gsettings-desktop-schemas master - en to tr translation catalogue (633 entries)

en: On-screen keyboard
tr: Ekran klavyesi

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
tr: Ekran klavyesinin açık olması.

en: Screen magnifier
tr: Ekran büyüteci

en: Whether the screen magnifier is turned on.
tr: Ekran büyütecinin açık olması.

en: Screen reader
tr: Ekran okuyucu

en: Whether the screen reader is turned on.
tr: Ekran okuyucusunun açık olması.

en: Always show the Universal Access status icon
tr: Her zaman Evrensel Erişim durum simgesini göster

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
tr: Bu seçenek, erişilebilirlik özellikleri aktif olmadığı zaman Evrensel Erişim durum simgesinin kendiliğinden gizlenmesini değiştirir.

en: Always show the text caret
tr: Metin imlecini her zaman göster

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
tr: Bu anahtar metin imlecinin uygulamalardaki düzenlenemez metinlerde saklanmasını geçersiz kılar.

en: High contrast
tr: Yüksek karşıtlık

en: Whether to use the high contrast style.
tr: Yüksek karşıtlık biçeminin kullanılması.

en: Show status shapes
tr: Durum biçimlerini göster

en: Whether to use shapes to indicate status in addition or instead of color.
tr: Durumu belirtmek için ek olarak ya da renk yerine biçimlerin kullanılıp kullanılmaması.

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
tr: Erişilebilirlik klavye kısayollarını etkinleştir

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
tr: Klavye erişilebilirlik özellikleri değiştirildiğinde uyarı sesi çal

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
tr: Klavye erişilebilirlik özellikleri etkinleştirildiğinde ya da etkisizleştirildiğinde uyarı sesi çalınması.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
tr: Klavye erişilebilirliğini belirli bir süre sonra etkisizleştir

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
tr: Klavye erişilebilirliğini belirli bir süre sonra etkisizleştir, ortak kullanılan bilgisayarlarda kullanışlıdır.

en: Duration of the disabling timeout
tr: Etkisizleştirme zaman aşımı süresi

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
tr: Klavye erişilebilirliğini etkisizleştirmek için gerekli zaman aşımı süresi.

en: Enable “Bounce Keys”
tr: “Zıplayan Tuşlar”ı Etkinleştir

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
tr: “Zıplayan Tuşlar” klavye erişilebilirlik özelliğinin etkin olması.

en: Minimum interval in milliseconds
tr: Milisaniye türünden en düşük aralık

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
tr: Bu kadar milisaniye süre içinde aynı tuşa çoklu basımı göz ardı et.

en: Beep when a key is rejected
tr: Bir tuş reddedildiğinde uyarı sesi çal

en: Whether to beep when a key is rejected.
tr: Bir tuş reddedildiğinde sesli uyarı verilmesi.

en: Enable “Mouse Keys”
tr: “Fare Tuşları”nı Etkinleştir

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
tr: “Fare Tuşları” erişilebilirlik özelliğinin açık olması.

en: Pixels per seconds
tr: Saniye başına piksel

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
tr: En yüksek hızda hareket edilmesi için ne kadar piksel / saniye gerektiği.

en: How long to accelerate in milliseconds
tr: Milisaniye türünden ne kadar hızlandırılacağı

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
tr: 0’dan en yüksek hıza ulaşmak için kaç milisaniye gerektiği.

en: Initial delay in milliseconds
tr: Milisaniye türünden başlangıç gecikmesi

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
tr: Fare hareket tuşlarının çalışmaya başlamasından önce kaç milisaniye bekleneceği.

en: Enable “Slow Keys”
tr: “Yavaş Tuşlar”ı Etkinleştir

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
tr: “Yavaş Tuşlar” erişilebilirlik özelliğinin açık olması.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
tr: Şu kadar milisaniye basılı tutulmadığı sürece tuşu basılmış sayma.

en: Beep when a key is first pressed
tr: Bir tuşa ilk kez basıldığında uyarı sesi çal

en: Whether to beep when a key is first pressed.
tr: Bir tuşa basıldığında sesli uyarı verilmesi.

en: Beep when a key is accepted
tr: Bir tuş kabul edildiğinde uyarı sesi çal

en: Whether to beep when a key is accepted.
tr: Bir tuş kabul edildiğinde sesli uyarı verilmesi.

en: Enable sticky keys
tr: Yapışkan tuşları etkinleştir

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
tr: Yapışkan tuşlar erişilebilirlik özelliğinin açık olması.

en: Disable when two keys are pressed at the same time
tr: Aynı anda iki tuşa basıldığında etkisizleştir

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
tr: Aynı anda iki tuşa basıldığında yapışkan tuşların etkisizleştirilmesi.

en: Beep when a modifier is pressed.
tr: Değiştirici tuşa basıldığında uyarı sesi çal.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
tr: Bir değiştirici tuşa basıldığında sesli uyarı verilmesi.

en: Enable “Toggle Keys”
tr: “Geçiş Tuşları”nı Etkinleştir

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
tr: “Geçiş Tuşları” erişilebilirlik özelliğinin açık olması.

en: Mouse Tracking Mode
tr: Fare İzleme Kipi

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
tr: Büyütülmüş görünüm içinde büyütülmüş fare görüntüsünün konumunu ve sistem fare hareketine nasıl tepki vereceğini belirler. Bu değerler • hiçbiri: fare izleme yok; • merkezli: fare görüntüsü, yakınlaştırma bölgesinin (ayrıca sistem faresinin altındaki noktanın) merkezinde gösterilir ve büyütülmüş içerikler sistem faresi hareketleri gibi kaydırılır; • orantılı: yakınlaştırma bölgesindeki büyütülmüş fare konumu ile ekrandaki sistem faresinin konumu orantılı olarak aynıdır; • itme: büyütülmüş fare, yakınlaştırma bölgesinin sınırıyla kesiştiğinde, içerikler görünüm içinde kaydırılır.

en: Focus Tracking Mode
tr: Odak İzleme Kipi

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
tr: Büyütülmüş görünüm içinde odaklanılmış parçacığın konumunu belirler. Değerler: • none: odak izleme yok • centered: odaklanılan görüntü yakınlaştırma bölgesinin merkezinde gösterilir (ayrıca sistem odağı altındaki noktada da gösterilir) ve büyütülmüş içerikler sistem odak hareketleri ile kaydırılır • proportional: yakınlaştırma bölgesindeki büyütülmüş odağın konumu ekrandaki sistem odağı konumu ile orantılı olarak aynıdır • push: büyütülmüş odak, yakınlaştırma bölgesinin bir sınırı ile kesiştiğinde içerikler görünüm içinde kaydırılır

en: Caret Tracking Mode
tr: İmleç İzleme Kipi

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
tr: Büyütülmüş görünümde imlecin konumunu belirler. Bu değerler: • none: imleç izlenmiyor • centered: yakınlaştırma bölgesinin merkezinde imlecin görüntüsü gösterilir (ayrıca sistem imleci altındaki nokta da gösterilir) ve büyütülmüş içerikler sistem imleç hareketleri ile kaydırılır • proportional: yakınlaştırma bölgesindeki büyütülmüş imlecin konumu ekran üzerindeki sistem imlecinin konumu ile orantılı olarak aynıdır • push: büyütülmüş imleç yakınlaştırma bölgesinin bir sınırı ile kesiştiğinde, içerikler görünüm içinde kaydırılır

en: Screen position
tr: Ekran konumu

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
tr: Büyütülmüş görünüm tüm ekranı doldurur ya da ekranın üst yarısını, alt yarısını, sol yarısını veya sağ yarısını kaplar.

en: Magnification factor
tr: Büyütme katsayısı

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
tr: Büyütme katsayısı değeri. 1.0 değeri büyütme yapılmaması anlamına gelir. 2.0 değeri ise boyutu iki kat büyütür.

en: Enable lens mode
tr: Mercek kipini etkinleştir

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
tr: Yakınlaştırılmış görüntünün sistem faresinin konumu üzerinde ortalanması ve birlikte hareket etmesi.

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
tr: Yakınlaştırılan içeriği masaüstü sınırlarının dışına kaydır

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
tr: Ortalanmış fare izlemede sistem imleci ekranın sınırında ya da sınıra yakın bir yerdeyse; büyütülen içerik, sanki ekranın kenarı büyütülen görüntünün içine doğru hareket ediyormuş gibi kaydırılır.

en: Show or hide crosshairs
tr: İnce artı imlecini göster ya da gizle

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
tr: Büyütülmüş fare görüntüsünün merkezinde ince artı imleci gösterimini etkinleştirir/devre dışı bırakır.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
tr: İnce artı imlecinin piksel olarak kalınlığı

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
tr: İnce artı imlecini oluşturan dikey ve yatay çizgilerin piksel olarak genişliği.

en: Color of the crosshairs
tr: İnce artı imlecinin rengi

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
tr: İnce artı imlecini oluşturan dikey ve yatay çizgilerin rengi.

en: Opacity of the crosshairs
tr: İnce artı imlecinin matlığı

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
tr: İnce artı imlecinin saydamlığını belirler, tümüyle mattan tümüyle saydama.

en: Length of the crosshairs in pixels
tr: İnce artı imlecinin piksel olarak uzunluğu

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
tr: İnce artı imlecini oluşturan yatay ve dikey çizgilerin piksel olarak uzunluğunu belirler.

en: Clip the crosshairs at the center
tr: Merkezdeki ince artı imlecini kırp

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
tr: İnce artı imlecinin büyütülmüş bağımsız fare görüntüsü ile kesişip kesişmediğini ya da fare görüntüsünü çevreleyen yatay ya da dikey çizgilerin uçlarının kısaltılıp kısaltılmadığını belirler.

en: Inverse lightness
tr: Ters açıklık

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
tr: Açıklık değerinin tersine çevrilip çevrilmeyeceğini belirler: daha koyu renkler daha açık olur ya da tam tersi ve siyah ve beyaz aralarında yer değiştirir.

en: Color Saturation
tr: Renk Doygunluğu

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
tr: 0.0 (gri tonlama)dan 1.0(tam renk)lere bir renk doygunluğu değişikliğini temsil eder.

