gsettings-desktop-schemas master - en to eu translation catalogue (673 entries)

en: On-screen keyboard
eu: Pantailako teklatua

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
eu: Pantailako teklatua aktibatuta dagoen ala ez.

en: Screen magnifier
eu: Pantailaren lupa

en: Whether the screen magnifier is turned on.
eu: Lupa aktibatuta dagoen ala ez.

en: Screen reader
eu: Pantaila irakurlea

en: Whether the screen reader is turned on.
eu: Pantaila irakurlea aktibatuta dagoen ala ez.

en: Always show the Universal Access status icon
eu: Erakutsi beti 'Sarbide unibertsala'ren egoeraren ikonoa

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
eu: Erabilerraztasunaren eginbideak gaituta ez daudenean 'Sarbide unibertsala'ren egoeraren ikonoa automatikoki ezkutatzea gainidazten du gako honek.

en: Always show the text caret
eu: Testuaren kurtsorea erakutsi beti

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
eu: Gako honek testuaren kurtsorea ezkutatzea gainjartzen du editagarriak ez diren testuetan.

en: High contrast
eu: Kontraste handia

en: Whether to use the high contrast style.
eu: Kontraste handiko estiloa erabiliko den ala ez.

en: Show status shapes
eu: Erakutsi egoera-formak

en: Whether to use shapes to indicate status in addition or instead of color.
eu: Formak erabiliko diren egoerak adierazteko, koloreaz gain

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
eu: Gaitu teklatuaren erabilerraztasunaren lasterbideak

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
eu: Jo soinua teklatuaren erabilerraztasunaren eginbideak aldatzean

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
eu: Teklatuaren erabilerraztasunaren eginbideak gaitzean edo desgaitzean soinua jo behar duen edo ez.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
eu: Desgaitu teklatuaren erabilerraztasuna denbora-mugaren ondoren

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
eu: Teklatuaren erabilerraztasuna denbora-mugaren ondoren desgaitu edo ez, oso erabilgarria partekatutako makinetan.

en: Duration of the disabling timeout
eu: Desgaitzeko denbora-mugaren iraupena

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
eu: Denbora-mugaren iraupena teklatuaren erabilerraztasuna desgaitu aurretik.

en: Enable “Bounce Keys”
eu: Gaitu “errebote-teklak“

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
eu: Teklatuaren “errebote-teklen” erabilerraztasunaren eginbidea aktibatuta dagoen ala ez.

en: Minimum interval in milliseconds
eu: Gutxieneko tartea (milisegundotan)

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
eu: Ez egin jaramonik tekla bera hainbat aldiz sakatzen bada milisegundo hauen barruan.

en: Beep when a key is rejected
eu: Jo soinua tekla bat ezesten denean

en: Whether to beep when a key is rejected.
eu: Tekla bat ezestean soinua jo behar duen edo ez.

en: Enable “Mouse Keys”
eu: Gaitu “Sagu-teklak“

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
eu: “Sagu-teklen” erabilerraztasunaren eginbidea aktibatuta dagoen ala ez.

en: Pixels per seconds
eu: Pixel segundoko

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
eu: Gehieneko abiaduran mugitzeko segundoko behar den pixel-kopurua.

en: How long to accelerate in milliseconds
eu: Bizkortzeko denbora (milisegundotan)

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
eu: 0tik gehieneko abiadurara iristeko behar duen denbora (milisegundotan).

en: Initial delay in milliseconds
eu: Hasierako atzerapena (milisegundotan)

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
eu: Sagua mugitzeko tresnak funtzionatzen hasi baino lehen itxaron behar den denbora (milisegundotan).

en: Enable “Slow Keys”
eu: Gaitu “Tekla motelak“

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
eu: “Tekla motelen” erabilerraztasunaren eginbidea aktibatuta dagoen ala ez.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
eu: Ez onartu tekla bat sakatutzat bezala milisegundo hauetan sakatuta edukitzen ez bada.

en: Beep when a key is first pressed
eu: Jo soinua tekla bat sakatzen den aurrenekoa bada

en: Whether to beep when a key is first pressed.
eu: Tekla bat sakatzen den aurrenekoa denean soinua jotzea edo ez.

en: Beep when a key is accepted
eu: Jo soinua tekla bat onartzen denean

en: Whether to beep when a key is accepted.
eu: Tekla bat onartzen denean soinua jo behar den edo ez.

en: Enable sticky keys
eu: Gaitu 'Tekla-itsaskorrak'

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
eu: Tekla-itsaskorren erabilerraztasunaren eginbidea aktibatuta dagoen ala ez.

en: Disable when two keys are pressed at the same time
eu: Desgaitu bi tekla aldi berean sakatzen direnean

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
eu: Bi tekla aldi berean sakatzen direnean tekla-itsaskorrak desgaitu behar diren edo ez.

en: Beep when a modifier is pressed.
eu: Jo soinua aldatzailea sakatutakoan.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
eu: Jo soinu-seinalea aldatzailea sakatutakoan.

en: Enable “Toggle Keys”
eu: Gaitu “Txandakatze-teklak“

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
eu: “Txandakatze-teklen” erabilerraztasunaren eginbidea aktibatuta dagoen ala ez.

en: Mouse Tracking Mode
eu: Saguaren jarraipen mota

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
eu: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. Balio erabilgarriak: • none (ezer ere ez), ez zaio jarraipenik egingo saguari; • centered (zentratua), saguaren irudia zoomaren arearen zentroan bistaratuko da (zeinek sistemaren saguaren dagoen puntua ere adierazten du) eta handiagotutako edukia sistemaren saguaren mugimenduaren arabera korritzen da; • proportional (proportzionala), zoomaren arean handiagotutako saguaren posizioa sistemaren saguak pantailan duen posizioarekiko proportzionala da; • push (bultzatu), handiagotutako sagua zoomaren arearen mugarekin elkargurutzatzen denean edukia ikuspegian korritzen da.

en: Focus Tracking Mode
eu: Fokuaren jarraipen mota

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
eu: Handiagotutako ikuspegiko fokua duen trepetaren posizioa zehazten du. Balio erabilgarriak: • none (bat ere ez): ez zaio jarraipenik egingo fokuari •centered (zentratuta): fokua duen irudia zoomaren arearen zentroan bistaratuko da (zeinek sistemaren fokuan dagoen puntua ere adierazten du) eta handiagotutako edukia sistemaren fokuaren mugimenduaren arabera korritzen da •proportional (proportzionala): zoomaren arean handiagotutako fokuaren posizioa sistemaren fokuak pantailan duen posizioarekiko proportzionala da •push (bultzatu): handiagotutako fokua zoomaren arearen mugarekin elkargurutzatzen denean edukia ikuspegian korritzen da

en: Caret Tracking Mode
eu: Kurtsorearen jarraipen mota

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
eu: Handiagotutako ikuspegiko kurtsorearen posizioa zehazten du. Balio erabilgarriak: • none (bat ere ez): ez zaio jarraipenik egingo kurtsoreari • centered (zentratuta): kurtsorearen irudia zoomaren arearen zentroan bistaratuko da (zeinek sistemaren kurtsore pean dagoen puntua ere adierazten du) eta handiagotutako edukia sistemaren kurtsorearen mugimenduaren arabera korritzen da • proportional (proportzionala): zoomaren arean handiagotutako kurtsorearen posizioa sistemaren kurtsoreak pantailan duen posizioarekiko proportzionala da • push (bultzatu): handiagotutako kurtsorea zoomaren arearen mugarekin elkargurutzatzen denean edukia ikuspegian korritzen da.

en: Screen position
eu: Pantailaren posizioa

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
eu: Luparen ikuspegia pantaila osoa, pantailaren goi-erdia, behe-erdia, ezker-erdia edo eskuin-erdia beteko duen.

en: Magnification factor
eu: Luparen faktorea

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
eu: Luparen indarra. 1.0 balioak luparik ez dela erabiliko adierazten du. 2.0 balioak tamaina bikoizten du.

en: Enable lens mode
eu: Gaitu lentearen modua

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
eu: Handiagotutako ikuspegia sistemaren saguaren posizioaren gainean zentratuta egon eta saguarekin batera mugituko den edo ez.

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
eu: Korritu handiagotuta edukia mahaigainaren ertzetatik at

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
eu: Zentratutako saguaren jarraipena, sistemaren erakuslea pantailaren ertzean edo hortik gertu dagoenean, handiagotutako edukia korritzen jarraitzen du pantailaren ertza handiagotutako ikuspegiari jarraitzen dion heinean.

en: Show or hide crosshairs
eu: Erakutsi edo ezkutatu gurutzaguneak

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
eu: Handiagotutako saguan zentratutako gurutzaguneak bistaratzea gaitzen/desgaitzen du.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
eu: Gurutzaguneen loditasuna (pixeletan)

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
eu: Gurutzaguneak egiten dituzten marra bertikal eta horizontalen zabalera  (pixeletan).

en: Color of the crosshairs
eu: Gurutzaguneen kolorea

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
eu: Gurutzaguneak egiten dituzten marra bertikal eta horizontalen kolorea.

en: Opacity of the crosshairs
eu: Gurutzaguneen opakutasuna

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
eu: Gurutzaguneen gardentasuna zehazten du, erabat opakotik erabat garden izatera.

en: Length of the crosshairs in pixels
eu: Gurutzaguneen luzera (pixeletan)

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
eu: Gurutzaguneak egiten dituzten marra bertikal eta horizontalen luzera (pixeletan) zehazten du.

en: Clip the crosshairs at the center
eu: Moztu gurutzaguneak zentroan

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
eu: Gurutzaguneak handiagotutako sagua gurutzatzen dituen, edo saguaren irudia inguratzen duten marra horizontal eta bertikalen amaiera bezalakoa mozten diren zehazten du.

en: Inverse lightness
eu: Alderantzikatu argitasuna

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
eu: Argitasunaren balioak alderantzikatzen diren edo ez zehazten du: kolore ilunak argiagoak bihurtzen dira, eta alderantziz, eta zuria eta beltza elkar trukatzen dira.

en: Color Saturation
eu: Kolorearen saturazioa

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
eu: Kolorearen saturazioan aldaketa bat adierazten du, 0.0 (gris-eskala) baliotik 1.0 (kolore osoa) arte.

en: Change brightness of red
eu: Aldatu gorriaren distira

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
eu: Gorria osagaiaren distira lehenetsian aldaketa bat adierazten du. Zero balioak aldaketarik ez dagoela adierazten du, zero baino txikiagoak diren balioek gutxitze bat adierazten dute, eta balio handiagoek handiagotze bat.

en: Change brightness of green
eu: Aldatu berdearen distira

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
eu: Berdea osagaiaren distira lehenetsian aldaketa bat adierazten du. Zero balioak aldaketarik ez dagoela adierazten du, zero baino txikiagoak diren balioek gutxitze bat adierazten dute, eta balio handiagoek handiagotze bat.

