loc de prin proxy (dacă este activ). Valorile pot fi nume de gazde, domenii (utilizând un metacaracter inițial precum *.foo.com), adrese IP ale gazdelor (ambele IPv4 și IPv6) și adrese de rețea cu o mască de rețea (ceva ca 192.168.0.0/24).

en: Use HTTP proxy for all protocols
ro: Proxy-ul HTTP pentru toate protocoalele

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
ro: Dacă se utilizează sau nu proxy-ul HTTP pentru toate protocoalele.

en: Unused; ignore
ro: Neutilizat; ignorați

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
ro: Această cheie nu este folosită; delegarea HTTP este activată când cheia gazdă este ne-goală și portul este non-0.

en: HTTP proxy host name
ro: Nume de gazdă proxy HTTP

en: The machine name to proxy HTTP through.
ro: Numele de mașină de utilizat ca un proxy HTTP.

en: HTTP proxy port
ro: Port proxy HTTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
ro: Portul mașinii definit de „/system/proxy/http/host” prin care se face delegarea.

en: Authenticate proxy server connections
ro: Autentificare conexiuni la serverul proxy

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
ro: Dacă este adevărat, atunci conexiunile la serverul proxy necesită autentificare. Combinația utilizator/parolă este definită de „/system/proxy/http/authentication-user” și „/system/proxy/http/authentication-password”. Aceasta se aplică numai proxy-ului http; când se folosește un poxy separat pentru https, momentan nu este vreun fel de a specifica că ar trebui să utilizeze autentificare.

en: HTTP proxy username
ro: Nume de utilizator proxy HTTP

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
ro: Numele de utilizator de trimis ca autentificare când se face delegarea (proxy) HTTP.

en: HTTP proxy password
ro: Parolă proxy HTTP

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
ro: Parola de trimis ca autentificare când se face delegarea (proxy) HTTP.

en: Secure HTTP proxy host name
ro: Nume de gazdă proxy HTTP sigur

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
ro: Numele de mașină de utilizat ca un proxy sigur HTTP.

en: Secure HTTP proxy port
ro: Port proxy HTTP sigur

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
ro: Portul mașinii definit de „/system/proxy/https/host” prin care se deleghează (proxy).

en: FTP proxy host name
ro: Nume de gazdă proxy FTP

en: The machine name to proxy FTP through.
ro: Numele de mașină de utilizat ca un proxy FTP.

en: FTP proxy port
ro: Port proxy FTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
ro: Portul mașinii definit de „/system/proxy/ftp/host” prin care se deleghează (proxy).

en: SOCKS proxy host name
ro: Nume de gazdă proxy SOCKS

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
ro: Numele de mașină de utilizat ca un proxy SOCKS.

en: SOCKS proxy port
ro: Port proxy SOCKS

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
ro: Portul mașinii definit de „/system/proxy/socks/host” prin care se deleghează (proxy).