en: Change brightness of red
tr: Kırmızının parlaklığını değiştir

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
tr: Kırmızı bileşenin öntanımlı parlaklığında bir değişikliği temsil eder. Sıfır hiçbir değişiklik olmadığını, sıfırdan daha az değerler bir azalışı, daha büyük değerler ise bir artışı gösterir.

en: Change brightness of green
tr: Yeşilin parlaklığını değiştir

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
tr: Yeşil bileşen için öntanımlı parlaklıkta bir değişikliği temsil eder. Sıfır hiçbir değişiklik olmadığını, sıfırdan daha az değerler bir azalışı, daha büyük değerler ise bir artışı gösterir.

en: Change brightness of blue
tr: Mavinin parlaklığını değiştir

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
tr: Mavi bileşen için öntanımlı parlaklıkta bir değişikliği temsil eder. Sıfır hiçbir değişiklik olmadığını, sıfırdan daha az değerler bir azalışı, daha büyük değerler ise bir artışı gösterir.

en: Change contrast of red
tr: Kırmızının karşıtlığını değiştir

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
tr: Kırmızı bileşenin öntanımlı kontrastında bir değişikliği temsil eder. Sıfır hiçbir değişiklik olmadığını, sıfırdan daha az değerler bir azalışı, daha büyük değerler ise bir artışı gösterir.

en: Change contrast of green
tr: Yeşilin karşıtlığını değiştir

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
tr: Yeşil bileşenin öntanımlı kontrastında bir değişikliği temsil eder. Sıfır hiçbir değişiklik olmadığını, sıfırdan daha az değerler bir azalışı, daha büyük değerler ise bir artışı gösterir.

en: Change contrast of blue
tr: Mavinin karşıtlığını değiştir

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
tr: Mavi bileşenin öntanımlı kontrastında bir değişikliği temsil eder. Sıfır hiçbir değişiklik olmadığını, sıfırdan daha az değerler bir azalışı, daha büyük değerler ise bir artışı gösterir.

en: Dwell click time
tr: Durağan tıklama süresi

en: Time in seconds before a click is triggered.
tr: Tıklama tetiklenmeden önce saniye türünden geçecek süre.

en: Movement threshold
tr: Hareket eşiği

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
tr: Hareket algılanmadan önce piksel türünden alınması gereken mesafe.

en: Gesture single click
tr: Tek tıklama hareketi

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
tr: Tek tıklamanın gerçekleştirileceği yön (“left” [sol], “right” [sağ], “up” [yukarı], “down” [aşağı]).

en: Gesture double click
tr: Çift tıklama hareketi

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
tr: Çift tıklamanın gerçekleştirileceği yön (“left” [sol], “right” [sağ], “up” [yukarı], “down” [aşağı]).

en: Gesture drag click
tr: Sürükleme tıklaması hareketi

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
tr: Sürüklemenin gerçekleştirileceği yön (“left” [sol], “right” [sağ], “up” [yukarı], “down” [aşağı]).

en: Gesture secondary click
tr: İkincil tıklama hareketi

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
tr: İkincil tıklamanın gerçekleştirileceği yön (“left” [sol], “right” [sağ], “up” [yukarı], “down” [aşağı]).

en: Dwell click mode
tr: Durağan tıklama kipi

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
tr: Etkin dwell tıklama kipi. Olası değerler “window” ve “gesture”.

en: Show click type window
tr: Tıklama türü penceresini göster

en: Show click type window.
tr: Tıklama türü penceresini göster.

en: Enable dwell clicks
tr: Durağan tıklamaları etkinleştir

en: Enable dwell clicks.
tr: Durağan tıklamaları etkinleştir.

en: Secondary click enabled
tr: İkincil tıklama etkinleştirildi

en: Enable simulated secondary clicks
tr: İkincil tıklama benzetimini etkinleştir

en: Secondary click time
tr: İkincil tıklama süresi

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
tr: İkincil tıklama benzetimi tetiklenmeden önce saniye türünden geçecek süre.

en: Folder children
tr: Klasör çocukları

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
tr: Uygulama klasörlerinin depolandığı bağıl ayar yolları listesi. Her klasör org.gnome.desktop.app-folders.folder şemasını kullanır.

en: Folder name
tr: Klasör adı

en: The name of the application folder.
tr: Uygulama klasörünün adı.

en: Translate the name
tr: Adı tercüme et

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
tr: Ad anahtarının /usr/share/desktop-directories dizininde aranacak bir dosya adı olup olmaması.

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
tr: Bu klasörün açıkça içerdiği uygulamaların Kimlik listesi.

en: Categories
tr: Kategoriler

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
tr: Uygulamalar anahtarında listelenen uygulamalara ek, öntanımlı olarak bu klasöre yerleştirilecek uygulama kategorilerinin listesi.

en: Excluded applications
tr: Dışlanan Uygulamalar

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
tr: Klasörden hariç tutulan uygulamaların numaralarının bir listesi. Bu, aksi halde kategorisine göre içeri aktarılmış uygulamaların kaldırılması için kullanılabilir.

en: Picture Options
tr: Resim Seçenekleri

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
tr: Bu ayar, wallpaper_filename ile ayarlanmış görüntülerin nasıl gerçekleneceğini belirler. Olası değerler “none” (hiçbiri), “wallpaper” (duvar kağıdı), “centered” (merkezli), “scaled” (ölçeklenmiş), “stretched” (uzatılmış), “zoom” (yakın), “spanned” (dağıtılmış).

en: Picture URI
tr: Resim URI’si

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
tr: Arka plan görüntüsü için kullanılacak URI. Arka ucun yalnızca yerel (file://) URI’lerini desteklediğine dikkat ediniz.

en: Picture URI (dark)
tr: Resim URI’si (karanlık)

en: Picture Opacity
tr: Resim Işıkgeçirmezliği

en: Opacity with which to draw the background picture.
tr: Arka plan resminin çizileceği matlık.

en: Primary Color
tr: Birincil Renk

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
tr: Geçişleri çizerken kullanılacak Sol ya da Üst renk ya da sabit renk.

en: Secondary Color
tr: İkincil Renk

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
tr: Geçişleri çizerken kullanılacak Sağ ya da Alt renk, sabit renk için kullanılmaz.

en: Color Shading Type
tr: Renk Gölgelendirme Türü

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
tr: Arka plan renginin nasıl gölgelendirileceği. Olası değerler “horizontal” (yatay), “vertical” (dikey)  ve “solid” (sabit).

en: Have file manager handle the desktop
tr: Masaüstünü dosya yöneticisi idare etsin

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
tr: Eğer seçiliyse, sonrasında dosya yöneticisi masaüstüne simgeleri çizecek.

en: Show the week date in the calendar
tr: Hafta tarihini takvimde göster

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
tr: Eğer seçiliyse, ISO hafta tarihini takvimde görüntüle.

en: Automatically update timezone
tr: Saat dilimini kendiliğinden güncelle

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
tr: Coğrafi konum kullanarak saat diliminin kendiliğinden güncellenip güncellenmemesi.

en: Default calendar
tr: Öntanımlı takvim

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
tr: Öntanımlı takvim uygulaması TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor. Yeğlenen takvim uygulaması, metin/takvim mime türünü işleyen uygulamadır.

en: Calendar needs terminal
tr: Takvim uçbirime gereksiniyor

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
tr: Öntanımlı takvim uygulamasının çalışabilmesi için bir uçbirime gerek olup olmaması. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor. Yeğlenen takvim uygulaması, metin/takvim mime türünü işleyen uygulamadır, uygulamanın masaüstü dosyasından alınan bir uçbirime gereksinip gereksinmediğidir.

en: Default tasks
tr: Öntanımlı görevler

en: Default tasks application.
tr: Öntanımlı görev uygulaması.

en: Tasks needs terminal
tr: Görevler uçbirime gereksiniyor

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
tr: Öntanımlı görevler uygulamasının çalışabilmesi için bir uçbirime gereksinip gereksinmemesidir.

en: Terminal application
tr: Uçbirim uygulaması

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
tr: Gereksinimi olan uygulamalar başlatılırken kullanılacak uçbirim programı. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor. Öntanımlı uçbirim GIO da işlenir.

en: Exec Arguments
tr: Exec Değişkenleri

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
tr: Uçbirimde programları yürütmek için kullanılan değişkenler “exec” anahtarı tarafından tanımlanır. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor. Öntanımlı uçbirim ve nasıl çalıştırılacağı GIO da işlenir.

en: Current input source
tr: Geçerli giriş kaynağı

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: Girdi kaynakları listesinin geçerli olarak etkin olan ögesini belirten sıfır tabanlı dizin. Kaynaklar listesi boş olmadığı sürece bu değer, aralıkta [0, sources_length) kalacak biçimde sınırlandırılır. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: List of input sources
tr: Giriş kaynaklarının listesi

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
tr: Kullanılabilir giriş kaynağı tanımlayıcıları listesi. Her kaynak iki dizge birleşimi olarak belirtilir. Birinci dizge türdür ve “xkb” ya da “ibus” türlerinden biri olabilir. Eğer bir XKB değişkeni gerekli değilse, “xkb” kaynakları için ikinci dizge “xkb_layout+xkb_variant” ya da yalnızca “xkb_layout” olabilir. “ibus” kaynakları için ikinci dizge IBus motor adıdır. Boş bir liste, Xserver’ların var olan XKB yerleşimine ve değişkenine dokunulamayacak ve IBus kullanılamayacak anlamına gelir.

en: List of most recently used input sources
tr: En son kullanılan giriş kaynaklarının listesi

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
tr: En son kullanılan giriş kaynaklarının listesi. Değer, kullanılabilir kaynaklar listesiyle aynı biçimdedir.

en: List of XKB options
tr: XKB seçeneklerinin listesi

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
tr: XKB seçeneklerinin listesi. Her seçenek, xkeyboard-config kural dosyaları ile tanımlandığı gibi bir XKB seçenek dizgesidir.

en: XKB model to use
tr: Kullanılacak XKB modeli

en: The XKB model to use. The value is the same identifier as defined by xkeyboard-config’s geometry files.
tr: Kullanılacak XKB modeli. Değer, xkeyboard-config geometri dosyalarınca tanımlananla aynı tanımlayıcıdır.

