gstreamer 1.24.0 - en to ro translation catalogue (383 entries)

en: Print the GStreamer version
ro: Afișează versiunea GStreamer

en: Make all warnings fatal
ro: Face ca toate avertizările să fie fatale

en: Print available debug categories and exit
ro: Afișează categoriile de depanare disponibile și iese

en: Default debug level from 1 (only error) to 9 (anything) or 0 for no output
ro: Nivelul de depanare predefinit de la 1 (doar eroare) la 9 (orice) sau 0 pentru nicio ieșire

en: LEVEL
ro: NIVEL

en: Comma-separated list of category_name:level pairs to set specific levels for the individual categories. Example: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3
ro: Listă separată prin virgulă de perechi nume_categorie:nivel pentru a stabili niveluri specifice pentru fiecare categorie. Exemplu: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3

en: LIST
ro: LISTĂ

en: Disable colored debugging output
ro: Dezactivează afișarea în culori pentru depanare

en: Changes coloring mode of the debug log. Possible modes: off, on, disable, auto, unix
ro: Modifică modul de colorare al jurnalului de depanare. Moduri posibile: „off” oprit, „on” pornit, „disable” dezactivat, auto, unix

en: Disable debugging
ro: Dezactivează depanarea

en: Colon-separated paths containing plugins
ro: Rutele către modulele de extensie, separate prin două puncte (:)

en: PATHS
ro: RUTE

en: Comma-separated list of plugins to preload in addition to the list stored in environment variable GST_PLUGIN_PATH
ro: Lista modulelor de preîncărcat, separate prin virgulă, în plus față de lista stocată în variabila de mediu GST_PLUGIN_PATH

en: PLUGINS
ro: MODULE

en: Disable trapping of segmentation faults during plugin loading
ro: Dezactivează capturarea erorilor de segmentare în timpul încărcării modulelor

en: Disable updating the registry
ro: Dezactivează actualizarea registrului

en: Disable spawning a helper process while scanning the registry
ro: Dezactivează lansarea de procese ajutătoare în timpul scanării registrului

en: GStreamer Options
ro: Opțiuni GStreamer

en: Show GStreamer Options
ro: Afișează opțiunile GStreamer

en: Unknown option
ro: Opțiune necunoscută

en: GStreamer encountered a general core library error.
ro: GStreamer a întâlnit o eroare generală într-o bibliotecă principală.

en: GStreamer developers were too lazy to assign an error code to this error.
ro: Dezvoltatorii programului GStreamer au fost prea leneși pentru a atribui un cod acestei erori.

en: Internal GStreamer error: code not implemented.
ro: Eroare internă GStreamer: cod neimplementat.

en: GStreamer error: state change failed and some element failed to post a proper error message with the reason for the failure.
ro: Eroare GStreamer: schimbarea stării a eșuat și un element nu a reușit să posteze un mesaj de eroare adecvat cu motivul eșecului.

en: Internal GStreamer error: pad problem.
ro: Eroare internă GStreamer: problemă de contact la pini.

en: Internal GStreamer error: thread problem.
ro: Eroare internă GStreamer: problemă cu firele de execuție.

en: GStreamer error: negotiation problem.
ro: Eroare GStreamer: problemă de negociere.

en: Internal GStreamer error: event problem.
ro: Eroare internă GStreamer: problemă legată de un eveniment.

en: Internal GStreamer error: seek problem.
ro: Eroare internă GStreamer: problemă de căutare.

en: Internal GStreamer error: caps problem.
ro: Eroare internă GStreamer: problemă cu recunoașterea de majuscule/minuscule.

en: Internal GStreamer error: tag problem.
ro: Eroare internă Gstreamer: problemă de etichetă.

en: Your GStreamer installation is missing a plug-in.
ro: Lipsește un modul din instalarea programului GStreamer.

en: GStreamer error: clock problem.
ro: Eroare GStreamer: problemă de ceas.

en: This application is trying to use GStreamer functionality that has been disabled.
ro: Această aplicație încearcă să folosească o funcție a programului GStreamer care a fost dezactivată.

en: GStreamer encountered a general supporting library error.
ro: GStreamer a întâlnit o eroare generală într-o bibliotecă suport.

en: Could not initialize supporting library.
ro: Nu se poate inițializa biblioteca suport.

en: Could not close supporting library.
ro: Nu se poate închide biblioteca suport.

en: Could not configure supporting library.
ro: Nu se poate configura biblioteca suport.

en: Encoding error.
ro: Eroare de codificare.

en: GStreamer encountered a general resource error.
ro: GStreamer a întâlnit o eroare generală de resurse.

