gspell master - en to gd translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
gd: Thachair mearachd fhad ’s a bha sinn a’ dearbhadh an litreachaidh dhan fhacal “%s”: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
gd: (gun fhaclan molta)

en: Error:
gd: Mearachd:

en: Completed spell checking
gd: Tha ceartachadh an litreachaidh deiseil

en: No misspelled words
gd: Gun fhacal air a dhroch litreachadh

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
gd: (an litreachadh ceart)

en: Suggestions
gd: Molaidhean

en: _Language
gd: Cà_nan

en: _More…
gd: _Barrachd…

note: Ignore all
en: _Ignore All
gd: Le_ig seachad na h-uile

note: Add to Dictionary
en: _Add
gd: _Cuir ris

en: _Spelling Suggestions…
gd: Molaidhean _litreachaidh…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
gd: Chan eil fhios (%s)

en: No language selected
gd: Cha deach cànan a thaghadh

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
gd: Mearachd le dearbhadh an litreachaidh: cha deach cànan a shuidheachadh. ’S dòcha nach eil faclair stàlaichte agad.

en: Check Spelling
gd: Dearbh an litreachadh

en: Misspelled word:
gd: Facal air a dhroch litreachadh:

en: word
gd: facal

en: Change _to:
gd: Atharraich _gu:

en: Check _Word
gd: Dearbh am _facal

en: _Suggestions:
gd: _Molaidhean:

en: _Ignore
gd: Le_ig seachad

en: Ignore _All
gd: Leig seachad na h-_uile

en: Cha_nge
gd: Atha_rraich

en: Change A_ll
gd: Atharraich na h-ui_le

en: User dictionary:
gd: Faclair a’ chleachdaiche:

en: Add w_ord
gd: Cuir ris f_acal

en: Set Language
gd: Suidhich an cànan

en: Select the spell checking _language.
gd: Tagh cànan an dearbhaidh-_litreachaidh.

en: _Cancel
gd: _Sguir dheth

en: _Select
gd: _Tagh
