gst-plugins-base 1.21.90 - en to sv translation catalogue (212 entries)

en: Could not open device for playback in mono mode.
sv: Kunde inte öppna enheten för uppspelning i monoläge.

en: Could not open device for playback in stereo mode.
sv: Kunde inte öppna enheten för uppspelning i stereoläge.

en: Could not open device for playback in %d-channel mode.
sv: Kunde inte öppna enheten för uppspelning i %d-kanalsläge.

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
sv: Kunde inte öppna ljudenheten för uppspelning. Enheten används av ett annat program.

en: Could not open audio device for playback.
sv: Kunde inte öppna ljudenheten för uppspelning.

en: Error outputting to audio device. The device has been disconnected.
sv: Fel vid utmatning till ljudenhet. Enheten har kopplats loss.

en: Could not open device for recording in mono mode.
sv: Kunde inte öppna enheten för inspelning i monoläge.

en: Could not open device for recording in stereo mode.
sv: Kunde inte öppna enheten för inspelning i stereoläge.

en: Could not open device for recording in %d-channel mode
sv: Kunde inte öppna enheten för inspelning i %d-kanalsläge

en: Could not open audio device for recording. Device is being used by another application.
sv: Kunde inte öppna ljudenheten för inspelning. Enheten används av ett annat program.

en: Could not open audio device for recording.
sv: Kunde inte öppna ljudenheten för inspelning.

en: Error recording from audio device. The device has been disconnected.
sv: Fel vid inspelning från ljudenhet. Enheten har kopplats loss.

en: Could not open CD device for reading.
sv: Kunde inte öppna cd-enheten för läsning.

en: Could not seek CD.
sv: Kunde inte söka på cd-skivan.

en: Could not read CD.
sv: Kunde inte läsa cd-skivan.

en: Could not determine type of stream
sv: Kunde inte fastställa typ av ström

en: This appears to be a text file
sv: Den här ser ut att vara en textfil

en: Missing element '%s' - check your GStreamer installation.
sv: Saknar elementet ”%s” - kontrollera din GStreamer-installation.

en: Could not create "uridecodebin" element.
sv: Kunde inte skapa ”uridecodebin”-element.

en: Both autovideosink and %s elements are missing.
sv: Både autovideosink- och %s-elementet saknas.

en: The autovideosink element is missing.
sv: Elementet autovideosink saknas.

en: Configured videosink %s is not working.
sv: Konfigurerat videosink %s fungerar inte.

en: Both autovideosink and %s elements are not working.
sv: Det finns både autovideosink- och %s-element som inte fungerar.

en: The autovideosink element is not working.
sv: Elementet autovideosink fungerar inte.

en: Custom text sink element is not usable.
sv: Anpassat text utgångs-element är inte användbart.

en: No volume control found
sv: Ingen volymkontroll hittades

en: Both autoaudiosink and %s elements are missing.
sv: Både autoaudiosink- och %s-elementet saknas.

en: The autoaudiosink element is missing.
sv: Elementet autoaudiosink saknas.

en: Configured audiosink %s is not working.
sv: Konfigurerat audiosink %s fungerar inte.

en: Both autoaudiosink and %s elements are not working.
sv: Det finns både autoaudiosink- och %s-element som inte fungerar.

en: The autoaudiosink element is not working.
sv: Elementet autoaudiosink fungerar inte.

en: Can't play a text file without video or visualizations.
sv: Kan inte spela upp en textfil utan video eller visualiseringar.

en: No decoder available for type '%s'.
sv: Ingen avkodare finns tillgänglig för typen ”%s”.

en: No URI specified to play from.
sv: Ingen uri angiven att spela upp från.

en: Invalid URI "%s".
sv: Ogiltig uri ”%s”.

en: This stream type cannot be played yet.
sv: Den här strömtypen kan inte spelas upp än.

en: No URI handler implemented for "%s".
sv: Ingen URI-hanterare implementerad för ”%s”.

en: Source element is invalid.
sv: Källelementet är ogiltigt.

en: Source element has no pads.
sv: Källelementet har inga kontakter.

en: Error while sending data to "%s:%d".
sv: Fel vid sändning av data till ”%s:%d”.

