gsettings-desktop-schemas master - en to kab translation catalogue (69 entries)

en: Folder name
kab: Isem n ukaram

en: The name of the application folder.
kab: Isem n ukaram n wesnas .

en: Translate the name
kab: Suqel isem-nni

en: Applications
kab: Isnasen

en: Categories
kab: Taggayin

en: Default font
kab: Tasefsit tamezwarut

en: Document font
kab: Tasefsit n imesli

en: Monospace font
kab: Tasefsit Monospace

en: Color scheme
kab: Azenziɣ n yiniten

en: Pointer speed
kab: Arured n usewwar

en: Allow logout
kab: Sureg asenser

en: Switch to workspace 1
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 1

en: Switch to workspace 2
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 2

en: Switch to workspace 3
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 3

en: Switch to workspace 4
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 4

en: Switch to workspace 5
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 5

en: Switch to workspace 6
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 6

en: Switch to workspace 7
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 7

en: Switch to workspace 8
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 8

en: Switch to workspace 9
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 9

en: Switch to workspace 10
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 10

en: Switch to workspace 11
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 11

en: Switch to workspace 12
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tis 12

en: Switch to workspace above
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil ufella

en: Switch to workspace below
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil wadda

en: Switch to last workspace
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil taneggarut

en: Switch windows of an application
kab: Senfel isfuyla n usnas

en: Switch applications
kab: Senfel isnasen

en: Switch windows
kab: Senfel isfuyla

en: Switch system controls
kab: Senfel isenqaden n unagraw

en: Switch windows of an app directly
kab: Senfel srid isfuyla n usnas

en: Switch windows directly
kab: Senfel srid isfuyla

en: Switch system controls directly
kab: Senfel srid isenqaden n ungraw

en: Hide all normal windows
kab: Ffer akk isfuyla imugna

en: Show the run command prompt
kab: Sken aneftay n tladna n uselkem

en: Activate the window menu
kab: Rmed umuɣ n usfaylu

en: Toggle fullscreen mode
kab: Ldi/Mdel askar n ugdil aččuran

en: Toggle maximization state
kab: Ldi/Mdel addad n usumɣer

en: Maximize window
kab: Semɣer asfaylu

en: Restore window
kab: Err-d asfaylu

en: Minimize window
kab: Semẓi asfaylu

en: Close window
kab: Mdel asfaylu

en: Move window
kab: Smutti asfaylu

en: Resize window
kab: Ales tiddi n usfaylu

en: Toggle window on all workspaces or one
kab: Ldi/Mdel asfaylu deg meṛṛa tallunin n umahil neɣ deg yiwet kan

en: Move window to workspace 1
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 1

en: Move window to workspace 2
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 2

en: Move window to workspace 3
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 3

en: Move window to workspace 4
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 3

en: Move window to workspace 5
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 5

en: Move window to workspace 6
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 6

en: Move window to workspace 7
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 7

en: Move window to workspace 8
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 8

en: Move window to workspace 9
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 9

en: Move window to workspace 10
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 10

en: Move window to workspace 11
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 11

en: Move window to workspace 12
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil tis 12

en: Move window to last workspace
kab: Smutti asfaylu ɣer tallunt umahil taneggarut

en: Move window one workspace to the left
kab: Senkez asfaylu s tallunt n umahil ɣer uzelmaḍ

en: Move window one workspace to the right
kab: Senkez asfaylu s tallunt n umahil ɣer uyeffus

en: Move window one workspace up
kab: Senkez asfaylu s tallunt n umahil d asawen

en: Move window one workspace down
kab: Senkez asfaylu s tallunt n umahil d akessar

en: Raise window if covered, otherwise lower it
kab: Sali asfaylu ma yella iɣumm, neɣ ṣbb-it

en: Raise window above other windows
kab: Sezmer asfaylu yellan nnig yisfuyla niḍen

en: Lower window below other windows
kab: Asfaylu n wadda ddaw n yisfuyla niḍen

en: Maximize window vertically
kab: Semɣer asfaylu s wudem ubdid

en: Maximize window horizontally
kab: Semɣer asfaylu s wudem aglawan

en: HTTP proxy port
kab: Tawwurt n upṛuksi HTTP

en: FTP proxy port
kab: Tawwurt n upṛuksi FTP
