gss 1.0.1 - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: Kerberos V5 GSS-API mechanism
sv: Kerberos V5 GSS-API mekanism

en: A required input parameter could not be read
sv: Nödvändig indata kunde ej läsas

en: A required output parameter could not be written
sv: Nödvändig utdata kunde ej skrivas

en: A parameter was malformed
sv: Parameter felaktig

en: An unsupported mechanism was requested
sv: Efterfrågad mekanism stöds ej

en: An invalid name was supplied
sv: Felaktigt namn angiven

en: A supplied name was of an unsupported type
sv: Typen på angivet namn stöds ej

en: Incorrect channel bindings were supplied
sv: Ogiltig kanalbindning angiven

en: An invalid status code was supplied
sv: Felaktig statuskod angiven

en: A token had an invalid MIC
sv: Meddelande har felaktig integritetskontroll

en: No credentials were supplied, or the credentials were unavailable or inaccessible
sv: Ingen credential tillgänglig, eller så var angiven credential otillgänglig

en: No context has been established
sv: Ingen säkerhetskontext har upprättats

en: A token was invalid
sv: Meddelande felaktig

en: A credential was invalid
sv: Credential felaktig

en: The referenced credentials have expired
sv: Angiven credential har gått ut

en: The context has expired
sv: Giltighetstiden för säkerhetskontext har gått ut

en: Unspecified error in underlying mechanism
sv: Okänt fel i underliggande mekanism

en: The quality-of-protection requested could not be provided
sv: Efterfrågad skyddsnivå kan inte tillhandahållas

en: The operation is forbidden by local security policy
sv: Funktionen förbjuden av lokal säkerhetspolicy

en: The operation or option is unavailable
sv: Funktion eller parameter är inte tillgänglig

en: The requested credential element already exists
sv: Efterfrågad credential existerar redan

en: The provided name was not a mechanism name
sv: Givet namn är inte ett mekanism-namn

en: The gss_init_sec_context() or gss_accept_sec_context() function must be called again to complete its function
sv: Funktionerna gss_init_sec_context() eller gss_accept_sec_context() måste anropas igen för att fullfölja operationen

en: The token was a duplicate of an earlier token
sv: Meddelandet är en dubblett

en: The token's validity period has expired
sv: Meddelandets giltighetstid har gått ut

en: A later token has already been processed
sv: Senare meddelande redan behandlat

en: An expected per-message token was not received
sv: Tidigare meddelande inte mottaget

en: No error
sv: Inget fel

en: No @ in SERVICE-NAME name string
sv: Tecknet @ saknas i SERVICE-NAME namnsträng

en: STRING-UID-NAME contains nondigits
sv: STRING-UID-NAME innehåller ickesiffror

en: UID does not resolve to username
sv: UID identifierar inget användarnamn

en: Validation error
sv: Valideringsfel

en: Couldn't allocate gss_buffer_t data
sv: Kan inte allokera gss_buffer_t data

en: Message context invalid
sv: Ogiltig Meddelandekontext

en: Buffer is the wrong size
sv: Buffer har fel storlek

en: Credential usage type is unknown
sv: Credential har okänd typ

en: Unknown quality of protection specified
sv: Okänd skyddsnivå begärd

en: Principal in credential cache does not match desired name
sv: Namn på credential matchar inte begärt namn

en: No principal in keytab matches desired name
sv: Inget namn i nyckelfil matchar begärt namn

en: Credential cache has no TGT
sv: Credential-cache har ingen TGT

en: Authenticator has no subkey
sv: Autenticerare har ingen nyckel

en: Context is already fully established
sv: Ingen säkerhetskontext har upprättats

en: Unknown signature type in token
sv: Okänd signaturtyp i token

en: Invalid field length in token
sv: Felaktigt längdfält i token

en: Attempt to use incomplete security context
sv: Försökte använda ofullständig säkerhetskontext

en: No krb5 error
sv: Inget krb5 fel

en: Unknown krb5 error
sv: Okänt krb5 fel

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Försök med `%s --help' för mer information.

en: Usage: %s OPTIONS...
sv: Användning: %s FLAGGA...

en: Command line interface to GSS, used to explain error codes.
sv: Kommandoradsgränssnitt till GSS brukade förklara felkoder.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
sv: Obligatoriska argument för långa flaggor är även obligatoriska för korta flaggor.

en:   -h, --help        Print help and exit.
      -V, --version     Print version and exit.
      -l, --list-mechanisms
                        List information about supported mechanisms
                        in a human readable format.
      -m, --major=LONG  Describe a `major status' error code value.
sv:   -h, --help        Skriv ut hjälptext och avsluta.
      -V, --version     Skriv ut version och avsluta.
      -l, --list-mechanisms
                        Lista information, om mekanismer som stöds,
                        i ett mänskligt läsbart format.
      -m, --major=LONG  Förklara en `allvarlig status' felkodsvärde.

en:   -q, --quiet       Silent operation (default=off).
sv:   -q, --quiet       Tyst körning (standardvärde=avslaget).

en:    MSB                                                                 LSB
       +-----------------+-----------------+---------------------------------+
       |  Calling Error  |  Routine Error  |       Supplementary Info        |
       |
sv:    MSB                                                                 LSB
       +-----------------+-----------------+---------------------------------+
       |    Anropsfel    |   Funktionsfel  |       Tilläggsinformation       |
       |

en: No error
sv: Inget fel
