gst-plugins-base 1.24.0 - en to ro translation catalogue (219 entries)

en: Could not open device for playback in mono mode.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul pentru redare în modul mono.

en: Could not open device for playback in stereo mode.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul pentru redare în modul stereo.

en: Could not open device for playback in %d-channel mode.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul pentru redare în modul %d-canal.

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul audio pentru redare. Dispozitivul este folosit de o altă aplicație.

en: Could not open audio device for playback.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul audio pentru redare.

en: Error outputting to audio device. The device has been disconnected.
ro: Eroare la ieșirea la dispozitivul audio. Dispozitivul a fost deconectat.

en: Could not open device for recording in mono mode.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul pentru înregistrare în modul mono.

en: Could not open device for recording in stereo mode.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul pentru înregistrare în modul stereo.

en: Could not open device for recording in %d-channel mode
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul pentru înregistrare în modul %d-canal

en: Could not open audio device for recording. Device is being used by another application.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul audio pentru înregistrare. Dispozitivul este folosit de o altă aplicație.

en: Could not open audio device for recording.
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul audio pentru înregistrare.

en: Error recording from audio device. The device has been disconnected.
ro: Eroare la înregistrarea de la dispozitivul audio. Dispozitivul a fost deconectat.

en: Could not open CD device for reading.
ro: Nu s-a putut deschide unitatea CD pentru redare.

en: Could not seek CD.
ro: Nu s-a putut accesa CD-ul.

en: Could not read CD.
ro: Nu s-a putut citi CD-ul.

en: Could not determine type of stream
ro: Nu s-a putut determina tipul fluxului

en: This appears to be a text file
ro: Acesta pare a fi un fișier text

en: Missing element '%s' - check your GStreamer installation.
ro: Lipsește elementul „%s” - verificați instalarea GStreamer.

en: Could not create "uridecodebin" element.
ro: Nu s-a putut crea elementul „uridecodebin”.

en: Both autovideosink and %s elements are missing.
ro: Lipsește atât elementul autovideosink cât și %s.

en: The autovideosink element is missing.
ro: Elementul autovideosink lipsește.

en: Configured videosink %s is not working.
ro: Elementul videosink configurat %s, nu funcționează.

en: Both autovideosink and %s elements are not working.
ro: Nu funcționează atât elementul autovideosink cât și %s.

en: The autovideosink element is not working.
ro: Elementul autovideosink nu funcționează.

en: Custom text sink element is not usable.
ro: Elementul de colectare a textului personalizat nu este utilizabil.

en: No volume control found
ro: Nu s-a găsit niciun control de volum

en: Both autoaudiosink and %s elements are missing.
ro: Lipsește atât elementul autoaudiosink cât și %s.

en: The autoaudiosink element is missing.
ro: Elementul autoaudiosink lipsește.

en: Configured audiosink %s is not working.
ro: Elementul audiosink configurat %s, nu funcționează.

en: Both autoaudiosink and %s elements are not working.
ro: Nu funcționează atât elementul autoaudiosink cât și %s.

en: The autoaudiosink element is not working.
ro: Elementul autoaudiosink nu funcționează.

en: Can't play a text file without video or visualizations.
ro: Nu se poate reda un fișier text fără video sau vizualizări.

en: No decoder available for type '%s'.
ro: Niciun decodificator disponibil pentru tipul „%s”.

en: No URI specified to play from.
ro: Nu s-a specificat adresa URI pentru redare.

en: Invalid URI "%s".
ro: Adresa URI „%s” nu este validă.

en: This stream type cannot be played yet.
ro: Acest tip de flux nu poate fi redat încă.

en: No URI handler implemented for "%s".
ro: Nu a fost implementată nicio rutină de tratare a adresei URI pentru „%s”.

en: Source element can't be prepared
ro: Elementul sursă nu poate fi pregătit

en: Source element is invalid.
ro: Elementul sursă nu este valid.

en: Failed to create download directory '%s'.
ro: Nu s-a putut crea directorul de descărcare „%s”.

en: Source element has no pads.
ro: Elementul sursă nu are pini de conectare.

en: Error while sending data to "%s:%d".
ro: Eroare la trimiterea datelor către „%s:%d”.

en: Can't record audio fast enough
ro: Nu se poate înregistra sunetul destul de repede

en: This CD has no audio tracks
ro: Acest CD nu conține piste audio

en: An OpenGL error occurred
ro: A apărut o eroare OpenGL

en: The GL API is not compatible with the current GL context
ro: API-ul GL nu este compatibil cu contextul GL actual.

en: Subclass failed to initialize.
ro: Nu s-a reușit să se inițializeze subclasa.