en: Resource not found.
ro: Resursă negăsită.

en: Resource busy or not available.
ro: Resursă ocupată sau nedisponibilă.

en: Could not open resource for reading.
ro: Nu se poate deschide resursa pentru citire.

en: Could not open resource for writing.
ro: Nu se poate deschide resursa pentru scriere.

en: Could not open resource for reading and writing.
ro: Nu se poate deschide resursa pentru citire și scriere.

en: Could not close resource.
ro: Nu se poate închide resursa.

en: Could not read from resource.
ro: Nu se poate citi din resursă.

en: Could not write to resource.
ro: Nu se poate scrie în resursă.

en: Could not perform seek on resource.
ro: Nu s-a putut efectua căutarea asupra resursei.

en: Could not synchronize on resource.
ro: Nu se poate sincroniza resursa.

en: Could not get/set settings from/on resource.
ro: Nu s-au putut obține/defini configurările din/în resursă.

en: No space left on the resource.
ro: Nu mai există spațiu liber pe resursă.

en: Not authorized to access resource.
ro: Nu este autorizat să acceseze resursa.

en: GStreamer encountered a general stream error.
ro: GStreamer a întâlnit o eroare generală de flux.

en: Element doesn't implement handling of this stream. Please file a bug.
ro: Elementul nu implementează gestionarea acestui flux. Trimiteți o sesizare de eroare.

en: Could not determine type of stream.
ro: Nu se poate determina tipul fluxului.

en: The stream is of a different type than handled by this element.
ro: Fluxul este de un tip diferit de cel gestionat de acest element.

en: There is no codec present that can handle the stream's type.
ro: Nu există niciun codec care să poată gestiona acest tip de flux.

en: Could not decode stream.
ro: Nu se poate decodifica fluxul.

en: Could not encode stream.
ro: Nu se poate codifica fluxul.

en: Could not demultiplex stream.
ro: Nu se poate demultiplexa fluxul.

en: Could not multiplex stream.
ro: Nu se poate multiplexa fluxul.

en: The stream is in the wrong format.
ro: Fluxul este într-un format greșit.

en: The stream is encrypted and decryption is not supported.
ro: Fluxul este criptat și decriptarea nu este acceptată.

en: The stream is encrypted and can't be decrypted because no suitable key has been supplied.
ro: Fluxul este criptat și nu poate fi decriptat deoarece nu s-a oferit o cheie potrivită.

en: No error message for domain %s.
ro: Niciun mesaj de eroare pentru domeniul %s.

en: No standard error message for domain %s and code %d.
ro: Niciun mesaj standard de eroare pentru domeniul %s și codul %d.

en: Selected clock cannot be used in pipeline.
ro: Ceasul selectat nu poate fi utilizat în linia de asamblare.

en: Error writing registry cache to %s: %s
ro: Eroare la scrierea memoriei tampon a registrului la %s: %s

en: title
ro: titlu

en: commonly used title
ro: titlu folosit în mod obișnuit

en: title sortname
ro: sortare după nume, a titlului

en: commonly used title for sorting purposes
ro: titlu folosit în mod obișnuit în scop de sortare

en: person(s) responsible for the recording
ro: persoana responsabilă pentru înregistrare

en: artist sortname
ro: sortare după nume, a artistului

en: person(s) responsible for the recording for sorting purposes
ro: persoana responsabilă pentru înregistrarea în scop de sortare

en: album containing this data
ro: album care conține aceste date

en: album sortname
ro: sortare după nume, a  albumului

en: album containing this data for sorting purposes
ro: album care conține aceste date în scop de sortare

en: album artist
ro: artist album

en: The artist of the entire album, as it should be displayed
ro: Artistul albumului întreg, așa cum ar trebui să fie afișat

en: album artist sortname
ro: sortare după nume, a artistului albumului

en: The artist of the entire album, as it should be sorted
ro: Artistul al albumului întreg, așa cum ar trebui să fie sortat

en: date
ro: data

en: date the data was created (as a GDate structure)
ro: data la care au fost create aceste date (ca structură GDate)

en: datetime
ro: dată_oră

en: date and time the data was created (as a GstDateTime structure)
ro: data și ora la care datele au fost create (ca o structură GstDateTime)

en: genre
ro: gen

en: genre this data belongs to
ro: genul căruia îi aparțin aceste date

en: comment
ro: comentariu

en: free text commenting the data
ro: comentariu liber pentru date

en: extended comment
ro: comentariu extins

en: free text commenting the data in key=value or key[en]=comment form
ro: text liber care comentează datele în key=valoare sau key[en]=comentariu de la