en: Show all installed input sources
tr: Kurulu tüm giriş kaynaklarını göster

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
tr: Sistem Ayarlarında seçim için tüm kurulu girdi kaynaklarını kullanılabilir kılar.

en: Use different input sources for each window
tr: Her pencere için farklı giriş kaynağı kullan

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
tr: Etkinleştirildiğinde, etkin olan girdi kaynakları şu anda odaklanılan pencereye eklensin.

en: Enable Toolkit Accessibility
tr: Araç Takımı Erişilebilirliğini Etkinleştir

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
tr: Araçlara erişilebilirlik ile ilgili modüllerin yüklenmesi gerekliliği.

en: Enable Animations
tr: Canlandırmaları Etkinleştir

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
tr: Canlandırmaların gösterilip gösterilmeyeceği. Not: Bu genel bir anahtardır, pencere yöneticisinin, panelin vb. davranışlarını değiştirir.

en: Menus Have Tearoff
tr: Menülerde Ayraç Bulunsun

en: Whether menus should have a tearoff.
tr: Menulerin ayrılabilir olmasının gerekip gerekmemesi.

en: Can Change Accels
tr: Hızlandırıcılar Değiştirilebilir

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
tr: Etkin bir menü ögesi açıldığında kullanıcının dinamik olarak yeni bir hızlandırıcı girip giremeyeceği.

en: Toolbar Style
tr: Araç Çubuğu Biçemi

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
tr: Araç Çubuğu Biçemi. Geçerli değerler, “both” (her ikisi), “both-horiz” (her ikisi yanyana), “icons” (simgeler) ve “text” (metin).

en: Menubar Detachable
tr: Menü Çubuğu Ayrılabilir

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
tr: Kullanıcının menü çubuğunu ayırabilmesi ve ekranda taşıyabilmesi.

en: Toolbar Detachable
tr: Araç Çubuğu Ayrılabilir

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
tr: Kullanıcının araç çubuğunu ayırabilmesi ve ekranda taşıyabilmesi.

en: Toolbar Icon Size
tr: Araç Çubuğu Simge Boyutu

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
tr: Araç çubuğundaki simgelerin boyutları, ya “small” (küçük) ya da “large” (büyük).

en: Cursor Blink
tr: İmleç Yanıp Sönsün

en: Whether the cursor should blink.
tr: İmlecin yanıp sönmesinin gerekliliği.

en: Cursor Blink Time
tr: İmleç Yanıp Sönme Süresi

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
tr: İmlecin milisaniye türünden yanıp sönme döngüsünün uzunluğu.

en: Cursor Blink Timeout
tr: İmleç Yanıp Sönme Zaman Aşımı

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
tr: İmlecin yanıp sönmeyi bırakması için saniye türünden geçmesi gereken süre.

en: Icon Theme
tr: Simge Teması

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
tr: Panel, nautilus vb. için kullanılacak simge teması.

en: Gtk+ Theme
tr: Gtk+ Teması

en: Basename of the default theme used by gtk+.
tr: Gtk+ tarafından kullanılan öntanımlı temanın esas adı.

en: Gtk+ Keybinding Theme
tr: Gtk+ Anahtar Bağlama Teması

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
tr: Gtk+ tarafından kullanılan öntanımlı anahtar bağlama temasının esas adı.

en: Default font
tr: Öntanımlı yazı tipi

en: Name of the default font used by gtk+.
tr: Gtk+ tarafından kullanılan öntanımlı yazı tipinin adı.

en: Directories with avatar faces
tr: Profil resmi yüzleri olan dizinler

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
tr: gnome-control-center tarafından kurulan öntanımlı profil resmi yüzlerini geçersiz kılacak dizinler.

en: Text scaling factor
tr: Metin ölçekleme katsayısı

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
tr: Yazı tipi boyutunu değiştirmeksizin metin görüntüsünü büyütmek ya da küçültmek için kullanılan katsayı.

en: Window scaling factor
tr: Pencere ölçekleme katsayısı

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
tr: Pencerenin ölçeklendirilmesi için kullanılan tam sayı katsayı. Yüksek nokta/inç ekranlarda kullanmak için. 0 ekrana göre kendiliğinden seçilmesi anlamına gelir.

en: GTK IM Preedit Style
tr: GTK IM Öndüzenleme Biçemi

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
tr: Gtk+ tarafından kullanılan Öndüzenli Biçemi GTK+ girdi metodu adı.

en: GTK IM Status Style
tr: GTK IM Durum Biçemi

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
tr: Gtk+ tarafından kullanılan Durum Biçemi GTK+ girdi metodu adı.

en: GTK IM Module
tr: GTK IM Modülü

en: Name of the input method module used by GTK+.
tr: GTK+ tarafından kullanılan girdi yöntemi modülünün adı.

en: Document font
tr: Belge yazı tipi

en: Name of the default font used for reading documents.
tr: Okuma belgeleri için kullanılan öntanımlı yazı tipinin adı.

en: Monospace font
tr: Eş aralıklı yazı tipi

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
tr: Uçbirim gibi konumlarda kullanılacak eş aralıklı (sabit genişlikli) yazı tipinin adı.

en: Menubar accelerator
tr: Menü çubuğu hızlandırıcısı

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
tr: Menü çubuklarını açmak için kullanılan klavye kısayolu.

en: Cursor theme
tr: İmleç teması

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
tr: İmleç tema adı. Yalnızca Xcursor uzantısını destekleyen Xserver’lar tarafından kullanılır.

en: Cursor size
tr: İmleç boyutu

en: Size of the cursor used as cursor theme.
tr: İmleç teması olarak kullanılan imlecin boyutu.

en: Timeout before click repeat
tr: Yinele seçeneğini tıklamadan önce zaman aşımı

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
tr: Bir tıklama yinelemeyi başlatmadan önce milisaniye türünden zaman aşımı (örnek olarak değer değiştirici düğmeler).

en: Timeout between click repeats
tr: Yinelemeleri tıklama arasındaki zaman aşımı

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
tr: Bir düğme basılı bırakıldığında, yinelenen tıklamalar arasındaki milisaniye türünden zaman aşımı.

en: Palette used in the color selector
tr: Renk seçicide kullanılacak palet

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
tr: “gtk-color-palette” ayarı ile tanımlanan renk seçicide kullanılacak palet

en: List of symbolic names and color equivalents
tr: Sembolik adlar ve renk eşdeğerlerinin listesi

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
tr: “gtk-color-scheme” ayarı ile tanımlanan bir “name:color” (ad:renk) “\n” ayrılmış listesi

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
tr: Saatin 24 ya da 12 saat biçimlerinden hangisinde gösterileceği

en: Whether the clock shows seconds
tr: Saatin saniyeleri gösterip göstermeyeceği

en: If true, display seconds in the clock.
tr: Eğer seçiliyse saatte saniyeleri göster.

en: Show date in clock
tr: Saatte tarihi göster

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
tr: Eğer seçiliyse, zamana ek olarak saatin içinde tarihi göster.

en: Show weekday in clock
tr: Saatte iş gününü göster

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
tr: Eğer seçiliyse, zamana ek olarak saatin içinde iş gününü göster.

en: Enable hot corners
tr: Sıcak köşeleri etkinleştir

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
tr: Eğer doğruysa, fare sol üst köşeye sürüklenerek etkinlikler genel görünümüne erişilebilir.

en: Show battery percentage
tr: Batarya yüzdesini göster

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
tr: Eğer seçiliyse, simgeye ek olarak durum çubuğunda batarya yüzdesini göster.

en: Enable the primary paste selection
tr: Birincil yapıştırma seçimini etkinleştir

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
tr: Eğer seçiliyse, gtk+ genellikle orta fare düğmesi tıklamasıyla tetiklenen birincil yapıştırma seçimini kullanır.

en: Allow overlay scrolling
tr: Yerpaylaşımlı kaydırmaya izin ver

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
tr: Kaydırma çubuklarının belirteç olarak üste bindirilmesi. Kullanımdaki girdi aygıtlarına bağlı olarak yine de kalıcı kaydırma çubukları gösterilebilir.

en: Highlights the current location of the pointer.
tr: İmlecin geçerli konumunu vurgular.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
tr: Eğer doğruysa, bir tuşa basarak ekrandaki geçerli imleç vurgulanabilir.

en: Antialiasing
tr: Kenar yumuşatma

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
tr: Yazı tipleri taranırken kullanılacak yumuşatma türü. Geçerli değerler: “none” - yumuşatma yok. “grayscale” - standart gri ölçek yumuşatma ve “rgba” - alt piksel yumuşatma (yalnızca LCD ekranlar).

en: Hinting
tr: Düzeltim

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
tr: Yazı tipleri işlenirken kullanılacak düzeltmenin türü. Olası değerler şunlardır: düzeltme olmaması için “none”, Microsoft’un ClearType’ı, DirectWrite ve Adobe’un sahipli yazı tipi işleme motoru gibi yalnızca Y eksenine sığdırmak için “slight”. Yazı tipindeki yerli düzeltmeyi göz ardı eder, düzeltmeleri algoritmik olarak oluşturur. Ubuntu’da öntanımlı olarak kullanılır. Önerilir. “medium” ve “full”ün anlamı, yazı tipi biçimine (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) ve kurulu FreeType sürümüne bağlıdır. Onlar genellikle glifleri X ve Y eksenlerinin ikisine de sığdırmayı denerler (.otf dışında: yalnızca Y). Bu; yazı tipinin niteliğine, yazı tipi biçimine ve FreeType’ın yazı tipi motorlarının durumuna bağlı olarak bozulmaya ve/veya tutarsız işlemeye yol açabilir.

en: RGBA order
tr: RGBA sırası

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
tr: LCD ekranında kullanılacak alt piksel öğelerinin sırası; yalnızca, yumuşatma “rgba” olarak atandığında kullanılır. Geçerli değerler: “rgb” - kırmızı solda (en yaygın), “bgr” - mavi solda. “vrgb”- kırmızı yukarıda. “vbgr” - kırmızı aşağıda.

