gtetrinet - en to sv translation catalogue (190 entries)

en: Couldn't resolve hostname.
sv: Kunde inte slå upp värdnamn.

en: _Connect to server...
sv: _Anslut till server...

en: _Disconnect from server
sv: _Koppla från server

en: Change _team...
sv: Byt _lag...

en: _Start game
sv: _Starta spel

en: _Pause game
sv: _Gör paus i spel

en: _End game
sv: _Avsluta spel

en: Detac_h page...
sv: _Koppla loss sida...

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect to a server
sv: Anslut till en server

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Disconnect from the current server
sv: Koppla från den aktuella servern

en: Start game
sv: Starta spel

en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

en: End game
sv: Avsluta spelet

en: End the current game
sv: Avsluta det aktuella spelet

en: Pause game
sv: Gör paus i spel

en: Pause the game
sv: Gör paus i spelet

en: Change team
sv: Byt lag

en: Change your current team name
sv: Byt namn på ditt aktuella lag

en: Detach page
sv: Koppla loss sida

en: Detach the current notebook page
sv: Koppla loss den aktuella flikhäftessidan

en: Game in progress
sv: Spel pågår

en: Connected to
sv: Ansluten till

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: A Tetrinet client for GNOME.
sv: En Tetrinet-klient för GNOME.

en: Warning: theme does not have a name, reverting to default.
sv: Varning: temat har inget namn, återgår till standardvärdet.

note: make dialog that asks for address/nickname
en: Connect to server
sv: Anslut till server

en: Team name:
sv: Lagnamn:

en: You must specify a server name.
sv: Du måste ange ett servernamn.

en: Please specify a password to connect as spectator.
sv: Ange ett lösenord för att ansluta som åskådare.

en: Please specify a valid nickname.
sv: Ange ett giltigt smeknamn.

en: Server address
sv: Serveradress

en: Connect as a _spectator
sv: Anslut som en _åskådare

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Spectate game
sv: Beskåda spel

en: _Nick name:
sv: _Smeknamn:

en: _Team name:
sv: _Lagnamn:

en: Player information
sv: Spelarinformation

en: Change Key
sv: Ändra tangent

en: Move right
sv: Flytta åt höger

en: Move left
sv: Flytta åt vänster

en: Move down
sv: Flytta nedåt

en: Rotate right
sv: Rotera höger

en: Rotate left
sv: Rotera vänster

en: Drop piece
sv: Släpp pjäs

en: Discard special
sv: Förkasta special

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Special to field 1
sv: Special till fält 1

en: Special to field 2
sv: Special till fält 2

en: Special to field 3
sv: Special till fält 3

en: Special to field 4
sv: Special till fält 4

en: Special to field 5
sv: Special till fält 5

en: Special to field 6
sv: Special till fält 6

en: Press new key for "%s"
sv: Tryck ny tangent för "%s"

en: GTetrinet Preferences
sv: Inställningar för GTetrinet

en: Select a theme from the list.
    Install new themes in ~/.gtetrinet/themes/
sv: Välj ett tema från listan.
    Installera nya teman i ~/.gtetrinet/themes/

en: Name:
sv: Namn:

en: Author:
sv: Författare:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Selected Theme
sv: Valt tema

en: Download new themes
sv: Hämta nya teman

en: Themes
sv: Teman

note: partyline
en: Enable _Timestamps
sv: Aktivera _tidsstämplar

en: Enable Channel _List
sv: Aktivera kanal_lista

note: FIXME
en: Partyline
sv: Partledning

en: Action
sv: Åtgärd

en: Key
sv: Tangent

en: Select an action from the list and press Change Key to change the key associated with the action.
sv: Välj en åtgärd från listan och tryck Ändra tangent för att ändra den tangent som är associerad med åtgärden.

en: Change _key...
sv: Ändra _tangent...

en: _Restore defaults
sv: _Återställ standardalternativ

en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: sound
en: Enable _Sound
sv: Aktivera _ljud

en: Enable _MIDI
sv: Aktivera _MIDI

en: Enter command to play a midi file:
sv: Ange kommando för att spela en midifil:

en: The above command is run when a midi file is to be played.  The name of the midi file is placed in the environment variable MIDIFILE.
sv: Det ovanstående kommandot körs då en midifil ska spelas. Namnet på midifilen hamnar i miljövariabeln MIDIFILE.

