gtg - en to fr translation catalogue (424 entries)

en: Getting Things GNOME!
fr: Getting Things GNOME !

en: Personal tasks and TODO-list items organizer
fr: Organisateur personnel et gestionnaire de listes de tâches

en: "Getting Things GNOME" (GTG) is a personal tasks and ToDo list organizer inspired by the "Getting Things Done" (GTD) methodology.
fr: « Getting Things GNOME » (GTG) est un gestionnaire de tâches personnel inspiré par la méthodologie « Getting Things DONE » (GTD)

en: GTG is intended to help you track everything you need to do and need to know, from small tasks to large projects. GTG's user interface is designed to accommodate many workflows, with features such as:
fr: GTG est conçu pour vous aider à gérer tout ce que vous devez accomplir et ce vous devez garder à l'esprit, que ce soit des petites tâches ou des projets complexes. L'interface de GTG est conçue pour permettre diverses méthodes de travail et façons de l'utiliser, avec des fonctionnalités telles que :

en: a very flexible tagging and searching system;
fr: un système de recherche et d'étiquetage très flexible;

en: natural language parsing and a free-form task text editor;
fr: la reconnaissance de formulations langagières courantes et un éditeur de tâches permettant de saisir et organiser librement le texte;

en: projects/task dependencies (infinite sub-tasks), start dates and due dates;
fr: la gestion des dépendances de tâches/projets (sous-tâches illimitées), les dates de début et de fin (dates d'échéance);

en: an "Actionable" tasks view mode to help you stay focused during your work;
fr: un mode de visualisation de tâches « Actionnables » pour vous permettre de vous concentrer sur les actions immédiates de votre travail actuel;

en: the ability to effortlessly defer tasks to common upcoming days, or to a custom date.
fr: la possibilité de reporter rapidement des tâches au lendemain ou dates ultérieures.

en: The GTG team
fr: L'équipe GTG

en: Task Manager
fr: Gestionnaire de tâches

en: Personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME desktop environment.
fr: Gestionnaire et organisateur de tâches personnelles « à faire »conçu pour l'environnement de bureau GNOME.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Organizer;Task;Tasks;Projects;Activities;Productivity;Plan;Planning;Planner;Time;Management;Scheduling;GTD;gtg;Todo;
fr: Organisateur;Tâche;Tâches;Projets;Activités;Productivité;Plan;Planification;Planificateur;Temps;Gestion;Planning;GTD;gtg;Todo;

en: Export and print
fr: Exporter et imprimer

en: Exports the tasks in the current view into a variety of formats.
fr: Exporte les tâches de la vue actuelle sous divers formats.

en: Exports the tasks in the current view into a variety of formats. You can also personalize the format of your tasks by writing your own template.
fr: Exporte les tâches de la vue actuelle sous divers formats. Vous pouvez également personnaliser le format de vos tâches à l'aide de votre propre gabarit.

en: Send task via email
fr: Partage via courriel

en: Easily send a task via email.
fr: Envoyer facilement une tâche par courriel.

en: Adds a button on the toolbar to send easily a task via email, also sends status, due_dates, tags and subtasks.
fr: Ajoute un bouton dans la barre d'outils permettant de facilement envoyer une tâche par courriel, incluant le statut, la date d'échéance, les étiquettes et les sous-tâches.

en: Untouched tasks
fr: Tâches négligées

en: Keep track of tasks you haven't touched for a while.
fr: Facilite le suivi des tâches que vous avez négligées depuis un moment.

en: Assigns tasks that you haven't touched for a while with the @untouched tag.
fr: Assigner l'étiquette @untouched aux tâches que vous n'avez pas traitées depuis un moment.

en: Urgency Color
fr: Couleur de niveaux d'urgence

en: Task urgency color-coding
fr: Tâches colorées selon l'urgence

en: This plugin will calculate the urgency status of every one of your currently active tasks and color-code it accordingly.
    
    Color code
    
    Assuming your settings are default:
    Grey means your task is overdue.
    Red means you are within the last 30% of days between the start-date and due-date.
    Yellow means your task's start-date has passed.
    Green means your task's start-date is upcoming.
fr: Ce greffon calcule l'urgence de toutes vos tâches actives et leur assigne une couleur en fonction de cela.
    
    Code de couleurs par défaut
    
    Si vous utilisez les couleurs par défaut, voici leur signification:
    - Gris indique une tâche en retard.
    - Rouge indique une tâche où vous êtes dans le dernier 30% de nombre de jours entre la date de début et la date d'échéance.
    - Jaune indique les tâches dont la date de début est passée.
    - Vert indique les tâches dont la date de début est encore dans le futur.

en: Hamster Time Tracker Integration
fr: Intégration avec Hamster

en: Track time of GTG task with Hamster applet.
fr: Suivi de temps de tâches GTG avec l'application de gestion de temps Hamster.

en: Adds the ability to send a task to the Hamster time tracking applet
fr: Permet d'envoyer une tâche vers le logiciel de gestion de temps Hamster

en: Gamify
fr: Ludification

en: Gamify adds a game aspect to your GTG workflow.
fr: Ajoute un élément de jeu motivationnel dans votre travail quotidien.

en: tracks how many tasks you have done during the day.
fr: indique le nombre de tâches que vous avez accomplies durant la journée.

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Remove
fr: Supprime_r

en: Help
fr: Aide

en: Now
fr: Maintenant

en: Soon
fr: Bientôt

en: Someday
fr: Un jour

en: Clear
fr: Effacer

en: Edit...
fr: Modifier...

en: Reopen
fr: Rouvrir

en: Delete
fr: Supprimer

en: Add a Subtask...
fr: Ajouter une sous-tâche...

en: Add a Parent task...
fr: Ajouter une tâche parente...

en: Mark as Done
fr: Marquer comme fait

en: Dismiss
fr: Abandonner

en: Set Start Date
fr: Définir la date de début

en: Tomorrow | In %(days)d days
fr[0]: Demain
fr[1]: Dans %(days)d jours

en: In 2 days
fr: Dans 2 jours

en: In 3 days
fr: Dans 3 jours

en: In 4 days
fr: Dans 4 jours

en: In 5 days
fr: Dans 5 jours

en: In 6 days
fr: Dans 6 jours

en: Next Week
fr: Semaine prochaine

en: Next Month
fr: Mois prochain

en: Next Year
fr: Année prochaine

en: Pick a Date...
fr: Choisir une date...

en: Clear Start Date
fr: Effacer la date de début

en: Set Due Date
fr: Assigner une date d'échéance

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Clear Due Date
fr: Effacer la date d'échéance

en: Set Recurring
fr: Rendre cette tâche récurrente

en: Every Day
fr: Tous les jours

en: Every Other-Day
fr: Tous les deux jours

en: Every Week
fr: Chaque semaine

en: Every Month
fr: Chaque mois

en: Every Year
fr: Chaque année

en: Enable/Disable
fr: Activer/désactiver

en: Modify Tags...
fr: Modifier les étiquettes...