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
tr: Kullanıcı arayüzü için yeğlenen renk şeması. Geçerli değerler şunlardır: “default” (öntanımlı), “prefer-dark” (karanlığı yeğle), “prefer-light” (aydınlığı yeğle).

en: Disable command line
tr: Komut satırını devre dışı bırak

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
tr: Kullanıcının uçbirime erişmesini ya da yürütülecek bir komut satırı belirtmesini engelle. Örneğin, bu paneldeki “Uygulama Çalıştır” penceresine erişimi kapatır.

en: Disable saving files to disk
tr: Dosyaları diske yazmayı devre dışı bırak

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
tr: Kullanıcının dosyaları diske kaydetmesini engelle. Örneğin, bu, tüm uygulamaların “Farklı Kaydet” penceresine erişimini kapatacaktır.

en: Disable printing
tr: Yazdırmayı devre dışı bırak

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
tr: Yazdırma işleminde kullanıcıyı engelle. Örneğin bu, tüm uygulamalardaki “Yazdır” penceresine erişimi kapatacaktır.

en: Disable print setup
tr: Yazıcı yapılandırmasını devre dışı bırak

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
tr: Kullanıcının yazdırma ayarlarını değiştirmesini engelle. Örneğin bu, tüm uygulamalardaki “Yazdırma Ayarları” penceresine erişimi kapatacaktır.

en: Disable user switching
tr: Kullanıcı değişimini devre dışı bırak

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
tr: Kullanıcının kendi oturumu etkinken başka bir hesaba geçmesini engelle.

en: Disable lock screen
tr: Ekran kilitlemeyi devre dışı bırak

en: Prevent the user to lock his screen.
tr: Kullanıcının ekranı kilitlemesini engelle.

en: Disable URL and MIME type handlers
tr: URL ve MIME türü işleyicilerini devre dışı bırak

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
tr: Herhangi bir URL ya da MIME tür işleyici uygulamaların çalışmasını engelle.

en: Disable log out
tr: Oturum kapatmayı devre dışı bırak

en: Prevent the user from logging out.
tr: Kullanıcının oturumu kapatmasını engelle.

en: Disable user administration
tr: Kullanıcı yönetimini devre dışı bırak

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
tr: Kullanıcının, kullanıcı hesaplarını değiştirmesini durdur. Öntanımlı olarak, kullanıcı ekleme ve çıkarma bunun yanı sıra diğer kullanıcı ayarlarının değiştirilmesine izin veriyoruz.

en: Mount removable storage devices as read-only
tr: Çıkarılabilir depolama aygıtlarını salt okunur olarak bağla

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
tr: Kullanıcıların çıkarılabilir depolama aygıtlarına (ör. flaş diskler, mobil telefonlar, kameralar) dosya yazmasını veya bu aygıtlardaki dosyaları düzenlemesini engelle.

en: Disable password showing
tr: Parola gösterimini devre dışı bırak

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
tr: Parola girdilerinde "Parolayı Göster" menü ögesini devre dışı bırak.

en: Whether to automatically mount media
tr: Ortamın kendiliğinden bağlanıp bağlanmayacağı

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
tr: Seçildiğinde, Nautilus, kullanıcının görebileceği sabit diskleri ve çıkartılabilir ortamları başlangıçta ve takıldıklarında kendiliğinden bağlar.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
tr: Kendiliğinden bağlanmış ortamlar için klasörün açılıp açılmayacağı

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
tr: Seçildiğinde, Nautilus, ortam kendiliğinden bağlandığında kendiliğinden klasör açar. Bu yalnızca ortam bilinen bir x-content/* türü saptanmadığında uygulanır, bilinen bir x-content türü saptandığında kullanıcı tanımlı eylem gerçekleştirilir.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
tr: Bir ortam takıldığında autorun/autostart programlarını asla gösterme

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
tr: Eğer doğru olarak ayarlandıysa, sonrasında Nautilus bir ortam takıldığında asla autorun/autostart programlarını başlatmayacak.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
tr: Yeğlenen uygulamanın başlatılacağı x-content/* türlerinin listesi

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
tr: Karmaşık uygulama tercihlerinde kullanıcının başlatmak için bir uygulamayı seçtiği x-content/* türlerinin listesi. Verilen türde yeğlenen uygulama bu tür ile eşleşen ortamın yerleştirilmesi üzerine başlatılacaktır.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
tr: “Hiçbir Şey Yapma”ya ayarlı x-content/* türleri listesi

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
tr: Karmaşık uygulama tercihlerinde kullanıcının “Hiçbir Şey Yapma”yı seçtiği x-content/* türlerinin listesi. Ne ekran gösterilecek ne de herhangi bir eşleşen uygulama bu türler ile eşleşen ortamın yerleştirilmesi üzerine başlatılacaktır.

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
tr: “Klasör Aç”a ayarlı x-content/* türleri listesi

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
tr: Karmaşık uygulama tercihlerinde kullanıcının “Klasör Aç”ı seçtiği x-content/* türlerinin listesi. Bir klasör penceresi bu türler ile eşleşen ortamın yerleşmesi üzerine açılacaktır.

en: Show notification banners
tr: Bildirim başlıklarını göster

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
tr: Uygulama bildirimleri için bildirim başlıklarının görünür yapılıp yapılmaması.

en: Show notifications in the lock screen
tr: Kilit ekranında bildirimleri göster

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
tr: Bildirimlerin kilit ekranında gösterilip gösterilmemesi.

en: Application ID
tr: Uygulama Kimliği

en: The application that this policy is for.
tr: Bu uygulama için bir ilkedir.

en: Enable notifications
tr: Bildirimleri etkinleştir

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
tr: Bildirimlerin bu uygulama için genel olarak etkinleştirilip etkinleştirilmemesi.

en: Enable sound alerts
tr: Sesli uyarıları etkinleştir

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
tr: Bildirimlere ses alarmlarının eşlik etmesinin gerekip gerekmemesi.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
tr: Bu uygulama için bildirim başlıklarının gösterilmesi ya da gösterilmemesi. İleti çekmecesi düğmelerini tıklamak etkilemez.

en: Force automatic expanding of banners
tr: Başlıkların kendiliğinden genişletilmesini zorla

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
tr: Ana başlık kipindeyken bu uygulamadan bildirimlerin kendiliğinden genişletip genişletilmemesi.

en: Show in the lock screen
tr: Kilit ekranında göster

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
tr: Bu uygulama bildirimlerinin ekran kilitlendiğinde gösterilip gösterilmemesi.

en: Show details in the lock screen
tr: Kilit ekranında ayrıntıları göster

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
tr: Bu uygulama bildirimlerinin özet ve gövdesinin kilitli ekranda görünür olup olmaması.

en: Whether edge scrolling is enabled
tr: Kenar kaydırmanın etkin olup olmadığı

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
tr: Etkinse, kenar kaydırmayı destekleyen dokunmatik yüzeylerin bu özelliği etkin olacaktır.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
tr: İki parmak kaydırmanın etkin olup olmadığı

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
tr: Etkinse, iki parmak kaydırmayı destekleyen dokunmatik yüzeylerin bu özelliği etkin olacaktır.

en: Whether to disable the touchpad while typing
tr: Yazarken dokunmatik yüzeyin devre dışı bırakılıp bırakılmayacağı

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
tr: Etkinse, klavyede yazarken dokunmatik yüzeyler devre dışı bırakılacaktır.

en: Enable mouse clicks with touchpad
tr: Dokunmatik yüzey ile fare tıklamalarını etkinleştir

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
tr: Dokunmatik yüzeye vurarak fare tıklamaları gönderebilmek için bunu DOĞRU olarak imleyin.

en: Tap Button Map
tr: Dokunma ve Düğme Eşleme

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
tr: Parmak sayılarıyla dokunmatik yüzey düğmelerini eşleştirmeyi tanımlar. Öntanımlı olan şudur: sol düğme için 1, sağ düğme için 2, orta düğme ("lrm") için 3 parmak.

en: Enable tap-and-drag with touchpad
tr: Dokunmatik yüzey ile dokun ve sürükleyi etkinleştir

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
tr: Dokunmatik yüzeye dokunarak ve basılı parmağı hemen hareket ettirerek bir sürükleme başlatabilmek için bunu DOĞRU olarak imleyin.

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
tr: Dokunmatik yüzey ile dokun ve sürükle kilidini etkinleştir

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
tr: tap-and-drag ayarı etkinken ve parmak dokunmatik yüzeye konduğunda sürükleme sürecini kısa zaman aşımıyla kilitlemek için bunu TRUE olarak belirleyin.

en: Touchpad enabled
tr: Dokunmatik yüzey etkin

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
tr: Dokunmatik yüzeyin etkin olduğu durumları tanımlar.

en: Touchpad button orientation
tr: Dokunmatik yüzey düğme yönlendirmeleri

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
tr: Solak fareler için “left” ile sol ve sağ fare düğmelerini değiştirin, sağlaklar için “right”, fare ayarlarını izlemek için “mouse”.

en: Acceleration profile
tr: Hızlandırma profili

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
tr: Bağlı dokunmatik yüzeyler için kullanılan hızlandırma profili. Hızlandırma profili ya her aygıt için öntanımlı hızlandırma profilini kullanan öntanımlıya (“default”), ya yapılandırılmış imleç hızından çıkarsanan bir aygıta özel çarpanla hızlandıran düze (“flat”), ya da hızlandırmayı fare hareketine göre uyarlayan uyarlanana (“adaptive”) ayarlanabilir. Eğer dokunmatik yüzey yapılandırılmış profili desteklemiyorsa “default” kullanılır.

en: Pointer speed
tr: İmleç hızı

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
tr: Dokunmatik yüzey için imleç hızı. Kabul edilen değerler [-1..1] aralığındadır (“hızlandırılmamış”tan “hızlı”ya). 0 ise sistem öntanımlı değeridir.

en: Natural scrolling
tr: Doğal kaydırma

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
tr: Dokunmatik yüzey için doğal (ters) kaydırmayı etkinleştirmek için bunu DOĞRU olarak ayarlayın.

en: Click method
tr: Tıklama yöntemi

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
tr: Yazılım-öykünmüş düğmelerin nasıl oluşturulacağı, ya devre dışı (“none”), ya belirli alanlar ile (“areas”), ya parmak sayısı (“fingers”) ya da donanım öntanımlı olarak sol (“default”).

en: Emulate middle click
tr: Orta tuşu öykün

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
tr: Aynı anda sol ve sağ tık sırasında orta tıkı etkinleştirmek için bunu DOĞRU olarak ayarlayın.

en: Keyboard repeat
tr: Klavye yinelemesi

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
tr: Klavye yinelemesini etkinleştirmek için DOĞRU olarak imleyin.

en: Key Repeat Interval
tr: Tuş Yineleme Aralığı

en: Delay between repeats in milliseconds.
tr: Yinelemelerin milisaniye türünden gecikmesi.

en: Initial Key Repeat Delay
tr: Başlangıç Anahtar Yineleme Gecikmesi

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
tr: Milisaniye türünden başlangıç anahtar yineleme gecikmesi.

en: Remember NumLock state
tr: NumLock durumunu anımsa

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
tr: Eğer doğruysa; GNOME, oturumlar arasında NumLock’un durumunu anımsayacak.

en: NumLock state
tr: NumLock durumu

en: The remembered state of the NumLock LED.
tr: NumLock LED’inin anımsanan durumu.

en: Mouse button orientation
tr: Fare düğmeleri konumlandırması

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
tr: Solaklar için sağ ve sol düğmelerin yerini değiştir.

