gtetrinet - en to da translation catalogue (189 entries)

en: Couldn't resolve hostname.
da: Kunne ikke håndtere værtsnavn.

en: _Disconnect from server
da: _Afbryd forbindelse til serveren

en: Change _team...
da: Skift _hold...

en: _Start game
da: _Start spillet

en: _Pause game
da: _Sæt spillet på pause

en: _End game
da: _Afslut spillet

en: Detac_h page...
da: Frigø_r side...

en: Connect
da: Forbind

en: Connect to a server
da: Forbind til en server

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Disconnect from the current server
da: Afbryd forbindelsen til den nuværende server

en: Start game
da: Start spillet

en: Start a new game
da: Start et nyt spil

en: End game
da: Afslut spillet

en: End the current game
da: Afslut det nuværende spil

en: Pause game
da: Sæt spillet på pause

en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

en: Change team
da: Ændre hold

en: Change your current team name
da: Ændre dit nuværende holdnavn

en: Detach page
da: Frigør side

en: Detach the current notebook page
da: Frigør den nuværende side fra notesblokken

en: Game in progress
da: Spillet er igang

en: Connected to
da: Forbundet til

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: A Tetrinet client for GNOME.
da: En Tetrinet-klient for GNOME.

en: Warning: theme does not have a name, reverting to default.
da: Advarsel: temaet har ikke noget navn, går tilbage til standard.

note: make dialog that asks for address/nickname
en: Connect to server
da: Forbind til server

en: Team name:
da: Holdnavn:

en: You must specify a server name.
da: Du skal angive et servernavn.

en: Please specify a password to connect as spectator.
da: Angiv et kodeord for at forbinde som tilskuer.

en: Please specify a valid nickname.
da: Angiv et korrekt kaldenavn.

en: Server address
da: Server adresse

en: Connect as a _spectator
da: Forbind som _tilskuer

en: _Password:
da: _Kodeord:

en: Spectate game
da: Vær tilskuer i spillet

en: _Nick name:
da: _Kaldenavn:

en: _Team name:
da: _Holdnavn:

en: Player information
da: Spillerinformation

en: Change Key
da: Ændre tast

en: Move right
da: Ryk til højre

en: Move left
da: Ryk til venstre

en: Move down
da: Ryk nedad

en: Rotate right
da: Rotér mod højre

en: Rotate left
da: Rotér mod venstre

en: Drop piece
da: Slip stykket

en: Discard special
da: Ryd speciale

en: Send message
da: Send besked

en: Special to field 1
da: Speciale til plade 1

en: Special to field 2
da: Speciale til plade 2

en: Special to field 3
da: Speciale til plade 3

en: Special to field 4
da: Speciale til plade 4

en: Special to field 5
da: Speciale til plade 5

en: Special to field 6
da: Speciale til plade 6

en: Press new key for "%s"
da: Angiv ny tast for "%s"

en: GTetrinet Preferences
da: GTetrinet-indstillinger

en: Select a theme from the list.
    Install new themes in ~/.gtetrinet/themes/
da: Vælg et nyt tema fra listen.
    Installér nye teamer i ~/.gtetrinet/themes/

en: Name:
da: Navn:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Selected Theme
da: Valgt Tema

en: Download new themes
da: Hent nye temaer

en: Themes
da: Temaer

note: partyline
en: Enable _Timestamps
da: Aktivér _Tiddstempel

en: Enable Channel _List
da: Aktivér kanal_liste

note: FIXME
en: Partyline
da: Partilinje

en: Action
da: Handling

en: Key
da: Tast

en: Select an action from the list and press Change Key to change the key associated with the action.
da: Vælg en handling fra listen og tryk Ændr Tast for at ændre tasten forbundet med handlingen.

en: Change _key...
da: Ændr _tast...

en: _Restore defaults
da: _Gendan standarder

en: Keyboard
da: Tastatur

note: sound
en: Enable _Sound
da: Aktivér _Lyd

en: Enable _MIDI
da: Aktivér _MIDI

en: Enter command to play a midi file:
da: Angiv kommando for at afspille en midi-fil:

en: The above command is run when a midi file is to be played.  The name of the midi file is placed in the environment variable MIDIFILE.
da: Overstående kommando bliver kørt når en midi-fil afspilles. Navnet på midi-filen er placeret i den globale variabel MIDIFILE.

