gsettings-desktop-schemas master - en to vi translation catalogue (154 entries)

en: On-screen keyboard
vi: Bàn phím màn hình

en: Screen magnifier
vi: Kính lúp

en: Screen reader
vi: Trình đọc màn hình

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
vi: Có bật bàn phím màn hình không.

en: Whether the screen magnifier is turned on.
vi: Có bật kính lúp không.

en: Whether the screen reader is turned on.
vi: Có bật trình đọc màn hình không.

en: Beep when a key is accepted
vi: Kêu bíp khi nhận phím

en: Beep when a key is first pressed
vi: Kêu bíp khi nhấn phím lần đầu

en: Beep when a key is rejected
vi: Kêu bíp khi từ chối phím

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
vi: Kêu bíp khi thay đổi tính năng truy cập bàn phím

en: Beep when a modifier is pressed.
vi: Kêu bíp khi nhấn phím bổ trợ.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
vi: Tắt tính năng truy cập bàn phím sau khi hết hạn

en: Disable when two keys are pressed at the same time
vi: Tắt khi nhấn hai phím cùng lúc

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
vi: Không chấp nhận phím được nhấn trừ khi giữ được mili giây nhất định.

en: Duration of the disabling timeout
vi: Khoảng thời gian trước khi tắt hết hạn

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
vi: Khoảng thời gian trước khi tắt truy cập bàn phím.

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
vi: Bật phím tắt truy cập bàn phím

en: Enable mouse keys
vi: Bật phím chuột

en: Enable slow keys
vi: Bật phím chậm

en: Enable sticky keys
vi: Bật phím dính

en: Enable the bounce keys
vi: Bật phím dội

en: Enable toggle keys
vi: Bật phím bật/tắt

en: How long to accelerate in milliseconds
vi: Bao nhiêu mili giây để tăng tốc

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
vi: Bao nhiêu mili giây cần để tăng từ 0 lên tốc độ tối đa.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
vi: Bao nhiêu mili giây cần chờ trước phím di chuyển chuột bắt đầu hoạt động.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
vi: Bao nhiêu điểm ảnh mỗi giây ở tốc độ tối đa.

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
vi: Bỏ qua nhấn cùng phím nhiều lần trong bao nhiêu mili giây.

en: Initial delay in milliseconds
vi: Khoảng chờ ban đầu theo mili giây

en: Minimum interval in milliseconds
vi: Khoảng chờ tối thiểu theo mili giây

en: Pixels per seconds
vi: Điểm ảnh mỗi giây

en: Whether the bounce keys keyboard accessibility feature is turned on.
vi: Có bật tính năng phím dội không.

en: Whether the mouse keys accessibility feature is turned on.
vi: Có bật phím chuột không.

en: Whether the slow keys accessibility feature is turned on.
vi: Có bật phím chậm không.

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
vi: Có bật phím dính không.

en: Whether the toggle keys accessibility feature is turned on.
vi: Có bật phím bật/tắt không.

en: Whether to beep when a key is accepted.
vi: Có kêu bíp khi chấp nhận phím không.

en: Whether to beep when a key is first pressed.
vi: Có kêu bíp khi nhấn phím không.

en: Whether to beep when a key is rejected.
vi: Có kêu bíp khi từ chối phím không.

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
vi: Có bật tính năng kêu bíp cho bàn phím không.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
vi: Có kêu bíp khi nhấn phím bổ trợ không.

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
vi: Có tắt tính năng truy cập bàn phím khi hết hạn không, hữu dụng khi dùng chung máy.