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
tr: Fare için imleç hızı. Kabul edilen değerler [-1..1] aralığındadır (“hızlandırılmamış”la “hızlı” arasında). 0 ise öntanımlı sistem değeridir.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
tr: Fareler için doğal (test) kaydırmayı etkinleştirmek için bunu TRUE olarak imleyin.

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
tr: Bağlı fareler için kullanılan hızlandırma profili. Hızlandırma profili ya her aygıt için öntanımlı hızlandırma profilini kullanan öntanımlıya (“default”), ya yapılandırılmış imleç hızından çıkarsanan bir aygıta özel çarpanla hızlandıran düze (“flat”), ya da hızlandırmayı fare hareketine göre uyarlayan uyarlanana (“adaptive”) ayarlanabilir. Eğer bir fare yapılandırılmış profili desteklemiyorsa “default” kullanılır.

en: Double click time
tr: Çift tıklama zamanı

en: Length of a double click in milliseconds.
tr: Çift tıklamanın milisaniye türünden uzunluğu.

en: Drag threshold
tr: Sürükleme eşiği

en: Distance before a drag is started.
tr: Sürüklemenin başlamasından önceki uzaklık.

en: Drawing tablet mapping
tr: Çizim tableti eşleştirmesi

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
tr: Tableti eşleyen çıktının EDID bilgisi. [üretici, ürün, seri numarası] biçiminde olmalıdır. ["","",""] kendiliğinden haritalamayı temel alır.

en: Tablet mapping
tr: Tablet haritalaması

en: How input affects the pointer on the screen
tr: Girdinin ekrandaki imleci nasıl etkileyeceği

en: Tablet area
tr: Tablet alanı

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
tr: Etkin alan çevresindeki ölü alan dolgusu, yüzdeyle. Sırayla sol, sağ, üst ve alt kenarlara uygulanır.

en: Tablet aspect ratio
tr: Tablet çerçeve oranı

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
tr: Tablet oranını çıktının çerçeve oranıyla kısıtlamak için bunu eşleştirin.

en: Tablet left-handed mode
tr: Tablet solak kipi

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
tr: Tableti solak kurulumlar için fiziksel olarak döndürmeye olanak sağlamak için bunu etkinleştirin

en: Stylus pressure curve
tr: Stylus basınç eğrisi

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
tr: Bunu, stylusa uygulanan basınç eğrisinin x1, y1 ve x2, y2’sine ayarlayın.

en: Eraser pressure curve
tr: Silgi basınç eğrisi

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
tr: Bunu, silgiye uygulanan basınç eğrisinin x1, y1 ve x2, y2’sine ayarlayın.

en: Button action
tr: Düğme eylemi

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
tr: Stylus düğmesi eylemi, bu düğme kalem tutacağı kenarında konumlandırılmıştır.

en: Secondary button action
tr: İkincil düğme eylemi

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
tr: İkincil stylus düğmesi eylemi; bu düğme, Grip Pen gibi bazı styluslarda kalem tutacağı kenarında konumlandırılmıştır. Airbrush Pen veya Inking Pen gibi diğer styluslar yalnızca bir düğmeye sahiptir, bu ayar onlar için etkisizdir.

en: Tertiary button action
tr: Üçüncül düğme eylemi

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
tr: Üçüncül stylus düğmesi eylemi; bu düğme, 3D Pen gibi bazı styluslarda kalem tutacağı kenarında konumlandırılmıştır. Grip Pen gibi diğer styluslar yalnızca iki düğmeye sahiptir, bu ayar onlar için etkisizdir.

en: Pad button action type
tr: Dokunmatik yüzey düğme eylem türü

en: The type of action triggered by the button being pressed.
tr: Düğmenin basılmasıyla tetiklenen eylemin türü.

en: Key combination for the custom action
tr: Özel eylem için tuş birleşimi

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
tr: Düğme özel eylemler için basıldığında üretilen klavye kısayolu.

en: Touchscreen output mapping
tr: Dokunmatik ekran çıktı eşleme

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
tr: Dokunmatik ekranın eşleştirildiği ekranın EDID bilgisi. [üretici, ürün, seri numarası] biçiminde olmalıdır. ["","",""] kendiliğinden haritalamayı temel alır.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
tr: Fare tekerleği öykünme düğmesi. Özelliği devre dışı bırakmak için 0.

en: Mouse wheel emulation button lock
tr: Fare tekerleği öykünme düğmesi kilidi

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
tr: Tekerlek öykünme düğmesi için düğme kilitlemeyi etkinleştirmek için bunu TRUE olarak belirle. Eğer etkinse, düğmeye ilk tıklanış kaydırmayı etkinleştirir, ikinci tık kaydırmayı yeniden devre dışı bırakır.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
tr: İztopu için kullanılan hızlandırma profili. Hızlandırma profili ya öntanımlı hızlandırma profilini kullanan öntanımlıya (“default”), ya yapılandırılmış hızdan çıkarsanan bir aygıta özel çarpanla hızlandıran düze (“flat”), ya da hızlandırmayı harekete göre uyarlayan uyarlanana (“adaptive”) ayarlanabilir. Eğer iztopu yapılandırılmış profili desteklemiyorsa “default” kullanılır.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
tr: İşaret çubuğu için imleç hızı. Kabul edilen değerler [-1..1] aralığındadır (“hızlandırılmamış”la “fast” arasında). 0 ise öntanımlı sistem değeridir. (İşaret çubuğu, kimi bilgisayarlada klavyede bulunan kırmızı noktalı fare işlevi gören araçlardır)

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
tr: İşaret çubuğu için kullanılan hızlandırma profili. Hızlandırma profili ya öntanımlı hızlandırma profilini kullanan öntanımlıya (“default”), ya yapılandırılmış hızdan çıkarsanan bir aygıta özel çarpanla hızlandıran düze (“flat”), ya da hızlandırmayı harekete göre uyarlayan uyarlanana (“adaptive”) ayarlanabilir. Eğer işaret çubuğu yapılandırılmış profili desteklemiyorsa “default” kullanılır.

en: Scrolling method
tr: Kaydırma yöntemi

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
tr: İşaret çubuğu için kullanılan kaydırma yöntemi. Kaydırma yöntemi ya öntanımlı yöntemi kullanan öntanımlıya (“default”), ya kaydırmayı devre dışı bırakan (“none”), ya da orta düğme tutuluyken kaydırmayı sağlayan (“on-button-down”) olarak ayarlanabilir.

en: Controls visibility of personal information
tr: Kişisel bilgilerin görünürlüğünü denetler

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
tr: Eğer seçiliyse, sistem kullanıcının kimliğini ekranda ya da ağda açığa çıkarmamak için çaba harcayacaktır.

en: Show full name in the user menu
tr: Kullanıcı menüsünde tam adı göster

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
tr: Kullanıcı menüsünde kullanıcının tam adının görünüp görünmeyeceği.

en: Whether to remove old files from the trash automatically
tr: Eskimiş dosyaların çöpten kendiliğinden silinip silinmeyeceği

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
tr: DOĞRU ise, “old-files-age” günden daha eski dosyalar kendiliğinden çöpten silinir.

en: Whether to remove old temporary files automatically
tr: Geçici dosyaların kendiliğinden silinip silinmeyeceği

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
tr: DOĞRU ise, “old-files-age” günden daha eski geçici dosyalar kendiliğinden silinir.

en: Number of days to keep trash and temporary files
tr: Çöpün ve geçici dosyaların saklanacağı gün sayısı

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
tr: Bu birkaç günden eski çöp ve geçici dosyaları göz önünde bulundur.

en: Whether to remember recently used files
tr: Son kullanılan dosyaların hatırlanıp hatırlanmayacağı

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
tr: Eğer seçili değilse, uygulamalar son kullanılan dosyaları hatırlamayacak.

en: Number of days to remember recently used files for
tr: Son kullanılan dosyalar için hatırlanacak gün sayısı

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
tr: Son kullanılan dosyalar bu birkaç gün için hatırlanacak. Eğer 0 olarak ayarlanırsa, son dosyalar hatırlanmayacak; eğer -1 olarak ayarlanırsa, dosyalar süresiz muhafaza edilecektir.

en: Whether to remember application usage
tr: Uygulama kullanımının hatırlanıp hatırlanmaması

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
tr: Eğer seçili değilse, uygulama kullanımı izlenemeyecek ve kaydedilemeyecektir.

en: Send statistics when applications are removed or installed
tr: Uygulama kaldırıldığında ya da kurulduğunda istatistikleri gönder

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
tr: Eğer seçili değilse, anonim olmayan kurulum ya da kaldırma bilgileri üreticiye gönderilecektir.

