gsettings-desktop-schemas master - en to bg translation catalogue (673 entries)

en: On-screen keyboard
bg: Екранна клавиатура

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
bg: Дали екранната клавиатура е включена.

en: Screen magnifier
bg: Лупа

en: Whether the screen magnifier is turned on.
bg: Дали лупата за екрана е включена.

en: Screen reader
bg: Екранен четец

en: Whether the screen reader is turned on.
bg: Дали екранният четец е включен.

en: Always show the Universal Access status icon
bg: Иконата за универсалния достъп да се показва винаги

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
bg: Този ключ предотвратява автоматичното скриване на иконата за състоянието на универсалния достъп, когато никоя от възможностите за достъпност не е включена.

en: Always show the text caret
bg: Винаги показване на текстовия курсор

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
bg: Този ключ предотвратява автоматичното скриване на курсора в полетата с текст, които не може да се редактират.

en: High contrast
bg: Висок контраст

en: Whether to use the high contrast style.
bg: Дали да се ползва стил на висок контраст.

en: Show status shapes
bg: Показване на форми на състоянието

en: Whether to use shapes to indicate status in addition or instead of color.
bg: Дали да се използват форми за посочване на състоянието в допълнение или вместо цвят.

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
bg: Включване на клавишните комбинации за достъпността

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
bg: Звук при промяна на настройките за достъпност на клавиатурата

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
bg: Дали да се известява със звук за превключване на някоя настройка на достъпността на клавиатурата.

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
bg: Изключване на достъпността на клавиатурата след определен интервал от време

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
bg: Дали достъпността на клавиатурата да се изключва след определено време. Удобно е за машини, които се ползват от повече хора.

en: Duration of the disabling timeout
bg: Продължителност на интервала за изключване на достъпността

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
bg: Продължителност на интервала преди изключване на достъпността на клавиатурата.

en: Enable “Bounce Keys”
bg: Включване на „Подскачащи клавиши“

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
bg: Дали технологията за достъпност „Подскачащи клавиши“ е включена.

en: Minimum interval in milliseconds
bg: Минимален интервал в милисекунди

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
bg: Пренебрегване на повторните натискания в рамките на този брой милисекунди на същия клавиш.

en: Beep when a key is rejected
bg: Звуков сигнал при отхвърлянето на клавиш

en: Whether to beep when a key is rejected.
bg: Дали да се произведе звуков сигнал при отхвърлянето на клавиш.

en: Enable “Mouse Keys”
bg: Включване на „Бутони за мишката“

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
bg: Дали технологията за достъпност „Бутони за мишката“ е включена.

en: Pixels per seconds
bg: Пиксели в секунда

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
bg: Колко пиксела в секунда да се движи при максимална скорост.

en: How long to accelerate in milliseconds
bg: Период на ускорение в милисекунди

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
bg: Колко милисекунди са необходими за ускоряване от 0 до максималната скорост.

en: Initial delay in milliseconds
bg: Първоначално забавяне в милисекунди

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
bg: Изчакване в милисекунди преди клавишите за движение на мишката се включат.

en: Enable “Slow Keys”
bg: Включване на „Бавни клавиши“

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
bg: Дали технологията за достъпност „Бавни клавиши“ е включена.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
bg: Да не се приема, че някой клавиш е натиснат, освен ако не е задържан този брой милисекунди.

en: Beep when a key is first pressed
bg: Звуков сигнал при първото натискане на клавиш

en: Whether to beep when a key is first pressed.
bg: Дали да се издава звуков сигнал при първото натискане на клавиш.

en: Beep when a key is accepted
bg: Звуков сигнал при приемането на клавиш

en: Whether to beep when a key is accepted.
bg: Дали да се издава звуков сигнал при приемането на клавиш за натиснат.

en: Enable sticky keys
bg: Включване на лепкавите клавиши

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
bg: Дали технологията за достъпност за лепкави клавиши е включена.

en: Disable when two keys are pressed at the same time
bg: Изключване, когато два клавиша са натиснати заедно

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
bg: Дали технологията за лепкави клавиши да се изключва, когато два клавиша са натиснати заедно.

en: Beep when a modifier is pressed.
bg: Звуков сигнал при натискането на модификатор.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
bg: Дали да се издава звуков сигнал при натискането на модификатор.

en: Enable “Toggle Keys”
bg: Включване на „Превключващи клавиши“

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
bg: Дали технологията за достъпност „Превключващи клавиши“ е включена.

en: Mouse Tracking Mode
bg: Режим на следене на мишката

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
bg: Определя позицията на увеличеното изображение спрямо увеличения изглед и реакцията към местенето на мишката. Възможните стойности са: „none“ — без следене на мишката; „centered“ — показалецът е центриран в средата на увеличения регион (което съответства на точката под системната мишка) и увеличеното съдържание се мести заедно с мишката; „proportional“ — местоположението на увеличената мишка в увеличения регион е пропорционално същото като положението на системната мишка на екрана; „push“: при достигането на увеличената мишка до границите на увеличения изглед, той бива избутван в съответната посока.

en: Focus Tracking Mode
bg: Следене по фокус

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
bg: Определя позицията на фокусирания обект спрямо увеличения изглед. Възможните стойности са: „none“ — без следене на фокуса; „centered“ — фокусираният обект е центриран в средата на увеличения регион (което съответства на точката под системния фокус) и увеличеното съдържание се мести заедно с фокуса; „proportional“ — местоположението на фокусирания обект в увеличения регион е пропорционално същото като положението на системния фокус на екрана; „push“: при достигането на фокуса до границите на увеличения изглед, той бива избутван в съответната посока

en: Caret Tracking Mode
bg: Следене по курсор

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
bg: Определя позицията на курсора спрямо увеличения изглед. Възможните стойности са: „none“ — без следене на курсора; „centered“ — курсорът е центриран в средата на увеличения регион (което съответства на точката под системния курсор) и увеличеното съдържание се мести заедно с курсора; „proportional“ — местоположението на курсора в увеличения регион е пропорционално същото като положението на системния курсор на екрана; „push“: при достигането на курсора до границите на увеличения изглед, той бива избутван в съответната посока

en: Screen position
bg: Местоположение на екрана

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
bg: Увеличеният изглед или запълва екрана, или заема някоя от половините на екрана — горна, долна, лява или дясна.

en: Magnification factor
bg: Коефициент на увеличение

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
bg: Коефициентът на увеличението. 1.0 означава без увеличение, а 2.0 удвоява размера.

en: Enable lens mode
bg: Режим на леща

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
bg: Дали увеличеният изглед да е центриран върху показалеца на мишката и да се премества с него.

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
bg: Превъртане на увеличеното съдържание извън краищата на работния плот

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
bg: При центрирано следене на екрана, когато показалецът е близо до ръба на екрана, увеличеното съдържание може да включи и себе си.

en: Show or hide crosshairs
bg: Превключване на кръстачка

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
bg: Превключване на кръстачка върху показваното увеличено изображение на показалеца на мишката.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
bg: Дебелина в пиксели на кръстачката

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
bg: Широчина в пиксели на хоризонталната и вертикалната линии на кръстачката.

en: Color of the crosshairs
bg: Цвят на кръстачката

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
bg: Цвят на на хоризонталната и вертикалната линии на кръстачката.

en: Opacity of the crosshairs
bg: Непрозрачност на кръстачката

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
bg: Определя непрозрачността на кръстачката, от напълно непрозрачна до напълно прозрачна.

en: Length of the crosshairs in pixels
bg: Дължина на кръстачката в пиксели

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
bg: Дължина в пиксели на хоризонталната и вертикалната линии на кръстачката.

en: Clip the crosshairs at the center
bg: Дупка в средата на кръстачката

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
bg: Определя дали линиите на кръстачката се пресичат или прекъсват малко преди да достигнат показалеца на мишката, така че да го заграждат, без да го покриват.

en: Inverse lightness
bg: Инверсия на светлината

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
bg: Дали светлината се обръща: тъмните цветове стават светли и обратно. Бялото става черно, а черното — бяло.

en: Color Saturation
bg: Наситеност на цветовете

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
bg: Дали да се променя наситеността на цвета, от 0.0 (степени на сивото) до 1.0 (пълноцветно).

en: Change brightness of red
bg: Яркост на червеното

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
bg: Дали да се променя стандартната яркост на червения компонент. 0 означава без промяна, положителна стойност указва увеличение, а отрицателната — намаление на яркостта.

en: Change brightness of green
bg: Яркост на зеленото

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
bg: Дали да се променя стандартната яркост на зеления компонент. 0 означава без промяна, положителна стойност указва увеличение, а отрицателната — намаление на яркостта.

en: Change brightness of blue
bg: Яркост на синьото

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
bg: Дали да се променя стандартната яркост на синия компонент. 0 означава без промяна, положителна стойност указва увеличение, а отрицателната — намаление на яркостта.

