gtg - en to ru translation catalogue (130 entries)

en: Getting Things GNOME!
ru: Приведите дела в порядок вместе с GNOME!

en: Now
ru: Сейчас

en: Soon
ru: Скоро

en: Someday
ru: Когда-нибудь

en: Clear
ru: Очистить

en: Delete
ru: Удалить

en: Mark as Done
ru: Отметить как «выполнено»

en: Dismiss
ru: Отменить

en: Tomorrow | In %(days)d days
ru[0]: В течение %(days)d дня
ru[1]: В течение %(days)d дней
ru[2]: В течение %(days)d дней

en: Set Due Date
ru: Завершить к

en: Today
ru: Сегодня

en: Modify Tags...
ru: Изменить метки...

en: Plugins
ru: Модули

en: Tags
ru: Метки

en: Create a new task
ru: Создать новую задачу

en: Modify Tags
ru: Изменить метки

en: Cancel
ru: Отменить

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
ru: Введите метку(и) для добавления или удаления:

en: TagName
ru: ИмяМетки

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
ru: Подсказка: вводите несколько меток, разделяя их
    пробелом. Перед удаляемыми метками введите '!'.

en: Apply to subtasks
ru: Применить к подзадачам

en: <b>Dependencies</b>
ru: <b>Зависимости</b>

en: _About Plugin
ru: _О модуле

en: Mark this task as not to be done anymore
ru: Пометить задачу как не требующую выполнения

en: Undismiss
ru: Восстановить

en: Permanently remove this task
ru: Удалить эту задачу навсегда

en: Task
ru: Задача

en: Insert a subtask in this task
ru: Добавить подзадачу

en: Closed on
ru: Выполнено

en: Mark as Not Done
ru: Отметить как невыполненную

en: Search
ru: Поиск

en: Local File
ru: Локальный файл

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
ru: сейчас

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
ru: скоро

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: someday
ru: любойдень

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
ru: позже

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
ru: сегодня

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
ru: завтра

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
ru: следующая неделя

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
ru: следующй месяц

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
ru: следующий год

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Yesterday | %(days)d days ago
ru[0]: вчера
ru[1]: %(days)d дня назад
ru[2]: %(days)d дней назад

en: Reporting Bugs
ru: Сообщить об ошибках

en: Everything necessary to run this plugin is available.
ru: Есть всё для запуска этого расширения.

en: Please install the following python modules:
ru: Пожалуйста, установите эти модули python:

en: Please start the following applications:
ru: Пожалуйста, запустите эти приложения:

en: Please install or start the following components:
ru: Пожалуйста, установите или запустите приложения:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
ru: Не правда ли, очень полезное сообщение? Пожалуйста, сообщите о баге.

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: not
ru: нет

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
ru: или

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
ru: после

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
ru: до

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: nodate
ru: бездаты

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
ru: безметки

en: My new task
ru: Моя новая задача

en: All tasks
ru: Все задачи

en: Tasks with no tags
ru: Задачи без меток

en: Select synchronization service:
ru: Выберите сервис синхронизации

en: Author | Authors
ru[0]: Автор
ru[1]: Авторы
ru[2]: Авторы

en: Disable syncing
ru: Запретить синхронизацию

en: Enable syncing
ru: Разрешить синхронизацию

en: This is the default synchronization service
ru: Сервис синхронизации по умолчанию

en: Syncing is enabled.
ru: Синхронизация разрешена.

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
ru: Синхронизация <span color="red">запрещена</span>.