en: ID3 tag
ro: Etichetă ID3

en: APE tag
ro: Etichetă APE

en: ICY internet radio
ro: Radio Internet ICY

en: Apple Lossless Audio (ALAC)
ro: Apple Audio fără pierdere (ALAC)

en: CYUV Lossless
ro: CYUV fără pierdere

en: Lossless MSZH
ro: MSZH fără pierdere

en: Run-length encoding
ro: Codificarea run-length

note: subtitle formats with static descriptions
en: Timed Text
ro: Text temporizat

note: FIXME: add variant field to typefinder?
en: Subtitle
ro: Subtitrare

en: MPL2 subtitle format
ro: Format de subtitrări MPL2

en: DKS subtitle format
ro: Format de subtitrări DKS

en: QTtext subtitle format
ro: Format de subtitrări QText

en: Sami subtitle format
ro: Format de subtitrări Sami

en: TMPlayer subtitle format
ro: Format de subtitrări TMPlayer

en: CEA 608 Closed Caption
ro: Subtitrare pentru persoanele cu dizabilități CEA 608

en: CEA 708 Closed Caption
ro: Subtitrare pentru persoanele cu dizabilități CEA 708

en: Kate subtitle format
ro: Format de subtitrări Kate

en: WebVTT subtitle format
ro: Format de subtitrări WebVTT

en: Uncompressed video
ro: Video necomprimat

en: Uncompressed gray
ro: Gri necomprimat

en: Uncompressed packed YUV %s
ro: %s YUV împachetat necomprimat

en: Uncompressed semi-planar YUV %s
ro: %s YUV semi-planar necomprimat

en: Uncompressed planar YUV %s
ro: %s YUV planar necomprimat

en: Uncompressed palettized %d-bit %s
ro: Paletizat la %d biți necomprimat %s

en: Uncompressed %d-bit %s
ro: %d-bit %s necomprimat

en: DivX MPEG-4 Version %d
ro: DivX MPEG-4 versiunea %d

en: Uncompressed audio
ro: Audio necomprimat

en: Raw %d-bit %s audio
ro: Audio %d-biți brut(neprelucrat) %s

en: Audio CD source
ro: Sursă: CD audio

en: DVD source
ro: Sursă: DVD

en: Real Time Streaming Protocol (RTSP) source
ro: Sursă: RTSP (protocol pentru flux în timp real)

en: Microsoft Media Server (MMS) protocol source
ro: Sursă: protocol Microsoft Media Server (MMS)

note: TODO: find out how to add a comment for translators to the source code * (and tell them to make the first letter uppercase below if they move * the protocol to the middle or end of the string)
en: %s protocol source
ro: Sursă: protocol %s

en: %s video RTP depayloader
ro: modul de despachetare a datelor video RTP %s

en: %s audio RTP depayloader
ro: modul de despachetare a datelor audio RTP %s

en: %s RTP depayloader
ro: modul de despachetare a datelo RTP %s

en: %s demuxer
ro: demultiplexor %s

en: %s decoder
ro: decodificator %s

en: %s video RTP payloader
ro: modul de împachetare a datelor video RTP %s

en: %s audio RTP payloader
ro: modul de împachetare a datelor audio RTP %s

en: %s RTP payloader
ro: modul de împachetare a datelor RTP %s

en: %s muxer
ro: multiplexor %s

en: %s encoder
ro: codificator %s

en: GStreamer element %s
ro: Element GStreamer %s

en: Unknown source element
ro: Element sursă necunoscut

en: Unknown sink element
ro: Element de colectare necunoscut

en: Unknown element
ro: Element necunoscut

en: Unknown decoder element
ro: Element de decodificare necunoscut

en: Unknown encoder element
ro: Element de codificare necunoscut

note: we should really never get here, but we better still return * something if we do
en: Plugin or element of unknown type
ro: Modul de extensie sau element de tip necunoscut

en: Failed to read tag: not enough data
ro: Citirea etichetei a eșuat: date insuficiente

en: track ID
ro: ID pistă

en: MusicBrainz track ID
ro: ID pistă MusicBrainz

en: artist ID
ro: ID artist

en: MusicBrainz artist ID
ro: ID artist MusicBrainz

en: album ID
ro: ID album

en: MusicBrainz album ID
ro: ID album MusicBrainz

en: album artist ID
ro: ID artist album

en: MusicBrainz album artist ID
ro: ID album artist MusicBrainz

en: release group ID
ro: ID lansare grup

en: MusicBrainz release group ID
ro: ID lansare grup MusicBrainz

en: release track ID
ro: ID lansare pistă

en: MusicBrainz release track ID
ro: ID lansare pistă MusicBrainz

en: track TRM ID
ro: ID TRM pistă

en: MusicBrainz TRM ID
ro: ID TRM MusicBrainz

en: AcoustID ID
ro: ID AcoustID

en: AcoustID fingerprint (chromaprint)
ro: Amprentă digitală AcoustID (chromaprint)