en: track number
ro: număr piesă

en: track number inside a collection
ro: numărul piesei în cadrul unei colecții

en: track count
ro: numărul de piese

en: count of tracks inside collection this track belongs to
ro: numărul pieselor în colecția din care face parte această piesă

en: disc number
ro: număr disc

en: disc number inside a collection
ro: numărul discului în cadrul unei colecții

en: disc count
ro: numărul discurilor

en: count of discs inside collection this disc belongs to
ro: numărul discurilor în colecția din care face parte acest disc

en: location
ro: locație

en: Origin of media as a URI (location, where the original of the file or stream is hosted)
ro: Originea fișierului media ca o adresă URI (locație unde este stocată versiunea originală a fișierului sau fluxului)

en: homepage
ro: pagina principală

en: Homepage for this media (i.e. artist or movie homepage)
ro: Pagina de principală a acestui fișier(e) media (adică pagina de pornire a artistului sau a filmului)

en: description
ro: descriere

en: short text describing the content of the data
ro: text scurt care descrie conținutul acestor date

en: version
ro: versiune

en: version of this data
ro: versiunea acestor date

en: International Standard Recording Code - see http://www.ifpi.org/isrc/
ro: Codul Internațional Standardizat de Înregistrări - vezi http://www.ifpi.org/isrc/

en: organization
ro: organizație

en: copyright
ro: drepturi de autor

en: copyright notice of the data
ro: notiță asupra drepturilor de autor pentru aceste date

en: copyright uri
ro: uri pentru drepturile de autor

en: URI to the copyright notice of the data
ro: URI către notița asupra drepturilor de autor pentru aceste date (URI)

en: encoded by
ro: codificat de

en: name of the encoding person or organization
ro: numele persoanei sau organizației care codifică

en: contact information
ro: informații de contact

en: license
ro: licență

en: license of data
ro: licența datelor

en: license uri
ro: uri licență

en: URI to the license of the data
ro: URI pentru licența acestor date

en: performer
ro: interpret

en: person(s) performing
ro: persoana care interpretează

en: composer
ro: compozitor

en: person(s) who composed the recording
ro: persoana care a compus înregistrarea

en: conductor
ro: dirijor

en: conductor/performer refinement
ro: rafinament dirijor/executant

en: duration
ro: durata

en: length in GStreamer time units (nanoseconds)
ro: durata în unitățile de timp ale programului GStreamer (nanosecunde)

en: codec the data is stored in
ro: codecul cu care au fost stocate datele

en: video codec
ro: codec video

en: codec the video data is stored in
ro: codecul cu care au fost stocate datele video

en: audio codec
ro: codec audio

en: codec the audio data is stored in
ro: codec cu care au fost stocate datele audio

en: subtitle codec
ro: codec subtitrare

en: codec the subtitle data is stored in
ro: codec cu care au fost stocate datele subtitrării

en: container format
ro: format container

en: container format the data is stored in
ro: formatul containerului în care sunt stocate datele

en: bitrate
ro: rata de biți

en: exact or average bitrate in bits/s
ro: rata de biți exactă sau medie, în biți/s

en: nominal bitrate
ro: rata de biți nominală

en: nominal bitrate in bits/s
ro: rata de biți nominală în biți/s

en: minimum bitrate
ro: rata de biți minimă

en: minimum bitrate in bits/s
ro: rata de biți minimă în biți/s

en: maximum bitrate
ro: rata de biți maximă

en: maximum bitrate in bits/s
ro: rata de biți maximă în biți/s

en: encoder
ro: codificator

en: encoder used to encode this stream
ro: codificatorul folosit pentru a codifica acest flux

en: encoder version
ro: versiunea codificatorului

en: version of the encoder used to encode this stream
ro: versiunea codificatorului folosit pentru a codifica acest flux

en: serial number of track
ro: numărul serial al pistei

en: replaygain track gain
ro: câștigul replaygain al pistei

en: track gain in db
ro: câștigul în db al pistei

en: replaygain track peak
ro: vârful replaygain al pistei

en: peak of the track
ro: vârful pistei

en: replaygain album gain
ro: câștigul replaygain al albumului

en: album gain in db
ro: câștigul în db al albumului

en: replaygain album peak
ro: vârful replaygain al albumului

en: peak of the album
ro: vârful albumului

en: replaygain reference level
ro: nivelul de referință replaygain

en: reference level of track and album gain values
ro: nivelul de referință al valorilor câștigului pentru pistă și album

en: language code
ro: cod limbă

en: language code for this stream, conforming to ISO-639-1 or ISO-639-2
ro: codul de limbă pentru acest flux, în conformitate cu ISO-639-1 sau ISO-639-2