en: Show description preview
fr: Afficher l'aperçu de la description des tâches

en: Show a task excerpt next to each task in the Task Browser
fr: Montrer un extrait du contenu à côté du titre des tâches dans la fenêtre principale

en: Enable colored backgrounds
fr: Activer les fonds colorés

en: Show colored backgrounds for a task based on the colors of its tags
fr: Colorer l'arrière-plan des tâches dans la fenêtre principale avec les couleurs d'étiquettes

en: Start of the day
fr: Début de la journée

en: Automatically refreshes the task list and adjusts the "Actionable" view
fr: Met à jour automatiquement la liste des tâches et la vue « Actionable »

en: Task Editor font
fr: Police de texte de l'éditeur de tâches

en: Dark Mode
fr: Mode nocturne

en: Clean Up
fr: Nettoyage

en: Automatically remove old closed tasks
fr: Supprimer automatiquement les anciennes tâches fermées

en: Days to wait before removing a task
fr: Nombre de jours d'attente avant la suppression d'une tâche

en: Purge Now
fr: Purger maintenant

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fr: Préférences

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
fr: Ouvrir l'aide

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fr: Montrer les raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Task Browser
fr: Gestionnaire de tâches

[ctx: shortcut window]
en: Unfold Treeview Items in Task Browser
fr: Déplier les tâches de la vue arborescente dans la fenêtre principale

[ctx: shortcut window]
en: Fold Treeview Items in Task Browser
fr: Replier les tâches de la vue arborescente dans la fenêtre principale

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
fr: Afficher/cacher le panneau latéral d'étiquettes

[ctx: shortcut window]
en: Focus the Quick Add input
fr: Activer le champ de saisie rapide de nouvelle tâche

[ctx: shortcut window]
en: Mark Task as Done
fr: Marquer comme fait

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss Task
fr: Abandonner la tâche

[ctx: shortcut window]
en: Reopen Task
fr: Rouvrir la tâche

[ctx: shortcut window]
en: Batch change tags on selected tasks
fr: Ajouter/retirer des étiquettes en lot sur les tâches sélectionnées

[ctx: shortcut window]
en: New Task
fr: Nouvelle tâche

[ctx: shortcut window]
en: New Subtask
fr: Nouvelle sous-tâche

[ctx: shortcut window]
en: Delete Task
fr: Supprimer la tâche

[ctx: shortcut window]
en: Edit Task
fr: Modifier la tâche

[ctx: shortcut window]
en: Editor
fr: Éditeur

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Start 2 days from now
fr: Début dans 2 jours

en: Start 3 days from now
fr: Début dans 3 jours

en: Start 4 days from now
fr: Début dans 4 jours

en: Start 5 days from now
fr: Début dans 5 jours

en: Start 6 days from now
fr: Début dans 6 jours

en: Start 7 days from now
fr: Début dans 7 jours

en: Show Sidebar
fr: Afficher le panneau latéral d'étiquettes

en: Collapse All Tasks
fr: Replier toutes les tâches

en: Expand All Tasks
fr: Déplier toutes les tâches

en: Plugins
fr: Greffons

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: About GTG
fr: À propos de GTG

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Search here
fr: Saisir votre recherche ici

en: Save Search
fr: Enregistrer la recherche

[ctx: tasks view name]
en: Open
fr: Ouvertes

[ctx: tasks view name]
en: Actionable
fr: Actionnables

[ctx: tasks view name]
en: Closed
fr: Fermées

en: Ex.: "Buy a new printer for @Initech tags:equipment,office start:monday due:soon"
fr: Ex.: « Acheter une nouvelle imprimante pour @Initech tags:matériel,bureau start:lundi due:bientôt »

en: Quickly create tasks here
fr: Créez rapidement des tâches ici

en: Create a new task
fr: Créer une nouvelle tâche

en: Activate Search Entry
fr: Activer le champ de recherche

en: Defer selected task(s) to tomorrow. Useful if you are out of focus or need additional time.
fr: Plus le temps? Besoin d'un peu de clarté? Remettez les tâches sélectionnées à demain!

en: Start Tomorrow
fr: Remettre à demain

en: Modify Tags
fr: Modifier les étiquettes

en: Cancel
fr: Annuler

en: Apply
fr: Appliquer

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
fr: Saisissez le ou les noms d'étiquettes que vous souhaitez ajouter ou supprimer :

en: TagName
fr: Nom de l'étiquette

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
fr: Conseil : vous pouvez ajouter plusieurs étiquettes en les séparant
    par des espaces. Ajoutez '!' devant les étiquettes que vous voulez supprimer.

en: Apply to subtasks
fr: Appliquer aux sous-tâches

note: Edit tag windwo title
en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Click here to set an icon for this tag
fr: Cliquez pour spécifier une icône à associer à l'étiquette

en: Delete the currently selected icon
fr: Dissocier l'icône présentement associée

en: Name
fr: Nom

en: Whenever to show this tag in the Actionable view
fr: Contrôle le fait que les tâches associées à cette étiquette puissent s'afficher ou non dans la vue « Actionnable »

en: Actionable
fr: Actionnable

en: The color of the tag, also used to color the background of the task when enabled
fr: La couleur associée à l'étiquette (également utilisée pour la couleur de l'arrière-plan des tâches comportant cette étiquette, si cette fonctionalité est activée)

en: Color
fr: Couleur

en: Change the color of the tag
fr: Changer la couleur de l'étiquette

en: Random
fr: Aléatoire

en: Generate and use an random color
fr: Générer et assigner une couleur aléatoire

en: Delete the currently selected color
fr: Enlever la couleur actuellement associée

en: <b>Dependencies</b>
fr: <b>Dépendances</b>

en: _Configure Plugin
fr: _Configurer le greffon

en: _About Plugin
fr: À _propos du greffon

en: Mark this task as not to be done anymore
fr: Marquer cette tâche comme n'étant plus à accomplir

en: Mark this task as to be done
fr: Marquer cette tâche comme restant à accomplir

en: Undismiss
fr: Restaurer

en: Permanently remove this task
fr: Supprimer définitivement cette tâche

en: Every:
fr: Chaque :