en: Change contrast of red
bg: Яркост на червеното

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
bg: Дали да се променя стандартния контраст на червения компонент. 0 означава без промяна, положителна стойност указва увеличение, а отрицателната — намаление на контраста.

en: Change contrast of green
bg: Контраст на зеленото

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
bg: Дали да се променя стандартния контраст на зеления компонент. 0 означава без промяна, положителна стойност указва увеличение, а отрицателната — намаление на контраста.

en: Change contrast of blue
bg: Контраст на синьото

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
bg: Дали да се променя стандартния контраст на синия компонент. 0 означава без промяна, положителна стойност указва увеличение, а отрицателната — намаление на контраста.

en: Dwell click time
bg: Време на задържане за натискане

en: Time in seconds before a click is triggered.
bg: Време в секунди преди отчитане на извършено натискане.

en: Movement threshold
bg: Праг на изтегляне

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
bg: Разстояние в пиксели преди отчитане на преместване.

en: Gesture single click
bg: Жест за единично натискане

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
bg: Посока за извършване на единично натискане: „left“ (наляво), „right“ (надясно), „up“ (нагори), „down“ (надолу).

en: Gesture double click
bg: Жест за двойно натискане

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
bg: Посока за извършване на двойно натискане: „left“ (наляво), „right“ (надясно), „up“ (нагори), „down“ (надолу).

en: Gesture drag click
bg: Жест за натискане с провлачване

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
bg: Посока за извършване на натискане с провлачване: „left“ (наляво), „right“ (надясно), „up“ (нагори), „down“ (надолу).

en: Gesture secondary click
bg: Жест за натискане с другия бутон

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
bg: Посока за извършване на натискане с другия бутон: „left“ (наляво), „right“ (надясно), „up“ (нагори), „down“ (надолу).

en: Dwell click mode
bg: Режим на натискане със задържане

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
bg: Действащ режим на натискане със задържане. Възможните стойности са „window“ (прозорец) и „gesture“ (жест).

en: Show click type window
bg: Показване на прозорец за вид натискане

en: Show click type window.
bg: Показване на прозорец за вид натискане.

en: Enable dwell clicks
bg: Включване на натискане със задържане

en: Enable dwell clicks.
bg: Включване на натискане със задържане.

en: Secondary click enabled
bg: Симулация на натискането на другия бутон

en: Enable simulated secondary clicks
bg: Включване на симулацията на натискането на другия бутон на мишката

en: Secondary click time
bg: Време за натискането на другия бутон

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
bg: Време в секунди преди отчитане на натискане на другия бутон на мишката.

en: Folder children
bg: Папки-наследници

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
bg: Списък с относителни пътища за настройки, в които се запазват папки с конфигурации. Всяка папка ползва схемата „org.gnome.desktop.app-folders.folder“.

en: Folder name
bg: Име на папка

en: The name of the application folder.
bg: Името на папката за програми.

en: Translate the name
bg: Преобразуване на името

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
bg: Дали ключът за името е файл, който да се търси в някоя от папките „/usr/share/desktop-directories“.

en: Applications
bg: Програми

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
bg: Списък с идентификатори на програми, които са включени изрично в тази папка.

en: Categories
bg: Категории

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
bg: Списък с категории приложения, които стандартно да се добавят към тази папка, заедно с програмите, които са зададени в ключа за тях.

en: Excluded applications
bg: Изключени програми

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
bg: Списък с идентификатори на програми, които да се извадят от тази папка. Може да се ползва за изключването на приложения, които иначе биха били включени по категория.

en: Picture Options
bg: Настройки на изображението

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
bg: Определя начина на показване на изображението зададено с ключа „wallpaper_filename“. Възможните стойности са „none“ (без), „wallpaper“ (тапет), „centered“ (центрирано), „scaled“ (мащабирано), „stretched“ (разтеглено), „zoom“ (увеличено), „spanned“ (разпределено).

en: Picture URI
bg: Адрес на изображението

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
bg: Адрес на изображението за фона. Поддържат се само локални адреси (които почват с „file://“).

en: Picture URI (dark)
bg: Адрес на изображението (тъмно)

en: Picture Opacity
bg: Непрозрачност на изображението

en: Opacity with which to draw the background picture.
bg: Изобразяването на фона с тази непрозрачност.

en: Primary Color
bg: Основен цвят

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
bg: Горен/ляв цвят на градиента или единствен цвят.

en: Secondary Color
bg: Вторичен цвят

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
bg: Долен/десен цвят на градиента, не се ползва при единствен цвят.

en: Color Shading Type
bg: Вид градиент (или липса на такъв)

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
bg: Как са се изобразява цветът на фона. Възможните стойности са „horizontal“ (хоризонтален градиент), „vertical“ (вертикален градиент) и „solid“ (един цвят).

en: Have file manager handle the desktop
bg: Мениджърът на файлове да управлява работния плот

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
bg: Ако е зададено, файловият мениджър ще изобразява икони на работния плот.

en: List of breaks that are currently enabled
bg: Списък с включените в момента почивки

en: Time between breaks
bg: Време между почивките

en: The time between rest breaks, in seconds.
bg: Време между почивките, в секунди.

en: Duration of each break
bg: Продължителност на всяка почивка

en: The duration of each rest break, in seconds.
bg: Продължителност на всяка почивка, в секунди.

en: Amount to delay break if requested
bg: Време за забавяне на почивката при заявка

en: The amount to delay taking the break by, if the user requests a delay, in seconds.
bg: Време за забавяне на почивката при заявка от потребителя за това, в секунди.

en: Fade screen during breaks
bg: Затъмняване на екрана между почивките

en: True to fade the screen during rest breaks.
bg: Задайте да е истина, за затъмняване на екрана между почивките.

en: Lock screen during breaks
bg: Заключване на екрана между почивките

en: True to lock the screen during rest breaks.
bg: Задайте да е истина, за заключване на екрана между почивките.

en: Play sound when a break finishes
bg: Звук при приключване на почивката

en: True to play a sound when a break finishes.
bg: Задайте да е истина, за изпълнение на звук при приключване на почивката.

en: Notify when a break is due
bg: Известяване при предстояща почивка

en: True to emit a notification when a break is due to start.
bg: Задайте да е истина, за извеждане на известяване при предстояща почивка.

en: Notify when a break is upcoming
bg: Известяване при приближаваща почивка

en: True to emit a notification a few minutes before a break is due.
bg: Задайте да е истина, за извеждане на известяване при приближаваща почивка.

en: Notify when a break is overdue
bg: Известяване при забавена почивка

en: True to emit a notification when a break is overdue.
bg: Задайте да е истина, за извеждане на известяване при забавена почивка.

en: True to show a prominent countdown shortly before a break is due.
bg: Задайте да е истина, за обратен брояч малко преди започването на почивка.

en: Show the week date in the calendar
bg: Номер на седмицата в календара

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
bg: Ако е зададено, ще се изобразява номерът на седмицата по ISO.

en: Automatically update timezone
bg: Автоматично обновяване на часовия пояс

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
bg: Дали часовия пояс да се обновява автоматично според местоположението.

en: Default calendar
bg: Стандартен календар

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
bg: Стандартна програма за календар. Този ключ е остарял и вече не се ползва. Предпочитаната програма за календар управлява обектите с вид по MIME „text/calendar“.

en: Calendar needs terminal
bg: Програмата за календар ползва терминал

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
bg: Дали стандартната програма за календар се изпълнява в терминал. Този ключ е остарял и вече не се ползва. Предпочитаната програма за календар управлява обектите с вид по MIME „text/calendar“. Ползването на терминал се указва в съответния файл „.desktop“.

en: Default tasks
bg: Стандартни задачи

en: Default tasks application.
bg: Стандартна програма за задачи.

en: Tasks needs terminal
bg: Програмата за задачи ползва терминал

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
bg: Дали стандартната програма за задачи се изпълнява в терминал.

en: Terminal application
bg: Програма за терминал

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
bg: Програма за терминал, която се ползва, когато някое приложение изисква такава. Този ключ е остарял и вече не се ползва. Задаването на стандартен терминал е изместено в „GIO“.

en: Exec Arguments
bg: Аргументи при изпълнение

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
bg: Аргументи, които да се подадат към командата за терминал, зададена в ключа „exec“. Този ключ е остарял и вече не се ползва. Задаването на стандартен терминал и стартирането му е изместено в „GIO“.

en: Current input source
bg: Текущ метод за вход

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Индекс с начало 0 в списъка с методи за вход, указващ текущо ползвания метод. Стойността автоматично се привежда да е в диапазона [0, дължина_на_списъка) стига списъкът да не е празен. Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: List of input sources
bg: Списък с методите за вход

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
bg: Списък с указатели на методите за вход. Всеки от указателите е двойка низове. Първият указва вида и може да е „xkb“ или „ibus“. За източниците от вида „xkb“ вторият низ е „подредба_на_xkb+вариант_на_xkb“ или просто „подредба_на_xkb“, ако няма нужда от вариант. За източниците от вида „ibus“ вторият низ е името на модула на „IBus“. Празен списък означава, че текущата подредба и вариант на X сървъра няма да се променят и няма да се ползва „IBus“.