en: Can't record audio fast enough
sv: Kan inte spela in ljud tillräckligt snabbt

en: This CD has no audio tracks
sv: Den här cd-skivan saknar ljudspår

en: failed to draw pattern
sv: misslyckades med att rita mönster

en: A GL error occurred
sv: Ett GL-fel uppstod

en: format wasn't negotiated before get function
sv: formatet förhandlades inte fram innan hämtfunktionen

en: ID3 tag
sv: ID3-tagg

en: APE tag
sv: APE-tagg

en: ICY internet radio
sv: ICY internetradio

en: CYUV Lossless
sv: Förlustfri CYUV

en: Lossless MSZH
sv: Förlustfri MSZH

en: Run-length encoding
sv: Skurlängdskodning

note: subtitle formats with static descriptions
en: Timed Text
sv: Textning

note: FIXME: add variant field to typefinder?
en: Subtitle
sv: Undertext

en: MPL2 subtitle format
sv: Undertextformatet MPL2

en: DKS subtitle format
sv: Undertextformatet DKS

en: QTtext subtitle format
sv: Undertextformatet QTtext

en: Sami subtitle format
sv: Undertextformatet Sami

en: TMPlayer subtitle format
sv: Undertextformatet TMPlayer

en: CEA 608 Closed Caption
sv: CEA 608-undertexter

en: CEA 708 Closed Caption
sv: CEA 708-undertexter

en: Kate subtitle format
sv: Undertextformatet Kate

en: WebVTT subtitle format
sv: WebVTT-undertextformat

en: Uncompressed video
sv: Okomprimerad video

en: Uncompressed gray
sv: Okomprimerad gråskala

en: Uncompressed packed YUV %s
sv: Okomprimerad paketerad YUV %s

en: Uncompressed semi-planar YUV %s
sv: Okomprimerad semi-planär YUV %s

en: Uncompressed planar YUV %s
sv: Okomprimerad planär YUV %s

en: Uncompressed palettized %d-bit %s
sv: Okomprimerad palettiserad %d-bitars %s

en: Uncompressed %d-bit %s
sv: Okomprimerad %d-bitars %s

en: DivX MPEG-4 Version %d
sv: DivX MPEG-4 version %d

en: Uncompressed audio
sv: Okomprimerad audio

en: Raw %d-bit %s audio
sv: Rått %d-bitars %s-ljud

en: Audio CD source
sv: Ljud-cd-källa

en: DVD source
sv: Dvd-källa

en: Real Time Streaming Protocol (RTSP) source
sv: Real Time Streaming Protocol-källa (RTSP)

en: Microsoft Media Server (MMS) protocol source
sv: Microsoft Media Server-protokollkälla (MMS)

note: TODO: find out how to add a comment for translators to the source code * (and tell them to make the first letter uppercase below if they move * the protocol to the middle or end of the string)
en: %s protocol source
sv: %s-protokollkälla

en: %s video RTP depayloader
sv: %s RTP-uppackare (video)

en: %s audio RTP depayloader
sv: %s RTP-uppackare (ljud)

en: %s RTP depayloader
sv: %s RTP-uppackare

en: %s demuxer
sv: %s-avmultiplexor

en: %s decoder
sv: %s-avkodare

en: %s video RTP payloader
sv: %s RTP-packare (video)

en: %s audio RTP payloader
sv: %s RTP-packare (ljud)

en: %s RTP payloader
sv: %s RTP-packare

en: %s muxer
sv: %s-multiplexor

en: %s encoder
sv: %s-kodare

en: GStreamer element %s
sv: GStreamer-elementet %s

en: Unknown source element
sv: Okänt käll-element

en: Unknown sink element
sv: Okänt utgångs-element

en: Unknown element
sv: Okänt element

en: Unknown decoder element
sv: Okänt avkodarelement

en: Unknown encoder element
sv: Okänt kodarelement

note: we should really never get here, but we better still return * something if we do
en: Plugin or element of unknown type
sv: Insticksmodul eller element av okänd typ

en: Failed to read tag: not enough data
sv: Misslyckades med att läsa tagg: inte tillräckligt mycket data

en: track ID
sv: spår-ID

en: MusicBrainz track ID
sv: MusicBrainz spår-ID

en: artist ID
sv: artist-ID

en: MusicBrainz artist ID
sv: MusicBrainz artist-ID

en: album ID
sv: album-ID

en: MusicBrainz album ID
sv: MusicBrainz album-ID

en: album artist ID
sv: albumartist-ID

en: MusicBrainz album artist ID
sv: MusicBrainz albumartist-ID

en: release group ID
sv: släpp grupp-ID

en: MusicBrainz release group ID
sv: MusicBrainz släpp grupp-ID

en: release track ID
sv: släpp spår-ID

en: MusicBrainz release track ID
sv: MusicBrainz släpp spår-ID

en: track TRM ID
sv: spår TRM-ID

en: MusicBrainz TRM ID
sv: MusicBrainz TRM-ID

en: AcoustID fingerprint (chromaprint)
sv: AcoustID fingeravtryck (chromaavtryck)