en: Change brightness of blue
eu: Aldatu urdinaren distira

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
eu: Urdina osagaiaren distira lehenetsian aldaketa bat adierazten du. Zero balioak aldaketarik ez dagoela adierazten du, zero baino txikiagoak diren balioek gutxitze bat adierazten dute, eta balio handiagoek handiagotze bat.

en: Change contrast of red
eu: Aldatu gorriaren kontrastea

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
eu: Gorria osagaiaren kontraste lehenetsian aldaketa bat adierazten du. Zero balioak aldaketarik ez dagoela adierazten du, zero baino txikiagoak diren balioek gutxitze bat adierazten dute, eta balio handiagoek handiagotze bat.

en: Change contrast of green
eu: Aldatu berdearen kontrastea

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
eu: Berdea osagaiaren kontraste lehenetsian aldaketa bat adierazten du. Zero balioak aldaketarik ez dagoela adierazten du, zero baino txikiagoak diren balioek gutxitze bat adierazten dute, eta balio handiagoek handiagotze bat.

en: Change contrast of blue
eu: Aldatu urdinaren kontrastea

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
eu: Urdina osagaiaren kontraste lehenetsian aldaketa bat adierazten du. Zero balioak aldaketarik ez dagoela adierazten du, zero baino txikiagoak diren balioek gutxitze bat adierazten dute, eta balio handiagoek handiagotze bat.

en: Dwell click time
eu: Ordezko klikaren denbora

en: Time in seconds before a click is triggered.
eu: Denbora segundotan klik bat abiarazi aurretik.

en: Movement threshold
eu: Mugimenduaren atalasea

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
eu: Distantzia pixeletan mugimendua antzeman aurretik.

en: Gesture single click
eu: Klik bakunaren keinua

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
eu: Norabidea klik bakuna lantzeko: “left” (ezkerrera), “right” (eskuinera), “up” (gora), “down” (behera).

en: Gesture double click
eu: Klik bikoitzaren keinua

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
eu: Norabidea klik bikoitza lantzeko: “left” (ezkerrera), “right” (eskuinera), “up” (gora), “down” (behera).

en: Gesture drag click
eu: Arrastatzeko klikaren keinua

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
eu: Norabidea arrastatzea lantzeko: “left” (ezkerrera), “right” (eskuinera), “up” (gora), “down” (behera).

en: Gesture secondary click
eu: 2. mailako klikaren keinua

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
eu: Norabidea 2. mailako klika lantzeko: “left” (ezkerrera), “right” (eskuinera), “up” (gora), “down” (behera).

en: Dwell click mode
eu: Ordezko klikaren modua

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
eu: Ordezko klikaren modu aktiboa. Balio erabilgarriak: “window” (leihoa) eta “gesture” (keinua).

en: Show click type window
eu: Erakutsi klik motaren leihoa

en: Show click type window.
eu: Erakutsi klik motaren leihoa.

en: Enable dwell clicks
eu: Gaitu ordezko klikak

en: Enable dwell clicks.
eu: Gaitu ordezko klikak.

en: Secondary click enabled
eu: 2. mailako klika gaituta

en: Enable simulated secondary clicks
eu: Gaitu simulatutako 2. mailako klikak

en: Secondary click time
eu: 2. mailako klikaren denbora

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
eu: Denbora segundotan simulatutako 2. mailako klik bat abiarazi aurretik.

en: Folder children
eu: Karpeta haurra

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
eu: Aplikazioen karpetak gordeta dauden ezarpenen bide-izen erlatiboen zerrenda. Karpeta bakoitzak org.gnome.desktop.app-folders.folder eskema erabiltzen du.

en: Folder name
eu: Karpeta-izena

en: The name of the application folder.
eu: Aplikazioaren karpetaren izena.

en: Translate the name
eu: Itzuli izena

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
eu: Izenaren gakoa '/usr/share/desktop-directories' direktorioan bilatzeko fitxategia den edo ez.

en: Applications
eu: Aplikazioak

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
eu: Karpeta honek esplizitoki dituen aplikazioen IDen zerrenda.

en: Categories
eu: Kategoriak

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
eu: Lehenetsi gisa karpeta honetan kokatuko diren aplikazioen kategorien zerrenda, 'apps' (aplikazioak) gakoan zerrendatuta dauden aplikazioez gain.

en: Excluded applications
eu: Kanpoan utzitako aplikazioak

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
eu: Karpeta honetatik kanpo utzitako aplikazioen IDen zerrenda. Bestela kategorien arabera txertatuta gera zitezkeen aplikazioak kentzeko erabil daiteke.

en: Picture Options
eu: Irudiaren aukerak

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
eu: “wallpaper_filename“-k ezarritako irudia nola errendatzen den zehazten du. Balio posibleak hauek dira: “none“, “wallpaper“, “centered“, “scaled“, “stretched“, “zoom“, “spanned“.

en: Picture URI
eu: Irudiaren URIa

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
eu: URIa atzeko planoko irudiarentzat erabiltzeko. Jakin ezazu atzeko planoak URI lokalak (file://) soilik onartzen dituela.

en: Picture URI (dark)
eu: Irudiaren URIa (iluna)

en: Picture Opacity
eu: Irudiaren opakutasuna

en: Opacity with which to draw the background picture.
eu: Atzeko planoaren irudia marrazteko opakutasuna.

en: Primary Color
eu: Lehen mailako kolorea

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
eu: Ezkerreko edo goiko kolorea gradienteak marraztean, edo kolore lisoa.

en: Secondary Color
eu: Bigarren mailako kolorea

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
eu: Eskuineko edo beheko kolorea gradienteak marraztean; ez da erabiltzen kolore lisoentzat.

en: Color Shading Type
eu: Koloreen itzaldura-mota

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
eu: Nola itzaleztatu atzeko planoaren kolorea. Balio erabilgarriak: “horizontal” (horizontala), “vertical” (bertikala), eta “solid” (solidoa).

en: Have file manager handle the desktop
eu: Fitxategi-kudeatzaileak mahaigaina kudeatuko duen edo ez

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
eu: 'true' (egia) gisa ezartzen bada, fitxategi-kudeatzaileak mahaigaineko ikonoak marraztuko ditu.

en: List of breaks that are currently enabled
eu: Unean gaituta dauden atsedenaldien zerrenda

en: Time between breaks
eu: Atsedenaldien arteko denbora

en: The time between rest breaks, in seconds.
eu: Atsedenaldien arteko denbora, segundotan.

en: Duration of each break
eu: Atsedenaldi bakoitzaren iraupena

en: The duration of each rest break, in seconds.
eu: Atsedenaldi bakoitzaren iraupena, segundotan.

en: Amount to delay break if requested
eu: Atsedenaldia atzeratuko den denbora, eskatzen bada

en: The amount to delay taking the break by, if the user requests a delay, in seconds.
eu: Atsedenaldia hartzea atzeratuko den denbora, erabiltzaileak atsedenaldia eskatzen badu, segundotan.

en: Fade screen during breaks
eu: Iraungi pantaila atsedenaldietan

en: True to fade the screen during rest breaks.
eu: Egia atsedenaldiek irauten duten bitartean pantaila iraungitzeko.

en: Lock screen during breaks
eu: Blokeo-pantaila atsedenaldietan

en: True to lock the screen during rest breaks.
eu: Egia atsedenaldiek irauten duten bitartean pantaila blokeatzeko.

en: Play sound when a break finishes
eu: Erreproduzitu soinu bat etena amaitzen denean

en: True to play a sound when a break finishes.
eu: Erreproduzitu soinu bat etena amaitzen denean.

en: Notify when a break is due
eu: Jakinarazi atsedenaldia iristen denean

en: True to emit a notification when a break is due to start.
eu: Egia atsedenaldia hasten denean jakinarazpen  bat igortzeko.

en: Notify when a break is upcoming
eu: Jakinarazi atsedenaldia iristear denean

en: True to emit a notification a few minutes before a break is due.
eu: Egia atsedenaldia hasi baino minutu batzuk lehenago jakinarazpen  bat igortzeko.

en: Notify when a break is overdue
eu: Jakinarazi atsedenaldiaren unea gainditu denean

en: True to emit a notification when a break is overdue.
eu: Egia atsedenaldia hasteko ordua gainditu denean jakinarazpen  bat igortzeko.

en: True to show a prominent countdown shortly before a break is due.
eu: Egia atsedenaldia hasi baino lehenago atzera-kontaketa nabarmen bat erakusteko.

en: Show the week date in the calendar
eu: Erakutsi aste-data egutegian

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
eu: Ezarrita badago, ISO aste-data bistaratzen du egutegian.

en: Automatically update timezone
eu: Eguneratu automatikoki ordu-zona

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
eu: Geolokalizazioa erabiliz ordu-zona automatikoki eguneratuko den edo ez.

en: Default calendar
eu: Egutegi lehenetsia

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
eu: Egutegi lehenetsiaren aplikazioa ZAHARKITUTA: gako hau zaharkituta dago eta ez ikusi egiten zaio. Egutegiaren aplikazio hobetsia 'text/calendar' MIME mota kudeatzen duen aplikazioa da.

en: Calendar needs terminal
eu: Egutegiak terminala behar du

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
eu: Egutegiaren aplikazio lehenetsiak terminala behar duen exekutatzeko edo ez. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio. Egutegiaren aplikazio hobetsia 'text/calendar' MIME mota kudeatzen duen aplikazioa da, horrek terminal bat behar duen edo ez bere '.desktop' fitxategitik jasotzen da.

en: Default tasks
eu: Zeregin lehenetsiak

en: Default tasks application.
eu: Zereginen aplikazio lehenetsia.

en: Tasks needs terminal
eu: Zereginak terminala behar du

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
eu: Zereginen aplikazio lehenetsia exekutatzeko terminal bat behar den ala ez adierazten du..

en: Terminal application
eu: Terminalaren aplikazioak

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
eu: Terminalaren programa halakorik behar duten aplikazioak abiaraztean erabiltzeko. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio. Terminal lehenetsia GIOn kudeatzen da.

en: Exec Arguments
eu: Exekutatzeko argumentuak

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
eu: Programak “exec” gakoan definitutako programak exekutatzean erabiltzeko. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio. Terminal lehenetsia eta nola deitzen zaion GIOn kudeatzen da.

en: Current input source
eu: Uneko sarreraren iturburua

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: Sarrerako iturburuen zerrendan dagoen zero balioan oinarritutako indizea   unekoa zehaztuz. Balioa automatikoki mugatzen da [0, sources_length] barrutian mantentzeko iturburuen zerrenda hutsik ez dagoen heinean. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: List of input sources
eu: Sarrerako iturburuen zerrenda

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
eu: Sarrerako iturburuen identifikatzaile erabilgarrien zerrenda. Iturburu bakoitza 2 kateko tupla bat bezala zehazten da. Aurreneko katea mota da eta “xkb” edo “ibus” izan daiteke. “xkb” iturburuen bigarren katea “xkb_layout+xkb_variant” edo “xkb_layout” soilik izan daiteke XKB aldaera ez bada behar. “ibus” iturburuen bigarren katea IBus motorraren izena da. Zerrenda huts batek X zerbitzariaren uneko XKB diseinua eta aldaera ez dira ukituko eta IBus ez dela erabiliko adierazten du.

