gst-plugins-base 0.10.30.3 - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Could not open device for playback in mono mode.
ja: モノラルモードで再生用にデバイスをオープンできませんでした

en: Could not open device for playback in stereo mode.
ja: ステレオモードで再生用にデバイスをオープンできませんでした

en: Could not open device for playback in %d-channel mode.
ja: %d チャンネルモードで再生用にデバイスを開くことができませんでした

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
ja: 再生用にオーディオデバイスを開くことができませんでした。デバイスは他のアプリケーションで利用されています

en: Could not open audio device for playback.
ja: 再生用にオーティオデバイスを開くことができませんでした

en: Could not open device for recording in mono mode.
ja: モノラルモードで録音用にデバイスを開くことができませんでした

en: Could not open device for recording in stereo mode.
ja: ステレオモードで録音用にデバイスを開くことができませんでした

en: Could not open device for recording in %d-channel mode
ja: %d チャンネルモードで録音用にデバイスを開くことができませんでした

en: Could not open audio device for recording. Device is being used by another application.
ja: 録音用にオーディオデバイスを開くことができませんでした。デバイスは他のアプリケーションで利用されています

en: Could not open audio device for recording.
ja: 録音用にオーディオデバイスを開くことができませんでした

en: Could not open CD device for reading.
ja: 読み込み用に CD デバイスを開くことができませんでした

en: Could not seek CD.
ja: CDをシークすることができませんでした

en: Could not read CD.
ja: CD を読むことができませんでした

en: Could not determine type of stream
ja: ストリームの種類を判別できませんでした

en: This appears to be a text file
ja: これはテキストファイルのようです

en: Missing element '%s' - check your GStreamer installation.
ja: エレメント '%s' が見つかりません - GStreamer のインストールが失敗している可能性があります

en: Both autovideosink and %s elements are missing.
ja: autovideosinkと%sエレメントの両方が見つかりません。

en: The autovideosink element is missing.
ja: autovideosinkエレメントが見つかりません。

en: Configured videosink %s is not working.
ja: 設定された videosink %s が動作していません。

en: Both autovideosink and %s elements are not working.
ja: autovideosinkと%sエレメントの両方が動作していません。

en: The autovideosink element is not working.
ja: autovideosinkエレメントが動作していません。

en: Custom text sink element is not usable.
ja: カスタムテキストシンクエレメントは使用できません。

en: No volume control found
ja: ボリュームコントロールが見つかりません

en: Both autoaudiosink and %s elements are missing.
ja: autoaudiosinkと%sエレメントの両方が見つかりません。

en: The autoaudiosink element is missing.
ja: autoaudiosinkエレメントが見つかりません。

en: Configured audiosink %s is not working.
ja: 設定された autoaudiosink %s が動作していません。

en: Both autoaudiosink and %s elements are not working.
ja: autoaudiosinkと%sエレメントの両方が動作していません。

en: The autoaudiosink element is not working.
ja: autoaudiosinkエレメントが動作していません。

en: Can't play a text file without video or visualizations.
ja: ビデオまたは視覚化なしでテキストファイルを再生できません。

en: No decoder available for type '%s'.
ja: タイプ '%s' 用のデコーダーが利用可能ではありません。

en: No URI specified to play from.
ja: 再生するURIが指定されていません

en: Invalid URI "%s".
ja: 不正な URI "%s"

en: This stream type cannot be played yet.
ja: このストリームタイプをまだ再生することはできません

en: No URI handler implemented for "%s".
ja: "%s" 用の URI ハンドラの実装はありません

en: Source element is invalid.
ja: ソースエレメントが不正です。

en: Error while sending data to "%s:%d".
ja: データを "%s:%d" へ送信中にエラーが発生しました

en: Can't record audio fast enough
ja: 十分に速くオーディオを録音することができません

en: This CD has no audio tracks
ja: この CD にはオーディオトラックがありません

en: ID3 tag
ja: ID3 タグ

en: APE tag
ja: APE タグ

en: ICY internet radio
ja: ICY インターネットラジオ

en: Lossless True Audio (TTA)
ja: ロスレス True Audio (TTA)

en: CYUV Lossless
ja: CYUV ロスレス

en: Lossless MSZH
ja: ロスレス MSZH

en: Run-length encoding
ja: ランレングス符号化

en: Sami subtitle format
ja: Sami 字幕形式

en: TMPlayer subtitle format
ja: TMPlayer 字幕形式

en: Kate subtitle format
ja: Kate 字幕形式

en: Uncompressed palettized %d-bit %s
ja: 非圧縮 palettized %d ビット %s

en: DivX MPEG-4 Version %d
ja: DivX MPEG-4 バージョン %d

en: Audio CD source
ja: オーディオ CD ソース

en: DVD source
ja: DVD ソース

en: Real Time Streaming Protocol (RTSP) source
ja: Real Time Streaming Protocol (RTSP) ソース

en: Microsoft Media Server (MMS) protocol source
ja: Microsoft Media Server (MMS) プロトコルソース

note: TODO: find out how to add a comment for translators to the source code * (and tell them to make the first letter uppercase below if they move * the protocol to the middle or end of the string)
en: %s protocol source
ja: %s プロトコルソース

en: %s video RTP depayloader
ja: %s ビデオ RTP デペイローダー

en: %s audio RTP depayloader
ja: %s オーディオ RTP デペイローダー

en: %s RTP depayloader
ja: %s RTP デペイローダー

en: %s decoder
ja: %s デコーダー

en: %s video RTP payloader
ja: %s ビデオ RTP ペイローダー

en: %s audio RTP payloader
ja: %s オーディオ RTP ペイローダー

en: %s RTP payloader
ja: %s RTP ペイローダー

en: %s muxer
ja: %s ミキサー

en: %s encoder
ja: %s エンコーダー

en: GStreamer element %s
ja: GStreamer エレメント %s

en: Unknown source element
ja: 不明なソースエレメント

en: Unknown sink element
ja: 不明なシンクエレメント

en: Unknown element
ja: 不明なエレメント

en: Unknown decoder element
ja: 不明なデコーダーエレメント

en: Unknown encoder element
ja: 不明なエンコーダーエレメント

note: we should really never get here, but we better still return * something if we do
en: Plugin or element of unknown type
ja: 不明な種類のプラグインまたはエレメント

en: Failed to read tag: not enough data
ja: タグの読み込みに失敗しました: データが十分にありません

en: track ID
ja: トラック ID

en: MusicBrainz track ID
ja: MusicBrainz トラック ID

en: artist ID
ja: アーティスト ID

en: MusicBrainz artist ID
ja: MusicBrainz アーティスト ID

en: album ID
ja: アルバム ID

en: MusicBrainz album ID
ja: MusicBrainz アルバム ID

en: album artist ID
ja: アルバムアーティスト ID

en: MusicBrainz album artist ID
ja: MusicBrainz アルバムアーティスト ID

en: track TRM ID
ja: トラック TRM ID

en: capturing shutter speed
ja: キャプチャーのシャッタースピード

en: Shutter speed used when capturing an image, in seconds
ja: イメージをキャプチャするときに使われるシャッタースピード (秒)

en: capturing white balance
ja: キャプチャーのホワイトバランス

en: The white balance mode set when capturing an image
ja: イメージをキャプチャするときのホワイトバランスモードセット

en: capturing contrast
ja: キャプチャーのコントラスト

en: capturing saturation
ja: キャプチャーの彩度

en: capturing sharpness
ja: キャプチャーのシャープネス

en: capturing source
ja: キャプチャーのソース
