gspell master - en to de translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
de: Fehler bei der Rechtschreibprüfung von »%s«: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
de: (keine Vorschläge)

en: Error:
de: Fehler:

en: Completed spell checking
de: Rechtschreibprüfung abgeschlossen

en: No misspelled words
de: Keine falsch geschriebenen Wörter

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
de: (Rechtschreibung korrigieren)

en: Suggestions
de: Vorschläge

en: _Language
de: _Sprache

en: _More…
de: _Weitere …

note: Ignore all
en: _Ignore All
de: Alle _ignorieren

note: Add to Dictionary
en: _Add
de: _Hinzufügen

en: _Spelling Suggestions…
de: _Rechtschreibvorschläge …

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
de: Unbekannt (%s)

en: No language selected
de: Keine Sprache ausgewählt

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
de: Fehler bei der Rechtschreibprüfung: Es ist keine Sprache festgelegt. Möglicherweise liegt es daran, dass keine Wörterbücher installiert sind.

en: Check Spelling
de: Rechtschreibprüfung

en: Misspelled word:
de: Falsch geschriebenes Wort:

en: word
de: Wort

en: Change _to:
de: Ändern _in:

en: Check _Word
de: _Wort prüfen

en: _Suggestions:
de: _Vorschläge:

en: _Ignore
de: _Ignorieren

en: Ignore _All
de: _Alle ignorieren

en: Cha_nge
de: Ä_ndern

en: Change A_ll
de: Alle än_dern

en: User dictionary:
de: Wörterbuch des Benutzers:

en: Add w_ord
de: Wort _hinzufügen

en: Set Language
de: Sprache festlegen

en: Select the spell checking _language.
de: Sprache für Rechtschreibprüfung auswäh_len

en: _Cancel
de: _Abbrechen

en: _Select
de: A_uswählen