en: List of most recently used input sources
bg: Списък с последно ползваните методи за вход

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
bg: Списък с последно ползваните методи за вход. Форматът е същият както на списъка с методите за вход.

en: List of XKB options
bg: Списък с настройки на XKB

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
bg: Списък с настройки на XKB. Всяка от тях е настройка на опция за XKB както е дефинирана във файловете с правила на xkeyboard-config.

en: XKB model to use
bg: Модел на XKB за използване

en: The XKB model to use. The value is the same identifier as defined by xkeyboard-config’s geometry files.
bg: Моделът на XKB, който да се използва. Стойността е същият идентификатор, който е зададен от геометричните файлове на xkeyboard-config.

en: Show all installed input sources
bg: Извеждане на всички методи за вход

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
bg: Всички инсталирани методи да са налични за избор в настройките на системата.

en: Use different input sources for each window
bg: Отдѐлен метод за вход за всеки прозорец

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
bg: Когато е активно, методът за вход зависи от текущо фокусирания прозорец.

en: Enable Toolkit Accessibility
bg: Включване на достъпността на графичната среда

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
bg: Дали графичните обекти да се зареждат с модулите за поддръжка на достъпност на средата.

en: Enable Animations
bg: Включване на анимациите

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
bg: Дали да се ползват анимации. Това е глобален ключ, той променя поведението на мениджъра на прозорци, панела и др.

en: Menus Have Tearoff
bg: Откъсване на менютата

en: Whether menus should have a tearoff.
bg: Дали менютата да може да се откъсват.

en: Can Change Accels
bg: Промяна на клавишните комбинации

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
bg: Дали потребителят да може динамично да сменя клавишната комбинация за действие, докато обектът от менюто, отговарящ за него, е активен.

en: Toolbar Style
bg: Стил на лентата с инструменти

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
bg: Стил на лентата с инструменти. Възможните стойности са „both“ (икони с текст), „both-horiz“ (икони с текст хоризонтално), „icons“ (икони) и „text“ (текст).

en: Menubar Detachable
bg: Отделима лента с меню

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
bg: Дали потребителят може да отдѐля лентите с меню и дали може да ги мести.

en: Toolbar Detachable
bg: Отделима лента с инструменти

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
bg: Дали потребителят може да отдѐля лентите с инструменти и дали може да ги мести.

en: Toolbar Icon Size
bg: Размер на иконите

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
bg: Размер на иконите в лентите: „small“ (малък) или „large“ (голям).

en: Cursor Blink
bg: Мигащ курсор

en: Whether the cursor should blink.
bg: Дали курсорът да мига.

en: Cursor Blink Time
bg: Време на мигане на курсора

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
bg: Дължина на цикъла за премигване на курсора в милисекунди.

en: Cursor Blink Timeout
bg: Време за спиране на мигането на курсора

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
bg: Време, след което курсорът спира да премигва, в секунди.

en: Icon Theme
bg: Тема на иконите

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
bg: Тема за иконите в панела, nautilus и т.н.

en: Gtk+ Theme
bg: Тема за Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
bg: Име на темата, ползвана за gtk+.

en: Gtk+ Keybinding Theme
bg: Схема на клавишните комбинации

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
bg: Име на схемата на клавишните комбинации в gtk+.

en: Default font
bg: Стандартен шрифт

en: Name of the default font used by gtk+.
bg: Име на стандартния шрифт в gtk+.

en: Directories with avatar faces
bg: Папки с аватари

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
bg: Папки с изображения, които заменят стандартните изображения на аватари в gnome-control-center.

en: Text scaling factor
bg: Коефициент на мащабиране на текста

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
bg: Коефициент на увеличаване или намаляване на изобразения текст без смяна на кегела.

en: Window scaling factor
bg: Коефициент на мащабиране на прозорците

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
bg: Целочислен коефициент на увеличаване на прозорците, предназначен е за екрани с висока разделителна способност. 0 означава автоматичен избор според монитора.

en: GTK IM Preedit Style
bg: Стил за предварително редактиране на метода за вход

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
bg: Име на стила за предварително редактиране на метода за вход на GTK+.

en: GTK IM Status Style
bg: Стил за състоянието на метода за вход

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
bg: Име на стила за състоянието на метода за вход на GTK+.

en: GTK IM Module
bg: Модул за метода за вход

en: Name of the input method module used by GTK+.
bg: Име на модула за метода за вход на GTK+.

en: Document font
bg: Шрифт за документите

en: Name of the default font used for reading documents.
bg: Име на стандартния шрифт при изобразяване на документи.

en: Monospace font
bg: Равноширок шрифт

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
bg: Име на равноширок шрифт за терминали и др.

en: Menubar accelerator
bg: Клавишна комбинация за лентата за меню

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
bg: Клавишна комбинация за отваряне на лентата за меню.

en: Cursor theme
bg: Тема на показалеца

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
bg: Име за темата за показалеца на мишката. Използва се от варианти на X сървъри с поддръжка на разширението Xcursor.

en: Cursor size
bg: Размер на показалеца

en: Size of the cursor used as cursor theme.
bg: Размер на показалеца за темата.

en: Timeout before click repeat
bg: Време за първо повтаряне

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
bg: Време в милисекунди преди отчитане на първото повторно натискане (примерно на полета със стрелки за избор на числена стойност).

en: Timeout between click repeats
bg: Време за следващо повтаряне

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
bg: Време в милисекунди преди отчитане на следващо повторно натискане при задържан натиснат бутон на мишката.

en: Palette used in the color selector
bg: Палитра при избор на цвят

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
bg: Палитра за избор на цвят според настройката „gtk-color-palette“

en: List of symbolic names and color equivalents
bg: Списък с имена на цвят и числовото им представяне

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
bg: Списък от двойки „име:цвят“, разделени с „\n“ според настройката „gtk-color-scheme“

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
bg: Дали се ползва 24-часов или 12-часов формат на времето

en: Whether the clock shows seconds
bg: Дали часовникът показва секундите

en: If true, display seconds in the clock.
bg: Когато е зададено, в часовника се показват и секундите.

en: Show date in clock
bg: Показване на дата в часовника

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
bg: Когато е зададено, в часовника се извежда и датата към времето.

en: Show weekday in clock
bg: Показване на деня от седмицата

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
bg: Когато е зададено, в часовника се извежда и денят от седмицата към времето.

en: Enable hot corners
bg: Активни ъгли

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
bg: Когато е зададено, прегледът на дейностите се показва при преместване на показалеца на мишката в горния ляв ъгъл.

en: Show battery percentage
bg: Процент заряд на батерията

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
bg: Когато е зададено, в лентата за състояние се извежда и процентът заряд на батерията, заедно с иконата за това.

en: Enable the primary paste selection
bg: Копиране със средния бутон

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
bg: Когато е зададено, gtk+ ползва поставяне на основния избор, което обикновено се задейства със средния бутон на мишката.

en: Allow overlay scrolling
bg: Ленти за придвижване

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
bg: Дали лентите за придвижване да се показват като индикатори. В зависимост от устройствата за вход, може да се показват и постоянни ленти за придвижване.

en: Highlights the current location of the pointer.
bg: Открояване на текущото местоположение на показалеца.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
bg: Когато е зададено, натискането на клавиш ще доведе до открояване на текущото местоположение на показалеца на мишката.

en: Antialiasing
bg: Заглаждане

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
bg: Видът заглаждане за изобразяваните шрифтове. Възможните стойности са „none“ за изключване на заглаждането, „grayscale“ за степени на сивото и „rgba“ за подпикселно заглаждане (само за LCD екрани).

en: Hinting
bg: Шрифтови подсказки

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
bg: Видът подсказки при изобразяването на шрифтове. Възможните стойности са: „none“ — без подсказки, „slight“ — леки, напасване само по вертикалната ос, подобно на ClearType и DirectWrite от Microsoft, както собственическия модул на Adobe за изобразяване на шрифтове. Подсказките се генерират алгоритмично, не се ползват вградените в шрифта. Стандартна настройка за Ubuntu и се препоръчва. Значението на „medium“ (средни) и „full“ (пълни) зависи от форма̀та на шрифта (.ttf, .otf, .pfa/.pfb), както и на версията на FreeType. Обикновено се извършва напасване на глифите и по двете оси (с изключение на .otf: пак е само по вертикалната ос. Това може да доведе до изкривяване или различно изобразяване на знаците в зависимост от качеството на шрифта, форматът му, както и версията на FreeType.

en: RGBA order
bg: Ред на RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
bg: Подредба на цветовите компоненти в рамките на отдѐлен пиксел. Използва се само при подпикселно заглаждане (rgba). Възможните стойности са „rgb“ за червено отляво (най-чест вариант), „bgr“ червено отдясно, „vrgb“ червено отгоре, „vbgr“ червено отдолу.

