gtg - en to it translation catalogue (128 entries)

en: Now
it: Adesso

en: Soon
it: Tra poco

en: Someday
it: Un giorno

en: Clear
it: Cancella

en: Delete
it: Elimina

en: Mark as Done
it: Completata

en: Dismiss
it: Rimuovi

en: Tomorrow | In %(days)d days
it[0]: Domani
it[1]: Tra %(days)d giorni

en: Set Due Date
it: Impostare la data di scadenza

en: Today
it: Oggi

en: Modify Tags...
it: Modifica etichette...

en: Plugins
it: Plugin

en: Tags
it: Etichette

en: Create a new task
it: Crea una nuova attività

en: Modify Tags
it: Modifica etichette

en: Cancel
it: Annulla

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
it: Inserire il nome delle etichette da aggiungere o rimuovere:

en: TagName
it: Nome etichetta

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
it: Suggerimento: è possibile aggiungere diverse etichette separandole con uno
    spazio. Inserire «!» prima dell'etichetta da rimuovere.

en: Apply to subtasks
it: Applica alle attività ausiliarie

en: <b>Dependencies</b>
it: <b>Dipendenze</b>

en: _About Plugin
it: I_nformazioni plugin

en: Mark this task as not to be done anymore
it: Segna questa attività come da non completare più

en: Undismiss
it: Ripristina

en: Permanently remove this task
it: Rimuovi completamente questa attività

en: Task
it: Attività

en: Insert a subtask in this task
it: Inserisci un'attività ausiliaria in questa attività

en: Closed on
it: Chiusa il

en: Mark as Not Done
it: Non completata

en: Search
it: Cerca

en: Local File
it: File locale

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
it: adesso

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
it: tra poco

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: someday
it: prima o poi

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
it: più tardi

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
it: oggi

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
it: domani

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
it: la prossima settimana

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
it: il prossimo mese

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
it: il prossimo anno

en: Monday
it: lunedì

en: Tuesday
it: martedì

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Thursday
it: giovedì

en: Friday
it: venerdì

en: Saturday
it: sabato

en: Sunday
it: domenica

en: Yesterday | %(days)d days ago
it[0]: Ieri
it[1]: %(days)d giorni fa

en: Reporting Bugs
it: Segnalazioni di bug

en: Everything necessary to run this plugin is available.
it: Il necessario per eseguire questo plugin è disponibile.

en: Please install the following python modules:
it: Installare i seguenti moduli Python:

en: Please start the following applications:
it: Avviare le seguenti applicazioni:

en: Please install or start the following components:
it: Installare o avviare i seguenti componenti:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
it: Messaggio d'aiuto molto di aiuto, vero? Segnalare un bug.

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: not
it: non

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
it: o

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
it: dopo il

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
it: prima del

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: nodate
it: nessuna data

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
it: nessuna etichetta

en: My new task
it: Nuova attività

en: All tasks
it: Tutte le attività

en: Tasks with no tags
it: Attività senza etichette

en: Select synchronization service:
it: Seleziona il servizio di sincronizzazione:

en: Author | Authors
it[0]: Autore
it[1]: Autori

en: Disable syncing
it: Disabilita sincronizzazione

en: Enable syncing
it: Abilita sincronizzazione

en: This is the default synchronization service
it: Questo è il servizio di sincronizzazione predefinito

en: Syncing is enabled.
it: Sincronizzazione abilitata.

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
it: Sincronizzazione <span color="red">disabilitata</span>.

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
it: Rimuovere veramente il servizio di sincronizzazione «%s»?

en: Import tags
it: Importa etichette

en: All tags
it: Tutte le etichette

en: Tags to sync
it: Etichette da sincronizzare

en: Username
it: Nome utente

en: Service URL
it: Indirizzo URL del servizio

en: Import tasks from direct messages
it: Importa attività dai messaggi diretti

en: Import tasks from your tweets
it: Importa attività dai propri tweet

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
it: Etichetta le attività di GTG con le etichette del bug

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
it: Etichetta le attività di GTG con il progetto relativo al bug

en: Filename:
it: Nome file:

en: Check for new tasks every
it: Controllare nuove attività ogni

en:  minute |  minutes
it[0]:  minuto
it[1]:  minuti

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
it: Il servizio di sincronizzazione <b>%s</b> non è accessibile con i dati forniti ed è stato quindi disabilitato. Per effettuare nuovamente l'accesso, riabilitare il servizio.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
it: Non è possibile contattare il servizio di sincronizzazione <b>%s</b> a causa di un problema di rete.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
it: Impossibile connettersi a Dbus, il servizio di sincronizzazione <b>%s</b> è stato disabilitato.

en: Ignore
it: Ignora

en: Confirm
it: Conferma

en: Continue
it: Continua

en: Keep selected task | Keep selected tasks
it[0]: Mantenere l'attività selezionata
it[1]: Mantenere le attività selezionate

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
it[0]: Rimuovi definitivamente l'attività
it[1]: Rimuovi definitivamente le attività

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
it[0]: L'eliminazione di un'attività non può essere annullata. Verrà eliminata la seguente attività:
it[1]: L'eliminazione di un'attività non può essere annullata. Verranno eliminate le seguenti attività:

en: GTG website
it: Sito web di GTG

note: Rember values from last time
en: NewTag
it: Nuova attività

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
it: etichette

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
it: etichetta

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
it: posticipa

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
it: inizio

en: due
it: entro

en: Choose a color
it: Scelta del colore

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
it: Attività

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
it: Scadenza

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
it[0]: Completato con %(days)d giorno di ritardo
it[1]: Completato con %(days)d giorni di ritardo

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
it[0]: Completato con %(days)d giorno d'anticipo
it[1]: Completato con %(days)d giorni d'anticipo

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
it[0]: Entro domani.
it[1]: Entro %(days)d giorni

en: Due today!
it: Entro oggi.

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
it[0]: Scaduta ieri.
it[1]: Scaduta %(days)d giorni fa

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
it: Nessuna attività corrispondente ai criteri inseriti. Impossibile generare un rapporto vuoto.

en: GTG could not generate the document: %s
it: GTG non può generare il documento: %s

en: Export the tasks currently listed
it: Esporta le attività attualmente elencate

en: Choose where to save your list
it: Scegliere dove salvare l'elenco

en: Foldable booklet (PDF)
it: Libretto pieghevole (PDF)

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
it: Un modello per creare
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, che è un piccolo libretto
    pieghevole. Sono necessari i pacchetti <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> e
    <b>pdfjam</b>.

en: A professional-looking HTML page
it: Una pagina HTML dall'aspetto professionale

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
it: Un modello per creare una pagina HTML con alcune attività e alcune etichette. Verranno mostrati anche colori delle etichette.

en: A simple Web page that can be easily printed.
it: Una semplice pagina web che può essere facilmente stampata.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
it: Un modello per la creazione di una semplice pagina HTML contenente alcune attività da stampare in maniera semplice.

en: Status report
it: Rapporto sullo stato

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
it: Un modello per creare un file di testo compatto che elenca solo i titoli delle attività.

en: Text-only
it: Solo testo

en: A template to create a simple text file with some tasks.
it: Un modello per creare un semplice file di testo con alcune attività.

en: Send via email
it: Invia via email

note: Body contains Status Tags, Subtasks and Content.
en: Status: %s
it: Stato: %s

en: 
    Tags: %s
it: 
    Etichette: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
it: 
    Attività ausiliarie:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
it: 
    Contenuto dell'attività:
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
it: Attività: %(task_title)s

en: Start task in Hamster
it: Avvia attività in «Conteggio tempo»
