gspell - en to fi translation catalogue (31 entries)

en: Error when checking the spelling of word “%s”: %s
fi: Virhe sanan ”%s” oikeinkirjoituksen tarkistuksessa: %s

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" * dialog if there are no suggestions for the current * misspelled word. No suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggested words)
fi: (ei suositeltavia sanoja)

en: Error:
fi: Virhe:

en: Completed spell checking
fi: Oikoluku on valmis

en: No misspelled words
fi: Ei väärinkirjoitettuja sanoja

note: Translators: Displayed in the "Check * Spelling" dialog if the current word * isn't misspelled.
en: (correct spelling)
fi: (oikea kirjoitusasu)

en: Suggestions
fi: Ehdotukset

en: _Language
fi: _Kieli

en: _More…
fi: _Lisää…

note: Ignore all
en: _Ignore All
fi: _Ohita kaikki

note: Add to Dictionary
en: _Add
fi: _Lisää

en: _Spelling Suggestions…
fi: _Kirjoitusehdotukset…

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
fi: Tuntematon (%s)

en: No language selected
fi: Kieltä ei ole valittu

en: Spell checker error: no language set. It’s maybe because no dictionaries are installed.
fi: Oikolukuvirhe: kieltä ei ole valittu. Tämä saattaa johtua siitä, ettei sanakirjoja ole asennettu.

en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Misspelled word:
fi: Väärinkirjoitettu sana:

en: word
fi: sana

en: Change _to:
fi: Mihin _muutetaan:

en: Check _Word
fi: Tarkista _sana

en: _Suggestions:
fi: _Ehdotukset:

en: _Ignore
fi: _Ohita

en: Ignore _All
fi: Ohita k_aikki

en: Cha_nge
fi: M_uuta

en: Change A_ll
fi: Ta_llenna kaikki

en: User dictionary:
fi: Käyttäjän sanakirja:

en: Add w_ord
fi: Lisää _sana

en: Set Language
fi: Aseta kieli

en: Select the spell checking _language.
fi: Valitse _oikoluvun kieli.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Select
fi: _Valitse