en: List of most recently used input sources
eu: Azken aldian erabilitako sarrerako iturburuak zerrendatzen ditu

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
eu: Azken aldian erabilitako sarrerako iturburuak zerrendatzen ditu. Balioak iturburuen zerrenda erabilgarrien formatu berdina dauka.

en: List of XKB options
eu: XKB aukeren zerrenda

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
eu: XKB aukeren zerrenda. Aukera bakoitza XKB aukeraren kate bat da “xkeyboard-config“-ren arauen fitxategiak definitzen duen arabera.

en: XKB model to use
eu: Erabiliko den XKB eredua

en: The XKB model to use. The value is the same identifier as defined by xkeyboard-config’s geometry files.
eu: Erabiliko den XKB eredua. Balioa identifikatzaile bera da, "xkeyboard-config"-ren geometria-fitxategiek definitzen duten moduan.

en: Show all installed input sources
eu: Erakutsi instalatutako sarreren iturburu guztiak

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
eu: Instalatutako sarreren iturburu erabilgarri guztiak hautagarri egiten ditu sistemaren ezarpenetan.

en: Use different input sources for each window
eu: Erabili sarrerako iturburu desberdinak leiho bakoitzean

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
eu: Gaitzen denean, sarrerako iturburuak unean fokua duen leihoarekin esleitzen dira aktibatzean.

en: Enable Toolkit Accessibility
eu: Gaitu tresna-multzoaren erabilerraztasuna

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
eu: Tresna-multzoak erabilerraztasunarekin zerikusia duten moduluak kargatu behar dituen edo ez.

en: Enable Animations
eu: Gaitu animazioak

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
eu: Animazioak bistaratu egin behar diren ala ez adierazten du. Oharra: hori gako orokorra da, leiho-kudeatzailearen, panelaren eta parekoen portaera aldatzen du.

en: Menus Have Tearoff
eu: Menuak askagarriak dira

en: Whether menus should have a tearoff.
eu: Menuak askagarriak izan behar duten ala ez adierazten du.

en: Can Change Accels
eu: Bizkortzaileak alda ditzake

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
eu: Erabiltzaileak menua aktibatuta dagoenean bizkortzaile berri bat dinamikoki idatz dezakeen ala ez adierazten du.

en: Toolbar Style
eu: Tresna-barraren estiloa

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
eu: Tresna-barraren estiloa. Balio hauek onartzen dira: “both“, “both_horiz“, “icons” eta “text“.

en: Menubar Detachable
eu: Menu-barra askagarria

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
eu: Erabiltzaileak menu-barrak askatu eta lekuz alda ditzakeen ala ez adierazten du.

en: Toolbar Detachable
eu: Tresna-barra askagarria

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
eu: Erabiltzaileak tresna-barrak askatu eta lekuz alda ditzakeen ala ez adierazten du.

en: Toolbar Icon Size
eu: Tresna-barrako ikonoen tamaina

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
eu: Tresna-barrako ikonoen tamaina: “small” (txikia) edo “large” (handia).

en: Cursor Blink
eu: Kurtsorearen keinua

en: Whether the cursor should blink.
eu: Kurtsoreak keinu egin behar duen ala ez adierazten du.

en: Cursor Blink Time
eu: Kurtsorearen keinuaren denbora

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
eu: Kurtsorearen keinu egiteko zikloaren iraupena (milisegundotan).

en: Cursor Blink Timeout
eu: Kurtsorearen keinuaren denbora

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
eu: Kurtsorearen keinu egiteari uzteko iraupena, milisegundotan.

en: Icon Theme
eu: Ikonoen gaia

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
eu: Ikonoen gaia (panelean, nautilusen eta beste aplikazioetan erabiltzeko).

en: Gtk+ Theme
eu: Gtk+ gaia

en: Basename of the default theme used by gtk+.
eu: gtk+-ek erabiltzen duen gai lehenetsiaren oinarri-izena.

en: Gtk+ Keybinding Theme
eu: Gtk+-eko laster-teklen gaia

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
eu: Gtk+-ek erabiltzen duen laster-teklen gai lehenetsiaren oinarri-izena.

en: Default font
eu: Letra-tipo lehenetsia

en: Name of the default font used by gtk+.
eu: gtk+-ek erabiltzen duen letra-tipo lehenetsiaren izena.

en: Directories with avatar faces
eu: Avatar-aurpegiak dituzten direktorioak

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
eu: gnome-control-center aplikazioak instalatutako avatar-aurpegi lehenetsietan gainjarriko diren direktorioak

en: Text scaling factor
eu: Testuaren eskalatze-faktorea

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
eu: Letra-tipoa aldatu gabe testua bistaratzean handiagotzeko edo txikiagotzeko erabiliko den faktorea.

en: Window scaling factor
eu: Leihoaren eskalatze-faktorea

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
eu: Zenbaki osoko faktorea leihoak eskalatzeko. Bereizmen altuko (hdpi) pantailetan erabiltzeko. 0 balioak monitorearen arabera automatikoki oinarritzea adierazten du.

en: GTK IM Preedit Style
eu: GTK IMen Preedit estiloa

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
eu: Gtk+-ek erabiltzen duen GTK+-en Preedit estiloko sarrerako metodoaren izena.

en: GTK IM Status Style
eu: GTK IM Egoera estiloa

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
eu: Gtk+-ek erabiltzen duen GTK+-en egoera-estiloko sarrerako metodoaren izena.

en: GTK IM Module
eu: GTK IM modulua

en: Name of the input method module used by GTK+.
eu: GTK+-ek erabiltzen duen sarrerako metodoaren moduluaren izena.

en: Document font
eu: Dokumentuaren letra-tipoa

en: Name of the default font used for reading documents.
eu: Dokumentuak irakurtzeko erabiltzen den letra-tipo lehenetsiaren izena.

en: Monospace font
eu: Tarte bakarreko letra-tipoa

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
eu: Helbideetan, adibidez terminaletan, erabiltzeko tarte bakarreko (zabalera finkoko) letra-tipoaren izena.

en: Menubar accelerator
eu: Menu-barrako tekla bizkortzailea

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
eu: Teklatuaren laster-tekla menu-barrak irekitzeko.

en: Cursor theme
eu: Kurtsorearen gaia

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
eu: Kurtsore-gaiaren izena. Xcursor hedapena onartzen duten X zerbitzarietan soilik erabilgarri.

en: Cursor size
eu: Kurtsorearen tamaina

en: Size of the cursor used as cursor theme.
eu: Kurtsorearen gaia bezala erabilitako kurtsorearen tamaina

en: Timeout before click repeat
eu: Denbora-muga klika errepikatu aurretik

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
eu: Denbora-muga (milisegundotan) klika errepikatzen hasi aurretik ( botoi-birakarietan adibidez).

en: Timeout between click repeats
eu: Denbora-muga kliken errepikapenen birtartean

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
eu: Errepikatutako kliken arteko denbora-muga (milisegundotan) botoi bat sakatzeari uzten zaionean.

en: Palette used in the color selector
eu: Kolore-hautatzailean erabilitako paleta

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
eu: Kolore-hautatzailean erabilitako paleta “gtk-color-palette” ezarpenean definituta bezala.

en: List of symbolic names and color equivalents
eu: Izen sinboliko eta koloreen baliokideen zerrenda

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
eu: “\n“-rekin bereiztutako “izena:kolorea” tuplen zerrenda “gtk-color-scheme” ezarpenean definituta bezala.

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
eu: Ordulariak 24 edo 12 orduko formatuan bistaratuko duen

en: Whether the clock shows seconds
eu: Erlojuak segundoak erakutsiko dituen edo ez

en: If true, display seconds in the clock.
eu: 'true' (egia) bada, segundoak bistaratuko dira erlojuan.

en: Show date in clock
eu: Erakutsi data erlojuan

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
eu: Ezarrita badago, orduaz gain data ere erakusten du.

en: Show weekday in clock
eu: Erakutsi laneguna erlojuan

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
eu: Egia bada, orduaz gain laneguna ere erakusten du.

en: Enable hot corners
eu: Gaitu izkina beroak

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
eu: Egia bada, sagua goiko ezkerreko izkinara mugitu daiteke jardueren ikuspegi orokorra atzitzeko.

en: Show battery percentage
eu: Erakutsi bateriaren ehunekoa

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
eu: True (egia) gisa ezartzen bada, ikonoaz gain bateriaren ehunekoa bistaratuko da egoera-menuan.

en: Enable the primary paste selection
eu: Gaitu itsaste nagusiaren hautapena

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
eu: “true” (egia) bada, gtk+ liburutegiak itsaste nagusiaren hautapena erabiliko du, saguaren erdiko botoiarekin klik egitean abiarazi ohi da.

en: Allow overlay scrolling
eu: Onartu gainjarritako korritzea

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
eu: Korritze-barrak adierazle gisa gainjarriko diren ala ez. Erabiltzen diren sarrerako gailuen arabera, korritze-barra iraunkorrak bistaratuko dira.

en: Highlights the current location of the pointer.
eu: Erakuslearen uneko kokalekua nabarmentzen du.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
eu: Egia bada, tekla bat sakatzen bada erakuslearen uneko kokalekua nabarmenduko da pantailan.

en: Antialiasing
eu: Antialiasing-a

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
eu: Antialiasing mota letrak errendatzean erabiltzeko. Balio erabilgarriak: “none” (ezer ez), antialiasing gabe; “grayscale” (gris-eskala), gris-eskala estandarreko antialiasing-a; “rgba” (gbua), azpipixeleko antialiasing-a (LCD pantailetan bakarrik).

en: Hinting
eu: Tarteak

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
eu: Hizkien tarte mota letra-tipoak errendatzean erabiltzeko. Balio erabilgarriak: “none” (bat ere ez) hizkien artean tarterik ez egoteko; “slight” Y ardatzean soilik sartzeko Microsoft-en ClearType, DirectWrite eta Adobe-ren letra-tipoak errendatzeko motor pribatuaren bezala. Letra-tipoaren hitzen arteko tarteei ez ikusi egiten die, tarteak algoritmo bidez sortuz. Ubuntun lehenetsi gisa erabiltzen da. Gomendatuta. “medium” (tartekoa) eta “full” (osoa) balioen esanahia letra-formatuaren (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) eta instalatutako FreeType bertsioaren araberakoa da. Glifoak X eta Y ardatzean kokatzen saiatzen dira (.otf ezik: Y ardatza soilik). Distortsioa edo bateratasunik gabe errendatzea sor dezake, letra-tipoaren kalitatea, letra-formatua eta FreeType-ren letra motorren arabera.

