gstreamer 1.24.0 - en to id translation catalogue (377 entries)

en: Print the GStreamer version
id: Cetak versi GStreamer

en: Make all warnings fatal
id: Jadikan semua peringatan fatal

en: Print available debug categories and exit
id: Cetak kategori awakutu yang tersedia lalu keluar

en: Default debug level from 1 (only error) to 9 (anything) or 0 for no output
id: Level awakutu standar dari 1 (hanya galat) ke 9 (apapun) atau 0 untuk tak ada keluaran

en: Comma-separated list of category_name:level pairs to set specific levels for the individual categories. Example: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3
id: Senarai dipisahkan koma dari category_name:level dipasangkan untuk mengatur level spesifik untuk kategori individual. Misalnya: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3

en: LIST
id: SENARAI

en: Disable colored debugging output
id: Nonaktifkan keluaran awakutu berwarna

en: Changes coloring mode of the debug log. Possible modes: off, on, disable, auto, unix
id: Mengubah mode pewarnaan dari log awakutu. Mode yang mungkin: off (mati), on (nyala), disable (dinonaktifkan), auto (otomatis), unix

en: Disable debugging
id: Nonaktifkan awakutu

en: Colon-separated paths containing plugins
id: Alamat dipisahkan tanda titik dua berisi plugin

en: PATHS
id: ALAMAT

en: Comma-separated list of plugins to preload in addition to the list stored in environment variable GST_PLUGIN_PATH
id: Senarai plugin dipisahkan oleh koma untuk pramuat sebagai tambahan dari senarai yang disimpan di lingkungan variabel GST_PLUGIN_PATH

en: PLUGINS
id: PLUGIN

en: Disable trapping of segmentation faults during plugin loading
id: Nonaktifkan penjebak galat segmentasi selama memuat plugin

en: Disable updating the registry
id: Nonaktifkan pemutakhiran registry

en: Disable spawning a helper process while scanning the registry
id: Nonaktifkan memaksa penolong proses ketika memindai registry

en: GStreamer Options
id: Opsi GStreamer

en: Show GStreamer Options
id: Tampilkan Opsi GStreamer

en: Unknown option
id: Opsi tak diketahui

en: GStreamer encountered a general core library error.
id: GStreamer menghadapi galat umum pustaka inti.

en: GStreamer developers were too lazy to assign an error code to this error.
id: Pengembang GStreamer terlalu malas untuk menulis kode galat untuk galat ini.

en: Internal GStreamer error: code not implemented.
id: Galat GStreamer internal: kode belum diimplementasikan.

en: GStreamer error: state change failed and some element failed to post a proper error message with the reason for the failure.
id: Galat GStreamer: gagal mengubah kondisi dan beberapa elemen gagal untuk mengirim pesan galat yang benar dengan alasan bagi kegagalan.

en: Internal GStreamer error: pad problem.
id: Galat GStreamer internal: masalah landasan.

en: Internal GStreamer error: thread problem.
id: Galat GStreamer internal: masalah benang.

en: GStreamer error: negotiation problem.
id: Galat GStreamer: masalah negosiasi.

en: Internal GStreamer error: event problem.
id: Galat GStreamer internal: masalah event.

en: Internal GStreamer error: seek problem.
id: Galat GStreamer internal: masalah pencarian.

en: Internal GStreamer error: caps problem.
id: Galat GStreamer internal: masalah caps.

en: Internal GStreamer error: tag problem.
id: Galat GStreamer internal: masalah tag.

en: Your GStreamer installation is missing a plug-in.
id: Instalasi GStreamer anda kehilangan plug-in.

en: GStreamer error: clock problem.
id: Galat GStreamer: masalah jam.

en: This application is trying to use GStreamer functionality that has been disabled.
id: Aplikasi ini mencoba untuk menggunakan fungsionalitas GStreamer yang telah dinonaktifkan.

en: GStreamer encountered a general supporting library error.
id: GStreamer menghadapi galat umum pustaka pendukung.

en: Could not initialize supporting library.
id: Tak dapat menginisialisasi pustaka pendukung.

en: Could not close supporting library.
id: Tak dapat menutup pustaka pendukung.

en: Could not configure supporting library.
id: Tak dapat mengatur pustaka pendukung.

en: Encoding error.
id: Galat penyandian.

en: GStreamer encountered a general resource error.
id: GStreamer menghadapi galat umum sumber daya.