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
vi: Có tắt phím dính khi nhấn hai phím cùng lúc không.

en: Clip the crosshairs at the center
vi: Cắt dấu chữ thập ở giữa

en: Color of the crosshairs
vi: Màu dấu chữ thập

en: Determines the length of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
vi: Xác định độ dài thanh dọc và ngang làm thành dấu chữ thập.

en: Enable lens mode
vi: Bật chế độ lăng kính

en: Length of the crosshairs
vi: Độ dài dấu chữ thập

en: Magnification factor
vi: Hệ số phóng đại

en: Mouse Tracking Mode
vi: Chế độ lần vết chuột

en: Opacity of the crosshairs
vi: Độ đặc của dấu chữ thập

en: Screen position
vi: Vị trí màn hình

en: Show or hide crosshairs
vi: Hiện hoặc ẩn dấu chữ thập

en: Thickness of the crosshairs
vi: Độ dày dấu chữ thập

en: Movement threshold
vi: Ngưỡng di chuyển

en: Secondary click enabled
vi: Bật nhấn phụ

en: Secondary click time
vi: Thời gian nhấn phụ

en: Show click type window
vi: Hiện loại cửa sổ nhấn

en: Show click type window.
vi: Hiện loại cửa sổ nhấn.

en: Color Shading Type
vi: Loại bóng màu

en: Draw Desktop Background
vi: Vẽ nền màn hình

en: Have file manager handle the desktop
vi: Để trình quản lý tập tin xử lý nền màn hình

en: Picture Opacity
vi: Độ đặc của hình

en: Picture Options
vi: Tuỳ chọn hình

en: Picture URI
vi: URI hình

en: Primary Color
vi: Màu chính

en: Secondary Color
vi: Màu phụ

en: Calendar needs terminal
vi: Lịch cần cửa sổ dòng lệnh

en: Default calendar
vi: Lịch mặc định

en: Default calendar application
vi: Ứng dụng lịch mặc định

en: Default tasks
vi: Nhiệm vụ mặc định

en: Default tasks application.
vi: Ứng dụng nhiệm vụ mặc định.

en: Exec Arguments
vi: Đối số exec

en: Tasks needs terminal
vi: Trình quản lý nhiệm vụ cần cửa sổ dòng lệnh

en: Terminal application
vi: Ứng dụng cửa sổ dòng lệnh

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
vi: Danh sách 'tên:màu' cách nhau bằng dấu xuống hàng '\n' như định nghĩ trong thiết lập 'gtk-color-scheme'

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
vi: Tên cơ sở của sắc thái phím tắt mặc định dùng bởi gtk+.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
vi: Tên cơ sở của sắc thái mặc định dùng bởi gtk+.

en: Buttons Have Icons
vi: Nút kèm biểu tượng

en: Can Change Accels
vi: Có phím tắt

en: Cursor Blink
vi: Chớp con trỏ

en: Cursor Blink Time
vi: Thời gian chớp con trỏ

en: Cursor Blink Timeout
vi: Hạn chớp con trỏ

en: Cursor size
vi: Kích thước con trỏ

en: Cursor theme
vi: Sắc thái con trỏ

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
vi: Tên sắc thái con trỏ. Chỉ dùng bởi Xserver hỗ trợ phần mở rộng Xcursor.

en: Default font
vi: Phông mặc định

en: Document font
vi: Phông tài liệu mặc định

en: Enable Animations
vi: Bật hoạt cảnh

en: Enable Toolkit Accessibility
vi: Bật bộ công cụ truy cập

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
vi: Hệ số dùng để phóng lớn hoặc thu nhỏ chữ mà không thay đổi kích thước phông chữ.

en: GTK IM Module
vi: Mô đun GTK IM

en: GTK IM Preedit Style
vi: Kiểu GTK IM Preedit

en: GTK IM Status Style
vi: Kiểu GTK IM Status

en: Gtk+ Keybinding Theme
vi: Sắc thái phím tắt Gtk+

en: Gtk+ Theme
vi: Sắc thái GTK+

en: Icon Theme
vi: Sắc thái biểu tượng

en: Menubar Detachable
vi: Thanh trình đơn có thể tách rời

en: Menubar accelerator
vi: Phím tắt thanh trình đơn

en: Menus Have Icons
vi: Trình đơn kèm biểu tượng

en: Menus Have Tearoff
vi: Trình đơn có miếng xé rời

en: Monospace font
vi: Phông cố định

en: Show the 'Input Methods' menu
vi: Hiện trình đơn "Phương pháp nhập"

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
vi: Hiện trình đơn "Ký tự điều khiển Unicode"

en: Size of icons in toolbars, either "small" or "large".
vi: Kích thước biểu tượng trên thanh công cụ, có thể là "small" (nhỏ) hoặc "large" (lớn).