en: language name
ro: nume limbă

en: freeform name of the language this stream is in
ro: nume în formă liberă a limbii în care este acest flux

en: image
ro: imagine

en: image related to this stream
ro: imagine în legătură cu acest flux

note: TRANSLATORS: 'preview image' = image that shows a preview of the full image
en: preview image
ro: previzualizare imagine

en: preview image related to this stream
ro: previzualizarea imaginii în legătură cu acest flux

en: attachment
ro: atașament

en: file attached to this stream
ro: fișier atașat la acest flux

en: beats per minute
ro: bătăi pe minut

en: number of beats per minute in audio
ro: numărul de bătăi pe minut în partea audio

en: keywords
ro: cuvinte cheie

en: comma separated keywords describing the content
ro: cuvinte cheie separate prin virgulă, care descriu conținutul

en: geo location name
ro: nume geo-locație

en: human readable descriptive location of where the media has been recorded or produced
ro: descrierea care poate fi citită de om a locației în care a fost înregistrat sau produs acest conținut media

en: geo location latitude
ro: latitudine geo-locație

en: geo latitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the equator, negative values for southern latitudes)
ro: latitudinea geo-locației unde a fost înregistrat sau produs acest fișier media conform WGS84 (zero la ecuator, valori negative pentru latitudini sudice)

en: geo location longitude
ro: longitudine geo-locație

en: geo longitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the prime meridian in Greenwich/UK,  negative values for western longitudes)
ro: longitudine geo-locației unde a fost înregistrat sau produs acest fișier media în grade conform WGS84 (zero la primul meridian din Greenwich/Marea Britanie, valori negative pentru longitudini vestice)

en: geo location elevation
ro: altitudine geo-locație

en: geo elevation of where the media has been recorded or produced in meters according to WGS84 (zero is average sea level)
ro: altitudinea geo-locației unde a fost înregistrat sau produs acest fișier media conform WGS84 (zero la ecuator, valori negative pentru latitudini sudice) (zero este nivelul mediu al mării)

en: geo location country
ro: țară geo-locație

en: country (english name) where the media has been recorded or produced
ro: țara (nume în limba engleză) unde a fost înregistrat sau produs acest fișier media

en: geo location city
ro: oraș geo-locație

en: city (english name) where the media has been recorded or produced
ro: oraș (nume în limba engleză) unde a fost înregistrat sau produs acest fișier media

en: geo location sublocation
ro: sublocație geo-locație

en: a location within a city where the media has been produced or created (e.g. the neighborhood)
ro: o locație într-un oraș unde media a fost produsă sau creată (de ex. vecinătatea)

en: geo location horizontal error
ro: eroare orizontală de locație geografică

en: expected error of the horizontal positioning measures (in meters)
ro: eroare așteptată a măsurilor de poziționare orizontală (în metri)

en: geo location movement speed
ro: viteza de circulație a geo-locației

en: movement speed of the capturing device while performing the capture in m/s
ro: viteza de circulație a dispozitivului de capturare în timp ce desfășurau activitățile de captare în m/s

en: geo location movement direction
ro: direcția de circulație a geo-locației

en: indicates the movement direction of the device performing the capture of a media. It is represented as degrees in floating point representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
ro: indica direcția de mișcare a aparatului de captare cu care a fost înregistrat fișierul media. Acesta este reprezentat ca de grade în virgulă mobilă, 0 înseamnă nord geografic și crește în sensul acelor de ceasornic

en: geo location capture direction
ro: direcția de captare a geo-locației

en: indicates the direction the device is pointing to when capturing  a media. It is represented as degrees in floating point  representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
ro: indica direcția în care arăta aparatul de captare cu care a fost înregistrat fișierul media. Acesta este reprezentat ca de grade în virgulă mobilă, 0 înseamnă nord geografic și crește în sensul acelor de ceasornic

note: TRANSLATORS: 'show name' = 'TV/radio/podcast show name' here
en: show name
ro: nume program

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from
ro: Numele unui program tv/podcast/serial din care acest fișier media face parte

note: TRANSLATORS: 'show sortname' = 'TV/radio/podcast show name as used for sorting purposes' here
en: show sortname
ro: sortare după nume, a programului

