gtg - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Now
pt: Agora

en: Soon
pt: Brevemente

en: Someday
pt: Um dia mais tarde

en: Delete
pt: Eliminar

en: Mark as Done
pt: Marcar como Terminada

en: Dismiss
pt: Desactivar

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Create a new task
pt: Criar uma nova tarefa

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Apply to subtasks
pt: Aplicar às subtarefas

en: <b>Dependencies</b>
pt: <b>Dependências</b>

en: Mark this task as not to be done anymore
pt: Marcar esta tarefa como dispensada para sempre

en: Undismiss
pt: Reactivar

en: Task
pt: Tarefa

en: Insert a subtask in this task
pt: Inserir uma sub-tarefa nesta tarefa

en: Mark as Not Done
pt: Marcar como não feita

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
pt: agora

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
pt: brevemente

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
pt: mais tarde

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
pt: hoje

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
pt: amanha

en: Please install the following python modules:
pt: Por favor instale os seguintes modulos do python:

en: Please start the following applications:
pt: Por favor inicie as aplicações seguintes:

en: Please install or start the following components:
pt: Por favor instale ou inicie os seguintes componentes:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
pt: Por favor reporte um bug.

en: My new task
pt: Nova tarefa

en: All tasks
pt: Todas as tarefas

en: Tasks with no tags
pt: Tarefas sem etiquetas

en: Author | Authors
pt[0]: Autor
pt[1]: Autores

en: Disable syncing
pt: Desactivar sincronização

en: Enable syncing
pt: Activar sincronização

en: Import tags
pt: Importar etiquetas

en: All tags
pt: Todas as etiquetas

en: Tags to sync
pt: Etiquetas a sincronizar

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Import tasks from direct messages
pt: Importar tarefas de mensagens directas

en: Import tasks from your tweets
pt: Importar tarefas dos seus tweets

en: Password:
pt: Senha

en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

en: Check for new tasks every
pt: Verificar se há novas tarefas a cada

en:  minute |  minutes
pt[0]:  minuto
pt[1]:  minutos

en: GTG website
pt: Página web do GTG

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
pt: etiquetas

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
pt: etiqueta

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
pt: deferir

en: due
pt: termina

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
pt: Tarefas

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
pt[0]: Completada com um atraso de %(days)d dia
pt[1]: Completada com um atraso de %(days)d dias

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
pt[0]: Completada %(days)d dia antes do prazo
pt[1]: Completada %(days)d dias antes do prazo

en: Due today!
pt: O prazo termina hoje!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
pt[0]: O prazo terminou ontem!
pt[1]: O prazo terminou há %(days)d dias

en: Choose where to save your list
pt: Escolha para onde salvar a lista
