gsettings-desktop-schemas master - en to fi translation catalogue (161 entries)

en: On-screen keyboard
fi: Virtuaalinäppäimistö

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
fi: Onko näyttönäppäimistö käytössä.

en: Screen magnifier
fi: Näytön suurennuslasi

en: Screen reader
fi: Näytönlukija

en: Whether the screen reader is turned on.
fi: Onko näytönlukija käytössä.

en: High contrast
fi: Korkea kontrasti

en: Whether to use the high contrast style.
fi: Käytetäänkö korkean kontrastin tyyliä.

en: Beep when a key is rejected
fi: Soita äänimerkki, kun painallus hylätään

en: Beep when a key is accepted
fi: Soita äänimerkki, kun painallus hyväksytään

en: Enable sticky keys
fi: Käytä pohjaan jääviä näppäimiä

en: Magnification factor
fi: Suurennuskerroin

en: Color Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Folder name
fi: Kansion nimi

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Picture Options
fi: Taustakuvan valinnat

en: Primary Color
fi: Ensisijainen väri

en: Secondary Color
fi: Toissijainen väri

en: Have file manager handle the desktop
fi: Tiedostonhallinta hallitsee työpöytää

en: Time between breaks
fi: Aika taukojen välillä

en: Duration of each break
fi: Jokaisen tauon kesto

en: Play sound when a break finishes
fi: Toista ääni kun tauko päättyy

en: Show the week date in the calendar
fi: Näytä viikonpäivä kalenterissa

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
fi: Jos tosi, näytä ISO-viikonpäivä kalenterissa.

en: First day of the week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Automatically update timezone
fi: Päivitä aikavyöhyke automaattisesti

en: Default calendar
fi: Oletuskalenteri

en: Calendar needs terminal
fi: Kalenteri tarvitsee päätteen

en: Terminal application
fi: Päätesovelus

en: Current input source
fi: Nykyinen syötelähde

en: Toolbar Style
fi: Työkalupalkin tyyli

en: Toolbar Icon Size
fi: Työkalupalkin kuvakkeiden koko

en: Icon Theme
fi: Kuvaketeema

en: Gtk+ Theme
fi: Gtk+-teema

en: Gtk+ Keybinding Theme
fi: Gtk+:n näppäinsidosteemas

en: Default font
fi: Oletusfontti

en: Text scaling factor
fi: Tekstin skaalauskerroin

en: Document font
fi: Asiakirjan fontti

en: Monospace font
fi: Tasalevyinen fontti

en: Cursor theme
fi: Osoitinteema

en: Cursor size
fi: Osoittimen koko

en: Whether the clock shows seconds
fi: Näytetäänkö sekunnit kellossa

en: If true, display seconds in the clock.
fi: Jos tosi, näytä sekunnit kellossa.

en: Show date in clock
fi: Näytä päivä kellossa

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
fi: Jos tosi, näytä päivä ajan lisäksi kellossa.

en: Show weekday in clock
fi: Näytä viikonpäivä kellossa

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
fi: Jos tosi, näytä viikonpäivä ajan lisäksi kellossa.

en: Show battery percentage
fi: Näytä akun prosentti

en: Antialiasing
fi: Reunanpehmennys

en: Hinting
fi: Vihjeistys

en: RGBA order
fi: RGBA-järjestys

en: Color scheme
fi: Väriteema

en: Font rendering
fi: Fontin renderöinti

en: Accent color
fi: Korostusväri

en: Disable command line
fi: Poista komentorivi käytöstä

en: Disable saving files to disk
fi: Poista tiedostojen tallennusmahdollisuus levylle käytöstä

en: Disable printing
fi: Poista tulostus käytöstä

en: Disable user switching
fi: Poista käyttäjän vaihto käytöstä

en: Disable lock screen
fi: Poista näytön lukitseminen käytöstä

en: Disable log out
fi: Poista uloskirjautuminen käytöstä

en: Prevent the user from logging out.
fi: Estä käyttäjää kirjautumasta ulos.

en: Mount removable storage devices as read-only
fi: Liitä tallennuslaitteet "vain luku"-tilassa

en: Disable password showing
fi: Poista salasanan näyttäminen käytöstä

en: Whether to automatically mount media
fi: Liitetäänkö media automaattisesti

en: Show notifications in the lock screen
fi: Näytä ilmoitukset lukitusnäytöllä

en: Enable notifications
fi: Käytä ilmoituksia

en: Show in the lock screen
fi: Näytä lukitusnäytöllä

en: Whether edge scrolling is enabled
fi: Onko reunavieritys käytössä

en: Whether two-finger scrolling is enabled
fi: Onko kahden sormen vieritys käytössä

en: Enable mouse clicks with touchpad
fi: Käytä hiiren napsautuksia kosketuslevyllä

en: Touchpad enabled
fi: Kosketuslevy käytössä

en: Natural scrolling
fi: Luonnollinen vieritys

en: Scrolling method
fi: Vieritystapa

en: Show full name in the user menu
fi: Näytä koko nimi käyttäjävalikossa

en: Whether to remember application usage
fi: Muistetaanko sovellusten käyttö

en: Send statistics when applications are removed or installed
fi: Lähetä tilastoja kun sovelluksia poistetaan tai asennetaan

en: Don’t allow applications to access the microphone
fi: Älä salli sovellusten käyttää mikrofonia

en: Don’t allow applications to access the camera
fi: Älä salli sovellusten käyttää kameraa

en: Don’t allow applications to output sound
fi: Älä salli sovellusten tuottaa ääntä