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from, for sorting purposes
ro: Numele unui program tv/podcast/serial din care acest fișier media face parte, pentru sortare

en: episode number
ro: număr episod

en: The episode number in the season the media is part of
ro: Numărul episodului din care acest fișier media face parte

en: season number
ro: număr sezon

en: The season number of the show the media is part of
ro: Numărul sezonului din care acest fișier media face parte

en: lyrics
ro: versuri

en: The lyrics of the media, commonly used for songs
ro: Versurile fișierului media, frecvent utilizate pentru cântece

en: composer sortname
ro: sortare după nume, a compozitorului

en: person(s) who composed the recording, for sorting purposes
ro: persoana care a compus înregistrarea, în scop de sortare

en: grouping
ro: grupare

en: Groups related media that spans multiple tracks, like the different pieces of a concerto. It is a higher level than a track, but lower than an album
ro: Grupează media înrudite care se întind pe mai multe piste, ca de ex. diferitele piese ale unui concert. Este un nivel de organizare mai ridicat decât al unei piese, dar mai coborât decât al unui album

en: user rating
ro: evaluare utilizator

en: Rating attributed by a user. The higher the rank, the more the user likes this media
ro: Evaluarea atribuită de un utilizator. Cu cât este mai mare evaluarea, cu atât mai mult i-a plăcut acelui utilizator

en: device manufacturer
ro: producătorul dispozitivului

en: Manufacturer of the device used to create this media
ro: Producătorul dispozitivului utilizat pentru a crea acest fișier media

en: device model
ro: model dispozitiv

en: Model of the device used to create this media
ro: Modelul dispozitivului utilizat pentru a crea acest fișier media

en: application name
ro: numele aplicației

en: Application used to create the media
ro: Aplicația utilizată pentru a crea media

en: application data
ro: datele aplicației

en: Arbitrary application data to be serialized into the media
ro: Date arbitrare ale aplicației care urmează să fie serializate în media

en: image orientation
ro: orientare imagine

en: How the image should be rotated or flipped before display
ro: Cum ar trebui rotită sau întoarsă imaginea înainte de afișare

en: publisher
ro: editor

en: Name of the label or publisher
ro: Numele mărcii sau editorului

en: interpreted-by
ro: interpretat de

en: Information about the people behind a remix and similar interpretations
ro: Informații despre persoanele în spatele unui remix și interpretări similare

en: midi-base-note
ro: notă-bază-midi

en: Midi note number of the audio track.
ro: Numărul notei midi de pe piesa audio.

en: private-data
ro: date-private

en: Private data
ro: Date private

en: container-specific-track-id
ro: id-pistă-specific-containerului

en: Container-specific Track ID
ro: ID-PISTĂ-specific-containerului

en: Invalid URI: %s
ro: adresa URI: %s nu este validă

en: No URI handler for the %s protocol found
ro: Nu există niciun gestionar de adresă URI pentru protocolul %s găsit

en: URI scheme '%s' not supported
ro: Schema URL „%s” nu este acceptată

en: ERROR: from element %s: %s
ro: EROARE: de la elementul %s: %s

en: Additional debug info:
    %s
ro: Informații suplimentare pentru depanare:
    %s

note: ****************************************************************************************** *** helpers for pipeline-setup
en: link has no source [sink=%s@%p]
ro: legătura nu are nicio sursă [sink=%s@%p]

en: link has no sink [source=%s@%p]
ro: legătura nu are niciun destinatar [sursă=%s@%p]

en: No such property.
ro: Nici o astfel de proprietate.

en: no property "%s" in element "%s"
ro: nicio proprietate „%s” în elementul „%s”

en: Element "%s" is not a GstPreset
ro: Elementul „%s” nu este o preconfigurare Gstreamer

en: could not set preset "%s" in element "%s"
ro: nu se poate stabili preconfigurarea „%s” în elementul „%s”

en: no element "%s"
ro: niciun element „%s”

en: could not set property "%s" in element "%s" to "%s"
ro: nu se poate stabili proprietatea „%s” în elementul „%s” la valoarea „%s”

en: could not set property "%s" in child of element "%s" to "%s"
ro: nu se poate stabili proprietatea „%s” din fiul-elementului „%s” la valoarea „%s”

en: Delayed linking failed.
ro: Legătura întârziată a eșuat.

en: could not link %s to %s, %s can't handle caps %s
ro: nu s-a putut vincula %s la %s, %s nu poate manipula majusculele %s

en: could not link %s to %s, neither element can handle caps %s
ro: nu s-a putut lega %s la %s, niciunul dintre elemente nu poate să manipuleze majusculele %s

en: could not link %s to %s with caps %s
ro: nu s-a putut lega %s la %s cu majusculele %s

en: could not link %s to %s
ro: nu se poate lega %s la %s

en: unexpected reference "%s" - ignoring
ro: referință neașteptată „%s” - se ignoră

en: unexpected pad-reference "%s" - ignoring
ro: referință a contactului, neașteptată „%s” - se ignoră

en: could not parse caps "%s"
ro: nu se pot analiza majusculele „%s”

en: no sink element for URI "%s"
ro: niciun element receptor pentru URI „%s”

en: no source element for URI "%s"
ro: niciun element sursă pentru URI „%s”

en: syntax error
ro: eroare de sintaxă

en: specified empty bin "%s", not allowed
ro: containerul gol „%s” specificat, nu este permis

en: no bin "%s", unpacking elements
ro: niciun container „%s”, se despachetează elementele

en: empty pipeline not allowed
ro: linia de asamblare vidă nu este permisă

en: Pipeline construction is invalid, please add queues.
ro: Construcția liniei de asamblare nu este validă, adăugați cozi.