en: capturing shutter speed
ro: viteza obturatorului de capturare

en: Shutter speed used when capturing an image, in seconds
ro: Viteza obturatorului utilizată când se capturează o imagine, în secunde

en: capturing focal ratio
ro: proporția focală de capturare

en: Focal ratio (f-number) used when capturing the image
ro: Proporția focală (f-număr) utilizată când se capturează imaginea

en: capturing focal length
ro: lungimea focală de capturare

en: Focal length of the lens used capturing the image, in mm
ro: Lungimea focală a lentilei utilizate pentru a captura imaginea, în mm

en: capturing 35 mm equivalent focal length
ro: lungimea focală echivalentă cu 35 mm de capturare

en: 35 mm equivalent focal length of the lens used capturing the image, in mm
ro: lungimea focală echivalentă cu 35 mm a lentilei utilizate pentru a captura imaginea, în mm

en: capturing digital zoom ratio
ro: proporția focalizării digitale de capturare

en: Digital zoom ratio used when capturing an image
ro: Proporția de focalizare digitală de când se capturează o imagine

en: capturing iso speed
ro: viteza iso de capturare

en: The ISO speed used when capturing an image
ro: Viteza ISO utilizată când se capturează o imagine

en: capturing exposure program
ro: programul de expunere de capturare

en: The exposure program used when capturing an image
ro: Programul de expunere utilizat când se capturează o imagine

en: capturing exposure mode
ro: modul de expunere de capturare

en: The exposure mode used when capturing an image
ro: Modul de expunere utilizat când se capturează o imagine

en: capturing exposure compensation
ro: compensarea expunerii de capturare

en: The exposure compensation used when capturing an image
ro: Compensarea de expunere utilizată când se capturează o imagine

en: capturing scene capture type
ro: tipul de captură de scenă de capturare

en: The scene capture mode used when capturing an image
ro: Modul de captură de scenă utilizat când se capturează o imagine

en: capturing gain adjustment
ro: ajustare de creștere de capturare

en: The overall gain adjustment applied on an image
ro: Ajustarea câștigului global aplicat unei imagini

en: capturing white balance
ro: balanță de alb de capturare

en: The white balance mode set when capturing an image
ro: Modul de balanță de alb stabilit când se capturează o imagine

en: capturing contrast
ro: contrast de capturare

en: The direction of contrast processing applied when capturing an image
ro: Direcția procesării contrastului aplicată când se capturează o imagine

en: capturing saturation
ro: saturația de capturare

en: The direction of saturation processing applied when capturing an image
ro: Direcția de procesare a saturației aplicată când se capturează o imagine

en: capturing sharpness
ro: precizie de capturare

en: The direction of sharpness processing applied when capturing an image
ro: Direcția procesării preciziei aplicată când se capturează o imagine

en: capturing flash fired
ro: declanșarea blițului la capturare

en: If the flash fired while capturing an image
ro: Dacă blițul a fost declanșat când se capturează o imagine

en: capturing flash mode
ro: mod de bliț de capturare

en: The selected flash mode while capturing an image
ro: Modul de bliț selectat când se capturează o imagine

en: capturing metering mode
ro: modul de măsurare de capturare

en: The metering mode used while determining exposure for capturing an image
ro: Modul de măsurare utilizat când se determină expunerea pentru capturarea unei imagini

en: capturing source
ro: sursă de capturare

en: The source or type of device used for the capture
ro: Sursa sau tipul de dispozitiv utilizat pentru captură

en: image horizontal ppi
ro: imagine orizontală în ppi(pixel per inch)

en: Media (image/video) intended horizontal pixel density in ppi
ro: Densitatea de pixeli orizontală intenționată pentru media (imagine/video) în ppi(pixel per inch)

en: image vertical ppi
ro: imagine verticală în ppi(pixel per inch)

en: Media (image/video) intended vertical pixel density in ppi
ro: Densitatea de pixeli verticală intenționată pentru media (imagine/video) în ppi(pixel per inch)

en: ID3v2 frame
ro: Cadru ID3v2

en: unparsed id3v2 tag frame
ro: cadru de etichetă id3v2 neanalizat

en: musical-key
ro: cheie-muzicală

en: Initial key in which the sound starts
ro: Cheia inițială în care începe sunetul

en: Print version information and exit
ro: Imprimă informațiile de versiune și iese

en: Don't exit after showing the initial device list, but wait for devices to added/removed.
ro: Nu se iese după arătarea listei de dispozitive inițială, ci se așteaptă pentru ca dispozitivele să fie adăugate/eliminate.

