gspell - en to nl translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
nl: Fout bij het controleren van de spelling van het woord “%s”: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
nl: (geen woorden voorgesteld)

en: Error:
nl: Fout:

en: Completed spell checking
nl: Spellingscontrole voltooid

en: No misspelled words
nl: Geen verkeerd gespelde woorden

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
nl: (correcte spelling)

en: Suggestions
nl: Suggesties

en: _Language
nl: Taa_l

en: _More…
nl: _Meer…

note: Ignore all
en: _Ignore All
nl: Alles _negeren

note: Add to Dictionary
en: _Add
nl: _Toevoegen

en: _Spelling Suggestions…
nl: _Spellingsuggesties…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
nl: Onbekend (%s)

en: No language selected
nl: Geen taal geselecteerd

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
nl: Fout bij spellingscontrole: geen taal ingesteld. Mogelijk zijn er geen woordenboeken geïnstalleerd.

en: Check Spelling
nl: Spelling controleren

en: Misspelled word:
nl: Verkeerd gespeld woord:

en: word
nl: woord

en: Change _to:
nl: Wijzigen _in:

en: Check _Word
nl: _Woord controleren

en: _Suggestions:
nl: _Suggesties:

en: _Ignore
nl: Ne_geren

en: Ignore _All
nl: _Alles negeren

en: Cha_nge
nl: _Wijzigen

en: Change A_ll
nl: A_lles wijzigen

en: User dictionary:
nl: Gebruikerswoordenboek:

en: Add w_ord
nl: W_oord toevoegen

en: Set Language
nl: Taal instellen

en: Select the spell checking _language.
nl: Selecteer de taa_l voor spellingscontrole.

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Select
nl: _Selecteren
