gtg - en to da translation catalogue (65 entries)

en: Now
da: Nu

en: Soon
da: Snart

en: Clear
da: Ryd

en: Delete
da: Slet

en: Mark as Done
da: Markér som Løst

en: Dismiss
da: Afvis

en: Tomorrow | In %(days)d days
da[0]: I morgen
da[1]: Om %(days)d dage

en: Today
da: I dag

en: Plugins
da: Udvidelser

en: Tags
da: Mærkater

en: Create a new task
da: Opret en ny opgave

en: Modify Tags
da: Redigér Mærkater

en: Cancel
da: Annullér

en: TagName
da: Mærkenavn

en: Apply to subtasks
da: Føj til delopgaver

en: <b>Dependencies</b>
da: Afhængigheder

en: _About Plugin
da: _Om udvidelsesmodul

en: Mark this task as not to be done anymore
da: Markér denne opgave som skal ikke løses længere

en: Undismiss
da: Fortryd afvis

en: Permanently remove this task
da: Fjern denne opgave permanent

en: Task
da: Opgave

en: Insert a subtask in this task
da: Indsæt en delopgave i denne opgave

en: Closed on
da: Lukket den

en: Mark as Not Done
da: Markér som Ikke Løst

en: Search
da: Søg

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
da: nu

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
da: snart

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
da: senere

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
da: i dag

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
da: i morgen

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
da: næste uge

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
da: næste måned

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
da: næste år

en: Yesterday | %(days)d days ago
da[0]: I går
da[1]: For %(days)d dage siden

en: Everything necessary to run this plugin is available.
da: Alt som er nødvendigt for at afvikle denne udvidelse er tilgængeligt.

en: Please install the following python modules:
da: Installér venligst følgende Python moduler:

en: Please start the following applications:
da: Start venligst følgende programmer:

en: Please install or start the following components:
da: Installér venligst eller start følgende komponenter:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
da: Meget meddelsom besked, ikke sandt? Venligst indrapportér en fejl.

en: My new task
da: Min nye opgave

en: All tasks
da: Alle opgaver

en: Tasks with no tags
da: Opgaver uden mærkater

en: Author | Authors
da[0]: Forfatter

en: Username
da: Brugernavn

en: Service URL
da: URL til tjeneste

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Filename:
da: Filnavn:

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

en: Ignore
da: Ignorér

en: Confirm
da: Bekræft

en: Continue
da: Fortsæt

en: GTG website
da: GTG hjemmeside

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
da: mærkater

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
da: mærkat

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
da: udskyd

en: due
da: forfalder

en: Choose a color
da: Vælg en farve

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
da: Forfalder

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
da[0]: Afsluttet %(days)d dag for sent
da[1]: Afsluttet %(days)d dage for sent

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
da[0]: Afsluttet %(days)d dag før tid
da[1]: Afsluttet %(days)d dage før tid

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
da[0]: Frist i morgen!
da[1]: %(days)d dage tilbage

en: Due today!
da: Frist i dag!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
da[0]: Frist i går!
da[1]: Var %(days)d dage siden

en: Choose where to save your list
da: Vælg hvor din liste skal gemmes

en: Start task in Hamster
da: Start opgave i Hamster