en: RGBA order
eu: RGBA ordena

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
eu: LCD pantailako azpipixel elementuen ordena, antialiasing-a “rgba” (gbua) balioarekin ezartzean bakarrik erabiltzen da. Balio erabilgarriak: “rgb” (gbu) - gorrian ezkerrean (erabiliena); “bgr” (ubg) - urdina ezkerrean; “vrgb” (bgbu) gorrian goian; “vbgr” (bubg) - gorria behean.

en: Color scheme
eu: Kolore-eskema

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
eu: Erabiltzaile-interfazerako hobetsitako kolore-eskema. Baliozko balioak: “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.

en: Font rendering
eu: Letra-tipoen errendatzea

en: Preference to indicate whether font rendering should follow the low-level `font-hinting` and `font-antialiasing` and `font-rgba-order` settings, or take environmental factors such as screen resolution and scaling into account. Possible values are: "manual" for respecting the low-level settings, or "automatic" for letting the toolkit make its own decisions.
eu: Hobespena letra-tipoen errendatzeak maila baxuko `font-hinting` eta `font-antialiasing` eta `font-rgba-order` ezarpenak jarraitu beharko lukeen, edo pantailaren bereizmena eta eskalatzea moduko ingurune-faktoreak kontuan hartu beharko lituzkeen. Balioak: "manual" maila baxuko ezarpenak jarraitzeko edo "automatic" tresna-multzoak bere erabakiak har ditzan uzteko.

en: Accent color
eu: Kolore orokorra

en: The preferred accent color for the user interface. Valid values are "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".
eu: Erabiltzaile-interfazerako hobetsitako kolore nagusia. Balioak: "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".

en: Disable command line
eu: Desgaitu komando-lerroa

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
eu: Erabiltzaileak terminal batera sarbidea edo komando-lerro bat exekutatzeko zehaztea eragozten du. Adibidez, honek paneleko “Exekutatu aplikazioa” elkarrizketa-koadroa desgaitzen du.

en: Disable saving files to disk
eu: Desgaitu fitxategiak diskoan gordetzea

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
eu: Erabiltzaileak fitxategiak diskoan gordetzea eragozten du. Adibidez, honek aplikazio guztietako “Gorde honela” elkarrizketa-koadroak irekitzea desgaitzen du.

en: Disable printing
eu: Desgaitu inprimatzea

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
eu: Erabiltzaileak inprimatzea eragozten du. Adibidez, honek aplikazio guztietako “Inprimatu” elkarrizketa-koadroa irekitzea desgaitzen du.

en: Disable print setup
eu: Desgaitu inprimagailuaren konfigurazioa

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
eu: Erabiltzaileak inprimagailuaren ezarpenak aldatzea eragozten du. Adibidez, honek aplikazio guztietako “Inprimagailuaren ezarpenak” elkarrizketa-koadroak irekitzea desgaitzen du.

en: Disable user switching
eu: Desgaitu erabiltzailez aldatzea

en: Prevent the user from switching to another account while their session is active.
eu: Eragotzi erabiltzailea beste baten kontura aldatu dadin saioa aktibo duen bitartean.

en: Disable lock screen
eu: Desgaitu pantaila blokeatzea

en: Prevent the user from locking their screen.
eu: Eragotzi erabiltzaileak pantaila blokeatu dezan.

en: Disable URL and MIME type handlers
eu: Desgaitu URL eta MIME moten maneiatzaileak

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
eu: Saihestu edozein URL edo MIME moten aplikazio-maneiatzaileak exekutatzea.

en: Disable log out
eu: Desgaitu saioa amaitzea

en: Prevent the user from logging out.
eu: Erabiltzaileak saioa amaitzetik saihesten du.

en: Disable user administration
eu: Desgaitu erabiltzaileen administrazioa

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
eu: Erabiltzaileen kontuak eraldatzetik gelditzen du erabiltzailea. Lehenetsi gisa, erabiltzaileak gehitzea eta kentzea baimentzen da, beste erabiltzaileen ezarpenak aldatzea baita ere.

en: Mount removable storage devices as read-only
eu: Muntatu biltegiratze-gailu aldagarriak irakurtzeko soilik

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
eu: Erabiltzaileek biltegiratze-gailu aldagarrietako (flash diskoetako, sakelako telefonoetako, kameretako…) fitxategiak idatzi edo aldatu ditzaten saihesten du.

en: Disable password showing
eu: Desgaitu pasahitza erakustea

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
eu: Desgaitu "Erakutsi pasahitza" menu-elementua pasahitz-sarreretan.

en: Whether to automatically mount media
eu: Euskarria automatikoki muntatuko den ala ez

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
eu: True (egia) gisa ezartzen bada, Nautilus-ek (abiatzean eta euskarria sartzean) automatikoki euskarria muntatuko du disko gogor eta euskarri aldagarri ikusgai gisa bezala.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
eu: Automatikoki muntatutako euskarriaren karpeta automatikoki irekiko den ala ez

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
eu: Egia ezartzen bada, Nautilus-ek automatikoki irekiko du karpeta bat euskarri bat automatikoki muntatzen denean. Euskarriaren x-content/* mota ezezaguna denean soilik aplikatuko da hau. Euskarriaren x-content mota ezagutzen denean, erabiltzailearen ekintza konfiguragarria landuko da honen ordez.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
eu: Inoiz ez galdetu edo automatikoki programa exekutatu/abiarazi euskarria sartzean

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
eu: True (egia) ezartzen bada, Nautilus-ek ez du inoiz galdetuko ezta programak automatikoki exekutatuko/abiaraziko ere euskarri bat sartzean.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
eu: x-content/* moten zerrenda aplikazio hobetsia abiarazteko

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
eu: Erabiltzaileak hobespenen miniaplikazioan aplikazio bat abiarazteko aukeratu duen x-content/* moten zerrenda. Emandako motaren aplikazio lehenetsia abiaraziko da mota hauekin bat datorren euskarria sartzean.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
eu: x-content/* moten zerrenda (“Ezer ez egin“-ekin ezarritakoa)

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
eu: Erabiltzaileak hobespenen miniaplikazioan “Ezer ez egin” aukeratu duen x-content/* moten zerrenda. Ez da galderarik egingo ezta aplikaziorik abiaraziko mota hauekin bat datorren euskarria sartzean.

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
eu: x-content/* moten zerrenda (“Ireki karpeta“-rekin ezarritakoa)

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
eu: Erabiltzaileak hobespenen miniaplikazioan “Ireki karpeta” aukeratu duen x-content/* moten zerrenda. Karpetaren leihoa irekiko da mota hauekin bat datorren euskarria sartzean.

en: Show notification banners
eu: Erakutsi jakinarazpenen iragarkiak

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
eu: Jakinarazpenen iragarkiak aplikazioen jakinarazpenentzako ikusgai diren edo ez.

en: Show notifications in the lock screen
eu: Erakutsi jakinarazpenak blokeatutako pantailan

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
eu: Jakinarazpenak blokeatutako pantailan erakutsiko diren edo ez.

en: Application ID
eu: Aplikazioaren IDa

en: The application that this policy is for.
eu: Aplikazioa (arau hau dagokiona).

en: Enable notifications
eu: Gaitu jakinarazpenak

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
eu: Aplikazio honentzako jakinarazpenak orokorki gaitzen diren edo ez.

en: Enable sound alerts
eu: Gaitu soinu-abisuak

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
eu: Jakinarazpenak soinu motako abisuekin lagunduko diren.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
eu: Aplikazio honen jakinarazpenen iragarkiak erakutsiko diren edo ez. Ez du eragiten erretiluko mezuen botoietan klik egin ostean.

en: Force automatic expanding of banners
eu: Derrigortu iragarkiak automatikoki zabaltzea

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
eu: Aplikazio honen jakinarazpenak automatikoki zabalduko diren iragarki moduan egotean edo ez.

en: Show in the lock screen
eu: Erakutsi blokeatutako pantailan

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
eu: Aplikazio honen jakinarazpenak erakutsiko diren edo ez pantaila blokeatuta dagoenean.

en: Show details in the lock screen
eu: Erakutsi xehetasunak blokeatutako pantailan

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
eu: Aplikazio honen jakinarazpenaren laburpena eta gorputzak erakutsiko diren edo ez pantaila blokeatuta dagoenean.

en: Whether edge scrolling is enabled
eu: Ertzeko korritzea gaituta dagoen edo ez adierazten du

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
eu: Gaituta dagoenean, ertzeko korritzea onartzen duten ukipen-panelak eginbide hura gaituta edukiko dute.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
eu: Bi hatzen bidezko korritzea gaituta dagoen ala ez

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
eu: Gaituta dagoenean, bi hatzen bidezko korritzea onartzen duten ukipen-panelak eginbide hura gaituta edukiko dute.

en: Whether to disable the touchpad while typing
eu: Ukipen-panela desaktibatu edo ez idaztean

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
eu: Gaituta dagoenean, ukipen-panelak desgaitu egiten dira teklatuarekin idazten den bitartean

en: Enable mouse clicks with touchpad
eu: Gaitu ukipen-panelean klik egitea

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
eu: Hau TRUE (egia) gisa ezartzean, ukipen-panelak saguaren antzera klik egin dezake.

en: Tap Button Map
eu: Ukipen-botoiaren mapa

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
eu: Hatzamar kopuruaren eta ukipen-panelaren botoien arteko mapatzea definitzen du. Aukera lehenetsia 1., 2. eta 3. hatzamarrek ezkerreko, eskuineko eta erdiko botoiak ("lrm") kontrolatzea da.

en: Enable tap-and-drag with touchpad
eu: Gaitu ukipen-panelarekin ukitu eta arrastatzea

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
eu: Hau TRUE (egia) gisa ezartzean, ukipen-panelean ukitu eta berehala hatza mugituz arrastatzen hasiko da.

