gtg - en to nl translation catalogue (329 entries)

en: Personal tasks and TODO-list items organizer
nl: Persoonlijke takenlijstbeheerder voor GNOME

en: "Getting Things GNOME" (GTG) is a personal tasks and ToDo list organizer inspired by the "Getting Things Done" (GTD) methodology.
nl: 'Getting Things GNOME' (GTG) is een persoonlijke takenlijstbeheerder voor GNOME, geïnspireerd door de 'Getting Things Done' (GTD-methodologie.

en: GTG is intended to help you track everything you need to do and need to know, from small tasks to large projects. GTG's user interface is designed to accommodate many workflows, with features such as:
nl: GTG helpt u door alles wat u nodig heeft en moet weten bij te houden, van kleine taken tot grote projecten. GTG's vormgeving past zich aan aan uw werkmethode en bevat kenmerken als:

en: a very flexible tagging and searching system;
nl: een zeer flexibel label- en zoeksysteem;

en: natural language parsing and a free-form task text editor;
nl: natuurlijke taalverwerking en een tekstbewerker uit vrije hand;

en: projects/task dependencies (infinite sub-tasks), start dates and due dates;
nl: project-/taakafhankelijkheden (oneindig aantal bijkomende taken), en begin- en einddatums;

en: an "Actionable" tasks view mode to help you stay focused during your work;
nl: een weergavemodus met actieve taken ('Werkmodus') om u gefocust te houden;

en: the ability to effortlessly defer tasks to common upcoming days, or to a custom date.
nl: de mogelijkheid om alle taken uit te stellen naar andere dagen of een eigen gekozen datum.

en: The GTG team
nl: Het GTG-team

en: Task Manager
nl: Taakbeheerder

en: Personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME desktop environment.
nl: GTG is een persoonlijke takenlijstbeheerder voor de GNOME-werkomgeving.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Organizer;Task;Tasks;Projects;Activities;Productivity;Plan;Planning;Planner;Time;Management;Scheduling;GTD;gtg;Todo;
nl: Organizer;Organiseerder;Organiseren;Taak;Taken;Projecten;Activiteiten;Productiviteit;Plan;Planning;Planner;Tijd;Beheer;Inplannen;GTD;gtg;Todo;

en: Export and print
nl: Exporteren en afdrukken

en: Exports the tasks in the current view into a variety of formats.
nl: Exporteer de taken uit de huidige weergave naar een scala aan formaten.

en: Exports the tasks in the current view into a variety of formats. You can also personalize the format of your tasks by writing your own template.
nl: Exporteer de taken uit de huidige weergave naar een scala aan formaten, of personaliseer het formaat door uw eigen sjabloon te maken.

en: Send task via email
nl: Taak versturen per e-mail

en: Easily send a task via email.
nl: Verstuur een taak per e-mail.

en: Adds a button on the toolbar to send easily a task via email, also sends status, due_dates, tags and subtasks.
nl: Voegt een knop toe aan de werkbalk waarmee u een taak kunt delen per e-mail. De status, einddatums, labels en bijkomende taken worden meegestuurd.

en: Untouched tasks
nl: Inactieve taken

en: Keep track of tasks you haven't touched for a while.
nl: Houd de taken bij die al geruime tijd inactief zijn.

en: Assigns tasks that you haven't touched for a while with the @untouched tag.
nl: Kent het @untouched-label toe aan taken die al geruime tijd inactief zijn.

en: Urgency Color
nl: Urgentiekleur

en: Task urgency color-coding
nl: Kleur toekennen aan taakurgenties

en: Hamster Time Tracker Integration
nl: Hamster Time Tracker-integratie

en: Track time of GTG task with Hamster applet.
nl: Houd de tijd van een GTG-taak bij middels het Hamster-applet.

en: Adds the ability to send a task to the Hamster time tracking applet
nl: Voegt de mogelijkheid toe om een taak op het Hamster-applet te plaatsen.

