gss 1.0.1 - en to da translation catalogue (55 entries)

en: Kerberos V5 GSS-API mechanism
da: Kerberos V5 GSS-API-mekanisme

en: A required input parameter could not be read
da: En krævet inddataparameter kunne ikke læses

en: A required output parameter could not be written
da: En krævet uddataparameter kunne ikke skrives

en: A parameter was malformed
da: En parameter var forkert udformet

en: An unsupported mechanism was requested
da: Der blev anmodt om en ikke understøttet mekanisme

en: An invalid name was supplied
da: Et ugyldigt navn blev angivet

en: A supplied name was of an unsupported type
da: Et angivet navn var af en ikke understøttet type

en: Incorrect channel bindings were supplied
da: Ukorrekte kanalbindinger blev angivet

en: An invalid status code was supplied
da: En ugyldig statuskode blev angivet

en: A token had an invalid MIC
da: Et symbol har en ugyldig MIC

en: No credentials were supplied, or the credentials were unavailable or inaccessible
da: Ingen akkreditiver blev angivet, eller akkreditiverne var ikke tilgængelig eller uopnåelig

en: No context has been established
da: Ingen kontekst er blevet etableret

en: A token was invalid
da: Et symbol var ugyldig

en: A credential was invalid
da: Et akkreditiv var ugyldig

en: The referenced credentials have expired
da: De refererede akkreditiver er udløbet

en: The context has expired
da: Konteksten er udløbet

en: Unspecified error in underlying mechanism
da: Ikke specificeret fejl i underliggende mekanisme

en: The quality-of-protection requested could not be provided
da: Den anmodte kvalitet-for-beskyttelse kunne ikke leveres

en: The operation is forbidden by local security policy
da: Operationen er blevet forbudt af en lokal sikkerhedspolitik

en: The operation or option is unavailable
da: Operationen eller tilvalget er ikke tilgængelig

en: The requested credential element already exists
da: Det anmodte akkreditiv-element findes allerede

en: The provided name was not a mechanism name
da: Det indeholdte navn var ikke et mekanismenavn

en: The gss_init_sec_context() or gss_accept_sec_context() function must be called again to complete its function
da: Funktionen gss_init_sec_context() eller gss_accept_sec_context() skal kaldes igen for at fuldføre dens funktion

en: The token was a duplicate of an earlier token
da: Symbolet var en duplikat af et tidligere symbol

en: The token's validity period has expired
da: Symbolets validitetsperiode er udløbet

en: A later token has already been processed
da: Et senere symbol er allerede blevet behandlet

en: An expected per-message token was not received
da: Et forventet per-besked symbol blev ikke modtaget

en: No error
da: Ingen fejl

en: No @ in SERVICE-NAME name string
da: Intet @ i SERVICE-NAME-navnestreng

en: STRING-UID-NAME contains nondigits
da: STRING-UID-NAME indeholder andet end tal

en: UID does not resolve to username
da: UID slås ikke op som brugernavn

en: Validation error
da: Valideringsfejl

en: Couldn't allocate gss_buffer_t data
da: Kunne ikke allokere gss_buffer_t-data

en: Message context invalid
da: Beskedkontekst er ugyldig

en: Buffer is the wrong size
da: Buffer er af forkert størrelse

en: Credential usage type is unknown
da: Akkreditivbrugstype er ukendt

en: Unknown quality of protection specified
da: Ukendt beskyttelseskvalitet angivet

en: Principal in credential cache does not match desired name
da: Hovednavnet i akkreditivmellemlager matcher ikke ønsket navn

en: No principal in keytab matches desired name
da: Intet hovednavn i keytab matcher ønsket navn

en: Credential cache has no TGT
da: Akkreditivmellemlager har intet TGT

en: Authenticator has no subkey
da: Godkender har ingen undernøgle

en: Context is already fully established
da: Kontekst er allerede fuldt etableret

en: Unknown signature type in token
da: Ukendt signaturtype i symbol

en: Invalid field length in token
da: Ugyldig feltlænge i symbol

en: Attempt to use incomplete security context
da: Forsøg på at bruge ufuldstændig sikkerhedskontekst

en: No krb5 error
da: Ingen krb5-fejl

en: Unknown krb5 error
da: Ukendt krb5-fejl

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv »%s --help« for yderligere information.

en: Usage: %s OPTIONS...
da: Brug: %s [TILVALG] ...

en: Command line interface to GSS, used to explain error codes.
da: Kommandolinjegrænseflader til GSS, brugt til at forklare fejlkoder.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: Obligatoriske argumenter til lange tilvalg er også obligatoriske for korte tilvalg.

en:   -h, --help        Print help and exit.
      -V, --version     Print version and exit.
      -l, --list-mechanisms
                        List information about supported mechanisms
                        in a human readable format.
      -m, --major=LONG  Describe a `major status' error code value.
da:   -h, --help        Vis denne hjælpetekst og afslut.
      -V, --version     Vis version og afslut.
      -l, --list-mechanisms
                        Vis information om understøttede mekanismer
                        i et læsevenligt format.
      -m, --major=LANG  Beskriv en »major status«-fejlkodeværdi.

en:   -q, --quiet       Silent operation (default=off).
da:   -q, --quiet       Stille operation (standard=deaktiveret).

en:    MSB                                                                 LSB
       +-----------------+-----------------+---------------------------------+
       |  Calling Error  |  Routine Error  |       Supplementary Info        |
       |
da:    MSB                                                                 LSB
       +-----------------+-----------------+---------------------------------+
       |    Kaldefejl    |   Rutinefejl    |        Supplerende info         |
       |

en: No error
da: Ingen fejl
