gtg - en to el translation catalogue (84 entries)

en: Now
el: Τώρα

en: Soon
el: Σύντομα

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Mark as Done
el: Σημείωση ως Ολοκληρωμένης

en: Tomorrow | In %(days)d days
el[0]: Αύριο
el[1]: Σε %(days)d ημέρες

en: Today
el: Σήμερα

en: Modify Tags...
el: Τροποποίηση Ετικετών...

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Create a new task
el: Δημιουργία νέας εργασίας

en: Modify Tags
el: Τροποποίηση Ετικετών

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Apply to subtasks
el: Εφαρμογή στις υποεργασίες

en: <b>Dependencies</b>
el: <b>Εξαρτήσεις</b>

en: _About Plugin
el: _Περί Πρόσθετου

en: Permanently remove this task
el: Μόνιμη αφαίρεση της εργασίας

en: Task
el: Εργασία

en: Insert a subtask in this task
el: Εισαγωγή υποεργασίας στην εργασία

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Local File
el: Τοπικό Αρχείο

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
el: τώρα

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
el: σύντομα

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
el: αργότερα

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
el: σήμερα

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
el: αύριο

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
el: επόμενη εβδομάδα

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
el: επόμενος μήνας

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
el: επόμενος χρόνος

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Yesterday | %(days)d days ago
el[0]: Χθές
el[1]: %(days)d ημέρες πριν

en: Please install the following python modules:
el: Παρακαλώ εγκαταστήστε τα παρακάτω αρθρώματα της python:

en: Please start the following applications:
el: Παρακαλώ εκκινήστε τις παρακάτω εφαρμογές:

en: Please install or start the following components:
el: Παρακαλώ εγκαταστήστε ή εκκινήστε τα παρακάτω συστατικά:

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
el: ή

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
el: μετά

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
el: πριν

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
el: χωρις ετικέτα

en: My new task
el: Η νέα μου εργασία

en: All tasks
el: Όλες οι εργασίες

en: Tasks with no tags
el: Εργασίες χωρίς ετικέτες

en: Select synchronization service:
el: Επιλογή υπηρεσίας συγχρονισμού:

en: Disable syncing
el: Απενεργοποίηση συγχρονισμού

en: Enable syncing
el: Ενεργοποίηση συγχρονισμού

en: Syncing is enabled.
el: Ο συγχρονισμός είναι ενεργοποιημένος.

en: Import tags
el: Εισαγωγή ετικετών

en: All tags
el: Όλες οι ετικέτες

en: Tags to sync
el: Ετικέτες προς συγχρονισμό

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Service URL
el: URL υπηρεσίας

en: Import tasks from direct messages
el: Είσοδος εργασιών από τα άμεσα μηνύματα

en: Import tasks from your tweets
el: Εισαγωγή εργασιών από τα tweets σας

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

en: Check for new tasks every
el: Έλεγχος για νέες εργασίες κάθε

en:  minute |  minutes
el[0]:  λεπτό
el[1]:  λεπτά

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
el[0]: Μόνιμη αφαίρεση εργασίας
el[1]: Μόνιμη αφαίρεση εργασιών

en: GTG website
el: Ιστοσελίδα GTG

note: Rember values from last time
en: NewTag
el: Νέα Ετικέτα

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
el: ετικέτες

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
el: ετικέτα

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
el: έναρξη

en: due
el: λήξη

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
el: Εργασίες

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
el: Λήξη

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
el[0]: Λήξη αύριο!
el[1]: %(days)d ημέρες έμειναν

en: Due today!
el: Λήξη σήμερα!

en: Status report
el: Αναφορά κατάστασης

en: Text-only
el: Μόνο κείμενο

en: Send via email
el: Αποστολή μέσω email

note: Body contains Status Tags, Subtasks and Content.
en: Status: %s
el: Κατάσταση: %s

en: 
    Tags: %s
el: 
    Ετικέτες: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
el: 
    Υποεργασίες:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
el: 
    Περιεχόμενο εργασίας:
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
el: Εργασία: %(task_title)s