en: Color scheme
bg: Цветова схема

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
bg: Име на предпочитаната цветова схема на потребителския интерфейс. Валидните стойности са „default“ (стандартна), „prefer-dark“ (предпочитано тъмна), „prefer-light“ (предпочитано светла).

en: Font rendering
bg: Изобразяване на шрифтове

en: Preference to indicate whether font rendering should follow the low-level `font-hinting` and `font-antialiasing` and `font-rgba-order` settings, or take environmental factors such as screen resolution and scaling into account. Possible values are: "manual" for respecting the low-level settings, or "automatic" for letting the toolkit make its own decisions.
bg: Настройка как да се определя начина на изобразяване на шрифтове. Дали от вътрешните настройки за „font-hinting“ (подсказки за шрифтове), „font-antialiasing“ (заглаждане на шрифтове) или „font-rgba-order“ (последователност на цветовете в пиксел) или на базата на разделителната способност на екрана и мащабирането. Възможните стойности са „manual“ — на база вътрешните настройки и „automatic“ — на база решението на графичната среда.

en: Accent color
bg: Акцентиращ цвят

en: The preferred accent color for the user interface. Valid values are "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".
bg: Предпочитаният акцентиращ цвят за потребителския интерфейс. Валидни са стойностите:
    „blue“ (синьо), „teal“ (синьо-зелено), „green“ (зелено), „yellow“ (жълто), „orange“ (оранжево), „red“ (червено), „pink“ (розово), „purple“ (виолетово), „slate“ (тъмносиво).

en: Disable command line
bg: Изключване на командния ред

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
bg: Предотвратяване на достъпа на потребителя до терминал или възможността да укаже команда за изпълнение. Напр. това изключва достъпа до диалоговия прозорец „Стартиране на програма“ на панела.

en: Disable saving files to disk
bg: Изключване на запазването на файлове на диска

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
bg: Предотвратяване на записването на файлове от потребителя. Напр. това изключва диалоговия прозорец „Запазване като“ във всички програми.

en: Disable printing
bg: Изключване на печата

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
bg: Предотвратяване на печата от потребителя. Напр. това изключва диалоговия прозорец „Печат“ във всички програми.

en: Disable print setup
bg: Изключване на настройките на печата

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
bg: Предотвратяване на настройването на печата от потребителя. Напр. това изключва диалоговия прозорец „Настройки на печата“ във всички програми.

en: Disable user switching
bg: Изключване на смяната на потребител

en: Prevent the user from switching to another account while their session is active.
bg: Предотвратяване на смяната на потребител докато първоначалната сесия работи.

en: Disable lock screen
bg: Изключване на заключването на екрана

en: Prevent the user from locking their screen.
bg: Предотвратяване на заключването на екрана от потребителите.

en: Disable URL and MIME type handlers
bg: Изключване на обработката според адреса и вида MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
bg: Предотвратяване на стартиране на приложения, регистрирали поддръжка на определен вид адрес или MIME.

en: Disable log out
bg: Изключване на изхода от сесията

en: Prevent the user from logging out.
bg: Предотвратяване на изхода на отделния потребител.

en: Disable user administration
bg: Изключване на администрирането на потребители

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
bg: Предотвратяване на промяната на регистрациите на потребителите. Стандартно се позволява добавянето и премахването на потребители, както и промяната на настройките на другите потребители.

en: Mount removable storage devices as read-only
bg: Преносимите носители да се монтират само за четене

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
bg: Предотвратяване на запазването или промяната на файлове на преносими носители (напр. памет, мобилни телефони, фотоапарати и т.н.)

en: Disable password showing
bg: Изключване на показването на паролите

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
bg: Изключване на възможността за „Показване на паролата“ в диалоговите прозорци за пароли.

en: Whether to automatically mount media
bg: Дали преносимите носители да се монтират автоматично

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
bg: Ако е включено, Nautilus автоматично ще монтира дискове и преносими носители при стартирането си и при поставянето им.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
bg: Дали автоматично да се отваря папка с монтирания носител

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
bg: Ако е зададено, Nautilus ще отваря папка с автоматично монтирания носител. Това се отнася само за носителите без познат вид „x-content/*“. Ако такъв е засечен, ще се изпълни настроеното действие.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
bg: Без запитване и без автоматично изпълнение на програми при поставяне на носител

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
bg: Когато е включено, Nautilus няма да предлага и няма да стартира програми при поставяне на носител.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
bg: Списък с видове „x-content/*“, за които ще се изпълни предпочитана програма

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
bg: Списък с видове „x-content/*“, за които потребителят е настроил стартиране на програма. При поставянето на медия от този вид приложението ще бъде изпълнено.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
bg: Списък с видове „x-content/*“, за които няма да се прави нищо

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
bg: Списък с видове „x-content/*“, за които потребителят е настроил да не се прави нищо. При поставянето на медия от този вид няма да се стартира приложение и няма да се отваря прозорец със запитване.

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
bg: Списък с видове „x-content/*“, за които да се отваря папка

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
bg: Списък с видове „x-content/*“, за които потребителят е настроил „Отваряне на папка“. При поставянето на медия от този ще се отваря съответната ѝ папка.

en: Show notification banners
bg: Показване на известия

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
bg: Дали известията от програми изрично да се показват.

en: Show notifications in the lock screen
bg: Известия при заключен екран

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
bg: Дали известията да се показват при заключен екран или не.

en: Application ID
bg: Идентификатор на програма

en: The application that this policy is for.
bg: За кое приложение се отнася тази политика.

en: Enable notifications
bg: Включване на известията

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
bg: Дали известията са включени глобално за тази програма.

en: Enable sound alerts
bg: Включване на звуковите известия

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
bg: Дали известията да се придружават със звуци.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
bg: Дали известията от това приложение изрично да се показват. Това не влияе на показването им при натискана на бутоните в системната тава.

en: Force automatic expanding of banners
bg: Автоматично разширяване на известията

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
bg: Дали известията от програмата автоматично да се разширяват, когато бъдат показани.

en: Show in the lock screen
bg: Извеждане и при заключен екран

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
bg: Дали известията от тази програма да се показват, когато екранът е заключен.

en: Show details in the lock screen
bg: Подробности при заключен екран

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
bg: Дали не само заглавието, а и тялото на съобщението ще се показва при заключен екран.

en: Whether edge scrolling is enabled
bg: Придвижване със сензорния панел

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
bg: Когато е включено и сензорният панел го поддържа, ще може да се придвижвате в прозорците чрез плъзгане по ръбовете на панела.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
bg: Придвижване с два пръста

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
bg: Когато е включено и сензорният панел го поддържа, ще може да се придвижвате в прозорците чрез плъзгане на два пръста.

en: Whether to disable the touchpad while typing
bg: Изключване на сензорния панел докато клавиатурата се ползва

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
bg: Когато е включено, сензорният панел не отчита действия, докато ползвате клавиатурата.

en: Enable mouse clicks with touchpad
bg: Включване на натискане на бутоните на мишката чрез сензорния панел

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
bg: Задайте да е истина, за да подавате натискания на бутоните на мишката чрез потупване по сензорния панел.

en: Tap Button Map
bg: Съответствия на потупванията

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
bg: Определя съответствието на броя на пръстите при потупване на сензорния панел и бутона, който се счита за натиснат. Стандартно потупванията с 1, 2 и 3 пръста съответстван на натискане на основния, допълнителния и средния бутони на мишката („lrm“ означава ляв, десен, среден).

en: Enable tap-and-drag with touchpad
bg: Включване на потупване и влачене

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
bg: Включете, за да започвате провлачване с потупване и местене на пръста докато е натиснат върху сензорния панел.