en: Repeat
fr: Cette tâche est récurrente

en: Tick to activate
fr: Cochez pour activer

en: Daily
fr: Chaque jour

en: Every other day
fr: Tous les deux jours

en: Weekly
fr: Chaque semaine

en: Monthly
fr: Chaque mois

en: Yearly
fr: Chaque année

en: Recurring
fr: Tâche récurrente

en: On Monday
fr: Les lundis

en: On Tuesday
fr: Les mardis

en: On Wednesday
fr: Les mercredis

en: On Thursday
fr: Les jeudis

en: On Friday
fr: Les vendredis

en: On Saturday
fr: Les samedis

en: On Sunday
fr: Les dimanches

en: On This Day
fr: Le même jour qu'aujourd'hui

en: Task
fr: Tâche

note: Translators: Button label to open the parent task
en: Open Parent
fr: Ouvrir la tâche parente

en: Open the parent task (creating a parent if it doesn't have one)
fr: Ouvrir la tâche parente (ou créer une tâche parente s'il n'en existe pas déjà)

en: Insert a subtask in this task
fr: Insérer une sous-tâche dans cette tâche

en: Add tags to this task
fr: Ajouter des étiquettes à cette tâche

en: Set this task to repeat
fr: Répéter cette tâche

en: Starts on
fr: Commence le

en: Due on
fr: Prévue pour

en: Closed on
fr: Terminée le

en: Mark the task as done
fr: Marquer cette tâche comme réalisée

en: Mark as Not Done
fr: Restaurer

en: Mark the task as to be done
fr: Marquer cette tâche comme restant à accomplir

en: Task action menu
fr: Menu d'actions supplémentaires

en: Search
fr: Rechercher

en: Export tasks
fr: Exporter les tâches

en: <b>Which tasks do you want to export?</b>
fr: <b>Quelles tâches voulez-vous exporter?</b>

en: Active tasks shown in the browser
fr: Tâches actives affichées dans la liste de tâches

en: Completed tasks shown in the browser
fr: Tâches accomplies affichées dans la liste de tâches

en: Tasks finished last week
fr: Tâches accomplies la semaine passée

en: <b>Select a format for your tasks</b>
fr: Sélectionner un format pour vos tâches

en: Open
fr: Ouvertes

en: Save
fr: Enregistrer

en: General
fr: Général

en: Tag Mappings
fr: Correspondance d'étiquettes

en: Plugin Preferences
fr: Préférences du greffon

en: Target tasks per day
fr: Objectif de tâches par jour

en: Create a tag mapping
fr: Créer une association d'étiquettes

en: Associate a number of points with a custom tag name
fr: Attribue un certain nombre de points avec un nom d'étiquette personnalisé

en: Add
fr: Ajouter

en: Tag Name:
fr: Nom de l'étiquette:

en: label
fr: étiquette

en: Level
fr: Niveau

en: Your streak
fr: Votre chaîne

en: UI mode
fr: Mode d'affichage

en: Button + discrete bar
fr: Bouton + barre discrète

en: Button only
fr: Bouton seulement

en: Discrete bar only
fr: Barre discrète seulement

en: Hamster Preferences
fr: Préférences Hamster

en: Activity Title
fr: Titre d'activité

en: Task Title
fr: Titre de tâche

en: Task Tag
fr: Étiquette de la tâche

en: Category
fr: Catégorie

en: Let hamster choose
fr: Laisser Hamster choisir

en: GTG Tag
fr: Étiquette GTG

en: Default GTG Tag if activity is unsorted
fr: L'étiquette GTG par défaut si une activité n'est pas spécifiquement associée

en: GTG task title
fr: Titre de la tâche GTG

en: GTG task contents
fr: Contenu de la tâche

en: None
fr: Aucun

en: All GTG tags
fr: Toutes les étiquettes GTG

en: GTG tags already used in Hamster
fr: Étiquettes GTG déjà utilisées dans Hamster

en: Add
fr: Ajouter l'étiquette

en:  tag to task after it has been left untouched for at least
fr:  aux tâches non-modifiées depuis plus de

en:  days
fr:  jours

en: Check for untouched tasks automatically
fr: Étiqueter périodiquement les tâches négligées

en: Danger zone span:
fr: Intervalle de zone de danger:

en: Danger zone
fr: Zone de danger

en: Overdue
fr: En retard

en: High
fr: Haute

en: Normal
fr: Normale

en: Low
fr: Basse

en: Urgency level colors
fr: Couleurs de niveaux d'urgence

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: CalDAV tasks
fr: Tâches CalDAV

en: Lets you synchronize your GTG tasks with CalDAV tasks
fr: Permet de synchroniser vos tâches GTG avec des tâches CalDAV

en: insert your username
fr: saisir le nom d'utilisateur

en: You need a correct login to CalDAV
    Configure CalDAV with login information.
     Error:
fr: Des identifiants valides sont nécessaires
    Configurez votre nom d'usager et mot de passe CalDAV.
     Erreur:

en: Local File
fr: Fichier local

en: Oops, something unexpected happened! GTG tried to recover your tasks from backups.
fr: Oups, quelque chose d'inattendu s'est passé! GTG a tenté de restaurer vos tâches à partir de sauvegardes de secours.

en: A personal productivity tool for GNOME,
    inspired by the GTD methodology.
fr: Un outil de productivité personnelle conçu pour GNOME,
    inspiré par la méthodologie GTD.

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
fr: maintenant

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
fr: bientôt

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: someday
fr: un jour

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
fr: plus tard

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
fr: aujourd'hui

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
fr: demain

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
fr: la semaine prochaine

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
fr: le mois prochain

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
fr: l'an prochain

en: Monday
fr: lundi

en: Tuesday
fr: mardi

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Thursday
fr: jeudi

en: Friday
fr: vendredi

en: Saturday
fr: samedi

en: Sunday
fr: dimanche

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: day
fr: jour

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: other-day
fr: deux jours

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: week
fr: semaine

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: month
fr: mois

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: year
fr: année

en: Yesterday | %(days)d days ago
fr[0]: Hier
fr[1]: Il y a %(days)d jours

en: Getting Started with GTG (read me first)
fr: Démarrer avec GTG (lisez-moi en premier!)

en: Welcome to Getting Things GNOME (GTG), your new task manager! In GTG, everything is a task. From building a bridge over the Pacific Ocean to changing a light bulb or organizing a party!
    
    If you are new to GTG, please take the time to read this, as it will provide you useful information about how to use GTG to organize your everyday life.
    
    # Creating and editing tasks
    
    Using GTG is easy: you organize what you have to do by creating new tasks. To do this, simply press the &quot;New Task&quot; (+) button, edit the task by describing it, set some parameters, and that's it! Once a task is done, you can close it by pressing the &quot;Mark As Done&quot; button.
    
    In GTG, a task is automatically saved while you are editing it. No need to press any &quot;Save&quot; button! Try it: add some text to this task, close the window, and reopen it: your changes are still there!
    
    # About subtasks
    
    In life, you often get more things done by refining them in smaller, more operational tasks. GTG helps to do just this by defining  &quot;subtasks&quot;. In GTG, those subtasks are considered as prerequisites that must be completed before being able to close their parent task.
    