en: Sound
sv: Ljud

en: Error loading theme: cannot load graphics file
    Falling back to default
sv: Fel vid inläsning av tema: kan inte läsa in grafikfil
    Återgår till standardalternativ

note: shouldnt happen
en: Error loading default theme: Aborting...
    Check for installation errors
sv: Fel vid insläning av standardtema: Avbryter...
    Undersök om det finns installationsfel

en: Next piece:
sv: Nästa pjäs:

en: Lines:
sv: Rader:

en: Level:
sv: Nivå:

en: Active level:
sv: Aktiv nivå:

en: Attacks and defenses:
sv: Attacker och försvar:

en: Not playing
sv: Spelar inte

en: Specials:
sv: Special:

en: Set nickname to use
sv: Ställ in smeknamnet som ska användas

en: NICKNAME
sv: SMEKNAMN

en: Set team name
sv: Ställ in lagnamn

en: TEAM
sv: LAG

en: Connect as a spectator
sv: Anslut som en åskådare

en: Spectator password
sv: Åskådarlösenord

en: PASSWORD
sv: LÖSENORD

en: Failed to init GConf: %s
sv: Misslyckades med att initiera GConf: %s

note: FIXME
en: Playing Fields
sv: Spelarfält

note: FIXME
en: Winlist
sv: Vinstlista

en: Name
sv: Namn

en: Players
sv: Spelare

en: State
sv: Tillstånd

en: Description
sv: Beskrivning

en: Channel List
sv: Kanallista

en: Team
sv: Lag

en: Your name:
sv: Ditt namn:

en: Your team:
sv: Ditt lag:

en: Talking in channel
sv: Pratar i kanal

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Server disconnected
sv: Servern frånkopplad

en: %c%c*** Disconnected from server
sv: %c%c*** Frånkopplad från servern

en: Error connecting:
sv: Fel vid anslutning:

en: %c%c*** Connected to server
sv: %c%c*** Ansluten till server

en: %c%c*** You have been kicked from the game
sv: %c%c*** Du har sparkats ut från spelet

en: %c*** %c%s%c%c has been kicked from the game
sv: %c*** %c%s%c%c har sparkats ut från spelet

en: %c*** Team %c%s%c%c has won the game
sv: %c*** Lag %c%s%c%c har vunnit spelet

en: %c*** %c%s%c%c has won the game
sv: %c*** %c%s%c%c har vunnit spelet

en: %c*** The game has %cstarted
sv: %c*** Spelet har %cbörjat

en: %c*** The game is %cin progress
sv: %c*** Spelet %cpågår

en: %c*** The game has %cpaused
sv: %c*** Spelet gör %cpaus

en: The game has %c%cpaused
sv: Spelet gör %c%cpaus

en: %c*** The game has %cresumed
sv: %c*** Spelet har %cåterupptagits

en: The game has %c%cresumed
sv: Spelet har %c%cåterupptagits

en: %c*** The game has %cended
sv: %c*** Spelet har %cavslutats

en: %c*** You have joined %c%s%c%c
sv: %c*** Du har gått in i %c%s%c%c

en: %c*** %c%s%c%c has joined the spectators %c%c(%c%s%c%c%c)
sv: %c*** %c%s%c%c har anslutit sig till åskådarna %c%c(%c%s%c%c%c)

en: %c*** %c%s%c%c has left the spectators %c%c(%c%s%c%c%c)
sv: %c*** %c%s%c%c har lämnat åskådarna %c%c(%c%s%c%c%c)

en: No special blocks
sv: Inga specialblock

en:  on %c%c%s%c%c
sv:  på %c%c%s%c%c

en:  to All
sv:  till ALLA

en:  by %c%c%s%c%c
sv:  av %c%c%s%c%c

en: %c*** %c%s%c%c is the moderator
sv: %c*** %c%s%c%c är spelledare

note: remove ", " from end of string
en:  has left the game
sv:  har lämnat spelet

en:  have left the game
sv:  har lämnat spelet

en:  has joined the game
sv:  har gått in i spelet

en:  have joined the game
sv:  har gått in i spelet

en: %s is on team %c%s
sv: %s är med i lag %c%s

en: %s is alone
sv: %s är ensam

en: %s are on team %c%s
sv: %s är med i lag %c%s

en: %s are alone
sv: %s är ensamma

en: %c*** %c%s%c%c is now on team %c%s
sv: %c*** %c%s%c%c är nu med i lag %c%s

en: %c*** %c%s%c%c is now alone
sv: %c*** %c%s%c%c är nu ensam

en: Score
sv: Poäng

en: Tetrinet client
sv: Tetrinet-klient

en: Tetrinet client for GNOME
sv: Tetrinet-klient för GNOME

en: Command to run to play midi files
sv: Kommando att köra för att spela midifiler

en: Enable/disable channel list.
sv: Aktivera/inaktivera kanallista.

en: Enable/disable midi music
sv: Aktivera/inaktivera midimusik

en: Enable/disable sound
sv: Aktivera/inaktivera ljud

en: Enable/disable timestamps.
sv: Aktivera/inaktivera tidsstämplar.

en: Enables/Disables sound. Keep in mind that the theme that you're using must provide sounds.
sv: Aktiverar/Inaktiverar ljud. Kom ihåg att det tema du använder måste stöda ljud.