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
eu: Gaitu ukipen-panelarekin ukitu, arrastatu eta blokeatzea

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
eu: Ezarri TRUE (egia) arrastatze-prozesua denbora-muga laburrarekin blokeatzeko hatza altxatzen denean edo ukipen-panela eta ukitu eta arrastatzeko ezarpena gaituta daudenean.

en: Touchpad enabled
eu: Ukipen-panela gaituta

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
eu: Ukipen-panela zein egoeretan gaituta dagoen zehazten du.

en: Touchpad button orientation
eu: Ukipen-paneleko botoiaren orientazioa

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
eu: Trukatu saguaren ezkerreko eta eskuineko botoiak “left“, “right” gakoekin eskuindarrentzako, “mouse” saguaren ezarpenarekin jarraitzeko.

en: Acceleration profile
eu: Azelerazioaren profila

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
eu: Konektatutako ukipen-paneletan erabili den azelerazioaren profila. Azelerazioaren profilak honako balioak eduki ditzake: “default” (lehenetsia) gailu bakoitzaren azelerazio-profil lehenetsia erabiltzen du; “flat” (laua) gailu baten konfiguratutako erakuslearen abiaduratik eratorritako gailuarekiko zehatza den faktore konstante baten arabera azeleratzen du; “adaptive” (moldatzailea) saguaren mugimenduaren arabera egokitzen du azelerazioa. Sagu batek konfiguratutako profilik ez badu onartzen, “default” (lehenetsia) erabiliko da.

en: Pointer speed
eu: Erakuslearen abiadura

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
eu: Ukipen-panelaren erakuslearen abiadura. Onartutako balioak [-1 … 1] barrutikoak dira (“azeleratu gabetik” “azkarrera“. 0 balioa lehenetsia da.

en: Natural scrolling
eu: Korritze naturala

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
eu: Ezarri TRUE (egia) gisa ukipen-panelaren (alderantzizko) korritze naturala gaitzeko.

en: Click method
eu: Klik egiteko metodoa

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
eu: Softwareak emulatutako botoiak nola sortu: “none” desgaitzeko; “areas” area zehatzaren arabera; “fingers” hatz kopuruaren arabera; edo “default” hardwarearen lehenetsi gisa uzteko.

en: Emulate middle click
eu: Emulatu erdiko klika

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
eu: Ezarri TRUE (egia) ezkerreko eta eskuineko klikak aldi berean egiten direnean erdiko klika emulatzeko.

en: Keyboard repeat
eu: Teklatuaren errepikapena

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
eu: Ezarri hau TRUE (egia) gisa teklatuaren errepikapena gaitzeko.

en: Key Repeat Interval
eu: Tekla errepikatzeko bitartea

en: Delay between repeats in milliseconds.
eu: Errepikapenen arteko atzerapena (milisegundotan).

en: Initial Key Repeat Delay
eu: Teklaren hasierako errepikapenaren atzerapena

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
eu: Teklaren hasierako errepikapenaren atzerapena (milisegundotan).

en: Remember NumLock state
eu: Gogoratu Blok.Zenb. egoera

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
eu: TRUE (egia) gisa ezartzean, GNOMEk Blok.Zenbakiak-en LED argitxoaren egoera oroituko du saioen artean.

en: NumLock state
eu: Blok.Zenb. egoera

en: The remembered state of the NumLock LED.
eu: Blok.Zenb. LED argitxoaren gogoratutako egoera

en: Mouse button orientation
eu: Saguaren botoen orientazioa

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
eu: Trukatu saguaren ezkerreko eta eskuineko botoiak ezkertiarrentzako.

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
eu: Saguen erakuslearen abiadura. Onartutako balioak [-1 … 1] barrutikoak dira (“azeleratu gabetik” “azkarrera“. 0 balioa lehenetsia da.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
eu: Ezarri TRUE (egia) gisa saguaren (alderantzizko) korritze naturala gaitzeko.

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
eu: Konektatutako saguan erabili den azelerazioaren profila. Azelerazioaren profilak honako balioak eduki ditzake: “default” (lehenetsia) gailu bakoitzaren azelerazio-profil lehenetsia erabiltzen du; “flat” (laua) gailu baten konfiguratutako erakuslearen abiaduratik eratorritako gailuarekiko zehatza den faktore konstante baten arabera azeleratzen du; “adaptive” (moldatzailea) saguaren mugimenduaren arabera egokitzen du azelerazioa. Sagu batek konfiguratutako profilik ez badu onartzen, “default” (lehenetsia) erabiliko da.

en: Double click time
eu: Klik bikoitzaren denbora

en: Length of a double click in milliseconds.
eu: Klik bikoitzaren iraupena milisegundotan.

en: Drag threshold
eu: Arrastatzearen atalasea

en: Distance before a drag is started.
eu: Distantzia arrastatzea hasi aurretik.

en: Drawing tablet mapping
eu: Marrazki-taularen mapaketa

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
eu: Irteera mapatu den tabletari buruzko EDID informazioa. Honako formatua eduki behar du: [hornitzailea, produktua, serie-zenbakia]. ["","",""] mapaketa desgaitzen du.

en: Tablet mapping
eu: Taularen mapaketa

en: How input affects the pointer on the screen
eu: Sarrerak nola eragiten duen pantailako erakuslea

en: Tablet area
eu: Taularen area

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
eu: Area aktiboaren inguruko ezertarako balio ez duen area betegarria (ehunekotan). ezkerreko, eskuineko, goiko eta beheko aldeak hurrenez hurren.

en: Tablet aspect ratio
eu: Taularen aspektu-erlazioa

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
eu: Gaitu hau taularen area murrizteko irteerako aspektu-erlazioarekin bat etortzeko.

en: Tablet left-handed mode
eu: Taula ezkertiarrentzako moduan

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
eu: Gaitu hau taula fisikoki biratzeko esku ezkertiarren konfigurazioentzako

en: Stylus pressure curve
eu: Arkatzaren presioaren kurba

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
eu: Ezarri hau x1, y1 eta x2, y2 koordenatuetara arkatzari aplikatuko zaion presioaren kurba bezala.

en: Stylus pressure range
eu: Arkatzaren presioaren barrutia

en: Set this to the percentage of the physical pressure range that should map to the logical range.
eu: Ezarri hemen barruti logikoarekin mapatuko litzatekeen presio fisikoaren barrutiaren ehunekoa.

en: Eraser pressure curve
eu: Borragomaren presioaren kurba

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
eu: Ezarri hau x1, y1 eta x2, y2 koordenatuetara borragomari aplikatuko zaion presioaren kurba bezala.

en: Eraser pressure range
eu: Borragomaren presioaren barrutia

en: Button action
eu: Botoiaren ekintza

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
eu: Arkatzaren botoiaren ekintza. Botoi hau arkatzaren heldulekuan zehar kokatuta dago.

en: Secondary button action
eu: Bigarren mailako botoiaren ekintza

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
eu: Arkatzaren bigarren botoiaren ekintza. Botoi hau 'Grip Pen' bezalako arkatzen heldulekuan zehar kokatuta dago. 'Airbrush Pen' edo 'Inking Pen' bezalakoek botoi bat bakarrik daukatenez, ezarpen honek ez du haietan eragiten.

en: Tertiary button action
eu: Hirugarren mailako botoiaren ekintza

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
eu: Arkatzaren hirugarren botoiaren ekintza. Botoi hau 'Grip Pen' bezalako arkatzen heldulekuan zehar kokatuta dago. 'Grip Pen' bezalakoek bi botoi bakarrik daukatenez, ezarpen honek ez du haietan eragiten.

en: Key combination for the primary button
eu: Botoi nagusiaren tekla-konbinazioa

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
eu: Ekintza pertsonalizatuetan botoia sakatzean sortuko den laster-tekla.

en: Key combination for the secondary button
eu: Bigarren mailako botoiaren tekla-konbinazioa

en: Key combination for the tertiary button
eu: Hirugarren mailako botoiaren tekla-konbinazioa

en: Pad button action type
eu: Taularen botoiaren ekintza mota

en: The type of action triggered by the button being pressed.
eu: Botoia sakatzean abiaraziko den ekintza mota.

en: Key combination for the custom action
eu: Ekintza pertsonalizatuaren teklen konbinazioa

en: Touchscreen output mapping
eu: Ukimen-pantailaren irteeraren mapaketa

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
eu: Irteera mapatu den ukimen-pantailari buruzko EDID informazioa. Honako formatua eduki behar du: [hornitzailea, produktua, serie-zenbakia]. ["","",""] mapaketa desgaitzen du.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
eu: Saguaren gurpila emulatzeko botoia. 0 eginbidea desgaitzeko.

en: Mouse wheel emulation button lock
eu: Saguaren gurpila emulatzeko botoi-blokeoa

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
eu: Ezarri TRUE (egia) saguaren gurpilaren emulazio-botoian botoi-blokeoa gaitzeko. Gaituta badago, botoiaren lehen klikak korritzea gaituko du, eta bigarren klikak korritzea desgaituko du.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
eu: Kontrol-bolan erabili den azelerazioaren profila. Azelerazioaren profilak honako balioak eduki ditzake: “default” (lehenetsia) gailu bakoitzaren azelerazio-profil lehenetsia erabiltzen du; “flat” (laua) gailu baten konfiguratutako erakuslearen abiaduratik eratorritako gailuarekiko zehatza den faktore konstante baten arabera azeleratzen du; “adaptive” (moldatzailea) saguaren mugimenduaren arabera egokitzen du azelerazioa. Kontrol-bola batek konfiguratutako profilik ez badu onartzen, “default” (lehenetsia) erabiliko da.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
eu: Makila erakusleen erakuslearen abiadura. Onartutako balioak [-1 … 1] barrutikoak dira (“azeleratu gabetik” “azkarrera“. 0 balioa lehenetsia da.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
eu: Makila erakuslean erabili den azelerazioaren profila. Azelerazioaren profilak honako balioak eduki ditzake: “default” (lehenetsia) gailu bakoitzaren azelerazio-profil lehenetsia erabiltzen du; “flat” (laua) gailu baten konfiguratutako erakuslearen abiaduratik eratorritako gailuarekiko zehatza den faktore konstante baten arabera azeleratzen du; “adaptive” (moldatzailea) saguaren mugimenduaren arabera egokitzen du azelerazioa. Makila erakusle batek konfiguratutako profilik ez badu onartzen, “default” (lehenetsia) erabiliko da.

en: Scrolling method
eu: Korritze-metodoa

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
eu: Makila erakusleetan erabilitako korritze-metodoa. Balio lehenetsia izan daiteke (“default”), alegia, metodo lehenetsia erabiltzen duena; bat ere ez (“none”), korritzea desgaitzen duena; edo erdiko botoia (“on-button-down”) erdiko botoia sakatuta dagoen bitartean korritzea gaitzen duena.

en: Controls visibility of personal information
eu: Informazio pertsonalaren ikusgaitasuna kontrolatzen du

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
eu: TRUE (egia) gisa ezartzen bada, sistemak ahalegina egingo du erabiltzailearen nortasuna pantailan edo sarean ez erakusteko.

en: Show full name in the user menu
eu: Erakutsi izen osoa erabiltzailearen menuan

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
eu: Erabiltzaileen izen osoa erabiltzailearen menuan erakutsiko den edo ez.

en: Whether to remove old files from the trash automatically
eu: Fitxategi zaharrak zakarrontzitik automatikoki kentzea edo ez

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
eu: TRUE (egia) bada, “old-files-age” egun baino zaharragoak diren fitxategiak zakarrontzitik kenduko diren edo ez

en: Whether to remove old temporary files automatically
eu: Aldi baterako fitxategi zaharrak automatikoki kentzea edo ez

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
eu: TRUE (egia) bada, 'old-files-age' egun baino zaharragoak diren aldi baterako fitxategiak kenduko diren edo ez.

en: Number of days to keep trash and temporary files
eu: Egun kopurua zakarrontziko eta aldi baterako fitxategiak mantentzeko

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
eu: Egun kopuru hau baino zaharragoak diren zakarrontziko eta aldi baterako fitxategiak hartu kontutan.

en: Whether to remember recently used files
eu: Azken aldian erabilitako fitxategiak gogoratu edo ez