en: Resource not found.
id: Sumber daya tak ditemukan.

en: Resource busy or not available.
id: Sumber daya sibuk atau tak tersedia.

en: Could not open resource for reading.
id: Tak dapat membuka sumber daya untuk dibaca.

en: Could not open resource for writing.
id: Tak dapat membuka sumber daya untuk ditulis.

en: Could not open resource for reading and writing.
id: Tak dapat membuka sumber daya untuk dibaca dan ditulis.

en: Could not close resource.
id: Tak dapat menutup sumber daya.

en: Could not read from resource.
id: Tak dapat membaca dari sumber daya.

en: Could not write to resource.
id: Tak dapat menulis ke sumber daya.

en: Could not perform seek on resource.
id: Tak dapat melakukan pencarian di sumber daya.

en: Could not synchronize on resource.
id: Tak dapat sinkronisasi di sumber daya.

en: Could not get/set settings from/on resource.
id: Tak bisa mendapatkan/mengatur pengaturan dari/di sumber daya.

en: No space left on the resource.
id: Tak ada ruang tersisa di sumber daya.

en: Not authorized to access resource.
id: Tak diizinkan untuk mengakses sumber daya.

en: GStreamer encountered a general stream error.
id: GStreamer menghadapai galat arus umum.

en: Element doesn't implement handling of this stream. Please file a bug.
id: Elemen tidak mengimplementasikan penanganan untuk arus ini. Silakan laporkan kutu.

en: Could not determine type of stream.
id: Tak dapat menentukan tipe arus.

en: The stream is of a different type than handled by this element.
id: Arus berasal dari tipe yang berbeda dari yang ditangani oleh elemen ini.

en: There is no codec present that can handle the stream's type.
id: Tidak ada codec saat ini yang dapat menangani tipe arus.

en: Could not decode stream.
id: Tak dapat mengawasandi arus.

en: Could not encode stream.
id: Tak dapat menyandi arus.

en: Could not demultiplex stream.
id: Tak dapat menyatukan arus.

en: Could not multiplex stream.
id: Tak dapat memperbanyak arus.

en: The stream is in the wrong format.
id: Arus berada dalam format yang salah.

en: The stream is encrypted and decryption is not supported.
id: Arus terenkripsi dan dekripsi tidak didukung.

en: The stream is encrypted and can't be decrypted because no suitable key has been supplied.
id: Arus terenkripsi dan tak dapat didekripsi karena tidak ada kunci yang disediakan.

en: No error message for domain %s.
id: Tak ada pesan galat untuk domain %s.

en: No standard error message for domain %s and code %d.
id: Tak ada pesan galat standar untuk domain %s dan kode %d.

en: Selected clock cannot be used in pipeline.
id: Jam terpilih tak dapat digunakan dalam baris pipa.

en: Error writing registry cache to %s: %s
id: Galat menulis tembolok registry ke %s: %s

en: title
id: judul

en: commonly used title
id: judul yang umum digunakan

en: title sortname
id: nama singkat judul

en: commonly used title for sorting purposes
id: judul yang umum digunakan untuk kepentingan pengurutan

en: artist
id: artis

en: person(s) responsible for the recording
id: orang yang bertanggungjawab terhadap rekaman

en: artist sortname
id: nama singkat artis

en: person(s) responsible for the recording for sorting purposes
id: orang yang bertanggungjawab terhadap rekaman untuk kepentingan pengurutan

en: album containing this data
id: album yang berisi data ini

en: album sortname
id: nama singkat album

en: album containing this data for sorting purposes
id: album yang berisi data ini untuk kepentingan pengurutan

en: album artist
id: album artis

en: The artist of the entire album, as it should be displayed
id: Artis untuk semua album, seperti yang seharusnya ditampilkan

en: album artist sortname
id: album artis nama urut

en: The artist of the entire album, as it should be sorted
id: Artis untuk semua album, seperti yang seharusnya diurutkan

en: date
id: tanggal

en: date the data was created (as a GDate structure)
id: tanggal data dibuat (menurut struktur GDate)

en: datetime
id: tanggalwaktu

en: date and time the data was created (as a GstDateTime structure)
id: tanggal dan waktu data dibuat (menurut struktur GDateTime)