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: _Remove
nl: Ve_rwijderen

en: Help
nl: Hulp

en: Now
nl: Nu

en: Soon
nl: Straks

en: Someday
nl: Ooit

en: Clear
nl: Wissen

en: Edit...
nl: Bewerken…

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Add a Subtask...
nl: Bijkomende taak toevoegen…

en: Add a Parent task...
nl: Hoofdtaak toevoegen…

en: Mark as Done
nl: Markeren als afgerond

en: Dismiss
nl: Verwerpen

en: Set Start Date
nl: Begindatum instellen

en: Tomorrow | In %(days)d days
nl[0]: Morgen
nl[1]: Over %(days)d dagen

en: In 2 days
nl: Over 2 dagen

en: In 3 days
nl: Over 3 dagen

en: In 4 days
nl: Over 4 dagen

en: In 5 days
nl: Over 5 dagen

en: In 6 days
nl: Over 6 dagen

en: Next Week
nl: Volgende week

en: Next Month
nl: Volgende maand

en: Next Year
nl: Volgend jaar

en: Pick a Date...
nl: Kies een datum…

en: Clear Start Date
nl: Begindatum wissen

en: Set Due Date
nl: Einddatum instellen

en: Today
nl: Vandaag

en: Clear Due Date
nl: Einddatum wissen

en: Set Recurring
nl: Herhalen

en: Every Day
nl: Elke dag

en: Every Other-Day
nl: Om de dag

en: Every Week
nl: Elke week

en: Every Month
nl: Elke maand

en: Every Year
nl: Elk jaar

en: Enable/Disable
nl: In-/Uitschakelen

en: Modify Tags...
nl: Labels aanpassen…

en: Show description preview
nl: Omschrijvingsvoorbeeld tonen

en: Show a task excerpt next to each task in the Task Browser
nl: Toon een taakomschrijving naast elke taak op de takenlijst

en: Enable colored backgrounds
nl: Gekleurde achtergronden gebruiken

en: Show colored backgrounds for a task based on the colors of its tags
nl: Toon gekleurde achtergronden bij taken op basis van de labelkleuren

en: Start of the day
nl: Begin van de dag

en: Automatically refreshes the task list and adjusts the "Actionable" view
nl: Ververst automatisch de takenlijst en past de werkmodus aan

en: Task Editor font
nl: Lettertype van bewerker

en: Dark Mode
nl: Donker thema

en: Clean Up
nl: Opschonen

en: Automatically remove old closed tasks
nl: Oude, afgeronde taken automatisch verwijderen

en: Days to wait before removing a task
nl: Aantal dagen alvorens te verwijderen

en: Purge Now
nl: Nu vernietigen

[ctx: shortcut window]
en: Application
nl: Toepassing

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
nl: Hulpvenster openen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Task Browser
nl: Takenlijst

[ctx: shortcut window]
en: Unfold Treeview Items in Task Browser
nl: Boomweergave uitklappen in taakverkenner

[ctx: shortcut window]
en: Fold Treeview Items in Task Browser
nl: Boomweergave inklappen in taakverkenner

[ctx: shortcut window]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
nl: Zijpaneel tonen/verbergen

[ctx: shortcut window]
en: Focus the Quick Add input
nl: Venster 'Snel toevoegen' openen

[ctx: shortcut window]
en: Mark Task as Done
nl: Markeren als uitgevoerd

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss Task
nl: Verwerpen

[ctx: shortcut window]
en: Batch change tags on selected tasks
nl: Pas labels van de geselecteerde taken aan

[ctx: shortcut window]
en: New Task
nl: Nieuwe taak

[ctx: shortcut window]
en: New Subtask
nl: Nieuwe bijkomende taak

[ctx: shortcut window]
en: Delete Task
nl: Verwijderen

[ctx: shortcut window]
en: Edit Task
nl: Taak bewerken

[ctx: shortcut window]
en: Editor
nl: Bewerker

[ctx: shortcut window]
en: Close window
nl: Venster sluiten

en: Start 2 days from now
nl: Over 2 dagen beginnen

en: Start 3 days from now
nl: Over 3 dagen beginnen

en: Start 4 days from now
nl: Over 4 dagen beginnen

en: Start 5 days from now
nl: Over 5 dagen beginnen

en: Start 6 days from now
nl: Over 6 dagen beginnen

en: Show Sidebar
nl: Zijpaneel tonen

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: About GTG
nl: Over GTG

en: Tags
nl: Labels

en: Search here
nl: Hier zoeken

en: Save Search
nl: Zoekopdracht opslaan

[ctx: tasks view name]
en: Open
nl: Openen

[ctx: tasks view name]
en: Actionable
nl: Werkmodus

[ctx: tasks view name]
en: Closed
nl: Gesloten

en: Ex.: "Buy a new printer for @Initech tags:equipment,office start:monday due:soon"
nl: Voorbeeld: 'Koop een nieuwe printer voor @Initech tags:toebehoren,kantoor start:maandag due:binnenkort'