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
eu: FALSE (faltsua) bada, aplikazioak ez ditu azken aldian erabilitako fitxategiak gogoratuko.

en: Number of days to remember recently used files for
eu: Egun kopurua azken aldian erabilitako fitxategiak gogoratzeko

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
eu: Azken aldian erabilitako fitxategiak egun kopuru horretan gogoratuko dira. 0 balioa ezartzen bada, azken aldian erabilitako fitxategiak ez dira gogoratuko; -1 balioa ezartzen bada, betiko gogoratuko dira.

en: Whether to remember application usage
eu: Aplikazioaren erabilpena gogoratu edo ez

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
eu: FALSE (faltsua) bada, aplikazioen erabilpena ez da monitorizatuko ezta erregistratuko ere.

en: Send statistics when applications are removed or installed
eu: Bidali estatistikak aplikazioak instalatzen edo kentzen direnean

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
eu: FALSE (faltsua) bada, hornitzaileari ez zaio instalatutako edo kendutako aplikazioei buruzko informazio anonimorik bidaliko.

en: Send reports of technical problems to the vendor
eu: Eman arazo teknikoen berri fabrikatzaileari

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
eu: TRUE (egia) bada, arazoei buruzko informazioa anonimorik bidaliko zaio fabrikatzaileari.

en: Don’t allow applications to access the microphone
eu: Ez baimendu aplikazioek mikrofonoa atzitu dezaten

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
eu: TRUE (egia) bada, aplikazioek ez dute mikrofonoa erabiliko.

en: Don’t allow applications to access the camera
eu: Ez baimendu aplikazioek kamera atzitu dezaten

en: If TRUE, applications should not use the camera.
eu: TRUE (egia) bada, aplikazioek ez dute kamera erabiliko.

en: Don’t allow applications to output sound
eu: Ez baimendu aplikazioek irteerako soinua atzitu dezaten

en: If TRUE, applications should not make sound.
eu: TRUE (egia) bada, aplikazioek ez dute soinurik egingo.

en: Whether to protect USB devices
eu: USB gailuak babestuko diren ala ez

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
eu: USBGuard zerbitzua badago eta ezarpen hau gaituta badago, USB gailuak usb-protection-level ezarpenean konfiguratutako balioaren arabera babestuta egongo dira.

en: When USB devices should be rejected
eu: USB gailuak noiz baztertuko diren

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
eu: Aukera horretan “lockscreen” (blokeo-pantaila) ezarrita badago, blokeo-pantaila dagoenean soilik baztertuko dira USB gailu berriak; “always” (beti) ezarrita badago, URB gailu berri guztiak beti baztertuko dira.

en: Whether the privacy screen is enabled
eu: Pribatutasun-pantaila gaituta dagoen ala ez

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
eu: Azpiko hardwareak pribatutasun-pantailak onartzen baditu eta ezarpen hau gaituta badago, teknologia hori onartzen duten panelak ilundu egingo dira alboko ikuspegitik.

en: Enable restart/shutdown
eu: Gaitu berrabiaraztea/itzaltzea

en: Allow shutdown and restart actions from the lock screen.
eu: Onartu blokeo-pantailatik itzaltzea eta berrabiaraztea.

en: Activate when idle
eu: Aktibatu inaktibo dagoenean

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
eu: Ezarri TRUE (egia) pantaila-babeslea aktibatzeko saioa inaktibo dagoenean. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio. Ezarri org.gnome.session.idle-delay gakoa 0 balioarekin ez baduzu nahi pantaila-babeslea aktibatzea.

en: Lock on activation
eu: Blokeatu aktibatzean

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
eu: Ezarri TRUE (egia) pantaila blokeatzeko pantaila-babeslea aktibatzera doanean.

en: Time before locking
eu: Denbora blokeatu aurretik

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
eu: Segundo kopurua, pantaila-babeslea aktibatu eta pantaila blokeatu bitartekoa.

en: Show full name in the lock screen
eu: Erakutsi izen osoa blokeatutako pantailan

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
eu: Erabiltzailearen izen osoa blokeatutako pantailan erakutsiko den edo ez. Honek blindatutako pantailari soilik eragiten dio, izena beti erakusten baita desblokeatzeko elkarrizketa-koadroan.

en: Allow embedding a keyboard into the window
eu: Baimendu teklatua leihoan kapsulatzea

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: Ezarri TRUE (egia) teklatua leiho batean desblokeatzen saiatzean kapsulatzea baimentzeko. “keyboard_command” gakoa komando egokiarekin ezarrita egon behar du. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: Embedded keyboard command
eu: Kapsulatutako teklatu komandoa

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: Exekutatu egingo den komandoa, “embedded_keyboard_enable” gakoa TRUE gisa ezartzen bada, teklatuaren trepeta bat leihoan kapsulatzeko. Komando honek XEMBED interfaze-osagaia garatuta eduki beharko luke, eta irteera estandarrean XID leihoa marraztu. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: Allow logout
eu: Baimendu saio-amaiera

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: Ezarri TRUE (egia) desblokeatzeko elkarrizketa-koadroan saioa amaitzeko aukera eskaintzeko, atzerapen baten ondoren. Atzerapena “logout_delay” gakoan zehaztuta dago. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: Time before logout option
eu: Denbora saioa amaitzeko aukeraren aurretik

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
eu: Minutu kopurua, pantaila-babeslea aktibatu eta saioa amaitzeko aukera desblokeatzeko elkarrizketa-koadroan agertu bitartean. Gako honek “logout_enable” gakoan TRUE (egia)ezartzen bada bakarrik izango du eragina. ZAHARKITUTA: gako hau zaharkituta dago eta ez ikusi egiten zaio.

en: Logout command
eu: Saio-amaierako komandoa

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: Komandoa, saioa amaitzeko botoian klik egitean erabiliko dena. Komando honek beste interakziorik gabe saioa amaitu beharko luke. Gako honek “logout_enable” gakoan TRUE (egia)ezartzen bada bakarrik izango du eragina. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: Allow user switching
eu: Baimendu erabiltzaile-aldaketa

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
eu: Ezarri TRUE gisa desblokeatzeko elkarrizketa-koadroan aukera bat eskaintzeko, beste erabiltzaile batera aldatzeko.

en: Allow the session status message to be displayed
eu: Baimendu saioaren egoeraren mezua bistaratzea

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: Baimendu saioaren egoeraren mezua bistaratzea pantaila blokeatuta dagoenean. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: Enable screen time history
eu: Gaitu pantaila-denboraren historia

en: Enable basic screen time functionality, recording usage data for viewing history.
eu: Gaitu onarrizko pantaila-denboraren funtzionaltasuna, erabilera-datuak grabatuko dira historia ikusi ahal izateko.

en: Enable daily screen time limit
eu: Gaitu pantaila-denboraren eguneko muga

en: Enable imposing a screen time limit on the user, as set in daily-limit-seconds.
eu: Gaitu pantila-denboran muga bat ezartzea erabiltzaileari, 'daily-limit-seconds' aukeran ezarri den moduan.

en: Daily screen time limit
eu: Pantaila-denboraren eguneko muga

en: The limit on the amount of daily screen time the user is allowed, in seconds.
eu: Pantaila-denboraren muga zenbatean ezarriko zaioen erabiltzaileari, segundotan.

en: Grayscale once limit is reached
eu: Gris-eskala mugara iritsitakoan

en: Whether to make the screen grayscale once the user’s screen time limit is reached.
eu: Pantaila gris-eskalan erakutsiko den ala ez erabiltzailea pantaila-denboraren mugara iristen denean.

en: Disable all external search providers
eu: Desgaitu kanpoko bilaketa-hornitzaileak

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
eu: Ezarri TRUE gisa kanpoko bilaketa-hornitzaileen programa guztiak desgaitzeko, berdin izanik hauek gaituta edo desgaituta egon arren. Aplikazioek kanpoko bilaketa-hornitzaileak instalatzen dituzte '$XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers'-en.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
eu: '.desktop' fitxategien IDen zerrenda (horientzako lehenetsi gisa gaitutako bilaketa-hornitzaileak desgaituko dira)

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
eu: Zerrenda honetako aplikazioen emaitzak ez dira bistaratuko bilatzean.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
eu: '.desktop' fitxategien IDen zerrenda (horientzako lehenetsi gisa desgaitutako bilaketa-hornitzaileak gaituko dira)

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
eu: Zerrenda honetako aplikazioen emaitzak bistaratuko dira bilatzean.

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
eu: '.desktop' fitxategien IDen zerrenda (horientzako bilaketa-hornitzaileak ordenatzeko)

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
eu: Zerrenda honetako aplikazioen emaitzak zehaztutako ordenan bistaratuko dira. Zerrenda honetan ez zehaztutako aplikazioen emaitzak zerrendako azken elementuaren aurretik bistaratuko dira, alfabetikoki ordenatuta.

en: Time before session is considered idle
eu: Denbora saioa inaktibotzat hartu arte

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
eu: Inaktibitatearen segundo kopurua, saioa inaktibotzat hartu arte.

en: Session type
eu: Saio mota

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
eu: Erabiliko den saio-izena. Balio ezaguna “gnome” da.

en: Sounds for events
eu: Gertaeren soinuak

en: Whether to play sounds on user events.
eu: Erabiltzailearen gertaeretan soinuak erreproduzitu ala ez adierazten du.

en: Sound theme name
eu: Soinu-gaiaren izena

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
eu: XDG soinu-gaia gertaeren soinuetan erabiltzeko.

en: Input feedback sounds
eu: Sarrerako berrelikaduren soinuak

en: Whether to play sounds on input events.
eu: Sarrerako gertaeretan soinuak erreproduzitu ala ez adierazten du.

en: Allow volume above 100%
eu: Onartu bolumenak %100a gainditu dezan

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
eu: Bolumena %100etik gora ezar daitekeen, softwarearen anplifikazioa erabilita.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
eu: Cacheko koadro txikien gehieneko antzinatasuna (egunetan). Ezarri -1 balioa garbitzea desgaitzeko.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
eu: Cacheko koadro txikien gehieneko tamaina (MB). Ezarri -1 balioa garbitzea desgaitzeko.

en: Disable all external thumbnailers
eu: Desgaitu kanpoko koadro txikitzaileak

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
eu: Ezarri egia kanpoko koadro txikitzaileen programa guztiak desgaitzeko, beren kabuz gaituta/desgaituta dauden kontuan hartu gabe.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
eu: MIME moten zerrenda kanpoko koadro txikitzaileen programak desgaitzeko