en: Include devices from hidden device providers.
ro: Adaugă dispozitive de la furnizorii de dispozitive ascunși.

en: Volume: %.0f%%
ro: Volumul: %.0f%%

en: Mute: on
ro: Fără sunet: activat

en: Mute: off
ro: Fără sunet: dezactivat

en: Buffering...
ro: Se preîncarcă...

en: Clock lost, selecting a new one
ro: Ceas pierdut, se selectează unul nou

en: Reached end of play list.
ro: S-a ajuns la sfârșitul listei de redare.

en: Paused
ro: Pauzat

en: Now playing %s
ro: Acum se redă %s

en: About to finish, preparing next title: %s
ro: Este pe cale să se termine, se pregătește următorul titlu: %s

en: Playback rate: %.2f
ro: Rata vitezei de redare: %.2f

en: Could not change playback rate to %.2f
ro: Nu s-a putut schimba rata vitezei de redare la %.2f

en: space
ro: spațiu

en: pause/unpause
ro: pauză/redare

en: q or ESC
ro: q sau ESC

en: quit
ro: ieșire

en: > or n
ro: > sau n

en: play next
ro: redă următoarea

en: < or b
ro: < sau b

en: play previous
ro: redă anterioara

en: seek forward
ro: caută înainte

en: seek backward
ro: caută înapoi

en: volume up
ro: volum mai sus

en: volume down
ro: volum mai jos

en: toggle audio mute on/off
ro: comută între sunet dezactivat/activat

en: increase playback rate
ro: crește rata vitezei de redare

en: decrease playback rate
ro: descrește rata vitezei de redare

en: change playback direction
ro: schimbă direcția de redare

en: enable/disable trick modes
ro: activează/dezactivează sugestiile

en: change to previous/next audio track
ro: schimbă la pista audio anterioară/următoare

en: change to previous/next video track
ro: schimbă la pista video anterioară/următoare

en: change to previous/next subtitle track
ro: schimbă la pista de subtitrare anterioară/următoare

en: seek to beginning
ro: caută de la început

en: show keyboard shortcuts
ro: arată scurtăturile de tastatură

en: Interactive mode - keyboard controls:
ro: Mod interactiv - controale de tastatură:

en: Use Windows high-resolution clock, precision: %u ms
ro: Utilizați ceasul Windows de înaltă rezoluție, precizie: %u ms

en: Output status information and property notifications
ro: Afișează informații de stare și înștiințări de proprietate

en: Control playback behaviour setting playbin 'flags' property
ro: Controlează comportamentul de redare prin configurarea proprietății „fanioane” ale playbin

en: Video sink to use (default is autovideosink)
ro: Colectarea video ce se utilizează (predefinită este autovideosink)

en: Audio sink to use (default is autoaudiosink)
ro: Colectarea audio ce se utilizează (predefinită este autoaudiosink)

en: Enable gapless playback
ro: Activează redarea fără întreruperi

en: Enable instantaneous uri changes (only with playbin3)
ro: Activează modificările instantanee ale adresei uri (numai cu playbin3)

en: Shuffle playlist
ro: Amestecă lista de redare

en: Disable interactive control via the keyboard
ro: Dezactivează controlul interactiv via tastatură

en: Volume
ro: Volum

en: Start position in seconds.
ro: Poziția de start în secunde.

en: Enable accurate seeking
ro: Activează căutarea precisă

en: Playlist file containing input media files
ro: Fișierul listei de redare care conține fișierele media de intrare

en: Use the experimental instant-rate-change flag when changing rate
ro: Se utilizează indicatorul experimental de schimbare instantanee a ratei vitezei atunci când se schimbă rata vitezei

en: Do not print any output (apart from errors)
ro: Nu imprimă nicio ieșire (în afară de erori)

en: Use playbin3 pipeline (default)
ro: Utilizează linia de conexiune playbin3 (implicită)

en: Use playbin2 pipeline
ro: Utilizează linia de conexiune playbin2

en: Keep showing the last frame on EOS until quit or playlist change command (gapless is ignored)
ro: Se continuă afișarea ultimului cadru pe EOS până se iese sau până se primește comanda de schimbare a listei de redare (fără întreruperi este ignorat)

en: Do not print current position of pipeline
ro: Nu se imprimă poziția curentă a liniei de conexiune.

en: Usage: %s FILE1|URI1 [FILE2|URI2] [FILE3|URI3] ...
ro: Utilizare: %s FIȘIER1|URI1 [FIȘIER2|URI2] [FIȘIER3|URI3] ...

en: You must provide at least one filename or URI to play.
ro: Trebuie să furnizați cel puțin un nume de fișier sau URI de redat.

en: Press 'k' to see a list of keyboard shortcuts.
ro: Apăsați „k” pentru a vedea o listă de scurtături de tastatură.