en: Quickly create tasks here
nl: Voeg hier snel taken toe

en: Create a new task
nl: Nieuwe taak aanmaken

en: Activate Search Entry
nl: Zoekvak tonen

en: Start Tomorrow
nl: Morgen beginnen

en: Modify Tags
nl: Labels aanpassen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Apply
nl: Toepassen

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
nl: Voer de naam in van de toe te voegen of te verwijderen labels:

en: TagName
nl: Labelnaam

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
nl: Tip: u kunt meerdere labels toevoegen door deze te scheiden
    met een spatie. Plaats '!' voor labels die u wilt verwijderen.

en: Apply to subtasks
nl: Toepassen op bijkomende taken

en: <b>Dependencies</b>
nl: <b>Afhankelijkheden</b>

en: _Configure Plugin
nl: Plu_g-in instellen

en: _About Plugin
nl: Over de _plug-in

en: Mark this task as not to be done anymore
nl: Markeer deze taak als onafgerond

en: Mark this task as to be done
nl: Markeer deze taak als nog af te ronden

en: Undismiss
nl: Terugplaatsen

en: Permanently remove this task
nl: Verwijder deze taak permanent

en: Every:
nl: Elke:

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Tick to activate
nl: Klik om in te schakelen

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Every other day
nl: Om de dag

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Recurring
nl: Herhalen

en: On Monday
nl: Op maandag

en: On Tuesday
nl: Op dinsdag

en: On Wednesday
nl: Op woensdag

en: On Thursday
nl: Op donderdag

en: On Friday
nl: Op vrijdag

en: On Saturday
nl: Op zaterdag

en: On Sunday
nl: Op zondag

en: On This Day
nl: Vandaag

en: Task
nl: Taak

note: Translators: Button label to open the parent task
en: Open Parent
nl: Hoofdtaak tonen

en: Open the parent task (creating a parent if it doesn't have one)
nl: Open de bijbehorende hoofdtaak (deze wordt evt. automatisch aangemaakt)

en: Insert a subtask in this task
nl: Bijkomende taak toevoegen

en: Add tags to this task
nl: Labels toekennen aan taak

en: Set this task to repeat
nl: Taak herhalen

en: Starts on
nl: Begint op

en: Due on
nl: Verstrijkt op

en: Closed on
nl: Gesloten op

en: Mark the task as done
nl: Taak markeren als afgerond

en: Mark as Not Done
nl: Markeren als onafgerond

en: Mark the task as to be done
nl: Taak markeren als nog af te ronden

en: Task action menu
nl: Actiemenu van taak

en: Search
nl: Zoeken

en: Export tasks
nl: Taken exporteren

en: <b>Which tasks do you want to export?</b>
nl: <b>Welke taken wilt u exporteren?</b>

en: Active tasks shown in the browser
nl: Actieve taken op de takenlijst

en: Completed tasks shown in the browser
nl: Afgeronde taken op de takenlijst

en: Tasks finished last week
nl: Vorige week afgeronde taken

en: <b>Select a format for your tasks</b>
nl: <b>Kies een bestandsformaat</b>

en: Open
nl: Openen

en: Save
nl: Opslaan

en: General
nl: Algemeen

en: Add
nl: Ken

en:  tag to task after it has been left untouched for at least
nl:  toe als label nadat deze inactief is gedurende

en:  days
nl:  dagen

en: Check for untouched tasks automatically
nl: Controleren op inactieve taken, elke

en: Overdue
nl: Verstreken

en: High
nl: Hoog

en: Normal
nl: Gemiddeld

en: Low
nl: Laag

en: Reset
nl: Standaardwaarden

en: Local File
nl: Lokaal bestand

en: Oops, something unexpected happened! GTG tried to recover your tasks from backups.
nl: Er is een onverwachte fout opgetreden. GTG heeft getracht uw taken te herstellen uit de back-ups.

en: A personal productivity tool for GNOME,
    inspired by the GTD methodology.
nl: Een persoonlijke productiviteitstoepassing voor GNOME,
    geïnspireerd door de GTD-methodologie.

