gtetrinet - en to fi translation catalogue (192 entries)

en: Couldn't resolve hostname.
fi: Isäntänimeä ei voitu selvittää.

en: _Connect to server...
fi: _Yhdistä palvelimeen...

en: _Disconnect from server
fi: _Katkaise palvelinyhteys

en: Change _team...
fi: Vaihda _joukkuetta...

en: _Start game
fi: _Aloita peli

en: _Pause game
fi: _Pysäytä peli

en: _End game
fi: Lop_eta peli

en: Detac_h page...
fi: Irro_ta sivu...

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Connect to a server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Disconnect
fi: Katkaise

en: Disconnect from the current server
fi: Katkaise yhteys tämänhetkiseen palvelimeen

en: Start game
fi: Aloita peli

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: End game
fi: Lopeta peli

en: End the current game
fi: Lopeta tämänhetkinen peli

en: Pause game
fi: Pysäytä peli

en: Pause the game
fi: Pysäytä peli väliaikaisesti

en: Change team
fi: Vaihda joukkuetta

en: Change your current team name
fi: Vaihda tämänhetkisen joukkueesi nimeä

en: Detach page
fi: Irrota sivu

en: Detach the current notebook page
fi: Irrota tämänhetkinen muiston sivu

en: Game in progress
fi: Peli meneillään

en: Connected to
fi: Yhteydessä palvelimeen

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: A Tetrinet client for GNOME.
fi: Gnomen Tetrinet-asiakas.

en: Warning: theme does not have a name, reverting to default.
fi: Varoitus: teemalla ei ole nimeä, käytetään oletusta.

note: make dialog that asks for address/nickname
en: Connect to server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Team name:
fi: Joukkueen nimi:

en: You must specify a server name.
fi: Palvelimen nimi täytyy antaa.

en: Please specify a password to connect as spectator.
fi: Anna salasana yhdistääksesi katselijana.

en: Please specify a valid nickname.
fi: Anna kelvollinen lempinimi.

note: game type radio buttons
en: O_riginal
fi: _Alkuperäinen

en: Server address
fi: Palvelimen osoite

en: Connect as a _spectator
fi: Yhdistä _katselijana

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Spectate game
fi: Katsele peliä

en: _Nick name:
fi: L_empinimi:

en: _Team name:
fi: _Joukkue:

en: Player information
fi: Pelaajan tiedot

en: Change Key
fi: Vaihda avainta

en: Move right
fi: Siirry oikealle

en: Move left
fi: Siirry vasemmalle

en: Move down
fi: Siirry alas

en: Rotate right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate left
fi: Käännä vasemmalle

en: Drop piece
fi: Pudota kappale

en: Discard special
fi: Hylkää erikoiskappale

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Special to field 1
fi: Erikoiskappale kenttään 1

en: Special to field 2
fi: Erikoiskappale kenttään 2

en: Special to field 3
fi: Erikoiskappale kenttään 3

en: Special to field 4
fi: Erikoiskappale kenttään 4

en: Special to field 5
fi: Erikoiskappale kenttään 5

en: Special to field 6
fi: Erikoiskappale kenttään 6

en: Press new key for "%s"
fi: Anna uusi näppäin toiminnolle "%s"

en: GTetrinet Preferences
fi: GTetrinetin asetukset

en: Select a theme from the list.
    Install new themes in ~/.gtetrinet/themes/
fi: Valitse teema listasta.
    Asenna uudet teemat hakemistoon ~/.gtetrinet/themes/

en: Name:
fi: Nimi:

en: Author:
fi: Kirjoittanut:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Selected Theme
fi: Valittu teema

en: Download new themes
fi: Hae uusia teemoja

en: Themes
fi: Teemat

note: partyline
en: Enable _Timestamps
fi: Näytä _aikaleimat

en: Enable Channel _List
fi: Näytä kanava_lista

note: FIXME
en: Partyline
fi: Keskustelu

en: Action
fi: Toiminto

en: Key
fi: Näppäin

en: Select an action from the list and press Change Key to change the key associated with the action.
fi: Valitse toiminto listasta ja paina "Vaihda näppäin", jos haluat vaihtaa toimintoon liittyvää näppäintä.

