gst-plugins-base 1.21.90 - en to id translation catalogue (201 entries)

en: Could not open device for playback in mono mode.
id: Tak dapat membuka divais untuk putar kembali dalam mode mono.

en: Could not open device for playback in stereo mode.
id: Tak dapat membuka divais untuk putar kembali dalam mode stereo.

en: Could not open device for playback in %d-channel mode.
id: Tak dapat membuka divais untuk putar kembali dalam mode %d-kanal.

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
id: Tak dapat membuka divais audio untuk putar kembali. Divais sedang digunakan oleh aplikasi lain.

en: Could not open audio device for playback.
id: Tak dapat membuka divais audio untuk putar kembali.

en: Error outputting to audio device. The device has been disconnected.
id: Galat saat mengarahkan keluaran ke divais audio. Divais telah diputus.

en: Could not open device for recording in mono mode.
id: Tak dapat membuka divais untuk merekam dalam mode mono.

en: Could not open device for recording in stereo mode.
id: Tak dapat membuka divais untuk merekam dalam mode stereo.

en: Could not open device for recording in %d-channel mode
id: Tak dapat membuka divais untuk merekam dalam mode %d-kanal

en: Could not open audio device for recording. Device is being used by another application.
id: Tak dapat membuka divais audio untuk merekam. Divais sedang digunakan oleh aplikasi lain.

en: Could not open audio device for recording.
id: Tak dapat membuka divais audio untuk merekam.

en: Error recording from audio device. The device has been disconnected.
id: Galat saat merekam dari divais audio. Divais telah diputus.

en: Could not open CD device for reading.
id: Tak dapat membuka divais CD untuk dibaca.

en: Could not seek CD.
id: Tak dapat mencari CD.

en: Could not read CD.
id: Tak dapat membaca CD.

en: Could not determine type of stream
id: Tak dapat menentukan tipe arus

en: This appears to be a text file
id: Ini kelihatannya merupakan berkas teks

en: Missing element '%s' - check your GStreamer installation.
id: Elemen '%s' hilang - cek instalasi GStreamer anda.

en: Could not create "uridecodebin" element.
id: Tak dapat membuat elemen "uridecodebin".

en: Both autovideosink and %s elements are missing.
id: Baik elemen autovideosink maupun %s hilang.

en: The autovideosink element is missing.
id: Elemen autovideosink hilang.

en: Configured videosink %s is not working.
id: Videosink yang dikonfigurasi %s tidak bekerja.

en: Both autovideosink and %s elements are not working.
id: Baik elemen autovideosink maupun %s tidak bekerja.

en: The autovideosink element is not working.
id: Elemen autovideosink tidak bekerja.

en: Custom text sink element is not usable.
id: Elemen teks tenggelam suai tak dapat digunakan.

en: No volume control found
id: Tak ada kontrol volume yang ditemukan

en: Both autoaudiosink and %s elements are missing.
id: Baik elemen autoaudiosink maupun %s hilang.

en: The autoaudiosink element is missing.
id: Elemen autoaudiosink hilang.

en: Configured audiosink %s is not working.
id: Audiosink yang dikonfigurasi %s tidak bekerja.

en: Both autoaudiosink and %s elements are not working.
id: Baik elemen autoaudiosink maupun %s tidak bekerja.

en: The autoaudiosink element is not working.
id: Elemen autoaudiosink tidak bekerja.

en: Can't play a text file without video or visualizations.
id: Tak dapat memutar berkas teks tanpa video atau visualisasi.

en: No decoder available for type '%s'.
id: Tak ada pengawasandi yang tersedia untuk tipe '%s'.

en: No URI specified to play from.
id: Tak ada URI yang ditentukan untuk diputar.

en: Invalid URI "%s".
id: URI "%s" tidak sah.

en: This stream type cannot be played yet.
id: Tipe arus ini belum dapat dimainkan.

en: No URI handler implemented for "%s".
id: Tak ada penanganan URI yang diimplementasikan untuk "%s".

en: Source element is invalid.
id: Elemen sumber tidak sah.

en: Source element has no pads.
id: Elemen sumber tidak punya pad.

en: Error while sending data to "%s:%d".
id: Galat ketika mengirim data ke "%s:%d".