en: capturing shutter speed
sv: slutarhastighet

en: Shutter speed used when capturing an image, in seconds
sv: Slutarhastighet i sekunder som används när bild infångas

en: capturing focal ratio
sv: bländarvärde

en: Focal ratio (f-number) used when capturing the image
sv: Bländarvärde (f-tal) som används när bild infångas

en: capturing focal length
sv: brännvidd

en: Focal length of the lens used capturing the image, in mm
sv: Brännvidd för linsen i mm när bild infångas

en: capturing 35 mm equivalent focal length
sv: fångar 35mm-ekvivalent brännvidd

en: 35 mm equivalent focal length of the lens used capturing the image, in mm
sv: 35 mm-ekvivalent brännvidd för linsen som används när bild infångas, i mm

en: capturing digital zoom ratio
sv: digitalt zoom-förhållande

en: Digital zoom ratio used when capturing an image
sv: Digitalt zoom-förhållande som används när bild infångas

en: capturing iso speed
sv: ISO-tal för tagning

en: The ISO speed used when capturing an image
sv: ISO-tal som används när bild infångas

en: capturing exposure program
sv: exponeringsprogram

en: The exposure program used when capturing an image
sv: Det exponeringsprogram som används när bild infångas

en: capturing exposure mode
sv: exponeringsläge

en: The exposure mode used when capturing an image
sv: Exponeringsläge som används när bild infångas

en: capturing exposure compensation
sv: exponeringskompensation

en: The exposure compensation used when capturing an image
sv: Exponeringskompensationen som används när bild infångas

en: capturing scene capture type
sv: scenläge

en: The scene capture mode used when capturing an image
sv: Scenläge som används när bild infångas

en: capturing gain adjustment
sv: förstärkningsjustering

en: The overall gain adjustment applied on an image
sv: Förstärkningsjustering som appliceras på en bild

en: capturing white balance
sv: vitbalans

en: The white balance mode set when capturing an image
sv: Vitbalansläge som sätts när bild infångas

en: capturing contrast
sv: kontrast

en: The direction of contrast processing applied when capturing an image
sv: Riktning för kontrastbehandling som appliceras när bild infångas

en: capturing saturation
sv: mättnad

en: The direction of saturation processing applied when capturing an image
sv: Riktning för mättnadsbehandling som appliceras när bild infångas

en: capturing sharpness
sv: skärpning

en: The direction of sharpness processing applied when capturing an image
sv: Riktningen på skärpningsbehandling som appliceras när bild infångas

en: capturing flash fired
sv: blixtavfyrning

en: If the flash fired while capturing an image
sv: Om blixten avfyrats när bild infångas

en: capturing flash mode
sv: blixtläge

en: The selected flash mode while capturing an image
sv: Det valda blixtläget när bild infångas

en: capturing metering mode
sv: ljusmätarläge

en: The metering mode used while determining exposure for capturing an image
sv: Ljusmätarläge som används då exponering bestäms när bild infångas

en: capturing source
sv: infångstkälla

en: The source or type of device used for the capture
sv: Källa eller typ av enhet som används för infångsten

en: image horizontal ppi
sv: bild horisontell ppi

en: Media (image/video) intended horizontal pixel density in ppi
sv: Media (bild/video) avsedd horisontell pixeldensitet i ppi

en: image vertical ppi
sv: bild vertikal ppi

en: Media (image/video) intended vertical pixel density in ppi
sv: Media (bild/video) avsedd vertikal pixeldensitet i ppi

en: ID3v2 frame
sv: ID3v2-ram

en: unparsed id3v2 tag frame
sv: otolkad id3v2-tagg-ram

en: musical-key
sv: musikalisk tonart

en: Initial key in which the sound starts
sv: Inledande tonart med vilken ljudet börjar

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Don't exit after showing the initial device list, but wait for devices to added/removed.
sv: Avsluta inte efter att den inledande enhetslistan visats, utan vänta på att enheter läggs till/tas bort.