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
bg: Включване на потупване и влачене без натискане

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
bg: Включете, за да започвате провлачване с потупване и местене на пръста, без натискане на сензорния панел.

en: Touchpad enabled
bg: Сензорен панел

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
bg: Управление на ситуациите, в които сензорният панел е включен.

en: Touchpad button orientation
bg: Ориентация на бутоните на сензорния панел

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
bg: Задаване на основния бутон да като за мишка за левичари с „left“, като за мишка за десничари с „right“ и „mouse“, за да се ползват настройките на мишката.

en: Acceleration profile
bg: Профил на ускорение

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
bg: Профил на ускорение за свързаните сензорни панели. Той може да се зададе да е „default“ (стандартния), който ползва стандартния профил за всяко устройство, „flat“ (плосък), при който ускорението е с постоянен коефициент на базата на настроената скорост на мишката или „adaptive“ (адаптивен), при който ускорението зависи от движението на мишката. Ако мишката не поддържа настроения профил, се ползва „default“.

en: Pointer speed
bg: Скорост на показалеца

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
bg: Скорост на показалеца за сензорния панел. Стандартните стойности са в интервала [-1;1] (от „unaccelerated“ — без ускорение, до „fast“ — голямо ускорение). Стойност 0 е стандартната за системата.

en: Natural scrolling
bg: Естествено придвижване

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
bg: Включете за задействането на естественото (обърнато) придвижване чрез сензорния панел.

en: Click method
bg: Начин на натискане

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
bg: Как софтуерно да се имитират бутони. Може да е „none“ — изключено, „areas“ — чрез определени области, „fingers“ — чрез броя на пръстите „default“ — както е стандартно за хардуера.

en: Emulate middle click
bg: Имитация на натискане със среден бутон

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
bg: Включете за имитирането на натискане със среден бутон, когато едновременно са натиснати главния и втория бутони.

en: Keyboard repeat
bg: Повтаряне на клавишите

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
bg: Включете за повтаряне на клавишите.

en: Key Repeat Interval
bg: Интервал за повтаряне на клавишите

en: Delay between repeats in milliseconds.
bg: Забавяне в милисекунди между повторенията.

en: Initial Key Repeat Delay
bg: Забавяне преди първото повторение

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
bg: Забавяне в милисекунди преди първото повторение.

en: Remember NumLock state
bg: Запомняне на състоянието на NumLock

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
bg: Когато е включено, GNOME помни и възстановява състоянието на NumLock в следващата сесия.

en: NumLock state
bg: Състояние на NumLock

en: The remembered state of the NumLock LED.
bg: Запомненото състояние на NumLock.

en: Mouse button orientation
bg: Ориентация на бутоните на мишката

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
bg: Замяна на левия и десния бутон на мишката за левичари.

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
bg: Скорост на показалеца за мишката. Стандартните стойности са в интервала [-1;1] (от „unaccelerated“ — без ускорение, до „fast“ — голямо ускорение). Стойност 0 е стандартната за системата.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
bg: Включете за задействането на естественото (обърнато) придвижване чрез мишката.

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
bg: Профил на ускорение за свързаните мишки. Той може да се зададе да е „default“ (стандартния), който ползва стандартния профил за всяко устройство, „flat“ (плосък), при който ускорението е с постоянен коефициент на базата на настроената скорост на мишката или „adaptive“ (адаптивен), при който ускорението зависи от движението на мишката. Ако мишката не поддържа настроения профил, се ползва „default“.

en: Double click time
bg: Време за двойно натискане

en: Length of a double click in milliseconds.
bg: Време за двойно натискане в милисекунди.

en: Drag threshold
bg: Праг за влачене

en: Distance before a drag is started.
bg: Минимално разстояние за начало на влачене.

en: Drawing tablet mapping
bg: Съответствие на таблета за рисуване

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
bg: Информация по EDID за съответствие на изхода на таблета. Форматът е [ПРОИЗВОДИТЕЛ, ПРОДУКТ, СЕРИЕН_НОМЕР]. ["","",""] означава автоматично присвояване.

en: Tablet mapping
bg: Съответствие на таблета

en: How input affects the pointer on the screen
bg: Как входа се отразява на показалеца на екрана

en: Tablet area
bg: Област на таблета

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
bg: Мъртва област около действащата, в проценти. Съответно се прилага за левия, десния, горния и долния ръб.

en: Tablet aspect ratio
bg: Отношение на страните на таблета

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
bg: Когато това е включено, областта на таблета се ограничава до отношението на страните на изхода.

en: Tablet left-handed mode
bg: Таблет за левичари

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
bg: Включете настройката, за да позволите физическото завъртане на таблета за левичари

en: Stylus pressure curve
bg: Крива на на̀тиска на писалката

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
bg: Координатите на кривата за натиска за писалката (x1, y1 и x2, y2).

en: Stylus pressure range
bg: Диапазон на на̀тиска на писалката

en: Set this to the percentage of the physical pressure range that should map to the logical range.
bg: Задайте да е процент от диапазона на физически натиск, който да се преобразува до диапазон на логически натиск.

en: Eraser pressure curve
bg: Крива на на̀тиска на гумата

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
bg: Координатите на кривата за натиска за гумата (x1, y1 и x2, y2).

en: Eraser pressure range
bg: Диапазон на на̀тиска на гумата

en: Button action
bg: Действие на бутона

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
bg: Действие на бутона на писалката, обикновено този бутон е по тялото ѝ.

en: Secondary button action
bg: Действие на втория бутон

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
bg: Действие на втория бутон на писалката, обикновено този бутон е по тялото ѝ. Не всички писалки притежават такъв. Примерно Grip Pen я има, а Airbrush Pen и Inking Pen — не. Съответно тази настройка не влияе на вторите.

en: Tertiary button action
bg: Действие на третия бутон

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
bg: Действие на третия бутон на писалката, обикновено този бутон е по тялото ѝ. Не всички писалки притежават такъв. Примерно 3D Pen я има, а Grip Pen — не. Съответно тази настройка не влияе на втората.

en: Key combination for the primary button
bg: Клавишна комбинация за основния бутон

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
bg: Клавишната комбинация, която се генерира при натискането на бутона за потребителско действие.

en: Key combination for the secondary button
bg: Клавишна комбинация за втория бутон

en: Key combination for the tertiary button
bg: Клавишна комбинация за третия бутон

en: Pad button action type
bg: Действие чрез натискане

en: The type of action triggered by the button being pressed.
bg: Видът на действието задействано чрез натискане на бутона.

en: Key combination for the custom action
bg: Клавишна комбинация за потребителско действие

en: Touchscreen output mapping
bg: Съответствие на сензорния екран

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
bg: Информация по EDID за съответствие на изхода на сензорния екран. Форматът е [ПРОИЗВОДИТЕЛ, ПРОДУКТ, СЕРИЕН_НОМЕР]. ["","",""] означава автоматично присвояване.

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
bg: Имитация на колелце на мишка. 0 изключва тази възможност.

en: Mouse wheel emulation button lock
bg: Заключване на имитацията на колелце на мишка

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
bg: Включете настройката за заключване на имитацията на колелце на мишка. Така първото натискане на бутона включва имитацията, а второто го изключва.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
bg: Профил на ускорение за свързания трекбол. Той може да се зададе да е „default“ (стандартния), който ползва стандартния профил за всяко устройство, „flat“ (плосък), при който ускорението е с постоянен коефициент на базата на настроената скорост на мишката или „adaptive“ (адаптивен), при който ускорението зависи от движението на мишката. Ако трекболът не поддържа настроения профил, се ползва „default“.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
bg: Скорост на показалеца за указващо лостче. Стандартните стойности са в интервала [-1;1] (от „unaccelerated“ — без ускорение, до „fast“ — голямо ускорение). Стойност 0 е стандартната за системата.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
bg: Профил на ускорение за указващото лостче. Той може да се зададе да е „default“ (стандартния), който ползва стандартния профил за всяко устройство, „flat“ (плосък), при който ускорението е с постоянен коефициент на базата на настроената скорост на мишката или „adaptive“ (адаптивен), при който ускорението зависи от движението на мишката. Ако трекболът не поддържа настроения профил, се ползва „default“.

en: Scrolling method
bg: Начин на придвижване

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
bg: Начин на придвижване за указващото лостче. Той може да е: „default“, при което се ползва стандартният метод; „none“, при което придвижването се изключва; или „on-button-down“, при което придвижване се извършва при натиснат среден бутон.

en: Controls visibility of personal information
bg: Видимост на личната информация

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
bg: Когато е зададено, системата ще се опита да не показва идентичността на потребителя нито на екрана, нито по мрежата.

en: Show full name in the user menu
bg: Пълно име в менюто с потребители

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
bg: Дали потребителите да се показват с пълно име в менюто за тях или не.

en: Whether to remove old files from the trash automatically
bg: Дали старите обекти автоматично да се изчистват от кошчето

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
bg: Когато е зададено, файловете, които са били в кошчето повече от „old-files-age“ дни, се трият.

en: Whether to remove old temporary files automatically
bg: Дали старите временни файлове автоматично да се трият

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
bg: Когато е зададено, временните файлове, които са по-стори от „old-files-age“ дни, се трият.

en: Number of days to keep trash and temporary files
bg: Брой дни преди автоматичното триене на файлове от кошчето и временни файлове

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
bg: Автоматично триене на временни файлове, както и тези в кошчето след този брой дни.

en: Whether to remember recently used files
bg: Дали да се помнят наскоро ползваните файлове

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
bg: Ако не е включено, програмите няма да помнят скоро ползваните файлове.

en: Number of days to remember recently used files for
bg: Брой дни за помнене на последно ползваните файлове

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
bg: Брой дни за помнене на последно ползваните файлове. Ако е 0, няма да се помнят файлове, а стойност -1 означава да се помнят завинаги.

en: Whether to remember application usage
bg: Помнене на ползваните програми

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
bg: Когато е изключено, не се наблюдава и помни кои програми са ползвани.

en: Send statistics when applications are removed or installed
bg: Изпращане на статистика при инсталиране/деинсталиране на програми

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
bg: Когато е изключено, няма де се пращат дори и анонимизираните данни кои приложения се инсталират/деинсталират.