en: Sound
da: Lyd

en: Error loading theme: cannot load graphics file
    Falling back to default
da: Fejl ved indlæsning af tema: kan ikke indlæse grafik-filen
    Går tilbage til standard

note: shouldnt happen
en: Error loading default theme: Aborting...
    Check for installation errors
da: Fejl ved indlæsning af standard tema: Afbryder...
    Undersøg for installations fejl

en: Next piece:
da: Næste stykke:

en: Lines:
da: Linjer:

en: Level:
da: Niveau:

en: Active level:
da: Det aktive niveau:

en: Attacks and defenses:
da: Angreb og forsvar:

en: Not playing
da: Spiller ikke

en: Specials:
da: Specialer:

en: Set nickname to use
da: Angiv kaldenavn der skal bruges

en: NICKNAME
da: KALDENAVN

en: Set team name
da: Angiv holdnavn

en: TEAM
da: HOLD

en: Connect as a spectator
da: Forbind som tilskuer

en: Spectator password
da: Tilskuer kodeord

en: PASSWORD
da: KODEORD

en: Failed to init GConf: %s
da: Kunne ikke starte GConf: %s

note: FIXME
en: Playing Fields
da: Spille plader

note: FIXME
en: Winlist
da: Vinderliste

en: Name
da: Navn

en: Players
da: Spillere

en: State
da: Status

en: Description
da: Beskrivelse

en: Channel List
da: Kanalliste

en: Team
da: Hold

en: Your name:
da: Dit navn:

en: Your team:
da: Dit hold:

en: Talking in channel
da: Snakker i kanal

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Server disconnected
da: Serveren afbrød

en: %c%c*** Disconnected from server
da: %c%c*** Afbrudt fra serveren

en: Error connecting:
da: Kunne ikke forbinde:

en: %c%c*** Connected to server
da: %c%c*** Forbundet til server

en: %c%c*** You have been kicked from the game
da: %c%c*** Du er blevet smidt ud af spillet

en: %c*** %c%s%c%c has been kicked from the game
da: %c*** %c%s%c%c er blevet smidt ud af spillet

en: %c*** Team %c%s%c%c has won the game
da: %c*** Hold %c%s%c%c har vundet spillet

en: %c*** %c%s%c%c has won the game
da: %c*** hold %c%s%c%c har vundet spillet

en: %c*** The game has %cstarted
da: %c*** Spillet er %cbegyndt

en: %c*** The game is %cin progress
da: %c*** Spillet er %cigang

en: %c*** The game has %cpaused
da: %c*** Spillet er sat på %cpause

en: The game has %c%cpaused
da: Spillet er sat på %c%cpause

en: %c*** The game has %cresumed
da: %c*** Spillet er %cgenoptaget

en: The game has %c%cresumed
da: Spillet er %c%cgenoptaget

en: %c*** The game has %cended
da: %c*** Spillet er %cslut

en: %c*** You have joined %c%s%c%c
da: %c*** du deltager nu i %c%s%c%c

en: %c*** %c%s%c%c has joined the spectators %c%c(%c%s%c%c%c)
da: %c*** %c%s%c%c er nu en af tilskuerne %c%c(%c%s%c%c%c)

en: %c*** %c%s%c%c has left the spectators %c%c(%c%s%c%c%c)
da: %c*** %c%s%c%c har forladt tilskuerne %c%c(%c%s%c%c%c)

en: No special blocks
da: Ingen specialelementer

en:  on %c%c%s%c%c
da:  på %c%c%s%c%c

en:  to All
da:  til Alle

en:  by %c%c%s%c%c
da:  af %c%c%s%c%c

en: %c*** %c%s%c%c is the moderator
da: %c*** %c%s%c%c er moderatoren

note: remove ", " from end of string
en:  has left the game
da:  har forladt spillet

en:  have left the game
da:  har forladt spillet

en:  has joined the game
da:  er nu med i spillet

en:  have joined the game
da:  er nu med i spillet

en: %s is on team %c%s
da: %s er med på hold %c%s

en: %s is alone
da: %s er alene

en: %s are on team %c%s
da: %s er med på hold %c%s

en: %s are alone
da: %s er alene

en: %c*** %c%s%c%c is now on team %c%s
da: %c*** %c%s%c%c er nu med på hold %c%s

en: %c*** %c%s%c%c is now alone
da: %c*** %c%s%c%c er nu alene

en: Score
da: Målscore

en: Tetrinet client
da: Tetrinet-klient

en: Tetrinet client for GNOME
da: Tetrinet-klient til GNOME

en: Command to run to play midi files
da: Kommando der skal køres for at afspille midi-filer

en: Enable/disable channel list.
da: Aktivér/deaktivér kanalliste.

en: Enable/disable midi music
da: Aktivér/deaktivér midi-musik

en: Enable/disable sound
da: Aktivér/deaktivér lyd

en: Enable/disable timestamps.
da: Aktivér/deaktivér tidsstempler.