en: Size of the cursor used as cursor theme.
vi: Kích thước con trỏ dùng làm sắc thái con trỏ.

en: Text scaling factor
vi: Hệ số phóng to chữ

en: Timeout before click repeat
vi: Hạn trước khi lặp lại nhấn

en: Toolbar Detachable
vi: Thanh công cụ có thể tách rời

en: Toolbar Icon Size
vi: Kích thước biểu tượng thanh công cụ

en: Toolbar Style
vi: Kiểu thanh công cụ

en: Disable URL and MIME type handlers
vi: Tắt bộ xử lý URL và kiểu MIME

en: Disable command line
vi: Tắt dòng lệnh

en: Disable lock screen
vi: Tắt khoá màn hình

en: Disable log out
vi: Tắt đăng xuất

en: Disable print setup
vi: Tắt thiết lập in

en: Disable printing
vi: Tắt in

en: Disable saving files to disk
vi: Tắt lưu tập tin vào đĩa

en: Disable user switching
vi: Tắt chuyển người dùng

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
vi: Ngăn ứng dụng chạy bất kỳ trình xử lý URL hoặc MIME nào.

en: Prevent the user from logging out.
vi: Ngăn người dùng đăng xuất.

en: Prevent the user to lock his screen.
vi: Ngăn người dùng khoá màn hình.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
vi: Đặt các kiểu x-content/* là "không làm gì"

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
vi: Đặt các kiểu x-content/* là "mở thư mục"

en: Activate when idle
vi: Kích hoạt khi rảnh

en: Allow embedding a keyboard into the window
vi: Cho phép nhúng bàn phím vào cửa sổ

en: Allow logout
vi: Cho phép đăng xuất

en: Allow the session status message to be displayed
vi: Cho phép hiện thông điệp trạng thái phiên làm việc

en: Allow user switching
vi: Cho phép chuyển người dùng

en: Embedded keyboard command
vi: Lệnh bành phím nhúng

en: Lock on activation
vi: Khoá khi kích hoạt

en: Logout command
vi: Lệnh đăng xuất

en: Time before locking
vi: Thời hạn trước khi khoá

en: Input feedback sounds
vi: Âm thanh phản hồi nhập liệu

en: Sound theme name
vi: Tên sắc thái âm thanh

en: Sounds for events
vi: Âm thanh cho sự kiện

en: Authenticate proxy server connections
vi: Xác thực kết nối máy chủ uỷ quyền

en: Automatic proxy configuration URL
vi: URL cấu hình uỷ quyền tự động

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
vi: Bật thiết lập uỷ quyền khi truy cập HTTP qua Internet.

en: FTP proxy host name
vi: Tên máy uỷ quyền FTP

en: FTP proxy port
vi: Cổng uỷ quyền FTP

en: HTTP proxy host name
vi: Tên máy uỷ quyền HTTP

en: HTTP proxy password
vi: Mật khẩu uỷ quyền HTTP

en: HTTP proxy port
vi: Cổng uỷ quyền FTP

en: HTTP proxy username
vi: Tên người dùng uỷ quyền HTTP

en: Non-proxy hosts
vi: Máy không uỷ quyền

en: Proxy configuration mode
vi: Chế độ cấu hình uỷ quyền

en: SOCKS proxy host name
vi: Tên máy uỷ quyền SOCKS

en: SOCKS proxy port
vi: Cổng uỷ quyền SOCKS

en: Secure HTTP proxy host name
vi: Tên máy uỷ quyền HTTPS

en: Secure HTTP proxy port
vi: Cổng uỷ quyền HTTPS

en: Use HTTP proxy
vi: Dùng uỷ quyền HTTP

en: Use same proxy for all protocols
vi: Dùng cùng thiết lập uỷ quyền cho mọi giao thức

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
vi: Tên người dùng để xác thực khi dùng uỷ quyền HTTP.

en: Whether to use the same proxy for all protocols or not.
vi: Có dùng cùng thiết lập uỷ quyền cho mọi giao thức không.