en: Change _key...
fi: Vaihda _näppäintä...

en: _Restore defaults
fi: Palauta _oletukset

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

note: sound
en: Enable _Sound
fi: Käytä _ääniä

en: Enable _MIDI
fi: Käytä _MIDIä

en: Enter command to play a midi file:
fi: Anna komento MIDI-tiedoston soittoon:

en: The above command is run when a midi file is to be played.  The name of the midi file is placed in the environment variable MIDIFILE.
fi: Yllä oleva komento suoritetaan, kun halutaan soittaa MIDI-tiedosto. MIDI-tiedoston nimi laitetaan ympäristömuuttujaan MIDIFILE.

en: Sound
fi: Ääni

en: Error loading theme: cannot load graphics file
    Falling back to default
fi: Virhe ladattaessa teemaa: grafiikkatiedostoa ei voida ladata
    Palataan oletusteemaan

note: shouldnt happen
en: Error loading default theme: Aborting...
    Check for installation errors
fi: Virhe ladattaessa oletusteemaa: keskeytetään...
    Tarkista gtetrinetin asennuksesi

en: Next piece:
fi: Seuraava kappale:

en: Lines:
fi: Viivat:

en: Level:
fi: Taso:

en: Active level:
fi: Aktiivinen taso:

en: Attacks and defenses:
fi: Hyökkäykset ja puolustukset:

en: Not playing
fi: Ei pelaa

en: Specials:
fi: Erikoisuudet:

en: SERVER
fi: PALVELIN

en: Set nickname to use
fi: Anna käytettävä lempinimi

en: NICKNAME
fi: LEMPINIMI

en: Set team name
fi: Anna joukkueen nimi

en: TEAM
fi: JOUKKUE

en: Connect as a spectator
fi: Ota yhteyttä katselijana

en: Spectator password
fi: Katselijan salasana

en: PASSWORD
fi: SALASANA

en: Failed to init GConf: %s
fi: GConfin alustus epäonnistui: %s

note: FIXME
en: Playing Fields
fi: Pelikentät

note: FIXME
en: Winlist
fi: Voittajalista

en: Name
fi: Nimi

en: Players
fi: Pelaajat

en: State
fi: Tila

en: Description
fi: Kuvaus

en: Channel List
fi: Kanavalista

en: Team
fi: Joukkue

en: Your name:
fi: Oma nimi:

en: Your team:
fi: Oma joukkue:

en: Talking in channel
fi: Puhut kanavalle

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Server disconnected
fi: Palvelin katkaisi yhteyden

en: %c%c*** Disconnected from server
fi: %c%c*** yhteys katkaistu palvelimelta

en: Error connecting:
fi: Virhe otettaessa yhteyttä:

en: %c%c*** Connected to server
fi: %c%c*** Yhteys palvelimelle

en: %c%c*** You have been kicked from the game
fi: %c%c*** Sinut potkaistiin pelistä

en: %c*** %c%s%c%c has been kicked from the game
fi: %c** %c%s%c%c potkaistiin pelistä

en: %c*** Team %c%s%c%c has won the game
fi: %c*** Joukkue %c%s%c%c voitti pelin

en: %c*** %c%s%c%c has won the game
fi: %c*** %c%s%c%c voitti pelin

en: %c*** The game has %cstarted
fi: %c*** peli alkoi %c

en: %c*** The game is %cin progress
fi: %c*** Peli on meneillään %c

en: %c*** The game has %cpaused
fi: %c*** Peli on keskeytetty %c

en: The game has %c%cpaused
fi: Peli on %c%c keskeytetty

en: %c*** The game has %cresumed
fi: %c*** Peli jatkuu taas %c

en: The game has %c%cresumed
fi: Peli %c%c jatkuu taas

en: %c*** The game has %cended
fi: %c*** Peli päättyi %c

en: %c*** You have joined %c%s%c%c
fi: %c*** Liityit peliin %c%s%c%c

en: %c*** %c%s%c%c has joined the spectators %c%c(%c%s%c%c%c)
fi: %c*** %c%s%c%c liittyi katsojiin %c%c(%c%s%c%c%c)