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
ru: Вы действительно хотите удалить сервис синхронизации '%s'?

en: Import tags
ru: Импорт меток

en: All tags
ru: Все метки

en: Tags to sync
ru: Метки для синхронизации

en: Username
ru: Пользователь

en: Service URL
ru: URL службы

en: Import tasks from direct messages
ru: Импортировать задачи из сообщений

en: Import tasks from your tweets
ru: Импортировать метки из Ваших твитов

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
ru: Присвоить вашим задачам из GTG метки ошибок

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
ru: Пометить задачи в GTG как проект, назначенный на ошибку

en: Password:
ru: Пароль:

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Check for new tasks every
ru: Проверять новые задачи каждые

en:  minute |  minutes
ru[0]:  минута
ru[1]:  минуты
ru[2]:  минут

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
ru: Сервис синхронизации <b>%s</b> не авторизован введенными сведениями для аутентификации и поэтому недоступен. Чтобы повторить вход, отключите и вновь включите этот сервис.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
ru: Из-за проблем с сетью, не возможно соединиться с сервисом синхронизации <b>%s</b>.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
ru: Нет соединения с DBus, поэтому сервис синхронизации <b>%s</b> не используется.

en: Ignore
ru: Пропустить

en: Confirm
ru: Подвердить

en: Continue
ru: Далее

en: Keep selected task | Keep selected tasks
ru[0]: Оставить эту задачу
ru[1]: Оставить эти задачи
ru[2]: Оставить эти задачи

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
ru[0]: Удалить задачу навсегда
ru[1]: Удалить задачи навсегда
ru[2]: Удалить задачи навсегда

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
ru[0]: Удаление задачи нельзя отменить! Будет удалена и задача:
ru[1]: Удаление задачи нельзя отменить! Будут удалены и другие задачи:
ru[2]: Удаление задачи нельзя отменить! Будут удалены и другие задачи:

en: GTG website
ru: Веб-сайт GTG

note: Rember values from last time
en: NewTag
ru: Новая метка

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
ru: метки

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
ru: метка

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
ru: отложить

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
ru: старт

en: due
ru: до

en: Choose a color
ru: Выбрать цвет

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
ru: Задачи

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
ru: Завершить к

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
ru[0]: Просрочено на %(days)d день
ru[1]: Просрочено на %(days)d дня
ru[2]: Просрочено на %(days)d дней

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
ru[0]: Выполнено за %(days)d день до срока
ru[1]: Выполнено за %(days)d дня до срока
ru[2]: Выполнено за %(days)d дней до срока

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
ru[0]: Задания на завтра
ru[1]: осталось %(days)d дня
ru[2]: осталось %(days)d дней

en: Due today!
ru: Задания на сегодня

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
ru[0]: Вчерашние задания
ru[1]: Вчерашние задания
ru[2]: Вчерашние задания

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
ru: Нет задач, удовлетворяющих критериям. Пустой отчет создать нельзя.

en: GTG could not generate the document: %s
ru: GTG не удалось создать документ: %s

en: Export the tasks currently listed
ru: Экспортировать перечисленные задачи

en: Choose where to save your list
ru: Укажите, где сохранить ваш список

en: Foldable booklet (PDF)
ru: Складной буклет (PDF)

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
ru: Шаблон для создания
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, узкого
    буклета-"раскладушки". Требуются пакеты 
    <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>.

en: A professional-looking HTML page
ru: Профессионально оформленная HTML страница

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
ru: Шаблон простой HTML страницы с несколькими задачами. Метки будут цветными.

en: A simple Web page that can be easily printed.
ru: Простая web-страница, удобная для печати.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
ru: Шаблон простой HTML страницы с несколькими задачами для удобной распечатки.

en: Status report
ru: Отчет о состоянии

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
ru: Шаблон краткого списка заголовков задач.

en: Text-only
ru: Только текст

en: A template to create a simple text file with some tasks.
ru: Шаблон текстового списка задач.

en: Send via email
ru: Послать по почте

note: Body contains Status Tags, Subtasks and Content.
en: Status: %s
ru: Статус: %s

en: 
    Tags: %s
ru: 
    Метки: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
ru: 
    Подзадачи: 
    %s

en: 
    Task content:
    %s
ru: 
    Описание задачи:
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
ru: Задача: %(task_title)s

en: Start task in Hamster
ru: Начать задачу в Hamster