en: Can't record audio fast enough
id: Tak dapat merekam audio cukup cepat

en: This CD has no audio tracks
id: CD ini tidak memiliki jalur audio

en: failed to draw pattern
id: gagal menggambar pola

en: A GL error occurred
id: Terjadi galat GL

en: format wasn't negotiated before get function
id: format tidak dinegosiasikan sebelum mendapatkan fungsi

en: ID3 tag
id: Tag ID3

en: APE tag
id: Tag APE

en: ICY internet radio
id: Radio internet ICY

en: Run-length encoding
id: Penyandian sepanjang-jalan

note: subtitle formats with static descriptions
en: Timed Text
id: Teks Waktu

note: FIXME: add variant field to typefinder?
en: Subtitle
id: Subjudul

en: MPL2 subtitle format
id: Format subjudul MPL2

en: DKS subtitle format
id: Format subjudul DKS

en: QTtext subtitle format
id: Format subjudul QTtext

en: Sami subtitle format
id: Format subjudul Sami

en: TMPlayer subtitle format
id: Format subjudul TMPlayer

en: CEA 608 Closed Caption
id: Kapsi Tertutup CEA 608

en: CEA 708 Closed Caption
id: Kapsi Tertutup CEA 708

en: Kate subtitle format
id: Format subjudul Kate

en: WebVTT subtitle format
id: Format subjudul WebVTT

en: Uncompressed video
id: Video tak dikompresi

en: Uncompressed gray
id: Citra abu-abu tak dikompresi

en: Uncompressed packed YUV %s
id: YUV terkemas tak dikompresi %s

en: Uncompressed semi-planar YUV %s
id: YUV semi-planar tak dikompresi %s

en: Uncompressed planar YUV %s
id: YUV palanar tak dikompresi %s

en: Uncompressed palettized %d-bit %s
id: %d-bit terpalet tak dikompresi %s

en: Uncompressed %d-bit %s
id: %d tak dikompresi %s

en: DivX MPEG-4 Version %d
id: DivX MPEG-4 Versi %d

en: Uncompressed audio
id: Audio tak dikompresi

en: Raw %d-bit %s audio
id: Audio %d-bita %s mentah

en: Audio CD source
id: Sumber CD audio

en: DVD source
id: Sumber DVD

en: Real Time Streaming Protocol (RTSP) source
id: Sumber Real Time Streaming Protocol (RTSP)

en: Microsoft Media Server (MMS) protocol source
id: Sumber protokol Microsoft Media Server (MMS)

note: TODO: find out how to add a comment for translators to the source code * (and tell them to make the first letter uppercase below if they move * the protocol to the middle or end of the string)
en: %s protocol source
id: %s sumber protokol

en: %s decoder
id: %s pengawasandi

en: %s encoder
id: %s penyandi

en: GStreamer element %s
id: Elemen GStreamer %s

en: Unknown source element
id: Elemen sumber tak diketahui

en: Unknown sink element
id: Elemen tenggelam tak diketahui

en: Unknown element
id: Elemen tak diketahui

en: Unknown decoder element
id: Elemen pengawasandi tak diketahui

en: Unknown encoder element
id: Elemen penyandi tak diketahui

note: we should really never get here, but we better still return * something if we do
en: Plugin or element of unknown type
id: Plugin atau elemen dari tipe yang tak diketahui

en: Failed to read tag: not enough data
id: Gagal membaca tanda: tak cukup data

en: track ID
id: ID trek

en: MusicBrainz track ID
id: ID jalur MusicBrainz

en: artist ID
id: ID artis

en: MusicBrainz artist ID
id: ID artis MusicBrainz

en: album ID
id: ID album

en: MusicBrainz album ID
id: ID album MusicBrainz

en: album artist ID
id: ID artis album

en: MusicBrainz album artist ID
id: ID artis album MusicBrainz

en: release group ID
id: ID grup rilis

en: MusicBrainz release group ID
id: ID grup rilis MusicBrainz

en: release track ID
id: ID trek rilis

en: MusicBrainz release track ID
id: ID trek rilis MusicBrainz

en: track TRM ID
id: ID TRM trek

en: MusicBrainz TRM ID
id: ID TRM MusicBrainz

en: AcoustID ID
id: ID AcoustID

en: AcoustID fingerprint (chromaprint)
id: Sidik jari AcoustID (chromaprint)