en: Send reports of technical problems to the vendor
tr: Teknik sorunların raporlarını üreticiye gönder

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
tr: Eğer seçiliyse, anonim raporlar üreticiye kendiliğinden gönderilecektir.

en: Don’t allow applications to access the microphone
tr: Uygulamanın mikrofona erişmesine izin verme

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
tr: DOĞRU ise, uygulama mikrofonu kullanamaz.

en: Don’t allow applications to access the camera
tr: Uygulamanın kameraya erişmesine izin verme

en: If TRUE, applications should not use the camera.
tr: DOĞRU ise, uygulama kamerayı kullanamaz.

en: Don’t allow applications to output sound
tr: Uygulamaların ses çıkarmasına izin verme

en: If TRUE, applications should not make sound.
tr: DOĞRU ise, uygulama ses çıkaramaz.

en: Whether to protect USB devices
tr: USB aygıtların korunup korunmayacağı

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
tr: Eğer USBGuard hizmeti varsa ve bu ayar etkinse, USB aygıtları usb-protection-level ayarında yapılandırıldığı gibi korunacaktır.

en: When USB devices should be rejected
tr: USB aygıtların ne zaman reddedileceği

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
tr: “lockscreen” (kilit ekranı) olarak ayarlanırsa, yalnızca kilit ekranında yeni USB aygıtları reddedilecek; “always” (her zaman) olarak ayarlanırsa, tüm yeni USB aygıtları reddedilecektir.

en: Whether the privacy screen is enabled
tr: Gizlilik ekranının etkin olup olmadığı

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
tr: Eğer temeldeki donanım gizlilik ekranını destekliyorsa ve bu ayar etkinse, bu teknolojiyi destekleyen paneller yandan bakışta belirsizleşecektir.

en: Activate when idle
tr: Boştayken etkinleştir

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
tr: Oturum boştayken ekran koruyucusunu etkinleştirmek için bunu DOĞRU olarak ayarlayın. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor. Eğer ekran koruyucuyu etkinleştirmek istemiyorsanız, org.gnome.desktop.session idle-delay seçeneğini 0 olarak ayarlayın.

en: Lock on activation
tr: Etkinleştirmede kilitle

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
tr: Ekran koruyucu etkinleştiğinde ekranı kilitlemek için bunu DOĞRU olarak ayarlayın.

en: Time before locking
tr: Kilitlemeden önce geçecek süre

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
tr: Ekranı kilitlemeden önce, ekran koruyucu etkinleşme sonrasındaki saniye sayısı.

en: Show full name in the lock screen
tr: Kilit ekranında tam adı göster

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
tr: Kullanıcının tam adının kilit ekranında gösterilip gösterilmemesi. Bu yalnızca ekran kalkanını etkiler, ad kilit kaldırma penceresinde her zaman gösterilir.

en: Allow embedding a keyboard into the window
tr: Pencereye bir klavye gömmeye izin ver

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: Kilit açma işlemi denendiğinde, pencereye bir klavye gömülmesine izin vermek için bunu DOĞRU olarak ayarlayın. “keyboard_command” anahtarı uygun komut ile ayarlanmış olmalıdır. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: Embedded keyboard command
tr: Gömülü klavye komutu

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: Eğer “embedded_keyboard_enabled” anahtarı DOĞRU olarak ayarlanırsa, pencerede gömülü bir klavye programcığı için çalıştırılacak komut. Bu komut bir XEMBED takma arayüzü ve standart çıktıda bir XID penceresi sağlamalıdır. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: Allow logout
tr: Oturumu kapatmaya izin ver

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: Bir gecikmeden sonra oturumu kapatmaya izin verme seçeneğinin kilit açma penceresinde sunulması için bunu DOĞRU olarak ayarlayın. Bu gecikme “logout_delay” anahtarında belirtilir. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: Time before logout option
tr: Oturumu kapat seçeneğinden önceki zaman

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
tr: Kilit açma penceresinde oturumu kapat seçeneği belirmeden önce, ekran koruyucu etkinleştirme sonrasındaki saniye sayısı. Bu anahtar yalnızca “logout_enable” anahtarı DOĞRU olarak ayarlandıysa etkilidir. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor

en: Logout command
tr: Oturum kapatma komutu

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: Oturumu kapat düğmesi tıklandığında çalıştırılacak komut. Bu komut herhangi bir etkileşim olmadan kullanıcının basitçe oturumunu kapatmalıdır. Bu anahtar yalnızca eğer “logout_enable” anahtarı DOĞRU olarak ayarlanmışsa etki eder. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: Allow user switching
tr: Kullanıcı değiştirmeye izin ver

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
tr: Kilit açma penceresinde farklı bir kullanıcı hesabına geçme seçeneği sunulması için bunu DOĞRU olarak ayarlayın.

en: Allow the session status message to be displayed
tr: Oturum durum iletisinin gösterilmesine izin ver

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: Ekran kilitlendiğinde oturum durum iletisinin görüntülenmesine izin ver. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: Disable all external search providers
tr: Tüm dış arama sağlayıcılarını etkisizleştir

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
tr: Tüm dış arama sağlayıcı programları devre dışı bırakmak için, bağımsız biçimde devre dışı olsalar da olmasalar da doğru olarak ayarla. Dış arama sağlayıcıları, $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers konumundaki uygulamalarca kurulur.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
tr: Öntanımlı olarak etkinleştirilen ilişkili arama sağlayıcısının devre dışı bırakılacağı masaüstü dosya kimlikleri (ID) listesi

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
tr: Arama yapıldığında bu listedeki uygulama sonuçları gösterilmeyecek.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
tr: Öntanımlı olarak devre dışı bırakılan ilişkili arama sağlayıcısının etkinleştirileceği masaüstü dosya kimlikleri (ID) listesi

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
tr: Arama yapıldığında bu listedeki uygulama sonuçları gösterilmeyecek.

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
tr: Arama sağlayıcılarının sıralaması için masaüstü dosya kimliklerinin (ID) listesi

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
tr: Bu listedeki uygulama sonuçları belirtilen sırada gösterilmeyecek. Bu listede belirtilmeyen uygulama sonuçları alfabetik sıra ile sonda gösterilecektir.

en: Time before session is considered idle
tr: Oturumun boşta sayılmasından önceki zaman

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
tr: Oturumun boşta olduğu anlaşılmadan önce etkin olmayan saniye sayısı.

en: Session type
tr: Oturum türü

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
tr: Kullanılacak oturumun adı. Bilinen değer: “gnome”.

en: Sounds for events
tr: Olaylar için sesler

en: Whether to play sounds on user events.
tr: Kullanıcı olaylarında seslerin çalınıp çalınmaması.

en: Sound theme name
tr: Ses teması adı

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
tr: Olay sesleri için kullanılacak XDG ses teması.

en: Input feedback sounds
tr: Giriş geri bildirim sesleri

en: Whether to play sounds on input events.
tr: Giriş olaylarında ses çalınması.

en: Allow volume above 100%
tr: Sesin %100’ü geçmesine izin ver

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
tr: Yazılımsal yükseltme kullanılarak sesin %100'ün üstünde belirlenip belirlenemeyeceği.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
tr: Önbellekteki küçük resimler için gün türünden azami yaş. Temizlemeyi kapatmak için -1 olarak ayarla.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
tr: Megabayt olarak ön bellekteki küçük resimlerin azami boyutu. Temizlemeyi kapatmak için -1 olarak ayarla.

en: Disable all external thumbnailers
tr: Tüm dış küçük resimleyicileri iptal et

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
tr: Eğer seçiliyse, ayrı ayrı kapat/etkinleştir ayarlarından bağımsız olarak tüm dış küçük resimleyici programlarını iptal eder.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
tr: Dış küçük resimleyici programlarının devre dışı bırakılacağı mime türleri listesi

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
tr: Listede bulunan mime türündeki dosyalar için küçük resimler oluşturulmayacaktır.

en: Switch to workspace 1
tr: Çalışma alanı 1’e geç

en: Switch to workspace 2
tr: Çalışma alanı 2’ye geç

en: Switch to workspace 3
tr: Çalışma alanı 3’e geç

en: Switch to workspace 4
tr: Çalışma alanı 4’e geç

en: Switch to workspace 5
tr: Çalışma alanı 5’e geç

en: Switch to workspace 6
tr: Çalışma alanı 6’ya geç

en: Switch to workspace 7
tr: Çalışma alanı 7’ye geç

en: Switch to workspace 8
tr: Çalışma alanı 8’e geç

en: Switch to workspace 9
tr: Çalışma alanı 9’a geç

en: Switch to workspace 10
tr: Çalışma alanı 10’a geç

en: Switch to workspace 11
tr: Çalışma alanı 11’e geç

en: Switch to workspace 12
tr: Çalışma alanı 12’ye geç

en: Switch to workspace left
tr: Soldaki çalışma alanına geç

en: Switch to workspace right
tr: Sağdaki çalışma alanına geç

en: Switch to workspace above
tr: Üstteki çalışma alanına geç

en: Switch to workspace below
tr: Alttaki çalışma alanına geç

en: Switch to last workspace
tr: Son çalışma alanına geç

en: Switch windows of an application
tr: Uygulamanın pencereleri arasında geçiş yap

en: Reverse switch windows of an application
tr: Uygulamanın pencereleri arasında tersine geçiş yap

en: Switch applications
tr: Uygulamalar arasında geçiş yap

en: Reverse switch applications
tr: Uygulamalar arasında tersine geçiş yap

en: Switch windows
tr: Pencereler arasında geçiş yap

en: Reverse switch windows
tr: Pencereler arasında tersine geçiş yap

en: Switch system controls
tr: Sistem denetimleri arasında geçiş yap

en: Reverse switch system controls
tr: Sistem denetimleri arasında tersine geçiş yap

en: Switch windows of an app directly
tr: Bir uygulamanın pencerelerine doğrudan geç

en: Reverse switch windows of an app directly
tr: Bir uygulamanın pencerelerine ters yönde doğrudan geç

en: Switch windows directly
tr: Pencereler arasında doğrudan geçiş yap

en: Reverse switch windows directly
tr: Pencereler arasında ters yönde doğrudan geçiş yap

