gtg - en to ast translation catalogue (48 entries)

en: Now
ast: Agora

en: Soon
ast: Aína

en: Delete
ast: Desaniciar

en: Mark as Done
ast: Marcar como Fecho

en: Dismiss
ast: Descartar

en: Tomorrow | In %(days)d days
ast[0]: Mañana
ast[1]: En %(days)d díes

en: Today
ast: Güei

en: Plugins
ast: Complementos

en: Tags
ast: Etiquetes

en: Create a new task
ast: Criar una xera nueva

en: Cancel
ast: Encaboxar

en: TagName
ast: Nome d'etiqueta

en: Apply to subtasks
ast: Aplicar a xeres secundaries

en: _About Plugin
ast: _Tocante al plugin

en: Mark this task as not to be done anymore
ast: Marcar esta xera como nun facer otra vuelta

en: Undismiss
ast: Reactivar

en: Permanently remove this task
ast: Desaniciar esta xera dafechu

en: Task
ast: Xera

en: Insert a subtask in this task
ast: Amestar una xera secundaria a esta xera

en: Closed on
ast: A puntu d'asoceder

en: Mark as Not Done
ast: Marcar como Por Facer

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
ast: agora

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
ast: aína

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
ast: lluéu

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
ast: güei

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
ast: mañana

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
ast: próxima selmana

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
ast: próximu mes

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
ast: próximu añu

en: Yesterday | %(days)d days ago
ast[0]: Ayeri
ast[1]: fai %(days)d díes

en: Everything necessary to run this plugin is available.
ast: Tolo que ye necesario pa executar esti complementu ta disponible.

en: Please install the following python modules:
ast: Tien d'instalar los siguientes módulos de python:

en: Please start the following applications:
ast: Tienes d'executar les siguientes aplicaciones:

en: Please install or start the following components:
ast: Tienes d'instalar o executar los siguientes componentes:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
ast: Un mensaxe perafayadizu, ¿non? Por favor, informe d'un bug.

en: My new task
ast: La mio nueva xera

en: All tasks
ast: Toles xeres

en: Tasks with no tags
ast: Xeres ensin etiquetes

en: GTG website
ast: Web de GTG

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
ast: etiquetes

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
ast: etiqueta

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
ast: allanciar

en: due
ast: llímite

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
ast: Llímite

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
ast[0]: Completada %(days)d día más sero
ast[1]: Completada %(days)d díes más sero

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
ast[0]: Completada %(days)d día enantes
ast[1]: Completada %(days)d díes enantes

en: Choose where to save your list
ast: Escueyi aú quies atroxar la llista

en: Start task in Hamster
ast: Aniciar xera en Hamster
