gtg - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: Now
ja: 今すぐ

en: Soon
ja: そろそろ

en: Delete
ja: 削除

en: Mark as Done
ja: 完了にする

en: Dismiss
ja: 片付ける

en: Today
ja: 今日

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Tags
ja: タグ

en: Create a new task
ja: 新しいタスクを作成する

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Apply to subtasks
ja: サブタスクに適用

en: _About Plugin
ja: プラグインの情報(_A)

en: Mark this task as not to be done anymore
ja: このタスクをもうやらないことにする

en: Undismiss
ja: 片付けたのを元に戻す

en: Permanently remove this task
ja: このタスクを完全に消去する

en: Task
ja: タスク

en: Insert a subtask in this task
ja: このタスクにサブタスクを挿入する

en: Mark as Not Done
ja: 未完了にする

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
ja: 今すぐ

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
ja: そろそろ

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
ja: 後でやる

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
ja: 今日

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
ja: 明日

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
ja: 来週

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
ja: 来月

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
ja: 来年

en: Yesterday | %(days)d days ago
ja[0]: %(days)d 日前

en: My new task
ja: 新しいタスク

en: All tasks
ja: 全てのタスク

en: Tasks with no tags
ja: タグが無いタスク

en: All tags
ja: 全てのタグ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password:
ja: パスワード:

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: GTG website
ja: GTG ウェブサイト

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
ja: タグ

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
ja: タグ

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
ja: 延期

en: due
ja: 予定

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
ja: 締切

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
ja[0]: %(days)d 日遅れで完了

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
ja[0]: %(days)d 日早く完了

en: Choose where to save your list
ja: リストをどこに保存するかを選んでください
