gspell master - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
hi: शब्द “%s” की वर्तनी जाँचते समय त्रुटि: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
hi: (कोई सुझावित शब्द नहीं)

en: Error:
hi: त्रुटि:

en: Completed spell checking
hi: वर्तनी जांच पूरी हो गई

en: No misspelled words
hi: कोई गलत वर्तनी वाले शब्द नहीं

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
hi: (सही वर्तनी)

en: Suggestions
hi: सुझाव

en: _Language
hi: भाषा (_L)

en: _More…
hi: अधिक (_M)…

note: Ignore all
en: _Ignore All
hi: सभी नजरअंदाज करें (_I)

note: Add to Dictionary
en: _Add
hi: जोड़ें (_A)

en: _Spelling Suggestions…
hi: वर्तनी सुझाव (_S)…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
hi: अज्ञात (%s)

en: No language selected
hi: कोई भाषा चयनित नहीं

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
hi: वर्तनी जाँचकर्ता त्रुटि: कोई भाषा सेट नहीं। ऐसा शायद इसलिए है क्योंकि कोई शब्दकोश स्थापित नहीं है।

en: Check Spelling
hi: वर्तनी जाँचें

en: Misspelled word:
hi: गलत वर्तनी वाला शब्द:

en: word
hi: शब्द

en: Change _to:
hi: इसमें बदलें (_t):

en: Check _Word
hi: शब्द जांचें (_W)

en: _Suggestions:
hi: सुझाव (_S):

en: _Ignore
hi: नजरअंदाज (_I)

en: Ignore _All
hi: सभी नजरअंदाज करें (_As)

en: Cha_nge
hi: बदलें (_n)

en: Change A_ll
hi: सभी बदलें (_l)

en: User dictionary:
hi: उपयोक्ता शब्दकोष:

en: Add w_ord
hi: शब्द जोड़ें (_o)

en: Set Language
hi: भाषा निर्धारित करें

en: Select the spell checking _language.
hi: वर्तनी जांच भाषा का चयन करें (_l)।

en: _Cancel
hi: रद्द (_C)

en: _Select
hi: चुनें (_S)
