gspell - en to pt_BR translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
pt_BR: Ocorreu erro ao verificar a ortografia da palavra “%s”: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
pt_BR: (nenhuma palavra sugerida)

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Completed spell checking
pt_BR: Verificação de ortografia completada

en: No misspelled words
pt_BR: Nenhuma palavra incorreta

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
pt_BR: (ortografia correta)

en: Suggestions
pt_BR: Sugestões

en: _Language
pt_BR: Idi_oma

en: _More…
pt_BR: _Mais…

note: Ignore all
en: _Ignore All
pt_BR: _Ignorar todos

note: Add to Dictionary
en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Spelling Suggestions…
pt_BR: _Sugestões de ortografia…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
pt_BR: Desconhecido (%s)

en: No language selected
pt_BR: Nenhum idioma selecionado

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
pt_BR: Erro de verificação ortográfica: nenhum idioma definido. Talvez devido a nenhum dicionário estar instalado.

en: Check Spelling
pt_BR: Verificação de ortografia

en: Misspelled word:
pt_BR: Palavra incorreta:

en: word
pt_BR: palavra

en: Change _to:
pt_BR: Alterar _para:

en: Check _Word
pt_BR: Verificar pala_vra

en: _Suggestions:
pt_BR: _Sugestões:

en: _Ignore
pt_BR: _Ignorar

en: Ignore _All
pt_BR: Ignor_ar todos

en: Cha_nge
pt_BR: A_lterar

en: Change A_ll
pt_BR: Alterar to_dos

en: User dictionary:
pt_BR: Dicionário do usuário:

en: Add w_ord
pt_BR: Adicionar _palavra

en: Set Language
pt_BR: Definir idioma

en: Select the spell checking _language.
pt_BR: Selecione o _idioma da verificação de ortografia.

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Select
pt_BR: _Selecionar
