gspell master - en to id translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
id: Galat ketika memeriksa ejaan kata "%s": %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
id: (tidak ada kata yang disarankan)

en: Error:
id: Galat:

en: Completed spell checking
id: Pemeriksaan ejaan selesai

en: No misspelled words
id: Tiada kata yang salah eja

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
id: (ejaan yang benar)

en: Suggestions
id: Saran

en: _Language
id: _Bahasa

en: _More…
id: _Lebih Lanjut…

note: Ignore all
en: _Ignore All
id: Aba_ikan Semua

note: Add to Dictionary
en: _Add
id: T_ambah

en: _Spelling Suggestions…
id: _Saran Ejaan…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
id: Tak dikenal (%s)

en: No language selected
id: Tidak ada bahasa yang dipilih

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
id: Galat pemeriksa ejaan: tidak ada bahasa yang ditata. Mungkin ini karena tidak ada kamus yang dipasang.

en: Check Spelling
id: Periksa Ejaan

en: Misspelled word:
id: Kata yang salah eja:

en: word
id: kata

en: Change _to:
id: Ubah _ke:

en: Check _Word
id: _Periksa Kata

en: _Suggestions:
id: _Saran:

en: _Ignore
id: Aba_ikan

en: Ignore _All
id: _Abaikan Semua

en: Cha_nge
id: Uba_h

en: Change A_ll
id: Ubah _Semua

en: User dictionary:
id: Kamus pengguna:

en: Add w_ord
id: Tambah _kata

en: Set Language
id: Atur Bahasa

en: Select the spell checking _language.
id: Pi_lih bahasa yang diperiksa ejaannya.

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Select
id: _Pilih