en: genre this data belongs to
id: genre asal data ini

en: comment
id: komentar

en: free text commenting the data
id: teks bebas untuk mengomentari data

en: extended comment
id: komentar diperpanjang

en: free text commenting the data in key=value or key[en]=comment form
id: teks bebas untuk mengomentari data dalam bentuk kunci=nilai atau kunci[en]=komentar

en: track number
id: nomor jalur

en: track number inside a collection
id: nomor jalur di dalam koleksi

en: track count
id: hitungan jalur

en: count of tracks inside collection this track belongs to
id: hitungan jalur di dalam koleksi asal jalur ini

en: disc number
id: nomor cakram

en: disc number inside a collection
id: nomor cakram di dalam koleksi

en: disc count
id: hitungan cakram

en: count of discs inside collection this disc belongs to
id: hitungan cakram di dalam koleksi asal cakram ini

en: location
id: lokasi

en: Origin of media as a URI (location, where the original of the file or stream is hosted)
id: Asal media dalam bentuk URI (lokasi, dimana berkas asal atau arus ditempatkan)

en: homepage
id: laman

en: Homepage for this media (i.e. artist or movie homepage)
id: Laman untuk media ini (misalnya laman artis atau film)

en: description
id: keterangan

en: short text describing the content of the data
id: teks pendek yang menerangkan isi data

en: version
id: versi

en: version of this data
id: versi data ini

en: International Standard Recording Code - see http://www.ifpi.org/isrc/
id: International Standard Recording Code - lihat http://www.ifpi.org/isrc/

en: organization
id: organisasi

en: copyright
id: hak cipta

en: copyright notice of the data
id: keterangan hak cipta data

en: copyright uri
id: uri hak cipta

en: URI to the copyright notice of the data
id: URI ke keterangan hak cipta data

en: encoded by
id: disandikan oleh

en: name of the encoding person or organization
id: nama penyandian orang atau organisasi

en: contact
id: kontak

en: contact information
id: informasi kontak

en: license
id: lisensi

en: license of data
id: lisensi data

en: license uri
id: uri lisensi

en: URI to the license of the data
id: URI ke lisensi data

en: performer
id: penampil

en: person(s) performing
id: orang yang tampil

en: composer
id: penyusun

en: person(s) who composed the recording
id: orang yang menyusun perekaman

en: conductor
id: konduktor

en: conductor/performer refinement
id: pemurnian konduktor/penampil

en: duration
id: durasi

en: length in GStreamer time units (nanoseconds)
id: panjang dalam unit waktu GStreamer (nanodetik)

en: codec the data is stored in
id: codec data tersimpan

en: video codec
id: codec video

en: codec the video data is stored in
id: codec data video tersimpan

en: audio codec
id: codec audio

en: codec the audio data is stored in
id: codec data audio tersimpan

en: subtitle codec
id: codec subjudul

en: codec the subtitle data is stored in
id: codec data subjudul tersimpan di

en: container format
id: format pembatasan

en: container format the data is stored in
id: format pembatasan data tersimpan

en: bitrate
id: bitrasi

en: exact or average bitrate in bits/s
id: bitrasi tepat atau rata-rata dalam bita/detik

en: nominal bitrate
id: bitrasi normal

en: nominal bitrate in bits/s
id: bitrasi nominal dalam bita/detik

en: minimum bitrate
id: bitrasi minimum

en: minimum bitrate in bits/s
id: bitrasi minimum dalam bita/detik

en: maximum bitrate
id: bitrasi maksimum

en: maximum bitrate in bits/s
id: bitrasi maksimum dalam bita/detik

en: encoder
id: penyandi

en: encoder used to encode this stream
id: penyandi yang digunakan untuk menyandi arus ini

en: encoder version
id: versi penyandi

en: version of the encoder used to encode this stream
id: versi penyandi yang digunakan untuk menyandi arus ini

en: serial
id: seri

en: serial number of track
id: nomor seri jalur

en: replaygain track gain
id: peraihan jalur peraihan putar ulang

en: track gain in db
id: peraihan jalur dalam db

en: replaygain track peak
id: puncak peraihan putar ulang jalur

en: peak of the track
id: puncak jalur

en: replaygain album gain
id: peraihan album peraihan putar ulang

en: album gain in db
id: peraihan album dalam db

en: replaygain album peak
id: puncak peraihan putar ulang album

en: peak of the album
id: puncak album

en: replaygain reference level
id: level referensi peraihan putar ulang

en: reference level of track and album gain values
id: level referensi nilai peraihan jalur dan album