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
nl: nu

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
nl: binnenkort

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: someday
nl: ooit

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
nl: vandaag

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
nl: morgen

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
nl: volgende week

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
nl: volgende maand

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
nl: volgend jaar

en: Monday
nl: Maandag

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Sunday
nl: Zondag

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: day
nl: dag

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: other-day
nl: om de dag

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: month
nl: maand

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: year
nl: jaar

en: Yesterday | %(days)d days ago
nl[0]: Gisteren
nl[1]: %(days)d dagen geleden

en: Getting Started with GTG (read me first)
nl: Aan de slag met GTG (neem dit even door)

en: Learn How to Use Subtasks
nl: Informatie over bijkomende taken

en: A &quot;Subtask&quot; is something that you need to do first before being able to accomplish your task. In GTG, the purpose of subtasks is to cut down a task (or project) in smaller, action-oriented subtasks that are easier to achieve and to track down.
    
    To insert a subtask in the task description (this window, for instance), begin a line with &quot;-&quot;, then write the subtask title and press Enter.
    
    Try inserting one subtask below. Type &quot;- This is my first subtask!&quot;, for instance, and press Enter:
    
    
    
    Alternatively, you can also use the subtask insertion button in the task editor toolbar.
    
    Note that subtasks obey some rules: first, a subtask's due date can never happen after its parent's due date and, second, when you mark a parent task as done, its subtasks will also be marked as done.
    
    And if you are not happy with your current tasks/subtasks organization, you can always change the relationships by drag-and-dropping tasks on (or between) each other in the tasks list.
nl: Een 'bijkomende taak' is een onderdeel dat u dient af te ronden vóórdat de gehele taak kan worden afgerond. In GTG is het doel van bijkomende taken om een taak (of project) op te delen in kleinere, doelgerichte taken die makkelijker te behalen zijn.
    
    Als u een bijkomende taak wilt toevoegen aan een taakomschrijving (bijv. dit venster), begin dan de regel dan met een koppelteken (-), gevolgd door de naan van de taak en druk op Enter.
    
    Probeer het hieronder uit. Typ &quot;- Dit is mijn eerste bijkomende taak!&quot; en druk op Enter.
    
    
    
    Of klik op de gelijknamige knop op de werkbalk van de bewerker.
    
    Let op: bijkomende taken kennen bepaalde regels. Zo mag de einddatum van een bijkomende taak niet voorbij die van de hoofdtaak liggen. Verder worden bijkomende taken gemarkeerd als afgerond als u de hoofdtaak als dusdanig markeert.
    
    Als u niet tevreden bent met de huidige opdeling, dan kunt u deze aanpassen door taken op de takenlijst te verslepen.

en: Learn How to Use Tags and Enable the Sidebar
nl: Informatie over labels en het zijpaneel

en: In GTG, you use tags to sort your tasks. A tag is a simple word that begins with &quot;@&quot;.
    
    Try to type a word beginning with &quot;@&quot; here:
    
    Once it becomes highlighted, it means it is recognized as a tag, and this tag is immediately linked to the task.
    
    In the main window, using the menu button or by pressing the F9 key, you can enable a sidebar which displays all the tags you are using.  This allows you to easily see all tasks associated to a given tag.
    
    If you right-click on a tag in the sidebar, you can also edit it. It allows you to assign a color to it, or an icon. This lets you quickly identify the tasks associated to a given tag in the task list!
    
    New tags are always added exclusively to the currently edited task, and never to its subtasks. However, when you create a new subtask, it will inherit its parent's tags.
    
    If you need a more advanced task organization, you can also create a hierarchy of tags by drag-and-dropping a tag onto another. This is useful when you want to regroup several tags together and see all related tasks easily. For instance, if you have two tags @money and @to_pay, and you drag @to_pay on @money, every task tagged with @to_pay will also appear when you select @money.
nl: In GTG gebruikt u labels om taken te sorteren. Een label is a eenvoudig trefwoord beginnend met '@'.
    
