gspell master - en to uk translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
uk: Помилка під час перевірки написання слова «%s»: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
uk: (немає пропозицій)

en: Error:
uk: Помилка:

en: Completed spell checking
uk: Завершена перевірка правопису

en: No misspelled words
uk: Немає неправильно написаних слів

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
uk: (правильне написання)

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: _Language
uk: _Мова

en: _More…
uk: _Більше…

note: Ignore all
en: _Ignore All
uk: _Ігнорувати все

note: Add to Dictionary
en: _Add
uk: _Додати

en: _Spelling Suggestions…
uk: _Пропозиції правопису…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
uk: Невідомо (%s)

en: No language selected
uk: Не вибрано жодної мови

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
uk: Помилка перевірки правопису: не встановлено жодної мови. Можливо, тому, що не встановлено жодних словників.

en: Check Spelling
uk: Перевірка правопису

en: Misspelled word:
uk: Слово з помилкою:

en: word
uk: слово

en: Change _to:
uk: Змінити_на:

en: Check _Word
uk: Перевірити _слово

en: _Suggestions:
uk: _Пропозиції:

en: _Ignore
uk: _Ігнорувати

en: Ignore _All
uk: Ігнорувати _все

en: Cha_nge
uk: Змі_нити

en: Change A_ll
uk: Змінити в_се

en: User dictionary:
uk: Користувацький словник:

en: Add w_ord
uk: Додати с_лово

en: Set Language
uk: Встановити мову

en: Select the spell checking _language.
uk: Виберіть _мову перевірки правопису.

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Select
uk: _Вибрати