en: %c*** %c%s%c%c has left the spectators %c%c(%c%s%c%c%c)
fi: %c*** %c%s%c%c poistui katsojajoukosta %c%c(%c%s%c%c%c)

en: No special blocks
fi: Ei erikoiskappaleita

en:  on %c%c%s%c%c
fi: %c%c%s%c%c

en:  to All
fi:  kaikille

en:  by %c%c%s%c%c
fi: %c%c%s%c%c

en: %c*** %c%s%c%c is the moderator
fi: %c*** %c%s%c%c on moderoija

note: remove ", " from end of string
en:  has left the game
fi:  lopetti pelin

en:  have left the game
fi:  lopetti pelin

en:  has joined the game
fi:  liittyi peliin

en:  have joined the game
fi:  liittyi peliin

en: %s is on team %c%s
fi: %s kuuluu joukkueeseen %c%s

en: %s is alone
fi: %s pelaa yksin

en: %s are on team %c%s
fi: %s pelaavat joukkueessa %c%s

en: %s are alone
fi: %s pelaavat yksin

en: %c*** %c%s%c%c is now on team %c%s
fi: %c*** %c%s%c%c pelaa nyt joukkueessa %c%s

en: %c*** %c%s%c%c is now alone
fi: %c*** %c%s%c%c pelaa nyt yksin

en: Score
fi: tulos

en: Tetrinet client
fi: Tetrinet-asiakas

en: Tetrinet client for GNOME
fi: Gnomen tetrinet-asiakas

en: Command to run to play midi files
fi: Suoritettava komento MIDI-tiedostojen soittoon

en: Enable/disable channel list.
fi: Näytä tai piilota kanavalista.

en: Enable/disable midi music
fi: Vaihtele MIDI-musiikin toistoa

en: Enable/disable sound
fi: Vaihtele musiikin toistoa

en: Enable/disable timestamps.
fi: Näytä tai piilota aikaleimat.

en: Enables/Disables sound. Keep in mind that the theme that you're using must provide sounds.
fi: Ottaa käyttöön tai käytöstä pois äänet. Muista, että käyttämässäsi teemassa tulee olla äänet mukana, jos haluat ääniä.

en: Enables/disables midi music. You'll need to enable sound if you want music to work.
fi: Ottaa käyttöön tai poistaa MIDI-musiikit. Äänen täytyy olla käytössä, jos haluat käyttää MIDI-musiikkeja.

en: Enables/disables the channel list. Disable it if you experience problems when connecting or while playing in your favorite tetrinet server.
fi: Ottaa käyttöön tai poistaa kanavalistan. Ota pois käytöstä, jos sinulla on ongelma palvelimeen yhdistämisessä tai palvelimella pelatessa.

en: Enables/disables timestamps in the partyline.
fi: Näyttää tai piilottaa aikaleimat keskustelussa.

en: If set to true, the game mode will be set to TetriFast. If false, GTetrinet will use the original mode.
fi: Jos tosi, pelitilaksi asetetaan TetriFast. Jos epätosi, GTetrinet käyttää alkuperäistä tilaa.