en: language code
id: kode bahasa

en: language code for this stream, conforming to ISO-639-1 or ISO-639-2
id: kode bahasa arus ini, menganut ke ISO-639-1 atau ISO-639-2

en: language name
id: nama bahasa

en: freeform name of the language this stream is in
id: nama bebas dari bahasa tempat arus ini berada

en: image
id: gambar

en: image related to this stream
id: gambar yang berhubungan dengan arus ini

note: TRANSLATORS: 'preview image' = image that shows a preview of the full image
en: preview image
id: gambar pratayang

en: preview image related to this stream
id: gambar pratayang yang berhubungan dengan arus ini

en: attachment
id: lampiran

en: file attached to this stream
id: berkas yang dilampirkan dalam arus ini

en: beats per minute
id: denyut per menit

en: number of beats per minute in audio
id: jumlah denyut per menit dalam audio

en: keywords
id: kata kunci

en: comma separated keywords describing the content
id: kata kunci yang dipisahkan koma menerangkan isi data

en: geo location name
id: nama lokasi geografis

en: human readable descriptive location of where the media has been recorded or produced
id: lokasi deskriptif dapat dibaca manusia dimana media telah direkam atau dihasilkan

en: geo location latitude
id: lintang lokasi geografis

en: geo latitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the equator, negative values for southern latitudes)
id: lokasi lintang geografis tempat media direkam atau dihasilkan dalam derajat menurut WGS84 (nol pada khatulistiwa, nilai negatif untuk lintang selatan)

en: geo location longitude
id: bujur lokasi geografis

en: geo longitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the prime meridian in Greenwich/UK,  negative values for western longitudes)
id: lokasi bujur geografis tempat media direkam atau dihasilkan dalam derajat menurut WGS84 (nol pada meridian utama di Greenwich/UK, nilai negatif untuk bujur timur)

en: geo location elevation
id: ketinggian lokasi geografis

en: geo elevation of where the media has been recorded or produced in meters according to WGS84 (zero is average sea level)
id: ketinggian geografis tempat media direkam atau dihasilkan dalam meter menurut WGS84 (nol adalah permukaan laut rata-rata)

en: geo location country
id: negara lokasi geografis

en: country (english name) where the media has been recorded or produced
id: negara (dalam bahasa Inggris) tempat media telah direkam atau dihasilkan

en: geo location city
id: kota lokasi geografis

en: city (english name) where the media has been recorded or produced
id: kota (dalam bahasa Inggris) tempat media telah direkam atau dihasilkan

en: geo location sublocation
id: sublokasi lokasi geografis

en: a location within a city where the media has been produced or created (e.g. the neighborhood)
id: lokasi di dalam kota tempat media dihasilkan atau dibuat (mis. lingkungan)

en: geo location horizontal error
id: galat horizontal lokasi geografis

en: expected error of the horizontal positioning measures (in meters)
id: galat yang diharapkan dari pengukuran posisi horizontal (dalam meter)

en: geo location movement speed
id: kecepatan gerak lokasi geografis

en: movement speed of the capturing device while performing the capture in m/s
id: kecepatan gerak divais penangkap ketika melakukan penangkapan dalam m/d

en: geo location movement direction
id: arah gerak lokasi geografis

en: indicates the movement direction of the device performing the capture of a media. It is represented as degrees in floating point representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
id: mengindikasikan arah gerak divais yang melakukan penangkapan media. Arah direpresentasikan sebagai derajat dalam representasi titik mengambang, 0 berarti utara geografis, dan meningkat searah jarum jam

en: geo location capture direction
id: arah penangkapan lokasi geografis

en: indicates the direction the device is pointing to when capturing  a media. It is represented as degrees in floating point  representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
id: mengindikasikan arah divais menunjuk ketika menangkap media. Arah direpresentasikan sebagai derajat dalam representasi titik mengambang, 0 berarti utara geografis, dan meningkat searah jarum jam

note: TRANSLATORS: 'show name' = 'TV/radio/podcast show name' here
en: show name
id: tampilkan nama

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from
id: Nama dari acara tv/podcast/serial media berasal

note: TRANSLATORS: 'show sortname' = 'TV/radio/podcast show name as used for sorting purposes' here
en: show sortname
id: tampilkan nama singkat