    Therefore, in GTG, a task might host one or several subtasks. Those appear as links in the task description, just like the link below. To open and edit a subtask, simply click on its link! You can always come back using the &quot;Open Parent&quot; button. Try opening the following subtask for example:
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    
    # Closing a task
    
    In GTG, once you are done with a task, you can close it by pushing either the &quot;Mark as Done&quot; or the &quot;Dismiss&quot; button. Use the first one if the task is done, and the latter if you want to close it because it is not relevant anymore.
    
    When you close a task, you will notice that all its subtasks will be automatically closed too. Indeed, GTG considers that if you have completed a given task, then you don't need to do its subtasks anymore (they were prerequisites, after all).
    
    Note that the tasks that you have marked as done or dismissed are listed in the &quot;Closed&quot; tasks view mode.
    
    # Learn more about GTG
    
    If you are interested in knowing more about GTG's other features, you will find more information here:
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    {! 2d427a77-3077-4277-904c-073fcfcb4842 !}
    {! 0653765c-f5d4-4b7f-9903-0065bb258940 !}
    {! 3efd01b7-343d-4be1-9bac-8ed944517e3f !}
    {! 9b05a6c5-81e3-4fe5-a70d-3b569f65409c !}
    {! 21ed54a8-e7ff-408a-b648-8d12cc75e162 !}
    {! d1c73224-9eec-4889-b3c4-bb0281e5c1d3 !}
    {! 586dd1a7-0772-4d0a-85db-34edfc8ee30c !}
    
    We also recommend you read our user manual, by pressing F1 or using the &quot;Help&quot; entry in the main window's menu button.
    
    We hope you will enjoy using GTG, and thank you for trying it out! To learn more about the GTG project and how you can contribute, visit our web page: https://wiki.gnome.org/Apps/GTG/ 
    
    — The GTG team
fr: Bienvenue dans Getting Things GNOME (GTG), votre nouveau gestionnaire de tâches ! Dans GTG, tout est une tâche. Depuis la construction d'un pont traversant l'Océan Pacifique jusqu'à changer une ampoule ou organiser une fête !
    
    Si vous débutez avec GTG, prenez s'il vous plaît le temps de lire ceci, car cela vous permettra de découvrir de précieuses astuces sur la façon d'utiliser GTG afin d’organiser votre vie de tous les jours.
    
    # Créer et modifier des tâches 
    
    Utiliser GTG est facile : vous organisez ce que vous avez à faire en créant des tâches. Pour ce faire, cliquez simplement sur le bouton « + » (« Nouvelle tâche »), modifiez la tâche en la décrivant, réglez quelques paramètres, et voilà ! Une fois la tâche achevée, vous pouvez la fermer en cliquant sur le bouton « Marquer comme fait ».
    
    Dans GTG, une tâche est sauvegardée automatiquement pendant que vous la modifiez. Nul besoin de cliquer sur un bouton « Sauvegarder » ! Essayez vous-même : ajoutez du texte à cette tâche, fermez la fenêtre, et rouvrez la : vos changement sont toujours là !
    
    # À propos des sous-tâches
    
    Dans la vie, on accomplit souvent plus de choses en les divisant en tâches plus petites et mieux définies. GTG vous y aide en vous permettant de définir des « sous-tâches ». Dans GTG, ces sous-tâches sont considérées comme des pré-requis qui doivent être achevés avant de pouvoir fermer leur tâche parente.
    
    C'est pourquoi, dans GTG, une tâche peut contenir une ou plusieurs sous-tâches. Celles-ci apparaissent en tant que liens dans la description de la tâche, tout comme le lien ci-dessous. Pour ouvrir et modifier une sous-tâche, cliquez simplement sur son lien ! Vous pouvez toujours revenir en utilisant le bouton « Ouvrir la tâche parente ». Essayez d'ouvrir la sous-tâche suivante, par exemple :
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    
    # Fermer une tâche
    
    Dans GTG, une fois une tâche accomplie, vous pouvez la fermer en cliquant soit sur le bouton « Marquer comme fait », soit sur le bouton « Abandonner ». Utilisez le premier si la tâche est terminée, et le second si vous voulez la fermer parce qu'elle est devenue obsolète.
    
    Lorsque vous fermerez une tâche, vous remarquerez que toutes ses sous-tâches seront fermées également. En effet, GTG considère que si vous avez fermé une tâche particulière, alors vous n'avez plus besoin d'accomplir ses sous-tâches associées (elles étaient des pré-requis, après tout).
    
    Notez que les tâches que vous avez marquée comme faites ou abandonnées sont listées dans la liste des tâches « Fermées ».
    
    # En savoir plus sur GTG
    
    Si vous souhaitez en savoir plus sur les autres fonctionnalités de GTG, vous trouverez plus d'informations dans les liens suivants :
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    {! 2d427a77-3077-4277-904c-073fcfcb4842 !}
    {! 0653765c-f5d4-4b7f-9903-0065bb258940 !}
    {! 3efd01b7-343d-4be1-9bac-8ed944517e3f !}
    {! 9b05a6c5-81e3-4fe5-a70d-3b569f65409c !}
    {! 21ed54a8-e7ff-408a-b648-8d12cc75e162 !}
    {! d1c73224-9eec-4889-b3c4-bb0281e5c1d3 !}
    {! 586dd1a7-0772-4d0a-85db-34edfc8ee30c !}
    
    
    Nous vous recommandons également de lire le manuel d'utilisation de GTG en appuyant sur F1 ou l'ouvrir en sélectionnant le menu Aide.
    
    Nous espérons sincèrement que vous aimerez utiliser GTG, et vous remercions de l'essayer en ce moment-même ! Pour en découvrir davantage sur le projet GTG et comment vous pouvez y contribuer, visitez notre page web à l'adresse suivante : https://wiki.gnome.org/Apps/GTG/
    
    — L'équipe GTG

en: Learn How to Use Subtasks
fr: Apprendre à utiliser les sous-tâches

en: A &quot;Subtask&quot; is something that you need to do first before being able to accomplish your task. In GTG, the purpose of subtasks is to cut down a task (or project) in smaller, action-oriented subtasks that are easier to achieve and to track down.
    
    To insert a subtask in the task description (this window, for instance), begin a line with &quot;-&quot;, then write the subtask title and press Enter.
    
    Try inserting one subtask below. Type &quot;- This is my first subtask!&quot;, for instance, and press Enter:
    
    
    
    Alternatively, you can also use the subtask insertion button in the task editor toolbar.
    
    Note that subtasks obey some rules: first, a subtask's due date can never happen after its parent's due date and, second, when you mark a parent task as done, its subtasks will also be marked as done.
    