en: Key to discard special
fi: Erikoispalan hylkäysnäppäin

en: Key to drop piece
fi: Palan pudotusnäppäin

en: Key to move down
fi: Alas liikkumisen näppäin

en: Key to move left
fi: Vasemmalle liikkumisen näppäin

en: Key to move right
fi: Oikealle liikkumisen näppäin

en: Key to open the fields' message dialog
fi: Kentän viestikeskustelun avaamisen näppäin

en: Key to rotate clockwise
fi: Myötäpäivään kääntämisen näppäin

en: Key to rotate counterclockwise
fi: Vastapäivään kääntämisen näppäin

en: Key to use the current special on field 1
fi: Näppäin tämänhetkisen erikoispalan käyttöön kentässä 1

en: Key to use the current special on field 2
fi: Näppäin tämänhetkisen erikoispalan käyttöön kentässä 2

en: Key to use the current special on field 3
fi: Näppäin tämänhetkisen erikoispalan käyttöön kentässä 3

en: Key to use the current special on field 4
fi: Näppäin tämänhetkisen erikoispalan käyttöön kentässä 4

en: Key to use the current special on field 5
fi: Näppäin tämänhetkisen erikoispalan käyttöön kentässä 5

en: Key to use the current special on field 6
fi: Näppäin tämänhetkisen erikoispalan käyttöön kentässä 6

en: Server where you want to play
fi: Palvein, jolla haluat pelata

en: Tetrinet game mode
fi: Tetrinet-pelitila

en: The current theme directory. It should contain a readable "blocks.png" and a "theme.cfg".
fi: Tämänhetkinen teemahakemisto. Hakemistossa tulee olla luettavat tiedostot "blocks.png" ja "theme.cfg".

en: Theme directory, should end with a '/'
fi: Teemahakemisto, päättyen merkkiin "/"

en: This command is run when a midi file is to be played. The name of the midi file is placed in the environment variable MIDIFILE.
fi: Tämä komento suoritetaan, kun halutaan soittaa MIDI-tiedosto. MIDI-tiedoston nimi laitetaan ympäristömuuttujaan MIDIFILE.

en: This is the server where GTetrinet will try to connect.
fi: Palvelin, johon gtetrinet yrittää yhteyttä

en: This key discards the current special. This is case insensitive.
fi: Valitun erikoispalikan hylkäysnäppäin. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key displays the fields' message dialog. This is case insensitive.
fi: Kentän keskustelun näyttävä näppäin. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key drops the block to the ground. This is case insensitive.
fi: Kappaleen maahanpudotusnäppäin. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key moves the block down. This is case insensitive.
fi: Kappaleen siirtonäppäin, alaspäin. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key moves the block to the left. This is case insensitive.
fi: Kappaleen siirtonäppäin, vasemmalle. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key moves the block to the right. This is case insensitive.
fi: Kappaleen siirtonäppäin, oikealle. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key rotates the block clockwise. This is case insensitive.
fi: Kappaleen kääntönäppäin, myötäpäivään. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key rotates the block counterclockwise. This is case insensitive.
fi: Kappaleen kääntönäppäin, vastapäivään. Ei välitä kirjainkoosta.

en: This key uses the current special on Player 1's game field.
fi: Näppäin nykyisen erikoiskappaleen käyttöön pelaajan 1 kentässä.

en: This key uses the current special on Player 2's game field.
fi: Näppäin nykyisen erikoiskappaleen käyttöön pelaajan 2 kentässä.

en: This key uses the current special on Player 3's game field.
fi: Näppäin nykyisen erikoiskappaleen käyttöön pelaajan 3 kentässä.

en: This key uses the current special on Player 4's game field.
fi: Näppäin nykyisen erikoiskappaleen käyttöön pelaajan 4 kentässä.

en: This key uses the current special on Player 5's game field.
fi: Näppäin nykyisen erikoiskappaleen käyttöön pelaajan 5 kentässä.

en: This key uses the current special on Player 6's game field.
fi: Näppäin nykyisen erikoiskappaleen käyttöön pelaajan 6 kentässä.

en: This will be the name of your team.
fi: Joukkuuesi nimi

en: This will be your nickname in the game.
fi: Lempinimesi pelissä

en: Your nickname
fi: Lempinimesi

en: Your team
fi: Joukkueesi