    Typ hier een woord beginnend met '@':
    
    Zodra het woord een markering krijgt, wordt het als label herkend en gekoppeld aan de taak.
    
    Op het hoofdvenster kunt u middels de menuknop of drukken op F9 een zijpaneel met daarop alle in gebruik zijnde labels tonen. Hiermee kunt u taken per label filteren.
    
    Rechtsklik op een label om het aan te passen of een kleur of pictogram toe te kennen. Hierdoor kunt u het label gemakkelijker herkennen op de takenlijst!
    
    Nieuwe labels worden altijd exclusief aan de huidige taak toegekend, dus niet aan bijkomende taken, maar als u een bijkomende taak aanmaakt, krijgt deze het label van de hoofdtaak.
    
    Als u uitgebreider wilt labelen, dan kunt een hiërarchie maken door labels over elkaar te slepen. Dit kan handig zijn bij het hergroeperen van verschillende labels en om alle gerelateerde taken gemakkelijk te herkennen. Voorbeeld: u heeft twee labels, @geld en @te_betalen, en u sleept @te_betalen naar @geld, dan wordt elke taak met het label @te_betalen getoond als u @geld aanklikt.

en: Learn How to Use the Actionable View Mode
nl: Informatie over de werkmodus

en: If you press the &quot;Actionable&quot; tab, only actionable tasks will be displayed in your list.
    
    What is an actionable task? It's a task you can do directly, right now.
    
    It's a task that is already &quot;start-able&quot;, i.e. the start date is already over.
    
    It's a task that doesn't have open subtasks, i.e. you can do the task itself directly, it does not depend on something else.
    
    It's a task that has a due date different than &quot;Someday&quot;, since this kind of date is reserved for things that needs more thoughts before being actionable.
    
    As the Actionable view only shows tasks that you can act on presently, it is very useful when you want to focus on the next actions to take to get things done!
    
    If you use tags, you can right-click on a tag in the sidebar and  choose to hide tasks assigned to this particular tag from the Actionable view. It is very useful if you have a tag like &quot;@waitingfor&quot; that you use for tasks blocked by some external event (i.e. such as a phone callback you're waiting for).
    
    And finally, an important note: since the Actionable view is updated instantaneously, if you edit your task while inside the Actionable view, it might disappear from the view due to the change you just made (e.g. adding a tag hidden in the Actionable view, etc.). To avoid this, you may prefer to edit your task while in the &quot;Open&quot; tasks view instead.
nl: Als u het tabblad 'Werkmodus' aanklikt, worden alleen actieve taken op de lijst getoond.
    
    Dit zijn taken waarop u zich nu wilt concentreren.
    
    Het is een taak die al 'gestart' is, oftewel reeds voorbij de begindatum ligt.
    
    Deze taak bevat geen openstaande bijkomende taken, dus u kunt de taak direct uitvoeren.
    
    De taakdatum is niet 'Ooit', omdat deze datum voorbehouden is aan taken die verder overdacht moeten worden.
    
    De werkmodus toont alleen taken die u direct kunt uitvoeren en is daarom handig als u wilt focussen op dingen die meteen moeten worden gedaan!
    
    Als u labels gebruikt, kunt u rechtsklikken op een label en ervoor kiezen bijbehorende taken te verbergen. Dit is vooral handig als u bijv. een label '@inwachtrij' toekent aan taken die afhankelijk zijn van andere acties (zoals een telefoongesprek dat nog moet plaatsvinden).
    
    Maar let op: de werkmodus wordt direct bijgewerkt, dus als u een taak bewerkt, dan verdwijnt deze mogelijk uit de weergave (bijv. door het toevoegen van een verborgen label). Om dit te voorkomen kunt u de taak het beste bewerken in de weergavemodus 'Geopend'.

en: Learn About Plugins
nl: Informatie over plug-ins

en: GTG has the ability to add plugins to extend its core functionality.
    
    You can find the Plugins Manager by clicking on &quot;Plugins&quot; in the main window's menu button. We would like to encourage you to write your own plugins and contribute them to the GTG project so that we can consider them for wider inclusion.
nl: De functionaliteit van GTG kan worden uitgebreid middels plug-ins.
    