    And if you are not happy with your current tasks/subtasks organization, you can always change the relationships by drag-and-dropping tasks on (or between) each other in the tasks list.
fr: Une « sous-tâche » est quelque chose que vous devez faire avant de pouvoir réaliser votre tâche. Dans GTG, l'objectif des sous-tâches est de découper une tâche (ou projet) en sous-tâches plus petites, orientées « action », qui sont plus faciles à achever et à suivre.
    
    Pour insérer une sous-tâche dans la description de la tâche (cette fenêtre, par exemple), débutez une ligne avec « - », puis écrivez le titre de la sous-tâche et appuyez sur Entrée.
    
    Essayez d'insérer une sous-tâche ci-dessous. Tapez « - Ceci est ma première sous-tâche ! », par exemple, puis appuyez sur Entrée:
    
    
    
    Alternativement, vous pouvez également utiliser le bouton d'insertion de sous-tâches dans la barre d'outils de l'éditeur de tâche.
    
    Notez que les sous-tâches obéissent à certaines règles: d'abord, la date d'échéance d'une sous-tâche ne peut jamais être postérieure à la date d'échéance de sa tâche parente et, ensuite, quand vous indiquez qu'une tâche parente est terminée, ses sous-tâches seront également signalées comme étant terminées.
    
    Et si vous n'êtes pas satisfait de l'organisation actuelle de vos tâches et sous-tâches, vous pouvez toujours modifier leur relation en déplaçant les tâches et en les déposant les unes sur les autres (ou entre deux tâches) dans la liste des tâches.

en: Learn How to Use Tags and Enable the Sidebar
fr: Apprendre à utiliser les étiquettes et la barre latérale

en: In GTG, you use tags to sort your tasks. A tag is a simple word that begins with &quot;@&quot;.
    
    Try to type a word beginning with &quot;@&quot; here:
    
    Once it becomes highlighted, it means it is recognized as a tag, and this tag is immediately linked to the task.
    
    In the main window, using the menu button or by pressing the F9 key, you can enable a sidebar which displays all the tags you are using.  This allows you to easily see all tasks associated to a given tag.
    
    If you right-click on a tag in the sidebar, you can also edit it. It allows you to assign a color to it, or an icon. This lets you quickly identify the tasks associated to a given tag in the task list!
    
    New tags are always added exclusively to the currently edited task, and never to its subtasks. However, when you create a new subtask, it will inherit its parent's tags.
    
    If you need a more advanced task organization, you can also create a hierarchy of tags by drag-and-dropping a tag onto another. This is useful when you want to regroup several tags together and see all related tasks easily. For instance, if you have two tags @money and @to_pay, and you drag @to_pay on @money, every task tagged with @to_pay will also appear when you select @money.
fr: Dans GTG, vous utilisez des étiquettes pour trier vos tâches. Une étiquette est simplement un mot qui commence par « @ ».
    
    Essayez de saisir un mot commençant par « @ » ici:
    
    Une fois qu'il devient surligné, ce la signifie qu'il a été reconnu comme une étiquette, et cette étiquette est désormais associée à la tâche.
    
    Dans la fenêtre principale, en utilisant le bouton de menus ou en appuyant sur F9, vous pouvez faire apparaître une barre latérale qui affiche toutes les étiquettes que vous utilisez. Ceci vous permet de voir facilement toutes les tâches associées à une étiquette donnée.
    
    Si vous faites un clic droit sur une étiquette dans la barre latérale, vous pouvez également la modifier. Ceci vous permet de lui affecter une couleur ou une icone par exemple. C'est pratique si vous voulez pouvoir identifier rapidement les tâches associées à une étiquette donnée dans la liste des tâches !
    
    Les nouvelles étiquettes sont toujours ajoutées exclusivement à la tâche en cours de modification et jamais à ses sous-tâches. Cependant, quand vous créez une nouvelle sous-tâche, elle héritera des étiquettes de sa tâche parente.
    
    Si vous avez besoin d'une organisation de vos tâches plus complexes, vous pouvez également créer une hiérarchie d'étiquettes en tirant et en déposant une étiquette sur une autre. C'est utile quand vous voulez regrouper plusieurs étiquettes et voir facilement toutes les tâches en relation. Par exemple, si vous avez deux étiquettes @argent et @à_payer et que vous tirez @à_payer sur @argent, chaque tâche marquée avec @à_payer apparaîtra également si vous choisissez @argent.

en: Learn How to Use the Actionable View Mode
fr: Apprendre à utiliser la vue « Actionable »

en: If you press the &quot;Actionable&quot; tab, only actionable tasks will be displayed in your list.
    
    What is an actionable task? It's a task you can do directly, right now.
    
    It's a task that is already &quot;start-able&quot;, i.e. the start date is already over.
    
    It's a task that doesn't have open subtasks, i.e. you can do the task itself directly, it does not depend on something else.
    
    It's a task that has a due date different than &quot;Someday&quot;, since this kind of date is reserved for things that needs more thoughts before being actionable.
    
    As the Actionable view only shows tasks that you can act on presently, it is very useful when you want to focus on the next actions to take to get things done!
    
    If you use tags, you can right-click on a tag in the sidebar and  choose to hide tasks assigned to this particular tag from the Actionable view. It is very useful if you have a tag like &quot;@waitingfor&quot; that you use for tasks blocked by some external event (i.e. such as a phone callback you're waiting for).
    
    And finally, an important note: since the Actionable view is updated instantaneously, if you edit your task while inside the Actionable view, it might disappear from the view due to the change you just made (e.g. adding a tag hidden in the Actionable view, etc.). To avoid this, you may prefer to edit your task while in the &quot;Open&quot; tasks view instead.
fr: Si vous cliquez sur l'onglet « Actionnables », seules les tâches réalisables seront affichées dans votre liste.
    
    Qu'est-ce qu'une tâche réalisable ? C'est une tâche que vous pouvez faire directement, tout de suite.
    
    C'est une tâche qui est déjà « démarrable », i.e. dont la date de début est déjà dépassée.
    
    C'est une tâche qui ne contient pas de sous-tâches en cours, i.e. vous pouvez faire la tâche elle-même directement.
    
    C'est une tâche qui possède une date d'échéance différente de « Un jour »; car ce genre de date est réservé pour les choses qui méritent réflexion avant de devenir réalisables.
    
    Donc, en résumé, la vue actionnable vous affiche les tâches que vous pouvez faire tout de suite. C'est très utile quand vous voulez vous concentrer sur les tâches concrètes à accomplir dans l'immédiat !
    
    Si vous utilisez des étiquettes, vous pouvez faire un clic droit sur une étiquette dans la barre latérale et choisir de cacher les tâches correspondant à cette étiquette dans la vue actionnable. C'est très utile si vous avez une étiquette telle que « @en_attente » que vous utilisez pour les tâches bloquées par un événement extérieur (i.e. un appel téléphonique que vous attendez de recevoir).
    