en: Switch system controls directly
tr: Sistem denetimleri arasında doğrudan geçiş yap

en: Reverse switch system controls directly
tr: Sistem denetimleri arasında ters yönde doğrudan geçiş yap

en: Hide all normal windows
tr: Tüm olağan pencereleri sakla

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: Show the run command prompt
tr: Komut çalıştırma istemini göster

en: Don’t use
tr: Kullanma

en: Activate the window menu
tr: Pencere menüsünü etkinleştir

en: Toggle fullscreen mode
tr: Tam ekran kipini aç/kapat

en: Toggle maximization state
tr: Ekranı kaplama durumunu değiştir

en: Toggle window always appearing on top
tr: Her zaman en üstte görünen pencereyi değiştir

en: Maximize window
tr: Pencereyi büyüt

en: Restore window
tr: Pencereyi yeniden yükle

en: Minimize window
tr: Pencereyi simge durumuna küçült

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Move window
tr: Pencereyi taşı

en: Resize window
tr: Pencereyi yeniden boyutlandır

en: Toggle window on all workspaces or one
tr: Pencerenin tüm çalışma alanlarında veya yalnızca bir tanesi üzerinde olmasını seç

en: Move window to workspace 1
tr: Pencereyi çalışma alanı 1’e taşı

en: Move window to workspace 2
tr: Pencereyi çalışma alanı 2’ye taşı

en: Move window to workspace 3
tr: Pencereyi çalışma alanı 3’e taşı

en: Move window to workspace 4
tr: Pencereyi çalışma alanı 4’e taşı

en: Move window to workspace 5
tr: Pencereyi çalışma alanı 5’e taşı

en: Move window to workspace 6
tr: Pencereyi çalışma alanı 6’ya taşı

en: Move window to workspace 7
tr: Pencereyi çalışma alanı 7’ye taşı

en: Move window to workspace 8
tr: Pencereyi çalışma alanı 8’e taşı

en: Move window to workspace 9
tr: Pencereyi çalışma alanı 9’a taşı

en: Move window to workspace 10
tr: Pencereyi çalışma alanı 10’a taşı

en: Move window to workspace 11
tr: Pencereyi çalışma alanı 11’e taşı

en: Move window to workspace 12
tr: Pencereyi çalışma alanı 12’ye taşı

en: Move window to last workspace
tr: Pencereyi son çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace to the left
tr: Pencereyi bir çalışma alanı sola taşı

en: Move window one workspace to the right
tr: Pencereyi bir çalışma alanı sağa taşı

en: Move window one workspace up
tr: Pencereyi bir üstteki çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace down
tr: Pencereyi bir alttaki çalışma alanına taşı

en: Move window to the next monitor on the left
tr: Pencereyi soldaki monitöre taşı

en: Move window to the next monitor on the right
tr: Pencereyi sağdaki monitöre taşı

en: Move window to the next monitor above
tr: Pencereyi yukarıdaki monitöre taşı

en: Move window to the next monitor below
tr: Pencereyi aşağıdaki monitöre taşı

en: Raise window if covered, otherwise lower it
tr: Pencere altta kalmışsa yükselt, aksi halde alçalt

en: Raise window above other windows
tr: Pencereyi diğer pencerelerin üstüne getir

en: Lower window below other windows
tr: Pencereyi diğer pencerelerin altına indir

en: Maximize window vertically
tr: Pencereyi dikey olarak büyüt

en: Maximize window horizontally
tr: Pencereyi yatay olarak büyüt

en: Move window to top left corner
tr: Pencereyi sol üst köşeye taşı

en: Move window to top right corner
tr: Pencereyi sağ üst köşeye taşı

en: Move window to bottom left corner
tr: Pencereyi sol alt köşeye taşı

en: Move window to bottom right corner
tr: Pencereyi sağ alt köşeye taşı

en: Move window to top edge of screen
tr: Pencereyi ekranın üst kenarına taşı

en: Move window to bottom edge of screen
tr: Pencereyi ekranın alt kenarına taşı

en: Move window to right side of screen
tr: Pencereyi ekranın sağ tarafına taşı

en: Move window to left side of screen
tr: Pencereyi eranın sol tarafına taşı

en: Move window to center of screen
tr: Pencereyi ekranın ortasına taşı

en: Switch input source
tr: Giriş kaynağını değiştir

en: Binding to select the next input source
tr: Sonraki girdi kaynağını seçmek için bağlama

en: Switch input source backward
tr: Girdi kaynağını geri değiştir

en: Binding to select the previous input source
tr: Önceki girdi kaynağını seçmek için bağla

en: Toggle window to be always on top
tr: Pencereyi her zaman en üstte olacak biçimde değiştir

en: Set or unset window to appear always on top
tr: Pencerenin her zaman en üstte belirmesi için ayarla ya da ayarını kaldır

en: Modifier to use for modified window click actions
tr: Değiştirilmiş pencere tıklama eylemleri için kullanılacak değiştirici

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
tr: Bu değiştirici tuş basılıyken pencereye tıklayış, pencereyi taşır (sol tıklama), pencereyi boyutlandırır (orta tıklama) ya da pencere menüsünü gösterir (sağ tıklama). Orta ve sağ tıklama işlemleri “resize-with-right-button” anahtarı kullanılarak değiştirilebilir. Değiştirici, “<Alt>” veya “<Super>” örneklerindeki gibi gösterilir.

en: Whether to resize with the right button
tr: Sağ düğme ile yeniden boyutlandırıp boyutlandırılmayacağı

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
tr: Bunu pencereyi sağ düğme ile yeniden boyutlandırmak ve orta düğmeye basılıyken “mouse-button-modifier” anahtarında verilen tuşa basıldığında menü göstermek için doğru olarak atayın; tam tersi çalışması için bunu yanlış olarak atayın.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
tr: Başlık çubuğundaki düğmelerin düzeni

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
tr: Başlık çubuğundaki düğmelerin düzeni. Dizge türünde bir değer alır, örneğin “menu:minimize,maximize,spacer,close”; pencerenin sol köşesindekilerle sağ köşesindekileri iki noktayla, düğme adlarını virgülle ayırın. Bir düğme birden çok kez kullanılamaz. Gelecek metacity sürümlerinde eski sürümlerde soruna yol açmadan yeni düğmeler eklenebilmesi için bilinmeyen düğme adları hata vermeden göz ardı edilecektir. Ard arda iki düğme arasında biraz boşluk eklemek için özel spacer etiketi kullanılabilir.

en: Window focus mode
tr: Pencere odaklama kipi

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
tr: Pencere odaklama kipi, pencerelerin nasıl etkinleştirileceğini belirler. Üç olası değeri vardır; “click” (tıkla) olursa pencereler tıklanarak odaklanır, “sloppy” (dağınık) olursa fare pencere sınırlarına girince kendiliğinden odaklanır, “mouse” (fare) olursa fare pencereye girince odaklanır ama fare çıktığında odaklama kaybolur.

en: Control how new windows get focus
tr: Yeni pencerelerin nasıl odaklanacağını denetle

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
tr: Bu seçenek yeni oluşturulan pencerelere nasıl odaklanıldığına dair ek denetimler sağlar. İki geçerli değeri vardır; “smart” (akıllı) kullanıcının olağan odak kipini uygular ve “strict” (kesin) yeni pencerelerin kendiliğinden odaklanmaması ile sonuçlanır.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
tr: Pencerelerin istemci alanları tıklandığında üste getirilmesinin gerekip gerekmemesi

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
tr: Öntanımlı yani doğru ayarı, bir pencerenin, istemci alanı ya da çerçevesi tıklandığında üste getirileceğini gösterir. Bunu yanlış olarak ayarlamak bir pencerenin istemci alanı tıklandığında üste getirilmeyeceği anlamına gelir. Onu üste getirmek için pencerenin çerçevesinde herhangi bir yere bir tıklama ya da pencerenin herhangi bir kısmına Süper-tıklama kullanılabilir. Bu kip, birçok örtüşen pencere kullanılıyorsa yararlıdır.

en: Action on title bar double-click
tr: Başlık çubuğuna çift tıklandığındaki eylem

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
tr: Bu seçenek başlık çubuğuna çift tıklamanın ne yapacağını belirler. Geçerli seçenekler: “toggle-maximize” pencereyi büyütür/büyütmeyi geri alır, “toggle-maximize-horizontally” ve “toggle-maximize-vertically” sırasıyla yalnızca yatay veya dikey olarak pencereyi büyütür/büyütmeyi geri alır, “minimize” pencereyi küçültür, “menu” pencere menüsünü gösterir, “lower” pencereyi diğerlerinin arkasına koyar ve “none” hiçbir şey yapmaz.

en: Action on title bar middle-click
tr: Başlık çubuğuna orta tuşla tıklandığındaki eylem

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
tr: Bu seçenek başlık çubuğuna orta tıklamanın ne yapacağını belirler. Geçerli seçenekler: “toggle-maximize” pencereyi büyütür/büyütmeyi geri alır, “toggle-maximize-horizontally” ve “toggle-maximize-vertically” sırasıyla yalnızca yatay veya dikey olarak pencereyi büyütür/büyütmeyi geri alır, “minimize” pencereyi küçültür, “menu” pencere menüsünü gösterir, “lower” pencereyi diğerlerinin arkasına koyar ve “none” hiçbir şey yapmaz.

en: Action on title bar right-click
tr: Başlık çubuğuna sağ tıklandığındaki eylem

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
tr: Bu seçenek başlık çubuğuna sağ tıklamanın ne yapacağını belirler. Geçerli seçenekler: “toggle-maximize” pencereyi büyütür/büyütmeyi geri alır, “toggle-maximize-horizontally” ve “toggle-maximize-vertically” sırasıyla yalnızca yatay veya dikey olarak pencereyi büyütür/büyütmeyi geri alır, “minimize” pencereyi küçültür, “menu” pencere menüsünü gösterir, “lower” pencereyi diğerlerinin arkasına koyar ve “none” hiçbir şey yapmaz.

en: Automatically raises the focused window
tr: Odaklanılan pencereyi kendiliğinden üste getirir