en: Include devices from hidden device providers.
sv: Inkludera enheter från gömda enhetsleverantörer.

en: Volume: %.0f%%
sv: Volym: %.0f%%

en: Mute: on
sv: Tyst: på

en: Mute: off
sv: Tyst: av

en: Buffering...
sv: Buffrar...

en: Clock lost, selecting a new one
sv: Klocka förlorad, väljer en ny

en: Reached end of play list.
sv: Nådde slutet av spellistan.

en: Paused
sv: Pausad

en: Now playing %s
sv: Spelar nu %s

en: About to finish, preparing next title: %s
sv: Slutar snart, förbereder nästa titel: %s

en: Playback rate: %.2f
sv: Uppspelningshastighet: %.2f

en: Could not change playback rate to %.2f
sv: Kunde inte ändra uppspelningshastigheten till %.2f

en: space
sv: blanksteg

en: pause/unpause
sv: pausa/fortsätt

en: q or ESC
sv: q eller ESC

en: quit
sv: avsluta

en: > or n
sv: > eller n

en: play next
sv: spela nästa

en: < or b
sv: < eller b

en: play previous
sv: spela föregående

en: seek forward
sv: sök framåt

en: seek backward
sv: sök bakåt

en: volume up
sv: höj volym

en: volume down
sv: sänk volym

en: toggle audio mute on/off
sv: växla tystnadsläge på/av

en: increase playback rate
sv: öka uppspelningshastighet

en: decrease playback rate
sv: sänk uppspelningshastighet

en: change playback direction
sv: ändra uppspelningsriktning

en: enable/disable trick modes
sv: aktivera/inaktivera tricklägen

en: change to previous/next audio track
sv: byt till föregående/nästa ljudspår

en: change to previous/next video track
sv: byt till föregående/nästa videospår

en: change to previous/next subtitle track
sv: byt till föregående/nästa undertextspår

en: seek to beginning
sv: sök till början

en: show keyboard shortcuts
sv: visa tangentbordsgenvägar

en: Interactive mode - keyboard controls:
sv: Interaktivt läge: tangentbordsstyrning:

en: Use Windows high-resolution clock, precision: %u ms
sv: Använd Windows högupplösta klocka, precision: %u ms

en: Output status information and property notifications
sv: Mata ut statusinformation och egenskapsaviseringar

en: Control playback behaviour setting playbin 'flags' property
sv: Styr uppspelningsbeteende genom att ställa in playbins egenskap ”flags”

en: Video sink to use (default is autovideosink)
sv: Videoutgång som ska användas (standard är autovideosink)

en: Audio sink to use (default is autoaudiosink)
sv: Ljudutgång som ska användas (standard är autoaudiosink)

en: Enable gapless playback
sv: Aktivera mellanrumslös uppspelning

en: Enable instantaneous uri changes (only with playbin3)
sv: Aktivera omedelbara uri-ändringar (endast med playbin3)

en: Shuffle playlist
sv: Blanda spellista

en: Disable interactive control via the keyboard
sv: Inaktivera interaktiv styrning via tangentbordet

en: Volume
sv: Volym

en: Start position in seconds.
sv: Startposition i sekunder.

en: Playlist file containing input media files
sv: Fil med spellista innehållandes inkommande mediafiler

en: Use the experimental instant-rate-change flag when changing rate
sv: Använd den experimentella flaggan för omedelbar hastighetsändring vid ändring av hastighet

en: Do not print any output (apart from errors)
sv: Mata inte ut någonting (bortsett från fel)

en: Use playbin3 pipeline (default varies depending on 'USE_PLAYBIN' env variable)
sv: Använd playbin3-rörledning (standardvärdet beror på miljövariabeln ”USE_PLAYBIN”)

en: Keep showing the last frame on EOS until quit or playlist change command (gapless is ignored)
sv: Fortsätt visa den sista ramen vid EOS tills avslutning eller ändringskommando för spellista (mellanrumslös hoppas över)

en: Usage: %s FILE1|URI1 [FILE2|URI2] [FILE3|URI3] ...
sv: Användning: %s FIL1|URI1 [FIL2|URI2] [FIL3|URI3] ...

en: You must provide at least one filename or URI to play.
sv: Du måste ange åtminstone ett filnamn eller en URI att spela.

en: Press 'k' to see a list of keyboard shortcuts.
sv: Tryck på 'k' för att se en lista över tangentbordsgenvägar.