    Et enfin, un point important à noter: puisque la vue des tâches actionnables est mise à jour en temps réel, si vous modifiez votre tâche pendant que vous êtes dans cette vue, cette tâche peut disparaître à cause des modifications que vous venez juste de faire (par exemple en ajoutant une sous-tâche, en ajoutant une étiquette masquée dans la vue actionnable, etc.). Pour éviter ceci, vous pouvez alors modifier vos tâches pendant que vous utilisez la vue des tâches « Ouvertes » seulement.

en: Learn About Plugins
fr: En savoir plus sur les greffons

en: GTG has the ability to add plugins to extend its core functionality.
    
    You can find the Plugins Manager by clicking on &quot;Plugins&quot; in the main window's menu button. We would like to encourage you to write your own plugins and contribute them to the GTG project so that we can consider them for wider inclusion.
fr: GTG a la capacité d'utiliser des « greffons » (ou « plugiciels » ou « plugins ») pour étendre ses fonctionnalités.
    
    Vous pouvez trouver le gestionnaire de greffons en cliquant sur « Greffons » dans le bouton de menus de la fenêtre principale. Nous vous encourageons à écrire vos propres plugins et les contribuer au projet GTG pour que nous puissions les considérer pour une diffusion grand public.

en: Reporting Bugs
fr: Rapports d'anomalies

en: It is a well-known fact that GTG has no bugs! 🐛
    But sometimes, in the dark, unexpected things happen...
    
    If you encounter crashes/tracebacks or unexpected behavior in general, please provide a detailed bug report in our issues tracker at https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new
    
    Your help and involvement is what makes this software better. Feedback, bug reports and ideas are welcome... and patches even more so!
fr: C'est bien connu, GTG n'a pas de « bugs » ! 🐛
    Mais des fois, dans l'obscurité, des choses inattendues peuvent se produire...
    
    Si vous rencontrez des plantages/traceback ou autre comportement inattendu en général, veuillez rédiger un rapport d'anomalie détaillé sur https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new
    
    Votre aide et implication sont ce qui permettent à ce logiciel de s'améliorer. Les idées et rapports d'anomalies sont les bienvenus... et les propositions de code pour les régler, encore plus!

en: Learn How to Use the Quick Add Entry
fr: Apprendre à utiliser la fonctionnalité d'ajout rapide de tâches

en: The Quick Add entry is the fastest way to create a new task without disrupting your focus from the main window. It has a special syntax with additional keywords you can use; refer to the user manual to learn more about its features and syntax.
fr: La barre d'ajout rapide de tâches est la méthode la plus rapide pour créer une nouvelle tâche sans interrompre votre flux de travail dans la fenêtre principale. Elle prend en compte une syntaxe spéciale avec davantage de mots clés reconnus; veuillez lire le manuel d'utilisation de GTG pour découvrir ces fonctionnalités et les détails de la syntaxe.

en: Learn About Synchronization Services
fr: En savoir plus sur les services de synchronisation

en: ❗ Take note that as of GTG 0.6, the majority of synchronization backends/services have been disabled until someone (you?) steps forward to fix and maintain them, as they have not been fully updated to work with the new codebase or to interface with the latest APIs of those online services.
    
    Synchronization services allow GTG to synchronize (or import/export) tasks, notes or bugs from some websites or applications such as CalDAV compatible services.
    
    This can useful if, for instance, you want to access your tasks on several instances of GTG running on separate computers, or if you want to edit your tasks using an online service.
    
    To use synchronization services, click the menu button in the main window, and select &quot;Synchronization&quot;. You will then have the possibility to select among several online or local services from/to where you can import or export your tasks.
    As of v0.6, only CalDAV is available. You need to have the &quot;caldav&quot; Python package installed if it doesn't appear.
fr: ❗ Prenez note que, depuis la version 0.4 de GTG, la majorité des services de synchronisation ont été désactivés jusqu'à ce que quelqu'un (vous?) se prête volontaire pour les réparer et les maintenir, car ils n'ont pas été mis à jour pour le nouveau code de GTG ou pour s'interfacer avec les nouveaux APIs des services en ligne.
    
    Les services de synchronisation permettent à GTG de synchroniser (ou importer/exporter) des tâches, notes ou rapports d'anomalies provenant de certains sites web ou de logiciels, tels que les services compatibles CalDAV.
    
    Ceci peut être utile, par exemple, si vous voulez accéder à vos tâches sur plusieurs instances de GTG sur des ordinateurs séparés, ou si vous voules modifier vos tâches via un service en ligne.
    
    Pour utiliser un service de synchronisation, cliquez le bouton de menus de la fenêtre principale, et sélectionnez « Synchronisation ». Vous aurez alors la possibilité de sélectionner parmi plusieurs services en ligne ou locaux avec lesquels importer/exporter vos tâches.
    En date de la version 0.6 de GTG, seul le service CalDAV est disponible. Vous devez avoir le paquet Python « caldav » installé pour que ce système de synchronisation soit disponible dans l'interface de GTG.

en: Learn How to Search for Tasks
fr: Apprendre à rechercher dans les tâches

en: To help you to find specific tasks more easily, GTG allows you to search for tasks based on their content.
    
    Searching for tasks is really easy: in the main window, hit Ctrl+F and just type the words you are looking for in the search bar.
    
    GTG can store your searches in the sidebar, in the &quot;Saved Searches&quot; section. You can thus always go back to a previous search if you need it. Search results are updated automatically, so you always get all the tasks matching your search request.
    
    GTG's search feature is really powerful and accepts many parameters that allow you to search for very specific tasks. For instance, using the search query &quot;@errands !today&quot;, you can search for tasks with the @errands tag that must be done today. To learn more about the various search parameters you can use, refer to the Search Syntax documentation in GTG's user manual, found through the &quot;Help&quot; menu item in the main window's menu button.
fr: Pour vous aider à retrouver des tâches spécifiques plus facilement, GTG vous permet de chercher des tâches basées sur leur contenu.
    
    La recherche de tâches est vraiment facile : dans la fenêtre principale, appuyez sur « Ctrl+F » et tapez les mots à rechercher dans la barre de recherche.
    
    GTG peut stocker vos recherches dans la barre latérale, sous la section « Recherches enregistrées ». Vous pouvez ainsi toujours relancer une recherche précédente en cas de besoin. Les résultats de recherche sont mis à jour automatiquement, donc vous obtenez toujours toutes les tâches correspondant à votre recherche.
    
