gspell - en to sr translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
sr: Грешка приликом провере писања за реч „%s“: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
sr: (нема предлога речи)

en: Error:
sr: Грешка:

en: Completed spell checking
sr: Провера писања је завршена

en: No misspelled words
sr: Нема погрешно написаних речи

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
sr: (исправно писање)

en: Suggestions
sr: Предлози

en: _Language
sr: _Језик

en: _More…
sr: _Даље…

note: Ignore all
en: _Ignore All
sr: _Занемари све

note: Add to Dictionary
en: _Add
sr: _Додај

en: _Spelling Suggestions…
sr: Предлози провере пи_сања…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
sr: Непознат (%s)

en: No language selected
sr: Није изабран језик

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
sr: Грешка провере писања: језик није подешен. Може бити да ни речници нису инсталирани.

en: Check Spelling
sr: Провери писање

en: Misspelled word:
sr: Погрешно написана реч:

en: word
sr: реч

en: Change _to:
sr: Измени _у:

en: Check _Word
sr: Провери _реч

en: _Suggestions:
sr: _Предлози:

en: _Ignore
sr: _Занемари

en: Ignore _All
sr: _Занемари све

en: Cha_nge
sr: _Измени

en: Change A_ll
sr: Измени _све

en: User dictionary:
sr: Кориснички речник:

en: Add w_ord
sr: Додај _реч

en: Set Language
sr: Поставите језик

en: Select the spell checking _language.
sr: Изабери језик за _проверу писања

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: _Select
sr: _Изабери