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from, for sorting purposes
id: Nama dari acara tv/podcast/serial media berasal, untuk tujuan pengurutan

en: episode number
id: jumlah episode

en: The episode number in the season the media is part of
id: Jumlah episode dalam semusim tempat media menjadi bagiannya

en: season number
id: jumlah musim

en: The season number of the show the media is part of
id: Jumlah musim dari acara tempat media menjadi bagiannya

en: lyrics
id: lirik

en: The lyrics of the media, commonly used for songs
id: Lirik dari media, umumnya digunakan untuk lagu

en: composer sortname
id: nama singkat komposer

en: person(s) who composed the recording, for sorting purposes
id: orang yang mengomposisi rekaman, untuk kepentingan pengurutan

en: grouping
id: pengelompokkan

en: Groups related media that spans multiple tracks, like the different pieces of a concerto. It is a higher level than a track, but lower than an album
id: Grup terkait media yang meliputi banyak jalur, seperti bagian yang berbeda dari sebuah konser. Ini adalah level yang lebih tinggi dari jalur, tapi lebih rendah dari album

en: user rating
id: peringkat pengguna

en: Rating attributed by a user. The higher the rank, the more the user likes this media
id: Peringkat diatribusi oleh pengguna. Makin tinggi peringkat, makin suka pengguna terhadap media ini

en: device manufacturer
id: manufaktur divais

en: Manufacturer of the device used to create this media
id: Manufaktur divais yang digunakan untuk menangkap media

en: device model
id: model divais

en: Model of the device used to create this media
id: Model divais yang digunakan untuk membuat media ini

en: application name
id: nama aplikasi

en: Application used to create the media
id: Aplikasi yang digunakan untuk membuat media

en: application data
id: data aplikasi

en: Arbitrary application data to be serialized into the media
id: Data aplikasi wajib yang akan diurutkan dalam media

en: image orientation
id: orientasi gambar

en: How the image should be rotated or flipped before display
id: Bagaimana gambar harus diputar atau dibalik sebelum ditampilkan

en: publisher
id: penerbit

en: Name of the label or publisher
id: Nama label atau penerbit

en: interpreted-by
id: diinterpretasi-oleh

en: Information about the people behind a remix and similar interpretations
id: Informasi tentang orang di belakang suatu remix dan interpretasi yang serupa

en: Midi note number of the audio track.
id: Nomor catatan midi dari jalur audio.

en: private-data
id: data-privat

en: Private data
id: Data privat

en: Container-specific Track ID
id: ID Lacak Spesifik Kontainer

en: Invalid URI: %s
id: URI tidak valid: %s

en: No URI handler for the %s protocol found
id: Tak ditemukan penangan URI bagi protokol %s

en: URI scheme '%s' not supported
id: Skema URI '%s' tak didukung

en: ERROR: from element %s: %s
id: GALAT: dari elemen %s: %s

en: Additional debug info:
    %s
id: Info awakutu tambahan:
    %s

note: ****************************************************************************************** *** helpers for pipeline-setup
en: link has no source [sink=%s@%p]
id: tautan tidak mempunyai sumber [sink=%s@%p]

en: link has no sink [source=%s@%p]
id: tautan mempunyai buangan [source=%s@%p]

en: No such property.
id: Tidak ada properti seperti itu.

en: no property "%s" in element "%s"
id: tak ada properti "%s" di elemen "%s"

en: Element "%s" is not a GstPreset
id: Elemen "%s" bukat suatu GstPreset

en: could not set preset "%s" in element "%s"
id: tak dapat mengatur pratata "%s" di elemen "%s"

en: no element "%s"
id: tak ada elemen "%s"

en: could not set property "%s" in element "%s" to "%s"
id: tak dapat mengatur properti "%s" di elemen "%s" ke "%s"

en: could not set property "%s" in child of element "%s" to "%s"
id: tak bisa mengatur properti "%s" di anak elemen "%s" ke "%s"

en: Delayed linking failed.
id: Jeda penautan gagal.