en: A lot of buffers are being dropped.
ro: Multe zone de memorie tampon sunt abandonate.

en: Internal data flow problem.
ro: Problemă internă de flux al datelor.

en: Internal data flow error.
ro: Eroare internă de flux al datelor.

en: Internal clock error.
ro: Eroare internă de ceas.

en: Failed to map buffer.
ro: Nu s-a putut cartografia memoria tampon.

en: Filter caps
ro: Filtrare capacități

en: Restrict the possible allowed capabilities (NULL means ANY). Setting this property takes a reference to the supplied GstCaps object.
ro: Restricționează caapacitățile permise (NULL înseamnă ORICE). Definirea acestei proprietăți preia o referință către obiectul GstCaps furnizat.

en: Caps Change Mode
ro: Modul de modificare a capacităților

en: Filter caps change behaviour
ro: Filtrul de capacități schimbă comportamentul

en: No Temp directory specified.
ro: Niciun director temporar specificat.

en: Could not create temp file "%s".
ro: Nu s-a putut crea fișierul temporar „%s”.

en: Could not open file "%s" for reading.
ro: Nu se poate deschide fișierul „%s” pentru citire.

en: Error while writing to download file.
ro: Eroare la scrierea în fișierul descărcat.

en: No file name specified for writing.
ro: Niciun nume de fișier specificat pentru scriere.

en: Could not open file "%s" for writing.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s” pentru scriere.

en: Error closing file "%s".
ro: Eroare la închiderea fișierului „%s”.

en: Error while seeking in file "%s".
ro: Eroare în timpul căutării în fișierul „%s”.

en: Error while writing to file "%s".
ro: Eroare la scrierea fișierului „%s".

en: No file name specified for reading.
ro: Niciun nume de fișier specificat pentru citire.

en: Could not get info on "%s".
ro: Nu se pot obține informații despre „%s”.

en: "%s" is a directory.
ro: „%s” este un director.

en: File "%s" is a socket.
ro: Fișierul „%s” este un socket.

en: Failed after iterations as requested.
ro: Eșec după numărul de iterații care a fost cerut.

en: eos-after and error-after can't both be defined.
ro: eos-after și error-after nu pot fi amândouă definite.

en: caps
ro: capacități

en: detected capabilities in stream
ro: capacități detectate în flux

en: minimum
ro: minim

en: force caps
ro: forțează folosirea capacităților

en: force caps without doing a typefind
ro: forțează folosirea capacităților fără a efectua un tip de găsire(typefind)

en: Stream doesn't contain enough data.
ro: Fluxul nu conține destule date.

en: Stream contains no data.
ro: Fluxul nu conține date.

en: %sImplemented Interfaces%s:
ro: %sInterfețe implementate%s:

en: readable
ro: se poate citi

en: writable
ro: se poate scrie

en: deprecated
ro: perimat

en: controllable
ro: se poate controla

en: conditionally available
ro: condiționare disponibilă

en: can be set only at object construction time
ro: poate fi stabilit numai în momentul construirii obiectului

en: changeable in NULL, READY, PAUSED or PLAYING state
ro: modificabil în stările NULL, „READY” GATA, „PAUSED” PAUZAT sau „PLAYING” REDARE

en: changeable only in NULL, READY or PAUSED state
ro: modificabil doar în stările NULL, „READY” GATA sau „PAUSED” PAUZAT

en: changeable only in NULL or READY state
ro: modificabil doar în stările NULL sau „READY” GATA

en: Blacklisted files:
ro: Fișierele de pe lista neagră:

en: %sTotal count%s: %s
ro: %sNumăr total%s: %s

en: %d blacklisted file | %d blacklisted files
ro[0]: %d fișier pe lista neagră
ro[1]: %d fișiere pe lista neagră
ro[2]: %d de fișiere pe lista neagră

en: %d plugin | %d plugins
ro[0]: %d modul
ro[1]: %d module
ro[2]: %d de module

en: %d blacklist entry | %d blacklist entries
ro[0]: %d intrare pe lista neagră
ro[1]: %d intrări pe lista neagră
ro[2]: %d de intrări pe lista neagră