    Les fonctionnalités de recherche de GTG sont vraiment puissantes et acceptent beaucoup de paramètres qui vous permettent de chercher des tâches très spécifiques. Par exemple, en faisant « @commissions !today », vous pouvez chercher des tâches avec l'étiquette @commissions qui doivent être faites aujourd'hui. Pour en apprendre plus sur les paramètres de recherche, veuillez vous référer à la syntaxe de recherche documentée dans le manuel d'utilisation de GTG (disponible via le menu « Aide » dans le bouton de menus de la fenêtre principale).

en: Everything necessary to run this plugin is available.
fr: Tout ce qui est nécessaire au fonctionnement du greffon est disponible.

en: This plugin can not be loaded.
fr: Le greffon ne peut pas être chargé.

en: Some python modules are missing.
fr: Il manque certains modules Python.

en: Please install the following python modules:
fr: Merci d'installer les modules Python suivants :

en: Some remote D-Bus objects are missing.
fr: Il manque des composants D-Bus.

en: Please start the following applications:
fr: Merci de démarrer les applications suivantes :

en: Some modules and remote D-Bus objects are missing.
fr: Il manque des modules et des composants D-Bus.

en: Please install or start the following components:
fr: Veuillez installer ou démarrer les composants suivants :

en: An unknown error occurred while loading the plugin.
fr: Une erreur inconnue s'est produite lors du chargement du greffon.

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
fr: Le problème n'est toujours pas résolu ? Merci de rapporter le bug.

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: not
fr: pas

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
fr: ou

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
fr: après

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
fr: avant

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: nodate
fr: aucune date

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
fr: aucune étiquette

en: My new task
fr: Ma nouvelle tâche

en: All tasks
fr: Toutes les tâches

en: Tasks with no tags
fr: Tâches sans étiquettes

en: Saved searches
fr: Recherches enregistrées

en: Select synchronization service:
fr: Sélectionner un service de synchronisation :

en: Author | Authors
fr[0]: Auteur
fr[1]: Auteurs

en: Disable syncing
fr: Désactiver la synchronisation

en: Enable syncing
fr: Activer la synchronisation

en: This is the default synchronization service
fr: Ceci est le service de synchronisation par défaut

en: Syncing is enabled.
fr: La synchronisation est activée.

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
fr: La synchronisation est <span color="red">désactivée</span>.

note: Load and setup other widgets
en: Synchronization Services - {name}
fr: Services de synchronisation - {name}

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le service de synchronisation '%s' ?

en: Import tags
fr: Importer des étiquettes

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Just these tags:
fr: Juste ces étiquettes :

en: Tags to sync
fr: Étiquettes à synchroniser

en: Tasks with these tags:
fr: Tâches avec ces étiquettes :

en: Username
fr: Utilisateur

en: Service URL
fr: URL du service

en: Import tasks from @ replies directed to you
fr: Importer des tâches de réponses dirigées à @vous

en: Import tasks from direct messages
fr: Importer des tâches de messages directs

en: Import tasks from your tweets
fr: Importer des tâches depuis vos tweets

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
fr: Marquer vos tâches GTG avec le marqueur bug

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
fr: Marquer vos tâches GTG avec le projet concerné par le bug

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Check for new tasks every
fr: Vérifier les nouvelles tâches tous les

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
fr: Le service de synchronisation <b>%s</b> a été désactivé car il n'a pu ouvrir de session avec les données d'authentification fournies. Afin de vous identifier, réactivez le service.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
fr: En raison d'un problème réseau, le service de synchronisation <b>%s</b> est injoignable.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
fr: Connexion à DBus impossible, le service de synchronisation <b>%s</b> a été désactivé.

en: Configure
fr: Configurer

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Continue
fr: Continuer

en: Keep selected tag | Keep selected tags
fr[0]: Garder l'étiquette sélectionnée
fr[1]: Garder les étiquettes sélectionnées

en: Permanently remove tag | Permanently remove tags
fr[0]: Supprimer l'étiquette définitivement
fr[1]: Supprimer les étiquettes définitivement

en: Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:  | Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:
fr[0]: La suppression d'une étiquette est irréversible. L'étiquette suivante sera supprimée:
fr[1]: La suppression d'une étiquette est irréversible. Les étiquettes suivantes seront supprimées:

en: 
    And %d more tags
fr: 
    Et %d autres étiquettes

en: Keep selected task | Keep selected tasks
fr[0]: Garder la tâche sélectionnée
fr[1]: Garder les tâches sélectionnées

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
fr[0]: Supprimer la tâche définitivement
fr[1]: Supprimer les tâches définitivement

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
fr[0]: La suppression d'une tâche est irréversible. La tâche suivante sera supprimée :
fr[1]: La suppression d'une tâche est irréversible. Les tâches suivantes seront supprimées :

en: 
    And {missing_titles_count:d} more tasks
fr: 
    Ainsi que {missing_titles_count:d} autres tâches

en: In {number_of_days} days — {weekday}
fr: Dans {number_of_days} jours — {weekday}

note: These lines should be in info.py, but due to their dynamic nature there'd be no way to show them translated in Gtk's About dialog:
en: Copyright © 2008-%d the GTG contributors.
fr: Copyright © 2008-%d l'équipe GTG.

note: GTK prefixes the first line with "Created by ", but we can't split the string because it would cause trouble for some languages.
en: GTG was made by many contributors around the world.
fr: plusieurs contributeurs/contributrices autour du monde.

en: The GTG project is maintained/administered by:
fr: Le projet GTG est administré par:

en: This release was brought to you by the efforts of these people:
fr: Cette version a été possible grâce aux efforts de ces gens:

en: Many others contributed to GTG over the years.
    You can see them on {OH_stats} and {GH_stats}.
fr: Beaucoup d'autres ont contribué à GTG au fil des ans.
    Vous pouvez les voir sur {OH_stats} et {GH_stats}.

en: GTG website
fr: Site web de GTG

note: Rember values from last time
en: NewTag
fr: NouvelleÉtiquette

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
fr: étiquettes

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
fr: étiquette

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
fr: reporter

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
fr: début

en: due
fr: échéance

en: every
fr: chaque

en: Add Custom Color...
fr: Ajouter une couleur personnalisée...

en: Clear Selected Color
fr: Dissocier la couleur

en: Choose a color
fr: Choisissez une couleur

en: Generate Color
fr: Générer une couleur automatiquement

en: Tag name can not be empty
fr: Le nom d'étiquette ne peut pas être vide

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
fr: Tâches

note: Translators: Column name, containing the start date
en: Start Date
fr: Date de début

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
fr: Échéance

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Closed Tasks
fr: Tâches clôturées

note: Translators: Column name, containing the closed date
en: Closed Date
fr: Date de clôture

note: Translators: Button label to add an new parent task
en: Add Parent
fr: Ajouter une tâche parente

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
fr[0]: Terminée avec %(days)d jour de retard
fr[1]: Terminée avec %(days)d jours de retard

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
fr[0]: Terminée %(days)d jour en avance
fr[1]: Terminée %(days)d jours en avance

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
fr[0]: Pour demain !
fr[1]: %(days)d jours restants

en: Due today!
fr: Pour aujourd'hui !