en: could not link %s to %s, %s can't handle caps %s
id: tidak dapat menautkan %s ke %s, %s tidak dapat menangani caps %s

en: could not link %s to %s, neither element can handle caps %s
id: tidak dapat menautkan %s ke %s, kedua elemen tidak dapat menangani caps %s

en: could not link %s to %s with caps %s
id: tidak dapat menautkan %s ke %s dengan caps %s

en: could not link %s to %s
id: tidak dapat menautkan %s ke %s

en: unexpected reference "%s" - ignoring
id: referensi tak diharapkan "%s" - mengabaikan

en: unexpected pad-reference "%s" - ignoring
id: referensi pad tak diharapkan "%s" - mengabaikan

en: could not parse caps "%s"
id: tak dapat menguraikan caps "%s"

en: no sink element for URI "%s"
id: tak ada elemen buang untuk URI "%s"

en: no source element for URI "%s"
id: tak ada elemen sumber untuk URI "%s"

en: syntax error
id: galat sintaksis

en: specified empty bin "%s", not allowed
id: menentukan kotak sampah kosong "%s", tak diizinkan

en: no bin "%s", unpacking elements
id: tak ada tempat sampah "%s", membongkar elemen

en: empty pipeline not allowed
id: baris pipa kosong tak diizinkan

en: Pipeline construction is invalid, please add queues.
id: Konstruksi pipeline tidak valid, silakan tambahkan antrian.

en: A lot of buffers are being dropped.
id: Banyak penyangga yang didrop.

en: Internal data flow problem.
id: Masalah aliran data internal.

en: Internal data flow error.
id: Galat aliran data internal.

en: Internal clock error.
id: Galat jam internal.

en: Failed to map buffer.
id: Gagal memetakan penyangga.

en: Restrict the possible allowed capabilities (NULL means ANY). Setting this property takes a reference to the supplied GstCaps object.
id: Larang kemampuan yang mungkin diizinkan (KOSONG berarti APAPUN). Pengaturan properti ini bersumber pada objek GstCaps yang disediakan.

en: Caps Change Mode
id: Mode Ubah Caps

en: Filter caps change behaviour
id: Filter perilaku ubah caps

en: No Temp directory specified.
id: Tak ada direktori Temp yang ditentukan.

en: Could not create temp file "%s".
id: Tak bisa membuat berkas temp "%s".

en: Could not open file "%s" for reading.
id: Tak dapat membuka berkas "%s" untuk dibaca.

en: Error while writing to download file.
id: Galat ketika menulis ke berkas unduhan.

en: No file name specified for writing.
id: Tak ada nama berkas yang ditentukan untuk ditulis.

en: Could not open file "%s" for writing.
id: Tak dapat membuka berkas "%s" untuk ditulis.

en: Error closing file "%s".
id: Galat menulis berkas "%s".

en: Error while seeking in file "%s".
id: Galat ketika mencari di berkas "%s".

en: Error while writing to file "%s".
id: Galat ketika menulis ke berkas "%s".

en: No file name specified for reading.
id: Tak ada nama yang ditentukan untuk dibaca.

en: Could not get info on "%s".
id: Tak bisa mendapatkan info di "%s".

en: "%s" is a directory.
id: "%s" adalah direktori.

en: File "%s" is a socket.
id: Berkas "%s" adalah soket.

en: Failed after iterations as requested.
id: Gagal setelah pengulangan seperti yang diminta.

en: eos-after and error-after can't both be defined.
id: eos-after dan error-after tidak dapat didefinisikan bersamaan.

en: detected capabilities in stream
id: mendeteksi kemampuan dalam arus

en: force caps
id: paksa caps

en: force caps without doing a typefind
id: paksa caps tanpa melakukan pencarian tipe

en: Stream doesn't contain enough data.
id: Arus tidak berisi cukup data.

en: Stream contains no data.
id: Arus tidak berisi data.

en: %sImplemented Interfaces%s:
id: %sAntarmuka Terimplementasi%s:

en: readable
id: dapat dibaca

en: writable
id: dapat ditulis

en: deprecated
id: usang

en: controllable
id: dapat dikendalikan

en: conditionally available
id: tersedia bersyarat

en: can be set only at object construction time
id: dapat ditata hanya pada saat konstruksi objek

en: changeable in NULL, READY, PAUSED or PLAYING state
id: dapat diubah dalam kondisi NULL, READY, PAUSED atau PLAYING

en: changeable only in NULL, READY or PAUSED state
id: hanya dapat diubah dalam kondisi NULL, READY, atau PAUSED

en: changeable only in NULL or READY state
id: hanya dapat diubah dalam kondisi NULL atau READY

en: Blacklisted files:
id: Berkas yang dilarang:

