gtg - en to bg translation catalogue (52 entries)

en: Now
bg: Сега

en: Soon
bg: Скоро

en: Delete
bg: Изтриване

en: Mark as Done
bg: Изпълнена

en: Dismiss
bg: Отхвърляне

en: Tomorrow | In %(days)d days
bg[0]: Утре
bg[1]: след %(days)d  дни

en: Today
bg: Днес

en: Plugins
bg: Приставки

en: Tags
bg: Етикети

en: Create a new task
bg: Създаване на задача

en: Cancel
bg: Отказ

en: TagName
bg: ИмеЕтикет

en: Apply to subtasks
bg: Приложи към подзадачи

en: <b>Dependencies</b>
bg: <b>Зависими</b>

en: _About Plugin
bg: _Относно приставката

en: Mark this task as not to be done anymore
bg: Маркиране на задачата като вече ненужна

en: Undismiss
bg: Възстановяване

en: Permanently remove this task
bg: Окончателно премахване на задачата

en: Task
bg: Задача

en: Insert a subtask in this task
bg: Вмъкване на подзадача в тази задача

en: Closed on
bg: Затворено на

en: Mark as Not Done
bg: Неизпълнена

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
bg: сега

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
bg: скоро

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
bg: по-късно

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
bg: днес

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
bg: утре

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
bg: следващата седмица

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
bg: следващия месец

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
bg: следващата фодина

en: Yesterday | %(days)d days ago
bg[0]: Вчера
bg[1]: преди %(days)d  дни

en: Everything necessary to run this plugin is available.
bg: Всичко необходимо за стартирането на тази приставка е на разположение.

en: Please install the following python modules:
bg: Инсталирайте следните модули на python:

en: Please start the following applications:
bg: Стартирайте следните приложения:

en: Please install or start the following components:
bg: Инсталирайте или стартирайте следните компоненти:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
bg: Страхотно съобщение, нали? Моля, докладвайте за грешка.

en: My new task
bg: Моята нова задача

en: All tasks
bg: Всички задачи

en: Tasks with no tags
bg: Задачи без етикети

en: GTG website
bg: страницата на GTG в Интернет

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
bg: етикети

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
bg: етикет

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
bg: отлагане

en: due
bg: срок

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
bg: Краен срок

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
bg[0]: Завършена с %(days)d ден закъснение
bg[1]: Завършена с %(days)d дни закъснение

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
bg[0]: Завършена с %(days)d ден по рано
bg[1]: Завършена с %(days)d дни по рано

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
bg[0]: За утре!
bg[1]: Остават още %(days)d

en: Due today!
bg: За днес!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
bg[0]: За вчера!
bg[1]: Беше преди %(days)d дни

en: Choose where to save your list
bg: Изберете място за съхранение на списъка

en: Start task in Hamster
bg: Стартиране на задача в Hamster