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
fr[0]: Pour hier !
fr[1]: Il y a %(days)d jours

note: Recurring monthly from today
en: Every <b>{month_day} of the month</b>
fr: Chaque <b>{month_day} du mois</b>

note: Translators: Recurring yearly
en: Every <b>{month} {day}</b>
fr: Chaque <b>{day} de {month}</b>

note: Recurring daily
en: Every <b>day</b>
fr: Chaque <b>jour</b>

note: Recurring every other day
en: Every <b>other day</b>
fr: Tous les <b>deux jours</b>

note: Recurring weekly from today
en: Every <b>{week_day}</b>
fr: Chaque <b>{week_day}</b>

en: Open Link
fr: Ouvrir l'hyperlien

en: Copy Link to Clipboard
fr: Copier l'hyperlien vers le presse-papiers

en: Internal error — GTG
fr: Erreur interne — GTG

en: GTG encountered an internal error, but can continue running. Unexpected behavior may occur, so be careful.
fr: GTG a rencontré une erreur interne, mais peut continuer à fonctionner. Toutefois, soyez avisé(e), car il se peut que GTG ne se comporte pas correctement.

en: Fatal internal error — GTG
fr: Erreur critique — GTG

en: GTG encountered an internal fatal error and needs to exit.
fr: GTG a rencontré une erreur critique et doit être redémarré.

en: Recently unsaved changes (from the last few seconds) may be lost, so make sure to check your recent changes when launching GTG again afterwards.
    
    Please report the bug in <a href="{url}">our issue tracker</a>, with steps to trigger the problem and the error's details below.
fr: Les changements récents (des dernières secondes) pourraient avoir été perdus, assurez-vous alors de vérifier les changements récents lorsque vous redémarrez GTG.
    
    Veuillez signaler (en anglais) l'anomalie, sur <a href="{url}">notre système de suivi d'anomalies</a>, avec des instructions pour que nous puissions reproduire le problème, ainsi que les détails de l'erreur (ci-dessous).

en: Exit
fr: Quitter

en: Details to paste in your bug report
fr: Détails à copier-coller dans votre rapport d'anomalie

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
fr: Aucune tâche ne correspond à vos critères. Un rapport vide ne peut être généré.

en: GTG could not generate the document: %s
fr: GTG n'a pas pu générer ce document : %s

en: Export the tasks currently listed
fr: Exporter les tâches actuellement listées

en: Choose where to save your list
fr: Choisissez où sauvegarder votre liste

en: Foldable booklet (PDF)
fr: Dépliant de poche (PDF)

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
fr: Un modèle pour créer un 
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, un petit dépliant.
    Les paquets <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> et <b>pdfjam</b>
    sont requis.

en: A professional-looking HTML page
fr: Une page HTML d'apparence professionnelle

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
fr: Un modèle pour créer une page HTML avec quelques tâches et étiquettes. Les couleurs des étiquettes sont aussi affichées.

en: A simple Web page that can be easily printed.
fr: Une page web simple, facilement imprimable.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
fr: Un modèle pour créer une page HTML simple, contenant quelques tâches et qui est facilement imprimable.

en: Status report
fr: Rapport d'état

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
fr: Un modèle pour créer un fichier texte compact, listant uniquement les titres des tâches.

en: Text-only
fr: Texte seul

en: A template to create a simple text file with some tasks.
fr: Un modèle pour créer un simple fichier texte contenant quelques tâches.

en: Send via email
fr: Envoyer par courriel

note: Body contains Status Tags, Subtasks and Content.
en: Status: %s
fr: État : %s

en: 
    Tags: %s
fr: 
    Étiquettes : %s

en: 
    Subtasks:
    %s
fr: 
    Sous-tâches : 
    %s

en: 
    Task content:
    %s
fr: 
    Contenu de la tâche : 
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
fr: Tâche : %(task_title)s

en: Add @untouched tag
fr: Ajouter l'étiquette @untouched

en: Developer Console
fr: Console de développement

en: Opens a Python interpreter with access to GTG internals
fr: Offre un interpréteur Python avec accès aux entrailles de GTG

en: Opens a new window with a Python interpreter that can access GTG data
fr: Ouvre une nouvelle fenêtre contenant un interpréteur Python pouvant manipuler le code et les données de GTG en temps réel

en: Welcome to GTG's Developer Console
    
    You can use the following shortcuts:
    - app (The application class)
    - req (The requester class)
    - browser (The main window)
    
    Type "help (<command>)" for more information.
fr: Bienvenue dans la console de développement de GTG. C'est ici que se cuisine la poutine!
    
    Vous pouvez utiliser ces raccourcis:
    - app (la classe principale de l'application)
    - req (la classe des requêtes)
    - browser (la fenêtre principale)
    
    Saisissez "help (<commande>)" pour plus d'informations.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
fr: Impossible d'écraser {key}, car les commandes de raccourcis sont en lecture seule.

en: easy
fr: facile

en: hard
fr: difficile

en: Beginner
fr: Débutant

en: Professional
fr: Pro

en: Master
fr: Maître

en: Master II
fr: Maître niveau 2

en: Grand Master
fr: Grand Maître

en: Productivity Lord
fr: Seigneur de la productivité

en: Level: <b>{current_level}</b>
fr: Niveau: <b>{current_level}</b>

en: <i>Good Job!</i>
    You have achieved your daily goal.
fr: <i>Bon travail !</i>
    Vous avez atteint votre objectif de tâches aujourd'hui.

en: Only a few tasks to go!
fr: Il ne vous reste que quelques tâches à accomplir pour votre objectif aujourd'hui !

en: <i>Get Down to Business!</i>
    You haven't achieved any tasks today.
fr: <i>Pô l'temps d'niaiser !</i>
    Vous n'avez pas encore accompli de tâches aujourd'hui.

en: {emoji} <b>{streak} day</b> streak
fr: {emoji} <b>{streak} jours</b> d'affilée

en: Start a new activity in Hamster Time Tracker based on the selected task
fr: Démarrer une nouvelle activité dans le gestionnaire de temps Hamster, selon la tâche présentement sélectionnée

en: Stop tracking the current activity in Hamster Time Tracker corresponding to the selected task
fr: Arrêter le suivi du temps de l'activité en cours (correspondant à la tâche GTG sélectionnée) dans Hamster

en: Start task in Hamster
fr: Commencer une tâche dans Hamster

en: Stop Hamster Activity
fr: Arrêter l'activité Hamster