    De plug-inbeheerder kan worden geopend via het hoofdmenu. U kunt tevens uw eigen plug-ins maken en deze delen met het GTG-project zodat ze standaard kunnen worden opgenomen.

en: Reporting Bugs
nl: Bugs melden

en: It is a well-known fact that GTG has no bugs! 🐛
    But sometimes, in the dark, unexpected things happen...
    
    If you encounter crashes/tracebacks or unexpected behavior in general, please provide a detailed bug report in our issues tracker at https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new
    
    Your help and involvement is what makes this software better. Feedback, bug reports and ideas are welcome... and patches even more so!
nl: Het is alom bekend dat GTG geen bugs bevat! 🐛
    Maar soms, als het licht uit is, gebeuren er onverwachte dingen…
    
    Als u crashes/tracebacks of onverwacht gedrag ervaart, dien dan een uitgebreide bugrapportage in op onze 'issue tracker': https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new
    
    Dankzij uw hulp en betrokkenheid wordt GTG alleen maar beter. Feedback, bugmeldingen en ideeën zijn van harte welkom… en patches vinden we helemáál geweldig!

en: Learn How to Use the Quick Add Entry
nl: Informatie over 'Snel toevoegen'

en: The Quick Add entry is the fastest way to create a new task without disrupting your focus from the main window. It has a special syntax with additional keywords you can use; refer to the user manual to learn more about its features and syntax.
nl: In het venster 'Snel toevoegen' kunt u snel een nieuwe taak aanmaken zonder uw focus kwijt te raken. Dit venster gebruikt een speciale syntaxis met aanvullende trefwoorden - bekijk hiervoor de gebruikershandleiding.

en: Learn About Synchronization Services
nl: Informatie over synchronisatiediensten

en: Learn How to Search for Tasks
nl: Informatie over zoeken

en: To help you to find specific tasks more easily, GTG allows you to search for tasks based on their content.
    
    Searching for tasks is really easy: in the main window, hit Ctrl+F and just type the words you are looking for in the search bar.
    
    GTG can store your searches in the sidebar, in the &quot;Saved Searches&quot; section. You can thus always go back to a previous search if you need it. Search results are updated automatically, so you always get all the tasks matching your search request.
    
    GTG's search feature is really powerful and accepts many parameters that allow you to search for very specific tasks. For instance, using the search query &quot;@errands !today&quot;, you can search for tasks with the @errands tag that must be done today. To learn more about the various search parameters you can use, refer to the Search Syntax documentation in GTG's user manual, found through the &quot;Help&quot; menu item in the main window's menu button.
nl: Om eenvoudig taken te vinden, stelt GTG u in staat om naar taken te zoeken op basis van hun inhoud.
    
    Druk, in het hoofdvenster, op Ctrl+F en typ de woorden die u zoekt in de zoekbalk.
    
    GTG kan uw zoekopdrachten opslaan in het zijpaneel, in de sectie &quot;Opgeslagen zoekopdrachten&quot;. Zo kunt ten allen tijde een vorige zoekopdracht herhalen. De zoekresultaten worden automatisch bijgewerkt.
    
    GTG's zoekfunctie is heel krachting en ondersteunt aanvullende opties waarmee u eenvoudig kunt zoeken naar specifieke taken. Gebruik bijv. &quot;@boodschappen !today&quot;, om te zoeken naar taken met het label '@boodschappen' die vandaag moeten worden gedaan. Neem voor meer informatie de zoeksyntaxissectie in GTG's gebruikershandleiding door, te vinden via &quot;Hulp&quot; in het menu van het hoofdvenster.

en: Everything necessary to run this plugin is available.
nl: Alle afhankelijkheden van deze plug-in zijn aanwezig.

en: Please install the following python modules:
nl: Installeer de volgende Python-modules:

en: Please start the following applications:
nl: Start de volgende toepassingen:

en: Please install or start the following components:
nl: Installeer of start de volgende onderdelen:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
nl: Erg behulpzaam, of niet soms? Meld dit alstublieft als bug.