en: Show full name in the lock screen
fi: Näytä koko nimi lukitusnäytöllä

en: Allow logout
fi: Salli uloskirjautuminen

en: Logout command
fi: Uloskirjaamiskomento

en: Allow user switching
fi: Salli käyttäjän vaihto

en: Daily screen time limit
fi: Päivittäinen ruutuajan raja

en: Grayscale once limit is reached
fi: Harmaasävy kun raja tulee vastaan

en: Session type
fi: Istunnon tyyppi

en: Sound theme name
fi: Ääniteeman nimi

en: Switch to workspace 1
fi: Vaihda työtilaan 1

en: Switch to workspace 2
fi: Vaihda työtilaan 2

en: Switch to workspace 3
fi: Vaihda työtilaan 3

en: Switch to workspace 4
fi: Vaihda työtilaan 4

en: Switch to workspace 5
fi: Vaihda työtilaan 5

en: Switch to workspace 6
fi: Vaihda työtilaan 5

en: Switch to workspace 7
fi: Vaihda työtilaan 7

en: Switch to workspace 8
fi: Vaihda työtilaan 8

en: Switch to workspace 9
fi: Vaihda työtilaan 9

en: Switch to workspace 10
fi: Vaihda työtilaan 10

en: Switch to workspace 11
fi: Vaihda työtilaan 11

en: Switch to workspace 12
fi: Vaihda työtilaan 12

en: Switch to workspace left
fi: Vaihda vasemmalla olevaan työtilaan

en: Switch to workspace right
fi: Vaihda oikealla olevaan työtilaan

en: Switch to workspace above
fi: Vaihda yllä olevaan työtilaan

en: Switch to workspace below
fi: Vaihda alla olevaan työtilaan

en: Switch windows of an application
fi: Vaihda sovelluksen ikkunoiden välillä

en: Switch applications
fi: Vaihda sovelluksien välillä

en: Switch windows
fi: Vaihtele ikkunoiden välillä

en: Hide all normal windows
fi: Piilota kaikki tavalliset ikkunat

en: Don’t use
fi: Älä käytä

en: Activate the window menu
fi: Aktivoi ikkunavalikko

en: Toggle fullscreen mode
fi: Koko näytön tila päälle/pois

en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Restore window
fi: Palauta ikkuna

en: Minimize window
fi: Pienennä ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Move window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Resize window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Move window to workspace 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Move window to workspace 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Move window to workspace 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Move window to workspace 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Move window to workspace 5
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 5

en: Move window to workspace 6
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 6

en: Move window to workspace 7
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 7

en: Move window to workspace 8
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 8

en: Move window to workspace 9
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 9

en: Move window to workspace 10
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 10

en: Move window to workspace 11
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 11

en: Move window to workspace 12
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 12

en: Move window one workspace to the left
fi: Siirrä ikkuna vasemmalla olevaan työtilaan

en: Move window one workspace to the right
fi: Siirrä ikkuna oikealla olevaan työtilaan

en: Move window one workspace up
fi: Siirrä ikkuna yllä olevaan työtilaan

en: Move window one workspace down
fi: Siirrä ikkuna alla olevaan työtilaan

en: Maximize window vertically
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa

en: Maximize window horizontally
fi: Suurenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Move window to top left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan yläreunaan

en: Move window to top right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan yläreunaan

en: Move window to bottom left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan alareunaan

en: Move window to bottom right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan alareunaan

en: Move window to top edge of screen
fi: Siirrä ikkuna näytön yläosaan

en: Move window to bottom edge of screen
fi: Siirrä ikkuna näytön alaosaan

en: Move window to right side of screen
fi: Siirrä ikkuna näytön oikeaan laitaan

en: Move window to left side of screen
fi: Siirrä ikkuna näytön vasempaan laitaan

en: Move window to center of screen
fi: Siirrä ikkuna näytön keskiosaan

en: Arrangement of buttons on the titlebar
fi: Painikkeiden järjestys ikkunapalkissa

en: Window focus mode
fi: Ikkunan kohdistustila

en: Control how new windows get focus
fi: Määritä miten uudet ikkunat saavat kohdistuksen

en: Action on title bar double-click
fi: Toiminto ikkunapalkkia kaksoisnapsauttaessa

en: Action on title bar middle-click
fi: Toiminto ikkunapalkkia keskimmäisellä painikkeella napsauttaessa

en: Action on title bar right-click
fi: Toiminto ikkunapalkkia oikealla painikkeella napsauttaessa

en: Automatically raises the focused window
fi: Korottaa automaattisesti kohdistetun ikkunan

en: Current theme
fi: Nykyinen teema

en: Window title font
fi: Ikkunapalkin fontti

en: Number of workspaces
fi: Työtilojen määrä

en: Enable Visual Bell
fi: Käytä visuaalista äänimerkkiä

en: The names of the workspaces
fi: Työtilojen nimet

en: The locale to use for dates / numbers formats
fi: Päiväysten ja numeroiden muotoiluun käytettävä maa-asetusto

en: Geolocation services are enabled.
fi: Paikannuspalvelut ovat käytössä.

en: HTTP proxy port
fi: HTTP-välityspalvelimen portti

en: HTTP proxy username
fi: HTTP-välityspalvelimen käyttäjätunnus

en: HTTP proxy password
fi: HTTP-välityspalvelimen salasana

en: FTP proxy port
fi: FTP-välityspalvelimen portti

en: SOCKS proxy port
fi: SOCKS-välityspalvelimen portti