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
tr: Eğer seçiliyse, ve odaklama kipi “sloppy” ya da “mouse” ise odaklanan pencere belirli bir süre sonra kendiliğinden üste çıkar (bu süre auto-raise-delay anahtarıyla belirlenir). Bu, üste çıkarmak için bir pencereye tıklamak ya da sürükle ve bırak sırasında pencere sınırlarına girmek ile ilgili değildir.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
tr: Kendiliğinden üste çıkarma seçeneği için milisaniye olarak gecikme

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
tr: Pencereyi auto-raise ayarı seçiliyse yükseltmeden önceki gecikme. Bu gecikme saniyenin binde biri türünden verilir.

en: Current theme
tr: Geçerli tema

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
tr: Tema pencerenin kenarlıklarının, başlık çubuğunun ve benzerlerinin görünüşünü belirler. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi ve yok sayılıyor.

en: Use standard system font in window titles
tr: Pencere başlıklarında standart sistem yazı tipini kullan

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
tr: Eğer seçiliyse, titlebar-font seçeneğini göz ardı edip pencere başlıklarında standart uygulama yazı tipi kullanılır.

en: Window title font
tr: Pencere başlığı yazı tipi

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
tr: Pencere başlık çubuklarının yazı tipini tanımlayan yazı tipi tanımlama satırı. Bu tanımın boyut kısmı yalnızca titlebar-font-size (başlık çubuğu yazı tipi boyutu) seçeneği 0’a ayarlıysa kullanılacaktır. Ayrıca eğer titlebar-uses-desktop-font (başlık çubuğu masaüstü yazı tipini kullanır) seçeneği seçilmişse bu seçenek kapalı kabul edilir.

en: Number of workspaces
tr: Çalışma alanı sayısı

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
tr: Çalışma alanlarının sayısı. Sıfırdan büyük olmalıdır ve yanlışlıkla çok fazla sayıda çalışma alanı talep edip masaüstünü kullanılamaz hale getirmenizi engellemek için bir üst sınır vardır.

en: System Bell is Audible
tr: Sistem Zili Duyulabilir

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
tr: Uygulamaların ya da sistemin duyulabilir “bip” sesleri oluşturup oluşturamayacağını belirler; sessiz “bip” sesleri için “görsel zil” ile birlikte kullanılabilir.

en: Enable Visual Bell
tr: Görsel Zili Etkinleştir

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
tr: Bir uygulama veya sistem “zil” ya da “bip” uygulamadığında görsel uyarıcıları açar; duyma zorluğu ve gürültülü ortamlar için kullanışlıdır.

en: Visual Bell Type
tr: Görsel Zil Türü

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
tr: WM’ye (pencere yöneticisi) sistem zilinin veya diğer uygulama “bell” (zil) belirticilerinin kullanacağı görsel uyarıcı biçimini belirtir. Şu an için iki geçerli değer vardır, tüm ekranın siyah-beyaz yanıp sönmesi için “fullscreen-flash”, ve zil sinyalini gönderen uygulamanın başlık çubuğunun yanıp sönmesi için “frame-flash”. Eğer zil sinyalini gönderen uygulama bilinmiyorsa (öntanımlı “system beep” (sistem zili) ile genelde olduğu gibi), güncel odaklanmış pencerenin başlık çubuğu yanıp söner.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
tr: Eski ya da hatalı uygulamaların gerektirdiği hatalı özellikleri kapat

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
tr: Bazı uygulamalar, belirtimleri pencere yöneticisinin yanlış işlemesine neden olacak biçimde göz ardı ederler. Bu seçenek, WM’yi sıkı biçimde doğru kipe sokar, böylece kullanıcı hatalı işleyen uygulama çalıştırmaya gereksinmiyorsa kullanıcı arayüzünün daha tutarlı olmasını sağlar.

en: The names of the workspaces
tr: Çalışma alanlarının adları

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
tr: Çalışma alanlarına atanması gereken adları tanımlar. Eğer liste güncel çalışma alanı sayısı için çok uzunsa, fazladan adlar göz ardı edilecektir. Eğer liste çok kısa ise ya da boş adlar içeriyorsa, eksik değerler öntanımlı (“Çalışma Alanı N”) ile değiştirilecektir.

en: The locale to use for dates / numbers formats
tr: Kullanılacak yerel tarih / sayı biçimleri

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
tr: Tarih, saat ve numara biçimini göstermek için kullanılacak yerel ayarları belirt.

en: Geolocation services are enabled.
tr: Coğrafi konumlama hizmetleri etkinleştirildi.

en: If true, applications are allowed to access location information.
tr: Eğer etkinse, uygulamaların konum bilgisine erişmesine izin verilir.

en: The maximum accuracy level of location.
tr: Kounumun en yüksek hassasiyet düzeyi.

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
tr: Uygulamaların görmesine izin verilen en yüksek konumlama hassasiyeti düzeyini yapılandırır. Geçerli seçenekler “country” (ülke), “city” (şehir), “neighborhood” (mahalle), “street” (sokak) ve “exact”tir (tam) (genellikle GPS alıcısı gerektirir). Lütfen bu değerin yalnızca GeoClue’nun uygulamaların neyi görmesine izin vereceğini denetlediğini ve bu uygulamaların ağ kaynaklarını kullanarak kullanıcı konumunu (en iyi ihtimalle sokak düzeyinde hassasiyetle de olsa) kendi başlarına bulabileceklerini unutmayınız.

en: Proxy configuration mode
tr: Vekil sunucu yapılandırma kipi

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
tr: Vekil sunucu yapılandırma kipini seç. Desteklenen değerler “none”, “manual”, “auto”. Eğer “none” (hiçbiri) ise, vekil sunucular kullanılmaz. Eğer “auto” (kendiliğinden) ise, “autoconfig-url” anahtarınca tanımlanan kendiliğinden yapılandırma URL’si kullanılır. Eğer “manual” (elle) ise, “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” ve “/system/proxy/socks” tarafından tanımlanan vekil sunucular kullanılacaktır. 4 vekil sunucu türünün her biri Eğer “host” anahtarı boş değilse ve “port” (bağlantı noktası) anahtarı 0 değilse etkindir. Eğer bir http vekil sunucusu yapılandırıldıysa fakat https vekili yapılandırılmadıysa, o zaman http vekili ayrıca https olarak da kullanılır. Eğer bir SOCKS vekili yapılandırıldıysa; http, https ve ftp vekil ayarlarının yalnızca bu iletişim kuralları için üzerine yazması dışında tüm iletişim kuralları için kullanılır.

en: Automatic proxy configuration URL
tr: Kendiliğinden vekil sunucu yapılandırma URL’si

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
tr: Vekil sunucu yapılandırma değerlerini sağlayan URL. Kip “auto” iken, bu URL, tüm iletişim kurallarında vekil bilgilerini aramak için kullanılır.

en: Non-proxy hosts
tr: Vekil olmayan makineler

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
tr: Bu anahtar vekil (eğer aktifse) aracılığından daha çok, direk bağlanmış sunucuların listesini içerir. Değerler, sunucu adları, alanları (en başta maske kullanarak, *.foo.com), IP sunucu adresleri (hem IPv4 hem IPv6) ve ağ maskeli ağ adresleri (192.168.0.0/24 benzeri) olabilir.

en: Use HTTP proxy for all protocols
tr: Tüm iletişim kuralları için HTTP vekilini kullan

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
tr: Tüm iletişim kuralları için HTTP vekilinin kullanılması.

en: Unused; ignore
tr: Kullanılmıyor; yok say

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
tr: Bu anahtar kullanılmaz; sunucu anahtarı boş değil ve bağlantı noktası 0 değilse, HTTP vekili etkindir.

en: HTTP proxy host name
tr: HTTP vekil sunucu makine adı

en: The machine name to proxy HTTP through.
tr: HTTP için kullanılacak vekil sunucunun adı.

en: HTTP proxy port
tr: HTTP vekil sunucu bağlantı noktası

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
tr: “/system/proxy/http/host” ile tanımlanmış vekil sunucunun bağlantı noktası.

en: Authenticate proxy server connections
tr: Vekil sunucu bağlantılarında kimlik doğrulaması yap

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
tr: Eğer seçiliyse, vekil sunucusuna bağlantılar kimlik doğrulaması gerektirir. “/system/proxy/http/authentication-user” ve “/system/proxy/http/authentication-password” tarafından kullanıcı adı/parola menüsü tanımlanır. Bu, yalnızca http vekil sunucusuna uygulanır; ayrı bir https vekil sunucusu kullanırken, kimlik doğrulamasını kullanılması gerektiğini belirtmenin şu anda bir yolu yoktur.

en: HTTP proxy username
tr: HTTP vekil sunucu kullanıcı adı

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
tr: HTTP vekili kullanılırken kimlik doğrulamasında kullanılacak kullanıcı adı.

en: HTTP proxy password
tr: HTTP vekil sunucu parolası

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
tr: HTTP vekili kullanılırken kimlik doğrulamasında kullanılacak parola.

en: Secure HTTP proxy host name
tr: Güvenli HTTP vekil sunucu makine adı

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
tr: Güvenli HTTP için kullanılacak vekilin makine adı.

en: Secure HTTP proxy port
tr: Güvenli HTTP vekil sunucu bağlantı noktası

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
tr: “/system/proxy/https/host” ile tanımlanmış vekil sunucunun bağlantı noktası.

en: FTP proxy host name
tr: FTP vekil sunucu makine adı

en: The machine name to proxy FTP through.
tr: FTP için kullanılacak vekilin makine adı.

en: FTP proxy port
tr: FTP vekil sunucu bağlantı noktası

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
tr: “/system/proxy/ftp/host” ile tanımlanmış vekil sunucunun bağlantı noktası.

en: SOCKS proxy host name
tr: SOCKS vekil sunucu makine adı

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
tr: SOCKS vekil sunucusu olarak kullanılacak makinenin adı.

en: SOCKS proxy port
tr: SOCKS vekil sunucu bağlantı noktası

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
tr: “/system/proxy/socks/host” ile tanımlanmış vekil sunucunun bağlantı noktası.