en: %sTotal count%s: %s
id: %sCacah total%s: %s

en: %d blacklisted file | %d blacklisted files
id[0]: %d berkas terlarang

en: %d blacklist entry | %d blacklist entries
id[0]: %d entri terlarang

en: %d feature | %d features
id[0]: %d fitur

en: Print all elements
id: Cetak semua elemen

en: Print list of blacklisted files
id: Cetak senarai dari berkas yang dilarang

en: Print a machine-parsable list of features the specified plugin or all plugins provide.
                                           Useful in connection with external automatic plugin installation mechanisms
id: Cetak senarai dapat dibaca mesin dari fitur plugin yang ditentukan atau semua plugin yang disediakan.
                                           Berguna dalam koneksi dengan plugin otomatis eksternal dalam mekanisme instalasi

en: List the plugin contents
id: Tampilkan isi plugin

en: A slashes ('/') separated list of types of elements (also known as klass) to list. (unordered)
id: Sebuah slashes ('/') terpisah daftar jenis elemen (juga dikenal sebagai klass) untuk daftar. (tidak terurut)

en: Check if the specified element or plugin exists
id: Klik bila elemen atau plugin yang dinyatakan ada

en: When checking if an element or plugin exists, also check that its version is at least the version specified
id: Ketika memeriksa apakah suatu elemen atau plugin ada, juga periksa versinya paling tidak adalah versi yang dinyatakan

en: Print supported URI schemes, with the elements that implement them
id: Cetak skema URI yang didukung, dengan elemen yang mengimplementasikannya

en: Disable colors in output. You can also achieve the same by setting 'GST_INSPECT_NO_COLORS' environment variable to any value.
id: Nonaktifkan warna dalam keluaran. Anda juga dapat mencapai hal yang sama dengan mengatur variabel lingkungan 'GST_INSPECT_NO_COLORS' ke nilai apa pun.

en: Color output, even when not sending to a tty.
id: Warnai keluaran, bahkan ketika tidak mengirim ke suatu tty.

en: Could not load plugin file: %s
id: Tak dapat membuat berkas plugin: %s

en: No such element or plugin '%s'
id: Tak ada elemen atau plugin '%s'

en: Index statistics
id: Statistik indeks

en: Setting pipeline to PLAYING ...
id: Mengatur baris pipa ke PUTAR ...

en: ERROR: pipeline doesn't want to play.
id: GALAT: baris pipa tidak ingin diputar.

en: Got message #%u from element "%s" (%s):
id: Mendapat pesan #%u dari elemen "%s" (%s):

en: Got message #%u from pad "%s:%s" (%s):
id: Mendapat pesan #%u dari bantalan "%s:%s" (%s):

en: Got message #%u from object "%s" (%s):
id: Mendapat pesan #%u dari objek "%s" (%s):

en: Got message #%u (%s):
id: Mendapat Pesan #%u (%s):

en: Got EOS from element "%s".
id: Mendapat EOS dari elemen "%s".

en: EOS received - stopping pipeline...
id: EOS diterima - menghentikan baris pipa...

en: FOUND TAG      : found by element "%s".
id: MENEMUKAN TAG      : ditemukan oleh elemen "%s".

en: FOUND TAG      : found by pad "%s:%s".
id: MENEMUKAN TAG      : ditemukan oleh bantalan "%s:%s".

en: FOUND TAG      : found by object "%s".
id: MENEMUKAN TAG      : ditemukan oleh objek "%s".

en: FOUND TAG
id: MENEMUKAN TAG

en: FOUND TOC      : found by element "%s".
id: MENEMUKAN TOC      : ditemukan oleh elemen "%s".

en: FOUND TOC      : found by object "%s".
id: MENEMUKAN TOC      : ditemukan oleh objek "%s".

en: FOUND TOC
id: MENEMUKAN TOC

en: WARNING: from element %s: %s
id: PERINGATAN: dari elemen %s: %s

en: Pipeline is PREROLLED ...
id: Baris pipa telah PRAGULUNG ...

en: Prerolled, waiting for buffering to finish...
id: Pragulung, menunggu hingga penyangga selesai...

en: Prerolled, waiting for progress to finish...
id: Pragulung, menunggu kemajuan selesai...

en: buffering...
id: menyangga...

en: Done buffering, setting pipeline to PLAYING ...
id: Selesai menyangga, mengatur baris pipa ke MEMUTAR ...

note: we were not buffering but PLAYING, PAUSE  the pipeline.
en: Buffering, setting pipeline to PAUSED ...
id: Menyangga, mengatur baris pipa ke JEDA ...