en: %d feature | %d features
ro[0]: %d caracteristică
ro[1]: %d caracteristici
ro[2]: %d de caracteristici

en: Print all elements
ro: Imprimă toate elementele

en: Print list of blacklisted files
ro: Imprimă lista de fișiere de pe lista neagră

en: Print a machine-parsable list of features the specified plugin or all plugins provide.
                                           Useful in connection with external automatic plugin installation mechanisms
ro: Imprimă o listă prelucrabilă de o mașină a caracteristicilor furnizate de modulul de extensie specificat sau de toate modulele.
                                           Util în conexiunile către mecanisme externe de instalare automată de module de extensie

en: List the plugin contents
ro: Listează conținutul modulului de extensie

en: A slashes ('/') separated list of types of elements (also known as klass) to list. (unordered)
ro: O listă separată prin liniuțe oblice („/”) de tipuri de elemente (cunoscută, de asemenea, ca și klass) de listat. (neordonat)

en: Check if the specified element or plugin exists
ro: Verifică dacă elementul sau modulul specificat există

en: When checking if an element or plugin exists, also check that its version is at least the version specified
ro: Când se verifică dacă un element sau modul există, verifică, de asemenea, ca versiunea acestuia să fie cel puțin versiunea specificată

en: Print supported URI schemes, with the elements that implement them
ro: Imprimă schemele URI acceptate, cu elementele pe care acestea le implementează

en: Disable colors in output. You can also achieve the same by setting 'GST_INSPECT_NO_COLORS' environment variable to any value.
ro: Dezactivează culorile la ieșire. Puteți, de asemenea, să obțineți același lucru prin stabilirea variabilei de mediu „GST_INSPECT_NO_COLORS” la orice valoare.

en: Color output, even when not sending to a tty.
ro: Ieșire de culoare, chiar și atunci când nu se trimite la un tty.

en: Could not load plugin file: %s
ro: Nu se poate încărca fișierul modul: %s

en: No such element or plugin '%s'
ro: Niciun astfel de element sau modul „%s”

en: Index statistics
ro: Statistici de index

en: Setting pipeline to PLAYING ...
ro: Se stabilește linia de asamblare pe REDARE ...

en: ERROR: pipeline doesn't want to play.
ro: EROARE: linia de asamblare nu vrea să redea.

en: Got message #%u from element "%s" (%s):
ro: A fost primit mesajul #%u de la elementul „%s” (%s):

en: Got message #%u from pad "%s:%s" (%s):
ro: A fost primit mesajul #%u de la contactul „%s:%s” (%s):

en: Got message #%u from object "%s" (%s):
ro: A fost primit mesajul #%u de la obiectul „%s” (%s):

en: Got message #%u (%s):
ro: A fost primit mesajul #%u (%s):

en: Got EOS from element "%s".
ro: Primire EOS de la elementul „%s”.

en: EOS received - stopping pipeline...
ro: EOS primit - se oprește linia de asamblare...

en: FOUND TAG      : found by element "%s".
ro: MARCAJ GĂSIT   : găsit de către elementul „%s”.

en: FOUND TAG      : found by pad "%s:%s".
ro: MARCAJ GĂSIT   : găsit de către pad „%s:%s”.

en: FOUND TAG      : found by object "%s".
ro: MARCAJ GĂSIT   : găsit de către obiectul „%s”.

en: FOUND TAG
ro: MARCAJ GĂSIT

en: FOUND TOC      : found by element "%s".
ro: S-A GĂSIT TOC      : găsit de elementul „%s”.

en: FOUND TOC      : found by object "%s".
ro: S-A GĂSIT TOC      : găsit de elementul „%s”.

en: FOUND TOC
ro: S-A GĂSIT TOC

en: INFO:
    %s
ro: INFORMAȚII:
    %s

en: WARNING: from element %s: %s
ro: AVERTISMENT: de la elementul %s: %s

en: Pipeline is PREROLLED ...
ro: Linia de asamblare se PREÎNCARCĂ ...

en: Prerolled, waiting for buffering to finish...
ro: Preîncărcare, se așteaptă terminarea umplerii memoriei tampon...

en: Prerolled, waiting for progress to finish...
ro: Pre-rulat, așteptând finalizarea progresului...

en: buffering...
ro: se preîncarcă...

en: Done buffering, setting pipeline to PLAYING ...
ro: Preîncărcare completă, se stabilește linia de asamblare pe REDARE ...