en: capturing shutter speed
id: menangkap kecepatan rana

en: Shutter speed used when capturing an image, in seconds
id: Kecepatan rana digunakan saat menangkap gambar, dalam detik

en: capturing focal ratio
id: menangkap bukaan

en: Focal ratio (f-number) used when capturing the image
id: Bukaan (angka-f) digunakan ketika menangkap gambar

en: capturing focal length
id: menangkap panjang fokal

en: Focal length of the lens used capturing the image, in mm
id: Panjang fokal dari lensa digunakan ketika menangkap gambar, dalam mm

en: capturing 35 mm equivalent focal length
id: menangkap panjang fokal setara 35 mm

en: 35 mm equivalent focal length of the lens used capturing the image, in mm
id: Panjang fokal setara 35 mm dari lensa digunakan ketika menangkap gambar, dalam mm

en: capturing digital zoom ratio
id: menangkap rasio pembesaran digital

en: Digital zoom ratio used when capturing an image
id: Rasio pembesaran digital digunakan ketika menangkap gambar

en: capturing iso speed
id: menangkap kecepatan iso

en: The ISO speed used when capturing an image
id: Kecepatan ISO digunakan menangkap gambar

en: capturing exposure program
id: menangkap program pajanan

en: The exposure program used when capturing an image
id: Program pajanan digunakan ketika menangkap gambar

en: capturing exposure mode
id: menangkap mode pajanan

en: The exposure mode used when capturing an image
id: Mode pajanan digunakan ketika menangkap gambar

en: capturing exposure compensation
id: menangkap kompensasi pajanan

en: The exposure compensation used when capturing an image
id: Kompensasi pajanan digunakan ketika menangkap gambar

en: capturing scene capture type
id: menangkap tipe pengambilan scene

en: The scene capture mode used when capturing an image
id: Mode penangkapan scene digunakan ketika menangkap gambar

en: capturing gain adjustment
id: menangkap penyesuaian bati

en: The overall gain adjustment applied on an image
id: Keseluruhan penyesuaian bati diterapkan pada gambar

en: capturing white balance
id: menangkap white balance

en: The white balance mode set when capturing an image
id: Pengaturan mode white balance ketika menangkap gambar

en: capturing contrast
id: menangkap kontras

en: The direction of contrast processing applied when capturing an image
id: Arah pemrosesan kontras diterapkan ketika menangkap gambar

en: capturing saturation
id: menangkap saturasi

en: The direction of saturation processing applied when capturing an image
id: Arah pemrosesan saturasi diterapkan ketika menangkap gambar

en: capturing sharpness
id: menangkap ketajaman

en: The direction of sharpness processing applied when capturing an image
id: Arah pemrosesan ketajaman diterapkan ketika menangkap gambar

en: capturing flash fired
id: menangkap blitz ditembakkan

en: If the flash fired while capturing an image
id: Apakah blitz ditembakkan ketika menangkap gambar

en: capturing flash mode
id: menangkap mode blitz

en: The selected flash mode while capturing an image
id: Mode blitz terpilih ketika menangkap gambar

en: capturing metering mode
id: menangkap mode meter

en: The metering mode used while determining exposure for capturing an image
id: Mode meter digunakan untuk menentukan pajanan ketika menangkap gambar

en: capturing source
id: menangkap sumber

en: The source or type of device used for the capture
id: Sumber atau tipe divais digunakan untuk menangkap

en: image horizontal ppi
id: ppi horizontal gambar

en: Media (image/video) intended horizontal pixel density in ppi
id: Kerapatan pixel horizontal yang diinginkan media (gambar/video) dalam ppi

en: image vertical ppi
id: ppi vertikal gambar

en: Media (image/video) intended vertical pixel density in ppi
id: Kerapatan pixel vertikal yang diinginkan media (gambar/video) dalam ppi

en: ID3v2 frame
id: Rangka ID3v2

en: unparsed id3v2 tag frame
id: rangka tag id3v3 tak diurai

en: musical-key
id: kunci-musik

en: Initial key in which the sound starts
id: Kunci awal dimana suara dimulai

en: Print version information and exit
id: Cetak informasi versi lalu keluar

en: Don't exit after showing the initial device list, but wait for devices to added/removed.
id: Jangan keluar setelah menampilkan senarai divais awal, tapi tunggu hingga divais ditambahkan/dihapus.