en: Redistribute latency...
id: Mendistribusikan ulang latency...

en: Setting state to %s as requested by %s...
id: Mengatur tingkat ke %s seperti diminta oleh %s...

note: this application message is posted when we caught an interrupt and * we need to stop the pipeline.
en: Interrupt: Stopping pipeline ...
id: Interupsi: Menghentikan baris pipa ...

en: Interrupt while waiting for EOS - stopping pipeline...
id: Interupsi saat menunggu EOS - menghentikan baris pipa...

en: EOS on shutdown enabled -- Forcing EOS on the pipeline
id: EOS pada matikan diaktifkan -- Paksa EOS pada pemipaan

en: Waiting for EOS...
id: Menunggu untuk EOS...

en: Progress: (%s) %s
id: Kemajuan: (%s) %s

en: Missing element: %s
id: Elemen kurang: %s

en: Got context from element '%s': %s=%s
id: Mendapat konteks dari elemen '%s': %s=%s

en: ERROR: pipeline doesn't want to preroll.
id: GALAT: baris pipa tak ingin dipragulung.

en: An error happened while waiting for EOS
id: Galat terjadi ketika menunggu EOS

en: Use Windows high-resolution clock, precision: %u ms
id: Gunakan jam resolusi tinggi Windows, ketelitian: %u ms

en: Output tags (also known as metadata)
id: Tag keluaran (juga dikenal sebagai metadata)

en: Output TOC (chapters and editions)
id: TOC keluaran (bab dan edisi)

en: Output status information and property notifications
id: Informasi status keluaran dan pemberitahuan properti

en: Do not print any progress information
id: Jangan cetak informasi proses

en: Output messages
id: Pesan keluaran

en: Do not output status information for the specified property if verbose output is enabled (can be used multiple times)
id: Jangan keluarkan informasi status untuk properti yang ditentukan jika keluaran lengkap diaktifkan (dapat digunakan berkali-kali)

en: PROPERTY-NAME
id: NAMA-PROPERTI

en: Set the name of the program
id: Atur nama program

en: PROGRAM-NAME
id: NAMA-PROGRAM

en: Do not install a fault handler
id: Jangan instal penanganan galat

en: Force EOS on sources before shutting the pipeline down
id: Paksa EOS pada sumber sebelum mematikan pemipaan

en: Gather and print index statistics
id: Kumpulkan dan cetak statistik indeks

en: Do not print current position of pipeline. If this option is unspecified, the position will be printed when stdout is a TTY. To enable printing position when stdout is not a TTY, use "force-position" option
id: Jangan cetak posisi saat ini dari pipeline. Bila opsi ini tidak dinyatakan, posisi akan dicetak ketika stdout adalah sebuah TTY. Untuk memfungsikan pencetakan posisi ketika stdout bukan suatu TTY, gunakan opsi "force-position"

en: Allow printing current position of pipeline even if stdout is not a TTY. This option has no effect if the "no-position" option is specified
id: Izinkan pencetakan posisi saat ini dari pipeline bahkan bila stdout bukan suatu TTY. Opsi ini tidak punya pengaruh bila opsi "no-position" dinyatakan

en: ERROR: pipeline could not be constructed: %s.
id: GALAT: baris pipa tak dapat dibangun: %s.

en: ERROR: pipeline could not be constructed.
id: GALAT: baris pipa tak dapat dibangun.

en: WARNING: erroneous pipeline: %s
id: PERINGATAN: baris pipa berisi galat: %s

en: ERROR: the 'pipeline' element wasn't found.
id: GALAT: elemen 'baris pipa' tak ditemukan.

en: Setting pipeline to PAUSED ...
id: Mengatur pipeline ke DIISTIRAHATKAN ...

en: Failed to set pipeline to PAUSED.
id: Gagal mengatur pipeline ke DIISTIRAHATKAN.

en: Pipeline is live and does not need PREROLL ...
id: Baris pipa telah hidup dan tak membutuhkan PRAGULUNG ...

en: Pipeline is PREROLLING ...
id: Baris pipa PRAGULUNG ...

en: Execution ended after %
id: Eksekusi berakhir setelah %

en: Setting pipeline to NULL ...
id: Mengatur baris pipa ke KOSONG ...

en: Freeing pipeline ...
id: Membebaskan baris pipa ...