note: we were not buffering but PLAYING, PAUSE  the pipeline.
en: Buffering, setting pipeline to PAUSED ...
ro: Preîncărcare, se stabilește linia de asamblare pe PAUZĂ ...

en: Redistribute latency...
ro: Se redistribuie latența...

en: Setting state to %s as requested by %s...
ro: Se configurează starea la %s după cum a fost cerut de %s...

note: this application message is posted when we caught an interrupt and * we need to stop the pipeline.
en: Interrupt: Stopping pipeline ...
ro: Întrerupere: Se oprește linia de asamblare ...

en: Interrupt while waiting for EOS - stopping pipeline...
ro: Întrerupere în timpul așteptării pentru EOS - se oprește linia de asamblare...

en: EOS on shutdown enabled -- Forcing EOS on the pipeline
ro: EOS la închidere activat -- Se forțează EOS pe linia de asamblare

en: Waiting for EOS...
ro: Se așteaptă EOS...

en: Progress: (%s) %s
ro: Progres: (%s) %s

en: Missing element: %s
ro: Element lipsă: %s

en: Got context from element '%s': %s=%s
ro: S-a obținut contextul de la elementul „%s”: %s=%s

en: ERROR: pipeline doesn't want to preroll.
ro: EROARE: linia de asamblare nu vrea să se preîncarce.

en: An error happened while waiting for EOS
ro: A apărut o eroare în timp ce se aștepta EOS

en: Use Windows high-resolution clock, precision: %u ms
ro: Se utilizează ceasul Windows de înaltă rezoluție, precizie: %u ms

en: Output tags (also known as metadata)
ro: Etichete de ieșire (cunoscute și ca „metadata”)

en: Output TOC (chapters and editions)
ro: Ieșire TOC (capitole și ediții)

en: Output status information and property notifications
ro: Informații asupra stării de ieșire și notificări proprietăți

en: Do not print any progress information
ro: Nu se imprimă niciun fel de informații de progres

en: Output messages
ro: Mesaje de ieșire

en: Do not output status information for the specified property if verbose output is enabled (can be used multiple times)
ro: Nu produce informații de stare pentru proprietatea specificată dacă ieșirea detaliată este activată (poate fi utilizată de mai multe ori)

en: PROPERTY-NAME
ro: NUME-PROPRIETATE

en: Set the name of the program
ro: Stabilește numele programului

en: PROGRAM-NAME
ro: NUME-PROGRAM

en: Do not install a fault handler
ro: Nu instalează un gestionar de erori

en: Force EOS on sources before shutting the pipeline down
ro: Forțează EOS pe surse înainte de a închide linia de asamblare

en: Gather and print index statistics
ro: Adună și imprimă statistici de index

en: Do not print current position of pipeline. If this option is unspecified, the position will be printed when stdout is a TTY. To enable printing position when stdout is not a TTY, use "force-position" option
ro: Nu se imprimă poziția curentă a liniei de asamblare. Dacă această opțiune nu este specificată, poziția va fi imprimată atunci când ieșirea standard este un TTY. Pentru a activa imprimarea poziției atunci când ieșirea standard nu este un TTY, utilizați opțiunea „force-position”.

en: Allow printing current position of pipeline even if stdout is not a TTY. This option has no effect if the "no-position" option is specified
ro: Permite imprimarea poziției curente a liniei de asamblare chiar dacă ieșire standard nu este un TTY. Această opțiune nu are efect dacă este specificată opțiunea „fără poziție(no-position)”.

en: ERROR: pipeline could not be constructed: %s.
ro: EROARE: linia de asamblare nu a putut fi construită: %s.

en: ERROR: pipeline could not be constructed.
ro: EROARE: linia de asamblare nu a putut fi construită.

en: WARNING: erroneous pipeline: %s
ro: AVERTISMENT: linia de asamblare conține erori: %s

en: ERROR: the 'pipeline' element wasn't found.
ro: EROARE: elementul „pipeline” (linia de asamblare) nu a fost găsit.

en: Setting pipeline to PAUSED ...
ro: Se stabilește linia de asamblare pe PAUZĂ ...

en: Failed to set pipeline to PAUSED.
ro: Nu s-a putut stabili linia de asamblare pe PAUZĂ ...

en: Pipeline is live and does not need PREROLL ...
ro: Linia de asamblare este „live” și nu necesită PREÎNCĂRCARE ...

en: Pipeline is PREROLLING ...
ro: Linia de asamblare este PREÎNCĂRCATĂ ...

en: Execution ended after %
ro: Execuție terminată după %

en: Setting pipeline to NULL ...
ro: Se stabilește linia de asamblare la NULL ...

en: Freeing pipeline ...
ro: Se eliberează linia de asamblare...