en: Enables/Disables sound. Keep in mind that the theme that you're using must provide sounds.
da: Aktivér/deaktivér lyd. Vær opmærksom på at det tema du har aktiveret skal indeholde lyd for at virke.

en: Enables/disables midi music. You'll need to enable sound if you want music to work.
da: Aktivér/deaktivér midi-musik. Du er nød til at have aktiveret lyd for at musikken vil virke.

en: Enables/disables the channel list. Disable it if you experience problems when connecting or while playing in your favorite tetrinet server.
da: Aktivér/deaktivér kanallisten. Deaktivér den hvis du har haft problemer når du forbinder eller spiller på din favorit tetrinet server.

en: Enables/disables timestamps in the partyline.
da: Aktivér/deaktivér tidsstempler på partilinjen.

en: If set to true, the game mode will be set to TetriFast. If false, GTetrinet will use the original mode.
da: Hvis indstillet til sandt, vil spillet køre i TetriFast-tilstand. Ellers vil spillet bruge standardinstillingen.

en: Key to discard special
da: Tast til at rydde speciale

en: Key to drop piece
da: Tast til at slippe stykke

en: Key to move down
da: Tast til at rykke ned

en: Key to move left
da: Tast til at rykke til venstre

en: Key to move right
da: Tast til at rykke til højre

en: Key to open the fields' message dialog
da: Tast til at åbne spillepladens beskeddialog

en: Key to rotate clockwise
da: Tast til at rotere med uret

en: Key to rotate counterclockwise
da: Tast til at rotere mod uret

en: Key to use the current special on field 1
da: Tast til at bruge det nuværende speciale på spille-plade 1

en: Key to use the current special on field 2
da: Tast til at bruge det nuværende speciale på spille-plade 2

en: Key to use the current special on field 3
da: Tast til at bruge det nuværende speciale på spille-plade 3

en: Key to use the current special on field 4
da: Tast til at bruge det nuværende speciale på spille-plade 4

en: Key to use the current special on field 5
da: Tast til at bruge det nuværende speciale på spille-plade 5

en: Key to use the current special on field 6
da: Tast til at bruge det nuværende speciale på spille-plade 6

en: Server where you want to play
da: Serveren hvor du vil spille

en: Tetrinet game mode
da: Tetrinet spilletilstand

en: The current theme directory. It should contain a readable "blocks.png" and a "theme.cfg".
da: Den nuværende temamappe. Denne skulle indeholde en læsbar "blocks.png" og en "theme.cfg".

en: Theme directory, should end with a '/'
da: Tema mappe skal ende med et '/'

en: This command is run when a midi file is to be played. The name of the midi file is placed in the environment variable MIDIFILE.
da: Denne kommando er kørt når en midi-fil skal afspilles. Navnet på midi-filen er placeret i den globale variabel MIDIFILE.

en: This is the server where GTetrinet will try to connect.
da: Dette er serveren hvor GTetrinet vil prøve at forbinde.

en: This key discards the current special. This is case insensitive.
da: Denne tast rydder det nuværende speciale. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key displays the fields' message dialog. This is case insensitive.
da: Denne tast viser spillepladens beskeddialog. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key drops the block to the ground. This is case insensitive.
da: Denne tast rykker elementet ned på jorden. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key moves the block down. This is case insensitive.
da: Denne tast bevæger elementet nedad. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key moves the block to the left. This is case insensitive.
da: Denne tast bevæger elementet mod venstre. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key moves the block to the right. This is case insensitive.
da: Denne tast bevæger elementet mod højre. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key rotates the block clockwise. This is case insensitive.
da: Denne tast roterer elementet med uret. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key rotates the block counterclockwise. This is case insensitive.
da: Denne tast roterer elementet mod uret. Der er ikke forskel på store og små bogstaver.

en: This key uses the current special on Player 1's game field.
da: Denne tast bruger det nuværende speciale på spiller et's spilleplade.

en: This key uses the current special on Player 2's game field.
da: Denne tast bruger det nuværende speciale på spiller to's spilleplade.

en: This key uses the current special on Player 3's game field.
da: Denne tast bruger det nuværende speciale på spiller tre's spilleplade.

en: This key uses the current special on Player 4's game field.
da: Denne tast bruger det nuværende speciale på spiller fire's spilleplade.

en: This key uses the current special on Player 5's game field.
da: Denne tast bruger det nuværende speciale på spiller fem's spilleplade.

en: This key uses the current special on Player 6's game field.
da: Denne tast bruger det nuværende speciale på spiller seks' spilleplade.

en: This will be the name of your team.
da: Dette vil være navnet på dit hold.

en: This will be your nickname in the game.
da: Dette vil være dit kaldenavn i spillet.

en: Your nickname
da: Dit kaldenavn

en: Your team
da: Dit hold