en: Send reports of technical problems to the vendor
bg: Изпращане на данни за техническите проблеми

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
bg: Когато е включено, се пращат анонимизирани данни при забиване на програми.

en: Don’t allow applications to access the microphone
bg: Да не се позволява на програмите да ползват микрофон

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
bg: Когато е включено, програмите нямат никакъв достъп до микрофон.

en: Don’t allow applications to access the camera
bg: Да не се позволява на програмите да ползват камера

en: If TRUE, applications should not use the camera.
bg: Когато е включено, програмите нямат никакъв достъп до камера.

en: Don’t allow applications to output sound
bg: Да не се позволява на програмите да изпълняват звуци

en: If TRUE, applications should not make sound.
bg: Когато е включено, програмите не може да изпълняват звуци въобще.

en: Whether to protect USB devices
bg: Защита на устройствата по USB

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
bg: Когато настройката е включена и услугата USBGuard е налична, се задейства защитата срещу злонамерени устройства по USB, както е зададено в настройката „usb-protection-level“.

en: When USB devices should be rejected
bg: Кога да се отхвърлят нови устройства по USB

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
bg: Ако е „lockscreen“, нови устройства по USB ще се отхвърлят, когато екранът е включен. Ако е „always“, всички нови устройства по USB ще се отказват.

en: Whether the privacy screen is enabled
bg: Дали поверителността на екрана е включена

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
bg: Ако хардуерът на екрана поддържа вградена защита на поверителността и тази настройка е включена, защитата срещу наблюдение на монитора отстрани ще бъде включена.

en: Enable restart/shutdown
bg: Включване на рестартиране/изключване

en: Allow shutdown and restart actions from the lock screen.
bg: Позволява изключване и рестартиране на системата от заключен екран.

en: Activate when idle
bg: Включване при бездействие

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
bg: Включете настройката, за да може по време на бездействие да се включва програмата за защита на екрана. Този ключ е остарял и вече не се ползва. Задайте „idle-delay“ в „org.gnome.desktop.session idle-delay“ да е 0, за да изключите защитата на екрана.

en: Lock on activation
bg: Заключване при задействане

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
bg: Включете настройката и екранът ще се заключва при задействане на програмата за защитата му.

en: Time before locking
bg: Време преди заключване

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
bg: Брой секунди след задействане на програмата за защита на екрана преди заключването му.

en: Show full name in the lock screen
bg: Извеждане на пълното име в екрана при заключване

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
bg: Дали пълното име на потребителя да се извежда в екрана при заключване. Това се отнася само за общия екран. Краткото, системно име винаги се показва.

en: Allow embedding a keyboard into the window
bg: Виртуална клавиатура при отключване

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Включете настройката, за вграждането на визуална клавиатура в прозореца при опит за отключване. Ключът „keyboard_command“ трябва да съдържа съответната команда. Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: Embedded keyboard command
bg: Команда за вграждане на клавиатура

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Когато настройката „embedded_keyboard_enabled“ е включена, командата в този ключ се изпълнява за вграждането на графичен обект с клавиатура в прозореца. Командата трябва да поддържа интерфейса XEMBED и да изведе идентификатора XID на прозореца си на стандартния изход. Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: Allow logout
bg: Разрешаване на изхода

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Настройката определя дали диалоговият прозорец за отключване да включва опция за изход след изчакване. Самото то се задава с настройката „logout_delay“. Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: Time before logout option
bg: Забавяне преди позволяване на изход

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
bg: Брой секунди след включване на програмата за защита на екрана, преди възможността за изход да се появи в прозореца за отключване. Ключът е в сила, само ако настройката „logout_enable“ е включена. Този ключ е остарял и вече не се ползва

en: Logout command
bg: Команда при изход

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Команда, която да се извика при натискането на бутон за изход. Командата трябва да приключи сесията на потребителя без нужда от какъвто и да е вход от потребителя. Ключът е в сила, само ако настройката „logout_enable“ е включена. Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: Allow user switching
bg: Позволяване на смяна на потребителя

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
bg: Включете настройката, за да се появи възможност за смяна на потребителя в диалоговия прозорец за отключване на компютъра.

en: Allow the session status message to be displayed
bg: Позволяване на съобщение за състоянието на сесията

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Позволяване на показването на съобщение за състоянието на сесията при заключен екран. Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: Enable screen time history
bg: Включване на проследяването на времето пред екрана

en: Enable basic screen time functionality, recording usage data for viewing history.
bg: Включване на основната функционалност за ограничаване на времето пред екрана, като се записват данни за ползването.

en: Enable daily screen time limit
bg: Включване на ограничаване на времето пред екрана

en: Enable imposing a screen time limit on the user, as set in daily-limit-seconds.
bg: Включване на ограничаване на времето пред екрана за потребителя [секунди/ден]

en: Daily screen time limit
bg: Позволено време на ден пред екрана за потребителя

en: The limit on the amount of daily screen time the user is allowed, in seconds.
bg: Позволено време за ползване на компютъра, в секунди на ден.

en: Grayscale once limit is reached
bg: Изключване на цветовете при достигане на ограничението

en: Whether to make the screen grayscale once the user’s screen time limit is reached.
bg: Дали екранът да премине в режим на степени на сивото при достигане на дневното ограничение на времето пред него.

en: Disable all external search providers
bg: Изключване на всички външни доставчици на резултати при търсене

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
bg: Когато настройката е зададена, всички външни програми за резултати при търсене генерално се изключват, независимо дали са включени или изключени поотделно. Външни програми за търсене се задават с ключовете за приложения в „$XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers“.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
bg: Списък с идентификатори на програми за резултати при търсене, които да се изключат от стандартно включените доставчици на резултати

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
bg: Резултатите от търсене с тези програми не се показват в общия резултат.

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
bg: Списък с идентификатори на програми за резултати при търсене, които да се включат в стандартно включените доставчици на резултати

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
bg: Резултатите от търсене с тези програми се показват в общия резултат.

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
bg: Списък с идентификатори на програми, указващ подредбата на резултатите при търсене

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
bg: Резултатите от програмите в този списък ще бъдат изведени първи, подредени според него. Резултатите от програмите извън него, ще се покажат в общ, поазбучен ред след предните.

en: Time before session is considered idle
bg: Време преди отчитането на бездействие

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
bg: Брой секунди бездействие, преди да започне отчитането на цялата сесия като бездействаща.

en: Session type
bg: Вид сесия

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
bg: Името на ползваната сесия. Една от възможните стойности е „gnome“.

en: Sounds for events
bg: Звуци при събития

en: Whether to play sounds on user events.
bg: Дали да се изпълняват звуци при възникването на потребителско събитие.

en: Sound theme name
bg: Име на аудио темата

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
bg: Името на аудио темата за системните звуци по XDG.

en: Input feedback sounds
bg: Звуци при вход

en: Whether to play sounds on input events.
bg: Дали да се изпълнява звук при входни действия.

en: Allow volume above 100%
bg: Сила на звука над 100%

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
bg: Дали силата на звука може да се увеличи над 100% чрез софтуерно усилване.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
bg: Максимално време на съхранение на миниатюрите в кеша. За изключването на изчистването задайте -1.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
bg: Максимален размер на кеша за миниатюрите. За изключването на изчистването задайте -1.

en: Disable all external thumbnailers
bg: Изключване на всички външни програми за миниатюри

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
bg: Когато настройката е зададена, всички външни програми за създаването на миниатюри генерално се изключват, независимо дали са включени или изключени поотделно.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
bg: Списък от видове по MIME, за които външните програми за миниатюри ще се изключат

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
bg: Няма да се създават миниатюри за файловете с видове по MIME от този списък.

