gss 1.0.1 - en to fi translation catalogue (56 entries)

en: Kerberos V5 GSS-API mechanism
fi: Kerberos V5 GSS-API -mekanismi

en: A required input parameter could not be read
fi: Vaadittua syöteparametriä ei voitu lukea

en: A required output parameter could not be written
fi: Vaadittua tulosteparametriä ei voitu kirjoittaa

en: A parameter was malformed
fi: Parametri on väärän muotoinen

en: An unsupported mechanism was requested
fi: Kutsuttiin tukematonta mekanismia

en: An invalid name was supplied
fi: Toimitettiin virheellinen nimi

en: A supplied name was of an unsupported type
fi: Toimitettu nimi oli tyyppiä, jota ei tueta

en: Incorrect channel bindings were supplied
fi: Toimitettiin virheellisiä kanavasidoksia

en: An invalid status code was supplied
fi: Toimitettiin virheellinen tilakoodi

en: A token had an invalid MIC
fi: Merkkijonolla oli virheellinen MIC

en: No credentials were supplied, or the credentials were unavailable or inaccessible
fi: Valtuustietoja ei toimitettu, tai valtuustiedot eivät olleet käytettävissä tai saatavilla

en: No context has been established
fi: Konteksia ei ole perustettu

en: A token was invalid
fi: Merkkijono oli virheellinen

en: A credential was invalid
fi: Valtuustieto oli virheellinen

en: The referenced credentials have expired
fi: Viitevaltuustiedot ovat vanhentuneet

en: The context has expired
fi: Konteksi on vanhentunut

en: Unspecified error in underlying mechanism
fi: Määrittelemätön virhe alla olevassa mekanismissa

en: The quality-of-protection requested could not be provided
fi: Ei voitu tarjota turvatasopyyntöä

en: The operation is forbidden by local security policy
fi: Paikallinen turvakäytäntö on kieltänyt toiminnon

en: The operation or option is unavailable
fi: Toiminto tai valitsin ei ole saatavilla

en: The requested credential element already exists
fi: Pyydetty valtuustietoelementti on jo olemassa

en: The provided name was not a mechanism name
fi: Toimitettu nimi ei ollut mekanisminimi

en: The gss_init_sec_context() or gss_accept_sec_context() function must be called again to complete its function
fi: Funktio gss_init_sec_context() tai funktio gss_accept_sec_context() on kutsuttava uudelleen funktion saamiseksi valmiiksi

en: The token was a duplicate of an earlier token
fi: Merkkijono oli aikaisemman merkkijonon kaksoiskappale

en: The token's validity period has expired
fi: Merkkijonon kelpoisuuskausi on vanhentunut

en: A later token has already been processed
fi: Jälkimmäinen merkkijono on jo prosessoitu

en: An expected per-message token was not received
fi: Odotettua merkkijonokohtaista viestiä ei ole vastaanotettu

en: No error
fi: Ei virhettä

en: No @ in SERVICE-NAME name string
fi: Ei @-merkkiä PALVELU-NIMI-nimimerkkijonossa

en: STRING-UID-NAME contains nondigits
fi: MERKKIJONO-UID-NIMI-merkkijono sisältää muutakin kuin numeroita

en: UID does not resolve to username
fi: UID ei ratkaise käyttäjänimeä

en: Validation error
fi: Kelpuutusvirhe

en: Couldn't allocate gss_buffer_t data
fi: Ei voitu varata gss_buffer_t-dataa

en: Message context invalid
fi: Viestikonteksi on virheellinen

en: Buffer is the wrong size
fi: Puskuri on väärän kokoinen

en: Credential usage type is unknown
fi: Valtuustiedon käyttötyyppi on tuntematon

en: Unknown quality of protection specified
fi: Tuntematon suojelutaso määritelty

en: Principal in credential cache does not match desired name
fi: Todennettu entiteetti valtuustietovälimuistissa ei täsmännyt halutun nimen kanssa

en: No principal in keytab matches desired name
fi: Yksikään todennettu entiteetti keytab-tiedostossa ei täsmännyt halutun nimen kanssa

en: Credential cache has no TGT
fi: Valtuustietovälimuistissa ei ole Ticket-Granting Ticket-sanomaa todennuspalvelimelta

en: Authenticator has no subkey
fi: Todentajalla ei ole aliavainta

en: Context is already fully established
fi: Konteksi on jo täysin perustettu

en: Unknown signature type in token
fi: Tuntematon allekirjoitustyyppi merkkijonossa

en: Invalid field length in token
fi: Virheellinen kenttäpituus merkkijonossa

en: Attempt to use incomplete security context
fi: Yritys käyttää vaillinaista turvakonteksia

en: No krb5 error
fi: Ei krb5-virhettä

en: Unknown krb5 error
fi: Tuntematon krb5-virhe

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja ”%s --help”-komennolla.

en: Usage: %s OPTIONS...
fi: Käyttö: %s VALITSIMET...

en: Command line interface to GSS, used to explain error codes.
fi: Komentorivirajapinta GSS:ään, käytetty selittämään virhekoodeja.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fi: Pakolliset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia myös lyhyille valitsimille.

en:   -h, --help        Print help and exit.
      -V, --version     Print version and exit.
      -l, --list-mechanisms
                        List information about supported mechanisms
                        in a human readable format.
      -m, --major=LONG  Describe a `major status' error code value.
fi:   -h, --help        Tulosta opaste ja poistu.
      -V, --version     Tulosta versio ja poistu.
      -l, --list-mechanisms
                        Luettelotiedot tuetuista mekanismeista
                        ihmisluettavassa muodossa.
      -m, --major=LONG  Kuvaa ”major status”-virhekoodiarvo.

en:   -q, --quiet       Silent operation (default=off).
fi:   -q, --quiet       Hiljainen toiminta  (oletus=pois käytöstä).

en:    MSB                                                                 LSB
       +-----------------+-----------------+---------------------------------+
       |  Calling Error  |  Routine Error  |       Supplementary Info        |
       |
fi:      MSB                                                                 LSB
         +-----------------+-----------------+---------------------------------+
         |  Kutsuvirhe     |  Rutiinivirhe   |       Lisätietoja               |
         |

en: |
       +-----------------+-----------------+---------------------------------+
    Bit 31            24  23            16  15                             0
fi: |
         +-----------------+-----------------+---------------------------------+
    Bitti 31            24  23            16  15                             0

en: No error
fi: Ei virhettä