en: Include devices from hidden device providers.
id: Sertakan peranti dari penyedia peranti yang tersembunyi.

en: Mute: on
id: Senyap: nyala

en: Mute: off
id: Senyap: mati

en: Buffering...
id: Menyangga...

en: Clock lost, selecting a new one
id: Jam hilang, pilih yang baru

en: Reached end of play list.
id: Mencapai akhir senarai putar.

en: Paused
id: Jeda

en: Now playing %s
id: Sekarang memutar %s

en: About to finish, preparing next title: %s
id: Hampir selesai, menyiapkan judul berikutnya: %s

en: Playback rate: %.2f
id: Kecepatan putar: %.2f

en: Could not change playback rate to %.2f
id: Tak dapat mengubah kecepatan putar ke %.2f

en: space
id: spasi

en: pause/unpause
id: jeda/lanjut

en: q or ESC
id: q atau ESC

en: quit
id: keluar

en: > or n
id: > atau n

en: play next
id: putar berikutnya

en: < or b
id: < atau b

en: play previous
id: putar sebelumnya

en: seek forward
id: mencari ke depan

en: seek backward
id: mencari ke belakang

en: volume up
id: volume naik

en: volume down
id: volume turun

en: toggle audio mute on/off
id: jungkitkan senyap audio nyala/mati

en: increase playback rate
id: tingkatkan kecepatan putar

en: decrease playback rate
id: turunkan kecepatan putar

en: change playback direction
id: ubah arah putar

en: enable/disable trick modes
id: aktifkan/nonaktifkan mode trik

en: change to previous/next audio track
id: ubah ke trek audio sebelumnya/selanjutnya

en: change to previous/next video track
id: ubah ke trek video sebelumnya/selanjutnya

en: change to previous/next subtitle track
id: ubah ke trek subtitel sebelumnya/selanjutnya

en: seek to beginning
id: mencari ke awal

en: show keyboard shortcuts
id: tampilkan jalan pintas papan ketik

en: Interactive mode - keyboard controls:
id: Mode interaktif - kontrol papan ketik:

en: Use Windows high-resolution clock, precision: %u ms
id: Memakai jam resolusi tinggi Windows, presisi: %u ms

en: Output status information and property notifications
id: Informasi status keluaran dan notifikasi properti

en: Control playback behaviour setting playbin 'flags' property
id: Kontrol properti ‘bendera’ playbin pengaturan perilaku putar

en: Video sink to use (default is autovideosink)
id: Sink video yang digunakan (standar adalah autovideosink)

en: Audio sink to use (default is autoaudiosink)
id: Sink audio yang digunakan (standar adalah autoaudiosink)

en: Enable gapless playback
id: Aktifkan putar balik tanpa jeda

en: Enable instantaneous uri changes (only with playbin3)
id: Fungsikan perubahan uri seketika (hanya dengan playbin3)

en: Shuffle playlist
id: Acak senarai putar

en: Disable interactive control via the keyboard
id: Nonaktifkan kontrol interaktif via papan ketik

en: Start position in seconds.
id: Posisi memulai dalam detik.

en: Playlist file containing input media files
id: Berkas senarai putar berisi masukan berkas media

en: Use the experimental instant-rate-change flag when changing rate
id: Gunakan flag instant-rate-change eksperimental ketika mengubah laju

en: Do not print any output (apart from errors)
id: Jangan cetak keluaran apapun (selain galat)

en: Use playbin3 pipeline (default varies depending on 'USE_PLAYBIN' env variable)
id: Pakai pipeline playbin3 (baku bervariasi tergantung pada variabel lingkungan 'USE_PLAYBIN')

en: Keep showing the last frame on EOS until quit or playlist change command (gapless is ignored)
id: Terus tampilkan bingkai terakhir pada EOS hingga keluar atau perintah perubahan daftar putar (tanpa celah diabaikan)

en: Usage: %s FILE1|URI1 [FILE2|URI2] [FILE3|URI3] ...
id: Penggunaan: %s BERKAS1|URI1 [BERKAS2|URI2] [BERKAS3|URI3] ...

en: You must provide at least one filename or URI to play.
id: Anda harus menyediakan setidaknya satu nama berkas atau URI untuk diputar.

en: Press 'k' to see a list of keyboard shortcuts.
id: Tekan ‘k’ untuk melihat daftar jalan pintas papan ketik.