en: Switch to workspace 1
bg: Превключване към работен плот 1

en: Switch to workspace 2
bg: Превключване към работен плот 2

en: Switch to workspace 3
bg: Превключване към работен плот 3

en: Switch to workspace 4
bg: Превключване към работен плот 4

en: Switch to workspace 5
bg: Превключване към работен плот 5

en: Switch to workspace 6
bg: Превключване към работен плот 6

en: Switch to workspace 7
bg: Превключване към работен плот 7

en: Switch to workspace 8
bg: Превключване към работен плот 8

en: Switch to workspace 9
bg: Превключване към работен плот 9

en: Switch to workspace 10
bg: Превключване към работен плот 10

en: Switch to workspace 11
bg: Превключване към работен плот 11

en: Switch to workspace 12
bg: Превключване към работен плот 12

en: Switch to workspace left
bg: Превключване към левия работен плот

en: Switch to workspace right
bg: Превключване към десния работен плот

en: Switch to workspace above
bg: Превключване към горния работен плот

en: Switch to workspace below
bg: Превключване към долния работен плот

en: Switch to last workspace
bg: Превключване към последния работен плот

en: Switch windows of an application
bg: Преместване на фокуса между прозорците на една програма

en: Reverse switch windows of an application
bg: Преместване на фокуса между прозорците на едно приложение в обратен ред

en: Switch applications
bg: Преместване на фокуса между програмите

en: Reverse switch applications
bg: Преместване на фокуса между програмите в обратен ред

en: Switch windows
bg: Преместване на фокуса между прозорците

en: Reverse switch windows
bg: Преместване на фокуса в обратен ред

en: Switch system controls
bg: Към следващия служебен обект

en: Reverse switch system controls
bg: Преместване на фокуса между служебните обекти в обратен ред

en: Switch windows of an app directly
bg: Незабавно преместване на фокуса между прозорците на една програма

en: Reverse switch windows of an app directly
bg: Незабавно преместване на фокуса между прозорците на едно приложение в обратен ред

en: Switch windows directly
bg: Незабавно преместване на фокуса между прозорците

en: Reverse switch windows directly
bg: Незабавно преместване на фокуса между програмите в обратен ред

en: Switch system controls directly
bg: Незабавно преместване на фокуса между служебните обекти

en: Reverse switch system controls directly
bg: Незабавно преместване на фокуса между служебните обекти в обратен ред

en: Hide all normal windows
bg: Скриване на всички обикновени прозорци

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: Show the run command prompt
bg: Показване на прозореца за стартиране на команда

en: Don’t use
bg: Не се ползва

en: Activate the window menu
bg: Задействане на менюто за прозорците

en: Toggle fullscreen mode
bg: Превключване на режима за цял екран

en: Toggle maximization state
bg: Превключване на състоянието на максимизиране

en: Toggle window always appearing on top
bg: Превключване на състоянието винаги отгоре

en: Maximize window
bg: Максимизиране на прозорец

en: Restore window
bg: Възстановяване на прозорец

en: Minimize window
bg: Минимизиране на прозореца

en: Close window
bg: Затваряне на прозореца

en: Move window
bg: Преместване на прозорец

en: Resize window
bg: Преоразмеряване на прозорец

en: Toggle window on all workspaces or one
bg: Превключване на появата на прозореца на всички работни места

en: Move window to workspace 1
bg: Преместване на прозореца на работен плот 1

en: Move window to workspace 2
bg: Преместване на прозореца на работен плот 2

en: Move window to workspace 3
bg: Преместване на прозореца на работен плот 3

en: Move window to workspace 4
bg: Преместване на прозореца на работен плот 4

en: Move window to workspace 5
bg: Преместване на прозореца на работен плот 5

en: Move window to workspace 6
bg: Преместване на прозореца на работен плот 6

en: Move window to workspace 7
bg: Преместване на прозореца на работен плот 7

en: Move window to workspace 8
bg: Преместване на прозореца на работен плот 8

en: Move window to workspace 9
bg: Преместване на прозореца на работен плот 9

en: Move window to workspace 10
bg: Преместване на прозореца на работен плот 10

en: Move window to workspace 11
bg: Преместване на прозореца на работен плот 11

en: Move window to workspace 12
bg: Преместване на прозореца на работен плот 12

en: Move window to last workspace
bg: Преместване на прозореца на последния работен плот

en: Move window one workspace to the left
bg: Преместване на прозореца един работен плот наляво

en: Move window one workspace to the right
bg: Преместване на прозореца един работен плот надясно

en: Move window one workspace up
bg: Преместване на прозореца един работен плот нагоре

en: Move window one workspace down
bg: Преместване на прозореца един работен плот надолу

en: Move window to the next monitor on the left
bg: Преместване на прозореца един екран наляво

en: Move window to the next monitor on the right
bg: Преместване на прозореца един екран надясно

en: Move window to the next monitor above
bg: Преместване на прозореца един екран нагоре

en: Move window to the next monitor below
bg: Преместване на прозореца един екран надолу

en: Raise window if covered, otherwise lower it
bg: Ако прозорецът е под друг, го издига, иначе го понижава

en: Raise window above other windows
bg: Издигане на прозореца над другите

en: Lower window below other windows
bg: Понижаване на прозореца под другите прозорци

en: Maximize window vertically
bg: Максимизиране на прозореца вертикално

en: Maximize window horizontally
bg: Максимизиране на прозореца хоризонтално

en: Move window to top left corner
bg: Преместване на прозореца в горния ляв ъгъл на екрана

en: Move window to top right corner
bg: Преместване на прозореца в горния десен ъгъл на екрана

en: Move window to bottom left corner
bg: Преместване на прозореца в долния ляв ъгъл на екрана

en: Move window to bottom right corner
bg: Преместване на прозореца в долния десен ъгъл на екрана

en: Move window to top edge of screen
bg: Преместване на прозореца в горната част на екрана

en: Move window to bottom edge of screen
bg: Преместване на прозореца в долната част на екрана

en: Move window to right side of screen
bg: Преместване на прозореца в дясната част на екрана

en: Move window to left side of screen
bg: Преместване на прозореца в лявата част на екрана

en: Move window to center of screen
bg: Преместване на прозореца в средата на екрана

en: Switch input source
bg: Към следващия източник на аудио

en: Binding to select the next input source
bg: Клавишна комбинация за отиване на следващия източник на аудио

en: Switch input source backward
bg: Към предишния източник на аудио

en: Binding to select the previous input source
bg: Клавишна комбинация за отиване на предишния източник на аудио

en: Toggle window to be always on top
bg: Превключване на задържането на прозорец най-отгоре

en: Set or unset window to appear always on top
bg: Превключване на задържането на прозорец най-отгоре върху другите прозорци

en: Modifier to use for modified window click actions
bg: Модификатор, който да се ползва за модифицираните действия с натискания по прозорците

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
bg: Натискането по прозорец при задържането на този модифициращ клавиш позволява преместване на прозореца (с основния бутон), преоразмеряване (със средния бутон) и показване на менюто на прозореца (с втория бутон). Действията на втория и средния бутон може да се разменят с ключа „resize-with-right-button“. Модификаторът се дава с „<Alt>“ или „<Super>“.

en: Whether to resize with the right button
bg: Дали да се преоразмерява с десния бутон

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
bg: Включете настройката за преоразмеряване с втория бутон и показване на меню при натискане на средния бутон придружен с натискане на клавиша указан в „mouse-button-modifier“. Когато настройката изключена, посочените бутони разменят действието си.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
bg: Подредба на бутоните в заглавната лента

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
bg: Подредба на бутоните в заглавната лента. Стойността е низ от стойности разделени със запетаи. Двоеточието разделя двата ъгъла на прозореца. Не се позволяват повторения. Пример:  „menu:minimize,maximize,spacer,close“. Непознатите стойности се прескачат, за да се осигури съвместимост с новите версии. Наличието на интервал означава вмъкването на малко, разделящо пространство между съседните бутони.

en: Window focus mode
bg: Режим на фокусиране на прозорци

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
bg: Режимът на фокусиране на прозорци обозначава как те се задействат. Има три възможни стойности: „click“ означава, че трябва да натиснете по прозорец за фокусирането му; „sloppy“ означава, че прозорците се фокусират при посочването им с мишка, без да е необходимо натискане, а „mouse“ означава, не само, че прозорецът се фокусира при влизане на показалеца в областта му, но и че губи фокуса при излизането на показалеца.

en: Control how new windows get focus
bg: Кога новите прозорци получават фокуса

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
bg: Настройката дава допълнителен контрол върху начина, по който новосъздадените прозорци получават фокуса. Една от следните две стойности: „smart“ ползва режима на фокусиране, зададен от потребителя, и „strict“, при който новосъздадените прозорците не получават автоматично фокуса.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
bg: Дали прозорците да се издигат при натискане на бутон на мишката в клиентската им област

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
bg: Стандартно е зададено и означава, че при натискането на рамката или на клиентската област прозорецът се издига най-отгоре. При изключване на настройката дори и при натискане на клиентската област прозорецът не се издига. Това се случва, само при натискане на рамката на прозореца. За издигане, натискането някъде по прозореца трябва де се съпътства с натиснат клавиш „Super“. Този режим е полезен при работа с много, застъпващи се прозорци.

en: Action on title bar double-click
bg: Действие при двойно натискане върху заглавната лента

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
bg: Тази настройка определя действието при двойно натискане по заглавната лента. Поддържат се стойностите: „toggle-maximize“ — максимизиране/демаксимизиране на прозореца, „toggle-maximize-horizontally“ и „toggle-maximize-vertically“ максимизиране/демаксимизиране на прозореца хоризонтално или вертикално, „minimize“ — минимизиране на прозореца „menu“ — извеждане на менюто за прозореца, „lower“ — преместване прозореца най-отзад и „none“ — няма да се прави нищо.

en: Action on title bar middle-click
bg: Действие при натискане със средния бутон на мишката върху заглавната лента

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
bg: Тази настройка определя действието при натискането на средния бутон върху заглавната лента. Поддържат се стойностите: „toggle-maximize“ — максимизиране/демаксимизиране на прозореца, „toggle-maximize-horizontally“ и „toggle-maximize-vertically“ максимизиране/демаксимизиране на прозореца хоризонтално или вертикално, „minimize“ — минимизиране на прозореца „menu“ — извеждане на менюто за прозореца, „lower“ — преместване прозореца най-отзад и „none“ — няма да се прави нищо.

