gspell - en to pl translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
pl: Błąd podczas sprawdzania pisowni słowa „%s”: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
pl: (brak podpowiedzi)

en: Error:
pl: Błąd:

en: Completed spell checking
pl: Ukończono sprawdzanie

en: No misspelled words
pl: Brak błędów w pisowni

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
pl: (poprawna pisownia)

en: Suggestions
pl: Podpowiedzi

en: _Language
pl: _Język

en: _More…
pl: _Więcej…

note: Ignore all
en: _Ignore All
pl: Zig_noruj wszystkie

note: Add to Dictionary
en: _Add
pl: _Dodaj

en: _Spelling Suggestions…
pl: _Podpowiedzi pisowni…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
pl: Nieznany (%s)

en: No language selected
pl: Nie wybrano języka

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
pl: Błąd sprawdzania pisowni: nie ustawiono języka. Być może żadne słowniki nie są zainstalowane.

en: Check Spelling
pl: Sprawdzenie pisowni

en: Misspelled word:
pl: Błędnie napisane słowo:

en: word
pl: słowo

en: Change _to:
pl: Zmiana _na:

en: Check _Word
pl: _Sprawdź słowo

en: _Suggestions:
pl: _Podpowiedzi:

en: _Ignore
pl: Z_ignoruj

en: Ignore _All
pl: Z_ignoruj wszystkie

en: Cha_nge
pl: _Zmień

en: Change A_ll
pl: Zmień _wszystkie

en: User dictionary:
pl: Słownik użytkownika:

en: Add w_ord
pl: _Dodaj słowo

en: Set Language
pl: Ustawienie języka

en: Select the spell checking _language.
pl: Wybór języ_ka sprawdzania pisowni.

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Select
pl: _Wybierz