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
eu: Koadro txikiak ez dira sortuko zerrendak dituen MIME motako fitxategientzako

en: Switch to workspace 1
eu: Aldatu 1. laneko areara

en: Switch to workspace 2
eu: Aldatu 2. laneko areara

en: Switch to workspace 3
eu: Aldatu 3. laneko areara

en: Switch to workspace 4
eu: Aldatu 4. laneko areara

en: Switch to workspace 5
eu: Aldatu 5. laneko areara

en: Switch to workspace 6
eu: Aldatu 6. laneko areara

en: Switch to workspace 7
eu: Aldatu 7. laneko areara

en: Switch to workspace 8
eu: Aldatu 8. laneko areara

en: Switch to workspace 9
eu: Aldatu 9. laneko areara

en: Switch to workspace 10
eu: Aldatu 10. laneko areara

en: Switch to workspace 11
eu: Aldatu 11. laneko areara

en: Switch to workspace 12
eu: Aldatu 12. laneko areara

en: Switch to workspace left
eu: Aldatu ezkerreko laneko areara

en: Switch to workspace right
eu: Aldatu eskuineko laneko areara

en: Switch to workspace above
eu: Aldatu goiko laneko areara

en: Switch to workspace below
eu: Aldatu azpiko laneko areara

en: Switch to last workspace
eu: Aldatu azkeneko laneko areara

en: Switch windows of an application
eu: Aldatu aplikazio baten leihoen artean

en: Reverse switch windows of an application
eu: Aldatu alderantziz aplikazio baten leihoen artean

en: Switch applications
eu: Aldatu aplikazioz

en: Reverse switch applications
eu: Aldatu alderantziz aplikazioak

en: Switch windows
eu: Aldatu leihoz

en: Reverse switch windows
eu: Aldatu alderantziz leihoz

en: Switch system controls
eu: Aldatu sistemaren kontrolak

en: Reverse switch system controls
eu: Aldatu alderantziz sistemaren kontrolak

en: Switch windows of an app directly
eu: Aldatu aplikazio baten leihoa zuzenean

en: Reverse switch windows of an app directly
eu: Aldatu alderantziz aplikazio baten leihoa zuzenean

en: Switch windows directly
eu: Aldatu leihoa zuzenean

en: Reverse switch windows directly
eu: Aldatu alderantziz leihoa zuzenean

en: Switch system controls directly
eu: Aldatu sistemaren kontrolak zuzenean

en: Reverse switch system controls directly
eu: Aldatu alderantziz sistemaren kontrolak zuzenean

en: Hide all normal windows
eu: Ezkutatu leiho arrunt guztiak

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: Show the run command prompt
eu: Erakutsi gonbitea komandoa exekutatzeko

en: Don’t use
eu: Ez erabili

en: Activate the window menu
eu: Aktibatu leiho-menua

en: Toggle fullscreen mode
eu: Txandakatu pantaila osoaren modua

en: Toggle maximization state
eu: Txandakatu maximizatze-egoera

en: Toggle window always appearing on top
eu: Txandakatu leihoa beti goian agertzea

en: Maximize window
eu: Maximizatu leihoa

en: Restore window
eu: Leheneratu leihoa

en: Minimize window
eu: Minimizatu leihoa

en: Close window
eu: Itxi leihoa

en: Move window
eu: Aldatu leihoa lekuz

en: Resize window
eu: Aldatu leihoaren tamaina

en: Toggle window on all workspaces or one
eu: Txandakatu leihoa laneko area guztietan edo bakar batean egotea

en: Move window to workspace 1
eu: Eraman leihoa 1. laneko areara

en: Move window to workspace 2
eu: Eraman leihoa 2. laneko areara

en: Move window to workspace 3
eu: Eraman leihoa 3. laneko areara

en: Move window to workspace 4
eu: Eraman leihoa 4. laneko areara

en: Move window to workspace 5
eu: Eraman leihoa 5. laneko areara

en: Move window to workspace 6
eu: Eraman leihoa 6. laneko areara

en: Move window to workspace 7
eu: Eraman leihoa 7. laneko areara

en: Move window to workspace 8
eu: Eraman leihoa 8. laneko areara

en: Move window to workspace 9
eu: Eraman leihoa 9. laneko areara

en: Move window to workspace 10
eu: Eraman leihoa 10. laneko areara

en: Move window to workspace 11
eu: Eraman leihoa 11. laneko areara

en: Move window to workspace 12
eu: Eraman leihoa 12. laneko areara

en: Move window to last workspace
eu: Eraman leihoa azkeneko laneko areara

en: Move window one workspace to the left
eu: Eraman leihoa laneko area bat ezkerrera

en: Move window one workspace to the right
eu: Eraman leihoa laneko area bat eskuinera

en: Move window one workspace up
eu: Eraman leihoa laneko area bat gora

en: Move window one workspace down
eu: Eraman leihoa laneko area bat behera

en: Move window to the next monitor on the left
eu: Eraman leihoa hurrengo ezkerreko monitorera

en: Move window to the next monitor on the right
eu: Eraman leihoa hurrengo eskuineko monitorera

en: Move window to the next monitor above
eu: Eraman leihoa hurrengo gaineko monitorera

en: Move window to the next monitor below
eu: Eraman leihoa hurrengo azpiko monitorera

en: Raise window if covered, otherwise lower it
eu: Goratu leihoa beste leiho batek estaltzen badu, bestela beheratu

en: Raise window above other windows
eu: Goratu leihoa beste leihoen gainera

en: Lower window below other windows
eu: Beheratu leihoa beste leihoen azpira

en: Maximize window vertically
eu: Maximizatu leihoa bertikalean

en: Maximize window horizontally
eu: Maximizatu leihoa horizontalean

en: Move window to top left corner
eu: Eraman leihoa goi-ezkerreko ertzera

en: Move window to top right corner
eu: Eraman leihoa goi-eskuineko ertzera

en: Move window to bottom left corner
eu: Eraman leihoa ezker-beheko ertzera

en: Move window to bottom right corner
eu: Eraman leihoa eskuin-beheko ertzera

en: Move window to top edge of screen
eu: Eraman leihoa pantailaren goiko aldera

en: Move window to bottom edge of screen
eu: Eraman leihoa pantailaren beheko aldera

en: Move window to right side of screen
eu: Eraman leihoa pantailaren eskuineko aldera

en: Move window to left side of screen
eu: Eraman leihoa pantailaren ezkerreko aldera

en: Move window to center of screen
eu: Eraman leihoa pantailaren zentro aldera

en: Switch input source
eu: Aldatu sarrerako iturburua

en: Binding to select the next input source
eu: Hurrengo sarrerako iturburua hautatzeko esleitzea

en: Switch input source backward
eu: Aldatu sarrerako iturburua atzerantz

en: Binding to select the previous input source
eu: Aurreko sarrerako iturburua hautatzeko esleitzea

en: Toggle window to be always on top
eu: Txandakatu leihoa beti goian agertzea

en: Set or unset window to appear always on top
eu: Gaitu edo desgaitu leihoa beti goian agertzea

en: Modifier to use for modified window click actions
eu: Aldatzailea leihoen klik-ekintza aldatuetan erabiltzeko

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
eu: Tekla aldatzaile hau sakatuta dagoela leihoan klik egiten bada, leihoa lekuz aldatuko da (klik egin saguaren ezkerreko botoiarekin), leihoaren tamaina aldatuko da (klik egin saguaren erdiko botoiarekin), edo leihoaren menua erakutsiko da (klik egin saguaren eskuineko botoiarekin). Erdi eta eskuineko eragiketak truka daitezke “resize-with-right-button” erabiliz. Aldatzailea “<Alt>” edo “<Super>” izango da, adibidez.

en: Whether to resize with the right button
eu: Saguaren eskuineko botoiarekin tamaina aldatu ala ez

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
eu: Ezarri TRUE (egia) gisa saguaren eskuineko botoiarekin tamaina aldatzeko eta erdiko botoiarekin menua erakusteko “mouse_button_modifier“-en emandako tekla sakatuta mantentzen den bitartean. Ezarri FALSE (faltsua) gisa beste erara funtzionatzeko.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
eu: Titulu-barrako botoien antolamendua

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
eu: Titulu-barrako botoien antolamendua. Balioak katea izan behar du,  “menu:minimize,maximize,spacer,close” erakoa; bi puntuek leihoaren ezkerreko izkina eskuineko izkinatik bereizten dute, eta botoi-izenak komaz bereizita jartzen dira. Ez da onartzen bikoiztutako botoirik. Botoi-izen ezezagunei ez ikusi egiten zaie zuzenean, eta horrela botoiak gehitu ahal izango dira metacity-ren etorkizuneko bertsioetan bertsio zaharragoak hautsi gabe. Etiketa tartekatzaile berezia erabil daiteke jarraian dauden bi botoiren artean tartea sartzeko.

en: Window focus mode
eu: Leiho-fokuaren modua

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
eu: Leihoei fokua emateko moduak adierazten du leihoak nola aktibatuko diren. Hiru aukera daude: “click” (leihoari fokua emateko, bertan klik egin behar da), “sloppy” (sagua leihoan sartzen denean leihoak fokua hartuko du), eta “mouse” (sagua leihoan sartzen denean leihoak fokua hartuko du, eta saguak leihotik alde egiten duenean, fokua galduko du).

en: Control how new windows get focus
eu: Kontrolatu leiho berriek fokua nola lortzea

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
eu: Aukera honek leihoak sortu berriek nola lortzen duten fokuaren gaineko kontrol gehiago ematen du. Bi balio izan ditzake: “smart” balioak erabiltzailearen foku-modu normala aplikatzen du, eta “strict” balioarekin, leiho berriari ez zaio fokua automatikoki emango.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
eu: Leihoak goratu behar diren edo ez haien bezero-arean klik egitean

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
eu: Lehenetsiak, TRUE (egia), leihoak goratu egingo direla adierazten du bere bezero-arean edo markoan klik egitean. Ezarpen hau FALSE (faltsua) gisa konfiguratzen bada, leihoak ez direla goratuko (haien gain klik egitean) adierazten du. Goratzeko leihoaren markoaren gainean klik egin, edo leihoko edozer lekutan Super+klik egin. Modu hau egokia izan daiteke gainjarritako leiho asko erabiltzean.

en: Action on title bar double-click
eu: Titulu-barran klik bikoitza egitearen eragina

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
eu: Aukera honek titulu-barran klik bikoitza egiteak duen eragina zehazten du. Unean balio erabilgarri hauek daude: “toggle-maximize“, leihoa maximizatzen/desmaximizatzen du;“toggle-maximize-horizontally” eta “toggle-maximize-vertically” balioek leihoa norabide horretan soilik maximizatzen/desmaximizatzen dute; “minimize“, leihoa minimizatzen du; “menu“, leihoaren menua bistaratzen du; “lower“, leihoa beste leiho guztien atzean jartzen du; eta none“, ez du ezer egiten.

en: Action on title bar middle-click
eu: Ekintza titulu-barran erdiko botoiarekin klik egitean

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
eu: Aukera honek titulu-barran erdiko klika egiteak duen eragina zehazten du. Unean balio erabilgarri hauek daude: “toggle-maximize“, leihoa maximizatzen/desmaximizatzen du;“toggle-maximize-horizontally” eta “toggle-maximize-vertically” balioek leihoa norabide horretan soilik maximizatzen/desmaximizatzen dute; “minimize“, leihoa minimizatzen du; “menu“, leihoaren menua bistaratzen du; “lower“, leihoa beste leiho guztien atzean jartzen du; eta none“, ez du ezer egiten.