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: not
nl: niet

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
nl: of

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
nl: na

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
nl: vóór

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: nodate
nl: geen datum

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
nl: geen label

en: My new task
nl: Mijn nieuwe taak

en: All tasks
nl: Alle taken

en: Tasks with no tags
nl: Taken zonder labels

en: Saved searches
nl: Opgeslagen zoekopdrachten

en: Select synchronization service:
nl: Kies een synchronisatiedienst:

en: Author | Authors
nl[0]: Maker
nl[1]: Makers

en: Disable syncing
nl: Synchronisatie uitschakelen

en: Enable syncing
nl: Synchronisatie inschakelen

en: This is the default synchronization service
nl: Dit is de standaard synchronisatiedienst

en: Syncing is enabled.
nl: Synchronisatie is ingeschakeld.

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
nl: Synchronisatie is <span color="red">uitgeschakeld</span>.

note: Load and setup other widgets
en: Synchronization Services - {name}
nl: Synchronisatiediensten - {name}

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
nl: Weet u zeker dat u de synchronisatiedienst '%s' wilt verwijderen?

en: Import tags
nl: Labels importeren

en: All tags
nl: Alle labels

en: Just these tags:
nl: Alleen de volgende labels:

en: Tags to sync
nl: Te synchroniseren labels

en: Tasks with these tags:
nl: Taken met de volgende labels:

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Service URL
nl: URL van dienst

en: Import tasks from @ replies directed to you
nl: Taken importeren van aan u gerichte (@) reacties

en: Import tasks from direct messages
nl: Taken importeren uit privéberichten

en: Import tasks from your tweets
nl: Taken importeren uit uw tweets

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
nl: GTG-taken labelen met bug-labels

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
nl: GTG-taken labelen met het bij de bug behorende project

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

en: Check for new tasks every
nl: Controleren op nieuwe taken, elke

en:  minute |  minutes
nl[0]:  minuut
nl[1]:  minuten

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
nl: Het inloggen op de synchronisatiedienst <b>%s</b> met de opgegeven inloggegevens is mislukt en daarom uitgeschakeld. Schakel de dienst in om het opnieuw te proberen.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
nl: Als gevolg van een netwerkprobleem kan er geen contact worden gemaakt met de synchronisatiedienst <b>%s</b>.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
nl: Er kan geen verbinding worden gemaakt met DBus. De synchronisatiedienst <b>%s</b> is daarom uitgeschakeld.

en: Configure
nl: Instellen

en: Ignore
nl: Negeren

en: OK
nl: Oké

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Keep selected tag | Keep selected tags
nl[0]: Geselecteerd label behouden
nl[1]: Geselecteerde labels behouden

en: Permanently remove tag | Permanently remove tags
nl[0]: Label permanent verwijderen
nl[1]: Labels permanent verwijderen

en: Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:  | Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:
nl[0]: Het verwijderen van een label kan niet ongedaan worden gemaakt. Het volgende label wordt verwijderd:
nl[1]: Het verwijderen van een label kan niet ongedaan worden gemaakt. De volgende labels worden verwijderd:

en: 
    And %d more tags
nl: 
    en %d andere labels

en: Keep selected task | Keep selected tasks
nl[0]: Geselecteerde taak behouden
nl[1]: Geselecteerde taken behouden

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
nl[0]: Taak permanent verwijderen
nl[1]: Taken permanent verwijderen

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
nl[0]: Het verwijderen van een taak kan niet ongedaan worden gemaakt. De volgende taak wordt verwijderd:
nl[1]: Het verwijderen van een taak kan niet ongedaan worden gemaakt. De volgende taken worden verwijderd:

en: 
    And {missing_titles_count:d} more tasks
nl: 
    en {missing_titles_count:d} andere taken

note: These lines should be in info.py, but due to their dynamic nature there'd be no way to show them translated in Gtk's About dialog:
en: Copyright © 2008-%d the GTG contributors.
nl: Copyright © 2008-%d de GTG-bijdragers.

note: GTK prefixes the first line with "Created by ", but we can't split the string because it would cause trouble for some languages.
en: GTG was made by many contributors around the world.
nl: GTG wordt gemaakt door bijdragers van over heel de wereld.