en: Enables/disables midi music. You'll need to enable sound if you want music to work.
sv: Aktiverar/inaktiverar midimusik. Då måste aktivera ljud om du vill att musiken ska fungera.

en: Enables/disables the channel list. Disable it if you experience problems when connecting or while playing in your favorite tetrinet server.
sv: Aktiverar/inaktiverar kanallistan. Inaktivera detta om du upplever problem när du ansluter till eller spelar på din favoritserver för tetrinet.

en: Enables/disables timestamps in the partyline.
sv: Aktiverar/inaktiverar tidsstämplar i partlinjen.

en: If set to true, the game mode will be set to TetriFast. If false, GTetrinet will use the original mode.
sv: Om inställd till sant kommer spelläget att ställas in till TetriFast. Om falskt kommer GTetrinet att använda originalläget.

en: Key to discard special
sv: Tangent att förkasta special

en: Key to drop piece
sv: Tangent för att släppa pjäs

en: Key to move down
sv: Tangent för att flytta nedåt

en: Key to move left
sv: Tangent för att flytta åt vänster

en: Key to move right
sv: Tangent för att flytta åt höger

en: Key to open the fields' message dialog
sv: Tangent för att öppna fältets meddelandedialog

en: Key to rotate clockwise
sv: Tangent för att rotera medurs

en: Key to rotate counterclockwise
sv: Tangent för att rotera moturs

en: Key to use the current special on field 1
sv: Tangent för att använda den aktuella specialen på fält 1

en: Key to use the current special on field 2
sv: Tangent för att använda den aktuella specialen på fält 2

en: Key to use the current special on field 3
sv: Tangent för att använda den aktuella specialen på fält 3

en: Key to use the current special on field 4
sv: Tangent för att använda den aktuella specialen på fält 4

en: Key to use the current special on field 5
sv: Tangent för att använda den aktuella specialen på fält 5

en: Key to use the current special on field 6
sv: Tangent för att använda den aktuella specialen på fält 6

en: Server where you want to play
sv: Server där du vill spela

en: Tetrinet game mode
sv: Spelläge för Tetrinet

en: The current theme directory. It should contain a readable "blocks.png" and a "theme.cfg".
sv: Den aktuella temakatalogen. Den måste innehålla en läsbar "blocks.png" och en "theme.cfg".

en: Theme directory, should end with a '/'
sv: Temakatalogen, måste sluta med ett "/"

en: This command is run when a midi file is to be played. The name of the midi file is placed in the environment variable MIDIFILE.
sv: Detta kommando körs då en midifil ska spelas. Namnet på midifilen hamnar i miljövariabeln MIDIFILE.

en: This is the server where GTetrinet will try to connect.
sv: Detta är den server där GTetrinet kommer att försöka ansluta.

en: This key discards the current special. This is case insensitive.
sv: Denna tangent förkastar den aktuella specialen. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key displays the fields' message dialog. This is case insensitive.
sv: Denna tangent visar fältets meddelandedialog. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key drops the block to the ground. This is case insensitive.
sv: Denna tangent släpper blocket i marken. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key moves the block down. This is case insensitive.
sv: Denna tangent flyttar ned blocket. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key moves the block to the left. This is case insensitive.
sv: Denna tangent flyttar blocket åt vänster. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key moves the block to the right. This is case insensitive.
sv: Denna tangent flyttar blocket åt höger. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key rotates the block clockwise. This is case insensitive.
sv: Denna tangent roterar blocket medurs. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key rotates the block counterclockwise. This is case insensitive.
sv: Denna tangent roterar blocket moturs. Detta är okänsligt för stora och små bokstäver.

en: This key uses the current special on Player 1's game field.
sv: Denna tangent använder den aktuella specialen på spelare 1:s spelfält.

en: This key uses the current special on Player 2's game field.
sv: Denna tangent använder den aktuella specialen på spelare 2:s spelfält.

en: This key uses the current special on Player 3's game field.
sv: Denna tangent använder den aktuella specialen på spelare 3:s spelfält.

en: This key uses the current special on Player 4's game field.
sv: Denna tangent använder den aktuella specialen på spelare 4:s spelfält.

en: This key uses the current special on Player 5's game field.
sv: Denna tangent använder den aktuella specialen på spelare 5:s spelfält.

en: This key uses the current special on Player 6's game field.
sv: Denna tangent använder den aktuella specialen på spelare 6:s spelfält.

en: This will be the name of your team.
sv: Detta kommer att vara namnet på ditt lag.

en: This will be your nickname in the game.
sv: Detta kommer att vara ditt smeknamn i spelet.

en: Your nickname
sv: Ditt smeknamn

en: Your team
sv: Ditt lag