en: Action on title bar right-click
bg: Действие при натискане с десния бутон на мишката върху заглавната лента

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
bg: Тази настройка определя действието при натискането на втория бутон върху заглавната лента. Поддържат се стойностите: „toggle-maximize“ — максимизиране/демаксимизиране на прозореца, „toggle-maximize-horizontally“ и „toggle-maximize-vertically“ максимизиране/демаксимизиране на прозореца хоризонтално или вертикално, „minimize“ — минимизиране на прозореца, „menu“ — извеждане на менюто за прозореца, „lower“ — преместване прозореца най-отзад и „none“ — няма да се прави нищо.

en: Automatically raises the focused window
bg: Автоматично издигане на фокусирания прозорец

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
bg: Ако настройката е включена, а режимът на фокусиране е „sloppy“ или „mouse“, фокусираният прозорец се издига над другите след изтичане на времето, указано в ключа „auto-raise-delay“. Това не се отнася до натискането върху прозорец за издигането му, както и до влизането в областта на прозорец при влачене.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
bg: Забавяне в милисекунди за настройката за автоматично издигане

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
bg: Забавяне преди автоматичното издигане на прозорец, когато настройката „auto-raise“ е включена. The delay is given in thousandths of a second.

en: Current theme
bg: Текуща тема

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
bg: Темата определя изгледа на границите па прозорците, заглавната им лента и т.н. Този ключ е остарял и вече не се ползва.

en: Use standard system font in window titles
bg: Използване на стандартния системен шрифт за заглавията на прозорците

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
bg: Ако е зададено, настройката „titlebar-font“ се прескача, а за шрифт за заглавията на прозорци се ползва стандартният за документи.

en: Window title font
bg: Шрифт за заглавията на прозорците

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
bg: Описание на шрифт за заглавните ленти на прозорците. Кегелът от описанието ще се ползва, само когато настройката „titlebar-font-size“ е 0. Тази настройка не се ползва, ако настройката „titlebar-uses-desktop-font“ е включена.

en: Number of workspaces
bg: Брой работни плотове

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
bg: Брой работни плотове. Трябва да е над 0. Има горна граница (за да се предотврати случайното разрушаване на средата, ако поискате прекалено много работни места).

en: System Bell is Audible
bg: Системният звънец е звуков

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
bg: Определя дали програмата или системата ще генерират аудио сигнал. Може да се ползва заедно с визуалния звънец, за да се позволи тихо известяване.

en: Enable Visual Bell
bg: Включване на визуалния звънец

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
bg: Включване на визуална индикация, че някоя програма изпълнява системния звънец. Това е помощ за хората, които не чуват добре или при работа в шумна среда.

en: Visual Bell Type
bg: Вид визуален звънец

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
bg: Настройката указва на мениджъра на прозорци да показва визуално, че системният звънец или звънецът на програма е издал звук. Поддържат се следните две стойности: „fullscreen-flash“, при което целият екран премигва, и „frame-flash“, при което премигва заглавната лента на програмата, която звънна. Ако програмата не може да се определи, както е в случая на системния звънец, премигва заглавната лента на текущо фокусирания прозорец.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
bg: Изключва неправилното поведение изисквано от стари приложения или такива с грешки

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
bg: Някои приложения не спазват стандартите, което пречи на управлението на прозорци. Опцията задава нарочно коректен режим на мениджъра на прозорци, което води до много по-еднакъв потребителски интерфейс, стига да не се стартират програми с неправилно поведение.

en: The names of the workspaces
bg: Имена на работните плотове

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
bg: Имената, които се задават на работните плотове. Ако списъкът е твърде дълъг, излишните стойности не се ползват. Ако списъкът е твърде къс или някои от имената са празни, допълнително ще се ползват стандартни имена (като „Плот 5…“, напр.).

en: The locale to use for dates / numbers formats
bg: Локал за форматите на датите/числата

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
bg: Указване на локала за извежданите дати, времена и числа.

en: Geolocation services are enabled.
bg: Услугите за местоположението са включени.

en: If true, applications are allowed to access location information.
bg: Когато е зададено, програмите може да имат достъп до информацията за местоположението.

en: The maximum accuracy level of location.
bg: Максимална точност на местоположението.

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
bg: Определя максималната точност на местоположението, които програмите виждат. Възможните стойности са: „country“ (държава), „city“ (град), „neighborhood“ (квартал), „street“ (улица) и „exact“ (точно — за това е необходим GPS). Настройката определя само какво библиотеката GeoClue ще подаде към приложенията. Самите приложения може да открият местоположението като ползват мрежата (типично с точност улица).

en: Proxy configuration mode
bg: Режим на настройки на сървърите-посредници

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
bg: Избор на режима да настройване на сървъра-посредник. Поддържаните стойности са „none“, „manual“ и „auto“. Когато е „none“, сървър посредник не се ползва. Ако е „auto“ се ползва адресът за автоматично настройване, който е зададен в ключа „autoconfig-url“. Ако е „manual“, се ползват посредниците зададени с ключовете „/system/proxy/http“, „/system/proxy/https“, „/system/proxy/ftp“ и „/system/proxy/socks“. Всеки от 4-те вида се считат за зададени, ако ключът „host“ не е празен, а ключът „port“ не е 0. Ако има посредник за http, но няма за https — ще се ползва същия сървър за двата протокола. Ако има зададен сървър за SOCKS, той се ползва за всички протоколи, но настройките в ключовете за http, https и ftp се взимат с предимство за съответните протоколи.

en: Automatic proxy configuration URL
bg: Автоматично настройване на адреса на сървъра-посредник

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
bg: Адрес с настройките на сървъра-посредник. Когато режимът е „auto“ (автоматично), от този адрес се получава информацията за сървърите-посредници за всички протоколи.

en: Non-proxy hosts
bg: Без сървъри-посредници

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
bg: Този ключ съдържа списък с компютри, към които да се осъществява директна връзка, а не такава през сървър-посредник (ако такъв се ползва). Стойностите може да са имена на хостове, домейни (чрез начален шаблонен знак като „*.foo.com“), IP адреси (както по IPv4, така и IPv6) и адреси на мрежи с маски (напр. „192.168.0.0/24“).

en: Use HTTP proxy for all protocols
bg: Ползване на сървъра-посредник за HTTP за всички протоколи

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
bg: Дали сървърът-посредник за HTTP да се ползва за всички протоколи.

en: Unused; ignore
bg: Не се ползва

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
bg: Този ключ не се ползва. Сървърът-посредник за HTTP се включва, когато ключът host за машина не е празен, а ключът port за порт не е 0.

en: HTTP proxy host name
bg: Име на сървър-посредник за HTTP

en: The machine name to proxy HTTP through.
bg: Машината, която да посредничи за трафика по HTTP.

en: HTTP proxy port
bg: Порт на сървъра-посредник за HTTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
bg: Портът на машината зададена в ключа „/system/proxy/http/host“, чрез който се посредничи за HTTP.

en: Authenticate proxy server connections
bg: Идентификация за връзката към сървъра-посредник

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
bg: Когато е включено, връзките към сървъра посредник ще изискват идентификация. Комбинацията потребител/парола се задава с ключовете „/system/proxy/http/authentication-user“ и „/system/proxy/http/authentication-password“. Това се отнася само за сървър посредник по http. Ако се ползва отделен сървър за https, няма начин да се укаже идентификация за него.

en: HTTP proxy username
bg: Име на потребител за посредника за HTTP

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
bg: Потребителско име за идентификация при ползването на сървър-посредник за HTTP.

en: HTTP proxy password
bg: Парола за посредника за HTTP

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
bg: Парола за идентификация при ползването на сървър-посредник за HTTP.

en: Secure HTTP proxy host name
bg: Име на сървър-посредник за HTTPS

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
bg: Машината, която да посредничи за трафика по HTTPS.

en: Secure HTTP proxy port
bg: Порт на сървъра-посредник за HTTPS

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
bg: Портът на машината зададена в ключа „/system/proxy/https/host“, чрез който се посредничи за HTTPS.

en: FTP proxy host name
bg: Име на сървър-посредник за FTP

en: The machine name to proxy FTP through.
bg: Машината, която да посредничи за трафика по FTP.

en: FTP proxy port
bg: Порт на сървъра-посредник за FTP

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
bg: Портът на машината зададена в ключа „/system/proxy/ftp/host“, чрез който се посредничи за FTP.

en: SOCKS proxy host name
bg: Име на сървър-посредник за SOCKS

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
bg: Машината, която да посредничи за трафика по SOCKS.

en: SOCKS proxy port
bg: Порт на сървъра-посредник за SOCKS

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
bg: Портът на машината зададена в ключа „/system/proxy/socks/host“, чрез който се посредничи за SOCKS.
