gspell - en to it translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
it: Errore nel controllare l'ortografia della parola «%s»: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
it: (nessuna parola suggerita)

en: Error:
it: Errore:

en: Completed spell checking
it: Controllo ortografico completato

en: No misspelled words
it: Nessuna parola errata.

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
it: (ortografia corretta)

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: _Language
it: _Lingua

en: _More…
it: _Altro…

note: Ignore all
en: _Ignore All
it: _Ignora tutto

note: Add to Dictionary
en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Spelling Suggestions…
it: _Suggerimenti ortografici…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuta (%s)

en: No language selected
it: Nessuna lingua selezionata

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
it: Errore controllo ortografico: nessuna lingua impostata. Potrebbe essere causato dalla mancanza di un dizionario installato.

en: Check Spelling
it: Controlla ortografia

en: Misspelled word:
it: Parola errata:

en: word
it: parola

en: Change _to:
it: Sostit_uisci con:

en: Check _Word
it: Controlla _parola

en: _Suggestions:
it: _Suggerimenti:

en: _Ignore
it: _Ignora

en: Ignore _All
it: Ignora t_utto

en: Cha_nge
it: _Modifica

en: Change A_ll
it: Modifica _tutti

en: User dictionary:
it: Dizionario utente:

en: Add w_ord
it: Aggiungi par_ola

en: Set Language
it: Imposta lingua

en: Select the spell checking _language.
it: Selezionare la _lingua del controllo ortografico.

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Select
it: _Seleziona
