gspell - en to tr translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
tr: “%s” sözcüğünün yazım denetimi yapılırken hata: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
tr: (sözcük önerisi yok)

en: Error:
tr: Hata:

en: Completed spell checking
tr: Yazım denetimi tamamlandı

en: No misspelled words
tr: Hatalı yazılmış sözcük yok

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
tr: (imla hatalarını düzelt)

en: Suggestions
tr: Öneriler

en: _Language
tr: _Dil

en: _More…
tr: _Daha çok…

note: Ignore all
en: _Ignore All
tr: Hepsini _Yoksay

note: Add to Dictionary
en: _Add
tr: _Ekle

en: _Spelling Suggestions…
tr: _Yazım Önerileri…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)

en: No language selected
tr: Dil seçilmedi

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
tr: Yazım denetçisi hatası: ayarlanan dil yok. Bunun nedeni belki de hiçbir sözlüğün kurulu olmamasıdır.

en: Check Spelling
tr: Yazım Denetimi Yap

en: Misspelled word:
tr: Hatalı yazılmış sözcük:

en: word
tr: sözcük

en: Change _to:
tr: Değiş_tir:

en: Check _Word
tr: Sözcük De_netle

en: _Suggestions:
tr: _Öneriler:

en: _Ignore
tr: _Yoksay

en: Ignore _All
tr: Tü_münü Yoksay

en: Cha_nge
tr: _Değiştir

en: Change A_ll
tr: _Tümünü Değiştir

en: User dictionary:
tr: Kullanıcı sözlüğü:

en: Add w_ord
tr: S_özcük ekle

en: Set Language
tr: Dili Ayarla

en: Select the spell checking _language.
tr: Yazım denetimi _dilini seç.

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Select
tr: _Seç
