gspell master - en to ro translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
ro: Eroare la verificarea ortografiei cuvântului „%s”: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
ro: (nu există cuvinte sugerate)

en: Error:
ro: Eroare:

en: Completed spell checking
ro: Completat corectarea ortografică

en: No misspelled words
ro: Nu există cuvinte scrise greșit

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
ro: (ortografie corectă)

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: _Language
ro: _Limbă

en: _More…
ro: _Mai multe…

note: Ignore all
en: _Ignore All
ro: _Ignoră toate

note: Add to Dictionary
en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Spelling Suggestions…
ro: _Sugestii de ortografie…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
ro: Necunoscut (%s)

en: No language selected
ro: Nicio limbă selectată

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
ro: Eroare corector ortografic: nicio limbă stabilită. Este probabil pentru că nu există dicționare instalate.

en: Check Spelling
ro: Verifică ortografia

en: Misspelled word:
ro: Cuvânt scris greșit:

en: word
ro: cuvânt

en: Change _to:
ro: Modifi_că la:

en: Check _Word
ro: Verificare _cuvânt

en: _Suggestions:
ro: _Sugestii:

en: _Ignore
ro: _Ignoră

en: Ignore _All
ro: Ignoră to_ate

en: Cha_nge
ro: _Modifică

en: Change A_ll
ro: Modifică _toate

en: User dictionary:
ro: Dicționar de utilizator:

en: Add w_ord
ro: Adaugă _cuvânt

en: Set Language
ro: Stabilește limba

en: Select the spell checking _language.
ro: Selectează _limba pentru corectarea ortografică.

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Select
ro: _Selectează