en: The GTG project is maintained/administered by:
nl: Het GTG-project wordt beheerd door:

en: This release was brought to you by the efforts of these people:
nl: Deze uitgave is mogelijk gemaakt door de inzet van:

en: Many others contributed to GTG over the years.
    You can see them on {OH_stats} and {GH_stats}.
nl: Vele anderen hebben door de jaren heen bijgedragen aan GTG.
    Een lijst met deze personen is te vinden op {OH_stats} en {GH_stats}.

en: GTG website
nl: GTG-website

note: Rember values from last time
en: NewTag
nl: NieuwLabel

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
nl: labels

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
nl: label

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
nl: uitstellen

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
nl: begindatum

en: due
nl: einddatum

en: Add Custom Color...
nl: Eigen kleur kiezen…

en: Clear Selected Color
nl: Geselecteerde kleur verwijderen

en: Choose a color
nl: Kies een kleur

en: Generate Color
nl: Kleur samenstellen

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
nl: Taken

note: Translators: Column name, containing the start date
en: Start Date
nl: Begindatum

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
nl: Einddatum

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Closed Tasks
nl: Gesloten taken

note: Translators: Column name, containing the closed date
en: Closed Date
nl: Gesloten op

note: Translators: Button label to add an new parent task
en: Add Parent
nl: Hoofdtaak toevoegen

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
nl[0]: %(days)d dag te laat afgerond
nl[1]: %(days)d dagen te laat afgerond

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
nl[0]: %(days)d dag te vroeg afgerond
nl[1]: %(days)d dagen te vroeg afgerond

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
nl[0]: Verloop morgen!
nl[1]: Verloopt over %(days)d dagen

en: Due today!
nl: Verloopt vandaag!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
nl[0]: Gisteren verlopen!
nl[1]: %(days)d dagen geleden verlopen

note: Recurring monthly from today
en: Every <b>{month_day} of the month</b>
nl: Elke <b>{month_day} van de maand</b>

note: Translators: Recurring yearly
en: Every <b>{month} {day}</b>
nl: Elke <b>{month} {day}</b>

note: Recurring daily
en: Every <b>day</b>
nl: Elke <b>dag</b>

note: Recurring every other day
en: Every <b>other day</b>
nl: <b>Om de dag</b>

note: Recurring weekly from today
en: Every <b>{week_day}</b>
nl: Elke <b>{week_day}</b>

en: Open Link
nl: Link openen

en: Copy Link to Clipboard
nl: Link kopiëren naar klembord

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
nl: Geen enkele taak komt overeen met uw zoekopdracht. Er kunnen geen blanco rapportages worden opgemaakt.

en: GTG could not generate the document: %s
nl: GTG kan het document niet aanmaken: %s

en: Export the tasks currently listed
nl: Huidige taken exporteren

en: Choose where to save your list
nl: Kies waar u de lijst wilt opslaan

en: Foldable booklet (PDF)
nl: Folderformaat (pdf)

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
nl: Een sjabloon om een <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>
    te maken: een klein, vouwbaar folderformaat. Hiervoor dienen <b>pdflatex</b>,
    <b>pdftk</b> en <b>pdfjam</b> geïnstalleerd te zijn.

en: A professional-looking HTML page
nl: Een professioneel uitziende html-pagina

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
nl: Een sjabloon om een html-pagina te maken met enkele taken en labels. Labelkleuren worden eveneens getoond.

en: A simple Web page that can be easily printed.
nl: Een eenvoudige webpagina die makkelijk kan worden afgedrukt.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
nl: Een sjabloon om een eenvoudige html-pagina te maken met taken die makkelijk kan worden afgedrukt.

en: Status report
nl: Statusrapport

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
nl: Een sjabloon om een compact tekstbestand te maken dat slechts de namen van taken opsomt.

en: Text-only
nl: Alleen tekst

en: A template to create a simple text file with some tasks.
nl: Een sjabloon om een eenvoudig tekstbestand met enkele taken te maken.

en: Send via email
nl: Versturen via e-mail

en: 
    Tags: %s
nl: 
    Labels: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
nl: 
    Bijkomende taken:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
nl: 
    Taakinhoud:
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
nl: Taak: %(task_title)s

en: Add @untouched tag
nl: @untouched-label toekennen

en: Start task in Hamster
nl: Start taak in Hamster