en: Action on title bar right-click
eu: Ekintza titulu-barran eskuineko botoiarekin klik egitean

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
eu: Aukera honek titulu-barran eskuineko klika egiteak duen eragina zehazten du. Unean balio erabilgarri hauek daude: “toggle-maximize“, leihoa maximizatzen/desmaximizatzen du;“toggle-maximize-horizontally” eta “toggle-maximize-vertically” balioek leihoa norabide horretan soilik maximizatzen/desmaximizatzen dute; “minimize“, leihoa minimizatzen du; “menu“, leihoaren menua bistaratzen du; “lower“, leihoa beste leiho guztien atzean jartzen du; eta none“, ez du ezer egiten.

en: Automatically raises the focused window
eu: Automatikoki goratzen du fokua duen leihoa

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
eu: Egia bada, eta fokuaren modua “sloppy” edo “mouse” bada, fokua duen leihoa automatikoki goratuko da “auto-raise-delay” gakoan zehaztutako atzerapena igarotakoan. Honek ez dauka zerikusirik leiho baten klik egitearekin goratzeko, ezta leiho batean sartzearekin arrastatu eta jaregitean.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
eu: Atzerapena automatikoki goratu aurretik (milisegundotan)

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
eu: auto-raise ezarrita badago, zenbat denbora itxaron behar den leihoa goratu aurretik. Milisegundotan ematen da.

en: Current theme
eu: Uneko gaia

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
eu: Gaiak erabakiko du leihoen ertzen, titulu-barren eta horrelakoen itxura. ZAHARKITUTA: Gako hori zaharkituta dago eta ez ikusiarena egingo zaio.

en: Use standard system font in window titles
eu: Erabili sistemaren letra-tipo estandarra leiho-tituluetan

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
eu: Egiazkoa bada, ez ikusi egin titlebar-font aukerari eta erabili aplikazioaren letra-tipo estandarra leihoen tituluan.

en: Window title font
eu: Leihoaren tituluaren letra-tipoa

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
eu: Leihoen titulu-barretan erabiliko den letra-tipoa azaltzen duen letra-tipoaren deskripzioaren katea da. Deskripziotik lortzen den tamaina soilik erabiliko da 'titlebar-font-size' (titulu-barraren letra-tamaina) aukera 0 balioarekin ezarrita badago. Gainera, aukera hau desgaitzen da 'titlebar-uses-desktop-font' (titulu-barrak mahaigaineko letra-tipoa darabil) aukera 'true' (egia) gisa ezarrita dagoenean.

en: Number of workspaces
eu: Laneko areen kopurua

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
eu: Laneko areen kopurua. Zero baino handiagoa izan behar du, eta gehieneko kopuru finko bat izan behar du (laneko area gehiago eskatu eta nahi gabe mahaigaina ez hondatzeko).

en: System Bell is Audible
eu: Sistema-soinua entzungarri

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
eu: Aplikazioak edo sistemak entzuteko moduko soinu-seinalerik egin behar duen erabakitzen du; “soinu bisualekin” konbina daiteke, isileko soinuak onartzeko.

en: Enable Visual Bell
eu: Gaitu soinu bisuala

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
eu: Adierazpen bisuala aktibatzen du aplikazio batek edo sistemak soinua bidaltzen duenean; erosoa da entzumen-arazoak dituztenentzat edo inguruan zarata handia dagoen egoeretako.

en: Visual Bell Type
eu: Soinu bisual mota

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
eu: Sistemaren soinua edo beste aplikazio baten “soinua” jotzean, bisualki nola adierazi behar duen esaten dio WM-ri. Oraingoz bi balio daude aukeran, “fullscreen-flash“, pantaila osoko zuri-beltzeko flash-a egiten duena; eta “frame-flash“, soinua jotzeko agindua eman duen aplikazioaren titulu-barra keinuka erakusten duena. Soinua zein aplikaziok jo duen jakiterik ez badago (hori gertatzen da normalean “sistema-soinu” lehenetsia denean), unean fokua duen leihoaren titulu-barra agertzen da keinuka.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
eu: Desgaitu aplikazio zaharrek edo hautsitakoek eskatzen dituzten eginbide galduak

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
eu: Aplikazio batzuk espezifikazioei jaramonik ez diete egiten, leiho-kudeatzailearen funtzionalitatea gutxituz. Aukera honek WM era zorrotzeko zuzeneko moduan du, erabiltzailearen interfazeari sendotasun gehiago emanez, eskainitakoak ez dauka gaizki portatzen diren aplikazioak exekutatu beharrik.

en: The names of the workspaces
eu: Laneko areen izenak

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
eu: Laneko areei esleitu beharreko izenak definitzen ditu. Zerrenda luzeegia bada uneko laneko areen kopuruarentzako, soberan dauden izenei ez ikusi egingo zaie. Zerrenda laburregia bada, edo izen hutsak baditu, falta diren balioak lehenetsiarekin (“N. laneko area“) ordeztuko dira.

en: The locale to use for dates / numbers formats
eu: Lokala data eta zenbakien formatuetan erabiltzeko

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
eu: Zehaztu lokala datak, orduak eta zenbakien formatuak bistaratzean erabiltzeko.

en: Geolocation services are enabled.
eu: Geolokalizazioaren zerbitzuak gaituta daude.

en: If true, applications are allowed to access location information.
eu: TRUE (egia) bada, aplikazioak baimenduta daude kokalekuari buruzko informazioa atzitzeko.

en: The maximum accuracy level of location.
eu: Kokalekuaren gehieneko zehaztasun maila.

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
eu: Aplikazioak ikus dezaketen kokalekuaren gehieneko zehaztasun maila ezartzen du. Aukera erabilgarriak “country” (estatua), “city” (herria), “neighborhood” (auzoa), “street” (kalea) eta “exact” (zehatza, GPS hartzailea eskatzen duena) dira. Gogoan eduki honek GeoClue-k aplikazioei zer ikus dezaketen soilik kontrolatzen duela, eta haiek bere kasa sareko baliabideak erabiliz erabiltzailearen kokalekua aurki dezaketela (kale mailaren zehaztasunarekin gehienez)

en: Proxy configuration mode
eu: Proxy-aren konfigurazio modua

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
eu: Hautatu proxy-a konfiguratzeko modua. Onartutako balioak: “none”, “manual”, “auto”. Balioa “none” bada, ez dira proxy-ak erabiliko. Balioa “auto” bada, “autoconfig-url” gakoak deskribatutako autokonfigurazioko URLa erabiliko da. Balioa “manual” bada, orduan “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” eta “/system/proxy/socks” ataletan deskribatutako proxy-ak erabiliko dira. 4 proxy motetako bakoitza gaitzeko, bere “host” gakoak ez du hutsik egon behar eta bere “port” gakoak ez du 0 izan behar. HTTP proxy bat konfiguratuta badago, baina HTTPS proxy bat ez, orduan HTTPa erabiliko da HTTPSaren ordez. SOCKS proxy bat konfiguratuta badago, hura erabiliko da protokolo guztietarako, salbu eta HTTP, HTTPS eta FTP proxy-ezarpenetan hori indargabetzen bada, protokolo horietarako soilik.

en: Automatic proxy configuration URL
eu: Proxy konfigurazio automatikoaren URLa

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
eu: Proxy-aren konfigurazioaren balioak ematen dituen URLa. Modua “auto” (automatikoa) bezala ezartzean, URL hau erabiltzen da proxyaren informazioa bilatzeko protokolo guztientzako.

en: Non-proxy hosts
eu: Ez-proxy ostalariak

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
eu: Gako honek zuzenean konektatuta dauden ostalarien zerrenda du, proxyak erabili ordez (aktibo egonez gero). Balioak ostalari-izenak, domeinuak (hasierako komodinak erabil daiteke *.pipo.com bezala), IP helbideak (bai IPv4 bai IPv6) eta sareko helbideak maskarekin (192.168.0.0/24 antzeko zerbait) izan daiteke.

en: Use HTTP proxy for all protocols
eu: Erabili HTTP proxya protokolo guztietarako

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
eu: HTTP proxya protokolo guztietarako erabiliko den ala ez.

en: Unused; ignore
eu: Erabili gabea; ez ikusi egin

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
eu: Gako hau ez da erabiltzen; HTTP proxya gaituta dago ostalariaren gako ez denean hutsa eta ataka ez denean 0.

en: HTTP proxy host name
eu: HTTP proxyaren ostalari-izena

en: The machine name to proxy HTTP through.
eu: Ordenagailuaren izena HTTP proxya egiteko.

en: HTTP proxy port
eu: HTTP proxyaren ataka

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
eu: Ordenagailuaren ataka, “/system/proxy/http/host“-ean definituta proxyarena egiteko.

en: Authenticate proxy server connections
eu: Autentifikatu proxy zerbitzariaren konexioak

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
eu: “true” (egia) ezartzean proxy zerbitzarira bideratutako konexioek autentifikazioa eskatuko dute. Erabiltzaile-izena/pasahitza konbinazioa “/system/proxy/http/authentication-user” eta “/system/proxy/http/authentication-password” lekuetan definitzen dira. Honek HTTP proxyari soilik eragiten dio; bereiztutako HTTPS proxya erabiltzean oraingoz ez dago honek autentifikazioa erabiltzeko zehazteko modurik.

en: HTTP proxy username
eu: HTTP proxyaren erabiltzaile-izena

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
eu: Erabiltzaile-izena HTTP proxya egitean autentifikatzeko.

en: HTTP proxy password
eu: HTTP proxyaren pasahitza

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
eu: Pasahitza HTTP proxyan autentifikatzean erabiltzeko.

en: Secure HTTP proxy host name
eu: HTTP Seguruaren proxyaren ostalari-izena

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
eu: Ordenagailuaren izena HTTP Seguruaren proxya egiteko.

en: Secure HTTP proxy port
eu: HTTP Seguruaren proxyaren ataka

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
eu: Ordenagailuaren ataka, “/system/proxy/https/host“-ean definituta proxyarena egiteko.

en: FTP proxy host name
eu: FTP proxy ostalariaren izena

en: The machine name to proxy FTP through.
eu: Ordenagailuaren izena, proxy FTPa egiten duenarena.

en: FTP proxy port
eu: FTP proxyaren ataka

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
eu: Ordenagailuaren ataka, “/system/proxy/ftp/host“-ean definituta proxyarena egiteko.

en: SOCKS proxy host name
eu: SOCKS proxyaren ostalari-izena

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
eu: Ordenagailuaren izena, proxy SOCKS egiten duenarena.

en: SOCKS proxy port
eu: SOCKS proxyaren ataka

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
eu: Ordenagailuaren ataka, “/system/proxy/socks/host“-ean definituta proxyarena egiteko.
